Η πρώτη προσελήνωση ήταν ψέμα;

Προσελήνωση ψέμα η πραγματικότητα

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 84)
  • Ναι, είναι αλήθεια φυσικά και προσγειώθηκε

    Ψήφοι: 42 50.0%
  • Όχι βέβαια προπαγάνδα ήταν, παλι ψέματα λένε

    Ψήφοι: 25 29.8%
  • Πότε έγινε αυτο ρε παιδια; Πήγε κάτι στο φεγγάρι;

    Ψήφοι: 4 4.8%
  • Δεν γνωρίζω, δεν απαντώ

    Ψήφοι: 13 15.5%

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Το ότι υπάρχει ένα βιβλίο και ένα ντοκιμαντέρ που διατείνονται πως είναι ψέμα η προσελήνωση δε σημαίνει ότι έχουν και δίκιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Αν και στο συγκεκριμένο θέμα κι εγώ κλίνω υπέρ του οτι ήταν ψέμα, γενικά μην πιστευετε όποιο βιβλίο να ναι. Χαρακτηριστικό παράδειγμα τα βιβλία του Π. Γιανν**λάκη που αν και είναι βιβλία (και μάλιστα μεγάλης κυκλοφορίες) είναι γεμάτα ανακρίβειες. :)
Όμως αυτό δεν σημαίνει ότι αποκλείτε να στειρίζονται σε αληθινα πράγματα , αν και δεν το νομίζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΧΑΣΕΤΕ!!!

https://stuffucanuse.com/fake_moon_landings/moon_landings.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arty2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arty2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
lol καλό... πάντως την προηγούμενη βδομάδα έμαθα πως οι Ρώσοι έστειλαν δυο διαστημοσυσκευές (τύπου pathfinder αλλα μεγαλύτερες) στο φεγγάρι που δεν αναφέρεται πουθενά στα σχολικά μας βιβλία, πολύ λογοκρισία ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butter_flies

Νεοφερμένος

Ο Black_Butter_flies αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Αν και το topic είναι dead εδώ και καιρό, θέλω να πω τη γνώμη μου γιατί το έχω ψάξει πολύ το θέμα.
Τελοσπάντων όμως, ήδη έχουν ειπωθεί αρκετά εδώ.
Εγώ λέω ότι πολλά τα λάθη για μια στημένη επιχείρηση...
ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να γίνονταν τόσα λάθη, εκτός αν όλοι οι υπάλληλοι της NASA ήταν διακοπές και είχαν βάλει τις καθαρίστριες να το οργανώσουν. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Black_Butter_flies:
Αν και το topic είναι dead εδώ και καιρό, θέλω να πω τη γνώμη μου γιατί το έχω ψάξει πολύ το θέμα.
Τελοσπάντων όμως, ήδη έχουν ειπωθεί αρκετά εδώ.
Εγώ λέω ότι πολλά τα λάθη για μια στημένη επιχείρηση...
ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να γίνονταν τόσα λάθη, εκτός αν όλοι οι υπάλληλοι της NASA ήταν διακοπές και είχαν βάλει τις καθαρίστριες να το οργανώσουν. :D
Για τι αποκλείεις το ενδεχόμενο απλώς να μην είχαν τα μέσα να διορθώσουν τα λάθη;;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Skeftomilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Πολύ μεγάλο ρίσκο για τη NASA να επιχειρήσει μία τέτοια απάτη. Η τυχόν αποκάλυψή της θα έπληττε βαρύτατα το κύρος του οργανισμού και των ΗΠΑ εν γένει. Για να οργανωθεί μία τέτοια επιχείρηση χρειαζόταν η συνεργασία δεκάδων ή και εκατοντάδων ανθρώπων. Πώς μπορούσαν να είναι απόλυτα σίγουροι ότι δε θα υπήρχε η μία διαρροή που θα αρκούσε για την αποκάλυψη της παρωδίας; Επιπλέον πώς είναι δυνατό να μη διέκριναν άμεσα τις αποδείξεις της απάτης οι άμεσα ενδιαφερόμενοι, οι Σοβιετικοί; Ακόμα γιατί είναι τόσο δύσκολο να δεχτούμε ότι η αποστολή της NASA πέτυχε; Ήταν μια επιχείρηση δυνατή από τεχνική άποψη, οι λεπτομέρειες της οποίας είχαν προσεχθεί και μελετηθεί εξονυχιστικά. Γιατί να καταφύγει η NASA σε απάτες όταν ήταν ήδη τόσο κοντά στον στόχο της;

Τέλος, σύμφωνα με όσα άκουσα να λέει ένας γνωστός Έλληνας αστρονόμος (δε θυμάμαι το όνομά του αυτή τη στιγμή), οι αστροναύτες άφησαν σε μία από τις έξι προσσεληνώσεις τους στην επιφάνεια της Σελήνης μία μεταλλική πλάκα, η οποία είναι σήμερα ορατή ανά πάσα στιγμή απ' όλα τα αστεροσκοπεία του κόσμου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,816 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι πως κατευθύνομαι προς την άποψη πως η πρώτη επίσκεψη στη σελήνη ήταν στημένη, αλλά απο την άλλη αν όντως είναι, το διακινδύνευσε η ΝΑSA μια που κάτι τέτοιο δίνει μεγάλη δόξα στην Αμερική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Αν και έχω ακούσει πάρα πολλές απόψεις επι του θέματος και πολλά πράγματα δεν κολλάνε σε εικόνες και άλλο υλικό τείνω να συμφωνήσω με τον Skeftomilo
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Έψαξα και βρήκα το ντοκυμαντέρ που έλεγα...
όποιος το θέλει ας μπει στο ftp://wireless.eng.auth.gr:5002 να το κατεβάσει.
(είναι γύρω στα 140ΜΒ)
Γιατί δεν μου το ανοίγει??:(
Μου κίνησες την περιέργεια και θέλω να το δω..:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εμένα μου ζητάει password
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Εμένα μου ζητάει password

Και πολύ καλά σου κάνει! :P
(αν και εσύ πρέπει να το έχεις το pass... για τσέκαρε τα πμ της Λίας...)


Το αρχείο το έχω βγάλει, αλλά αν κάποιος το θέλει μπορώ να το ξαναβάλω...
Απλά πείτε μου!


Ξαναλέω ότι είναι 140ΜΒ οπότε χρήστες με dialup καλύτερα να το ξανασκεφτούν....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Το αρχείο το έχω βγάλει, αλλά αν κάποιος το θέλει μπορώ να το ξαναβάλω...
Απλά πείτε μου!
άστο τότε απλώς είχα την περιέργεια να το δώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

obscured

Νεοφερμένος

Ο obscured αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ενα ελληνικο site που αναφερετε στο θεμα ειναι εδω https://www.blackstate.gr/Moonfalse.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
εγώ δεν πιστεύω ότι έγινε...

.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.

εκτός αν ήρθαν όταν έλειπα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
obscured πολύ ενδιαφέρον το άρθρο!
Αυτό πρέπει να ήταν που είχα δει παλιότερα και ανέφερα κάπου στην αρχή αυτού του θέματος.
Σε μερικές φωτό θεωρώ πολύ πειστική την εξήγηση της NASA και πολύ lame τις κατηγορίες, σε άλλες μου φαίνεται lame η εξήγηση της NASA(αν υπάρχει) και πειστικές τις κατηγορίες. :wacko:
Τι να πεις... :hmm:

Για να καταλάβω: οι άκατοι είχανε καύση αλλά χωρίς φλόγα..; OK MAN !!!
Eιδικά αυτό είναι πολύ lame απο τη μεριά του αρθρογράφου. Όποιοσδήποτε με στοιχειώδεις γνώσεις χημείας γνωρίζει οτι μπορει να υπάρξει καυση χωρίς φλόγα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Εγώ πιστεύω ότι όντως εκείνη η προσελήνωση δεν έγινε. Το ότι τελικά πήγαμε στο φεγγάρι είναι σίγουρο, απλά δεν πήγαμε εκείνη τη μέρα!

Υπάρχει ένα ντοκυμαντέρ που εξηγεί όλα τα παράξενα από τις φωτογραφίες και τα βίντεο. Δεν είναι μόνο οι σκιές, είναι ο ουρανός όπου δεν φαίνονται καθόλου αστέρια, και διάφορες άλλες λεπτομέριες.
(Κάπου το έχω, αν κάποιος ενδιαφέρεται μπορώ να το μοιράσω)

Απλά τότε έπρεπε οι Αμερικάνοι να βγουν μπροστά από τους Ρώσους στο διάστημα. Οπότε αφού δεν κατάφεραν να κάνουν την προσελήνωση, την σκηνοθέτησαν!

το έχω δει και εγώ αυτό το ντοκιμαντέρ αλλά δεν με έπεισε! Πολύ μεγάλη κομπίνα ρε παιδιά! Και έπειτα αν πράγματι είχε γίνει κάτι τέτοιο θα είχαν εμπλακεί πολλά άτομα στην κομπίνα (Σκηνοθέτης, υπεύθυνοι φωτισμού, ηχολήπτες, ειδικοί για τα εφέ, πληρωμένοι επιστήμονες στους διαστημικούς σταθμούς που θα επιβεβαίωναν τις επικοινωνίες που είχαν με το φεγγάρι και τους αστροναύτες, οι αστροναύτες που θα πρέπει να ψεύδονται για μια ζωή, οι συγγνείς των αστροναυτών που σίγουρα θα μυρίζονταν το ψέμα, ο ιδιοκτήτης του στούντιο κτλ κτλ κτλ) Δηλαδή ουσιαστικά αν ήταν ψέμα θα είχε αποκαλυφθεί μετά από λίγο καιρό. Κάποιος θα το μαρτυρούσε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
https://www.rit.edu/~mlg9612/

Κατεβάστε το mp3.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Εδώ θαυμάζουμε την ευστροφία των conspiracy theorists.

Plait (debunker): [...]But the very important factor is that the Apollo mission did not sit there and plow through the Van Allen belts. They actually went up and above them. In fact, they only sort of nicked the edge, they were only in the Van Allen belt for about an hour.[...]

[...]

Sibrel (conspiracy theorist): [...]And CNN reported the following, which I'll quote word-for-word: "The radiation belt surrounding the Earth is more dangerous that previously believed." Inside of their shielding, inside of their spacesuits, inside of the glass, they could see the radiation with their eyes shut! I interviewed Alan Bean and I said "What do you think about the radiation belts?" and he said, ON CAMERA, "We did not go through them"!

Plait: Oops! :devil: That's what I just said: we didn't go through them, we nicked the edge. :hello: :whistle:

Καλό ξημέρωμα! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top