Καταδότες με το ζόρι ζητά η Ευρωπαϊκή Ένωση

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Διαβάζω στο e-tipos.com:
Οταν οι πολίτες γνωρίζουν αλλά δεν καταγγέλλουν πρόσωπα και καταστάσεις που σχετίζονται με την τρομοκρατία θα έρχονται αντιμέτωποι με τη Δικαιοσύνη.

Τα μέτρα που προτείνονται

  • Προβολή των κοινών αξιών που συμμερίζονται οι πολίτες μίας τοπικής κοινότητας, σε συνεργασία με τις κοινοτικές ομάδες, τους εταίρους και τους ηγέτες της, για την επίτευξη συνοχής στο εσωτερικό της εκάστοτε κοινότητας.
  • Εξεύρεση τρόπων προκειμένου να αντικρούσουν -ή να αποδεχθούν και να διευθετήσουν– διαμαρτυρίες που μπορούν να προκαλέσουν αποξένωση και να ευνοήσουν τη στροφή προς το βίαιο ριζοσπαστισμό.
  • Αποτελεσματική αντιμετώπιση των εγκλημάτων μίσους, σε στενή συνεργασία με την Αστυνομία και στο πλαίσιο σχεδίων κοινοτικής ενίσχυσης.
  • Ανάληψη κοινοτικού διαμεσολαβητικού ρόλου ενόσω βρίσκονται εν εξελίξει οι δράσεις στον τομέα της ασφάλειας.
  • Παροχή στήριξης και καθοδήγησης στις κοινοτικές ομάδες και οργανώσεις που δραστηριοποιούνται για την πάταξη της ιδεολογίας του βίαιου ριζοσπαστισμού.
Συμφωνείτε με κάτι τέτοιο; Πιστεύετε κάτι τέτοιο θα μείωση όντως την τρομοκρατία ή το θεωρείτε μια κίνηση απελπισίας της Δύσης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Καταρχην και μονο απο τον τροπο που τα γραφουν, φαινεται οτι δε θελουν ο μεσος πολιτης να καταλαβει τι διαολο εννουν, πως ερμηνευονται και τι θα περιλαμβανουν.

Αυτο και μονο ειναι υποπτο.

Η τρομοκρατια δεν ειναι προβλημα αλυτο. Απλα βολευει να χρησημοποιειται ως μεσον περιορισμου των διακαιωματων μας και αυξηση του ελεγχου, προκειμενου να νιωσουμε "ασφαλεις".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δηλαδή εσύ το βλέπεις ως μια προσπάθεια να μειώσουν την δύναμη του λάου; Αρά θεωρείς δύναμη που έχω το "δικαίωμα" να ξέρω που θα χτυπήσει ο επόμενος "φιλόσοφος" και μην προστατεύσω τους συνανθρώπους μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
"φιλοσοφος" ;

Δε καταλαβα πως πηγες στο συμπερασμα της 2ης προτασης. Ισως επειδη δε καταλαβα τι εννοεις. Το να γινουμε ολοι καταδοτες σε οτιδηποτε μας φαινεται περιεργο, ουτε ειναι μια ελκυστικη εικονα κοινωνιας, ουτε προσφερει επιπλεον ασφαλεια. Προσφερει ομως επιπλεον ελεγχο σε οσους κυβερνουν. (1984 κανείς ; )

Τωρα δε ξερω τι θα κανουν ακριβως στην χωρα μας, αλλά και η Ευρωπη ακολουθει σιγα σιγα τα χναρια των ΗΠΑ.Ας ελπισουμε οτι ο κοσμος εδω θα αντιδρα περισσοτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Το "φιλόσοφος" ήταν ειρωνικό και αναφερόμουν σε κάτι ψυχάκιδες δολοφόνους ... με "ιδεολογίες"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Απώτερος σκοπός είναι ο εντοπισμός ενεργειών βίαιης ριζοσπαστικοποίησης, διάσπασης των οπαδών της και υποστήριξης εκείνων που είναι ευάλωτοι έναντι της βίαιης ριζοσπαστικοποίησης κατά τρόπο ώστε να αντισταθούν σε αυτές τις ακραίες ιδέες με την παροχή θετικών και ελκυστικών εναλλακτικών επιλογών.
Αυτο ήταν πολύ ωραίο και φιλοσοφημενο πάντως στην όλη διακήρυξη. Αν το κάνουν και πράξη θα έχει αποτέλεσμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Διαίρει και βασίλευε, εγώ έτσι το βλέπω, σου δίνουν ένα υποτιθέμενο δικαίωμα-υποχρέωση δλδ οφείλουμε όλοι να προστατεύσουμε την "συνοχή της κοινότητας", όπως χαρακτηριστικά αναφέρει η πρώτη παράγραφος,για το δικό μας καλό αλλά στην περίπτωση που δεν θέλουμε να το κάνουμε υπάρχουν και ποινές.Δημιουργείται ένα σενάριο όπου οι μισοί κατασκοπεύουν και υποψιάζονται τους άλλους μισούς.

Στο μυαλό μου έρχονται δύο περιπτώσεις.
Η μία του Βρετανού ακόλουθου Στηβεν Σώντερς που δολοφονήθηκε πριν λίγα χρόνια στη χώρα μας απο δυο άγνωστους σε μια μηχανή.Σε αυτήν την περίπτωση οι πληροφορίες του κοινού οδήγησαν στην εύρεση των δολοφόνων.
Και η δολοφονία απο αστυνομικούς ενός μουσουλμάνου φοιτητή στο μετρό του Λονδίνου(αν θυμάμαι καλά) μετά απο λάθος πληροφορίες για συμμετοχή του σε τρομοκρατία.

Οι περιπτώσεις όπου το κοινό συνεισφέρει στην έρευνα(πόσο μάλλον να καταδίδει) είναι δίκοπο μαχαίρι, καμμιά φορά η φαντασία μπορεί να οργιάζει ειδικά απο ανθρώπους που δεν έχουν καμμία εκπαίδευση.
Επειδή γενικότερα είμαι της άποψης καλύτερα 10 ένοχοι ατιμώρητοι παρά ένας τιμωρημένος αθώος, βρίσκω πέρα απο την κοινωνική διάσταση του μέτρου και κίνδυνο στην υλοποίηση του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Καλο θα ήταν να θυμόντουσαν και τι σημαινει ο όρος, κοινωνική συνοχή. Που σημαίνει ο κάθε πολίτης να νοιώθει μέρος του συνόλου, ενός συνόλου που μεριμνά και φροντίζει για το γενικο καλό όπως και ειδικα για το δικο του καλό. Και γι'αυτο τον συμφέρει να φροντιζει κι εκείνος για το συνολο.

Αν το θυμόντουσαν τότε θα παρατηρούσαν ότι ο κύριος παράγων που διαταράσσει και απειλει την κοινωνική συνοχή δεν ειναι η τρομοκρατία αλλα η, κραυγαλεα πλέον, κοροιδία απο τους έχοντες, προς τους μη έχοντες. Η οποία γινεται με μια αδιαφορία γεμάτη θράσος. Αυτή όμως η απειλή κατα της κοινωνικής συνοχής, περιέργως πώς δεν θεωρείται τρομοκρατία...

Τα κινητρα για "θετική σκέψη" σίγουρα θα μπορούσαν να είναι οικονομικά μέτρα ελαφρυνσης ενός λαού που στην πλειοψηφία του πλέον αδυνατεί να φέρει εις πέρας με αξιοπρέπεια την καθημερινότητα του. Αντί γι'αυτό οι οικονομικες και φορομπίχτηκες προκλήσεις πολλαπλασιάζονται και κλιμακώνονται. Ούτε αυτό όμως θα απειλησει την κοινωνική συνοχή.

Πρώτα δένουν το άλογο απο πίσω και υστερα το μαστιγώνουν μπάς και σπρώξει το κάρο με το κεφάλι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Iduna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Iduna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Προβολή των κοινών αξιών που συμμερίζονται οι πολίτες μίας τοπικής κοινότητας, σε συνεργασία με τις κοινοτικές ομάδες, τους εταίρους και τους ηγέτες της, για την επίτευξη συνοχής στο εσωτερικό της εκάστοτε κοινότητας.

Ας γίνει αυτό πρώτα στο πώς χειριζόμαστε την πολιτική, την κοινωνία και πώς πέρνουμε αποφάσεις και βλέπουμε για την ρουφιανιά.
Μην ξεχνάμε ότι ο καθένας θα μπορεί να πει ότι θέλει για όποιον θέλει και ότι μια τέτοια κατάσταση θα υποστεί διαφθορά από την στιγμή που θα δημιουργηθεί. Θα μπουν τσιράκια αριστερών και δεξιών και θα γίνει χαμός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Με χαρά μου βλέπω την αντιμετώπιση αυτού του θέματος από το σύνολο των συμμετασχόντων. Από την άλλη πλευρά, με λύπη μου βλέπω την τόσο μικρή συμμετοχή σε ένα τόσο ακανθώδες ζήτημα.

Παροχή στήριξης και καθοδήγησης στις κοινοτικές ομάδες και οργανώσεις που δραστηριοποιούνται για την πάταξη της ιδεολογίας του βίαιου ριζοσπαστισμού.

Όπερ μεθερμηνευόμενο: Να τα στάζουμε στον κάθε κύριο Δημητρά, να φτιάχνουμε οργανώσεις-τσιράκια, ώστε να βάλουμε κάθε διαφωνίας τα δυο πόδια σ' ένα παπούτσι. Είναι ξέρετε ιδιαίτερα εύκολο, όταν έχεις και το μαχαίρι και το πεπόνι, να χαρακτηρίσεις την όποια ιδεολογική διαφωνία ως "ακραία άποψη" και να τη βάλεις στο στόχαστρο των δυνάμεων καταστολής.


Αρά θεωρείς δύναμη που έχω το "δικαίωμα" να ξέρω που θα χτυπήσει ο επόμενος "φιλόσοφος" και μην προστατεύσω τους συνανθρώπους μου.

Αυτή η ειρωνεία έχει βαθύτερο νόημα και μου άρεσε πολύ. Το πρόβλημα φίλε ΕΡ, δεν είναι ο κάθε εγκληματίας με δήθεν άποψη. Το ξέρεις πολύ καλά, ότι σε όλες τις εποχές, οι φιλόσοφοι αποτελούσαν τον αποδιοπομπαίο τράγο των εκάστοτε κοινωνικών κατεστημένων δομών, αφού τούτοι είχαν πάντα την αναιδή συνήθεια να "εισάγουν καινά δαιμόνια". Στην πράξη, το όλο σύστημα θέλει την πάταξη κάθε νέας φιλοσοφίας που τείνει να το αμφισβητήσει ή να υποσκάψει την ιδεολογική του αυθεντία. Δεν είναι πλάκα. Πάλι τους φιλόσοφους (χωρίς εισαγωγικά αυτή τη φορά) θα κυνηγήσουν πρωτίστως. Ένας Μαρξ ή ένας Νίτσε, σήμερα θα μας έγραφαν από το Γκουαντάναμο.

Αυτο ήταν πολύ ωραίο και φιλοσοφημενο πάντως στην όλη διακήρυξη. Αν το κάνουν και πράξη θα έχει αποτέλεσμα

Μεγαλοστομίες είναι όλ' αυτά αγαπητέ μου Buggs. Δεν τις εννοούν. Απλά χρυσώνουν το χάπι, που από κάτω έχει πολύ πολύ πικρή γεύση.

Καλο θα ήταν να θυμόντουσαν και τι σημαινει ο όρος, κοινωνική συνοχή. Που σημαίνει ο κάθε πολίτης να νοιώθει μέρος του συνόλου, ενός συνόλου που μεριμνά και φροντίζει για το γενικο καλό όπως και ειδικα για το δικο του καλό. Και γι'αυτο τον συμφέρει να φροντιζει κι εκείνος για το συνολο.

Αν το θυμόντουσαν τότε θα παρατηρούσαν ότι ο κύριος παράγων που διαταράσσει και απειλει την κοινωνική συνοχή δεν ειναι η τρομοκρατία αλλα η, κραυγαλεα πλέον, κοροιδία απο τους έχοντες, προς τους μη έχοντες. Η οποία γινεται με μια αδιαφορία γεμάτη θράσος. Αυτή όμως η απειλή κατα της κοινωνικής συνοχής, περιέργως πώς δεν θεωρείται τρομοκρατία...

Δεν φτάνει η θετική ψήφος για να εκφράσω τη συμφωνία μου με τα λεγόμενά σου!!! Ακριβώς γι' αυτό γράφω παραπάνω ότι δεν τα εννοούν αυτά που λένε αλλά χρυσώνουν απλά το χάπι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top