Περί μοναδικότητας και άλλων δαιμονίων...

ines

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ινές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
πολλες φορες δεν εχουμε πει ολοι "ελα ρε,κι αυτος/η σαν ολους τους αλλους ειναι..." η,δεν εχουμε θεωρησει καποιον ιδιαιτερα μη-μοναδικο;
ελατε τωρα που δεν εχετε πει η εστω σκεφτει για καποιον οτι " χανεται στο πληθος" ,και δεν μιλαω για υψος...:P
ομως,για λυστε μου την απορια....τι να σκεφτονται για τους εαυτους τους αυτοι οι ανθρωποι; πιστευουν οτι οντως ειναι κλωνοι αλλων,η θεωρουνται μοναδικοι; αν ναι στο τελευταιο,πως γινεται να εχουν αυτη τη γνωμη ενω ολοι οι αλλοι διαφωνουν;
πραγματικα αναρωτιεμαι ωρες ωρες....:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
O κάθε άνθρωπος πιστευει οτι είναι μοναδικός. Αν πίστευε οτι είναι κλώνος άλλου θα έχανε κάθε όρεξη για ζωή.
Και προσωπικά πιστευω οτι κανείς δεν είναι κλώνος άλλου. Μπορεί κάποιοι να είναι περισσότερο "μοναδικοί" απο άλλους αλλά και πάλι, κανείς δεν είναι ίδιος με κάποιον άλλο.

ΥΓ: Καταλάθος είχες ποστάρει αυτό το θέμα στα άρθρα. Στο μετέφερα εδω αν και δεν είμαι σίγουρη οτι ταιριάζει. Αν κάποιος mod βρει πιο ταιριαστό μέρος (αποφύγετε τα Διάφορα) ας το μετακινήσει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι όλοι μας ανήκουμε σε μια ομάδα από κάποιον χαρακτήρα... π.χ. πόσες φορές έχουμε πει α αυτός μοιάζει στον τάδε ή στους τάδε;
Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι είναι κλώνος αλλά έχει κάποια κοινά χαρακτηριστικά με κάποιους άλλους...

Εγώ τουλάχιστον εγώ έτσι λειτουργό, όταν γνωρίζω κάποιον τον εντάσω σε κάποιο σύνολο ατόμων και του συμπεριφέρομαι αναλόγως ...
Βεβαία μπορεί στην πορεία να μου δείξει ότι έχω κάνει λάθος ... δεν όμως κατα την γνώμη μου δεν αλλάζει κάτι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Με αυτό που λες Πάνο είναι σαν να δέχεσαι οτι λειτουργείς με στερεότυπα :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Κάθε άνθρωπος είτε το πιστεύει είτε όχι είναι μοναδικός και έχει τις δυνατότητες να ξεχωρίσει.:)
Αυτοί στους οποίους αναφέρεσαι Ines θέλουν να νιώσουν μέρος κάποιου συνόλου γι'αυτό συμπεριφέρονται, ντύνονται κτλ σαν πολλούς άλλους, για να μπορούν να λένε πχ ότι είναι στη μόδα ή οτι ανήκουν σε κάποια ομάδα.Αυτό όμως αφορά κυρίως αυτό που θέλουν να περάσουν προς τα έξω.Αν κάτσει κάποιος να συζητήσει μαζί τους μπορεί να δει ότι είναι πολύ ξεχωριστοί.Δε νομίζω ότι οι ίδιοι πιστεύουν για τον εαυτό τους ότι είναι κλώνοι, ίσως να μην κάθονται καν να το σκεφτούν και αυτό που κάνουν να τους φαίνεται αυτονόητο(δηλαδή να προσπαθούν να ταιριάξουν με τους περισσότερους)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα με τον faithplus1. Επίσης να προσθέσω οτι συνήθς αυτό συναντάται πολύ συχνά σε μικρότερες ηλικίες όπου η ανάγκη να νιώσουν μέρος ενός συνόλου είναι πολύ εντονότερη. Άλλωστε όλοι ξέρουμε τι κάνουν τα παιδιά (ή και οι έφηβοι) σε όποιον τολμήσει να διαφέρει, είτε έχοντας το βιώσει :( είτε απλώς όντας μάρτυρες αυτού. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Με αυτό που λες Πάνο είναι σαν να δέχεσαι οτι λειτουργείς με στερεότυπα :hmm:
Δεν ειπα αυτό ... απλως τυχαίνει , μάλλον λόγο των πιθανοτήτων, η συμπεριφορά μου να έχει την ιδια βάση με αλλά χ ατομα... αυτό που κάνω είναι μετα απο σκέψη αλλα μπορει να εχει την ιδια βαση με την αποφαση κάποιων άλλων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Μοναδικοι ειμαστε ολοι μας και κανεις μας!
Ολοι ανηκουμε σε καποια ομαδα βαση καποιον προτιμησεων μας.
Ποσοι απο εμας ακουμε την ιδια μουσικη...μας αρσουν παρομοια-ομοια ρουχα....ιδιοι ηθοποιοι...εχουμε ιδιες ιδεολογιες...μας αρεσει το ιδιο χρωμα...εχουμε ακομα και κοινα χαρακτηριστικα(χρωμα ματιων,δερματος,μαλλια κτλ κτλ) και παει λεγοντας και δεν τελειωνει ποτε.
Υπο αυτην την εννοια κανεις δεν ειναι "μοναδικος"!
Απλως ο συνδιασμος των διαφορων προτιμησεων μας καθως και τα χαρακτηριστικα μας και η προσωπικοτητα μας, μας καθιστα τον καθενα μοναδικο σαν "ατομο" μιας και δεν μοιαζουμε ποτε 100% με καποιον αλλο.
Τωρα τα τομα που απλως "μιμουνται" για να ταιριαξουν σε καποια ομαδα ειναι ενασταδιο της ζωης μας το οποιο συνηδητα ή μη το χουμε περασει ολοι μας και ιδιαιτερα κατα την εφηβεια μας.
(Ο "αγωνας" να γινεις αποδεκτος.Δεν το εχω πει εγω αλλα δεν θυμαμαι και ποιος...:P )
Για να μην παρεξηγηθω, προσωπικα πιστευω πως σαν ατομα ο καθενας μας ειναι μοναδικος ως προς το συνολο και τον συνδιασμο ολως αυτων των "πραγματων" που αποτελουν την προσωπικοτητα του-"το ποιος ειναι", αλλα αν το παρουμε πιο "ψυχρα", κανεις δεν ειναι μοναδικος με την ακριβη εννοια της λεξης απο την στιγμη που εχει καποιο στοιχειο=προτιμηση οπως θελετε πεστε το που τον κατατασει σε μια ομαδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Ο καθενας ειναι μοναδικος ως προσωπικοτητα.. Οι συμπεριφορες μπορει να ειναι ομοιες, ομως αυτο δεν εχει να κανει ουτε με τις 'στυλιστικες' προτιμησεις, ουτε με τις μουσικες, ουτε με τιποτα!
Κανεις δε χανεται στο πληθος, η ειναι ασημαντος.. για καποιους αλλους ανθρωπους ο αδιαφορος -για μενα- ειναι πολυ σημαντικος, οπως εγω ειμαι αδιαφορη για καποιους που εχουν αλλα κριτηρια η τροπο ζωης απο μενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
Μουχαχαχαχαχα

Εγω πάντως θέλω να σασ εστιάσω τη προσοχή στο τύπο με τα κουμπάκια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
'Εχετε σκεφτεί ότι έναν άνθρωπο που δεν το θεωρούμε μοναδικό μπορεί να το θεωρεί κάποιος άλλος; Btw όλοι είμαστε μοναδικοί 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Πιστεύω οτι όλοι είμαστε μοναδικοί και όλοι μπορούμε να χαθούμε στο πλήθος... Έχετε σκεφτεί ποτέ τι είναι αυτό που μας κάνει μοναδικούς? Μην ταλαιπωρείσθε... δεν πρόκειται να βγάλουμε άκρη... τα κριτήρια του καθένα είναι τελείως διαφορετικά. Κάτι πολύ σημαντικό για εμένα, για κάποιον από εσάς μπορεί να είναι ασήμαντο και να περνά απαρατήρητο και το αντίστροφο... Με την ίδια ευκολία μπορούμε να θεωρηθούμε σημαντικοί αλλά και ασήμαντοι... από ποιόν όμως? Ποιος είναι αυτός που θα μας κρίνει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Όλοι είμαστε μοναδικοί αλλά το θέμα είναι πόσοι θα το πουν αυτό για μας. :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Founes:
Πιστεύω οτι όλοι είμαστε μοναδικοί και όλοι μπορούμε να χαθούμε στο πλήθος... Έχετε σκεφτεί ποτέ τι είναι αυτό που μας κάνει μοναδικούς? Μην ταλαιπωρείσθε... δεν πρόκειται να βγάλουμε άκρη... τα κριτήρια του καθένα είναι τελείως διαφορετικά. Κάτι πολύ σημαντικό για εμένα, για κάποιον από εσάς μπορεί να είναι ασήμαντο και να περνά απαρατήρητο και το αντίστροφο... Με την ίδια ευκολία μπορούμε να θεωρηθούμε σημαντικοί αλλά και ασήμαντοι... από ποιόν όμως? Ποιος είναι αυτός που θα μας κρίνει?

Ωραία απορία, μου θυμίζει αυτό που γράφαμε παλιά στα λευκώματα:
Για όλο τον κόσμο είσαι κάποιος
για κάποιον είσαι όλος ο κόσμος.

Συμφωνώ με όσους έγραψαν ότι είμαστε μοναδικοί κι όχι μόνο καθένας μας είναι μοναδική κι ανεπανάληπτη προσωπικότητα με την έννοια ότι όσα κοινά γνωρίσματα με εκατομμύρια ανθρώπους κι αν έχουμε πάντα θα υπάρχουν στοιχεία που θα μας διαχωρίζουν κι έτσι κανένας άλλος ακριβώς ίδιος με εμάς δεν θα ξαναυπάρξει.

Όσο αφορά το πως κρίνετε αν είμαστε και πόσο σημαντικοί νομίζω αυτό εξαρτάται απο το πλαίσιο αναφοράς.Ας ορίσουμε μια έννοια την σημαντικότητα (δεν υπάρχει τέτοια λέξη ποιητική αδεία την χρησιμοποιώ) που διαβαθμίζεται πχ.
για την μαμά μου είμαι η μοναδική της κόρη-υψηλή σημαντικότητα
για την δουλειά μου είμαι μια απο τις καλές υπαλλήλους-μέτρια σημαντικότητα
για την χώρα μου είμαι μια απο τις εκατομμύρια κατοίκους-χαμηλή σημαντικότητα
για την υφήλιο είμαι μια απο τις δισ.κατοίκους-μηδαμινή σημαντικότητα.
Όπως βλέπεις το πόσο σημαντικοί ή ασήμαντοι είμαστε κρίνεται απο το βαθμό που γίνεται αισθητή η παρουσία ή η απουσία μας,απο το βαθμό ανάγκης που διμιουργούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
"Προσωπικότητα είναι ο μοναδικός σου συνδυασμός υποκατάστατων"

Το είχε πετύχει ένας φίλος μου σε εποχή που (νόμιζε πως) είχε χάσει την ταυτότητα του σε μια αφίσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Εφ όσον η "συμαντικότητα" έχει να κάνει με τους γύρω μας... μόνο η απώλεια μπορεί να μας δείξει τον βαθμό της για τον καθένα μας ξεχωριστά...

Το πρωί έμαθα ενα δυσάρεστο νεο... μια πολύ καλή φίλη ενός κολλητού μου σκοτώθηκε σε αυτοκινητιστικό... μπορεί να μην την γνώριζα την κοπέλα αλλά η είδηση και μόνο του χαμού ενός νέου ανθρώπου με επιρεάζει, σίγουρα όχι τόσο οσο τους δικους της ανθρώπους. Είναι ομως και αυτή μια ψυχούλα που τουλάχιστον απο τον κόσμο μας χάθηκε... οι δικοί της άνθρωποι, θα την αγαπούν και θα την θυμόνται πάντα, για τους υπόλοιπους (οσο σκληρό και αν ειναι αυτο που θα πω) μάτια που δεν βλέπονται γρήγορα λησμονιούνται...
Αυτό πιστεύω ισχύει και για τους περισσότερους εδω μέσα και εκεί έξω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Όπως προείπαν, κάθε άνθρωπος θεωρεί πως είναι μοναδικός. Το άτομο σε μικρή ηλικία αντιγράφει πρότυπα και αξίες που βλέπεις στο περίγυρό του, θέλοντας να μοιάσει σε αυτά που βλέπεις [πχ κάποιον ηθοποιό- επώνυμο πρόσωπο κτλ]. Αργότερα κατα την εφηβία ''διώχνει'' αυτά που ''δε του πάνε'', προσθέτει και άλλα στοιχεία στο χαρακτήρα του και σχηματίζει τη δική του προσωπικότητα [''ο μοναδικός σου συνδυασμός υποκατάστατων" που είπε και ο emufear].

Πάντως μπορώ να πω πως έχω συναντήσει άτομα ''χωρίς'' προσωπικότητα- όχι ότι είναι ''ίδια'' σαν όλους τους άλλους, αλλά παρόλο που βρίσκονται στη χ ηλικία, δεν έχουν ''δική τους προσωπικότητα'' και όλο ''χάνονται'' στο να φαίρονται και να λένε ότι ακούνε απο τους άλλους χωρίς να δείχνουν τη παραμικρή δύναμη κρίσεως για τον εαυτό τους [δεν έχουν δική τους κρίση και δε προσπαθούν να έχουν].
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evangelia

Νεοφερμένος

Η evangelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
ενταξει...δηλαδη πόσα απο αυτα που λεμε όλοι μας ειναι προιόντα παρθενογεννεσης?ο τροπος που αντιλαμβανεσαι τον κόσμο, ο τροπος μου επικοινωνεις με αυτον, όλα ξεκινησαν απο τη μιμηση..δε μου φαινεται τοσο κακο αυτο...οταν ηρθαμε στον κοσμο ειμασαν αγραφοι πινακες που λενε και οι ψυχολογοι..οι μαμα γελουσε, γελουσαμε και εμεις...οι ανθρωποι μιλουσαν, προσπαθωντας να τους μιμηθουμε μαθαμε να μιλαμε και εμεις...ετσι νομιζω εξελισσομαστε..εξωτερικο ερεθισμα, μιμηση-δοκιμη, επιτυχια, νεο εξ.ερεθισμα-απορριψη του παλιου, μιμηση, επιτυχια κλπ.απλα καποιοι ειναι ταχυτεροι και προσπερνουν αυτα τα σταδια γρηγοροτερα, αντιδρουν σε νεα ερεθισματα ή ειναι πιο δεκτικοι σ αυτα.Προσωπικα δε μου βγαινει ευκολα να απορριψω ενα ατομο "συνηθισμενο" γιατι στο προσωπο του αναγνωριζω τον εαυτο μου σε παλιοτερη φαση..π.χ.ειχα πολυ συνηθισμενο γουστο στα ρουχα, ακαλλιεργητες αποψεις για την πολιτικη κλπ.ενα ερεθισμα με ωθησε να δοκιμασω κατι καινουριο, να σκεφτω διαφορετικα και αλλαξα...απλα ειχα την τυχη να εκτεθω σ αυτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evangelia

Νεοφερμένος

Η evangelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
και δε μου αρεσει ο ορος χωρις προσωπικοτητα...αν και μπορω να καταλαβω τι εννοεις...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top