Sudoku λύνετε;

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
To σουντόκου (sudoku) είναι ένα πολύ δημοφιλές παιχνίδι αριθμών και σκέψης. Αποτελείται απο τετράγωνα τα οποία γεμίζουν με αριθμούς από το 1 έως το 9.
Σκοπός του sudoku είναι να γεμίσετε τα άδεια τετράγωνα έτσι ώστε κάθε σειρά, στήλη και 3Χ3 'κουτί' να περιέχει τους αριθμούς 1 εως 9, από μια φορά τον καθένα.
Κάθε άδειο τετράγωνο μπορεί να δεχθεί έναν και μόνο, συγκεκριμένο αριθμό και αυτόν θα πρέπει να αναζητείτε κάθε φορά. Μια μέθοδος επίλυσης του sudoku είναι να βρίσκετε -χωρίς εικασίες- πού δεν μπορεί να μπει ένας αριθμός ώστε, απορρίπτοντας διάφορες θέσεις, να καταλήξετε στη μοναδική ικανή θέση. Κάθε παζλ sudoku έχει μία και μοναδική λύση.
Εσείς λύνετε?:hmm:
ΥΓ:δεν είμαι σίγουρος αν είναι στο σωστό θέμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Ναι τρελά.Όταν τα πρωτοανακάλυψα πριν 4 χρόνια σε ένθετο σε εφημερίδα έφαγα κόλλημα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ωωωω γιες παρα πολυ.........!!:D
Εναλλαξ με τα σταυρολεξα...!:D
Ποικιλια να μην βαριομαστε!:devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Είχα λιώσει τα ματάκια μου στη 2α Λυκείου. Θυμάμαι και κάτι μικρά περιοδικά μόνο με sudoku που έπαιρνα τότες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Κι εγώ με λατρεία μεγάλη τα λύνω!!! Μέχρι και στο κινητό μου είχα παιχνίδι. Νευριάζω πάρα πολύ όταν φτάνω σε αδιέξοδο και δεν ξέρω τι να κάνω για να ξεκολλήσω :mad::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Έλιωνα μ' αυτά μέσα στο 2006 θυμάμαι!! :D :D :D


Ωραίο παιχνιδάκι που κρύβει κι αυτό από πίσω του μια στρατηγική. Και γίνεται φυσικά πολύ ενδιαφέρον στα δύσκολα, όταν πια τελειώνουν τα μονοσήμαντα μονοπάτια (ωστόσο η λύση είναι μονοσήμαντη).


Τώρα ξέκοψα... λόγω χρόνου. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Καλά το σπάσιμο δεν είναι το αδιέξοδο αλλά όταν είσαι σίγουρος για ένα ψηφίο κι όταν πια είναι πολύ αργά ανακαλύπτεις πως το είχες βάλει σε λάθος θέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
σαν τρελή και σαν κολλασμένη......:Dτα λατρεύω!!! Ειδικά αν είναι και δύσκολα, κολλάω άγρια!! Δεν συγκρίνεται η χαρά που νιώθεις όταν το λύσεις όλο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

invalid

Πολύ δραστήριο μέλος

Η δεν είναι συνδεδεμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,279 μηνύματα.
Λύνω συνήθως όταν δεν έχω κάτι άλλο να κάνω. Σε αντίθεση με την πλειοψηφία, δε με έχουν ενθουσιάσει. προτιμώ τα σταυρόλεξα κι ας φαίνομαι ντεμοντε! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Metallou19

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Blood Guzzler In Wonderland αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τεχνικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Κάποια στιγμή είχα κολλήσει και μου άρεσε πολύ και τώρα όταν βρώ χρόνο και δεν βαριέμαι θα κάτσω να το ψάξω και να το λύσω, δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα. Άλλες φορές το λύνω άλλες πάλι μετα από πολλές προσπάθειες και μπέρδεμα το έχω αφήσει στην μέση..
(Καλά που μου το θύμησες να πάω να λύσω κανένα :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riderFZ6

Νεοφερμένος

Ο riderFZ6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Χαιρετω σας. Τι θα λέγατε για ένα πολύ πιο ενδιαφέρον "παιχνίδι" που θα δώσει τέλος στο Σουντόκου? Όπως για παράδειγμα : να αποδείξει κανείς οτι με τους δοθέντες αριθμούς, το δοσμένο ταμπλώ έχει μοναδική λύση , ή τελος πάντων πόσες διαφορετικές λύσεις μπορούν να υπάρξουν. Ασφαλώς αστειέυομαι όταν λέω οτι θα μπεί τέλος στο Σουντόκου, απλά ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ άν και (κακώς) δέν το έχω ψάξει ποτέ απο αυτή τη σκοπιά, το θεωρώ πολύ πιό ουσιαστικά προκλητικό - με αφορμή το παιχνίδι αυτό ασφαλώς. Γι αυτό, όποιος θα έχει καμιά ιδέα για μοντελοποίηση του Σουντόκου, απλά mail me! Το θέμα μπορεί να επεκταθεί και στο σκάκι, δηλαδή, δεδομένου ότι οι παρτίδες στο σκάκι είναι - ασφαλώς - πεπερασμένες (μπορεί να είναι πάρα πολλές, αλλα σε καμία περίπτωση δέν είναι άπειρες!) θα ήταν ενδιαφέρον να κατασκεύαζε κανείς ένα πρόγαμμα με καταχωρημένες ΟΛΕΣ τις δυνατές παρτίδες, το οποίο ασφαλώς και υπο αυτή τη συνθήκη θα ήταν ΤΕΧΝΙΚΩΣ ΑΔΥΝΑΤΟ να νικηθεί. Αυτά. (Σόρυ για το - πιθανώς - ακαδημαικό μου στύλ!αλλωστε, προτιμώ το σύνθημά "KEEP THE PUNK" !)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
riderFZ6 πολύ ενδιαφέρων ο τρόπος που προσεγγίζεις το θέμα!

Το θεωρώ λίγο "κουτό" να λειτουργούσε ένα πρόγραμμα κατ'αυτόν τον τρόπο (αποθηκεύοντας όλες τις δυνατές παρτίδες). Αφενός μεν μπορεί να απαιτούσε αρκετό αποθηκευτικό χώρο, αφετέρου σε πιθανές παραλλαγές του παιχνιδιού θα απαιτούσε πάλι προσθήκη των δυνατών παρτίδων.
Πιο λογικός τρόπος λειτουργίας μου φαίνεται η δημιουργία ενός αλγόριθμου που να μπορεί να δημιουργήσει τις πιθανές λύσεις ανάλογα με τα κάθε φορά δεδομένα.

ΥΓ: Αν είπα κάτι άκυρο, sorry, έχω πολύυυ καιρό να παίξω sudoku και δεν θυμάμαι τόσο καλά τους κανόνες. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Πιο λογικός τρόπος λειτουργίας μου φαίνεται η δημιουργία ενός αλγόριθμου που να μπορεί να δημιουργήσει τις πιθανές λύσεις ανάλογα με τα κάθε φορά δεδομένα.
Πωωω τι μου θύμισες τώρα... Στο 1ο εξάμηνο είχα εργασία να φτιάξω πρόγραμμα που να λύνει αυτόματα sudoku με βάση κάποιους αριθμούς. Ήμουν ένας απ' τους 8 που είχαμε κάνει το πρόγραμμα να τρέχει σωστά, στους άλλους ο κώδικας ήταν 100-200 γραμμές το πολύ και εγώ έγραψα 1200 γραμμές κώδικα :blink::whatever:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top