Γείτονες: Πόσο καλά τα πάτε;

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Οι γάτες Ηρώ είναι από τα πιο καθαρά ζώα, διότι πλένονται μόνες τους επί αρκετή ώρα κάθε μέρα. Ακόμα και οι αδέσποτες, είναι πολύ πιο καθαρές από τα αδέσποτα σκυλιά για παράδειγμα. Κακώς τις σιχαίνεσαι τόσο.

Βασικά Λία μου, δεν τις σιχαίνομαι ακριβώς.. αλλά τις φοβάμαι. Ναι, οκ μπορεί να σου φαίνεται κάπως, 23 χρονών κοπέλα να φοβάται ένα γατάκι, αλλά είναι η μοναδική φοβία που έχω.. και αυτό λόγω ψυχικών παιδικών τραυμάτων!:P

Άλλο να είναι δικό μου το κατοικίδιο και να ξέρω ότι του ΄χω κάνει όλα τα εμβόλια και άλλο να είναι κάποιου που δε γνωρίζω σε τι κατάσταση τα έχει..
Όσο να ΄ναι κουζίνα είναι.. :worry:

Πάντως τον τελευταίο καιρό θέλω να προσπαθήσω να το ξεπεράσω αυτό, γιατί δε μου αρέσει καθόλου ούτε και σε ΄μένα.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosette

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosette αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 229 μηνύματα.
Βασικά Λία μου, δεν τις σιχαίνομαι ακριβώς.. αλλά τις φοβάμαι. Ναι, οκ μπορεί να σου φαίνεται κάπως, 23 χρονών κοπέλα να φοβάται ένα γατάκι, αλλά είναι η μοναδική φοβία που έχω.. και αυτό λόγω ψυχικών παιδικών τραυμάτων!:P

Άλλο να είναι δικό μου το κατοικίδιο και να ξέρω ότι του ΄χω κάνει όλα τα εμβόλια και άλλο να είναι κάποιου που δε γνωρίζω σε τι κατάσταση τα έχει..
Όσο να ΄ναι κουζίνα είναι.. :worry:

Πάντως τον τελευταίο καιρό θέλω να προσπαθήσω να το ξεπεράσω αυτό, γιατί δε μου αρέσει καθόλου ούτε και σε ΄μένα.:(


Συμφωνώ με τη Λία.
Αν ανησυχείς για τα μικρόβια απολύμανε την κουζίνα σου και θα είσαι οκ.
Να σου πω την αλήθεια, έτσι όπως περιγράφεις την γειτόνισσα σου δεν είμαι και πολύ σίγουρη ότι τα ζωάκια θα μείνουν σώα και αβλαβή:/: Καλύτερα να μιλήσεις στον κύριο που έχει τις γάτες και να του προτείνεις να περιφράξει το μπαλκόνι του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Από κέινο το βράδυ μέχρι και πριν λίγη ώρα, ένα από αυτά τα γατάκια είχε εγκλωβιστεί στον ακάλυπτο της διπλανής πολυκατοικίας και στο σημείο που επικοινωνούσε κατά ένα τρόπο με το μπαλκόνι του παλιού μου σπιτιού και νιαούριζε συνεχώς..:(

Πήγα στον κύριο που τα έχει, ο οποίος είναι Γάλλος και δε μιλάει γρι ελληνικά και καταφέραμε με τα λίγα γαλλικά που θυμάμαι πλέον, να μου εξηγήσει πως το ακούει και αυτός, αλλά η εν λόγω κυρία δεν του δίνει τα κλειδιά του σπιτιού (μιας και είναι άδειο από τότε, που εγώ έχω φύγει) για να πάει να το πάρει.. :worry:

Πριν λίγο έκανα λοιπόν κάτι παράνομο..:redface:
Θυμήθηκα πως δεν της είχα δώσει όλα τα αντικλείδια (μην παρεξηγηθώ, απλά είχα ξεχάσει πως είχα και άλλα.. και σε καμία περίπτωση δε θα τα χρησιμοποιούσα) και έτσι ενώ βγήκα στο μπαλκόνι και έλεγξα που είναι το γατί.. και μιας και δεν είχα άλλο τρόπο να το βγάλω, πήρα μια σανίδα από το κρεβάτι μου, την ακούμπησα με τα χίλια ζόρια (κρεμασμένη από το μπαλκόνι) στο σημείο που είχε εγκλωβιστεί, και "παρακαλώντας" το να την περάσει μέχρι πριν λίγο, τα καταφέραμε και αφού έκανε κάποια βήματα πάνω στη σανίδα, πήδηξε στο μπαλκόνι!:)

Αυτό που λες Cosette,η αλήθεια είναι πως το φοβάμαι κι εγώ.. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosette

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosette αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 229 μηνύματα.
Ήρω μπράβο!!:clapup:
'Οχι μόνο γιατί βοήθησες το γατάκι αλλά κυρίως γιατί έκανες ένα βήμα για να ξεπέρασεις τη φοβία σου για τις γάτες, που είναι πάρα πολύ δύσκολο:clapup:

Όσο για αυτό που σου είπα για τη γειτόνισσα σου, αν έχει τόσο απαράδεκτη, άθλια συμπεριφορά με τους ανθρώπους, που είνα έλλογα όντα δε μπορώ να φανταστώ πως θα συμπεριφερθεί σε ζώα με τα οποία δε μπορεί να επικοινωνήσει...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι πως είχα εκνευριστεί πάρα πολύ, γιατί την είχα ακούσει χτες το βράδυ, να του φωνάζει και να του λέει να πάει στη χώρα του και εκεί να έχει όσα γατιά και σκυλιά θέλει.. πως γεμίσαμε ξένους, που δε σέβονται κανέναν και τέτοια "ωραία" :mad:

Έτσι εκείνη τη στιγμή κρατήθηκα, γιατί αν μιλούσα θα είχαμε και νέο γύρο..

και αφού βγήκα και ήπια τα ποτάκια μου, οπλίστηκα με θάρρος και έκανα την ιδέα μου πράξη.:)
Μόνο πιωμένη νομίζω πως θα μπορούσα να το φέρω σε πέρας..

που να με ακούγατε, όσο προσσπαθούσα να το κάνω να περάσει απ΄τη σανίδα :
" Ψψψψψιιιιιτ, ψψψψιιιιτ, έλα καλό μου γατάκι.. εγώ σε αγαπάω.. μη μου επιτεθείς.. έλα μη μας ακούσει η Σούλα!"
:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aequitas

Νεοφερμένος

Η aequitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Λοιπόν, εγώ έχω σκαμπανεβάσματα στις σχέσεις μου με τους γείτονες:

Την πρώτη μου μέρα στο διαμέρισμα που μένω μέχρι σήμερα, στις 14:35 εμφανίστηκε η δίπλα (εξηνταπεντάχρονη με χαρακτηριστική φωνή κακιάς του παλιού ελληνικού κινηματογράφου). Εγώ στον (αγγελικά πλασμένο) κόσμο μου νόμιζα ότι ήρθε να με καλωσορίσει στην πολυκατοικία(!).Αμ δε!
"Ξέρετε τι ώρα είναι;"με ρώτησε.
"Μισό λεπτό να δω" της απαντάω, εκείνη όμως συνεχίζει:
"Είναι ώρα κοινής ησυχίας και εσείς κοπανάτε τα ντουλάπια και έχετε ανοιχτό ένα μηχάνημα που κάνει ανυπόφορο θόρυβο(=απορροφητήρας!) και ο άντρας μου έχει την καρδιά του και είναι στο κρεβάτι και προκαλείται αναστάτωση στην ζωή της πολυκατοικίας εξαιτίας σας,γαβ γαβ γαβ κτλ.."
Οκ Ζήτησα χίλια συγγνώμη, έκλεισα τον απορροφητήρα, αποφάσισα να αφήνω τα ντουλάπια μισάνοιχτα για να μην κάνουν θόρυβο και όλα μέλι γάλα..

Μέχρι που ένα μεσημέρι λίγες μέρες μετά αποφάσισα να καθαρίσω ένα ντουλάπι που έχουμε στο μπαλκόνι με ένα σφουγγάρι-το τονίζω- χωρίς να μετακινήσω τίποτα που θα μπορούσε να κάνει πολύ θόρυβο. Οπότε ακούω πάλι τη γνώριμη αυτή φωνούλα από το δίπλα μπαλκόνι να με ρωτάει για μια ακόμα φορά-τι άλλο;-"ξέρετε τι ώρα είναι;;"
Ειλικρινά ήθελα πολύ να της πω να αγοράσει επιτέλους ένα ρολόι αλλά την τελευταία στιγμή κρατήθηκα. Αυτή τη φορά δεν ζήτησα συγγνώμη προθυμοποιήθηκα όμως να αφήσω το καθάρισμα για αργότερα(για όταν θα έφευγε από το μπαλκόνι όπου υποθέτω ότι κοιμόταν αφού ήταν αδύνατο να ακούσεις οτιδήποτε αν ήσουν μέσα στο σπίτι).

Με τον καιρό συνήθισε βέβαια στην ιδέα ότι όταν το διπλανό διαμέρισμα κατοικείται, λογικό είναι να παράγονται κάποιοι ήχοι, σημάδια ζωής, πέστε τα όπως θέλετε, έστω ενδείξεις ότι ο γείτονας δεν πέθανε στον υπνο του..

Η πλάκα είναι ότι αυτή η γειτόνισσσα πρέπει τελικά να συμπαθεί εμένα και την αδερφή μου περισσότερο από κάθε άλλο γείτονα σε αυτή την πολυκατοικία γιατί όλοι την αντιμετωπίζουν σαν μαντρόσκυλο(παράλογο;)και την αποφεύγουν πάση θυσία.Εγώ πάλι πόσο να τη αποφύγω..μια πόρτα είμαστε..

Έχω βέβαια και έναν γείτονα λεβεντιά που τότε που έπαθα ένα ατύχημα μόνη στο σπίτι και βγήκα έξω έντρομη φωνάζοντας μέσα στα αίματα με περιέθαλψε, με ηρέμησε και με κουβάλησε ως το αυτοκίνητο.(ευτυχώς τη γλύτωσα με ράμματα)
Πλάκα πλάκα δεν του το έχω ξεπληρώσει ακόμα αυτό. Πρέπει να τον βγάλω έξω για κανένα φαγητό και να του πάρω κανένα δώρο στη γιορτή του. Όχι ότι έτσι θα είμαστε εντάξει αλλά τουλάχιστον να δείξω λίγη στοιχειώδη ευγνωμοσύνη...χμμμ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraidoula08

Νεοφερμένος

Η Neraidoula08 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα γειτονάκια εδώ... τους έχω συνηθίσει και με έχουν συνηθίσει... ούτε που μου φωνάζουν γιατί τους έχω τέρμα μουσική μέχρι τις 5 το πρωί...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Franky5465

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Δεν έχω και τις καλύτερες σχέσεις με τον γείτονες
Βασικά τους περισσότερους δεν του γνωρίζω, αν και είμαι τρία χρόνια στο σπίτι δεν τους πετυχαίνω ούτε στις σκάλες, μόνο δυο τρεις και με αυτούς μια χαρά.
Αλλά ο διπλανός μου δεν παίζεται. Προχθές το πρωί από τις 5 μέχρι τις 7 είχε μουσική στο τέρμα, Καρρά. Όσο βόδι και να υποστηρίζω πως είμαι όταν κοιμάμαι όταν ακούω "Γύυυυυυυυυυυυρισε" είναι αδύνατο να κλείσω μάτι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosette

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosette αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 229 μηνύματα.
που να με ακούγατε, όσο προσσπαθούσα να το κάνω να περάσει απ΄τη σανίδα :
" Ψψψψψιιιιιτ, ψψψψιιιιτ, έλα καλό μου γατάκι.. εγώ σε αγαπάω.. μη μου επιτεθείς.. έλα μη μας ακούσει η Σούλα!"
:hehe:


:hehe::hehe::hehe::hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Affliction

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Midna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Άψογα. Το ένα διαμέρισμα είναι ξενοίκιαστο εδώ και χρόνια και στο άλλο μένει ένας που δουλεύει σε καράβια και λείπει όλη την ώρα. Couldn't ask for anything better.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΥΑ!

Νεοφερμένος

Η ΕΥΑ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Designer. Έχει γράψει 119 μηνύματα.
Χμμ μια χαρά ! Όλοι οι γείτονες ειναι άνω των 60... Όποτε καμμία επαφή εκτός της καλημέρας! Μόνο με τις ψιλικατζούδες τα πάω καλά λέμε κ καλήνυχτα κ καλό μεσημέρι! λοολ! Γενικά δν έχω πολλά πολλά με την γειτονιά... Ευτυχώς... Παρόλα αυτα ειμαι κοινωνικός άνθρωπος!!! :P

Άψογα. Το ένα διαμέρισμα είναι ξενοίκιαστο εδώ και χρόνια και στο άλλο μένει ένας που δουλεύει σε καράβια και λείπει όλη την ώρα. Couldn't ask for anything better.


Πφφ είσαι χαζός...Τι μ το είπες τώρα? (!) Θα στείλω την Βίκη να έρθει... :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Δε τους εχω γνωρισει καν. Οποτε τα παμε περιφημα! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daliapan

Νεοφερμένος

Η daliapan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Νομίζω είναι το θέμα μου αυτό...........Ηρώ το έχει το σόι λες??;)

Μπορώ να γράψω βιβλίο για τα μύρια των γειτόνων μου στη Θεσσαλονίκη......

Στο πρώτο μου σπίτι, φοιτητική πολυκατοικία και καλά........ είχα από κάτω μια υστερική φοιτήτρια που από το πρωι μέχρι το βράδυ ταλαιπωρούσε μια κιθάρα και νόμιζε πως η φωνή της ήταν καλύτερη απ΄της Γαλάνη.....:eek::eek:

Τεσπά μετακόμισα, όχι λόγω της υστέρως αλλά γιατί το σπίτι ήταν μικρό και δεν βόλευε......... τί το' θελα η έρμη......:D:D

Στο δεύτερο σπίτι η κατάσταση είναι απείρου γέλιου και κλάμματος μαζί......

Πάνω μου έμεναν μπαμπας, μαμά και κόρη (μεγάλη σε ηλικία...... η κόρη θα ήταν καμια 40αρα).........Γκεστάπο κανονικότατα.......δεν τολμούσα να ανοίξω την πόρτα, με τη μία στο μπαλκόνι για έλεγχο και μιλάμε ούτε ίχνος διακριτικότητας....:mad::mad:.ααααα πως θα σας φαινόταν αν η γειτόνισσά σας ήταν αλκοόλα με τη βούλα και π@τ@ν@ (στην κυριολεξία), η οποία όταν γυρνούσε τα ξημερώματα σήκωνε όλη την πολυκατοικία στο πόδι........ξερνούσε το λιγότερο 15 φορές την ημέρα:mpliaks: (χωρίς υπερβολή), μέχρι και πάνω στα ρούχα μου ξέρασε το σίχαμα :angry::angry:που τα είχα απλωμένα στο μπαλκόνι...........μπλιαξ, έριχνε έπιπλα και περπατούσε με τακούνια σε ξύλινο πάτωμα ξημερώματα, ούρλιαζε και συνεχώς τσακωνόταν με τον πατέρα της........ το κορυφαίο μιλώντας του " τι θές εσύ ρε κ@ργ@@λ@.......με όποιον θέλω θα γ@μ@μ@ι........" μπορεί???:eek:
Μέχρι που κατέβηκε στη 1 το βράδυ και μου χτύπησε το κουδούνι με χάπια στο χέρι για να μου πει.....συγνώμη αν ακούσεις φωνές σήμερα αλλα έχουμε ένα πρόβλημα.......καταλαβαίνεις... εκεί δεν άντεξα με έπιασε νευρικό γέλιο....... :laugh::laugh:Πλλλλλάκα με κάνεις κοπελιά.....????

Μετά από κάποια στιγμή (μετά από 2 χρόνια δηλαδή) που το είχα συνηθήσει είχε πολύ γέλιο........αλλά ειλικρινά ήταν μαρτύριο...

Δόξα το Θεό, στο καινούργιο μου σπίτι (ρεκόρ μετακομίσεων...λέμε τώρα) όλοι είναι άψογοι, ευγενέστατοι και τουλάχιστον μέχρι στιγμής δεν έχει δημιουργηθεί κάποιο θέμα..........

Α ρε ξα τι μου θύμησες με το θεματάκι σου........παλιά μαρτύρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kassie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Kassie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οδοντίατρος. Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Όταν μετακόμισα στο δεύτερο σπίτι μου στη Γερμανία γνώρισα τι πάει να πεί ηλίθιος γείτονας. Είχα μετακομίσει καμιά βδομάδα όταν βρήκα έναν επίσημο φάκελο στο γραμματοκιβώτιό μου. Ήταν από τον γείτονα που έμενε στο αποκάτω διαμέρισμα (δεν του πέρασε καν από το μυαλό να ρθεί να μου χτυπήσει το κουδούνι, κατευθείαν γράμμα). Μου έγραφε ότι έχω μετατρέψει το διαμέρισμά μου σε γυμναστήριο, ότι πηδάω σχοινάκι στις 10, 11 και στις 1 το βράδυ, και ότι δεν ξέρει πως ζούμε εμείς εκεί στην Ελλάδα (θέλει ο ρατσιστής να κρυφτεί κι η βλακεία του δεν τον αφήνει) αλλά εδώ είναι Γερμανία και υπάρχει και ώρα κοινής ησυχίας και μπλά μπλά μπλά... Κι αν δεν συμμορφωθώ αμέσως θα μου κάνει μήνυση και θα τα πούμε στα δικαστήρια!! Α, και ότι αυτός είναι ιδιοκτήτης κι όχι ενοικιαστής:D. Έστειλα κι εγώ η κακόμοιρη πτωχή άπορη αλλά καλογυμνασμένη Ελληνίδα έναν φίλο μου Γερμανό, πρώην μποξέρ να τον ευχαριστήσει δια την αλληλογραφία (από τότε δεν με ξαναενόχλησε:P).

Υ.Γ. Φανατστείτε πόσο τσαντίστηκε όταν έμαθε ότι η Ελληνίδα γειτόνισσά του έγινε κι αυτή ιδιοκτήτρια!!!!!:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iasonas77

Νεοφερμένος

Ο iasonas77 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Έλεος, κάθε απόγευμα ο καλός γείτονας και πατέρας κατεβάζει τα μικρά παιδιά του στη πυλωτή της γειτονικής πολυκατοικίας και παίζουν μπάλα. Στη παρατήρηση μου για το θόρυβο που συστηματικά προκαλούν, απάντησε ότι μπορούν να κάνουν όσο θόρυβο θέλουν εφόσον δεν είναι ώρες κοινής ησυχίας. Ισχυρίζεται ότι μπορεί να μη σέβεται κανένα και να κάνει ότι θέλει εφόσον είναι στην ιδιοκτησία του. Φυσικά, με τη συμπεριφορά του διδάσκει και στα παιδία του να ακολουθήσουν τις «πολιτισμένες» αρχές του και να γίνουν οι συνεχιστές του στο «γράψιμο» των πάντων και στην αδιαφορία.
Δυστυχώς στην πραγματικότητα δεν υπάρχει κανένας νόμος που να απαγορεύει τον υπερβολικό θόρυβο από «ανθρώπους – ζώα» τις ώρες μη κοινής ησυχίας. Γνωρίζει κανένας πως μπορούμε να γλιτώσουμε από το μεγάλο πλήθος των «ανθρώπων – ζωών» που μας βασανίζουν καθημερινά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
---ΘΑ ΣΕ ΣΚΙΣΩ ΡΕ!! γκντουπ (==θόρυβος από παιχνίδι που εξφενδονίζεται από τον πρώτο)
---
Αστο διάολο μωρή!!! πλουφ (==θόρυβος από κάποιο απλωμένο ρούχο που πέφτει από τον πρώτο)

---
ΤΙ ΕΚΑΝΕΣ ΕΚΕΙ ΣΚ**ΠΑΙΔΟ?!?!? Θα σε θάψω ρε!!! Όπως σε γέννησα εγώ έτσι θα σε σκοτώσω εγώ!!!

Αυτό τον ... αγαπημένο διάλογο μεταξύ της μητέρας που μένει απέναντι και του 8χρονου πάνω κάτω γιού της με μικρές παραλλαγές (θαναι αυτοκινητάκι το παιχνίδι? θα είναι μπάλα??? θα είναι σεντόνι το ρούχο? θα είναι μπλούζα???) "απολαμβάνουμε" ανα πάσα στιγμή (με μια ιδιαίτερη προτίμηση στις μεσημεριανές ώρες) εμείς οι υπόλοιποι κάτοικοι του συγκεκριμένου δρόμου. Αγαπημένη οικογένεια (έχουμε και άλλους συνδυασμούς με τη μάνα να ουρλιάζει στον πατέρα για το ...σκατόπαιδο που έκανε, τον πατέρα να προσπαθεί να επιβάλλει στον μικρό να μην κάνει φασαρία--πάντα κατά τις 3 το μεσημέρι(!) και ουρλιάζοντας, τον πατέρα να ορύεται που έφηβη (γύρω στα 14-15 πρέπει να είναι) κόρη κάνει του κεφαλιού της---πάντα με μια προτίμηση στις ώρες κοινής ησυχίας)... :P


Με άλλους γείτονες δεν υπάρχει κάποιο θέμα... Γενικά χαιρετιόμαστε στις σκάλες κτλ και προσπαθούμε να μην δημιουργούμε πρόβλημα ο ένας στον άλλο. Ο μ.ο. ηλικιών στην πολυκατοικία μου είναι βέβαια ... 800 περίπου αλλά ντάξυ... την παλεύω (αν και πριν 15 μέρες πέθανε η κυρία που έμενε στο απέναντι από μένα διαμέρισμα (83 ετών) και ΚΑΤΑστενοχωρήθηκα :(:/:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Καλά έως αρκετά καλά με όσους έχω γνωρίσει. Η αγαπημένη μου πρώην γειτόνισσά (πρώην φοιτήτρια στο ΦΠΨ) πήρε πτυχίο και έφυγε, ντάξει τα λέμε από τηλέφωνο που και που και μου έχουν μείνει μόνο οι μεσήλικες/υπερήλικες οικογενειάρχες γείτονες. Ο διπλανός μου γείτονας με έχει βοηθήσει άπειρες φορές με μικροεπισκευές στο σπίτι :), τα μωρά της παραδίπλα κλαίνε ολημερίς και ολυνυχτίς, ο λίγο πιο μακριά κατεβάζει Χριστοπαναγίες στη γυναίκα του και όλα αυτά γίνονται τις λίγες ώρες που θέλω να ξεκουραστώ ή να διαβάσω, τις άλλες ώρες είμαι εκτός σπιτιού. Α, και όλοι με χαιρετάνε όποτε με βλέπουν. Καμιά φορά τους ενοχλεί η μουσική, δεν την βάζω σε ώρες κοινής ησυχίας, αλλά είναι το είδος της μουσικής τέτοιο που όσο να 'ναι δεν ακούγεται εύκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρεγγίνα

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Να πω κι εγώ για τους δικούς μου?:P

Η πολυκατοικία στην οποία μένουμε σχηματίζει ένα Π. Από τη δική μας πλευρά, (μεταξύ άλλων) μένουν: Μία καθηγήτρια φυσικής, που μισεί το σόι του άντρα της και την ακούμε συχνά να βρίζει. Μία φορά είχα πάει σπίτι της να μου κάνει ιδιαίτερο και με πήγε στην κουζίνα, η οποία ήταν ΓΕΜΑΤΗ σακούλες από φαστ φουντ, προσεκτικά τοποθετημένες η μία πάνω στην άλλη και οι πάγκοι της κουζίνας ήταν καλυμμένοι με κρουασάν, σοκολάτες, σοκοφρέτες και άλλα τέτοια τοποθετημένα σύμφωνα με το χρώμα τους. Είχε και πολύ περίεργη συμπεριφορά... Με τρόμαξε και δεν ξαναπάτησα για μάθημα.:P

Στον τρίτο: Μάνα: (κλαίγοντας) Θα σε πατήσω στο καρύδι καταλαβαίνεις ρε μ.........οοοοοοοοοο????????????? Θα σε σαπίσω στο ξύλο ακούυυυυυυυυυυυς? Μάσ'το γιο σουυυυυυυυυυυυυυ!!!!!!!!! Θα τον σκοτώσωωωωωωωωωωω!!!!!!!! Σφουγγάρισα στην κουζίνα και πατάειιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!! + Πού πήγε πάλιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!! Λείπει μισή ώρααααααααααααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!!! Πάλι στην πλατείαααα, τι κάνει εκεί, γιατί δεν κάθεται σπίτι, πήγαινε πάρ'τον, Θε μου, θα τρελαθώ, θα το σκοτώσω, φέρ'το σπίτι!!!! Πάω να το βρω εγώ, άχρηστε ανεύθυνε, θα με τρελάνετε εδώ μέσα όλοι! (Τώρα θα την τρελάνουν...)
Γιος (4η δημοτικού): Σκάσε λε, ηλίθια! Θα σε μαχαιλώσω! Μην τον φωνάζεις τον τσούστη αυτόν! Άμα με βαλέσει θα σας σκοτώσω όλους, καταλαβαίν'ς?
Κόρη: (σε υστερία) Μαμάαααααααααααααααααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!! Πάρ'τε τον από'δωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Σήκω και φύγεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!!!!!!!!!!!!!
Πατέρας: Μην ενοχλείς την αδερφή σου ρε ηλίθιε, είπααααααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!! Σκάσε, άσ'το παιδί να παίξει, είπααααααααααααααα!!! Τάδε, θα φας ξύλο, μην πειράζεις την αδερφή σου, είπααααααααααα!!! Μη φτύνεις, γέμισες το πάτωμα βερίκοκα, είπαααααααααααααααααα!!!!!!!!!!!!!! (τον δέρνει). Αυτός και η κόρη, κυρίως η κόρη που πλέον είναι χειρότερη κι απ'τη μάνα της, λένε κι άλλα, αλλά δεν τα καταλαβαίνουμε όλα... Ο πατέρας είναι ο πιο φυσιολογικός, αλλά σταδιακά εντάσσεται στην οικογένεια...:/: Α, όλα αυτά γίνονται μετά τα μεσάνυχτα...

Γενικά όσοι δεν έχουν μικρά παιδιά, παλιά γίνονταν έξαλλοι κάθε φορά που έπαιζαν στην αυλή επειδή γέλαγαν και φώναζαν και τους ενοχλούσαν. Οι μισοί προσπαθούσαν να μας πείσουν ότι η κοινή ησυχία ξεκινάει στις 2 και λήγει στις 8, άρα είναι παράνομο να παίζουν τα παιδιά στις 7.

Η διπλανή μας είχε φέρει μία φορά αστυνομικούς από την Καρδίτσα (οι τρικαλινοί δεν έρχονταν και έβαλε τον άντρα της που δουλεύει στη σχολή εκεί να τους στείλει) να τους πει ότι τα παιδιά έκοψαν τα λαστιχάκια από τα μπεκ. Φυσικά, κάτι τέτοιο δεν είχε γίνει και οι αστυνομικοί απλά μας είπαν ότι από τις 5 και μετά τα παιδιά μπορούν να παίζουν άνετα, την έβρισαν που τους κουβάλησε και έφυγαν. Ε, αυτή ζορίστηκε και έγραψε ένα γράμμα στον εαυτό της. Μετά μου το έδωσε και είπε ότι της το άφησαν κάτω από την πόρτα κάποιοι, δεν ξέρει ποιοι, αλλά τα γράμματα είναι παιδικά. Αυτή δεν ισχυρίζεται τίποτα, αλλά μάλλον τα παιδιά το έκαναν, χωρίς να είναι δικός της ισχυρισμός. Το γράμμα έλεγε ότι είναι μία ελευθέρων ηθών, ότι θα την τρελάνουν και θ'αρχίσει τα ηρεμιστικά κι ότι κινδυνεύει η ζωή της. Επίσης μου είπε ότι χωρίς να ισχυρίζεται τίποτα, είναι σίγουρη ότι το έγραψε ο αδερφός μου, επειδή της το είπε κατάμουτρα ότι θα την έκαναν να πάρει ηρεμιστικό εκείνο το βράδυ. Ο αδερφός μου όμως, το έλεγε αυτό αστειευόμενος για σχεδόν όλους τους ενοίκους, επειδή θα έκαναν πάρτι και άρα θόρυβο...

Στη μέση μένει στο ισόγειο ένας που κάθε απόγευμα έβγαινε στη βεράντα με το σώβρακο και έβριζε τα παιδιά που τον ξύπναγαν και μία φορά είχε κυνηγήσει και ένα να το δείρει. Με το σώβρακο. Αυτός κάνει κι άλλα, αλλά δεν τον εκθέτω, επειδή αν δεν είχε πάρει με τη γυναίκα του γατί μιας εβδομάδας και δεν το είχαν παρατήσει στο μπαλκόνι να πεθάνει απ'την πείνα δε θα το είχα βρει εγώ και δε θα είχα τώρα τη γάτα μου!:inlove:

Τέλος, απέναντι στον πρώτο, μένει μία τρελή νοσοκόμα που μισεί παθολογικά τον αδερφό μου, επειδή όταν ήταν μικρότερος ήταν ο αρχηγός όλων των παιδιών της πολυκατοικίας, ρόλος που δικαιωματικά ανήκε στα παιδιά της. Είχε τσακωθεί με όλους τους γονείς, χαστούκιζε παιδιά που ενοχλούσαν με κάποιον τρόπο τα δικά της, μάθαινε στα παιδιά της να τσακώνονται με όποιον συμφωνούσε με τον αδερφό μου. Επειδή τον μικρό τον πρόσεχα εγώ, μ'εμένα είχε τσακωθεί άπειρες φορές και μια φορά με είχε σπρώξει και έφαγε κλωτσιά και τέτοια μπινελίκια και τόση ειρωνεία, που ανέβηκε στο διαμέρισμά της κλαίγοντας. Από τότε, την έβριζα συνέχεια και έλεγε μόνο την ειρωνεία σου αλλού και απαξιώ. Και κάθε φορά που ερχόταν καινούργιος ένοικος στην πολυκατοικία, έφτιαχνε κέικ λεμόνι και πήγαινε σπίτι του να τον καλωσορίσει και να τον προειδοποιήσει για τον αδερφό μου. Αυτή βασικά, είναι πολύ μεγάλη ιστορία, αλλά το ποστ είναι ήδη τεράστιο, οπότε δε λέω άλλα...

Τέλος, εμένα με μισούν σχεδόν όλοι γιατί μαζεύω αδέσποτα... Και είναι εκπληκτική η απέχθεια και η σιχαμάρα που κρύβονται στο βλέμμα τους, όποτε με χαιρετάνε χαμογελώντας...

Αυτά τα ολίγα...:redface::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
θα τους σκοτώσω τους απέναντι αλήθεια σας λέω!!!

Δεν θέλω να το παίξω υπεράνω αλλά δεν αντέχω απολίτιστα ζώα δίπλα μου!!!

Ναι, οκ, είναι 11.30 το πρωί ΔΕΝ είναι ώρα κοινής ησυχίας αλλά δεν μπορώ να ακούω ατάκες όπως
"ΝΑ ΠΑΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΑΡΕΙΣ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΕΙΠΑ! ΤΩΡΑ! ΝΟ 44 ΑΥΤΑ ΤΑ ΝΙΚΕ ΣΑΝ ΤΟΥ <...>. ΤΩΡΑ ΕΙΠΑ! ΑΝ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΑ ΦΕΡΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ Γ@ΜΩ ΤΟ Χ.... ΜΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΤΑΞΩ ΤΟ ΣΙΔΕΡΟ"

Μονίμως.. μέρα- νύχτα... από το πρωί μέχρι το βράδυ... Στη διαπασών.. Για ΚΑΘΕ τι.. .ακόμα και για να συζητήσουν ουρλιάζουν... Τσακώνονται/μονιάζουν/ξανατσακώνονται/ξαναμονιάζουν [για τέτοια σοβαρά ζητήματα όπως το παραπάνω] ΜΟΝΙΜΩΣ!!!!

Οκ... καταλαβαίνω ότι αυτός λόγω σπασμένου ποδιού είναι κλεισμένος στο σπίτι και του την έχει βαρέσει. Καταλαβαίνω ότι το επίπεδο της παιδείας του είναι κάπου στο...κέντρο της γης, καταλαβαίνω ότι θα έπρεπε να έχουν χωρίσει προ πολλού [τις προάλλες η τύπισσα του έλεγε σε κάποια φάση
"να σηκωθείς να φύγεις ρε! δεν σε θέλω άλλο στο σπίτι!"
και αυτός απάντησε "μα τι λες ρε <...>. Εγώ δεν σ'αγαπάω? Εγώ που πήγα και σου πήρα ψωμί?" :confused:], αλλά για κάποιο διαστροφικό λόγο μένουν μαζί αλλά


ΕΓΩ ΤΙ ΦΤΑΙΩ?!?!?!?!?!?!?!

[νταξ δεν μπορείτε να μου κάνετε τπτ αλλά κάπου πρέπει να ...ξεδώσω κι εγώ... :/:]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
ΠΙΦ! και μετά μου έλεγες ότι δε σου άρεσε η Δημοκρατίας. Την απόσταση στα σπίτια εκατέρωθεν την είδες?:P:P:P

εντιτ: παίρνεις μια ντουντούκα (όχι εμένα:P), κρύβεσαι πίσω από τη κουρτίνα και ξεκινάς: "ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΖΩΑ, ΑΠΟΛΙΤΙΣΤΑ ΓΟΥΡΟΥΝΙΑ, ΘΑ ΕΡΘΩ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΦΩΝΑΖΩ ΣΤΟ ΑΥΤΙ ΣΑΣ, ΖΩΑ" και άλλα τέτοια (με το ΖΩΑ σταθερό).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top