• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Θέλω να κόψω το αλκοόλ - Κόβω το αλκοόλ - Ημερολόγιο απεξάρτησης

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Γιατι να εχουν μονο οι καπνιστες το μερος τους; Θελουμε και οι αλκοολικοι!:P
Λοιπον, σοβαροτιτα τωρα!
Λοιπον, πολυ ξερετε οτι μ'αρεσει αρκετα το αλκοολ. Ενταξη δεν ειμαι και εθισμενος, ευτιχος, αλλα μου αρεσει αρκετα, για διαφορους λογους.
Γενικα μετα απο καπια γερα μεθυσια το πειρα αποφαση να το ελατωσω αρκετα, και το εκανα, χωρις να μου ειναι δυσκολο. Πριν λιγες μερες ομως ηρθε ενας φιλος μου στην Ροδο, ο οπιος δεν μενει πια εδω, και με τον οπιο παντα πιναμε και εχω ξεφυγει αρκετες φορες. Συνιθος πιναμε απλα για να ερθει το χαμογελο, η λιγη παραπανω διαθεση, αλλα συχνα εχανα τον ελενχο, ειτε επειδη το ηθελα ειτε επειδη δεν υπολογιζα οτι θα με πιασει απο τοσο νωρις.
Την πρωτη μερα λοιπον που ητανε εδω πηγαμε σε ενα παλιο στεκι, δωσαμε μια λιστα με τραγουδια στον dj και αρχιζε να τα παιζει κατεβατα, και αρχισαμε να κατευαζουμε και εμεις τις μπυρες κατεβατα. Ετσι εγινα τουμπανο, και για αλλη μια φορα θυμιθικα οτι ωραιο το αλκοολ, οταν πινω μεχρι εκει που πρεπει, παντα νομιζω ομως οτι με περνει για αλλη μια και τελικα το χανω και πινω περισσοτερο απο οσο θα επρεπε. Και αυτο με μαμαει και ψυχολογικα και σωματικα. Οποτε το αποφασισα να περιορισω παραπολυ το αλκοολ! Δεν λεω να το κοψω, δεν εχω βαλει σκοπο να μην ξαναπιω ποτε μου, απλα να μην ειναι δεδομενο οτι οταν θα βγω θα πιω μπυρα.
Εδω το λεω πιο πολυ επειδη βαριεμε ελεΐνα και δεν εχω τι να κανω... Και γιατι σκευτικα οτι καλο θα ητανε να υπαρει ενα τετιο θεμα γιατι θυμιθικα και ενα "περιστατικο" πιο παλιο, και γενικα αν εχουμε ενα τετιο "μερος" ισως ο καθενας νιωσει πιο ανετα για να μιλισει (γιατι τοσοι λενε τα προσωπικα τους σε αυτο το φορουμ; ). Παντος παρολα αυτα αν καπιος θελει να το σχολιασει, να μου προτινει κατι η οτιδηποτε, ενοειτε οτι ειναι ολα καλοδεχουμενα, αλλιως δεν θα το ανοιγα κιολας...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Το αλκοολ είναι από τους ελάχιστους εθισμούς που δεν έχω :P :P

Κρόνε, σκέψου, γιατί πίνεις; Για τη γεύση, για το αποτέλεσμα του ποτού ή επειδή πίνουν οι φίλοι σου;
(ρωτάω για να δω τι συμβουλή να δώσω και θεωρώ ότι θα βοηθήσει και τους υπόλοιπους να δουν τι να σου απαντήσουν)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εξαρτατε την περιπτωση...
Σιγουρα παντα γιατι μου αρεσει η γευση, ποτο ποου να μην μου αρεσει η γευση του δεν το πινω αλλωστε, αλλα αυτο δεν αποτελει μεγιστο προβλημα καθος μου αρεσει η γευση και τις κοκα-κολας ας πουμε
Καπιες φορες πινω και γιατι δεν ειμαι στις καλητερες μου για να με φερει σε μια πιο ευχαριστη διαθεση (καμια φορα και για να με στειλει εντελος, συγκεκριμενα 2 φορες το εκανα για αυτον τον λογο, και απετυχα μερικες ακομα)
Πολυ σπανια πινω λογο παρεας, και οχι επειδη πινουν αυτοι πρεπει να πιω και εγω, αλλα σε περιπτωσης οπως αυτην που περιεγραψα
Περα απο αυτα, πινω και απο συνιθεια, αν παω πχ στο στεκι μας, απλα θα παρω μπυρα... Ασε που δεν θελω να πινω τπτ απο ποτηρι σε τετια μαγαζια (αν και πηγαμε και σημερα πχ αλλα πειρα κοκα-κολα και ολα μια χαρα!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Όταν θες να σου ανέβει η διάθεση πάντως, παρόμοιο αποτέλεσμα (και ενίοτε καλύτερο) έχει και ένας δυνατός καφές (βέβαια μπορεί να σε κρατήσει ξύπνιο παραπάνω αν είναι βράδυ).
Τώρα για τη γεύση, δεν ξέρω με τι να το υποκαταστήσεις...

Πάντως αν δεν πίνεις πολύ και δεν πίνεις βαριά ποτά, δεν νομίζω να είναι και τόσο κακό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Να μου ανεβει η διαθεση με τον καφε;.. Δεν νομιζω... Μαλλον θα πρεπει να βρω κατι αλλο...
Για την γευση παντος δεν υπαρχει θεμα, εχω τα υποκαταστατα μου!
Το πολυ ειναι σχετικο, σιγουρα δεν πινω 10 ουισκι την ημερα. Και γενικα δλδ δεν την λες τεραστια ποσοτιτα, απλα πινω καμια 3αρα 500αρες μπυρες μεσα σε λιγο λιγοτερο απο μια ωρα αμα ξεφυγω. Αμα δεν ξεφυγω μπορει να πιω και 2 σε 2 ωρες... Για τον οργανισμο δεν νομιζω να ειναι ιδιετερα κακο, απλα οταν με πιασει με κανει χαλια ψυχολογικα, κανω και την κοπελα μου χαλια, βγαινει ολη η μπιχλα απο μεσα μου και αντε να τρεχω και ολη την επομενη μερα να συμαζεψω hangover και οτι ειπα την πρωηγουμενη.... Ασε, δεν μ'αρεσει... πρωτιμο να μενω νυμφαλιος... Σημερα και χτες που δεν ειπια καθολου μια χαρα ενιωθα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Έχεις δοκιμάσει να πιείς μπύρα χωρίς αλκοόλ;
Τέτοια πίνει ο πατέρας μου και λέει ότι η γεύση της είναι πολύ οκ (εγώ δεν έχω δοκιμάσει, μια στο τόσο που πίνω μπύρα θέλω να είναι the real thing).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εχω δοκιμασει αλλα δεν μ'αρεσει. Ασε που σε bar (στην Ροδο, δεν ξερω για Αθηνα πχ) δεν παιζει να εχει κανενας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sporty

Νεοφερμένος

Η sporty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Παιδιά έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.Δεν πίνω κάθε μέρα αλλά όταν πιω ξεφεύγω κατά πολύ. Το χειρότερο βέβαια είναι οτι ντροπιάζω τους ανθρώπους που έχω γύρω μου και εμένα την ίδια.Κάθε φορά που πίνω τσακώνομαι με το αγόρι μου και δεν θέλω να γίνεται κάτι τέτοιο.Πιστεύω ότι ήρθε η ώρα κανονικής απεξάρτησης για μένα...δεν μπορώ να τσακώνομαι συνέχεια και την άλλη μέρα να μην θυμάμαι καν γιατί τσακώθηκα...θέλω να είμαι όπως όλοι οι άνθρωποι οι οποίοι θα βγουν έξω να διασκεδάσουν αλλά να γυρίσουν στα καλά τους...Πως όμως μπορώ να το πετύχω αυτό??? 'οταν θα βγαίνω έξω να πίνω καφέδες και το βράδυ αναψυκτικά??? Αυτό δεν νομίζω πως μπορεί να πετύχει...έχει καποιος κάποια πρόταση να κάνει???? Δεν θέλω να χάσω ανθρώπους που είναι δίπλα μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Τι ποτά πίνεις συνήθως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Τι ποτά πίνεις συνήθως;

Και πόσα ποτά πίνεις κατά μέσο όρο σε μία έξοδό σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αν δεν εχεις τιν δυναμη να πεις μονη σου οτι σημερα δεν θα πιω, και να το πραξεις, καλητερα να απευθινθεις σε καπιον ειδικο, η στους ανωνυμους αλκοολικους (https://www.aa-greece.gr/ ) οι οπιοι δεν ειναι μονο για τραβιγμενες καταστασεις αλλα μπορουν να βοηθισουν απιστευτα τον οπιονδηποτε.

Για εμενα ητανε πολυ ευκολο να σταματισω να πινω, απλος το πειρα αποφαση, και δεν σκευτικα ποτε να ξαναπιω ετσι για το κεφι μου... και καπια στιγμη μαλιστα αρχισα να ξαναπινω μπυρες, αλλα σε ελενχομενες ποσοτιτες.
Καθε φορα που πας να πιεις ενα ποτο, να σκευτεσε ολα τα κακα τα οπια θα σου προκαλεσει, και ελπιζω αυτο να σου φτανει για να μην πιεις τελικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sporty

Νεοφερμένος

Η sporty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Διάφορα....Μπύρες, ούζα,τσίπουρα, τζιν ( δίαφορα σφηνάκια αν και αυτά τα έχω κόψει ήδη) αλλά τι σημασία έχει?????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Πόσο πίνεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Παιδιά έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.Δεν πίνω κάθε μέρα αλλά όταν πιω ξεφεύγω κατά πολύ. Το χειρότερο βέβαια είναι οτι ντροπιάζω τους ανθρώπους που έχω γύρω μου και εμένα την ίδια.Κάθε φορά που πίνω τσακώνομαι με το αγόρι μου και δεν θέλω να γίνεται κάτι τέτοιο.Πιστεύω ότι ήρθε η ώρα κανονικής απεξάρτησης για μένα...δεν μπορώ να τσακώνομαι συνέχεια και την άλλη μέρα να μην θυμάμαι καν γιατί τσακώθηκα...θέλω να είμαι όπως όλοι οι άνθρωποι οι οποίοι θα βγουν έξω να διασκεδάσουν αλλά να γυρίσουν στα καλά τους...Πως όμως μπορώ να το πετύχω αυτό??? 'οταν θα βγαίνω έξω να πίνω καφέδες και το βράδυ αναψυκτικά??? Αυτό δεν νομίζω πως μπορεί να πετύχει...έχει καποιος κάποια πρόταση να κάνει???? Δεν θέλω να χάσω ανθρώπους που είναι δίπλα μου

1. Όταν βγαίνεις απόγευμα πίνεις οτιδήποτε άλλο εκτός από ποτό.
2. Όταν βγαίνεις για φαγητό, αντικαθιστάς το ποτό με κάποιο αναψυκτικό ή αν δεν μπορείς να πιεις μόνο σκέτο αναψυκτικό, πίνεις κρασάκι με σπράιτ (αλλά πολύ λίγο κρασάκι)
3. Όταν βγαίνεις βράδυ πίνεις ένα φρουιτ παντς με ελάχιστο αλκοόλ ή ένα αναψυκτικό με μια σταξιά αλκοολ, μόνο για να έχεις την αίσθηση

Αν δεν μπορείς ούτε καν αυτό να κάνεις ... τότε πρέπει να απευθυνθείς σε κάποιον ειδικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sporty

Νεοφερμένος

Η sporty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Κρόνε χαίρομαι για σένα...και εγώ κάτι τέτοιο προσπαθώ να κάνω...αλλά και εγώ δεν πίνω για το κέφι μου απλά συμβάινουν καταστάσεις όπως έλεγες και εσύ με φίλους πιο πολύ...Πιστεύω κιόλας ότι λόγο πίεσης της καθημερινότητας θέλω κάποιες φορές να περνάω καλά χωρίς να σκέφτομαι τις συνέπειες και μετά μου βγάινει έτσι το πράγμα .....( Φανταστέιτε ότι δουλέυω νύχτα και περνάνε αμέτρητα ποτά μπροστά μου αλλά όταν πίνω στη δουλειά δεν έχω γίνει ποτέ φέσι)αυτό κυρίως συμβαίνει όταν βγαίνω εγώ σαν πελάτισα εξω και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Πόσο πίνεις καλέ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sporty

Νεοφερμένος

Η sporty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Πολύ..πόσο να σου πω τώρα...απλά άμα αρχίσω δεν σταματάω μετά...το θέμα είναι να μάθω να λέω στοπ μετά από 3-4 πότα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Αν βγεις πίνεις ας πούμε 6 ποτά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sporty

Νεοφερμένος

Η sporty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Περίπου ναι δεν τα μετράω κιόλας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Σταμάτα να βγαίνεις. Χωρίς πλάκα.:confused:

Δεν είναι δυνατόν να είσαι 22 ετών και να πίνεις 6 ποτά σε ένα βράδυ.:/:


πς: ούτε εγώ δε τα κάνω αυτά.:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top