• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Μυρμηγκιές

hotter

Νεοφερμένος

Ο hotter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Πως τις καταπολεμάμε? Έχω εδώ και 2 χρονιά περίπου. Τις έχω "διώξει" με κρυοθεραπεία, με κάψιμο αλλά αυτές επανεμφανίζονται. Ενώ ήταν μόνο στα 2 χέρια, μετά την τελευταία θεραπεία εξαφανίστηκαν από το 1 χέρι (δόξα τω θεώ), αλλά έχουν μεταφερθεί στο πρόσωπο (και συγκεκριμένα στη μύτη).
Από όσο έχω διαβάσει είναι θηλυκές μυρμηγκιές, δηλαδή το δύσκολο είδος.
Καμία ιδέα για το τι να κάνω;;;
Επίσης έχω διαβάσει για ένα βότανο, αλλά ψάχνω να βρω πως το λένε, που μπορώ να το βρω και τίποτα δεν βρίσκω! Αν έχετε υπόψη τίποτα...

Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγριόπη

Νεοφερμένος

Η Αγριόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Ο δερματολόγος σου δεν είπε τίποτα ?
Απ' οτι λες, μάλλον δεν φεύγουν ουτε με τις ανάλογες αλοιφές των φαρμακείων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ποιο φάρμακο βάζεις;
Προσέχεις κατά τ' άλλα; Πού αλλού βγάζεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elias13

Νεοφερμένος

Ο elias13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Πως τις καταπολεμάμε? Έχω εδώ και 2 χρονιά περίπου. Τις έχω "διώξει" με κρυοθεραπεία, με κάψιμο αλλά αυτές επανεμφανίζονται. Ενώ ήταν μόνο στα 2 χέρια, μετά την τελευταία θεραπεία εξαφανίστηκαν από το 1 χέρι (δόξα τω θεώ), αλλά έχουν μεταφερθεί στο πρόσωπο (και συγκεκριμένα στη μύτη).
Από όσο έχω διαβάσει είναι θηλυκές μυρμηγκιές, δηλαδή το δύσκολο είδος.
Καμία ιδέα για το τι να κάνω;;;
Επίσης έχω διαβάσει για ένα βότανο, αλλά ψάχνω να βρω πως το λένε, που μπορώ να το βρω και τίποτα δεν βρίσκω! Αν έχετε υπόψη τίποτα...

Ευχαριστώ.

καλησπέρα, οι μυρμηγκιες που υποτροπιαζουν αντιμετωπιζονται αρκετα δυσκολα. Χρειαζονται ευρεια χειρουργικη αφαιρεση. Εξαρταται βεβαια και σε ποια σημεια του σωματος βρισκονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Βασικά δεν πρέπει να αφαιρεθούν ολόκληρες; Αλλιώς επανεμφανίζονται...
Ισχύει το ότι είναι κολλητικές; :worry:
Εγώ είχα μία φορά στο δάχτυλο του αριστερού μου χεριού, την έβγαλα και έκτοτε δεν εμφανίστηκε τίποτα άλλο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Είναι κολλητικές και ναι, πρέπει να αφαιρεθούν από τη ρίζα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elias13

Νεοφερμένος

Ο elias13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Είναι κολλητικές και ναι, πρέπει να αφαιρεθούν από τη ρίζα. ;)

οταν λεμε ευρεια χειρουργικη εκτομη εννοουμε αφαιρεση της αλλοιωσης επι υγιων οριων τοσο κατα επιφανεια οσο και κατα βαθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Έχουν ρίζα???

Θυμάμαι που είχα μία καταραμμένη κάποτε στο κούτελο. Πήρα από το φαρμακείο ένα σπρέι ειδικό για μυρμηγκιές, έβαζα κάθε μέρα και σιγά σιγά έφυγε. Δεν ξαναείχα, αλλά δεν θυμάμαι να είχε ρίζα...:confused:

Μάλλον υπάρχουν διάφορες μορφές. Αλλά μέχρι επέμβαση, μου ακούγεται τραβηγμένο...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Μάλλον υπάρχουν διάφορες μορφές. Αλλά μέχρι επέμβαση, μου ακούγεται τραβηγμένο...:worry:

Δε θες να ξέρεις πώς την έβγαλα τη δική μου... :(
Πάντως δεν πονάει καθόλου! Είναι σαν αναισθητοποιημένη η περιοχή εκεί... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
οταν λεμε ευρεια χειρουργικη εκτομη εννοουμε αφαιρεση της αλλοιωσης επι υγιων οριων τοσο κατα επιφανεια οσο και κατα βαθος.

Elias13 δεν κατάλαβα... μας εξηγείς λίγο την επέμβαση;
Εγώ ξέρω καυτηριασμό μόνο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
είχε και η μαμά μου πριν λίγα χρόνια, στην πατούσα, αρκετά εκτεταμένη και της εξαφανίστηκε με ομοιοπαθητική μέσα σε δυο μέρες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elias13

Νεοφερμένος

Ο elias13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Elias13 δεν κατάλαβα... μας εξηγείς λίγο την επέμβαση;
Εγώ ξέρω καυτηριασμό μόνο...

η θεραπεια για τις μυρμηγκιες που υποτροπιαζουν ειναι η αφαιρεση τους. Δηλαδη τοπικη αναισθησια, αφαιρεση της αλλοιωσης, συρραφη του τραυματος. Οτι αφαιρεθει στελνεται για βιοψια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
είχα βγαλει και εγω καποτε.... και δεν εφευγε με τιποτα... είχα κανει στην δερματολόγο γυρω στις 7 συνεδριες με κρυοθεραπεία. μιλαμε είχε μεγαλη ρίζα μεσα... μαυρη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hotter

Νεοφερμένος

Ο hotter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Φυσικά προσέχω και φροντίζω να μην τρίβεται η μυρμηγκιά σε άλλα μέρη, Όσο αυτό είναι δυνατόν, τουλάχιστον (γιατί είναι και στο χέρι).
Έχω κάνει κρυοθεραπεία ήδη, αλλά βγήκαν σε άλλο μέρος. Τις έχω κάψει επίσης (2 φορές). Ο δερματολόγος δεν είπε τίποτα. Όταν πάω λογικά θα τις κάψουμε. Απλά λέω να το καθυστερήσω λίγο μιας και ξεκίνησα ομοιοπαθητική και περιμένω μήπως δω από αυτήν αποτελέσματα.
Κυρίως με απασχολεί αυτή στη μύτη και ο τρόπος αφαίρεσης της. Αν και έχει σχηματιστεί κατά κάποιο τρόπο ώστε να "κρέμεται", μετά την ομοιοπαθητική... Λες να είναι τα πρώτα βήματα για να πέσει?
Όσον αφορά τώρα στο χέρι συνεχίζουν ακάθεκτες. Αλλά αυτές θα καούν, όπως και να έχει. Το έχω (δυστυχώς) ξανακάνει. Και ελπίζω αυτή τη φορά να εξαφανιστούν.
Στη μύτη (από κάτω - δίπλα στο ρουθούνι είναι), είναι δυνατόν να καεί, σχετικά ανώδυνα? δεν ξέρω τι γίνεται με την αναισθησία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εγώ ξέρω για την Ιτιά ιτιά. ;)
Αλλά μου έχουν πει δερματολόγοι ότι ενώ είναι ιός, πολλές φορές παίζει ρόλο η ψυχολογία του ατόμου. Τόσο γενικά όσο για το αν έχει βγάλει καινούριες κλπ...
Ε, αν ο άλλος θέλει ένα τέτοιο placebo, ας το κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Καλοήθες ιογενές εξόγκωμα που προκαλείται στα ανώτερα στρώματα της επιδερμίδας και μεταδίδεται με την επαφή. Ο ιός ανήκει στην οικογένεια των ιών που ονομάζονται HPV human pappillomavirus.
Οι μυρμηγκιές συνήθως έχουν το χρώμα του δέρματος και είναι άγριες στην υφή τους. Σε πολλές περιοχές της Ελλάδας τη μυρμηγκιά την απαντούμε και ως καρναβίτσα, μπασδραβίτσα, γαρδαβίτσα κλπ. (Πηγή: Wiki)

Μυρμηγκιές

Οι μυρμηγκιές ανταποκρίνονται ποικιλοτρόπως στην κρυοθεραπεία ανάλογα με τον τύπο, τη διάμετρο, το βάθος και την εντόπιση της βλάβης. Ο χρόνος ψύξης ποικίλλει από λίγα δευτερόλεπτα στις ομαλές μυρμηγκιές των πελμάτων. Η επιτυχία της θεραπείας εξαρτάται από το σχηματισμό της φυσαλίδας, διότι χωρίς το σχηματισμό της, η θεραπεία θα πρέπει να επαναληφθεί.

Κοινές μυρμηγκιές

Σε αυτό τον τύπο των μυρμηγκιών η κρυοθεραπεία είναι αποτελεσματική. Στις περισσότερες περιπτώσεις οι βλάβες απομακρύνονται σε μία μόνο θεραπεία.

Καλό είναι λίγες ημέρες πριν τη θεραπεία να εφαρμόσουμε στη βλάβη μία αλοιφή σαλικυλικού οξέος 10%. Η μυρμηγκιά που έχει προετοιμαστεί με αυτόν τον τρόπο απορροφά εύκολα το υγρό άζωτο και απομακρύνεται, συνήθως, σε μία επίσκεψη.

Οι μυρμηγκιές κάτω και γύρω από τα νύχια των χεριών είναι πιο ανθεκτικές στην ψύξη, ιδιαίτερα εάν είναι βαθιές και υπερκερατωσικές. Για να επιτύχουμε την πλήρη απομάκρυνση των βλαβών, συχνά είναι αναγκαίο να επαναλάβουμε την κρυοθεραπεία, γιατί ο πόνος που προκύπτει κατά τη διάρκεια της ψύξης μας αναγκάζει να διακόψουμε τη θεραπεία πρόωρα και ως εκ τούτου μειώνεται η αποτελεσματικότητα.

Είναι, λοιπόν, προτιμότερο να αναισθητοποιούμε με τοπικό αναισθητικό για να ψύχουμε τις μυρμηγκιές βαθιά, χωρίς να τερματίζουμε πρόωρα τη θεραπεία.

Τεχνική: Σπρέι ή βαμβακοφόρος στειλεός
Χρόνος ψύξης: 15-20 sec

Ομαλές μυρμηγκιές

Οι ομαλές μυρμηγκιές ψεκάζονται πολύ επιφανειακά για να αποφευχθεί η φλεγμονώδης αντίδραση, ο σχηματισμός φυσαλίδων και ουλών.

Τεχνική: Σπρέι
Χρόνος ψύξης: 5-10 sec

Μυρμηγκιές πελμάτων

Πριν τη θεραπεία θα πρέπει να απομακρυνθεί η υπεκερατωσική πλάκα που καλύπτει τη βλάβη με μία αλοιφή σαλικυλικού οξέος 10%.

Απαιτείται να ψυχθεί όλη η προσβεβλημένη περιοχή σε ένα όριο 5 mm γύρω από τη βλάβη, ιδιαίτερα για ανθεκτικές μυρμηγκιές.

Σε περιπτώσεις πολύ ανθεκτικών μυρμηγκιών μπορεί να εφαρμοστεί και δεύτερος κύκλος ψύξης-απόψυξης.

Τεχνική: Σπρέι ή κρυώδιο
Χρόνος ψύξης: 40-60 sec

Είμαι Ο Κύριος Μυρμήγκης και όχι κάποιος τυχαίος! :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gluka

Νεοφερμένος

Η gluka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
duofilm εγγυημενο.ειχα 1 και την αφαιρεσα σε δερματολογο με laser το αποτελεσμα?εγιναν 14 μονο στο ενα χερι και μου δημιουργουσαν προβλημα στις κινησεις που εκανα πονουσαν πολυ.με το duofilm σωθηκα εξαφανιστηκαν μετα απο 1 μηνα θεραπειας.εχουν περασει 12 χρονια απο τοτε καναδυο φορες που εβγαλα εβαζα απο αυτο και περνουσαν αμεσως.εδω και μια πενταετια δεν εχω ξαναβγαλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΧΡΙΣΤΙΑΝΝΑ7922

Νεοφερμένος

Η ΧΡΙΣΤΙΑΝΝΑ7922 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα,
Εδώ και 4 χρόνια έχω βγάλει πολλές μικρές (θηλυκές) μυρμηγκιές στα χέρια. Εχω κάνει μια σειρά από κρυοθεραπείες που τις μείωσαν σε μεγάλο βαθμό, αλλά συνεχίζουν και βγαίνουν νέες μικρές. Υπάρχει ένα καυστικό υγρό, δεν πωλείται, το παρασκευάζουν σε μερικά μεγάλα φαρμακεία (όπως πχ. Μπακάκος). Βάζεις ένα σελοτέιπ 5 λεπτά μετά από την εφαρμογή του υγρού, το αφήνεις όλη τη νύχτα και το πρωί βγάζεις το σελοτέιπ. Μετά από 6-7 εφαρμογές, το σελοτέιπ βγαίνει μαζί με τη μυρμηγκιά. Είναι ιδανικό για πολύ μικρές μυρμηγκιές. Να ζήσει 1000 χρόνια ο γιατρός που μου το έδωσε! Θέλω να σας δώσω τα στοιχεία του, αλλά φοβάμαι μήπως θεωρηθεί διαφήμιση σ' αυτό το site...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loupo

Νεοφερμένος

Ο π.Δανιήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Είχα κι εγώ λίγο δεξιά στο σαγόνι.
Πήγα στον Δερματολόγο μου έκανε μια μικρή τοπική ένεση και μετά καυτηρίαση μέχρι την ρίζα για να μην ξαναβγεί.
Τελικά δεν ξανα βγήκε.
ε! εχω και καλό δερματολόγο βέβαια ;):D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixalakis7491

Νεοφερμένος

Ο mixalakis7491 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
η καλυτερη λυση ειναι καψιμο της μυρμηγκιας απο την κορυφη της ως την ριζα θα υποφερεις λιγακι αλλα θα εξαφανιστει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top