Adobe Photoshop: Απορίες και Ερωτήσεις

KaufenMan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KaufenMan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Θα μπορούσε να γράψει κανείς λίγα λόγια για τα παρακάτω προγράμματα;

>Adobe Photoshop CS3
>Adobe Illustrator CS3
>Adobe Dreamweaver CS3
>Adobe Fireworks CS3
>Adobe Flash CS3
>Adobe Flex
>Adobe InDesign CS3

Δηλαδή θέλω να μάθω λίγα πράγματα για το καθένα! Σε τι χρησιμεύεi το καθένα;
***Και κάτι τελευταίο. Εγώ θέλω να μάθω το photoshop, illustrator & fireworks. Σε μεγαλύτερη ηλικία και τα υπόλοιπα, όπως το dreamweaver & flash. Για να μάθω τα 3 πρώτα που σας είπα -photoshop, illustrator & fireworks- ποια είναι η καλύτερη σειρά; Σε ότι μπορείτε, απαντάτε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

KaufenMan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KaufenMan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Κανείς δεν ξέρει να τα χρησιμοποιεί? Είχα την εντύπωση ότι όλο και κάποιος... Χμμμ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Κανείς δεν ξέρει να τα χρησιμοποιεί? Είχα την εντύπωση ότι όλο και κάποιος... Χμμμ...
Δοκίμασες να ψάξεις για Tutorials όλων αυτών;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KaufenMan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KaufenMan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Εννοείτε ότι έψαξα... Βρήκα κάποια αλλά όλα στα αγγλικά! Το πρόβλημα δεν είναι τα english, αλλά ότι δεν βρήκα πουθενά Tutorials σε μια "σειρά". Δε βρήκα δηλαδή Tutorials που να ξεκινάνε από τα βασικά και να φτάνουν στο... τέλος... Εσύ ξέρεις κανένα καλό? Ή κανένας άλλος?

Και ζητάω να μάθω τι ακριβώς κάνει κάθε πρόγραμμα, για ποιο σκοπό φτιάχτηκε... Με όλο το σεβασμό...! Γιώργος :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Προσπάθησε να βρεις tutorials εισαγωγής στο κάθε πρόγραμμα.
Πχ για το photoshop δες εδώ , illustrator.

Δοκίμασε με λέξη αναζήτησης το beginner ώστε να σου εμφανίσει αποτελέσματα που σχετιζονται περισσότερο με tutorials για άτομα που έρχονται για πρώτη φορά σε επαφή με αυτά.

Επίσης κάτι που θα σε βοηθήσει,αφού συνηθίσεις τον τρόπο λειτουργίας των προγραμμάτων είναι να αρχίσεις να δημιουργείς κάτι για να εξοικειωθείς με αυτά.
Μόνο με διάβασμα δε θα καταφέρεις πολλά.Βάλε στόχο να φτιάξεις κάτι και ψάχνε tutorials με βάση αυτό που θες,κάτι που είναι πολύ πιο πρακτικό για να μάθεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Σε τέτοιου είδους προγράμματα τέλος είναι απλά το τέλος της φαντασίας του κάθε χρήστη. :)

Επίσης μίλησες για σειρά, ΔΕΝ υπάρχει σειρά.

Το κυριότερο, μην νομίζεις ότι βάζοντας illustrator θα μπορείς να σχεδιάσεις σε 1 λεπτό λογότυπο. Τα προγράμματα αυτά δεν είναι τίποτα περισσότερο από το πινέλο ενός ζωγράφου, μην περιμένεις θαύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KaufenMan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KaufenMan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Σε τέτοιου είδους προγράμματα τέλος είναι απλά το τέλος της φαντασίας του κάθε χρήστη. :)

Τέλος εννοώ την επίτευξη της δημιουργίας του logo, το τελικό αποτέλεσμα της επεξεργασίας μιας εικόνας etc...

Επίσης μίλησες για σειρά, ΔΕΝ υπάρχει σειρά.

Ε... πως? Δεν ακολουθείς π.χ. μια σειρά απο εντολές για να φτάσεις στη δημιουργία ενός logo?:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ε... πως? Δεν ακολουθείς π.χ. μια σειρά απο εντολές για να φτάσεις στη δημιουργία ενός logo?:eek:

Όχι. Ο καθένας έχει τον τρόπο του, ο οποίος μπορεί να διαφέρει δραματικά από τους άλλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KaufenMan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KaufenMan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Όχι. Ο καθένας έχει τον τρόπο του, ο οποίος μπορεί να διαφέρει δραματικά από τους άλλους.

Ωχ... Δεν κατάλαβα...! Τι εννοείς δραματικά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
(Φανταζομαι οτι εννοει) οτι ενας μπορει να ξεκινησει κανοντας προσχεδια με χαρτι και μολυβι, αλλος ξεκινωντας στον υπολογιστη, αλλος ψαχνοντας γραφισμο σε καποιο γραμμα, αλλος ψαχνοντας εικονες σχετικες με το αντικειμενο του λογοτυπου, και παει λεγοντας, εξελισσοντας το διαφορετικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KaufenMan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KaufenMan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Βοηθήστε τον μικρό SeCra να βρει το σωστό δρόμο! Δείξτε μου από που να ξεκινήσω! Θέλω τόσο πολύ να μάθω, δεν ξέρω από που να αρχίσω! Καθοδηγήστε με... κάποιος...:(:(:worry::worry::worry::worry::worry: Είμαι σε αδιέξοδο :worry::worry::worry::worry::worry::worry::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KaufenMan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KaufenMan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Τεσπά, θα ρωτήσω κάτι άλλο!
Μπορεί ο καθένας από 'σας να περιγράψει με λίγα λόγια το πως ξεκίνησε να μαθαίνει "πράγματα" περί γραφιστικής? Πείτε πως ξεκινήσατε, πως συνεχίσατε κλπ...:):):)
Φαντάζομαι ότι είναι πιο εύκολο απο το να εξηγήσετε σε ένα μικρό χαζό παιδί πως να μάθει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Secra όταν με είχες ρωτήσει σε πμ σου είχα προτείνει αρκετά βιβλία που εμένα με είχαν βοηθήσει παλιότερα. Δοκίμασες να τα ψάξεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KaufenMan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KaufenMan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Secra όταν με είχες ρωτήσει σε πμ σου είχα προτείνει αρκετά βιβλία που εμένα με είχαν βοηθήσει παλιότερα. Δοκίμασες να τα ψάξεις;

Ομολογώ πως όχι...:( Μπορείς να μου ξαναστείλεις αυτά τα βιβλία με π.μ. ή να τα γράψεις εδώ?
...και πάλι, δεν ψάχνω για κανονικά βιβλία, ψάχνω για Tutorials στο Net!
Όμως τώρα που άρχισαν τα σχολεία και δε θα μπαίνω πολύ στο Net, θα τα ψάξω και μακάρι να τα βρω, γι 'αυτό σου ζητάω τους τίτλους των βιβλίων!

*Και εσύ πως άρχισες να μαθαίνεις? Από τι ηλικία? Και τι σε "ώθησε" στο να αρχίσεις να "ασχολείσαι"? Εξασκείσαι κάθε μέρα? Και πόση ώρα?:worry::eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Secra παιδί μου θα σου πω ένα πράγμα και μετά θα σωπάσω (:P), ο καλύτερος συμβουλάτορας και ο καλύτερος καθηγητής είναι πάντα το πρώτο αποτέλεσμα μιας σωστής αναζήτησης στο google.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Secra τι ακριβως θες να κανεις? Γιατι θες να μαθεις να φτιαχνεις λογοτυπα? Και τι ειδους λογοτυπα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KaufenMan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KaufenMan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Δε θέλω (μόνο) να μάθω να κάνω logos. Για παράδειγμα το ανέφερα. Θέλω να μάθω να επεξεργάζομαι καλά εικόνες, να σχεδιάζω logos (και όχι μόνο, θέλω να σχεδιάζω και εικόνες για μένα π.χ. για τις υπογραφές μου, banners [wallpapers για το κινητό{αυτό όχι και τόσο σημαντικό}] και διάφορες εικόνες). Με google δεν την παλεύω. Για αυτό ζήτησα Help. Μήπως ξέρετε κανένα καλό Tutorial.:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Ε μα ρε χρυσο μου με το γκουγκλ θα βρεις το τουτοριαλ που ψαχνεις. Ξεκινα ψαχνοντας "photoshop tutorial" "illustrator tutorial" και τα λοιπα, και κατεβασε ο,τι σου φανει ενδιαφερον. Σκεψου πως θες να επεξεργαστεις μια εικονα για ρετους, αν θες να φτιαξεις τρισδιαστατο αντικειμενο, αν αν αν, και πατα ο,τι σου ρθει στο γκουγκλ. Φτιαχνε και βλεπε πραγματα, δεν υπαρχει αλλος τροπος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KaufenMan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KaufenMan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Τα παρατάω όλα! Ας αρχίσω από την αρχή.
Λοιπόν,
1)Θέλω να μάθω πως να χειρίζομαι Photoshop, Illustrator & Fireworks. Ποια είναι η καλύτερη μέθοδος; Με κανονικά βιβλία ή με Tutorials?
2)Σύμφωνα με την απάντηση που δώσατε στο 1, μπορείτε να παραθέσετε εδώ τους τίτλους των βιβλίων ή τα links που θα βρω τα tutorials?
3)Είμαι εντελώς αρχάριος & άσχετος όπως καταλάβατε, δεν ξέρω τίποτα περί γραφιστικής (προς το παρόν θαυμάζω έργα άλλων) για αυτό τα βιβλία ή τα Tutorials θέλω να ξεκινάνε από τα βασικά, π.χ. τι είναι Photoshop (ή οποιοδήποτε πρόγραμμα), να προχωράνε εξηγώντας ένα προς ένα τα εργαλεία και τη χρησιμότητά τους, να εξηγούν πως θα επεξεργαστώ μια εικόνα και να καταλήγουν στην τελική μορφή της εικόνας μετά την επεξεργασία. Ξέρετε κάνα τέτοιο Tutorial ή Book?

Αυτές ήταν οι ερωτήσεις μου (επιτέλους τελείωσα). Αν μείνω ικανοποιημένος από τις απαντήσεις σας, δε θα ξαναρωτήσω! Σας πρήζω και σας... Σόρι ρε παιδιά, απλά θέλω να μάθω και είμαι λίγο αφελής:(:worry::worry::worry::worry::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Μία πολύ καλή σειρά tutorials η οποία ξεκινάει από μηδέν και φτάνει μέχρι και προχωρημένο επίπεδο είναι αυτή της lynda.com One-on-One:

Code:
[B]Photoshop CS3 One-on-One: The Essentials[/B]
https://movielibrary.lynda.com/html/modPage.asp?ID=414

[B]Photoshop CS3 One-on-One: Beyond the Basics[/B]
https://movielibrary.lynda.com/html/modPage.asp?ID=416

[B]Photoshop CS3 One-on-One: Advanced Techniques[/B]
https://movielibrary.lynda.com/html/modPage.asp?ID=415
Τα οποία υπάρχουν και σε επεισόδια διάσπαρτα στο youtube :)

Για άλλα tutorials σε διάφορα προγράμματα μπορείς να δεις εδώ

Υπάρχουν και παράνομα στο Internet πλήρη, αλλά δεν επιτρέπεται σύμφωνα με τους κανόνες του forum ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 12 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top