Βγήκε το ξύλο απ' τον παράδεισο;

Σας έδερναν οι γονείς σας μικροί για να σας συνετίσουν;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 7)
  • Είμαι γεννημένος στα 60s - 70s και ΝΑΙ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Είμαι γεννημένος στα 60s - 70s και ΟΧΙ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Είμαι γεννημένος στα 80s και ΝΑΙ

    Ψήφοι: 1 14.3%
  • Είμαι γεννημένος στα 80s και ΟΧΙ

    Ψήφοι: 1 14.3%
  • Είμαι γεννημένος στα 90s και ΝΑΙ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Είμαι γεννημένος στα 90s και ΟΧΙ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Είμαι γεννημένος στα 00s και ΝΑΙ

    Ψήφοι: 2 28.6%
  • Είμαι γεννημένος στα 00s και ΟΧΙ

    Ψήφοι: 2 28.6%
  • Είμαι γεννημένος στα 10s και ΝΑΙ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Είμαι γεννημένος στα 10s και ΟΧΙ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν ξέρω/ Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 1 14.3%

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Εννοώ μοναχοπαιδια ή παιδιά που εχουν εφτά χρονια τουλάχιστον διαφορά ηλικίας. Υποτάσσονται στους μεγάλους, ειδικά τα μοναχοπαίδια, και ειδικά αν το ζευγάρι είναι ενωμένο, κερδίζει στα σημεία το μικρό θηριάκι που καταλαβαίνει ενσικτωδώς ότι δεν μπορεί να κάνει ότι θέλει. Αντίθετα άλλα σχήματα ενπεριέχουν μεγαλύτερες πιθανότητες συγκρούσεων των διάφορων "θελω" της οικογένειας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Εννοώ μοναχοπαιδια ή παιδιά που εχουν εφτά χρονια τουλάχιστον διαφορά ηλικίας. Υποτάσσονται στους μεγάλους, ειδικά τα μοναχοπαίδια, και ειδικά αν το ζευγάρι είναι ενωμένο, κερδίζει στα σημεία το μικρό θηριάκι που καταλαβαίνει ενσικτωδώς ότι δεν μπορεί να κάνει ότι θέλει. Αντίθετα άλλα σχήματα ενπεριέχουν μεγαλύτερες πιθανότητες συγκρούσεων των διάφορων "θελω" της οικογένειας
Γιατί ένας γονιός να προσπαθήσει να επιβληθεί στο παιδί του;
Τι θα πει "κερδίζει στα σημεία"; Υπάρχουν ανταγωνιστικές σχέσεις ανάμεσα στα μέλη της οικογένειας; Σε μια σωστή οικογένεια, κανείς δεν προσπαθεί να επιβληθεί σε κανέναν και τα πάντα λειτουργούν με δημοκρατικό τρόπο. Και επίσης, σε μια τέτοια οικογένεια, τα παιδιά δεν δίνουν ποτέ δικαιώματα σε κανέναν, ούτε για την ελαφρότερη μορφής επίπληξης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ξεναγός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
Εννοώ μοναχοπαιδια ή παιδιά που εχουν εφτά χρονια τουλάχιστον διαφορά ηλικίας. Υποτάσσονται στους μεγάλους, ειδικά τα μοναχοπαίδια, και ειδικά αν το ζευγάρι είναι ενωμένο, κερδίζει στα σημεία το μικρό θηριάκι που καταλαβαίνει ενσικτωδώς ότι δεν μπορεί να κάνει ότι θέλει. Αντίθετα άλλα σχήματα ενπεριέχουν μεγαλύτερες πιθανότητες συγκρούσεων των διάφορων "θελω" της οικογένειας

Νομίζω πως η λέξη "υποτάσσομαι" δεν ταιριάζει με το κλίμα που πρέπει να επικρατεί σε μία οικογένεια...
Αυτό που λες το θεωρώ παράλογο...Δεν αρμόζει σε μία οικογένεια το ζευγάρι να ενώνεται για να νικήσει το παιδί του...Γιατί μάχονται για κάτι;;;Έχουνε βάλει κάποιο στοίχημα;;;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Εννοώ μοναχοπαιδια ή παιδιά που εχουν εφτά χρονια τουλάχιστον διαφορά ηλικίας. Υποτάσσονται στους μεγάλους, ειδικά τα μοναχοπαίδια, και ειδικά αν το ζευγάρι είναι ενωμένο, κερδίζει στα σημεία το μικρό θηριάκι που καταλαβαίνει ενσικτωδώς ότι δεν μπορεί να κάνει ότι θέλει. Αντίθετα άλλα σχήματα ενπεριέχουν μεγαλύτερες πιθανότητες συγκρούσεων των διάφορων "θελω" της οικογένειας

:confused:

Το ζευγάρι πρέπει να είναι ενωμένο και να έχει κοινή πολιτική σε ό,τι αφορά την ανατροφή του παιδιού του, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί του δίνεις τέτοιες προεκτάσεις... Δεν υπάρχουν στρατόπεδα σε μία οικογένεια- ένα οι γονείς, ένα τα παιδιά. Πρώτη φορά τ' ακούω αυτό :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι Αγγελε; Είσαι μοναχοπαίδι σωστά;


Όχι!Εχω μια 3 χρονια μεγαλυτερη αδελφη!Απλα και οι δυο δεν καναμε υπερβολικες αταξιες ή καταστροφες μικροι γιαυτο και οι γονεις μας δεν χρειαστηκε να μας χτυπησουν(ότι μας μαλωναν με λογια ,μας κατσαδιαζαν ,είχαμε και εχουμε αρκετες συγκρουσεις κλπ ναι αλλα ποτέ να φτασουμε στα χερια..)!Οι γονεις μου μου το λενε (εγω δεν θυμαμαι πολλα απο τη μικρη μου ηλικια)Τα παντα είναι θεμα χαρακτηρα και νοημοσυνης παιδιου και γονεων!Στο σχολειο εβλεπα κατι παιδια τοσο κακοβουλα και κακομαθημενα (και με κοροιδευαν συνεχεια κανοντας τη ζωη κολαση)που εγω ήθελα να τα χτυπησω (αν και δεν μπορω να φανταστω ποσο ξυλο θα θελανε για να στρωσουν..:mad:)Αυτα τα παιδια ,αν εβλεπες συνηθως τους γονεις καταλαβαινες αμεσως γιατι είναι έτσι...Τα γονιδια και η ανατροφη δεν κρυβονται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
:eek::eek:Ώπα...έχω ακούσει για παιδιά που τους έχουν ρίξει σφαλιάρες οι γονείς τους, αλλά για γονείς που έφαγαν ξύλο από τα παιδιά τους πρώτη φορά το ακούω...:hmm:


Δεν την χτυπησα φυσικα απλα παλευαμε(σαν ελληνορωμαικη ενα πραμα:D,) ,δοκιμαζαμε τις δυναμεις μας,και μου εριχνε καμια κατραπακια πανω στα νευρα της(και αυτα σε μεγαλυτερη εφηβικη ηλικια που ήμουν και είμαι καπως ατιθασος και "γομαρι"-1.80 και 100 με 120 κιλα βαρος για να καταλαβετε-, ποτέ μικρος που ήμουν πολυ πιο ήρεμος και ευαισθητος -απο ότι μου λενε οι γονεις μου και θυμαμαι και εγω...)...Εννοειται δεν χτυπαμε τη μανα μας(και μια φορα που την εσπρωξα -ελαφρα-θυμωμενος:/: ,εβαλα τα κλαμματα μετα..και μετα αγκαλιαστηκαμε βεβαια...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Απαντάω στους Καλυψώ, Βεντετα και Τσίπουρο (δεν ξέρω πώς να κάνω πολλαπλή πάράθεση)

Πιστεύω ότι κάθε οικογένεια είναι ένα απλό σύστημα δυναμικής παρουσίας. Χ άτομα θέλουν Χ πράγματα την ίδια στιγμή. Ποιάνού θα ικανοπόιηθούν οι επιθυμίες και γιατί;

Ειδωμένο έτσι είναι ρεαλιστικό αλλιώς οι απορίες σας είναι μάλλον πόθοι. Οτι δηλαδή "θα θέλατε" τα πράγματα να είναι γαληνια, σαν να λεμε πόσο θα ήθελα η θάλασσα κάθε μέρα να είναι λαδι.

Εγώ όμως το βλέπω έτσι. Αν το δυναμικό σύστημα, που φτιάχνεται από τα θέλω του καθένα, είναι ετσι μονταρισμένο που να προκύπτουν συγκρούσεις, θα προκύψουν. Απο αυτήν την άποψη, η πολλή δημοκρατία σε ένα σπίτι μπορεί να βλάψει βέβαια, και οδηγούμαστε στο συμπέρασμα ότι τελικά η δημοκρατία ειναι ουτοπία.

Ποιός ξέρει; Εγώ έχω δυο αγόρια. Τα έχω μεγαλώσει τόσο δημοκρατικά που, στα 5 και 6 τους, όταν θυμώσουν, μου λενε πως όταν μεγαλώσουν θα μου σπάσουν τα μούτρα. Τι ευχάριστο ! Και δεν τα λένε επειδη τα δερνω, εχει σταματήσει τοξύλο εδώ και ένα χρόνο. Μάλιστα με ανακοίνωση ότι είναι ντροπή τους να τρώνε ξύλο πλέον, ότι μεγάλωσαν και πρέπει να διαμορφώσουν την συμπεριφορά τους για άλλους λόγους και οχι επειδή θα φάνε ξύλο.

Πώς αισθάνομαι εγώ όταν μου μιλανε έτσι; Απο τη μία περήφανος που τα παλικαράκια μου, ζωή να χουνε, σίγουρα δεν φείδονται των λόγων τους, απο την άλλη φυσικα θλιμμένος. Ήμασταν λοιπόν σε μία φάση την προηγούμενη εβδομάδα, που ο μεγάλος είχε κυρήξει την επάνάστααση πάλι, ε το μήλο κάτω απο τη μηλιά, για κάποιο κανόνα π.χ. δεν παίζουμε στο τραπέζι. Όπως τα γεύματα είναι αρκετά μέσα στη μέρα, συχνές ήταν κι οι παρατηρήσεις και εκείνος είχε κολλήσει η βελόνα: σκάσε κι επειδή δεν έσκαγα το εγώ όταν μεγαλώσω θα σε σπάσω στο ξύλο.

Ε λοιπόν ακούστε που τερμάτισε αυτό. Του έκοψα τα φιλακια, του έκοψα τις αγκαλιές, του έκοψα σχεδόν και την καλημέρα, και μάλιστα, δεν το έκανα επίτηδες, χάρηκα ποιυ το έκανα. Γιατί έτσι αισθανόμουν! Και όταν, οπως ήταν φυσικό, ύστερα απο μια μέρα έτσι το απόγευμα έκλαψε σε μια φάση που δεν ήθελα να παίξουμε στον υπολογιστή μαζί, τον έπιασα και του εξήγησαα.

Αγοράκι μου, του είπα, θυμάσαι πέρισυ που τις έτρωγες; Ναι. Σου άρεσε; Οχι. Θεωρούσες ότι είμαστε φίλοι όταν σε έδερνα; Όχι. Ολη τη μέρα λές ότι θα μου σπάσεις τα μούτρα επειδη νευριάζεις μ'αυτά που σου λέω ναι; Ναι. Ομως δεν μπορείς να το κάνεις επειδή είσαι μικρος σωστά;; Σωστά. Αρα, αγοράκι μου, αν μπορούσες, όλη αυτή την εβδομάδα, ποοιτυ αρνείσαι να τρώς σαν άνθρωπος και κάνεις όλη αυτή την επανάσταση εγώ θα είχα φάει απο σένα το ξύλο της αρκουδας; ΧΑ χα χα της αρκούδας. Σωστά; Σωστά; Οπότε γλυκέ μου γιατι να είμαστε φίλοι; Επειδή απλά δεν μπορείς να με δείρεις;

Περιέργως πώς η ένταση μειώθηκε κατακόρυφα υστερα απο αυτή τη συζήτηση. Δεν έχω ιδέα τι ήταν αυτό που έπαιξε τον σημαντικό ρόλο. Ομως τουλάχιστον χάρηκα που του έδειξα πως αισθάνομαι. Ακριβώς γιατί θέλω να είμαστε φίλοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ε για τετοιους χαρακτηρες μιλαω!Αν ένα μικρο παιδι λεει στον πατερα του:Όταν θα μεγαλωσω θα σε σπασω στο ξυλο..(σοβαρα και όχι στη πλακα σαν αστειο...)τοτε μιλαμε για αρκετα στρεβλη κατασταση(εμενα μου φαινεται παρανοικο,δεν θα μπορουσα να το φανταστω..να μισεις και να θελεις να δειρεις σοβαρα και όχι σαν παιχνιδι το γονιο σου είναι αρρωστη κατασταση..) και απο παιδι και απο γονιο...και επισης ο γονιος δεν μπορει να είναι φιλος του παιδιου(και φιλος ναι ,αλλα πρωτα πατερας,δηλαδη προστατης και παιδαγωγος.. και μετα όλα τα άλλα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Απλά εκφράζουν τα συναισθήματα τους, πως κάνεις έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δεν το καταλαβαινω απλα-θεμα χαρακτηρα είναι ...Εγω ποτε δεν ηθελα να βλαψω ,να χτυπησω τη μανα ή τον πατερα μου(το να το θελει αυτο το παιδι δεν μου φαινεται υγιες προσωπικα).......Καμια άλλη άποψη?Ποιοι απο εδω θελησαν ως παιδια απο μισος να χτυπησουν ή να βλαψουν τους γονεις τους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Όλα τα παιδιά θέλουν να κτυπησουν κάποιο που τους εμποδίζει απο κάτι που θελουν. Απλά τα υποταγμένα δεν το λένε, ούτε το παραδέχονται κάν. Ομως άντε σε ένα πεντάχρονο, ενα άλλο πεντάχρονο να του παρει τοπαιχνίδι του απο τα χέρια και θα σου πώ αν θα πέσει ξύλο ή όχι. Οπότε το θέλουν, απλά, με τον μεγάλο δεν μπορούν. το θεωρώ απόλυτα υγιές να το εκφράζει ο γιός μου, μπράβο του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Δεν θυμάσαι πως είναι όταν είσαι 3, 4 ή 5 χρονών ως προς αυτά τα πράγματα γιατί δεν τους δίνεις σημασία. Από τα 2 αρχίζει μια διαδικασία (οι Άγγλοι λένε αυτή την ηλικία the terrible twos) όπου το παιδί εδραιώνει την προσωπικότητα του, κάτι σαν μια πρώτη εφηβεία. Επειδή σε αυτήν την ηλικία δεν υπάρχει πλήρης επίγνωση του αποτελέσματος (κοινώς απλώς εκφράζει το θυμό του, την λύπη του, τον εκνευρισμό του χωρίς να μπορεί να σκεφτει ότι μια κίνηση του μπορεί να έχει τελεσίδικα αποτελέσματα) οι κινήσεις των παιδιών δεν έχουν την πρόθεση να σε βλάψουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δε λεμε ότι δεν θα χτυπησει άλλα παιδια..Εγω στο νηπιαγωγειο βαραγα αρκετα ,αλλα είχα δικιο για τι με πειραζανε πολυ-απο διηγησεις των γονιων μου και αυτο(όταν μεγαλωσα το έκοψα βεβαια) αλλα άλλο να τσαντιστεις ή να βρισεις τους γονεις σου..Αλλα να φτασεις στο σημειο να θελεις να τους χτυπησεις δειχνει κακα ένστικτα στο παιδι..Δηλαδη αν μεγαλωσει και ο πατερας ή η μανα είναι ανημπορη τι θα κανει ο γιοκας-συνηθως-αν τσαντιστει επειδη πχ δεν του δεινουν αρκετο χαρτζιλικι?Θα σηκωσει χερι ?Είναι θεμα καλωσυνης και καλου χαρακτηρα...Το να θελεις παλι το ίδιο αλλα να το κρυβεις μεσα σου ,το βρισκω εξισου αρρωστο....Και μετα αν δουμε εκληματα και κακοποιησεις απορουμε...



Για την ηλικια που λες ,τοτε μονο σχεδον είχα καταστρεψει κατι ηθελημενα απο μου είπαν οι γονεις μου(εγω δεν θυμαμαι απολυτως τιποτα)..Είχα σπασει με το χερι μου ένα τζαμι(δε θυμουνται οι γονεις μου να είχα θυμωσει με κατι) χωρις να παθω τιποτα ευτυχως,και ένα φερ φορζε γυαλινο τραπεζι με το χερι ή με σφυρι(δεν θυμουνται καλα
οι γονεις μου)Και στο νηπιαγωγειο ήμου πιο βιαιος μεχρι που στο γυμνασιο και λυκειο δεν χτυπησα κανενα ,μονο τις ανεχομουν και έτρωγα:DΌντως μεχρι 5-6 είναι μια ηλικια που υπαρχουν εκρηξεις συναισθηματων χωρις λογο ίσως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Βρε κούνελε τι ηλικία έχουν τα αγόρια σου? Ίσως να το είπες και να μην το θυμάμαι.


ΟΥΟΥΟΥΠΣ ΣΟΡΡΙ πρώην κούνελε νυν ΜΠΙΠ ΜΠΙΠ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Είδες; Τα άλλα παιδια τα βαραγες ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ. Το μπαμπα καιο τη μαμα σου απλα τους έτρεμες τόσο πολύ που ουτε να τους το πείς δεν τόλμαγες οτι θα ηθελες να τους δείρεις όταν σου την έσπαγαν.

Οσο για το γιο μου με τα κακα ένσικτα, στο σχολείο ειναι εδώ και τρία χρόνια και πάντα ήταν ο καλύτερος φίλος με όλους. Μηπως λοιπόν η υπολανθάνουσα βία που ασκούσαν οι δικοί σου πάνω σου, σε τέτοιο βασθμό που δεν τολμούσες κάν να εκφράσεις τα συναισθήματα σου, σε είχαν κάνει εσένα να δέρνεις αρκετά όπως παραδέχτηκες, στο σχολείο;

Βρε κούνελε τι ηλικία έχουν τα αγόρια σου? Ίσως να το είπες και να μην το θυμάμαι. ΟΥΟΥΟΥΠΣ ΣΟΡΡΙ πρώην κούνελε νυν ΜΠΙΠ ΜΠΙΠ

Κουνελος πάντα, το αβαταρ είναι μόνο για την τσαχπινιά κι επειδή συνήθως απαντάω τοσο γρηγορα που μου ξεφεύγουν και διάφορα (βλεπε χαμό για την εκφραση άρμεγμα προστάτη). Τα αγόρια μου είναι 5 και 6. Κ'ατι ακόμη, η έκφραση αφορά και τα 3, the terrible 2 and 3.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Το να αγαπας και να σεβεσαι τους γονεις σου το αποκλειεις?Αν είναι δυνατον να δερναμε όσους ήταν πιο αδυναμοι απο μας!Το αντιθετο !
Και για τα παιδια σου δεν μιλαω προσωπικα και συγνωμη ,απλα μιλαμε ψυχολογικα..Δεν μπορεις να κρινεις ουσιαστικα ένα παιδι απο διηγησεις και δυο λεξεις φυσικα....Τωρα οι γονεις μου είναι στην είσοδο των γηρατειων και τωρα ειδικα δεν μπορω ούτε να φανταστω ότι θα μπορουσα να τους χτυπαγα...

Και μιλαμε ότι οι γονεις μου μου έλεγαν ότι βαραγα μονο στο νηπιο προνηπιο ,αλλα εγω δεν θυμαμαι τιποτα...αλλα τα παιδια με κοροιδευαν και με ενοχλουσαν .....Όσο θυμαμαι τον εαυτο μου δεν έχω ριξει ξυλο σε άνθρωπο,ίσως γιατι έχω πολλη δυναμη και ξερω ότι αν σηκωσω το χερι θα το μετανιωσω αμεσως..Αυτο είναι το μεγαλειο σε έναν ανθρωπο,να είναι παντοδυναμος αλλα να μην χτυπαει ποτε κανενα -εκτος απο αυτοαμυνα)Οι αδυναμοι άνανδροι ύπουλοι βαρανε..Οι περισσοτερες κακοποιησεις που έχουν δειξει τα καναλια έχουν γινει απο ήρεμα ευγενικα ντροπαλα και μικροκαμωμενα άτομα σπανια έχω δει κανενα μεγαλοσωμο γιγαντα να είναι serialkiller ή βιαστης ή να κακοποιει τη γυναικα του..-καθως πρεπει με άλλα λογια...Για σκεψου το λιγο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Το να αγαπας και να σεβεσαι τους γονεις σου το αποκλειεις?

Καθόλου, αυτό ακριβως σου είπα κι εξ αρχής, απλά εκφράζουν τα συναισθήματα τους δεν σημαίνει ότι με μισούν, θέλουν απλά να με δείρουν, μωρά είναι τί περιμένεις; Το μίσος πιστεύω θα προέκυπτε άν τους είχα τις βαλβίδες κλειστές.

Αν είναι δυνατον να δερναμε όσους ήταν πιο αδυναμοι απο μας!Το αντιθετο !
Εσυ δηλαδή στο σχολείο τους πιο δυνατους απο σένα βάραγες αρκετά συχνα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Το ότι βαραγα το λενε μονο οι γονεις μου και ίσως υπερβαλουν...Αλλα δεν δερνω ούτε κατωτερο ούτε ανωτερο αν δε με πειραξει(δημοτικο ,γυμνασιο λυκειο τα παιδια με καροιδευαν παρα πολυ και μου κανανε τη ζωη κολαση επειδη δεν έμπαινα στις κλικες τους και ασχολιομουν με τα μαθηματα και όχι με τις μπιπ που κανανε αυτοι.Πιο μικροκαμωμενοι απο μενα με πολυ εγωισμο και τσαμπουκα με χτυπησαν και με προκαλουσαν αλλα ποτε δεν απαντησα,γιατι μολις εγω-ο καλος μαθητης ,"καλο παιδι" σηκωνα το χερι μου θα με έστελαν κατευθειαν στο διευθυντη λεγοντας απειρα ψεματα-κυριε, κυριε, με βαρεσε!-(ενω αυτα είχαν το δικαιωμα να κανουν μαγκιες.. και όταν πηγαινα στους
καθηγητες επειδη με κοροιδευαν μου έλεγαν :Έλα μωρε μην ασχολεισαι:mad: κλπ)..Ξερετε τη μαφια που υπαρχει στα γυμνασια λυκεια κλπ.που όποιο παιδι ξεχωριζει για οποιοδηποτε λογο πολλα παιδια βγαζουν όλο το μισος και τη ζηλια τους ..και αν οι καθηγητες είναι απλα παρατηρητες όπως συνηθως ,μην απορειται που αυτοκτονουν παιδια γιαυτο το λογο...Εγω μπορουσα να στειλω όλους αυτους του αλητες στο νοσοκομειο αλλα αν το εκανα θα έμενα με τις τυψεις και τη κατηγορια των γονεων και τιποτα καλο στο μυαλο μου...Γιαυτο λεμε βαρυ χερι..Δυσκολα σηκωνεται ,αλλα αν σηκωθει.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Εμένα πάντως οι γιοί μου θα πάνε και οι δύο στο καράτε (ή τζούντο, ότι τους αρέσει περισσότερο) απο του χρόνου. Οσο για σενα ολοένα και επαληθεύεται η αρχική μου εκτίμηση, έχεις πολλα απωθημενα κρατημένα μέσα σου. Το ζητημα δεν είναι να μήν δέρνεις σαν μονιμο παγιωμένο κανόνα. Το ζήτημα είναι να δέρνεις αυτούς που πρέπει, αν πρέπει, και όσο πρέπει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Το ζήτημα είναι να δέρνεις αυτούς που πρέπει, αν πρέπει, και όσο πρέπει.
Α οκ, εκεί καταλήξαμε;
Εύγε!
Και έλεγα τι θα 'βγαινε από όλο αυτό που παρακολουθούσα!
:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top