Κι όμως υπάρχουν ακόμα Άνθρωποι

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Είναι αρκετά θετικό ότι τόσα άτομα προβληματιζόμαστε, είναι επίσης λογικό ότι υπάρχει φοβος και ενδοιασμός να παρέχεις βοήθεια έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα.

Κάντε το εξής: γραφτείτε σε μια εθελοντική οργάνωση.
Αν και δεν πιστεύω στον εθελοντισμό επειδή υποκαθιστά το κράτος, το έχω κάνει και βλέπω ότι μπορείς να βοηθήσεις. Το παρήγορο είναι ότι γνωρίζεις ανθρώπους από όλες τις ηλικίες και στρώματα που έχουν κοινωνικές ευαισθησίες και προσπαθούν να συνδράμουν στην ανακούφιση κάποιων ομάδων αλλά συμμετέχουν και σε πολλές άλλες δραστηριότητες που προσφέρουν στο σύνολο.

Το θέμα δεν είναι να αναγνωρίσεις το πρόβλημα αλλά να προσπαθήσεις να βελτιώσεις την κατάσταση.
Δεν είναι τίποτα να μην μπεις πχ στο στέκι (σοριιιι) για καμία ώρα και να μοιράσεις τρόφιμα στους φτωχούς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Να σας πω κι εγώ την εμπειρία μου. Την Τρίτη που μας πέρασε γύρισα από τις διακοπές που είχα πάει στην Πάρο. Ταλαιπωρηθήκαμε αρκετά με το πλοίο γιατί καθυστέρησε και γιατί είχε πολύ φασαρία σε όλη τη διάρκεια του ταξιδιού (μπορώ να σας πω αλλά δεν είναι της παρούσης). Φτάνοντας λοιπόν στον Πειραιά, πήρα το τρένο για να γυρίσω στο σπίτι μου και κατέβηκα στην Αττική (κουβαλώντας τη βαλίτσα φυσικά).

Δεν ξέρω αν γνωρίζετε αυτό το σταθμό αλλά δεν έχει κυλιώμενες σκάλες για την κάθοδο και εγώ ήθελα να πάω να πάρω το μετρό προς Άγιο Αντώνιο. Το ασανσέρ ήταν γεμάτο και δεν ήθελα να πιάσω χώρο από τη στιγμή που κάποιος ηλικιωμένος μπορεί να το χρειαζόταν. Έπρεπε λοιπόν να πάρω τη βαλίτσα μου στο χέρι, η οποία σημειωτέον ήταν αρκετά βαριά, και να κατέβω όοοολες τις σκάλες για το μετρό.

Εκεί λοιπόν, στην αρχή της πρώτης σκάλας έρχεται ένα παιδί γύρω στα 25 και προσφέρθηκε να με βοηθήσει. Εγώ αρνήθηκα ευγενικά (γιατί φοβόμουν μήπως ήθελε να μου πάρει τη βαλίτσα :redface::redface::redface:, έτσι έχουμε μάθει δυστυχώς) αλλά αυτός επέμενε. Κατέβασε λοιπόν τη βαλίτσα μου κάτω και τον ευχαρίστησα αλλά δε με άφηνε. Με ρώτησε πού ήθελα να πάω και για να μην πολυλογώ κατέβασε τη βαλίτσα μου κάτω στο μετρό, στην αποβάθρα προς Άγιο Αντώνιο ενώ δεν ήταν ο δρόμος του και ενώ οι σκάλες ήταν πραγματικά πολλές.

Συγκινήθηκα πραγματικά!!! Το παιδί δεν ήταν Έλληνας, μου είπε ότι ήταν Αιγύπτιος και ότι του αρέσει να βοηθάει τον κόσμο. Το αποκορύφωμα ήταν όταν με ρώτησε αν θέλω να έρθει μαζί μου μέχρι τον Άγιο Αντώνιο να με βοηθήσει με τη βαλίτσα :eek: Δεν ξέρω, μπορεί να φαίνεται κάτι ασήμαντο αλλά με συγκίνησε πάρα πολύ αυτή η κίνηση, είχα συνέχεια ένα χαμόγελο μετά και γέμισα αισιοδοξία ότι τελικά υπάρχουν ακόμα άνθρωποι!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Πάντως ο αιγυπτιος είναι πολύ πιθανον να ήθελε άλλα απο σένα. Η κατάσταση σου, μονη με τη βαλίτσα να τραβολογιέσαι, δεν μπορεις να φανταστείς πόσα σημεία αδυναμίας σου υποδήλωνε, πέραν του ότι απλά δεν μπορούσες να σηκώσεις τη βαλίτσα. Μπορεί λοιπόν να ήθελε να μάθει και που μενεις και άλλα πολλα, και σ'αυτό να οφειλόταν η προθυμία του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Κοίτα, μου το είπαν κι άλλοι αυτό και να σου πω την αλήθεια ήταν το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα. Όπως αποδείχθηκε όμως δεν έκανε τίποτα από όλα αυτά ακόμα και αν αυτός ήταν ο αρχικός του σκοπός. Το θέμα είναι ότι με βοήθησε ενώ δεν του το ζήτησα και δε γίνεται να μην το αναγνωρίσω αυτό έστω κι αν ήθελε να μάθει πού μένω ή οτιδήποτε άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Οι Αιγύπτιοι είναι άλλη φυλή από εμάς
και είναι καλοπροαίρετοι άνθρωποι και χαμογελαστοί :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Φοβάμαι ότι το γεγονός ότι δεν υπάρχουν και πολλοί άνθρωποι πλέον πρόθυμοι να βοηθήσουν τον άλλο, οφείλεται και στο γεγονός ότι θεωρούμε ότι το κάνουν για να "κερδίσουν " κάτι ή για να βρουν την ευκαιρία να μας βλάψουν! :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Φοβάμαι ότι το γεγονός ότι δεν υπάρχουν και πολλοί άνθρωποι πλέον πρόθυμοι να βοηθήσουν τον άλλο, οφείλεται και στο γεγονός ότι θεωρούμε ότι το κάνουν για να "κερδίσουν " κάτι ή για να βρουν την ευκαιρία να μας βλάψουν! :(
Πολλές φορές το κάνουν.Γιαυτό στις μέρες μας πρέπει να είναι κανείς πιο προσεκτικός και επιφυλακτικός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Πάντως ο αιγυπτιος είναι πολύ πιθανον να ήθελε άλλα απο σένα. Η κατάσταση σου, μονη με τη βαλίτσα να τραβολογιέσαι, δεν μπορεις να φανταστείς πόσα σημεία αδυναμίας σου υποδήλωνε, πέραν του ότι απλά δεν μπορούσες να σηκώσεις τη βαλίτσα. Μπορεί λοιπόν να ήθελε να μάθει και που μενεις και άλλα πολλα, και σ'αυτό να οφειλόταν η προθυμία του
απλώς μερικές φορές το τραβάμε από τα μαλλιά με τη φοβία μας....

ΚουΕ και Υοuki +1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
απλώς μερικές φορές το τραβάμε από τα μαλλιά με τη φοβία μας....
Από την υπερπροστασία δεν έπαθε ποτέ κανείς τίποτα.Απ'την αναισθησία πολλοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Από την υπερπροστασία δεν έπαθε ποτέ κανείς τίποτα.Απ'την αναισθησία πολλοί.

Μη το λες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Όχι ποτέ δεν έπαθε κάποιος κάτι άσχημο.(όταν λέω υπερπροστασία δεν εννοώ να μη βγαίνεις απ'το σπίτι:P.<παράδειγμα>Αλλά να είσαι 15 χρονών και να γυρνάς με τα πόδια για το σπίτι 1 η ώρα τη νύχτα μόνος σου,αυτό είναι άγνοια κινδύνου<παράδειγμα>).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Από την υπερπροστασία δεν έπαθε ποτέ κανείς τίποτα.Απ'την αναισθησία πολλοί.
Bασίλη δεν διαφωνώ... απλώς στενοχωριέμαι που έχουμε φτάσει να φοβόμαστε και τη σκιά μας, ενώ υπάρχουν ακόμα κάποιοι που ίσως είναι όντως καλοπροαίρετοι... Και εξαιτίας των κακοπροαίρετων καταλήγουμε να χάνουμε κι εμείς την ανθρωπιά μας ή να μην βλέπουμε αυτούς που είναι όντως "αγνοί" :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Σε αυτό έχεις δίκιο.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Η ικανοτητα μιας κοινωνίας, στην πλειοψηφία της, να ανταμοίβει το καλό, είναι οι πιθανότητες της στην πρόοδο. Η δικιά μας κοινωνία ανταμοίβει τους νταήδες, τους πλούσιους, την βία, τα καθάρματα, τους ψεύτες. Τους κάνει στηλοβάτες, δακτυλοδεικτούμενους, στους 100 που βλεπουμε κάθε μέρα στα ΜΜΕ οι 99 είναι τέτοιοι. Για τον Χριστό οι άνθρωποι φώναζαν "Σταύρωσον, σταυρωσον αυτόν" . Τόση καλοσύνη τους αξιζε και τους αξίζει αφού τιποτα δεν έχει αλλάξει ακομη απο τότε. Στους βασικούς μας στόχους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Καλά ρε μπαγκς, ήρθες με φόρα... :P

25 χρονών παλικάρι, μπορεί απλά να
μαγεύτηκε από τη φίλντα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Καλά ρε μπαγκς, ήρθες με φόρα... :P

25 χρονών παλικάρι, μπορεί απλά να
μαγεύτηκε από τη φίλντα...

Έτσι όπως ήμουν εκείνη την ώρα ήμουν όντως πολύ μαγευτική!!! Μπορεί να με περνούσε κανείς και για την κακιά μάγισσα από τα παραμύθια :lol::lol::lol:

Δεν ξέρω αν ήμουν αφελής που τον εμπιστεύτηκα παιδιά αλλά στην τελική αν είχε σκοπό να μου κλέψει τη βαλίτσα θα τον έφτανα αφού δε θα είχα τίποτα να με βαραίνει παραπάνω :P Εμένα πάντως μου φάνηκε καλοπροαίρετος άνθρωπος και πολύ ευγενικός. Ίσως να θέλω να το βλέπω έτσι, δεν ξέρω... Πάντως το σημαντικό είναι ότι με βοήθησε ενώ το είχα ανάγκη και χωρίς να του το ζητήσω κιόλας.

Πάντως παρατηρώ ότι έχουμε γίνει τόσο καχύποπτοι με τους άλλους που ούτε εμείς οι ίδιοι δε βοηθάμε όταν κάποιος μας ζητάει βοήθεια. Σίγουρα γίνονται πολλά καθημερινά αλλά θέλω να ελπίζω ότι δεν έχουν όλοι σκοπό να μας κλέψουν ή να μας κάνουν κακό. Αν ξέρουμε να προσέχουμε γενικά (πχ να μην περπατάμε μόνοι μας το βράδυ, να μην έχουμε την τσάντα μας από την πλευρά του δρόμου για τις γυναίκες, να μην έχουμε εκτεθιμένα λεφτά, κινητά κτλ) τότε οι πιθανότητες να πάθουμε κάτι μειώνονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Δεν μιλάμε να σου έκλεβε τη βαλίτσα αφου το εγχείρημα θα ήταν αδύνατον. Πώς θα σου ξέφευγε εκείνος με τη βαλίτσα κι εσύ χωρίς και μεσα σε ενα σταθμο μετρό με αλλο κόσμο; Θυμίζει το χρυσο αξίωμα του βιασμού. Η γυναίκα (που δεν ξερει καράτε) πρέπει να επιχειρήσει να τρέξει. Ενας αντρας με τα παντελόνια κάτω τρέχει πολύ πιο δύσκολα απο μία γυναίκα με τη φούστα πάνω.

Αυτό όμως που ίσως ήθελε ήταν να σταμπάρει το σπίτι σου κι εσένα, για να κάνει ότι είχε σκοπό σε κάποια στιγμή που θα μπορούσε. Ήταν προφανές ότι δεν έχεις γνωστούς και φίλους αφού άν είχες θα ήταν εκεινοι στο σταθμο να σε βοηθήσουν. Μια γυναίκα μόνη λοιπόν, φαίνεται εύκολο θύμα. Οχι φυσικά στο σταθμό του μετρό με το θύτη φορτωμένο με τη βαλίτσα της
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ελα ρε Μπαγκς... Μπορεί όντως το παλικάρι να μαγεύτηκε...

Μπορεί να ήθελε γνωριμία, σχέση, γάμο... Να τη πάει στη μαγευτική Αίγυπτο...


Και εκεί να μεταλλαχθεί τελείως σε Ανατολίτη Μουλσουμάνο, και να της κάνει τη ζωή κόλαση.
Μετά η φίλντα θα ξέφευγε πρόσφυγας με τη κόρη της... Και θα έβγαζε τις περιπέτειές της σε βιβλίο.



Μη γελάτε ρε. Δεν θυμάστε το Ποτέ χωρίς τη κόρη μου? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Ανατολίτης μουσουλμάνος ειναι και τώρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Δεν θυμάστε το Ποτέ χωρίς τη κόρη μου? :P

Τι ωραίο βιβλίο...:)

Εγώ σκέφτηκα ένα άλλο, εξωπραγματικό και τρελό σενάριο...
Άπαπα, δεν το λέω. Απορώ πώς μου πέρασε απ'το μυαλό...
Καλά, η φαντασία μου οργιάζει.


Έχει ως εξής:
"Ο άνθρωπος είδε τον άνθρωπο να ταλαιπωρείται. Και θέλησε να τον βοηθήσει." :X
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top