Τρελές πατέντες

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εδω και καιρο εχω σκευτει διαφορετες τρελες παντεντες. ειμαι σιγουρος οτι με ορεξη και μερακι θα μπορουν να γινουν, αλλα λιγοι θα το εχουν προσπαθισει μαλλον...
Εχω σκευτει αν θα γινοτανε να υπαρχουν 2 πυργοι, συνδεδεμενοι στα ιδια ακριβος περιφεριακα, και με εναν διακοπτη να επιλεγεις πιςο απο τους δυο θα συνεργαζετε με τα περιφεριακα.
2 πυργοι με τα περιφεριακα τους, αλλα μια οθονη
Ενα πυργος και ενα λαπτοπ, που και τα δυο να λειτουργουν μεσα απο το λαπτοπ.
2 υπολογιστες, ανεξαρτιτοι, που ομως απο τον εναν να μπορεις να μπεις πληρος στο συστιμα του αλλου. Κατι αντιστιχο με αυτο που κανουν οι Crackers.

Τι λετε; Το εχω καψει τελιος; Θα δοκιμαζατε ποτε κατι τετιο; Εγω παντος αν επερνα δευτερο pc θα το σκευτομουν να κανω κατι τετιο, ιδικα αν εβρησκα τροπο να το υλοποιησω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Όταν λες περιφερειακα υποθέτω εννοείς scanner, εκτυπωτή; Σε αυτήν την περίπτωση, αρκεί να τα έχεις κοινόχρηστά και δεν χρειάζεται διακόπτης. Ειδικά για τους εκτυπωτές, υπάρχουν μοντέλα που έχουν σύνδεση ethernet (LAN) ώστε να τους βλέπουν όλα τα μηχανήματα.

Για τα άλλα που λες, επιτυγχάνονται εύκολα αν έχεις τους υπολογιστές σε τοπικό δίκτυο, με προγράμματα Remote Desktop όπως VNC ή ακόμα καλύτερα και το remote desktop των Windows :)

Μπορείς επίσης με 2 κουτιά και με κάποια διανομή Linux, να κάνεις cluster τα 2 κουτιά και να εκμεταλλεύεσαι την υπολογιστική ισχύ και των 2 σε 1, με μία οθόνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Eπίσης υπάρχει μια συσκευή (που έχω και χρησιμοποιώ και μου είναι τρελή διευκόλυνση μιας και δουλεύω σε 2 desktop) που συνδέεις πληκτρολόγιο, mouse και οθόνη και αυτό το μηχανηματάκι το συνδέεις (έχει εξόδους) στους 2 πύργους και με ένα συνδυασμό στο πληκτρολόγιο αλλάζεις το ποιόν πύργο "βλέπεις"...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Μπορείς επίσης με 2 κουτιά και με κάποια διανομή Linux, να κάνεις cluster τα 2 κουτιά και να εκμεταλλεύεσαι την υπολογιστική ισχύ και των 2 σε 1, με μία οθόνη.
Μήπως επίσης γίνεται να τρέξεις Windows μέσα από το Linux (VMWare ; ) και έτσι το τελικό αποτέλεσμα να είναι το να τρέχεις Windows με την επεξεργαστική ισχύς (ίσως και RAM ; ) και των δύο κουτιών; :hmm::hmm:

(Σε μία τέτοια περίπτωση, Windows Vista 64bit θα ήταν μία καλή επιλογή)

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Μήπως επίσης γίνεται να τρέξεις Windows μέσα από το Linux (VMWare ; ) και έτσι το τελικό αποτέλεσμα να είναι το να τρέχεις Windows με την επεξεργαστική ισχύς (ίσως και RAM ; ) και των δύο κουτιών; :hmm::hmm:

(Σε μία τέτοια περίπτωση, Windows Vista 64bit θα ήταν μία καλή επιλογή)

-petros
Σίγουρα θα υπάρχουν θέματα απώλειας ισχύος, μιας και με το cluster από την μια δεν θα εκμεταλλεύεσαι πλήρως την επεξεργαστική ισχύ (δεν ξέρω μάλιστα αν υπάρχουν εκδόσεις που αναγνωρίζουν τους νέους επεξεργαστές, μιας και αυτό για το ευρύ κοινό είναι κυρίως λειτουργία για παλιά μηχανηματάκια) συν του ότι και το VMWare δημιουργεί εικονικά συστήματα χαμηλότερης ισχύος από το μηχάνημα στο οποίο τρέχει (τουλάχιστον όσο το έχω κοιτάξει παλαιότερα) :)

Σαν ιδέα όμως, έχει ενδιαφέρον ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Με τον ορο περιφειακα ενοουσα τα παντα περα απο το tower... ολα οσα συνδεονται πανω του. Ποντικι, πληκτρολογιο, εκτυπωτη.. τα παντα. Για εκτυπωτες το ξερω οτι μπορουν να συνδεθουν ετσι, το οτι υπαρχει συσκευει που να συνδεεις πανω πληκτρολογιο και mouse και να τα καληπτει και τα δυο...

Φαινετε εχουν μεινει πολυ πισω η ιδεες μου... χεχ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Βασικά "μηχανηματάκι" σαν αυτό που περιγράφω ξέρω for a fact (το έχω...δει) ότι υπάρχει και για σύνδεση μέχρι 4 πύργων με 1 σετ "πληκτρολόγιο, Mouse, οθόνη"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Βασικά "μηχανηματάκι" σαν αυτό που περιγράφω ξέρω for a fact (το έχω...δει) ότι υπάρχει και για σύνδεση μέχρι 4 πύργων με 1 σετ "πληκτρολόγιο, Mouse, οθόνη"
Μπορείς να μας πεις που μπορούμε α βρούμε αυτόν τον "adaptorα"; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Μπορείς να μας πεις που μπορούμε α βρούμε αυτόν τον "adaptorα"; :)

όχι :P.

Βασικά δεν ξέρω! Δανεικό τον έχω από ένα παιδί που τον είχε και πλέον δεν τον χρειαζόταν. Είναι φαντάρος οπότε μόλις τον ξαναδώ θα τον ρωτήσω :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phalanx

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Phalanx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Έχω και εγω ένα switch-εράκι σαν και αυτό που περιγράφει η Resident. Είναι πραγματικά ευκολία καθώς με ενα κωδικό στο κοινό πληκτρολόγιο αλάζεις αυτόματα υπολογιστή. Επίσης στους δυο tower εχω κοινή χρήση ποντίκι και οθόνη, μπορώ το ίδιο φυσικά και για τα ηχεία (..αλλά βαριέμαι να βγάλω άκρη με ένα σωρό καλώδια :P)

Για 4 υπολογιστές δεν εχω δει στην πράξη αλλα ξέρω πως υπάρχει. Κοστίζει περίπου 50 ευρώ και έχει την ίδια φιλοσοφία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
(Σε μία τέτοια περίπτωση, Windows Vista 64bit θα ήταν μία καλή επιλογή)
Τα 64bit για καθημερινή χρήση είναι λιγάκι πιο αργά

Μπορείς να μας πεις που μπορούμε α βρούμε αυτόν τον "adaptorα"; :)

Πουλάνε ακόμη και τα πιο παρακμιακά καταστήματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Πουλάνε ακόμη και τα πιο παρακμιακά καταστήματα
Απλά επειδή πρώτη φορά τον άκουσα εδώ, υπάρχει κάποιο link κάπου να δούμε; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Λεγεται KVM switch αυτο.
https://www.skroutz.gr/c/225/KVMSWITCH.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

androuts

Νεοφερμένος

Ο Andreas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Τώρα ακούστε ..................................

Μια παλιά κάμερα που να κοιτάει πάνω και απο πάνω της ένα φωτιστικό..Το χαρτονόμισμα ανάμεσά τους και να ένας ανιχνευτής χαρτονομισμάτων :D

Χμ..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Μήπως επίσης γίνεται να τρέξεις Windows μέσα από το Linux (VMWare ; ) και έτσι το τελικό αποτέλεσμα να είναι το να τρέχεις Windows με την επεξεργαστική ισχύς (ίσως και RAM ; ) και των δύο κουτιών; :hmm::hmm:

(Σε μία τέτοια περίπτωση, Windows Vista 64bit θα ήταν μία καλή επιλογή)

-petros
Imo δε συμφέρει να τρέξεις κάποιο απαιτητικό λειτουργικό κάτω από VMware ή οποιαδήποτε άλλη εφαρμογή εικονικοποίησης. Είχα δοιμάσει να τρέξω Windows XP sp2 κάτω από VMware σε Fedora Core 8 και ψιλοσέρνονταν. Αλλά μετράει πολύ να βάλεις κάτι σε openBSD ή solaris (δεν ξέρω αν γίνεται γιατί αυτό το os είναι σχεδιασμένο για risk επεξεργαστές), ή κάνα πειραματικό λειτουργικό π.χ. minix.
Ενδιαφέρον το KVM switch πάντως και μάλλον θα μου λύσει τα χέρια σχετικά με το tower του 2002 που μου έμεινε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Imo δε συμφέρει να τρέξεις κάποιο απαιτητικό λειτουργικό κάτω από VMware ή οποιαδήποτε άλλη εφαρμογή εικονικοποίησης. Είχα δοιμάσει να τρέξω Windows XP sp2 κάτω από VMware σε Fedora Core 8 και ψιλοσέρνονταν. Αλλά μετράει πολύ να βάλεις κάτι σε openBSD ή solaris (δεν ξέρω αν γίνεται γιατί αυτό το os είναι σχεδιασμένο για risk επεξεργαστές), ή κάνα πειραματικό λειτουργικό π.χ. minix.

Από ότι κατάλαβα λέει να κάνει cluster , από εκεί να το διαχειρίζεται μέσω linux και εκεί να βάλει windows σε virtual machine..
Το αν σου σέρνονταν τα xp στο vmware μετράνε και οι πόροι που του αφήνεις να διαχειρίζεται.

Επιπλέον το minix πιο καλά σε VM για να έχεις restore points.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Επιπλέον το minix πιο καλά σε VM για να έχεις restore points.:P
Αυτό εννοώ, άλλωστε το χρησιμοποιούσα μόνο για τις εργασίες στα λειτουργικά συστήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top