Προτάσεις για αγορά νέου υπολογιστή!

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Βαλε εφεδρικό το IP του router σου (το ίδιο που εβαλες και default gateway δλδ), σχεδόν ολοι κανουν forward τα dns requests.
Εναλλακτικά βάλε ο,τι να ναι κι αστο να ψάχνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lovely_Bitch

Νεοφερμένος

Η Lovely_Bitch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
θέλω να κανω μπακ-απ, στο πισι,γιατι θα το χρησιμοποιω καθαρα για δουλειά, και να μπει λιγη οργανωση. μετα θελω να κανω φορματ, και να ξαναπερασω ολα τα προγραμματα και το σοφτγουερ.[δεν έχω παρτισιον-στην νεα εγκατασταση θα κάνω]
η ερωτηση προς το παρον ειναι η εξης¨πριν το μπακ-απ πρέπει να ελεγξω για ιούς? έχω αντιβιωτικό αλλά δε ξέρω κατα πόσο τα βλέπει όλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

herculesthemad

Νεοφερμένος

Ο Ηρακλής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Άνω Λιόσια (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
δεν χρειαζόταν format.

απλα bootares απο το cd τον windows xp αλλα αντί για install επιλέγεις recover και δίνεις chkdsk /f νομιζω και αν όχι /f θα σου έδινε τις επιλογες και θα επελεγες enable force with persistent changes ή κατι τετοιο

και αν δεν έπεζε αυτό θα ξαναεγκαθηστούσες τα Windows πάνω απο τα παλιά και έτσι δεν θα έχανες ουτε data ουτε τα προγραμματα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Το λοιπόν, έχω ένα θεματάκι, πήγα να κάνω format σε μια φίλη μου να βάλουμε τα xp, όλα πήγαν καλά μέχρι που έφτασε η στιγμή να συνδεθούμε με το νέο σύστημα στο νετ, το εικονίδιο: "τοπική σύνδεση" λείπει από το ανάλογο μενού (συνδέσεις δικτύου) και από ότι φαίνεται το σύστημα δεν έχει δει τη κάρτα δικτύου που αν κατάλαβα καλά από ότι είδα είναι ενσωματωμένη στη μητρική της Gigabyte που έχει ο υπολογιστής. Καμία ιδέα; Ένα φορμάτ ακόμη θα βοηθήσει τη κατάσταση; :help:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Η φίλη σου είχε και παλία xp στο pc της ή τα βάζει πρώτη φορά τώρα; Αν τα είχε και παλία, την κάρτα δικτύου την αναγνώριζαν τότε;

Προς το παρόν ψάξτε στη σελιδά του κατασκευαστή της κάρτας για τυχόν προβλήματα/ασυμβατότητες που μπορεί να έχει η συσκευή αυτή με τα xp.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Το λοιπόν, έχω ένα θεματάκι, πήγα να κάνω format σε μια φίλη μου να βάλουμε τα xp, όλα πήγαν καλά μέχρι που έφτασε η στιγμή να συνδεθούμε με το νέο σύστημα στο νετ, το εικονίδιο: "τοπική σύνδεση" λείπει από το ανάλογο μενού (συνδέσεις δικτύου) και από ότι φαίνεται το σύστημα δεν έχει δει τη κάρτα δικτύου που αν κατάλαβα καλά από ότι είδα είναι ενσωματωμένη στη μητρική της Gigabyte που έχει ο υπολογιστής. Καμία ιδέα; Ένα φορμάτ ακόμη θα βοηθήσει τη κατάσταση; :help:

Τους drivers για την κάρτα δικτύου πέρνα, από το cd της μητρικής. Θα υπάρχει κίτρινο θαυμαστικό δίπλα στον αντάπτορα δικτύου στη Διαχείριση Συσκευών αν είμαι σωστός και θέλει μόνο drivers.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Ερωτηματικό θυμάμαι να βλέπω στη Διαχείριση Συσκευών. Γιατί όμως να συμβεί σε αυτό το φορμάτ και όχι στα 200 άλλα που έχει κάνει;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Ερωτηματικό θυμάμαι να βλέπω στη Διαχείριση Συσκευών. Γιατί όμως να συμβεί σε αυτό το φορμάτ και όχι στα 200 άλλα που έχει κάνει;:hmm:

Δεν είμαι με ΧΡ για να το ψάξω ακριβώς (και να ήμουν αμφιβάλλω αν θα είχα τέτοιο πρόβλημα πόσο καιρό μετά από εγκατάσταση) οπότε και ερωτηματικό παίζει να είναι αυτό που λέω! Πρέπει να βρεί το cd και να βάλει τους drivers. Απλό!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Ερωτηματικό θυμάμαι να βλέπω στη Διαχείριση Συσκευών. Γιατί όμως να συμβεί σε αυτό το φορμάτ και όχι στα 200 άλλα που έχει κάνει;:hmm:
Αν είχες άλλη έκδοση CD των XP που είχαν ενσωματωμένους τους drivers της κάρτας της συγκεκριμένης μητρικής στα άλλα 200 που έχει κάνει το βρίσκω λογικό :P

Ψάξε για τους drivers της κάρτας όπως λέει ο Valder και αν ΔΕΝ παίξει με αυτό βλέπουμε ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Αν είχες άλλη έκδοση CD των XP που είχαν ενσωματωμένους τους drivers της κάρτας της συγκεκριμένης μητρικής στα άλλα 200 που έχει κάνει το βρίσκω λογικό :P

Πιθανόν διότι με αυτά τα windows της κάνω πρώτη φορά format.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Πιθανόν διότι με αυτά τα windows της κάνω πρώτη φορά format.:hmm:
Lol, και δεν το λες τόσην ώρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Έκανα όσα αναφέραμε παραπάνω για port forwarding αλλά χάνω τη σύνδεση μόλις κάνω αποθήκευση...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KaufenMan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KaufenMan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
>Τι είναι η cache?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
n computer science, a cache (pronounced /kæʃ/, like "cash" [1]) is a collection of data duplicating original values stored elsewhere or computed earlier, where the original data is expensive to fetch (owing to longer access time) or to compute, compared to the cost of reading the cache. In other words, a cache is a temporary storage area where frequently accessed data can be stored for rapid access. Once the data is stored in the cache, future use can be made by accessing the cached copy rather than re-fetching or recomputing the original data, so that the average access time is shorter. Cache, therefore, helps expedite data access that the CPU would otherwise need to fetch from main memory. Cache has proven to be extremely effective in many areas of computing because access patterns in typical computer applications have locality of referen:redface:ce. There are several kinds of locality, but this article primarily deals with data that are accessed close together in time (temporal locality). The data might or might not be located physically close to each other (spatial locality).
από wikipedia.

google is your friend.;)

Σε λίγο θα κλειδωθεί και θα μεταφερθεί.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
παιδια τν τελυταιιο καιρο αντιμετωπιζω ενα προβλημα με τον υπολογιστη μου..σε καποιες φασεις αργει πολυ..ειδα μηπως υπαρχει ιος αλλα δεν βρεηκε κατι..τι να κανω;τι λετε να φταιει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
1 είναι η λύση και λέγεται φορμάτ...:P
ή τον έχεις υπερφορτώσει και αυτό συμβαίνει μερικές φορές. Άρα να διαγράψεις κάποια πράγματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Πολλά μπορεί να φταίνε.... Για αρχή κάποια φορά που μόλις έχεις ανοιξει το πι-σι χωρις να τρεξεις οποιαδηποτε εφαρμογή, πατα

Ctrl +Alt + delete

Mετά πήγαινε Εναρξη διαχειρησης εργασιών (vista εχεις αν θυμάμαι ε?) και μετά στην λαρτέλα επιδόσεις

Από εκεί θέλω να μου γράψεις τι λέει στην Φυσική Μνήμη και κυρίως την τιμή που έχει στο Ελεύθερη.. Από εκεί και πέρα βλέπουμε τι θα κάνουμε, μην σε μπλέξω με msconfig ακόμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Πολλά μπορεί να φταίνε.... Για αρχή κάποια φορά που μόλις έχεις ανοιξει το πι-σι χωρις να τρεξεις οποιαδηποτε εφαρμογή, πατα

Ctrl +Alt + delete

Mετά πήγαινε Εναρξη διαχειρησης εργασιών (vista εχεις αν θυμάμαι ε?) και μετά στην λαρτέλα επιδόσεις

Από εκεί θέλω να μου γράψεις τι λέει στην Φυσική Μνήμη και κυρίως την τιμή που έχει στο Ελεύθερη.. Από εκεί και πέρα βλέπουμε τι θα κάνουμε, μην σε μπλέξω με msconfig ακόμα.


οκ κλεινω και βλεπω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Πολλά μπορεί να φταίνε.... Για αρχή κάποια φορά που μόλις έχεις ανοιξει το πι-σι χωρις να τρεξεις οποιαδηποτε εφαρμογή, πατα

Ctrl +Alt + delete

Mετά πήγαινε Εναρξη διαχειρησης εργασιών (vista εχεις αν θυμάμαι ε?) και μετά στην λαρτέλα επιδόσεις

Από εκεί θέλω να μου γράψεις τι λέει στην Φυσική Μνήμη και κυρίως την τιμή που έχει στο Ελεύθερη.. Από εκεί και πέρα βλέπουμε τι θα κάνουμε, μην σε μπλέξω με msconfig ακόμα.

λοιπον λεει συνολο1013
αλλα τα αλλα δυο η ελευθερη μνημη και cache αλλαζουν συνεχεια..συγκεκριμενα η ευθερη μνημη απο 4 πηγε 0 μετα 23 ,19....(οτινα ναι με λιγα λογια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Τα vista είναι αρκτά βαριά για 1gb μνήμης... Από εκεί και πέρα αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να απενεργοποιήσεις τις εφαρμογές που δουλευουν στο παρασκήνιο και δεν χρειάζεσαι...

Ας αρχήσουμε από τα απλά... Δίπλα στο ρολογάκι (κάτω δεξιά) τι εικονίδια έχει? Ξέρεις όλα τι είναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top