Υλικά Σχεδίου-Ζωγραφικής

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Σκέφτηκα να δημιουργήσω ένα θέμα σχετικό με τις απορίες μας για τα υλικά του σχεδίου ή της ζωγραφικής. Τips ή προβλήματα μη-σου-τύχει που αντιμετωπίσατε, εδώ.

Να πω...
Αρχικά, για τους ραπιντογράφους. Μπορεί να μου πει κάποιος:
  • Aν υπάρχει τρόπος (ή περίπτωση) να "φτιάξει" ένα "χαλασμένο" μελάνι; Αγόρασα κάποιους που μάλλον, επειδή δεν ζητούνται πολύ, είχαν "πολυκαιρισμένα" μελάνια, που δεν έχουν ακριβώς μαύρο χρώμα, αλλά πιο γκριζωπό.
  • Πώς τους πλένουμε; Μου είχαν πει στο φροντιστήριο, αλλά ξέχασα...:D
Και για τα ακρυλικά χρώματα:
  • Yπάρχει τρόπος να "καθαρίσει" η παλέτα μου; Χρησιμοποίησα μια ξύλινη και έχουν μείνει τα χρώματα. Μάλλον έπρεπε να πάρω "μίας χρήσης"...:worry: [Είχα λερώσει με λευκό τα μαλλιά μου, δεν το είδα έγκαιρα, και έκανε πάαααρα πολύ καιρό να φύγει]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Για το καθαρισμα των ραπιντογραφων αααν θυμαμαι καλα, ξεβιδωνεις το πραματακι που γραφει το νουμερο του και το μελανι, και πλενεις το γκουμουτσακι που μπαινει στο μελανι.. αφηνεις το νερο να τττρεεεεχει, και το αφηνεις να στεγνωσει φυσικα, μην παει τσαμπα και το μελανι.
Τωρα για το μελανι που λες οτι βγαινει γκριζωπο περιεργο μου φαινεται..αν δεν εχει μπει καποιο διαλυτικο η κατι τετοιο πως χανει τη μαυριλα του?:X
Για την παλετα, αμα βρεις λυση πεστην και σ'εμενα :D (παντα αλλαζα πλαστικες αυγουλιερες σε χρονο dt, ολο κατι ξεμενε για ωωωρες:angel:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Πρέπει να κατάλαβα πως πλένονται...:D

Το μελάνι μάλλον πουά βγαίνει και δεν ξέρω και γιατί...:confused: Αν δε γίνεται τίποτα, θα το θάψω κι αυτό, μαζί με τη σπασμένη μπόμπα :P

Τώρα για παλέτα, τι να πω; Θα χρησιμοποιώ αυτές τις χάρτινες, που είναι σαν ξεκολλημένα αυτοκόλλητα. (Όταν θέλουμε να κολλήσουμε ένα αυτοκόλλητο και το βγάλουμε από το χαρτάκι που είναι κολλημένο, μένει το χαρτάκι. Αυτό έχει λεία υφή. Τέτοια έχουν και οι παλέτες.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Αρχικά, για τους ραπιντογράφους. Μπορεί να μου πει κάποιος:
  • Aν υπάρχει τρόπος (ή περίπτωση) να "φτιάξει" ένα "χαλασμένο" μελάνι; Αγόρασα κάποιους που μάλλον, επειδή δεν ζητούνται πολύ, είχαν "πολυκαιρισμένα" μελάνια, που δεν έχουν ακριβώς μαύρο χρώμα, αλλά πιο γκριζωπό.
Δηλαδή αν κατάλαβα καλά, από την πρώτη στιγμή που τα χρησιμοποίησες έβγαζαν γκρι χρώμα;:worry:
Τότε γιατί δεν τα επέστρεψες;
Εγώ τα δικά μου τα καθαρίζω ΠΑΝΤΑ με καθαρό οινόπνευμα.
Και για τα ακρυλικά χρώματα:
  • Yπάρχει τρόπος να "καθαρίσει" η παλέτα μου; Χρησιμοποίησα μια ξύλινη και έχουν μείνει τα χρώματα. Μάλλον έπρεπε να πάρω "μίας χρήσης"...:worry: [Είχα λερώσει με λευκό τα μαλλιά μου, δεν το είδα έγκαιρα, και έκανε πάαααρα πολύ καιρό να φύγει]
Για τα ακρυλικά δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά καθώς χρησιμοποιώ μόνο λάδια, ωστόσο νομίζω πως αν τα σκουπίσεις καλά όσο δεν έχουν στεγνώσει ακόμα με μια πετσετούλα φεύγουν.
Λεκές μένει όταν έχουν στεγνώσει πάνω στην παλέτα.

Από την άλλη γιατί σε πειράζει να έχει λεκέ; Δε σε επηρρεάζει αυτό. Πεντακάθαρη παλέτα δεν μπορείς να έχεις ποτέ αν ζωγραφίζεις. Τα χρώματα ακόμα και πάνω στο "λεκέ" αυτόν να τα βάλεις θα παρατηρήσεις πως δεν πρόκειται να αναμιχθούν και να σου χαλάσουν την απόχρωση.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Έπρεπε να τα επιστρέψω. Αλλά, πίστευα ότι μπορεί, αν γράψουν λίγο και "πάερουν μπρος", να "καθαρίσουν"...:redface:

[Για το καθάρισμα, ειλικρινά δεν έχω καταλήξει. Μακάρι να υπήρχαν "καθαριστήρια ραπιντογράφων" να κάναμε τη δουλειά μας. Θα τους τα πάρω στο φροντ. όπως είναι και βλέπουμε.]

Στην παλέτα, αλήθεια, δεν παίζει καθόλου ρόλο αν έχει χρώμα από κάτω, ακόμα και λοφάκια από χρώμα; Καλό αυτό...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Έπρεπε να τα επιστρέψω. Αλλά, πίστευα ότι μπορεί, αν γράψουν λίγο και "πάερουν μπρος", να "καθαρίσουν"...:redface:

[Για το καθάρισμα, ειλικρινά δεν έχω καταλήξει. Μακάρι να υπήρχαν "καθαριστήρια ραπιντογράφων" να κάναμε τη δουλειά μας. Θα τους τα πάρω στο φροντ. όπως είναι και βλέπουμε.]

Την καλύτερη δουλειά θα κάνεις και πες τους να σου το δείξουν κιόλας, γιατί όπως και να στο εξηγήσω εδώ ακριβώς δε θα το πετύχω. :P

Στην παλέτα, αλήθεια, δεν παίζει καθόλου ρόλο αν έχει χρώμα από κάτω, ακόμα και λοφάκια από χρώμα; Καλό αυτό...:)

Βρεεεεεε τι λοφάκια ακούω; Θα σε δείρω!:P
Δεν αφήνουμε τα χρώματα να στεγνώσουν πάνω στην παλέτα. Τα καθαρίζουμε ΑΜΕΣΩΣ με το που τελειώνουμε.
Δηλαδή αν τελειώσεις με ένα χρώμα και ξέρεις ότι δε θα το χρησιμοποιήσεις το καλύτερο που έχεις να κάνεις εκείνη τη στιγμη είναι να πάρεις την σπάτουλά σου και να το απομακρύνεις.
Μη λυπάσαι τις πετσέτες, να καθαρίζεις συχνά την παλέτα σου με αυτές, όσο τα χρώματα είναι ακόμα υγρά για να αφήσεις όσο το δυνατόν μικρότερους λεκέδες. Πάντα θα αφήνεις ειδικά στην ξύλινη, αλλά είναι και η καλύτερη;)

Τα ακρυλικά στεγνώνουν πολύυυ πιο γρήγορα απ' ότι τα λάδια.
Αλήθεια, πως και δεν έχεις σκεφτεί να δουλέψεις λάδι;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Δεν ξέρω γιατί, αλλά είχα πάντα την εντύπωση ότι είναι πιο δύσκολο. Και έλεγα, κάτσε να δουλέψω τέμπερες, μετά ακρυλικά και τα υπόλοιπα και... Ακόμα δεν έχω δοκιμάσει καν...:hmm:

Έχω μια μικρή υποψία, ότι δε θα βρω χρόνο ούτε το χειμώνα...:P

Αλλά, δεν είναι ο χρόνος το πρόβλημα. Ίσα ίσα που, αν αργεί να στεγνώσει το λάδι, θα με βολέψει. Δεν θα με δεσμεύει πολύ χρονικά...:worry:
Mάλλον θα δοκιμάσω... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Δεν ξέρω γιατί, αλλά είχα πάντα την εντύπωση ότι είναι πιο δύσκολο. Και έλεγα, κάτσε να δουλέψω τέμπερες, μετά ακρυλικά και τα υπόλοιπα και... Ακόμα δεν έχω δοκιμάσει καν...:hmm:

Έχω μια μικρή υποψία, ότι δε θα βρω χρόνο ούτε το χειμώνα...:P

Αλλά, δεν είναι ο χρόνος το πρόβλημα. Ίσα ίσα που, αν αργεί να στεγνώσει το λάδι, θα με βολέψει. Δεν θα με δεσμεύει πολύ χρονικά...:worry:
Mάλλον θα δοκιμάσω... :hmm:

Αυτό είναι ένα από τα καλά που έχουν τα λάδια. Για να στεγνώσουν τα χρώματα πλήρως σε έναν πίνακα (εξαρτάται από την ποσότητα) μπορεί να κάνει και μέρες.
Έτσι μπορείς να τον διορθώσεις ή να τον αφήσεις για να τον συνεχίσεις αργότερα πολύ πιο εύκολα απ΄'οτι θα 'κανες με τα ακρυλικά.:)
Try it!;)

Αααα βασικό ειναι το γκέσο, το γνωρίζεις έτσι;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Ναι, αυτό που χρησιμοποιείται για "υπόστρωμα" δεν είναι;

Με το πινέλο απλώνεται, σωστά; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Ναι με χοντρό πινέλο.
Να το αφήνεις να στεγνώνει πολύ πολύ καλά.
Κοστίζει αρκετά αν το αγοράσεις έτοιμο, γιαυτό αν ενδιαφέρεσαι μπορώ να σου δώσω τη "συνταγή" (αν δεν την έχεις ήδη) να το φτιάχνεις μόνη σου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Κοστίζει ε;

Δυστυχώς, θέλω να αγοράσω φυσαρμόνικα με τα λεφτά μου και πρέπει να ζητήσω. Ενδέχεται να με κράξουνε...:P

Δεν την έχω τη συνταγή. Ούτε είχα ιδέα ότι υπήρχε...:D

Για πες, για πες! (Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Ανάλογα με το μέγεθος της επιφάνειας που θέλεις να καλύψεις έχουμε:
  • 8 μέρη στόκου σε σκόνη
  • 3 μέρη νερού
  • 1 μέρος κόλλας λευκής
  • 2 μέρη χρώμα σε σκόνη (ότι χρώμα θες, αλλά ξεκίνα με λευκό)
Το αποτέλεσμα θα μοιάζει με γιαούρτι, θα δείχνει λαχταριστό, αλλά μην το δοκιμάσεις.:P

Και αυτά για αρχή θα σου κοστίσουν κανά 10ευρο αλλά θα σου κρατήσουν για μια ζωή:D

Στόκο σε σκόνη πάντως όλο και κάπου θα έχουν οι δικοί σου στο σπίτι;)

Τι ευχαριστείς καλέ; Χαρά μου!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Ωραία! Την έγραψα! :D

Καλά θα είναι να το βάλω σε κανένα πλαστικό τάπερ; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Όχι βρε. Αυτό θα το φτιάχνεις κάθε φορά που θα θέλεις να το χρησιμοποιήσεις. :)
Αν το βάλεις σε τάπερ σε λίγες βδομάδες αυτό θα γίνει πέτρα.:P

Όπου "μέρος" χρησιμοποίησε για αρχή μια κουταλιά της σούπας για να δεις και μόνη σου πόσο χρειάζεσαι τελικά και αύξησε ή μείωσε την ποσότητα αν δε σου φτάσει ή αν σου περισσέψει αντίστοιχα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
χεχε!

Πάλι καλά που ρώτησα για το τάπερ, αν και το θεωρούσα περιττό...:P
Όπου μέρος θα έβαζα 1 φλυντζάνι...:redface:

Θα τα κάνω και θα σου πω Ηρούλι...:)

:kissing:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Κοστίζει ε;

Δυστυχώς, θέλω να αγοράσω φυσαρμόνικα με τα λεφτά μου και πρέπει να ζητήσω. Ενδέχεται να με κράξουνε...:P
[οφφτόπικ] Με 10Εur παίρνεις μια χαρά φυσαρμόνικα, ιδίως αν είσαι αρχάρια και δε θες τίποτα εξτρίμ. Μην πας και πάρεις καμιά ξύλινη ή φουλ μεταλλική, θα είναι πολύ φουσκωμένη η τιμή και θα είναι δυσκολόπαιχτη για αρχή.
[/οφφτόπικ]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Aν υπάρχει τρόπος (ή περίπτωση) να "φτιάξει" ένα "χαλασμένο" μελάνι; Αγόρασα κάποιους που μάλλον, επειδή δεν ζητούνται πολύ, είχαν "πολυκαιρισμένα" μελάνια, που δεν έχουν ακριβώς μαύρο χρώμα, αλλά πιο γκριζωπό.
Πώς τους πλένουμε; Μου είχαν πει στο φροντιστήριο, αλλά ξέχασα...:D

Από περιέργεια: τι νούμερο αγόρασες και δεν έχει ζήτηση; :P Θα μπορούσες να τους επιστρέψεις και να πεις οτι το μελάνι έχει χαλάσει (συμβαίνε αυτό) και να σου δώσουν καινούριες αμπούλες.

Λοιπόν πως τους πλένουμε τώρα:
α)Βγάζεις το καπάκι και ξεβιδώνεις τη μύτη από το πλαστικό πίσω μέρος. Βγάζεις και το δακτυλίδι και μένει μόνο η αμπούλα και η μύτη.
β)Βιδώνεις τη μύτη (το μεταλλικό σημείο δηλαδή) στο πίσω μέρος του πίσω μέρους του ραπιτογράφου :P Ειλικρινά δεν ξέρω πως να το εκφράσω. Το πίσω μέρος του ραπιτογράφου (το πλαστικό) έχει μία τρύπα προς τα μέσα και εκεί βιδώνεις απαλά τη μύτη.
γ)Κρατάς το πίσω μέρος του ραπιτογράφου και τραβάς ώστε να βγει η μύτη από την αμπούλα. Πετάς την αμπούλα. Οι αμπούλες είναι πάντα μίας χρήσης.
δ)Πλένεις λίγο την μύτη κάτω από τη βρύση και ύστερα τη βάζεις για 10 λεπτά περίπου σε ένα ποτηράκι με ψιλο-ζεστό νερό, όχι καυτό.
ε)Βγάζεις τη μύτη από το ζεστό νερό και παίρνεις διπλωμένο χαρτί υγείας και την χτυπάς πολύ απαλά πάνω στο χαρτί μέχρι να σταματήσει τελείως να βγάζει νερό (η κίνηση είναι όμοια με αυτή που κάνεις σε ένα στυλό όταν έχει κολλήσει το μελάνι).
στ)Όταν σταματήσει να βγάζει νερό την βάζεις στην καινούρια αμπούλα και βάζεις και τα υπόλοιπα κομμάτια.

Είναι η αγαπημένη μου δουλειά αυτή :P Καλή Επιτυχία


Και για τα ακρυλικά χρώματα:
Yπάρχει τρόπος να "καθαρίσει" η παλέτα μου; Χρησιμοποίησα μια ξύλινη και έχουν μείνει τα χρώματα. Μάλλον έπρεπε να πάρω "μίας χρήσης"...:worry: [Είχα λερώσει με λευκό τα μαλλιά μου, δεν το είδα έγκαιρα, και έκανε πάαααρα πολύ καιρό να φύγει]

Χεχε Join the Club των Βαρεμάρων που κάνουν ότι κάνουν και μετά πετάνε παλέτα κ χρώματα τριγύρω και γίνεται η καταστροφή. :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Suspiria, Aυτή τη διαδικασία εννοούσα...:clapup:
( Μια χαρά - Να τα πετάξω τα παλιά μελάνια να ησυχάσω)
( Η αγαπημένη σου δουλειά; :worry: :P )

(Ευχαριστώ...:) )


[ Μια μέρα είπα να πάω να ψωνίσω, και δυστυχώς είχα αρκετά χρήματα. Δυστυχώς, γιατί ξοδεύω πάντα ό,τι έχω και δεν έχω...:P Είδα κάτι ωραίους ραπιντογράφους και τους πήρα ( 1,4 - 1,0 - 0.8 - 0,13 - 0,18 ), μαζί με άλλους πιο χρήσιμους.]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Suspiria, Aυτή τη διαδικασία εννοούσα...:clapup:
( Μια χαρά - Να τα πετάξω τα παλιά μελάνια να ησυχάσω)
( Η αγαπημένη σου δουλειά; :worry: :P )

Δεν υπάρχει εξήγηση στο γιατί μου αρέσει να καθαρίζω τους ραπιτογράφους (ή μπορεί και να υπάρχει :P) αλλά κάθε φορά που χρειάζονται πλύσιμο εγώ ->:clapup:

(Είναι καλοκαίρι, μη με παρεξηγείς)

[ Μια μέρα είπα να πάω να ψωνίσω, και δυστυχώς είχα αρκετά χρήματα. Δυστυχώς, γιατί ξοδεύω πάντα ό,τι έχω και δεν έχω...:P Είδα κάτι ωραίους ραπιντογράφους και τους πήρα ( 1,4 - 1,0 - 0.8 - 0,13 - 0,18 ), μαζί με άλλους πιο χρήσιμους.]

Ειλικρινά αγνοούσα την ύπαρξη των 0,13 και 0,18 :confused: Οι άλλοι 3 που λες έχουν πολύ χοντρές μύτες (ειδικά ο 1,4)
Κάνεις σχέδιο; (αν επιτρέπεται)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Ουπς. Αργοπορεία.

Suspiria, Για τον 1,4 σκέψου ότι ο 0,7 γράφει τη μισή του γραμμή...:D

Οι δε 0,13 και 0,18 είναι πολύ γλυκούληδες. Χωρίς γυαλιά δε διακρίνονται εύκολα.

[ Ναι, κάνω σχέδιο. Και δίνω φέτος. :X ]

* Αύριο θα πάω να αγοράσω τα υλικά για το γκέσο...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top