Control Freaks

C.M.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η C.M. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Σας έτυχε να έρθετε ποτέ αντιμέτωποι με άτομα "control freaks"; Σε τι ψυχολογική κατάσταση περιήλθατε και τι κάνατε για να ξεφύγετε ή για να επιβιώσετε ανάλογα;

Πώς σκέφτονται, νιώθουν, λειτουργούν ακριβώς αυτά τα άτομα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Τι είναι τα control freaks;:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorelai

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νατασα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 384 μηνύματα.
In folk psychology-related slang, control freak is a derogatory term for a person who attempts to dictate how everything around them is done. It can also refer to someone with a limited number of things that they want done a specific way; professor of clinical psychology Les Parrott wrote that "Control Freaks are people who care more than you do about something and won't stop at being pushy to get their way."

Βασικα μονο με ελαφριες περιπτωσεις. Μου τη δινουν ακομα και αυτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να τοπεί Ελληνικά; δεν μπορώ να βγάλω νόημα με την αγγλική:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorelai

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νατασα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 384 μηνύματα.
Ειναι ατομα που προσπαθουν να κοντρολαρουν τους γυρω τους ετσι ωστε να κανουν τα πραγματα με τον τροπο που αυτοι θελουν, ειτε ΟΛΑ οσα συμβαινουν γυρω τους ειτε καποια συγκεκριμενα. Δεν σταματανε να στα πρηζουν (σε ελευθερη μεταφραση :Ρ) μεχρι να γινει αυτο που θελουν. Συνηθως θεωρουν οτι οι αλλοι ανθρωποι δεν ειναι αρκετα ικανοι για να κανουν τα πραγματα απο μονοι τους και οτι εκεινοι ξερουν καλυτερα, και οτι αν δεν μπουν στη μεση, οι αλλοι θα τα θαλασσωσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Μόνο πολύ ελαφριές περιπτώσεις, π.χ. τον καθηγητή που είχα στα Μαθηματικά στη Γ Λυκείου, αν δεν έλυνα μια άσκηση ακριβώς με τον τρόπο που την ήθελε αυτός, μου κατέβαζε μπινελίκια. Δε μου έχει τύχει κάποια πολύ τραβηγμένη περίπτωση και ελπίζω να μη μου τύχει ποτέ γιατί θα τον σκοτώσω και θα έχουμε άλλα μετά... Μου τη σπάνε απίστευτα τέτοιου είδους άτομα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Γιατί άραγε σας τη σπάνε ΤΟΣΟ πολύ;
Μήπως σας δημιουργούν ανασφάλεια;

(δεν αναφέρομαι σε κάποια συγκεκριμένη περίπτωση. Επίσης ο καθηγητής μαθηματικών που ανέφερε ο Tsipouro δεν είναι Control Freak, κατά πάσα πιθανότητα είναι απλώς κολλημένος και αμαθής.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Γιατί άραγε σας τη σπάνε ΤΟΣΟ πολύ;
Μήπως σας δημιουργούν ανασφάλεια;

(δεν αναφέρομαι σε κάποια συγκεκριμένη περίπτωση. Επίσης ο καθηγητής μαθηματικών που ανέφερε ο Tsipouro δεν είναι Control Freak, κατά πάσα πιθανότητα είναι απλώς κολλημένος και αμαθής.)
Δε νομίζω να αρέσει σε κανέναν να έχει κάποιον δυνάστη να του επιβάλλεται...

Όσο για τον καθηγητή μαθηματικών που είχα τον χαρακτηρίζω control freak με βάση και άλλα που έχει κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
αυτό νομίζω κι εγω΄...

δεν είναι δλδ ότι μου δημιουργούν ανασφάλεια... μου δημιουργούν εκνευρισμό (το γνωστό "αι σιχτίρ μου τα πρηξες ρε φίλε")..

Τουλ με βάση του τι είναι control freak από τον ορισμό που έγραψε πιο πάνω η Lorelai :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
αυτό νομίζω κι εγω΄...

δεν είναι δλδ ότι μου δημιουργούν ανασφάλεια... μου δημιουργούν εκνευρισμό (το γνωστό "αι σιχτίρ μου τα πρηξες ρε φίλε")..

Τουλ με βάση του τι είναι control freak από τον ορισμό που έγραψε πιο πάνω η Lorelai :)
Το να σου τα πρήζει απλά είναι η light περίπτωση, οι τραβηγμένες περιπτώσεις μπορεί να σου κατεβάζουν και Χριστοπαναγίες.

Με τις πολύ τραβηγμένες δε θέλω ούτε να φαντάζομαι τι μπορεί να γίνει. Κάποιος θα πεθάνει πάντως :P :P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Ειναι ατομα που προσπαθουν να κοντρολαρουν τους γυρω τους ετσι ωστε να κανουν τα πραγματα με τον τροπο που αυτοι θελουν, ειτε ΟΛΑ οσα συμβαινουν γυρω τους ειτε καποια συγκεκριμενα. Δεν σταματανε να στα πρηζουν (σε ελευθερη μεταφραση :Ρ) μεχρι να γινει αυτο που θελουν. Συνηθως θεωρουν οτι οι αλλοι ανθρωποι δεν ειναι αρκετα ικανοι για να κανουν τα πραγματα απο μονοι τους και οτι εκεινοι ξερουν καλυτερα, και οτι αν δεν μπουν στη μεση, οι αλλοι θα τα θαλασσωσουν.
Nαι, η μάνα μου! Σου βγάζει το λάδι για να γίνει αυτό που θέλει με το τρόπο που θέλει.:mad:

Αλλά μανούλα είναι και την αγαπώ!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Ειναι ατομα που προσπαθουν να κοντρολαρουν τους γυρω τους ετσι ωστε να κανουν τα πραγματα με τον τροπο που αυτοι θελουν, ειτε ΟΛΑ οσα συμβαινουν γυρω τους ειτε καποια συγκεκριμενα. Δεν σταματανε να στα πρηζουν (σε ελευθερη μεταφραση :Ρ) μεχρι να γινει αυτο που θελουν. Συνηθως θεωρουν οτι οι αλλοι ανθρωποι δεν ειναι αρκετα ικανοι για να κανουν τα πραγματα απο μονοι τους και οτι εκεινοι ξερουν καλυτερα, και οτι αν δεν μπουν στη μεση, οι αλλοι θα τα θαλασσωσουν.

:hmm::hmm:
η Θεία μου νο 1
η Θεία μου νο 2
η Θεία μου νο 3
ο πατέρας μου
η πρώην κολλητή μου


ενίοτε... κι εγώ :redface:
μόνο που εγώ το αναγνωρίζω στον εαυτό μου και το παλεύω

τους ανθρώπους που μου το κάνουν, τους κάνω πέρα
τον εαυτό μου δεν μπορώ να τον κάνω πέρα οπότε προσπαθώ να κάνω ότι μου λέει :P (πλακίτσα)
απλά προσπαθώ να αλλάξω όταν το αντιλαμβάνομαι
ζητάω και καμιά συγγνώμη όταν το πιάνω...
είναι απαράδεκτο πάντως, όπως και να έχει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εγώ αντιδράω έτσι κι αλλιώς σε όποιον προσπαθεί να με αλλάξει.
Και ενώ σπάνια μιλάμε για ανασφάλεια, αυτό που βασικά με ενοχλεί όταν επεμβαίνει κανείς σε ό,τι κάνω, είναι το ότι με αποσυντονίζει.

Βέβαια είμαι κι εγώ σε κάποια θέματα, αλλά το κάνω πιο διακριτικά... Πχ κάποια θέματα μπορώ μόνο εγώ να τα κάνω καλά, με έχω πείσει... Στο θέμα της δουλειάς μου έβγαινε πάντα σε καλό, ίσως γιατί οι συγκεκριμένοι συνάδελφοι ήταν διακριτικοί, σε άλλα θέματα απλά κάνω το δικό μου, πχ θέματα καθαριότητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

invalid

Πολύ δραστήριο μέλος

Η δεν είναι συνδεδεμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,279 μηνύματα.
Moυ τη σπάνε πίστευτα, συνήθως όπου με παίρνει (πχ δεν είναι καθηγητές ή αφεντικά) κρανιώνομαι και αν δεν καταλάβουν με το καλό τους αρχίζω με το άσχημο. όλοι είμαστε λίγο ctrl-freaks αλλά το μυστικό της επιτυχίας είναι κατά πόσο σέβεσαι και την άποψη/τρόπο δράσης του άλλου όταν έρχεστε σε τέοιου είδους σύγκρουση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
...ρε παιδιά, ακριβώς έτσι είναι η μάνα του αγοριού μου! Ώστε είναι control freak, εε!!!:P Πάντως δεν παλεύεται η γυναίκα πραγματικά, έχει την εντύπωση πως έχει δίκιο για τα πάντα...και τα παίρνω!!!! :mad:#$%6^&*&6^6$@33#:devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ναι, είναι βασικό να προσέχεις ποιον πας να ελέγξεις... Οκ, γι' αυτό το λένε freak, αλλά δεν πιστεύω ότι κάθε μορφή ελέγχου είναι κακή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Ναι, είναι βασικό να προσέχεις ποιον πας να ελέγξεις... Οκ, γι' αυτό το λένε freak, αλλά δεν πιστεύω ότι κάθε μορφή ελέγχου είναι κακή...
Μιλάμε για υπερβολικά τραβηγμένες περιπτώσεις ελέγχου, από άτομα που είναι από τη φύση τους δεσποτικά (δυνάστες) και συνήθως έχουν παρωχημένες ή υπερβολικά ακραίες αντιλήψεις και έχουν προσκολληθεί σε αυτές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ναι, όταν μιλάμε για την απόλυτη μορφή του cf, οκ. Αλλά σου λέω, εγώ είμαι σε κάποια θέματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Εαν απλά διαφωνείς με κάτι λάθος κατά την αντίληψη σου, τότε σε βρίσκω υπερβολική με το να λες ότι είσαι cf.

Αν πάλι φτάνεις στα άκρα προκειμένου να γίνει το δικό σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Οκ, όντως, ο όρος control freak αναφέρεται σε κάποιον που προσπαθεί να ελέγξει τα πάντα. Αλλά αυτό που προσπαθώ να πω, είναι ότι κάποιοι άνθρωποι είναι μανιώδεις με τον έλεγχο συγκεκριμένων πραγμάτων. Και αυτά τα πράγματα δεν είναι πάντα κακό να κοντρολάρονται απόλυτα από κάποιον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top