Tι λειτουργικό σύστημα χρησιμοποιείτε στον υπολογιστή σας;

Tι λειτουργικό σύστημα χρησιμοποιείτε στον υπολογιστή σας;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 72)
  • Windows 7

    Ψήφοι: 39 54.2%
  • Windows Vista

    Ψήφοι: 8 11.1%
  • Windows XP

    Ψήφοι: 19 26.4%
  • Linux (Ubuntu, Fedora, Mint, Debian, etc)

    Ψήφοι: 18 25.0%
  • MacOS

    Ψήφοι: 1 1.4%
  • Άλλη έκδοση των Windows (NT, 95, 98, 98 SE, ME, 2000, Server)

    Ψήφοι: 2 2.8%
  • Άλλο OS

    Ψήφοι: 2 2.8%
  • Windows 8

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Windows 10

    Ψήφοι: 1 1.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

myle

Linux Geek

Ο myle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Και εγώ dual boot έχω. 5 gb partition στα Windows που μπήκα μόνο μια φορά για να κατεβάσω ένα πρόγραμμα για να ρυθμίσω το ίντερνετ και 60 gb root partition του linux και τα άλλα για το /home.
Προς το παρόν έχω Ubuntu Hardy αλλά όταν με το καλό βάλω router και αφού εξοικιωθώ λίγο παραπάνω με debian μέσω Vmware θα γυρίσω στην unstable έκδοση του.
Δεν θέλω να το παίξω καμμένος linuxας αλλά απλά με έχει βολέψει η ευκολία του Ubuntu όταν το συνηθίσεις, η ταχύτητα της κονσόλας και πολλές δυνατότητες που προσφέρει σε διάφορα θέματα υπολογιστών.
Υπάρχουν και άλλα θετικά όπως η απουσία antivirus, η μικρή ενασχόληση με ένα από τα καλύτερα firewalls (iptables) αλλά αυτά τα θεωρώ παρελκόμενα. Η δύναμη που σου προσφέρει όταν το συνηθίσεις δεν έχει καμία σχέση με τα Windows που σε θεωρούν εισβολέα στο σύστημα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
XP pro.......... Τα vista δεν είναι λιγάκι δύσκολα.? Το λέω αυτό γιατί μια φίλη μου έχει στο laptop της vista και δυσκολεύεται πάρα πολύ.... Μέχρι και εγώ που ξοδεύω ώρες ατελίωτες στον υπολογιστή όταν τα είδα για πρώτη φορά έπαιθα κρίση....... :D :(:(:(


πάντος για τα vista δεν ισχύει αυτό.δεν είναι ούτε πιο δύσκολα ούτε πιο εύκολα.είναι σχεδόν ίδια με τα xp pro αλλά με περισσότερα βοηθητικά tools και design.

Leopard στο macbook συμφωνό απόλυτα δεν έχει πιάσει ποτέ ιούς και τίποτα τέτοιο!επίσης είναι πανεύκολα στη χρήση.Άμα ξεκινήσεις από mac θα σαι τρελός αν αλλάξεις για windows !!και sVista στο pc .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BadGuy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 386 μηνύματα.
Και εγώ dual boot αλλά ομολογώ ότι τα ubuntu αρχίζουν και ανεβαίνουν πάρα πολύ στην εκτίμησή μου!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
πάντος για τα vista δεν ισχύει αυτό.δεν είναι ούτε πιο δύσκολα ούτε πιο εύκολα.είναι σχεδόν ίδια με τα xp pro αλλά με περισσότερα βοηθητικά tools και design.

Leopard στο macbook συμφωνό απόλυτα δεν έχει πιάσει ποτέ ιούς και τίποτα τέτοιο!επίσης είναι πανεύκολα στη χρήση.Άμα ξεκινήσεις από mac θα σαι τρελός αν αλλάξεις για windows !!και sVista στο pc .

Τα Vista έχουν διατηρηθεί σχεδόν ίδια με τα XP στα βασικά τους χαρακτηριστικά και το βασικό περιβάλλον Desktop, Start bar. Στα administrative έχουν σχεδόν τα πάντα αλλάξει προς το καλύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael925508

Νεοφερμένος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Windows Vista and Ubuntu Linux...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Πλέον μόνο windows xp sp2(πάλι)!:D


πς: αλλά θα επανέλθω στο λίνουξ.:shifty:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Γιατί δεν βάζεις SP3; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Δε γίνεται.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Στο Laptop: Dual Boot, Fedora Core 8 και WinXP sp2
Στο Desktop: Dual Boot, Fedora Core9 και Win Vista
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Στο Laptop: Dual Boot, Fedora Core 8 και WinXP sp2
Στο Desktop: Dual Boot, Fedora Core9 και Win Vista
Θες να έχεις το Desktop ένα βήμα μπροστά ε; :P

Εδώ και αρκετό καιρό είμαι με Windows XP Pro SP2 και δεν πάω σε SP3 γιατί βαριέμαι την διαδικασία του format (την έχω σταματήσει κάτι χρόνια τώρα να ναι καλά τα Images). :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Θες να έχεις το Desktop ένα βήμα μπροστά ε; :P

Εδώ και αρκετό καιρό είμαι με Windows XP Pro SP2 και δεν πάω σε SP3 γιατί βαριέμαι την διαδικασία του format (την έχω σταματήσει κάτι χρόνια τώρα να ναι καλά τα Images). :)
Γιατί, θέλει φορμάτ για να βάλεις το sp3;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Γιατί, θέλει φορμάτ για να βάλεις το sp3;:worry:
Αν θες να είσαι σίγουρος ότι όλα θα πάνε καλά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Πότε δεν έκανα format για SP και πάντα όλα λειτουργούσαν τέλεια. Να ανησυχώ; :worry: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Πότε δεν έκανα format για SP και πάντα όλα λειτουργούσαν τέλεια. Να ανησυχώ; :worry: :P
Αν θες να μου πεις ότι χρησιμοποιούσες XP από πριν το SP1 και εγκατέστησες με τη σειρά όταν βγήκαν τα SP1,2,3 ενώ ήδη είχες προγράμματα και drivers μέσα και δεν είχες ποτέ πρόβλημα, τότε θα πρότεινα να παίξεις κάποιο joker :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι για το SP1 έκανα format, επειδή τότε είχα τα format σαν το κλύσμα στο μεσαίωνα, αλλά από SP1 σε SP2 δεν έκανα όπως επίσης δεν έκανα για Windows Vista σε Windows Vista SP1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HappyHippo

Νεοφερμένος

Ο HappyHippo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
OpenSuse Linux 11!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

markip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η markip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 199 μηνύματα.
Dual boot (windows xp home sp3 & Linux Ubuntu Hardy Heron 8.04.1) εδω και 4 χρονια χρησιμοποιουσα τα xp αλλα φετος, για την ακριβεια πριν 8 μερες, εβαλα τα Ubuntu και οφειλω να ομολοφησω οτι στα xp δεν μπηκα απο τοτε παρα μονο μια φορα γιατι ειχα προβλημα στο ιντερνετ. Παντως τωρα που δουλευει το ιντερνετ και στο Ubuntu οφειλω να ομολογησω οτι αν μπω στα xp θα ειναι μονο για μια πολυ μεγαλη ανακγη. Ubuntu for ever!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mitsaras7

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κατούνα (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Windows Αλλα και ενα macbook
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panos1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 290 μηνύματα.
microsoft xp στο desktop, vista στο φορητο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nickzor

Νεοφερμένος

Ο nickzor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Λοιπόν φαντάσου μια υπεριστοσελίδα που θα σου δίνει e-mail, videos, music, e-radio, τη δυνατότητα να δημιουργείς profiles όπως στο hi5 καθώς επίσης και τη δυνατότητα αγοραπωλησιών όπως στο ebay ενώ θα υπάρχει και forum. Αυτό δεν θα είναι κάτι ελληνικό αλλά παγκόσμιο. Αυτό θα στεγαστεί σε server κάποιας εταιρίας με την οποία έχω έρθει σε επαφή. Θέλω λοιπόν ένα workstation, ένα δίκτυο ώστε να μπορώ να ελέγχω αυτό το τεράστιο site. Φυσικά και θα υπάρχουν και εθελοντές moderators αλλά και άλλοι δυο admins επί πληρωμή.
δεν ξέρω αν στο έχει ηδη πει κάποιος αλλά πρώτον υπάρχουν αρκετά τέτοια site... (δες MSN, Yahoo, Google, facebook, MySpace και πολλά άλλα μικρότερα)

Δεν χρειάζεσαι workstation για να ελέγχεις αυτό το τεράστιο site. Ένας pentium 2 με ένα απλό Linux ή windows και putty φτάνει.

Αυτό το υπερ-site είναι έτοιμο; Επειδή πίστεψε με θα πρέπει ή εσύ να γράψεις μερικές χιλιάδες γραμμές κώδικα ή να πληρώσεις κάποιον άλλο να το κάνει αυτό.

Όσο για το hosting δεν νομίζω καμία εταιρία να προσφερθεί να σου το χαρίσει ως sponsor τη στιγμή που όταν ξεκινάς έχεις 0 επισκέπτες και αν η ιδέα σου (ή καλύτερα η υλοποίηση γιατί σαν ιδέα δεν είναι κάτι καινούργιο) είναι τόσο καλή μάλλον θα την κλέβανε αυτοί!

Και φυσικά υπάρχουν και νομικά ζητήματα με τα videos και τη μουσική.
Email, videos,e-radio, profiles, forum τα έχει και το δικό μου site και μερικές ακόμα 100αδες χιλίαδες site.

Αν θες άκουσε με και επένδυσε καλύτερα τα λεφτά σου (ακόμα και αμάξι να πάρεις καλύτερα θα είναι απο το να τα χάσεις έτσι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top