Καπιταλισμός vs Κομμουνισμός

Κομμουνισμός ή Καπιταλισμός;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 182)
  • Καπιταλισμός

    Ψήφοι: 60 33.0%
  • Κομμουνισμός

    Ψήφοι: 68 37.4%
  • Κανένα από τα δύο

    Ψήφοι: 44 24.2%
  • Δεν ξέρω/Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 10 5.5%

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ποιό θεωρείτε καλύτερο οικονομικό σύστημα?

Ένα αρκετά "επικίνδυνο" θέμα. Ελπίζω να μην καταλήξει σε flames.

Προσωπικά, θεωρώ οτι μεν ο κομμουνισμός είναι καλύτερος σαν θεωρία αλλά ανεφάρμοστος για τη σημερινή κοινωνία, οπότε με τα σημερινά δεδομένα θεωρώ καλύτερο τον καπιταλισμό. Δεν είμαι απόλυτη σε αυτά μιας και δεν το έχω ψάξει και πάρα πολύ. Δηλαδή ο,τι ξέρω προέρχεται απο συζητήσεις και όχι απο δικό μου διάβασμα βιβλίων μιας και γενικά δεν μπορώ να πω οτι τα πολιτικά θέματα με ενδιαφέρουν και πάρα πολύ. Απλά μου ήρθε η ιδέα να κάνω αυτό το θέμα, μιας και είχα πριν μια πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση με τον Πάνο (Exposed Bone) για αυτό το θέμα και θα με ενδιέφερε να ακούσω και άλλες απόψεις, ειδικά αν κάποιος το έχει ψάξει περισσότερο το θέμα (πχ διαβάζοντας βιβλία). :)

edit on 5/1/2008: Πλέον δεν με αντιπροσωπεύουν τα παραπάνω, παρ'οτι είμαι ακόμα υπερ του καπιταλισμού. Απλά τώρα είμαι πολύ πιο σίγουρη για αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

openopen

Νεοφερμένος

Ο openopen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Ποιό θεωρείτε καλύτερο πολίτευμα?

Ένα αρκετά "επικίνδυνο" θέμα. Ελπίζω να μην καταλήξει σε flames.

Προσωπικά, θεωρώ οτι μεν ο κομμουνισμός είναι καλύτερος σαν θεωρία αλλά ανεφάρμοστος για τη σημερινή κοινωνία, οπότε με τα σημερινά δεδομένα θεωρώ καλύτερο τον καπιταλισμό. Δεν είμαι απόλυτη σε αυτά μιας και δεν το έχω ψάξει και πάρα πολύ. Δηλαδή ο,τι ξέρω προέρχεται απο συζητήσεις και όχι απο δικό μου διάβασμα βιβλίων μιας και γενικά δεν μπορώ να πω οτι τα πολιτικά θέματα με ενδιαφέρουν και πάρα πολύ. Απλά μου ήρθε η ιδέα να κάνω αυτό το θέμα, μιας και είχα πριν μια πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση με τον Πάνο (Exposed Bone) για αυτό το θέμα και θα με ενδιέφερε να ακούσω και άλλες απόψεις, ειδικά αν κάποιος το έχει ψάξει περισσότερο το θέμα (πχ διαβάζοντας βιβλία). :)

Εξήγησε μου/μας το πως έχεις καταλάβει/αντιληφτεί το μοντέλο του κουμουνισμού και του καπιταλισμού... Δηλαδή... Τι γνωρίζεις για τους κανόνες και λειτουργίες του κουμουνισμού/καπιταλισμού σαν πολιτικό μοντέλο εξουσίας. Σε ρωτώ αυτά γιατί λόγο του ότι γουστάρω τρελά τις πολιτικές συζητήσεις, έχω συζητήσει άπειρες φορές και με πολλά άτομα με διάφορα πιστεύω, και πίστεψε με οι κουμουνιστές είναι το μοναδικό κοινωνικό στρώμα που με έχει μπερδέψει, διότι ο καθένας μου λέει και από μια διαφορετική θεωρία για το τι είναι και πως λειτουργεί ο κουμμουνισμός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
ντλέπομαι να πω μην πετάξω κοτσάνα :redface: :redface:

Αυτό πάντως που λες το έχω παρατηρήσει κι εγώ! Παλιά ήμουν στην ΚΝΕ για ένα μήνα (μην ρωτάς πως με πείσανε :P) και είχα παρατηρήσει οτι ο καθένας είχε διαφορετική άποψη!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από openopen:
Εξήγησε μου/μας το πως έχεις καταλάβει/αντιληφτεί το μοντέλο του κουμουνισμού και του καπιταλισμού... Δηλαδή... Τι γνωρίζεις για τους κανόνες και λειτουργίες του κουμουνισμού/καπιταλισμού σαν πολιτικό μοντέλο εξουσίας. Σε ρωτώ αυτά γιατί λόγο του ότι γουστάρω τρελά τις πολιτικές συζητήσεις, έχω συζητήσει άπειρες φορές και με πολλά άτομα με διάφορα πιστεύω, και πίστεψε με οι κουμουνιστές είναι το μοναδικό κοινωνικό στρώμα που με έχει μπερδέψει, διότι ο καθένας μου λέει και από μια διαφορετική θεωρία για το τι είναι και πως λειτουργεί ο κουμμουνισμός.

Δεν θα το ελεγα. Ο κομμουνισμος ειναι πολυ πιο "στενος" ως προς τα περιθωρια του σε σχεση με τον καπιταλισμο ή τον σοσιαλισμο. Ο καπιταλισμος υπαρχει σε πιο ελευθερες ή ελεγχομενες καταστασεις, αναμεμειγμενος με το σοσιαλισμο, κτλ...ενω ο κομμουνισμος εχει πιο σαφη "θεωρια" Εκτος και αν εννοεις οτι γενικοτερα οι αποψεις των αριστερων περι του πολιτικοοικονομικου συστηματος που θα ηθελαν να υπαρχει ειναι πολυ διχασμενες, στο οποιο οχι μονο συμφωνω εγω, αλλα και η πλειοψηφια των ιδιων των αριστερων! :D


Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Ποιό θεωρείτε καλύτερο πολίτευμα?

Ένα αρκετά "επικίνδυνο" θέμα. Ελπίζω να μην καταλήξει σε flames.

Γιατι εχω την εντυπωση οτι με την ελπιδα θα μεινεις; :redface: :(

Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Προσωπικά, θεωρώ οτι μεν ο κομμουνισμός είναι καλύτερος σαν θεωρία αλλά ανεφάρμοστος για τη σημερινή κοινωνία, οπότε με τα σημερινά δεδομένα θεωρώ καλύτερο τον καπιταλισμό. Δεν είμαι απόλυτη σε αυτά μιας και δεν το έχω ψάξει και πάρα πολύ. Δηλαδή ο,τι ξέρω προέρχεται απο συζητήσεις και όχι απο δικό μου διάβασμα βιβλίων μιας και γενικά δεν μπορώ να πω οτι τα πολιτικά θέματα με ενδιαφέρουν και πάρα πολύ. Απλά μου ήρθε η ιδέα να κάνω αυτό το θέμα, μιας και είχα πριν μια πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση με τον Πάνο (Exposed Bone) για αυτό το θέμα και θα με ενδιέφερε να ακούσω και άλλες απόψεις, ειδικά αν κάποιος το έχει ψάξει περισσότερο το θέμα (πχ διαβάζοντας βιβλία). :)

Θα γραψω καποια συντομα πραγματα γιατι πρεπει να παω να κανω εργασια...

Ο καπιταλισμος ειναι η φυσικη κατασταση του ανθρωπου. Ο ανθρωπος παντα ζηταει περισσοτερα απο ο,τι εχει,και ποτε δεν ειναι απολυτα ευχαριστημενος. Ποτε επισης δεν πιστευει οτι ειναι απολυτα ισος με ολους τους αλλους και θελει στον τομεα που ειναι ο ιδιος καλυτερος, να βλεπει τον κοπο/πλεονεκτημα του να ανταμειβεται. θα προχωρησω μαλιστα παραπανω, και θα πω οτι γενικοτερα δεν ειναι στη φυση ο κομμουνισμος. Η φυση λειτουργει με το "Νομο της ζουγκλας", δηλαδη επικρατει ο ισχυροτερος (οπως αυτος εννοειται σε καθε περιβαλλον) επομενως το ιδιο ισχυει και για εμας. Οντως, ειναι πιο δικαιο συστημα ο κομμουνισμος, και πολυ καλυτερο κοινωνικα...Μαλλον, ομως, εκει εγκειται και το προβλημα του. Επιβαλλει στην κοινωνια κατι που δεν ειναι, δεν θελει, και - κυριως- δεν μπορει να γινει.

Τελος, να πω και κατι μεταξυ σοβαρου και αστειου: Αν ηταν να υπηρχε καποιο καλυτερα εφαρμοσιμο συστημα απο τον καπιταλισμο, πιστεψτε με θα ειχε βρεθει και θα εφαρμοζονταν σημερα. Δυστυχως, ποτε δεν συνεβη κατι τετοιο...


Υ.Γ: Ετσι και καποιος σχολιασει οτι δεν ηταν και πολυ συντομο το μηνυμα...:knife: :kill: :lol: :bleh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

openopen

Νεοφερμένος

Ο openopen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Κοτσάνα δεν είναι καμία άποψη ;) . Τελοσπάντων άντε ας πετάξω εγώ την πρώτη ας πούμε κοτσάνα.
1.Πρωτα από όλα με βάση τα λεγόμενα διαφόρων υποστηρικτών του κουμμουνισμού , η βασική ιδέα που επικρατεί σε αυτό το μοντέλο εξουσίας είναι το ότι όλα ανήκουν στο κράτος γιατί το κράτος σου έδωσε την ευκαιρία να τα φτιάξεις ( υλικά αντικείμενα κτλ ) και ότι όλοι είναι ίσοι. Όλοι παίρνουν τα ιδία λεφτά, όλοι έχουνε το ίδιο βιοτικό επίπεδο και γενικότερα ότι υπάρχει σε αυτή τη ζωή σημαίνει ότι θα το έχουνε όλοι. Δηλαδή παίρνουν τον ίδιο μισθό, τον ίδιο αριθμό αντικειμένων είτε αφόρα τρόφιμα, ρουχισμό κτλ .
2. Επίσης εάν το κράτος κρίνει ανήμπορο ένα άτομο να διαχειριστεί τα περιουσιακά στοιχειά των γονέων του μετά το θάνατο τους , τότε αυτά τα περιουσιακά στοιχειά περνάνε στο κράτος γιατί το κράτος έδωσε την δυνατότητα στους γονείς αυτούς να τα κάνουν.
3.Δεν υπάρχουν προοπτικές ανάπτυξης των οικονομικών του κάθε πολίτη γιατί πολύ απλά λόγο ισότητας δεν γίνεται να ξανά υπάρχουν μισοί φτωχοί και μισοί πλούσιοι. Όποτε παραμένουν όλοι φτωχοί που είναι και πιο εύκολο…
4. Κυβερνάνε 300 μ@λ*κες πάλι αλλά τα πλούτη παραμένουν σε αυτούς. Διότι είναι ΑΔΥΝΑΤΟ σε μια ισότητα να γίνουμε όλοι πλούσιοι . Όποτε θα είμαστε όλοι φτωχοί….

Όσο αφόρα τον καπιταλισμό….
1. . Κυβερνάνε 300 μ@λ*κες πάλι .
2. Υπάρχουν οι Πλούσιοι οι Μεσαίοι και οι Φτωχοί.
3. Η αγορά είναι ανοιχτή για ιδιωτικές προοπτικές ανάπτυξης. Δηλαδή εάν εσύ έχεις μια τρομερή ιδέα για να αυξήσεις τα οικονομικά σου , είτε αφορά μια επένδυση είτε κάποια καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση, μπορείς να το κάνεις.

Αυτά έτσι για αρχή …


Βασικά εμένα μου αρέσει ο καπιταλισμός διότι είναι πιο ανταγωνιστικός. Και πιστεύω πλέον ότι είναι το μοναδικό που υπάρχει σαν μοντέλο εξουσίας και αυτό έχει αποδειχτεί τα τελευταία 20 χρόνια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από openopen:

1.Πρωτα από όλα με βάση τα λεγόμενα διαφόρων υποστηρικτών του κουμμουνισμού:
4. Κυβερνάνε 300 μ@λ*κες πάλι αλλά τα πλούτη παραμένουν σε αυτούς. Διότι είναι ΑΔΥΝΑΤΟ σε μια ισότητα να γίνουμε όλοι πλούσιοι . Όποτε θα είμαστε όλοι φτωχοί….

Όσο αφόρα τον καπιταλισμό….
1. . Κυβερνάνε 300 μ@λ*κες πάλι .


Ε ΟΧΙ! Αυτο δεν το δεχομαι! :mad: Ακους εκει 300μ@λ@κες! :angry:

Δεν ειναι παντου...300! :alljumpy: :beating: :stupid: Σε καποιες χωρες ειναι και λιγοτεροι/περισσοτεροι! :lol:

(Sorry αλλα δεν αντεξα! )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω με αυτό που είπε η michele στην αρχή: ο κομμουνισμός είναι ένα μόνο ιδεατό πολιτικό σύστημα το οποίο δεν μπορεί να εφαρμοστεί, διότι οι κυβερνώντες είναι... άνθρωποι! :)

Γενικά διαφωνώ κάθετα με όλα τα απολυταρχικά καθεστώτα που δεσμεύουν τις ανθρώπινες ελευθερίες. Τέτοια είναι ο εφαρμοσμένος κομμουνισμός, ο φασισμός ή οι διάφορες μορφές χούντας/δικτατοριών.

Από εκεί και πέρα το καπιταλιστικό σύστημα βλέπω πως έχει εφαρμοστεί ομαλά στην κοινωνία του σήμερα, αλλά δημιουργώντας άλλα προβλήματα, κυρίως μεταξύ των κοινωνικών στρωμάτων, σε εθνικό επίπεδο, αλλά και μεταξύ πλούσιων και φτωχων χωρών, σε διεθνές επίπεδο.

Δεν μπορώ να πω αν προτιμώ το καπιταλιστικό σύστημα, καθώς δεν έχω ψάξει την θεωρία του. Σίγουρα όμως δεν θα ήθελα να έχουμε το κομμουνιστικό σύστημα που πήγε να εφαρμοστεί στις χώρες της Ανατολικής Ευρώπης (αν και εκεί έμειναν στο σοσιαλιστικό σύστημα).
https://www.hawaii.edu/powerkills/COM.ART.HTM
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
MoNaXos εσύ το έγραψες αυτό?? Μονος σου??? Ουάου!!!! :clapup:
Θες να το φτιάξεις λίγο και να πάει στα άρθρα??? :jumpy:
(πες ναι, πες ναι :P)

αν θες κάνε απλά ενα κενό θέμα στα άρθρα και τα υπόλοιπα είναι δική μου δουλειά! :D

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Συμωνώ κι εγώ με Michelle και MonaXo, ότι ο κομμουνισμός είναι μία μη εφαρμόσιμη ιδεατή κατάσταση γιατί θεωρεί ότι ο άνθρωπος είναι τέλειος και αγνοεί όλες τις αδυναμίες που έχει από τη φύση του.Και ένα τέλειο σύστημα δεν μπορεί να εφαρμοστεί από έναν "ανθρώπινο" άνθρωπο.
Βέβαια, δε συμφωνώ με όσα λέει και ο ιnsomniac περί νόμου της ζούγκλας.Στην οργανωμένη κοινωνία του σήμερα, με όλες της της ατέλειες, ο νόμος της φυσικής επιλογής δεν ισχύει όπως στην υπόλοιπη φύση.Αν για παράδειγμα γεννηθεί κάποιος με μία αναπηρία, κανονικά θα έπρεπε να πεθάνει επειδή δε θα μπορούσε ο ίδιος να συντηρήσει τον εαυτό του και μαζί του να εκλείψει και το ελλατωματικό γονίδιο.Εδώ όμως παρεμβαίνει η κοινωνία και το αποτρέπει αυτό.
Όπως και να'χει έχουμε ξεφύγει από τα υπόλοιπα ζώα.Γι'αυτό μπορέσαμε να σκεφτούμε και ιδεατά συστήματα, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι μπορούμε να τα εφαρμόσουμε κιόλας.
Πάντως, ούτε κι ο καπιταλισμός πιστεύω ότι είναι πλήρως εφαρμόσιμος, αφού στις περισσότερες κοινωνίες που ισχύει, τομείς όπως της παιδείας ή της υγείας ελέγχονται(και έτσι πρέπει) από το κράτος.
Αυτά τα λίγα( :whistle:) προς το παρόν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Προτιμο τον κουμουνισμο σαν ιδεα αλλα δεν πορει να εφαρμοστει αυτη η ιδεα. Ειμαι ομως αντιθετος με τον καπιταλισμο. Ετσι λοιπον διαλεγω κουμουνισμο αν δεν μπορω κατι περα απο αυτα τα δυο (δεν αναλυω περιτερω για να μην καταληξουμε σε flames)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Είμαι υπέρ της πρόοδου και της εξέλιξης. Αυτά επιτυγχάνονται με ανταγωνισμό. Δεν είναι τυχαίο πως όλοι οι επιστήμονες της Σοβιετικής Ένωσης, μόλις έφυγαν, δεν ξαναπάτησαν το πόδι τους εκεί.

Εν τούτοις, πιστεύω πως ο καπιταλισμός πάσχει στα εξής δύο βασικά σημεία.
1) Παραμελούνται βασικές ανθρώπινες αξίες στο "βωμό" του χρήματος, δηλαδή της προσωπικής (φαινομενικής σε μεγάλο βαθμό, κατ' εμέ) ανέλιξης όπως είναι ο έρωτας, η φιλία ακόμα και η οικογένεια.
2) Επιτρέπει στους αετούς αλλά και στα φίδια να φτάσουν στην κορυφή του βουνού (αν πιάνετε την αναλογία μου)

Όσο για την κατάσταση στην Ελλάδα: το ΚΚΕ πρέπει να είναι το πιο σκληροπυρηνικό κουμμουνιστικό κόμμα στον κόσμο! Παραμένει προσκολλημένο στο να διεκδικεί ανάγκες που έχουν ήδη εκπληρωθεί χωρίς προτάσεις παρά μόνο με αντιρρήσεις. (Αντίστοιχα και ΚΝΕ/ΠΚΣ)

Το ΠΑ.ΣΟ.Κ. του Αντρέα κυρίως προτού μπει στην Ε.Ε. έφερνε αρκετά σε ένα ικανοποιητικό πολιτικό σύστημα.

Επόμενη μέρα: Είμαι σίγουρος πως το καπιταλιστικό σύστημα δεν είναι το καλύτερο. Είμαι επίσης σίγουρος πως ο κομμουνισμός δεν έχει καμία τύχη, στην Κούβα έχει εκφυλιστεί από τις άθλιες συνθήκες ζωής που επικρατούν.
Πιστεύω πως υπάρχει μια καλύτερη προσέγγιση που θα αντιμετωπίζει τις μεγάλες προκλήσεις των καιρών μας. (Τρίτος Κόσμος, Οικολογικό Πρόβλημα, Πηγές ενέργειας κτλ.) Θα ήθελα όταν βρω χρόνο να μελετήσω όλα τα πολιτικά συστήματα που έχουν εμφανιστεί μέχρι σήμερα και να καταθέσω τη δικιά μου πρόταση.

Τι θα λέγατε για την Πολιτεία του Πλάτωνα; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
emufear μην μπερδευεις τον καπιταλισμό με τη σωστή εφαρμογή των νόμων. Αυτά έλεγα κι εγώ χτες αλλά μου απάντησε πολύ σωστά το παραπάνω ο Πάνος. Τα φίδια που λες σε μια νομοταγή κοινωνία δεν θα φτάνουν στην κορυφή του βουνού εκτός αν κοπιάσουν. Η εφαρμογή των νόμων δεν έχει σχέση με το πολίτευμα που έχουμε. Σε κάθε πολίτευμα αν δεν εφαρμόζονται οι νόμοι του θα πάει κατα διαόλου.

Επίσης, παρακαλώ να μην αναφέρονται πολιτικά κόμματα. Το θέμα μας είναι ποιό πολίτευμα θεωρείτε καλύτερο, όχι ποιό κομμά κυβέρνησε καλύτερα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Δεν είναι λάθος αυτό που λες για τους νόμους αλλά εγώ κρίνω το πολιτικό σύστημα με βάση την εφαρμογή του και όχι με βάση την ιδεατή του προσέγγιση. Ο καπιταλισμός σαν πολιτικό σύστημα ευνοεί το ρουσφέτι.

Τα πολιτικά κόμματα τα ανέφερα απλά για να δείξω σε τι κατάσταση βρίσκεται η χώρα μας. No offense intented.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
To ξέρω οτι no offense intented βρε Μανόλη, αλλά μπορεί να αρχίσουν flames έτσι! :/:
Όσο για τους νόμους, γιατί ο καπιταλισμός ευνοεί το ρουσφέτι? :fool:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Ο καπιταλισμός έχει σαν ύψιστη αξία τα λεφτά και με τη βοήθεια του χρήματος εξαγοράζονται συνειδήσεις κτλ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Ο καπιταλισμός έχει σαν ύψιστη αξία τα λεφτά και με τη βοήθεια του χρήματος εξαγοράζονται συνειδήσεις κτλ..
Χμμμ έχεις δίκιο σε αυτό... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Ο καπιταλισμός έχει σαν ύψιστη αξία τα λεφτά και με τη βοήθεια του χρήματος εξαγοράζονται συνειδήσεις κτλ..
Γι'αυτο το κράτος πρέπει να μένει έξω και να υπάρχουν τμήματα της κοινωνίας που να μην επηρεάζονται από τις καπιταλιστικές ιδέες.
Ο καπιταλισμός έχει πολλές ατέλειες.Και πώς να μην έχει όταν μέσα στη λειτουργία του είναι η εξόντωση του αδυνάτου.
Επειδή όλα κρίνονται στην πράξη και η πράξη δείχνει ότι τουλάχιστον τα τελευταία χρόνια οι Σκανδιναβικές χώρες είναι εκείνες με το υψηλότερο βιωτικό επίπεδο, πρέπει οι υπόλοιποι να παραδεχτούμε ότι το συστημά τους υπερέχει των άλλων.Και εκεί εφαρμόζεται μια μορφή σοσιαλισμού, με ελεύθερη οικονομία και πολύ υψηλή φορολογία, κοινή για όλους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
Συμωνώ κι εγώ με Michelle και MonaXo, ότι ο κομμουνισμός είναι μία μη εφαρμόσιμη ιδεατή κατάσταση γιατί θεωρεί ότι ο άνθρωπος είναι τέλειος και αγνοεί όλες τις αδυναμίες που έχει από τη φύση του.Και ένα τέλειο σύστημα δεν μπορεί να εφαρμοστεί από έναν "ανθρώπινο" άνθρωπο.
Βέβαια, δε συμφωνώ με όσα λέει και ο ιnsomniac περί νόμου της ζούγκλας.Στην οργανωμένη κοινωνία του σήμερα, με όλες της της ατέλειες, ο νόμος της φυσικής επιλογής δεν ισχύει όπως στην υπόλοιπη φύση.Αν για παράδειγμα γεννηθεί κάποιος με μία αναπηρία, κανονικά θα έπρεπε να πεθάνει επειδή δε θα μπορούσε ο ίδιος να συντηρήσει τον εαυτό του και μαζί του να εκλείψει και το ελλατωματικό γονίδιο.Εδώ όμως παρεμβαίνει η κοινωνία και το αποτρέπει αυτό.
Όπως και να'χει έχουμε ξεφύγει από τα υπόλοιπα ζώα.Γι'αυτό μπορέσαμε να σκεφτούμε και ιδεατά συστήματα, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι μπορούμε να τα εφαρμόσουμε κιόλας.
Πάντως, ούτε κι ο καπιταλισμός πιστεύω ότι είναι πλήρως εφαρμόσιμος, αφού στις περισσότερες κοινωνίες που ισχύει, τομείς όπως της παιδείας ή της υγείας ελέγχονται(και έτσι πρέπει) από το κράτος.
Αυτά τα λίγα( :whistle:) προς το παρόν

Αρχική Δημοσίευση από Insomniac:
Η φυση λειτουργει με το "Νομο της ζουγκλας", δηλαδη επικρατει ο ισχυροτερος (οπως αυτος εννοειται σε καθε περιβαλλον) επομενως το ιδιο ισχυει και για εμας. Οντως, ειναι πιο δικαιο συστημα ο κομμουνισμος, και πολυ καλυτερο κοινωνικα...Μαλλον, ομως, εκει εγκειται και το προβλημα του. Επιβαλλει στην κοινωνια κατι που δεν ειναι, δεν θελει, και - κυριως- δεν μπορει να γινει.

Ειχα την εντυπωση οτι φαινεται απο το Post μου, αλλα μαλλον δεν ειναι πληρως ξεκαθαρο. :redface: Δεν εννοω οτι θα επρεπε να λειτουργει η κοινωνια βασει του "Νομου της Ζουγκλας" ή οτι ετσι οντως συμβαινει, αλλα οτι αυτο ειναι το "φυσικο" (με την κυριολεκτικη σημασια του) και οτι αυτο υπαγορευει ο καθαρος καπιταλισμος. Επειδη, ομως, ο ανθρωπος εχει και ιδιοτητες που δεν εχουν τα αλλα ζωα, στις απανταχου κοινωνιες, δεν ισχυει - και καλα κανει- ο καθαρος καπιταλισμος, αλλα μια συγχωνευση του με κρατικη παρεμβαση υπερ των αδυναμων και στοιχεια σοσιαλισμου. Για αυτο αλλωστε και βλεπουμε κοινωνικες ασφαλισεις, προνοια, δωρεαν παιδεια, κτλ (...εστω στο βαθμο που τα βλεπουμε!:whistle: ) Απλα ηθελα να εξηγησω αυτο που λετε οι υπολοιποι, οτι ο κομμουνισμος ειμαι πρακτικα ανεφαρμοστος, αναφεροντας και την αιτια του (οτι δεν ειναι στην ιδιοσυγκρασια-φυση του ανθρωπου) Γενικα, συμφωνω με το Post σου! :)

Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Ο καπιταλισμός έχει σαν ύψιστη αξία τα λεφτά και με τη βοήθεια του χρήματος εξαγοράζονται συνειδήσεις κτλ..

Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Χμμμ έχεις δίκιο σε αυτό... :hmm:

Ενω, εχετε την εντυπωση οτι στα αλλα πολιτικα συστηματα το χρημα δεν ειναι η υψιστη αξια και οτι οι ανθρωποι δεν διαφθειρονται απο αυτο; :confused: :hmm: Δηλαδη, αν σε εναν ανθρωπο στην Κουβα του προσφερεις αμυθητα πλουτη για να ρουφιανεψει ωστε να παρει μια καλυτερη θεση (οπουδηποτε, δεν μιλαω συγκεκριμενα) θα το αρνηθει γιατι ειναι κομμουνιστης; Τα χρηματα αντιπροσωπευουν καλως ή κακως την ευημερια του ανθρωπου σε πολυ μεγαλο βαθμο (φυσικα ειναι πρωταρχικη η υγεια, οι προσωπικες σχεσεις, κτλ, αλλα με αυτα δεδομενα η ευημερια πολλαπλασιαζεται αν υπαρχουν και πλουτη) και οπως ανεφερα και παραπανω, ο ανθρωπος θελει παντα ολο και παραπανω καλοπεραση! Επομενως, παντου μπορουν να εξαγοραζονται συνειδησεις...;) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Έχουμε στα χέρια μας ένα τεχνολογικό επίτευγμα χωρίς προηγούμενο στην ανθρώπινη ιστορία!
Το παγκόσμιο διαδίκτυο!!
Σε ανθρώπινο μέτρο το χρήμα και η εξουσία διαφθείρουν. Καταλήγει σκοπός της εξουσίας να είναι η Διατήρηση της εξουσίας με κάθε τρόπο και σκοπός του χρήματος να γίνεται η απόκτηση περισσοτέρου χρήματος με κάθε μέσο. Καταλήγουν έτσι να γίνονται όπλα απάνθρωπα που στρέφονται κατά των ανθρώπων μάλλον παρά εις όφελός τους.
Σκεφθείτε μια παγκόσμια κοινωνία ανθρώπων, των οποίων τα προβλήματα και οι ανάγκες θα αντιμετωπίζονται από τον ίδιο τον παγκόσμιο ιστό! Χωρίς τον ατομικό ανθρώπινο παράγοντα που διαφθείρεται. Οι αποφάσεις θα λαμβάνονται από παγκόσμιους υπολογιστικούς πυρήνες που θα λαμβάνουν υπ' όψιν το παγκόσμιο συμφέρον για να καταλήξουν δικαιολογημένα, στην έγκριση ή την απόρριψη του αιτήματος του καθενός από μας.
Να αντικαταστήσουμε τον επιρρεπή σε διαφθορά ανθρώπινο παράγοντα με την ψυχρή λογική του δημιουργήματός μας, του
computer!! Ο έλεγχος θα μπορεί να διεξάγεται από όλους, για την αντικειμενικότητα των αποφάσεων, μιά και πλέον η συνείδησή μας θα αντιλαμβάνεται όχι το στενό προσωπικό μας συμφέρον αλλά το παγκόσμιο καλό.
Ποίος θα είναι τότε ο σκοπός του ανθρώπου;
Σε ποιόν θα στραφεί να εκδικηθεί την αδικία που ίσως νοιώσει να γίνεται εναντίον του;
Οραματίζομαι κατάργηση του χρήματος σαν μέσο επιβίωσης μέσω της αφθονίας που η επιστήμη μπορεί να μας προσφέρει σε παγκόσμιο επίπεδο και όλα μας τα πυρηνικά να τα στείλουμε μακριά στο διάστημα να χαθούν μέσα σε ένα μακρινό ήλιο!
Τότε να γίνει η δημιουργία σκοπός του ανθρώπου, η έμπνευση, η τέχνη, η οικολογία, το διάστημα.
Ίσως ονειρεύομαι, αλλά ο παγκόσμιος ιστός υπάρχει ήδη και περιμένει την απόφασή μας!!!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Για να μην επαναλαμβάνω ότι ο κουμουνισμός είναι ανεφάρμοστος και τα προβλήματα του καπιταλισμου θα απαντήσω μόνο πιο είναι το ιδανικό οικονομικό σύστημα.
Η πλειοψηφία των οικονομολόγων συγκλίνει στο εξής μοντέλο "ελεγχόμενο καπιταλισμό".Καθαρά απο οικονομικής άποψης θεωρείται ότι μια κοινωνία δεν μπορεί να επιβιώσει και να αναπτυχθεί σε συνθήκες κουμουνισμού γιατί εκλείπει η ατομική ιδιοκτησία και τα κίνητρα για επενδύσεις και εργασία.
Απο την άλλη ο καπιταλισμός διμιουργεί οικονομικές ανισότητες και δεν διευκολύνει την ροή του χρήματος.
Έτσι κατέληξαν στον ελεγχόμενο καπιταλισμό που συγκεντρώνει τα θετικά στοιχεία του καπιταλισμού(επενδύσεις,κίνητρα για ανάπτυξη) ελέγχεται όμως απο το κράτος ώστε να αποφευχθούν οι ανισοτητες και η διμιουργία μονοπωλίου.Δυστυχώς το μοντέλο αυτό πρακτικά δεν εφαρμόστηκε πουθενά.
Υ.Γ.Που είσαι βρε Valder να μας τα πεις καλύτερα;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top