Δεν σε έχω πια φίλο/η...και τώρα;

daliapan

Νεοφερμένος

Η daliapan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Τί γίνεται όταν μια "φιλία" τελειώνει..........???
Και εκεί που νόμιζες οτι έχεις ένα/μια φίλο/φίλη δίπλα σου που σε καταλαβαίνει και σ' αγαπάει βαθιά, όπως και εσύ αυτόν...........σιγά σιγα διαπιστώνεις ψέμματα, κινήσεις υποκινούμενες από κάποιο σκοπό κτλ κτλ κτλ:confused::confused::confused:. όμως δεν τα παρατάς, συζητάς, εξηγείς, δίνεις ευκαιρίες, κάνεις υπομονή και υποχωρήσεις και ο άλλος το εκμεταλλεύεται και σε πληγώνει ακόμα περισσότερο.........:(
Τότε τι κάνεις? Πώς αντιδράς? Προσωπικά έκανα υπομονή ένα χρόνο, έκανα άπειρες συζητήσεις και αναλύσεις, έδωσα τουλάχιστον 5 ευκαιρίες και τελικά απομακρύνθηκα χωρίς να τσακωθώ........... έχουμε να μιλήσουμε δύο μήνες τουλάχιστον.......ας είναι καλά εκεί που είναι, δεν θέλω να πάθει κάποιο κακό....... όμως ας είναι μακριά μου!

Γιαααααααααα πείτε λοιπόν.........:hmm::hmm:τί γίνεται με εσάς??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Απλά μη βιαζεσαι να αποκαλεσεις καποιο ατομο "φιλο". It helps.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daliapan

Νεοφερμένος

Η daliapan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Εννοείται οτι δεν βιάζομαι........δεν μίλησα για φίλο 1 χρόνου αλλα χρόνων..........;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δυστυχως δεν ειναι αρκετο κριτηριο ο χρονος απο μονος του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
εγώ πάντως σε ανάλογη περίπτωση τσακώθηκα κι όλας
για την ακρίβεια τα έκανα λαμπόγυαλο

έχουμε πλέον να μιλήσουμε κοντά 3 χρόνια και καλύτερα έτσι
στην αρχή πονούσε πάρα πολύ καθότι είμασταν κώλος και βρακί...
στη συνέχεια όμως συνήλθα και είπα μέσα μου ευτυχώς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Χα, μεγάλο θέμα... Και κάτι που με στεναχωρεί προσωπικά ακόμα, αν και κάποιες φιλίες έχουν τελειώσει καιρό τώρα...
Κάποιες φορές μίλησα, φώναξα, και μετά απομακρύνθηκα. Άλλες φορές απλά κατάπια την πίκρα μου και διέκοψα... όχι όμως αμέσως... Είναι δύσκολο, αλλά απλά πρέπει να βάζουμε ένα Χ και να συνεχίζουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Όταν πιστεύω ότι αξίζει να προσπαθήσω τότε δίνω πολλές ευκαιρίες στις φιλίες, συγχωρώ λάθη και αναγνωρίζω (όσο γίνεται :redface:) τα λάθη μου. Ειδικά σε περιπτώσεις ατόμων που δε θέλω να χάσω μπορώ να γίνω πολύ πολύ ελαστική. Αν όμως με φτάσουν στα όριά μου και πω τέρμα τότε θα είναι οριστικό, δεν έχει γυρισμό. Ευτυχώς αυτό δεν έχει γίνει μέχρι στιγμής αν και έχουν υπάρξει περίοδοι που δε μιλιόμουν με μία καλή μου φίλη και με μία ξαδερφή μου με την οποία είμαστε πολύ καλές φίλες από μικρές.

Πρέπει να έχουμε τη δύναμη να πούμε τέλος σε μία φιλία όταν βλέπουμε ότι η προσπάθεια είναι μονόπλευρη. Δεν έχει νόημα να κρατάμε ανθρώπους δίπλα μας οι οποίοι δε μας σέβονται και κάνουν κατάχρηση ενδεχομένως των συναισθημάτων και της εμπιστοσύνης μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Πιο μικρή το συγκεκριμένο θέμα με απασχολούσε πολύ. Έδινα πολλές ευκαιρίες, ανέλυα τις διάφορες καταστάσεις κι έκανα ότι μπορούσα για να διατηρήσω σχέσεις που ήξερα πως δεν είχαν νόημα. Πια. Επειδή παλιότερα οι ίδιες σχέσεις λειτουργούσαν πολύ. Και η μεγαλύτερη χαζομάρα είναι ότι οι σχέσεις αυτές που με έφθειραν ήταν με φίλους τους οποίους είχα στηρίξει πολύ.

Τώρα πια σαν βασικό κανόνα έχω ότι ουσιαστικοί φίλοι όπως τους θέλω δεν υπάρχουν. Περισσότερο κάνω παρέα με άτομα και ξέρω πως αυτά που θα μου δώσουν είναι περιορισμένα. Οπότε κι εγώ πράττω αναλόγως. Εντάξει, όχι συνέχεια, μερικές φορές ενθουσιάζομαι, αλλά σε καμία περίπτωση δεν είμαι όσο αθώα ήμουν παλιά. Όταν το πράγμα ψιλοχαλάει κάνω λίγες προσπάθειες κι έτσι κρατώ την ψυχική μου ηρεμία, άλλωστε αν κάποιος θέλει την διατήρηση της σχέσης θα κάνει κι αυτός κινήσεις και δεν θα περιμένει από μένα την προσπάθεια. Εν ολίγοις το βλέπω χαλαρά και βάζω πρώτα την πάρτη μου και μετά τους άλλους. Και να απομακρυνθώ από κάποιον φίλο θα έρθει κάποιος καινούριος. Τέλος, πια προτιμώ να δημιουργώ φιλίες κυρίως με άντρες επειδή δίνουν πολύ μεγαλύτερη σημασία στους φίλους τους, ακόμα κι αν κάνουν καινούρια σχέση. Αλλά κι αυτό δεν είναι πάντα εφικτό επειδή ο χώρος που δουλεύω είναι γυναικοκρατούμενος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Έχει τύχει παιδί με το οποίο για 3 χρόνια περίπου είμασταν πολύ καλοί φίλοι, μετά από μια σειρά γεγονότων να αλλάξει ο χαρακτήρας του και να γίνει κάτι πολύ άσχημο. Όταν εγώ διαπίστωσα ότι αυτός ο άνθρωπος δεν ήταν πλέον σωστός απέναντί μου αλλά και γενικότερα, απλά ξέκοψα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

invalid

Πολύ δραστήριο μέλος

Η δεν είναι συνδεδεμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,279 μηνύματα.
+1, απλά περιμένεις να διαπιστώσεις αν οι ενδείξεις είναι βάσιμες ή όχι! Τότε κρίνεις αναλόγως. Αν η φιλία είχε κάποιες βάσεις το συζητάς μαζι του/της. Αν και μετά την κουβέντα τα αποτελέσματα είναι τα ίδια ή το παίζει κινέζος, τότε λυπάμαι, αλλά έχει κι αλλού πορτοκαλιές που κάνουν πορτοκάλια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
+1, απλά περιμένεις να διαπιστώσεις αν οι ενδείξεις είναι βάσιμες ή όχι! Τότε κρίνεις αναλόγως. Αν η φιλία είχε κάποιες βάσεις το συζητάς μαζι του/της. Αν και μετά την κουβέντα τα αποτελέσματα είναι τα ίδια ή το παίζει κινέζος, τότε λυπάμαι, αλλά έχει κι αλλού πορτοκαλιές που κάνουν πορτοκάλια!

Αν πάντως η απάντηση ήταν σε μένα, δεν τίθεται ζήτημα ενδείξεων αλλά γεγονότων, οπότε δεν βρήκα λόγο καν να το συζητήσω.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Προσωπικά, συνήθως μαλώνω. Δεν κάθομαι να με κοροιδεύουν και να με κάνουν ότι θέλουν, σε καμία περίπτωση. Περιμένω κάποιο χρονικό διάστημα, μετά συζητάω και στο τέλος μαλώνω, μιλάω κάπως άσχημα και τελειώνει η φιλία εκεί. Τουλάχιστον, ο καθένας μας φάνηκε ειλικρινής με τον ''καυγά''.

Επίσης, κάποιες άλλες φορές με φίλους απλά σταματήσαμε να βλεπόμαστε, χωρίς καυγάδες, χωρίς να πούμε κάτι... Υπήρχαν πολλές φορές, κάποιες αιτίες, κάποιο ψέμα, ή κάτι άλλο, αλλά δεν έγινε καυγάς, ούτε δόθηκαν ευκαιρίες. Για αυτές τις φιλίες λυπάμαι περισσότερο, γιατί μένει μια πίκρα, επειδή δεν εξηγήθηκαν τα πράγματα και ίσως θα μπορούσε να γίνει κάτι καλύτερο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Μου έχει τύχει αυτό, να έχω μια φίλη από το δημοτικό και συνεχίσαμε την παρέα ακόμα πιο πολύ μετά το σχολείο. Κάποια στιγμή για λόγους ακόμα άγνωστους σε μένα αποφάσισε να απομακρυνθεί - θεωρώ οτι δεν της άρεσε κάποια προσωπική επιλογή που είχα κάνει. Όταν τη ρώτησα ανοιχτά τι συμβαίνει, μου έβρισκε δικαιολογίες, ώσπου της έγραψα κάποιο γράμμα στο οποίο δεν απάντησε ποτέ. Ήταν το τελειωτικό. Με πόνεσε πολύ, μου έλειπε τρομερά, αλλά δεν μπορείς να κρατήσεις φίλο σου κάποιον με το ζόρι.:/: Αν την έβλεπα ποτέ ξανά σίγουρα θα τη ρωτούσα γιατί συνέβη αυτό. Πιστεύω επίσης πως αν μας δινόταν ξανά η ευκαιρία θα συνέχιζα τη φιλία μου.

Μετά από αυτό το γεγονός έχω γίνει πολύ επιφυλακτική με τις γυναικείες φιλίες.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
μετα και απο τα τελευταια που επαθα... κατεληξα στο οτι μονο οι γονεις μας αγαπανε. μονο αυτους εχουμε. ολοι οι αλλοι ειναι περαστικοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Συμφωνώ με την Himela στο ότι δεν μπορείς να κρατήσεις κάποιον φίλο με το ζόρι...Ο καθένας κάνει τις επιλογές του και αν η επιλογή του είναι η διακοπή της φιλίας μας δεν βρίσκω νόημα να κάνω κίνηση επανασύνδεσης..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Μου έχει τύχει αυτό, να έχω μια φίλη από το δημοτικό και συνεχίσαμε την παρέα ακόμα πιο πολύ μετά το σχολείο. Κάποια στιγμή για λόγους ακόμα άγνωστους σε μένα αποφάσισε να απομακρυνθεί - θεωρώ οτι δεν της άρεσε κάποια προσωπική επιλογή που είχα κάνει. Όταν τη ρώτησα ανοιχτά τι συμβαίνει, μου έβρισκε δικαιολογίες, ώσπου της έγραψα κάποιο γράμμα στο οποίο δεν απάντησε ποτέ. Ήταν το τελειωτικό. Με πόνεσε πολύ, μου έλειπε τρομερά, αλλά δεν μπορείς να κρατήσεις φίλο σου κάποιον με το ζόρι.:/: Αν την έβλεπα ποτέ ξανά σίγουρα θα τη ρωτούσα γιατί συνέβη αυτό. Πιστεύω επίσης πως αν μας δινόταν ξανά η ευκαιρία θα συνέχιζα τη φιλία μου.

Μετά από αυτό το γεγονός έχω γίνει πολύ επιφυλακτική με τις γυναικείες φιλίες.:/:

Εσύ Himela, αυτό που έπρεπε να κάνεις απέναντι στη φιλία σας το έκανες, οπότε είσαι συνεπής με τον εαυτό σου, δεν βρίσκω το λόγο να είσαι πικραμένη ή στεναχωρημένη....δυστυχώς ή ευτυχώς κάποιοι άνθρωποι προτιμούν να μην μιλούν ή να μην διευκρινίζουν τους λόγους της συμπεριφοράς τους....... είναι δική τους αδυναμία και δεν έχει να κάνει με τον άλλο......

Κυρίως μας προκαλεί πίκρα το γεγονός ότι τόση αγάπη, τόση θετική ενέργεια πήγαν χαμένες.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Δεν μας αγαπάνε μόνο οι γονείς μας, μας αγαπάνε και οι φίλοι μας. Απλά η πιθανότητα να πληγώσουμε κάποιον είναι τόσο έμφυτη στις ανθρώπινες σχέσης που ο μόνος τρόπος να προστατευθούμε τελείως είναι να πάμε να ζήσουμε μόνοι μας στο βουνό. Και μάλιστα όσο πιό κοντά είσαι με τον άλλον τόσο μεγαλύτερο κίνδυνο διατρέχεις να πληγωθείς και να τον πληγώσεις. Απο τους φίλους κινδυνεύουμε επειδή μας αγαπάνε και τους αγαπάμε.

Μου έχει τύχει κι εμένα. Η αλήθεια είναι οτι έγινα λίγο πιό επιφυλακτικός. Επειδή όμως έχω μάθει οτι και το να σηκώσεις τοίχο είναι πολύ σκληρό και δημιουργεί άλλα προβλήματα προσπαθώ να ακολουθώ μιά μέση οδό (όπως και πρίν) απλά ρύθμισα λίγο την πορεία. Επίσης ήταν και εν μέρη δικό μου λάθος επειδή δεν "τσακόνωμαι" εύκολα αλλά καταπίνω πράγματα και μπορεί να κρατάω μέσα μου απωθημένα για καιρό (και σε αυτό χρειάζεται ρύθμιση).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
μετα και απο τα τελευταια που επαθα... κατεληξα στο οτι μονο οι γονεις μας αγαπανε. μονο αυτους εχουμε. ολοι οι αλλοι ειναι περαστικοι.

Πριν απο αρκετό καιρό, χρόνος και βάλε είχα ανοίξει ένα θέμα γιαυτόν ακριβώς τον λόγο! Και ναι συμφωνώ απόλυτα με το παραπάνω όπως το είχα διατυπώσει και σε εκείνο το θέμα με τη διαφορά ότι επιβεβαιώθηκα απο τότε, αρκετές φορές ακόμα. Δεν υπάρχει πραγματική φιλία στις μέρες μας και ούτε πρόκειται να υπάρξει.. Ο καθένας κοιτάει το τομάρι του και όποια προσπάθεια κάνεις για να πιστέψεις ότι υπάρχει( ουτε καν λόγος για προσπάθεια σε φιλία) πέφτει στο κενό... Προσωπικά εδω και καιρό έχω διαγράψει απο το λεξιλόγιο την λέξη κολλητός και η λέξη απλός φίλος επίσης είναι υπο διαγραφή πλέον.. Δεν μάλωσα σε καμία των περιπτώσεων.. Σε όλες απομακρύνθηκα απλώς... Παρότι μου έκανα πολύ άσχημα πράγματα.. Όμως ξέρω να εκδικούμαι με τον καλύτερο τρόπο και ο ένας πληρώνει αυτή τη στιγμή αυτά που έκανε τα οποία δεν θα τα έκανε ούτε εχθρός.. Α και το κυριότερο εκδικούμαι χωρίς να κάνω κακό, οπότε και η συνήδειση μου καθαρή...

https://www.e-steki.gr/showthread.php?t=16406 το θέμα όπως το είχα ανοίξει τότε...

Btw love ούτε οι γονείς μας είναι απαραίτητο να μας αγαπάνε, προσωπικά με λατρεύουν και απο ότι φένεται και σένα, αλλά δεν ίσχύει δυστιχώς παντού...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Όμως ξέρω να εκδικούμαι με τον καλύτερο τρόπο και ο ένας πληρώνει αυτή τη στιγμή αυτά που έκανε τα οποία δεν θα τα έκανε ούτε εχθρός.. Α και το κυριότερο εκδικούμαι χωρίς να κάνω κακό, οπότε και η συνήδειση μου καθαρή...

Η καλύτερη εκδίκηση για αυτούς που με πλήγωσαν είναι οτι δε με έχουν πλέον (ακούγεται πολύ ψωνίστικο αλλά προσπαθώ κι εγώ να το πιστέψω για να μην πληγώνομαι):/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Burp

Δραστήριο μέλος

Η Burp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 786 μηνύματα.
εγω δν καταλαβαίνω γτ κάποιος να θέλει να σου κάνει τόσο κακό;
δλδ γτ κάποιος απο φίλος να μεταμορφωθεί σε εχθρός;:confused:
μήπως δν φταίει μόνο αυτός;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top