Σχέσεις με διαφορά ηλικίας

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Βασικά Ντινάκι εγώ θα σου κάνω απλά μία ερώτηση και απάντησέ την στον εαυτό σου... Αν γνώριζες αυτόν τον άνθρωπο και δεν ήξερες την ηλικία του, ούτε τι κάνει στη ζωή του, αν έβλεπες μόνο ό,τι βλέπεις όταν είστε μαζί, θα σου άρεσε; Θα ήθελες να προχωρήσεις αυτή τη σχέση;
Το πόσο ταιριάζουν δύο άνθρωποι και το αν περνάνε καλά μαζί δεν έχει καμία σχέση με αριθμούς- σε τέτοιες περιπτώσεις ακολουθείς το ένστικτό σου και να είσαι σίγουρη ότι θα σε οδηγήσει σωστά! :hug:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ουφ δεν ξέρω, δεν το βλέπω. Εχει αγχωθει κι αυτος με την ηλικία και μου ειπε σημερα πως μονο εμπειρίες ψάχνει κι αυτό είναι το μονο που δεν ψάχνω εγώ. Ναι καλά περνάμε οταν ειμαστε μαζί, εχουμε διαφορα να πουμε, αλλά νομιζω γενικα φαινεται η διαφορά μας, οπότε μόνο αν τον δω ως ..φαση για να περάσω καλά, θα μπορουσε ισως να λειτουργήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
μου ειπε σημερα πως μονο εμπειρίες ψάχνει κι αυτό είναι το μονο που δεν ψάχνω εγώ.

Αυτο ακριβως ειναι ενας πραγματικος λογος για να μη συνεχισεις....
Εαν δε θελετε τα ιδια πραγματα, καλυτερα να το αφησεις να παει απο κει που ηρθε το ολο θεμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Κατ'εμέ η ηλικία αυτή καθεαυτή δεν έχει καμία μα καμία απολύτως σημασία. Το αν ταιριάζετε σαν άνθρωποι και το αν ζητάτε τα ίδια πράγματα έχει όντως σημασία, αλλά εκεί πάμε σε άλλη κουβέντα. Απλώς σου λέω ότι την εμπειρία και μόνο μπορεί να την ήθελε και ο 30άρης, δεν έχει να κάνει με την ηλικία αλλά με το χαρακτήρα και τη φάση που περνάς. Μην τον απορρίψεις επειδή είναι 24. Αν είναι να τον απορρίψεις κάνε το επειδή εσύ ψάχνεις για κάτι πιο σοβαρό από εκείνον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina Kechaya

Νεοφερμένος

Η Katerina Kechaya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Δημοσιογράφος. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Τρία χρόνια βίωνα μια παρόμοια ιστορία με όσες διάβασα.
Όταν γνωριστήκαμε, ήμουν μόλις 19 και εκείνος 34. Τότε θαμπώθηκα από την πείρα και την πασπαλισμένη σοφία.
Τώρα, είμαι κάθετη στο ότι δε θα το επαναλάμβανα.
Αρχικά σαφώς η "ανταλλαγή" είναι ενδιαφέρουσα και προκλητική. Παίρνεις γνώση, δίνεις ζωή και ενέργεια. Πόσο όμως να κρατήσει αυτό; 2 μήνες, 6, άντε ένα χρόνο.
Μετα; Μετά ο ισχυρότερος (και συνήθως σαφως και είναι ο μεγαλύτερος) θέτει τα πλαίσια και χωρίς να το καταλάβεις αρχίζεις να χάνεις τον εαυτό σου. Οι φίλοι σε λένε ξενέρωτη, οι γονείς καμαρώνουν - σε βρίσκουν ώριμη!- και εσύ μετανιώνεις.
Έχεις όμως πλέον εξαρτηθεί. Φεύγεις δύσκολα.
Έχεις ήδη χάσει το παιχνίδι. Εκείνος θεωρεί τη συμβιβαστικότητα σου, υποταγή.
Η συνέχεια γνωστή..
Όταν βρεις, τα πατίνια που θα σε κάνουν να τρέξεις, απλώς ανασαίνεις.
Και όσο και αν το έχεις ξεχάσει, τα πατίνια, είναι εκεί.
Άντε μόνο να χρειαστούν λίγο λάδωμα οι ρόδες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
Μακριά από μικρότερους............. μονο αυτο έχω να πωωωωωωωωωωωωωωωωωω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Έλα τώρα, μη μας αφήνεις έτσι,
πες την πονεμένη σου ιστορία...

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
@Παστέλ: Δεν ξέρω, νομίζω είναι πιο περίπλοκο. :redface:
Κατ αρχάς, για να αποφασίσουν δύο άνθρωποι να είναι μαζί σημαίνει ότι έχουν κοινή γλώσσα επικοινωνίας, καταλαβαίνουν τις ανάγκες ο ένας του άλλου και αλληλοσυμπληρώνονται. Πέραν αυτού, πάντα θα υπάρχει ο "δυνατός" στη σχέση- για παράδειγμα, ο μπαμπάς μου περνάει 11 χρόνια τη μαμά μου, αλλά πάντα εκείνη έπαιρνε και παίρνει όλες τις αποφάσεις (ακόμα και αφού χώρισαν). Είναι λοιπόν θέμα χαρακτήρα. Όπως και το κατα πόσο θα επιτρέψεις στον άλλο να εισβάλλει στον εσωτερικό σου κόσμο και να τον αλλάξει σύμφωνα με τα γούστα του.
Προσωπικά, θα έκανα σχέση με μεγαλύτερο (δε μιλάμε για 2-3 χρόνια, για περισσότερο), αλλά μόνο αν έβλεπα ότι με αυτό τον άνθρωπο μπορώ να είμαι ο εαυτός μου και εκείνος ο δικός του- και με βάση αυτό, να τα πηγαίνουμε καλά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
rempeske.... καποια άλλη στιγμη 4 ολοκληρες ιστοριες και μυαλο δεν εβαλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina Kechaya

Νεοφερμένος

Η Katerina Kechaya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Δημοσιογράφος. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Σαφως και παίζει μεγάλη ρόλο και ο χαρακτήρας.
Μην ξεχνάμε όμως πως ένας τοοοοσο μεγαλύτερος, όχι απλώς γνωρίζει καλύτερα το παιχνίδι, αλλά είναι σε θέση να καθορίσει και τους δικούς του κανόνες.
Αν μου συνέβαινε, σήμερα κάτι παρόμοιο, θα μπορούσα σίγουρα να το ελέγξω καλύτερα.
Στα 19 μας ομώς τι εφόδια έχουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Κάτσε για να καταλάβω... Γιατί το θέμα βρίσκεται στο ποιος θα έχει τον έλεγχο της σχέσης; :worry:

Και βασικά, γιατί πρέπει κάποιος να έχει τον έλεγχο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina Kechaya

Νεοφερμένος

Η Katerina Kechaya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Δημοσιογράφος. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Θεωρείς ότι ο έλεγχος της σχέσης (το πάνω χέρι) αποτελεί απλώς δημιούργημα της φαντασίας ορισμένων συγγραφέων νουβέλων;
Σαφώς και υπάρχει και -κατα τη γνώμη μου πάντα- είναι εντονότερος σε σχέσεις μια διαφορά ηλικίας.
Προφανώς εσύ θες να πάμε την κουβέντα πιο μακριά..
Ναι, ειναι και άλλα τα "κουσούρια" τέτοιων σχέσεων, όπως και ορισμένα θετικά στοιχεία.
Δυστυχώς όμως δεν έχω το χρόνο να τα καταγράψω όλα.
Προσπάθησα να αποτυπώσω την ουσία, έτσι όπως εγώ την εκλαμβάνω.
Λυπάμαι, αλλά δεν κατανοώ το ύφος σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Θεωρείς ότι ο έλεγχος της σχέσης (το πάνω χέρι) αποτελεί απλώς δημιούργημα της φαντασίας ορισμένων συγγραφέων νουβέλων;
Σαφώς και υπάρχει και -κατα τη γνώμη μου πάντα- είναι εντονότερος σε σχέσεις μια διαφορά ηλικίας.
Προφανώς εσύ θες να πάμε την κουβέντα πιο μακριά..
Ναι, ειναι και άλλα τα "κουσούρια" τέτοιων σχέσεων, όπως και ορισμένα θετικά στοιχεία.
Δυστυχώς όμως δεν έχω το χρόνο να τα καταγράψω όλα.
Προσπάθησα να αποτυπώσω την ουσία, έτσι όπως εγώ την εκλαμβάνω.
Λυπάμαι, αλλά δεν κατανοώ το ύφος σου.

Όχι, απλά ρωτάω επειδή με ενδιαφέρει να καταλάβω πώς το εννοείς. Με συγχωρείς αν είπα κάτι που σε ενόχλησε. :redface:

Το γράφω πιο πάνω αν διάβασες, ότι το πάνω χέρι προφανώς υπάρχει. Αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να υπάρχει. Αν μπορούσες να μου πεις τις εμπειρίες σου πάνω σε αυτό. Κατα τα άλλα έχω καταλάβει απόλυτα τι εννοείς.
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
Μικρές μου μην μαλώνετε........
Εχετε πολλά χρονια μπροστά σας για να καταλάβετε οτι δεν παίζει ρόλο
η ηλικία.... μεγαλύτερος άντρας είτε μικρότερος τα ιδια είναι... Σημασία παίζει πως σε νιώθει αυτος ο άνθρωπος και να σου προσφέρει γαλήνη, ηρεμία,ευτυχία......
Το αν είναι σωστός απεναντί σου... τύφλα να έχει η ηλικία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina Kechaya

Νεοφερμένος

Η Katerina Kechaya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Δημοσιογράφος. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Mε συγχωρείς και μένα για τον άδικο εκνευρισμό.
Οι εμπειρίες μου, προτιμώ να κλειστούν σε ένα σεντούκι με διπλή κλειδαριά. ;)

e-sofia, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
Oxi γλυκιά μου να μην τα κλείσεις σε ένα συρτάρι και σκονιζονται...
Να τα θυμάσε για να μπορέις να μην κανεις άλλα λάθη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Mε συγχωρείς και μένα για τον άδικο εκνευρισμό.
Οι εμπειρίες μου, προτιμώ να κλειστούν σε ένα σεντούκι με διπλή κλειδαριά. ;)

Κράτα τα καλά μόνο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teddy bear

Νεοφερμένος

Η teddy bear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
ο φίλος μου είναι ένα χρόνο μικροτερός μου!!! εγώ δεν το θεωρώ διαφορά αυτό, όμως δεν μπορείτε να φανταστείτε τη σχόλια άκουσα από τις κολιτές μου...οταν τα φτιάξαμε. Αλλά είμαστε 2 χρόνια μαζί και περνάμε τέλεια και ας μιλάνε οι άλοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Καλωσήρθες καλή μου :D

Καλέ μη δίνεις σημασία- ένας χρόνος δεν είναι τίποτα :redface:
Αν είστε καλά μαζί, οι άλλοι περισσεύουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peace

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Γεια σας..
Ο φίλος μου με περνάει 10 χρόνια, ενιωθα κάπως στην αρχή αλλά τώρα δν με πειράζει τόσο.. είμαστε 1 χρόνο μαζί..και τα πάμε καλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top