Τις δουλειές του σπιτιού ποιος θα τις κάνει;

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Εδώ όμως φταίτε κι εσείς ( με την καλή έννοια ) διότι σαν οντότητες ασφαλώς πρέπει να εξελίσσεστε και να ολοκληρώνεστε και κάπως έτσι κάποια στιγμή έπρεπε να διεκδικήσετε το δικαίωμα της ανεξαρτητοποίησης και της ελεύθερης βούλησης.
Έτσι όπως το λες αφήνεις να εννοηθεί ότι ο άντρας είναι ήδη εξελιγμένη και ολοκληρωμένη οντότητα οπότε δεν χρειάζεται να κάνει τίποτα. Απορώ που δεν σου την είπε κάποια γυναίκα για αυτό. :worry:
Κακά τα ψέματα η γυναίκα πρέπει να είναι υπεύθυνη για την διαμόρφωση τόσο του χαρακτήρα των παιδιών ( μας ) όσο και της εικόνας του σπιτιού, ενώ ο άντρας είναι υπεύθυνος για το μέρος εκείνο που αφορά την εξυπηρέτηση των όποιων αναγκών θεωρούνται πρώτες για την ευκατάστατη διαβίωση των μελών μιας οικογένειας με ότι επακόλουθα αυτό έχει.
Τώρα δηλαδή αυτό είναι επιχείρημα υπέρ της ισότητας; Είναι δυνατόν να δεχτώ ότι μόνο η γυναίκα είναι υπεύθυνη για την διαμόρφωση του χαρακτήρα των παιδιών του ζευγαριού; Επίσης το "μας" γιατί το έβαλες σε παρένθεση; Δεν είναι και των δύο το παιδί;:worry:

Επίσης αυτό έρχεται σε σύγκρουση με αυτό που λες "Επομένως κυρίες και κύριοι, πιστεύω ότι οι δουλειές του σπιτιού πρέπει να μοιράζονται", αφού ήδη έχεις διαχωρίσει τους ρόλους.:confused:

Με άλλα λόγια μας λες ότι ο άντρας φέρνει τα λεφτά, η γυναίκα κάνει τα υπόλοιπα, αλλά επειδή η γυναίκα πρέπει να εξελιχθεί και να αποκτήσει την ανεξαρτησία της, πρέπει ο άντρας να βοηθάει και στις δουλειές του σπιτιού... Nice...:shifty:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημήτρης

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Για ιδανική συμβίωση δίχως προβλήματα απαραίτητα συμμετοχή και των δύο με όσο το δυνατόν πιο δίκαιη κατανομή εργασιών ανάλογα και με το ταλέντο και τις προτιμήσεις.

Αλλά και εσείς ρε κορίτσια χαλαρά, μην μας ζαλίζεται και συνέχεια με την καθαριότητα. Λίγη σκόνη δεν έβλαψε κανένα. Τα βασικά, όσα βλέπει η πεθερά … :whistle:

Τώρα αν υπάρχει οικιακή βοηθός όλα καλά :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ifigeneia

Νεοφερμένος

Η ifigeneia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Εμένα πάντως δεν μ' αρέσει ο άντρας να κάνει δουλειές...Είμαι παλαιών αρχών σ' αυτό το θέμα! Εντάξει δεν λέω να είναι τελείως τσαπατσούλης, π.χ. να πετάει τα ρούχα του από εδώ και από εκεί. Αλλά ως εκεί, ο άντρας είναι άντρας, αν αρχίσει να κάνει και τις δουλειές του σπιτιού, θα χάσει κάτι από την αρρενωπότητα του. Άσε που εγώ θέλω να γίνονται όλα με τον τρόπο μου όποτε αν έχω και άλλους μες στα πόδια μου εκνευρίζομαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Εμένα πάντως δεν μ' αρέσει ο άντρας να κάνει δουλειές...Είμαι παλαιών αρχών σ' αυτό το θέμα! Εντάξει δεν λέω να είναι τελείως τσαπατσούλης, π.χ. να πετάει τα ρούχα του από εδώ και από εκεί. Αλλά ως εκεί, ο άντρας είναι άντρας, αν αρχίσει να κάνει και τις δουλειές του σπιτιού, θα χάσει κάτι από την αρρενωπότητα του. Άσε που εγώ θέλω να γίνονται όλα με τον τρόπο μου όποτε αν έχω και άλλους μες στα πόδια μου εκνευρίζομαι



δλδ για να καταλάβω... με ποιο τρόπο χάνει την αρρενωπότητα του κάποιος ο οποίος αναλαμβάνει στα ίσα με τον άνθρωπο που αγαπάει τις ευθύνες του σπιτιού τους?
ποιο είναι το δικό σου πρότυπο αρρενωπότητας στον άνδρα? κανα χαστουκάκι πότε πότε?
είναι αρκετά αρρενωπό να σηκώνει τα πόδια του για να σφουγγαρίζεις από κάτω?
ζούμε στο σωτήριο έτος 2008...



έσβησα κι έγραψα πολλές φορές
κάθε φορά προσπάθησα να είμαι όσο γίνεται πιο ευγενική, δεν ξέρω αν μου βγήκε τελικά αλλά ειλικρινά το προσπάθησα πολύ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Εγω οσο εμενα με την κοπελα μου στην πολη που σπουδαζαμε μοιραζαμε τις δουλειες..Οτι μπορει ο καθενας εκανε αλλα χωρις να εχουμε καποιες συγκεκριμενες δουλειες..Εγω απλα δεν εχω καθολου το ξεσκονισμα(το μισω!!) και το σιδερο(απλα μεχρι τωρα δεν εχει τυχει να το μαθω..)

Εμένα πάντως δεν μ' αρέσει ο άντρας να κάνει δουλειές...Είμαι παλαιών αρχών σ' αυτό το θέμα! Εντάξει δεν λέω να είναι τελείως τσαπατσούλης, π.χ. να πετάει τα ρούχα του από εδώ και από εκεί. Αλλά ως εκεί, ο άντρας είναι άντρας, αν αρχίσει να κάνει και τις δουλειές του σπιτιού, θα χάσει κάτι από την αρρενωπότητα του. Άσε που εγώ θέλω να γίνονται όλα με τον τρόπο μου όποτε αν έχω και άλλους μες στα πόδια μου εκνευρίζομαι

Και δεν εισαι η μονη..Εχω γνωρισει πολλες κοπελες που ξενερωνουν αν τις βοηθαει ο αντρας με τις δουλειες του σπιτιου..Εγω δεν θα μπορουσα να ειμαι με μια τετοια κοπελα μαζι..

Απο απλη περιεργεια..Δουλευεις?Γιατι αν μια γυναικα δουλευει αρκετες ωρες δεν το βλεπω φυσιολογικο να γουσταρει να κανει ολες τις δουλειες του σπιτιου μονη της και να εχει τον αντρα αρχοντα στην πολυθρονα για να μην χασει την αρρενωποτητα του..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάσια

Νεοφερμένος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Θεωρώ πως πρέπει να μοιράζουμε τις δουλειές... για παράδειγμα.. ο άντρας πρέπει να αναλαμβάνει τις δουλειές του κήπου... σίγουρα δε μπορώ να τον δω με ποδιά να μαγειρεύει ή να πλένει πιάτα... (επίσης με ξενερώνει τρελά η σφουγγαρίστρα) Για εμένα,η χειρότερη δουλειά είναι το γκαζόν (κάτι που χρειάζεται αντρικό χέρι) όπως και το πλύσιμο του αυτοκινήτου (κάτι που θέλει πλυντήριο αλλά τα οικονομικά δεν είναι τόσο καλά) Πάντως γενικά... σφουγγάρισμα,σκούπισμα,μαγείρεμα και αλλαγή πάνας..πιστεύω ότι είναι αποκλειστικά δουλειές της γυναίκας.. τουλάχιστον εμένα θα με ξενερώσει πολύ ..να τον δω με τον τσελεμεντέ αλλά μπρατσ-πιάτα.:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ώρες ώρες σκέφτομαι ότι οι περισσότερες γυναίκες είναι εκ φύσεως (ή εκ κοινωνίας) μαζοχίστριες...
Δεν εξηγείται αλλιώς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
..δηλαδή Νάσια, η παρακάτω εικόνα σε χαλάει;



:inlove: :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάσια

Νεοφερμένος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Η παραπάνω εικόνα...όχι...δε με χαλάει καθόλου...ίσα ίσα που με έχει πιάσει ένα χαζογέλιο και σκέφτομαι ''πώς είναι έτσι αυτός ο χαζομλκας'' ακακακκακαααααακακακααχαχα

Όσο για το ''μαζοχίστριες'' στη συγκεκριμένη περίπτωση δε θα συμφωνήσω.....πάντως αν σε δω στο πάρκο να δίνεις το μπιμπερό στον άντρα σου για να ταίσει το μπεμπέ σας...και αργότερα να κουβαλάει εκείνος το καρότσι και όλα τα σχετικά...ενώ εσύ κάνεις τσιγαράκι αμέριμνη...σχεδόν σαν να μη τους ξέρεις...τότε σίγουρα θα σε σχολιάσω...και θα λυπηθώ αυτόν τον κακομοίρη.. (το σχόλιο δε θα στηρίζεται απαραιτήτως σε εμφανή φεμινιστική υποστήριξη...) :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Τι να πω .....εμενα παντως ο δικος μου, προσφερεται μεχρι που και να κουβαλησει την τσαντα θαλασσης, που δειχνει και 100% γυναικεια, αρκει να με ξεκουρασει...:)
Και δε δειχνει καθολου γελοιο...γελοιο θα εδειχνε να εγερνα εγω προς τη μια πλευρα απο το βαρος της τσαντας και εκεινος να περπαταει διπλα μου με το βιβλιο του ή την εφημεριδα του στο χερι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Eπίσης εμένα καθόλου γελοία εικόνα δεν μου κάνει το καλό μου που Παρασκευή βράδυ (έχω κάποιες υποχρεώσεις και τελειώνω αργά τις Παρασκευές) 9 στις 10 φορές την ώρα που πάω σπίτι τον πετυχαίνω να ... πλένει πιάτα και μου έχει το φαί να με περιμένει... :inlove::inlove:

ντάξυ ο καθένας όπως νομίζει [και σε αυτό όπως και σε πολλά άλλα θέματα άλλωστε ;)]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
πάντως αν σε δω στο πάρκο να δίνεις το μπιμπερό στον άντρα σου για να ταίσει το μπεμπέ σας...και αργότερα να κουβαλάει εκείνος το καρότσι και όλα τα σχετικά...ενώ εσύ κάνεις τσιγαράκι αμέριμνη...σχεδόν σαν να μη τους ξέρεις...τότε σίγουρα θα σε σχολιάσω...και θα λυπηθώ αυτόν τον κακομοίρη.. (το σχόλιο δε θα στηρίζεται απαραιτήτως σε εμφανή φεμινιστική υποστήριξη...) :whistle:

Την πιθανότητα να του αρέσει και να το θέλει και ο ίδιος τη σκέφτηκες; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Όσο για το ''μαζοχίστριες'' στη συγκεκριμένη περίπτωση δε θα συμφωνήσω.....πάντως αν σε δω στο πάρκο να δίνεις το μπιμπερό στον άντρα σου για να ταίσει το μπεμπέ σας...και αργότερα να κουβαλάει εκείνος το καρότσι και όλα τα σχετικά...ενώ εσύ κάνεις τσιγαράκι αμέριμνη...σχεδόν σαν να μη τους ξέρεις...τότε σίγουρα θα σε σχολιάσω...και θα λυπηθώ αυτόν τον κακομοίρη.. (το σχόλιο δε θα στηρίζεται απαραιτήτως σε εμφανή φεμινιστική υποστήριξη...) :whistle:

H' που θα εισαι ντιπ γαιδαρα δηλαδη, ή που θα σαι ντιπ θυμα.. Μεση οδος δεν υπαρχει!
Ισιλιελ, λαθος φωτο εβαλες και αποπροσανατολισες...Βαλε εκει καναν Jamie Oliver που ναι και γλυκουλης :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
πάντως αν σε δω στο πάρκο να δίνεις το μπιμπερό στον άντρα σου για να ταίσει το μπεμπέ σας...και αργότερα να κουβαλάει εκείνος το καρότσι και όλα τα σχετικά...ενώ εσύ κάνεις τσιγαράκι αμέριμνη...σχεδόν σαν να μη τους ξέρεις...τότε σίγουρα θα σε σχολιάσω...και θα λυπηθώ αυτόν τον κακομοίρη..
Ενώ αν στη θέση αυτή ήταν ο άντρας θα ήταν απόλυτα φυσιολογικό;
Το παιδί έχει δύο γονείς, όχι έναν. Οπότε όποιος και από τους δύο το φροντίζει μόνος του επειδή "ξενερώνει" να δει τον άλλο να ασχολείται με αυτό (είτε αυτός είναι ο άντρας, είτε η γυναίκα) είναι κατ'εμέ όχι άξιος σχολιασμού (έχω σοβαρότερα πράγματα να ασχοληθώ από το να σχολιάζω τα ζευγάρια στο πάρκο), αλλά σίγουρα είτε αξιολύπητος, είτε μαζοχιστής, είτε και τα δύο. Και κακός γονιός επίσης, σύμφωνα με οποιονδήποτε ψυχολόγο...
(το σχόλιο δε θα στηρίζεται απαραιτήτως σε εμφανή φεμινιστική υποστήριξη...) :whistle:
Πώς θα μπορούσε άλλωστε; :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάσια

Νεοφερμένος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Την πιθανότητα ότι έχουν αντιστραφεί τελείως οι ρόλοι το σκέφτεται κανείς; Ή μήπως τελικά όλοι κοιτάζουν να βολευτούν;
Όχι δε μπορώ να σκεφτώ κάτι τέτοιο. Τα έχουμε ισοπεδώσει όλα. Σε ποιον άντρα αρέσει αυτή η συμπεριφορά; Να είναι η σύζυγός του στη κοσμάρα της και να προσπαθεί ολομόναχος; Έχω ζωντανά περιστατικά μέσα στην ίδια μου την οικογένεια και λυπάμαι πάρα πολύ για αυτό. Η κυρία, του τα έχει φορτώσει όλα. Και τι έγινε; Μέχρι πόσο θα αντέξει εκείνος; Και άραγε ποιος είναι αυτός που έπειτα από έναν χωρισμό θα ''αποκατασταθεί'' και θα βρει τον δρόμο του πιο εύκολα; Μήπως το αρσενικό; (λέμε τώρα) Μήπως η γυναίκα θα μείνει ξαφνικά με όλα αυτά τα αγγούρια που του φόρτωνε και μοναδικός της σκοπός π-λέον,θα είναι να το παίζει μελό; Ναι βέβαια...έτσι είναι. Γιατί εκείνου θα του επιτρέπεται κάθε βράδυ να κοιμάται και με άλλη. Ενώ εκείνης; Τότε όντως θα πρέπει να αναλάβει το μπιμπερό και το καρότσι. Και μάλιστα αποκλειστικά. Ειλικρινά σιχαίνομαι τέτοιου είδους εικόνες. Δε θα μπορούσα ΠΟΤΕ να το ανεχτώ. Θα είναι σαν να δέχομαι ότι είμαι πλήρως ΑΝΙΚΑΝΗ. Ελπίζω να σου έδωσα μία κατεύθυνση και να σκεφτείς μόνη σου,πόσο εύκολο είναι πλέον να φτιάνουμε στο διαζύγιο.Εκεί βρίσκεται η όλη ουσία. Τα πάντα ξεκινούν από τη γυναίκα. Και αυτό πρέπει να μας τιμάει αλλά και να το τιμήσουμε+να το εκτιμήσουμε όπως πρέπει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Την πιθανότητα ότι έχουν αντιστραφεί τελείως οι ρόλοι το σκέφτεται κανείς; Ή μήπως τελικά όλοι κοιτάζουν να βολευτούν;
Όχι δε μπορώ να σκεφτώ κάτι τέτοιο. Τα έχουμε ισοπεδώσει όλα. Σε ποιον άντρα αρέσει αυτή η συμπεριφορά; Να είναι η σύζυγός του στη κοσμάρα της και να προσπαθεί ολομόναχος; Έχω ζωντανά περιστατικά μέσα στην ίδια μου την οικογένεια και λυπάμαι πάρα πολύ για αυτό. Η κυρία, του τα έχει φορτώσει όλα. Και τι έγινε; Μέχρι πόσο θα αντέξει εκείνος; Και άραγε ποιος είναι αυτός που έπειτα από έναν χωρισμό θα ''αποκατασταθεί'' και θα βρει τον δρόμο του πιο εύκολα; Μήπως το αρσενικό; (λέμε τώρα) Μήπως η γυναίκα θα μείνει ξαφνικά με όλα αυτά τα αγγούρια που του φόρτωνε και μοναδικός της σκοπός π-λέον,θα είναι να το παίζει μελό; Ναι βέβαια...έτσι είναι. Γιατί εκείνου θα του επιτρέπεται κάθε βράδυ να κοιμάται και με άλλη. Ενώ εκείνης; Τότε όντως θα πρέπει να αναλάβει το μπιμπερό και το καρότσι. Και μάλιστα αποκλειστικά. Ειλικρινά σιχαίνομαι τέτοιου είδους εικόνες. Δε θα μπορούσα ΠΟΤΕ να το ανεχτώ. Θα είναι σαν να δέχομαι ότι είμαι πλήρως ΑΝΙΚΑΝΗ. Ελπίζω να σου έδωσα μία κατεύθυνση και να σκεφτείς μόνη σου,πόσο εύκολο είναι πλέον να φτιάνουμε στο διαζύγιο.Εκεί βρίσκεται η όλη ουσία. Τα πάντα ξεκινούν από τη γυναίκα. Και αυτό πρέπει να μας τιμάει αλλά και να το τιμήσουμε+να το εκτιμήσουμε όπως πρέπει.
Είδες πουθενά να υποστήριξα ότι πρέπει να τα κάνει όλα ο άνδρας; :confused:
Εγώ είπα να τα κάνουν και οι δύο εξίσου. Όσο απεχθές είναι να τα φορτώνει όλα ο άντρας στη γυναίκα, εξίσου απεχθές είναι και το αντίθετο.

Σόρρυ αλλά δεν είναι όλη μου η ζωή το παιδάκι μου και το σπιτάκι μου, ούτε σκοπεύω να δείχνω μόνο με αυτά αν είμαι ικανή ή όχι. Αν εσένα είναι, αφιερώσου σε αυτά και πάρτα όλα πάνω σου, τι να σου πω. Αν μετά όμως δεν σε εκτιμάει ο άντρας σου επειδή αντί για σύντροφος έγινες παραδουλεύτρα, μην παραπονεθείς. Αν μη τι άλλο, δεν θα τον δεις με ποδιά, οπότε δεν θα σε ξενερώσει :rolleyes:

Όσο για το πόσο εύκολα φτάνουν στο διαζύγιο, προσωπικά το θεωρώ πολύ πιο θετικό από το να ζουν ένα μαρτύριο κάθε μέρα για να μην χωρίσουν και "πει ο κόσμος" όπως παλιότερα. Τα προβλήματα στους γάμους δεν είναι εφεύρεση των τελευταίων ετών. Η αντιμετώπιση τους όμως, είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάσια

Νεοφερμένος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Ναι εντάξει συμφωνώ. Τη ταμπέλα του
''κακού γονέα'' την έχουμε έτοιμη...ε και αφού το λένε οι ψυχολόγοι τώρα θα κοιμηθώ ήσυχα το βράδυ.:whistle: Εδικά όταν πρόκειται για συμπαράσταση προς φίλες που λειτουργούν έτσι....και που συνεχίζουν να απαιτούν περισσότερα από αυτόν τον δύσμοιρο!

(σχετικά με το σχόλιο και με το πάρκο,να ξέρεις ότι όλοι μας έχουμε πολύ καλύτερα πράγματα να κάνουμε από το να σχολιάζουμε την κάθε τεμπέλα που κατά τύχη άνοιξε σπίτι. Αυτές οι λεπτομέρειες όμως,είναι που κάνουν τη διαφορά. Και αν είσαι ελάχιστα παρατηρητικός θα το αξιολογήσεις ανάλογα και θα μπεις στη διαδικασία να σκεφτείς. Αν βέβαια,το γλωσσόφιλο και το κινητό είναι μονοπώλειο τότε σίγουρα δε θα κοιτάξεις τους διπλανούς σου και τον τρόπο συμπεριφοράς τους. Πρόσεξε όμως να κοιτάξεις τα αυτοκίνητα,μην υπάρχει και κανένα ατύχημα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Δεν υπάρχουν συγκεκριμένοι ρόλοι τη σήμερον ημέρα για ένα ζευγάρι (τουλάχιστον σε επίπεδο καθημερινότητας μέσα στο σπίτι). Οι ρόλοι είναι κοινωνικές κατασκευές και μεταβάλλονται συνέχεια, δεν είναι συγκεκριμένοι.
Το δόγμα "η καλή νοικοκυρά είναι δούλα και κυρά" ψόφησε από τη στιγμή που οι γυναίκες θεωρούνται ισότιμες κοινωνικά και νομικά με τους άντρες και ο σεξισμός μειώθηκε.

Το μαγείρεμα, οι δουλειές του σπιτιού, η φροντίδα των παιδιών και άλλες δουλειές που κάποτε θεωρούνταν καθαρά δουλειές "της γυναίκας" πλέον είναι δουλειές που τις κάνουν και τα δύο μέλη ενός ζευγαριού - χωρίς να θεωρείται κάτι παράξενο - ώστε να βολευτεί το ζευγάρι (αν η γυναίκα είναι κουρασμένη μπορεί πχ να μαγειρέψει ο άντρας, αν ο άντρας μαγειρεύει καλύτερα από τη γυναίκα και το ωράριο του βολεύει μπορεί να αναλαμβάνει αυτός το μαγείρεμα του σπιτιού κτλ κτλ).

Το σίγουρο πάντως είναι ότι τα κοινωνικά πρότυπα σε σχέση με τη σεξουαλικότητα βαράνε κατακέφαλα πολλούς. :)


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νάσια

Νεοφερμένος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Δυστυχώς πλέον δε μας αφυπνίζει ούτε η λέξη ''διαζύγιο''. Μέχρι και για αυτό εμείς οι κλασικοί Έλληνες λέμε :'' έλα μωρέ και τι έγινε; σιγά. Από το να τρωγόμαστε ,καλύτερα! ''Τα έχουμε κανονίσει όλα τόσο όμορφα,που και να πάρουμε ένα διαζύγιο τι έγινε; Ε και τι έγινε που έχουμε παιδιά; Ε και τι έγινε που τελικά αναθεωρούμε και αλλάζουμε τρόπο συμπεριφορά απέναντι στον άνθρωπο που κάποτε τον θεωρήσαμε ιδανικό και τον οδηγήσαμε στα σκαλιά της εκκλησίας; Ε και τι πειράζει που τα παιδάκια αυτά,θα κουβαλάνε μια ζωή ψυχολογικά τραύματα;Και γιατί να σκάσουμε που τα παιδάκια θα βλέπουν τη μαμά με τον καινούριο της δεσμό; Γιατί να ενδιαφερθούμε για τον μικρούλη που θα πάει τον πάει στο φροντηστήριο η φίλη του μπαμπά; (η οποία στάθηκε εμπόδιο μάλιστα,για να σταματήσει ο μπαμπάς να αγαπάει τη μαμά και τούμπαλιν) Και γιατί να ανησυχούμε που αυτά τα παιδάκια,όταν μεγαλώσουν θα κάνουν τα ίδια μιας και έτσι έχουν μάθει;

ΈΤΣΙ ΛΕΝΕ ΟΙ ΨΥΧΟΛΟΓΟΙ ΑΓΑΠΗΤΗ;


Εγώ στη θέση σου Αυτό θα ονόμαζα μαρτύριο.! Και όχι την κοινή ζωή μαζί με τον άνθρωπο που με επέλεξε και τον επέλεξα να ζήσουμε μαζί παρ΄όλα τα προβλήματα.

Όσο για το ''παιδάκι και σπιτάκι και κέντημα'' πρέπει να σου κάνω ολόκληρη ανάλυση για το τι εστί.. (ή εισί καλύτερα)

Τώρα ποιος σου έδωσε την εντύπωση ότι εγώ έτσι έχω φανταστεί τη δική μου τη ζωή,είναι άλλο θέμα. :clapup:

Επίσης,καλύτερα να ξεκαθαρίσω πως ποτέ δεν υπονόησα ότι η γυναίκα πρέπει να αναλαμβάνει τα πάντα.Αλλά σε καμιά περίπτωση δε δέχομαι και αυτό που γίνεται στις μέρες μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ναι εντάξει συμφωνώ. Τη ταμπέλα του
''κακού γονέα'' την έχουμε έτοιμη...ε και αφού το λένε οι ψυχολόγοι τώρα θα κοιμηθώ ήσυχα το βράδυ.:whistle: Εδικά όταν πρόκειται για συμπαράσταση προς φίλες που λειτουργούν έτσι....και που συνεχίζουν να απαιτούν περισσότερα από αυτόν τον δύσμοιρο!
Ένας γονέας που ουσιαστικά μετατρέπει την οικογένεια του σε μονογονεϊκή χωρίς να υπάρχει κανένα πρόβλημα σε αυτή, μόνο και μόνο επειδή θα "ξενερώσει" να δει τον σύντροφο του να φροντίζει το παιδί τι είναι; Καλός γονέας;
(σχετικά με το σχόλιο και με το πάρκο,να ξέρεις ότι όλοι μας έχουμε πολύ καλύτερα πράγματα να κάνουμε από το να σχολιάζουμε την κάθε τεμπέλα που κατά τύχη άνοιξε σπίτι.
Όταν λες "θα σε σχολίαζα" πάντως, εγώ άλλο καταλαβαίνω...
Αλήθεια, τεμπέλα είναι αυτή που θέλει να μοιράζεται εξίσου τις δουλειές του σπιτιού και τη φροντίδα του παιδιού με τον άντρα της;
Ξέρεις, δεν ζούμε στο 1950 που τα λεφτά τα έφερνε ο άντρας και η γυναίκα αν δεν ασχολείτο αποκλειστικά με τα του σπιτιού ήταν τεμπέλα... Πλέον και οι γυναίκες δημιουργούν και κερδίζουν τα ίδια χρήματα... (σε περίπτωση που δεν σε έχει ενημερώσει άλλος για τις εξελίξεις, ζητώ συγγνώμη για την ταραχή που θα σου προκαλέσει η αποκάλυψη)

Αυτές οι λεπτομέρειες όμως,είναι που κάνουν τη διαφορά. Και αν είσαι ελάχιστα παρατηρητικός θα το αξιολογήσεις ανάλογα και θα μπεις στη διαδικασία να σκεφτείς. Αν βέβαια,το γλωσσόφιλο και το κινητό είναι μονοπώλειο τότε σίγουρα δε θα κοιτάξεις τους διπλανούς σου και τον τρόπο συμπεριφοράς τους. Πρόσεξε όμως να κοιτάξεις τα αυτοκίνητα,μην υπάρχει και κανένα ατύχημα)
Ορίστε; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top