Υπάρχει πραγματική φιλία μεταξύ άνδρα-γυναίκας;

Μπορει να υπάρξει πραγματική φιλία μεταξύ άνδρα και γυναίκας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 499)
  • Ναι

    Ψήφοι: 319 63.9%
  • Όχι

    Ψήφοι: 180 36.1%

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
δεν μπορώ να με φανταστώ να μιλάω με μια κοπέλα και να λέω μαζί της ακριβώς ότι λέω με τον κολλητό μου! (αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πιστεύω σε εξαιρέσεις)

Δοκίμασες ποτέ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Το ερωτικό στοιχείο θα υπάρχει πάντα (και δεν έχω διαψευστεί ..όχι ακόμα τουλάχιστον), εκτός αν μιλάμε για παιδικούς φίλους ή ομοφυλόφιλους. Φυσικά το ότι υπάρχει ένα ποσοστό ερωτικού στοιχείου, δεν σημαίνει πως δεν υπάρχει φιλία, απλά σημαίνει πως είναι πιθανό σε κάποια ανυποψιάστη στιγμή να προκύψει κάτι περισσότερο (αν οι συνθήκες το ευνοήσουν), που όμως και πάλι, είναι στο χέρι των δύο, αν θα καταλήξει σε σχέση ή αν απλά θα κάνουν σαν να μη συνέβη τίποτα. (Και φυσικά εννοείται πως μπορεί ποτέ να μη προκύψει και τίποτα και απλά να υπάρχει ένας λανθάνων ερωτιζμός στην ατμόσφαιρα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anonumos

Νεοφερμένος

Ο anonumos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Φιλια μεταξυ ανδρα και γυναικας δεν υπαρχει γιατι παντα θα μπαινει το σεξ αναμεσα τους.
Αυτο το λεω απο πρωσοπικες εμπειριες καποιες φορες προσπαθησα να κανω φιλιες με γυναικες στη ζωη μου αλλα παντα εμπαινε το σεξ αναμεσα ειτε απο τη δικη μου πλευρα ειτε απο τη δικη τους τις πιο πολλες φορες απο τη δικη τους πλευρα παντα απορουσα γιατι γινοταν αυτο γιατι δε μπορουσα να εχω φιλιες με γυναικες ακομα κι οταν εγω δε τις εβλεπα καθολου ερωτικα τι εφταιγε.
Τελικα μια απο αυτες μου εδωσε την απαντηση κι απο τοτε σταματησα να βλεπω πια τις γυναικες για σχεση φιλιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Τελικα μια απο αυτες μου εδωσε την απαντηση κι απο τοτε σταματησα να βλεπω πια τις γυναικες για σχεση φιλιας.

Καταρχάς, δεν μπορεί μια γυναίκα να αντιπροσωπεύσει όλες. Πολύ πιθανόν αυτό που σου είπε η εν λόγω γυναίκα, πολλές άλλες γυναίκες να το θεωρούσαν σκέτη μπούρδα :P

Κατά δεύτερον, ποιά είναι η απάντηση που σου έδωσε δηλαδή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

InnerSilence

Νεοφερμένος

Η InnerSilence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Βασικά δεν πιστεύω απόλυτα στην φιλία μεταξύ άνδρα και γυναίκας. Τουλάχιστον όχι στην φιλία χωρίς τον κάποιο ερωτισμό και παραπάνω χημεία. Μπορεί να χτιστεί σχέση εμπιστοσύνης και πολλά περισσότερα και να μην έχουν σχέση ας πούμε ένας άνδρας και μια γυναίκα που θέλουν να ονομάζονται φίλοι... Απλά πάντα θα υπάρχει το 'κάτι παραπάνω' ... Χωρίς αυτό να 'απειλεί' την φιλία που θα αποτελεί την βάση. Αρκεί να είναι και οι δύο αρκετά ώριμοι ώστε να το αντιμετωπίσουν,και να μην οδηγηθούν π.χ σε ερωτική σχέση... Απο αυτή την άποψη μόνο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anonumos

Νεοφερμένος

Ο anonumos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Μου ειπε οτι εχω ομορφα ματια κι οτι το βλεμμα μου τις μαγνητιζει τις κανει να σκεφτονται παραπανω απο φιλια.
θυμαμαι αυτη καθοταν και με κοιταζε για πολυ ωρα κι ελεγε ολη την ωρα το ιδιο.
"Εχεις ομορφα ματια"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Με βάση προσωπικές εμπειρίες κυρίως, τέτοια φιλία δεν υπάρχει. Όπως είπαν και κάποιοι προλαλήσαντες, η φιλία είναι απλά η βάση για να ανακαλύψει ο άντρας πόσο τον ελκύει η φίλη του, ή το αντίστροφο (ή και τα δύο συγχρόνως :)). Από εκεί και πέρα, είναι στο χέρι και των δυο το αν θα οδηγηθούν σε μια στενότερη σχέση (όχι απαραίτητα ερωτική, αλλά σίγουρα θα είναι διάχυτο το ερωτικό στοιχείο και μπορεί να φέρει μια ερωτική σχέση στο μέλλον) ή αν θα παραμείνουν "απλά φίλοι", πνίγοντας έτσι τα αισθήματά τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μου ειπε οτι εχω ομορφα ματια κι οτι το βλεμμα μου τις μαγνητιζει τις κανει να σκεφτονται παραπανω απο φιλια.
θυμαμαι αυτη καθοταν και με κοιταζε για πολυ ωρα κι ελεγε ολη την ωρα το ιδιο.
"Εχεις ομορφα ματια"

E είναι ηλίου φαεινότερον ότι αυτή σε γούσταρε. Πραγματικά θεωρείς ότι καμία γυναίκα δεν μπορεί να σε δει σαν φίλο λόγω των ...ματιών σου;; Ακόμα και ο Brad Pitt ο ίδιος να είσαι, δεν παίζει να αρέσεις σε όλες, trust me :P (προσωπικά τον Brad Pitt τον βρίσκω χάλια :P)

Πάντως προσωπικά δεν μπορώ να φανταστώ τη ζωή μου μόνο με γυναίκες φίλες, οπότε χαίρομαι που δεν έχουν όλοι τις ίδιες απόψεις με εσάς. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anonumos

Νεοφερμένος

Ο anonumos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Πραγματικά θεωρείς ότι καμία γυναίκα δεν μπορεί να σε δει σαν φίλο λόγω των ...ματιών σου;

Δε το θεωρω ως σημερα αυτο μου εχει τυχει ελπιζω καποτε ν αλλαξει και να καταφερω να κανω φιλιες με γυναικες!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Αντιθέτως με όλους, πιστεύω ότι είναι δυνατόν να υπάρξει φιλία και μόνο φιλία. :hmm:Σίγουρα είναι πιο ειλικρινής φιλία από ότι γυναίκα με γυναίκα πάντως :P


[..]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Groovy

Νεοφερμένος

Η Groovy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
πιστευω πως μπορει να υπαρξει...αυτο που μαλλον δεν υπαρχει ειναι φιλια μεταξυ γυναικων:P:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lexx

Νεοφερμένος

Ο Lexx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Και βέβαια είναι πιθανό αλλά σπάνιο. Η δική μου ερώτηση είναι η εξής:

Είναι ένας καραγκόμενος και μια άλλη καραγκομενάρα και είναι και φίλοι που σημαίνει ότι έχουν καλή επικοινωνία. Τότε δεν είναι ηλίθιοι που δεν κάνουν σχέση ή απόπειρα;

Συνήθως γουστάρει πάντα ο ένας από τους δύο για αυτό και δεν γίνεται κάτι. Άλλες φορές υπάρχουν περιορισμοί οπότε δεν μπαίνουν καν στην διαδικασία. Προσωπικά δεν βλέπω με καλό μάτι τις τόσο αθώες φιλίες εκτός αν είναι πολλά χρόνια και είναι δοκιμασμένες ή αν κάποιος φέρνει στο Κουασιμόδο.

Φυσικά υπάρχουν και περιπτώσεις που όλα είναι καθαρά αλλά... Στη ζωή μου έχω αρκετές φιλίες με γυναίκες και είναι πολύ καλές όμως δεν είναι ότι κατά καιρούς δεν είχαμε ευτράπελα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ale3andros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να είναι κάποιος καραγκομενάρος ή καραγκομενάρα για να συμβεί ή όχι αυτό που λες. Μην ξεχνάς πως το γούστο είναι υποκειμενική υπόθεση και δεν μας έλκουν όλους οι ίδιοι άνθρωποι. Γιατι αναγκαστικά αν ένας είναι κούκλος ή μια κούκλα πρέπει να τον ποθήσεις κιόλας, δε μπορώ να καταλάβω? Εκτός κι αν είσαι εθισμένος στο σεξ και βλέπεις τον άλλο σαν "κοτόπουλο στα κάρβουνα"...

Γιατι πρέπει να κάποιος να είναι κουασιμόδος για να είσαι καλός φίλος με αυτόν? Δηλ όποιος/α είναι όμορφος/η σημαίνει οτι είναι και ερωτεύσιμη? μπαααααα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lexx

Νεοφερμένος

Ο Lexx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Και βέβαια δεν είναι απαραίτητο. Προσπαθώ να δείξω την εικόνα. Μην το παίρνεις της μετρητής. Όλα είναι υποκειμενικά. Απλά ο άνθρωπος είναι τόσο μπερδεμένο ον που ανάμεσα σε 2 ανθρώπους πολλά μπορούν να συμβούν. Και όποιος πιστεύει ότι έχει απόλυτη συνείδηση των ορίων των σχέσεων του τότε είναι ή εξαιρετικά επιφανειακός τύπος ή απλά εθελοτυφλεί. Μπορεί να είσαι ακόμα και γκέι, χωρίς να το έχεις καταλάβει, και ξαφνικά πριν το καταλάβεις μια μέρα να σε παίρνει ο κολλητός σου. Είναι περίεργα τα πράγματα για να λέμε ότι μπορούμε να εμπιστευτούμε τον εαυτό μας σε μια φιλία, πόσο μάλλον κάποιον άλλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Εμένα με απασχολεί κάτι άλλο... Όταν ο άλλος πετάει υπονοούμενα και σου φέρεται πολλές φορές με διαφορετικό τρόπο, όπως δηλαδή θα φερόταν φλερτάροντας κάποια κοπέλα αυτό μπορούμε να πούμε ότι είναι μέσα στα όρια της φιλίας; Ότι ανήκει στην κατηγορία "αφελή φιλικά πειραγματάκια"; Κατ αρχάς, υφίσταται τέτοια κατηγορία; Και πού βρίσκεται το όριο ανάμεσα σε ένα φιλικό πείραγμα και σε ένα "πέσιμο" ας το πούμε; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Και πού βρίσκεται το όριο ανάμεσα σε ένα φιλικό πείραγμα και σε ένα "πέσιμο" ας το πούμε; :worry:
Μεγάλη κουβέντα, Καλυψούδι.


Κατά τη γνώμη μου τα όρια είναι δύο.
  1. Τα δικά του: δηλαδή εάν είναι "αφελές φιλικό πείραγμα" ή πέσιμο εκ μέρους του. Κάτι που προφανώς δεν μπορείς να το γνωρίζεις
  2. Τα δικά σου: μέχρι ποιο σημείο νοιώθεις εσύ άνετα.
Τα παραπάνω φυσικά έχοντας πάρει την κλασική υπόθεση "Αυτός θέλει κάτι παραπάνω από φιλία, εσύ τον βλέπεις ως φίλο". :P

Σ' αυτό πχ δεν βγάζεις άκρη. Μπορεί εκ μέρους του να είναι αθώο πείραγμα κι εσύ να νοιώσεις άβολα. Μπορεί να το εννοεί κι εσύ να ζεις στον κόσμο σου. :P
Μπορεί πάλι να το εννοεί κι εσύ όντως να νοιώσεις άσχημα.

Τι γίνεται αν έχουμε την τρίτη περίπτωση; Από εδώ και μετά η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά! :P
Συζήτηση πρόσωπο με πρόσωπο και ό,τι βρέξει ας κατεβάσει.




Αυτά πάνω κάτω, πάω να φάω κάνα καρπούζι! :P

---------

ΕΝΘΕΤΟ
Τώρα, ας το δούμε λίγο πιο κομπιουτερίστικα! :P

φιλία η [filía] O25 : α. η στενή κοινωνική σχέση που αναπτύσσεται ανάμεσα σε δύο ή περισσότερα άτομα και που βασίζεται στην αμοιβαία αγά πη, συμπάθεια και εκτίμηση. ANT έχθρα, εχθρότητα: Στενή / εγκάρδια / αληθινή / αδελφική / μακροχρόνια ~. Δεσμοί / δείγμα / απόδειξη / αισθή ματα φιλίας. Mε τιμάει με τη ~ του. Δε θέλω φιλίες μαζί της. Έπιασε φιλίες με τη γειτόνισσα. (λόγ. έκφρ.) χάριν φιλίας, με σκοπό τη φιλία. β. το συναίσθημα που διέπει τη σχέση αυτή. ANT έχθρα: Nιώθω / αισθάνομαι ~ για κπ. || (επέκτ.): Oι δυο λαοί συνδέονται με παραδοσιακή ~, συμπά θεια και εμπιστοσύνη. Yπόγραψαν σύμφωνο φιλίας. Aνάμεσα στο παιδί και στο σκυλάκι αναπτύχθηκε μια τρυφερή ~. [λόγ. < αρχ. φιλία]
Από Λεξικό Τριανταφυλλίδη.

Όλα θέμα ορισμών είναι. Δηλαδή και να ενδιαφέρεται για σένα και ως γυναίκα σημαίνει πως αυτό το καταργεί ως φίλο;


Ξέρω, βλέπω πολύ ψυχρά τα πράγματα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Εμένα με απασχολεί κάτι άλλο... Όταν ο άλλος πετάει υπονοούμενα και σου φέρεται πολλές φορές με διαφορετικό τρόπο, όπως δηλαδή θα φερόταν φλερτάροντας κάποια κοπέλα αυτό μπορούμε να πούμε ότι είναι μέσα στα όρια της φιλίας; Ότι ανήκει στην κατηγορία "αφελή φιλικά πειραγματάκια"; Κατ αρχάς, υφίσταται τέτοια κατηγορία; Και πού βρίσκεται το όριο ανάμεσα σε ένα φιλικό πείραγμα και σε ένα "πέσιμο" ας το πούμε; :worry:

Σορρυ Καλυψω μου, αλλα τετοιου ειδους πειραγματακια, εαν καποιος δεν αισθανεται μια καποια ελξη, δεν κανει...
Μην εθελοτυφλουμε και λεμε ο,τι μας βολευει και θελουμε.....Με λιγα λογια, φιλικο πειραγμα δεν ειναι....φλερτακι ειναι σιγουρα...Ποίας εκτασης? Εξαρταται απο το τι λεγεται και με τι συχνοτητα....
(Και δεν αναφερομαι σε εκφρασεις που καποιος χρησιμοποιει παντα και παντου και μπορει να εχουν ενα αρωμα παιχνιδιαρικου τροπου....)

Δηλαδή και να ενδιαφέρεται για σένα και ως γυναίκα σημαίνει πως αυτό το καταργεί ως φίλο;

Οχι ...το ενα δεν αναιρει το αλλο...αλλα αυτος που ειναι σκετο φιλος πειραγματακια που υποδηλωνουν φλερτακι, δεν κανει....
Μην μπερδεψουμε και τα μπουτια μας....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Σορρυ Καλυψω μου, αλλα τετοιου ειδους πειραγματακια, εαν καποιος δεν αισθανεται μια καποια ελξη, δεν κανει...
Μην εθελοτυφλουμε και λεμε ο,τι μας βολευει και θελουμε.....Με λιγα λογια, φιλικο πειραγμα δεν ειναι....φλερτακι ειναι σιγουρα...Ποίας εκτασης? Εξαρταται απο το τι λεγεται και με τι συχνοτητα....
(Και δεν αναφερομαι σε εκφρασεις που καποιος χρησιμοποιει παντα και παντου και μπορει να εχουν ενα αρωμα παιχνιδιαρικου τροπου....)



Οχι ...το ενα δεν αναιρει το αλλο...αλλα αυτος που ειναι σκετο φιλος πειραγματακια που υποδηλωνουν φλερτακι, δεν κανει....
Μην μπερδεψουμε και τα μπουτια μας....

Ναι κι εγώ αυτής της άποψης είμαι... Αλλά πάλι, αρχίζει άλλο θέμα- το πώς σταματάς τον άλλο χωρίς να χαλάσεις κάτι από τη φιλία ή την όποια τέλος πάντων σχέση υπάρχει. :redface: Φαύλος κύκλος!

Συμφωνώ πάντως απόλυτα στο ότι τα όρια βρίσκονται εκεί ακριβώς που κάποιος αρχίζει να νιώθει άβολα._
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SustaineD

Νεοφερμένος

Ο SustaineD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Σκέφτομαι. Σκέφτομαι πολύ. Από μικρό παιδί το έκανα.
Και, δεν ξέρω γιατί, πολλές φορές έχω την αίσθηση ότι τις σκέψεις μου είναι σαν να τις μιλάω. Σαν να τις ακούνε.
Αλλά μετά κάποιος λέει κάτι, κάνει κάτι και συνειδητοποιώ ότι δεν έχει καταλάβει τίποτα.
Γιατί δεν το έλεγα. Το σκεφτόμουν.
Και να πω την αλήθεια; Αυτά που λέω δεν έχουν πάντα αντίκρισμα στην σκέψη μου. Όχι ολοκληρωτικά εννοώ. Συνήθως είναι απομονωμένα κομμάτια που αφήνω να δουν το φως, έτσι, λες, για να ξορκίσουν τα υπόλοιπα. Tα κρυμμένα.

Και τελικά ποιος άνθρωπος είμαι;

Αυτός που σκέφτομαι, ή αυτός που δείχνω;

Έτσι κι αλλιώς, ο καθένας με βλέπει διαφορετικά.
Και όλοι έχουν άποψη. Για το τι είμαι, ποιος είμαι. Και να σου έρχεται και το ξεστομίζει με ευκολία και λέει "είσαι αυτό, είσαι εκείνο".
Μα πως είσαι τόσο σίγουρος; Και στην τελική, ποιος σε ρώτησε;


Κι ύστερα, είναι αυτοί που με καταλαβαίνουν πραγματικά, με τη μία. Έτσι, χωρίς λόγια, χωρίς εξήγηση.
Κι αυτοί δε λένε. Κοιτάζουν. Κοιτάζουν, και βλέπεις θαρρείς μέσα από τα μάτια όλα αυτά που κατάλαβαν και κατάλαβες κι εσύ, κι είναι πραγματικά έτσι. Απλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Σκέφτομαι. Σκέφτομαι πολύ. Από μικρό παιδί το έκανα.
Και, δεν ξέρω γιατί, πολλές φορές έχω την αίσθηση ότι τις σκέψεις μου είναι σαν να τις μιλάω. Σαν να τις ακούνε.
Αλλά μετά κάποιος λέει κάτι, κάνει κάτι και συνειδητοποιώ ότι δεν έχει καταλάβει τίποτα.
Γιατί δεν το έλεγα. Το σκεφτόμουν.
Ακριβως αυτο..οι αλλοι δε θα μυρισουν τα νυχια τους...θα καταλαβουν αυτο που τους δειχνεις και οχι αυτο που εχεις στο μυαλο σου και ποτε δεν εξεφρασες...

Και να πω την αλήθεια; Αυτά που λέω δεν έχουν πάντα αντίκρισμα στην σκέψη μου. Όχι ολοκληρωτικά εννοώ. Συνήθως είναι απομονωμένα κομμάτια που αφήνω να δουν το φως, έτσι, λες, για να ξορκίσουν τα υπόλοιπα. Tα κρυμμένα.

Ναι αλλα αυτο ειναι καθαρα δικη σου επιλογη και συνεπως μια λαθος κινηση...

Και τελικά ποιος άνθρωπος είμαι;

Αυτός που σκέφτομαι, ή αυτός που δείχνω;

Και στις δυο περιπτωσεις εισαι εσυ...αυτο δε χωρα καμμια αμφιβολια..Το θεμα ειναι για ποιο λογο δε δειχνεις αυτο που σκεφτεσαι...Και αυτο ειναι κατι που μονο εσυ μπορεις να διορθωσεις, μονο εαν πραγματικα το θες...

Έτσι κι αλλιώς, ο καθένας με βλέπει διαφορετικά.
Και όλοι έχουν άποψη. Για το τι είμαι, ποιος είμαι. Και να σου έρχεται και το ξεστομίζει με ευκολία και λέει "είσαι αυτό, είσαι εκείνο".
Μα πως είσαι τόσο σίγουρος; Και στην τελική, ποιος σε ρώτησε;

Ο καθενας σε βλεπει με τη δικη του ματια και συνηθως βασει του τι εσυ του εχεις δειξει...Δειξε του αυτο που σκεφτεσαι τοτε....


Κι ύστερα, είναι αυτοί που με καταλαβαίνουν πραγματικά, με τη μία. Έτσι, χωρίς λόγια, χωρίς εξήγηση.
Κι αυτοί δε λένε. Κοιτάζουν. Κοιτάζουν, και βλέπεις θαρρείς μέσα από τα μάτια όλα αυτά που κατάλαβαν και κατάλαβες κι εσύ, κι είναι πραγματικά έτσι. Απλά.

Αυτο ειναι το ιδανικο....και κατι που συμβαινει οταν σε ξερει ο αλλος πολυ καλα..σε εχει δει ετσι..σε εχει δει αλλιως και μετα αρκει ενα σου βλεμμα για να σε καταλαβει....
Και οχι δεν ειναι τοσο απλα...Ο ανθρωπος ειναι πολυπλοκος και ο καθενας απο εμας μοναδικος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top