[Γυναίκες] Σαλόνι ομορφιάς

katerina_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katerina_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Κάνω μανικιούρ μόνη μου, μουλιάζω και κόβω τα πετσάκια και όσο πιο πολύ τα κόβω τόσο πιο πολύ βγαίνουν. Τι να κάνω? αμα τα αφήσω γίνονται χάλια...

H μέθοδος που ακολουθείς είναι σωστή νομίζω. Γενικά είναι καλό να μην κόβουμε τα πετσάκια αλλά να τα σπρώχνουμε προς τα πίσω. Αν έχεις κάποια φίλη αισθητικό ρώτησέ τη μήπως υπάρχει κάποια κρέμα για να μην βγαίνουν έτσι. ;)Κι εγώ μόνη μου φτιάχνω τα νύχια μου αλλά δεν έχω πρόβλημα με τα πετσάκια!:)


Η αρνητική ψήφος στο μήνυμα της violetta είναι δική μου. Μου φάνηκε πολύ ειρωνικό το μήνυμα και επίσης δεν πιστεύω ότι αν μια γυναίκα φτιάχνει τα άκρα της μόνη ή γενικά περιποιείται τον εαυτό της θέλει να δείξει κάτι από όλα αυτά που αναφέρονται στο συγκεκριμένο post. Φιλικά πάντα!:)

Σημείωση ΟΔ: Αυτό το μήνυμα προήλθε από άλλο θέμα και ενδέχετε να μην ταιριάζει στην ροή του παρών θέματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Βασικα απ' οσο ξερω, τα πετσακια στα χερια δεν τα κοβουμε, απλά τα πιεζουμε πισω (απ' οσο εχω δει την ξαδερφη μου τουλαχιστον). Ξερω πως αν τα κοβεις μπορει να αρχισει να σου βγαινει στραβα το νυχι (εννοω η επιφανεια του να μην ειναι ισια, αλλα να κανει σαν "σαμαρακι"), οποτε καλυτερα πηγαινε πληρωσε για ενα μανικιουρ, να δεις τι κανουν και αντέγραψέ το :)

Σημείωση ΟΔ: Αυτό το μήνυμα προήλθε από άλλο θέμα και ενδέχετε να μην ταιριάζει στην ροή του παρών θέματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Βασικα απ' οσο ξερω, τα πετσακια στα χερια δεν τα κοβουμε, απλά τα πιεζουμε πισω (απ' οσο εχω δει την ξαδερφη μου τουλαχιστον). Ξερω πως αν τα κοβεις μπορει να αρχισει να σου βγαινει στραβα το νυχι (εννοω η επιφανεια του να μην ειναι ισια, αλλα να κανει σαν "σαμαρακι"), οποτε καλυτερα πηγαινε πληρωσε για ενα μανικιουρ, να δεις τι κανουν και αντέγραψέ το :)


Ακριβώς! Ούτως ή άλλως 10 ευρώ κάνει! Δεν είναι και τόσο ακριβό! ;)

Σημείωση ΟΔ: Αυτό το μήνυμα προήλθε από άλλο θέμα και ενδέχετε να μην ταιριάζει στην ροή του παρών θέματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Πού ακριβώς κάνει μόνο 10 ευρώ;;; Εγώ ακούω για 15 ευρώ περίπου μόνο μανικιούρ και βάψιμο. Αν θέλεις σχεδιάκι ή στρασάκια τότε αυξάνεται κατακόρυφα η τιμή. Τον Ιούλιο που έκανα πριν πάω διακοπές, μου πήρε 7 ευρώ μόνο βάψιμο και ένα σχεδιάκι πεταλούδας σε κάθε χέρι (2 μικρά σχεδιάκια δηλαδή), δεν είχα χρόνο να κάνω μανικιούρ. Μάλιστα δεν πήγα σε κάποιο μαγαζί αλλά στο σπίτι της κοπέλας.

Πάντως τα πετσάκια δεν πρέπει να τα κόβεις γιατί είναι πολύ εύκολο να δημιουργηθούν πληγές και να μολυνθούν. Καλύτερα να τα σπρώχνεις με το ειδικό ξυλάκι (υπάρχει στο Hondos center και σε αντίστοιχα καταστήματα). Αν το κάνεις κάθε φορά που φτιάχνεις τα νύχια σου δε θα έχεις πρόβλημα.

Σημείωση ΟΔ: Αυτό το μήνυμα προήλθε από άλλο θέμα και ενδέχετε να μην ταιριάζει στην ροή του παρών θέματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Πού ακριβώς κάνει μόνο 10 ευρώ;;; Εγώ ακούω για 15 ευρώ περίπου μόνο μανικιούρ και βάψιμο. Αν θέλεις σχεδιάκι ή στρασάκια τότε αυξάνεται κατακόρυφα η τιμή. Τον Ιούλιο που έκανα πριν πάω διακοπές, μου πήρε 7 ευρώ μόνο βάψιμο και ένα σχεδιάκι πεταλούδας σε κάθε χέρι (2 μικρά σχεδιάκια δηλαδή), δεν είχα χρόνο να κάνω μανικιούρ. Μάλιστα δεν πήγα σε κάποιο μαγαζί αλλά στο σπίτι της κοπέλας.


Εγώ στην κοπέλα που πηγαίνω 10 ευρώ πληρώνω για τα χέρια και 20 ευρώ για τα πόδια! Στην τιμή περιλαμβάνεται και το βάψιμο αλλά και τα διάφορα σχεδιάκια! :)

Βέβαια μια φορά που πήγα σε κομμωτήριο (ναι έκανα αυτό το λάθος) έδωσα 12 ευρώ μόνο για βάψιμο και έκανε προχειροδουλειά! :mad:

Σημείωση ΟΔ: Αυτό το μήνυμα προήλθε από άλλο θέμα και ενδέχετε να μην ταιριάζει στην ροή του παρών θέματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ice-girl

Νεοφερμένος

Η ice-girl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Γειά!
Ερωτηση: Πώς ισιωνετε τα μαλλιά σας?Τι προιοντα χρησιμοποιειτε?

Εγω έχω σπαστά-μπουκλέ μαλλια μακρια και οταν τα ισιωνω, με τη ζεστη και την υγρασια ξαναγινονται σγουρα μεσα σε 5 λεπτά!
Χρησιμοποιω πιστολακι και κρεμα προστασιας απο τη θερμοτητα του σεσουαρ.
Υπαρχουν tips για να μενουν ολοισια τα μαλλια?
(Ενδιαφερομαι κυριως για το ΟΛΟισιο-καρφι μαλλι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Γειά!
Ερωτηση: Πώς ισιωνετε τα μαλλιά σας?Τι προιοντα χρησιμοποιειτε?

Εγω έχω σπαστά-μπουκλέ μαλλια μακρια και οταν τα ισιωνω, με τη ζεστη και την υγρασια ξαναγινονται σγουρα μεσα σε 5 λεπτά!
Χρησιμοποιω πιστολακι και κρεμα προστασιας απο τη θερμοτητα του σεσουαρ.
Υπαρχουν tips για να μενουν ολοισια τα μαλλια?
(Ενδιαφερομαι κυριως για το ΟΛΟισιο-καρφι μαλλι)

Αν μένεις σε μέρος που έχει υγρασία ό,τι μα ό,τι και να κάνεις θα σπάνε αμέσως.

Κατά τα άλλα επειδή και τα δικά μου είναι σγουρά, καρφί δε μου γίνονται ποτέ με προϊόντα εκτός κομμωτηρίου.
Μαθαίνεις να το αποδέχεσαι, τουλάχιστον αυτό κάνω εγώ.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Πως μπορώ να κάνω γαλλικό μανικιούρ μόνη μου?

Σημείωση ΟΔ: Αυτό το μήνυμα προήλθε από άλλο θέμα και ενδέχετε να μην ταιριάζει στην ροή του παρών θέματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Μια φιλη μου εχει εναν πολυ μπακαλιστικο τροπο να το κανει...
Χρησιμοποιει σελοτειπ και καλυπτει το μερος του νυχιου που δε θα γινει γαλακτερο, βαφει μετα το ακαλυπτο μερος, αφαιρει το σελοτειπ, περναει ολο το νυχι με γυαλιστικο και βουαλα....(ελπιζω να καταλαβες...παντως αποτελεσμα καλο εχει!:D)

Σημείωση ΟΔ: Αυτό το μήνυμα προήλθε από άλλο θέμα και ενδέχετε να μην ταιριάζει στην ροή του παρών θέματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Nαι, κατάλαβα το είχα ξανακούσει αυτό σα μέθοδο.
Πόσες μέρες κρατάει σε εσάς?

Σημείωση ΟΔ: Αυτό το μήνυμα προήλθε από άλλο θέμα και ενδέχετε να μην ταιριάζει στην ροή του παρών θέματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Κυκλοφορουν ειδικά αυτοκόλλητα στον Χοντο για γαλλικό, για να τα κολλήσεις. Δυστυχώς δεν κρατά πολύ σε φυσικά νύχια γιατί το άσπρο στην άκρη χαλάει γρήγορα. :)

Σημείωση ΟΔ: Αυτό το μήνυμα προήλθε από άλλο θέμα και ενδέχετε να μην ταιριάζει στην ροή του παρών θέματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Α αυτο με το σελοτειπ το κανα κι εγω σε κριση κοκεταριας κι εγινε καλο..απλα ξεβαψα κανα δυο νυχια και τα ξανακανα γιατι δεν πετυχαινε παντα:P Στις 4 μερες ειναι ακομη οπως την πρωτη, απο κει κι υστερα αρχιζει να σπαει λιγο, αλλα μενει αξιοπρεπως καμια βδομαδα (αν δεν αρχισω να το ξεφλουδιζω :angel: )

Σημείωση ΟΔ: Αυτό το μήνυμα προήλθε από άλλο θέμα και ενδέχετε να μην ταιριάζει στην ροή του παρών θέματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Εκτός από τη μέθοδο που πρότειναν τα κορίτσια προηγουμένως, να πω ότι υπάρχουν στο εμπόριο διάφορα μανό με ειδικό πινελάκι για γαλλικό. Η ξαδερφή μου είχε ένα που είχε κομμένο το πινελάκι στο σχήμα του νυχιού και με ένα πέρασμα έκανες γαλλικό αμέσως (ήταν της Bourjoix αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα). Επίσης πολύ βολικά για γαλλικό μανικιούρ είναι και τα μανό με πολύ πολύ λεπτή μυτούλα που χρησιμοποιούνται κυρίως για να κάνεις σχεδιάκια. Μπορείτε να βρείτε αρκετά στο Hondos center και σε πολλά χρώματα.

Σημείωση ΟΔ: Αυτό το μήνυμα προήλθε από άλλο θέμα και ενδέχετε να μην ταιριάζει στην ροή του παρών θέματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ναι αλλά αυτά θέλουν διαολεμένα σταθερό χέρι fielda :D

Σημείωση ΟΔ: Αυτό το μήνυμα προήλθε από άλλο θέμα και ενδέχετε να μην ταιριάζει στην ροή του παρών θέματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Ναι, ίσως χρειάζεται να είσαι πιο προσεκτική όταν το κάνεις αλλά διορθώνεται εύκολα και ειδικά μετά τις δύο στρώσεις μανό από πάνω δε φαίνεται τίποτα. Το λέω από πείρα. Προχθες μου έκανε μία φίλη μου γαλλικό και ενώ έτρεμε αρκετά το χέρι της, με το μανό από πάνω δε φαίνεται τίποτα.

Σημείωση ΟΔ: Αυτό το μήνυμα προήλθε από άλλο θέμα και ενδέχετε να μην ταιριάζει στην ροή του παρών θέματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Ευχαριστώ που απαντάτε στις φιλοσοφικές αναζητήσεις των διακοπών μου :D

Σημείωση ΟΔ: Αυτό το μήνυμα προήλθε από άλλο θέμα και ενδέχετε να μην ταιριάζει στην ροή του παρών θέματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Κι εγώ μόνη μου κάνω Γαλλικό και μια χαρά μου βγαίνει, χωρίς αυτοκολλητοσελοτειπ...:)


πς. με πινελάκι κανονικό είναι πιο εύκολο- προσπάθησα και με το ειδικό και δε μου έβγαινε με τίποτα :worry:


Σημείωση ΟΔ: Αυτό το μήνυμα προήλθε από άλλο θέμα και ενδέχετε να μην ταιριάζει στην ροή του παρών θέματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
Και εγώ μόνη μου το κάνω το γαλλικό και μου βγαίνει πολύ καλό...όλοι με ρωτάνε σε πια αιθητικό πάω!!:P

Οι ταινίες δεν με βολεύουν καθόλου...όταν πάω να τις ξεκολλήσω φεύγουν μαζί και κομμάτια από το άσπρο και δείχνει χάλια...επείσης είχα πάρει παλιά και το μανό της Bourjoix που είχε το κομμένο βουρτσάκι αλλά δεν με βόλεψε καθόλου, μου φαινόταν πολύ ψεύτικο!:/:

Τον τελευταίο 1 χρόνο ακολουθώ άλλη μέθοδο-σας την περιγράφω εν συντομία...:clapup:
(Αφού έχω πρώτα κόψει, λιμάρει και καθαρίσει τα νύχια από πετσάκια και παρανυχίδες)

1.Έχω αγοράσει ένα απλό άσπρο μανό-με το κλασικό βουρτσάκι, όχι τίποτα σπέσιαλ- με φουλ καλυπτικότητα και προσπαθώ να πιάσω την φυσική καμπύλη του νυχιού.

2.Αλλά επειδή σχεδόν ποτέ δεν την πιάνω καλά (:P) έχω πάρει ένα βουρτσάκι από το body shop με ελαφρώς στρογγυλεμένη καμπύλη-βασικά αυτό για σβήσιμο σκιάς ματιών είναι κανονικά αλλά...-και το βουτάω σε λιγο ασετόν. Η πείρα μου έδειξε οτι βοηθάει να βάζεις λίγο ασετόν σε ένα μικρό ποτηράκι ή καπάκι-σαν σφηνακιού φανταστείτε- να βουτάς το πινέλο μέσα και να το σφουγγίζεις ελαφρώς σε λίγο χαρτί κουζίνας, για να φύγει η μεγάλη ποσότητα ασετόν.

3.Με το νωπό πινελάκι διορθώνεις τυχόν λάθη και τελειοποιείς το σχήμα του ''άσπρου'' δουλεύοντας το προς τα έξω πάντα.

4.Αφού στεγνώσει καλά, περνάω όλο το νύχι με ένα ελαφρώς χρωματιστό σκληρυντικό-στο μπουκαλάκι φαίνεται μωβ αλλά πάνω στο νύχι δίχνει πολύ διακριτικό-σχεδόν διάφανο και τέλος!:D

Άλλες συνεχίζουν και περνάνε από πάνω και κανονικό παστέλ μανό αλλά επειδή εγώ βαριέμαι, το αφήνω έτσι...

Σημείωση ΟΔ: Αυτό το μήνυμα προήλθε από άλλο θέμα και ενδέχετε να μην ταιριάζει στην ροή του παρών θέματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Βασικα απ' οσο ξερω, τα πετσακια στα χερια δεν τα κοβουμε, απλά τα πιεζουμε πισω (απ' οσο εχω δει την ξαδερφη μου τουλαχιστον). Ξερω πως αν τα κοβεις μπορει να αρχισει να σου βγαινει στραβα το νυχι (εννοω η επιφανεια του να μην ειναι ισια, αλλα να κανει σαν "σαμαρακι"), οποτε καλυτερα πηγαινε πληρωσε για ενα μανικιουρ, να δεις τι κανουν και αντέγραψέ το :)

Αυτό δεν το ήξερα ότι δεν πρέπει να τα κόβουμε!!! :confused::/: Αλήθεια αυτό ισχύει με τα σαμαράκια;;; Βασικά τα τελευταία χρόνια κάνω συνέχεια γαλλικό στα νύχια των χεριών μου και δεν τα αφήνω να "αναπνέουν" καθόλου. Οπότε έχω παρατηρήσει ότι 1) Τα νύχια μου έχουν κιτρινίσει 2) Σε 3-4 νύχια έχουν δημιουργηθεί "γραμμές" και 3) Στους αντίχειρες έχουν δημιουργηθεί πολλά σαμαράκια :/::(.

Σκέφτηκα να σταματήσω να τα βάφω για κάποιο καιρό μήπως επανέλθουν, αλλά είδα και κάποια ειδικά μανό στο Hondos. Έχετε κάποια λύση; (βασικά σκέφτομαι ότι αν βάλω και ειδικό μανό, ΚΑΙ ΠΑΛΙ δεν θα αφήνω να "αναπνέει" το νύχι.)

Όσο για το γαλλικό που ρωτάτε, παλιά χρησιμοποιούσα σελοτέιπ, αλλά πλέον έχω μάθει να το κάνω που δεν χρησιμοποιώ, απλώς ακολουθώ τη γραμμή του "άσπρου" ρου νυχιού και ας βαφτεί και το δέρμα. Στο τέλος με μπατονέτα και ασετόν καθαρίζω το δέρμα και ούτε γάτα ούτε ζημιά.

Σημείωση ΟΔ: Αυτό το μήνυμα προήλθε από άλλο θέμα και ενδέχετε να μην ταιριάζει στην ροή του παρών θέματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Λοιπόν ΄΄ηρθε η ιδικός σε μανικιούρ:P

Λοιπόν αν θέτε πετσάκια τέλος υπάρχει λυση αλλα πρέπει να εφαρμοστεί καλά, πρώτων πετάχτε τα ψαλιδάκια, όσο κόβετε τόσο βγαίνουν, το μυστικό είναι το εξής..

Μετά το μπάνιο (το ζεστό μπάνιο) γυρνάτε τα πετσάκια πρώς τα μέσα με το νύχι σας καθώς είναι το μόνο που εφαρμόζει ακριβώς στα νύχια σας, μετά απο κάνα 15ήμερο τα πετσάκια θα χαθουν φτάνει να μην ξαναβάλετε ψαλίδάκι ΠΟΤΕ;)

Αν θέτε να είναι δυνατά και άθραυστα τα νύχια σας υπάρχει λυση....

Ποτέ δεν λιμάρουμε τα νύχια μας πάνω απο 3 φορές την ευδομάδα, πάντα λιμάρουμε την άκρη κάθετα και όχι απο τις άκρες γιατί αυτό είναι η αρχή του κακού, πρέπει αρχικά να είναι τετραγωνισμένο και μετά στρογγυλέυουμε τις άκριες;)
Τα νύχια σας θα γίνουν φοβερά δυνατα και άθραυστα;)

Οταν βάφετε τα νύχια σας σε έντονα χρώματα και ιδικά κόκκινα προσέξτε να περνάτε πρώτα ένα σκληριντικό, το διαφανές που λέω εγώ και μετά το χρώμα(το κοκκινο αφήνει τα νύχια με ένα κιτρινο χρώμε, οπότε με την χρήση του αλλάζει το χρώμα των δικών σας νυχιών;)


Για σχέδια στα νύχια υπάρχει λύση, υπάρχουν στιλό για γραμμες, οπότε μπορείτε να παίξετε με τα σχέδια και να εντυπωσιάσετε, προσωπικά στο αριστερό καμιά φορα μου τα ζωγραφίζει ο άντρας, ή του λέω τι να κάνει και είναι άψωγα;)

Μην φοβάστε τα στράς αλλα ροσοχή, σε όλα τα νύχια είναι κίτς, τι ενωω, οι κυρίες που καπνίζουν μπορούν να βάλουν μια γραμμή στράς στον δίκτη του χεριού που κρατάνε το τσιγάρο, ή στο μεσσέο και το δίκτη, θα δείτε πώς δεν περνάει καμιά απαρατήρητα;)


Οτι απορείες έχετε εδώ είμαι, χαρά μου να βοηθήσω;)

Σημείωση ΟΔ: Αυτό το μήνυμα προήλθε από άλλο θέμα και ενδέχετε να μην ταιριάζει στην ροή του παρών θέματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top