Γιέ μου

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Το τραγούδι λέει

Γιέ μου, είν οι άνθρωποι απάνθρωποι καλέ μου
κι οι αρχόντοι είν εμπόροι του πολέμου και γελάν όταν το δάκρυ μας κυλά
Γιε μου, μην πιστεύεις σε κανέναν ακριβέ μου,
που ως κι οι φίλοι σου χαρήκανε Θεέ μου, που'χεις πέσει τώρα τόσο χαμηλά


Εσείς τί θα λέγατε στο παιδί σας, για τον κόσμο, για τους ανώτερους, τους κατώτερους, για τους φίλους...;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Εσείς τί θα λέγατε στο παιδί σας


Πάνε φέρε μου τσιγάρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.

Φωτογραφία: Ο. Winston


Το τρένο, 5-11-1987


Κοίταξε!

Κοίτα καλά.

Όταν μεγαλώσεις θα γίνεις κι εσύ αστραυτερός.

Θα ξεφυσάς κι έσυ για το φορτίο τους
που φορτώσαν στη δική σου πλάτη.

Θα'σαι μαύρος κι εσύ. Ναί! Μη φοβάσαι.

Κι ίσως να 'σαι κακός.

Κοίταξε αγόρι μου...

Μια μέρα θα είσαι μεγάλος και δυνατός
μα και τότε θα κάνεις το κέφι τους.

Θ' ακολουθείς το δρόμο που σου χάραξαν,
το δικό τους δρόμο.

Δέν θα δυστάζεις εσύ.

Δέν θα σε μάθουν να ερωτεύεσαι...

Μόνο να τρέχεις.



Αγόρι μου...

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Πάνε φέρε μου τσιγάρα.

Με τέτοια αδιαφορία ο δικος σου γιός το πιθανότερο θα ήταν πέθαμένος πολύ πρίν να είναι σε θέση να τον στείλεις για τα τσιγάρα σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Με τέτοια αδιαφορία ο δικος σου γιός το πιθανότερο θα ήταν πέθαμένος πολύ πρίν να είναι σε θέση να τον στείλεις για τα τσιγάρα σου



Αντιθέτως, καρδούλα μου, εσύ βλέπεις τέσσερα γράμματα σε μια οθόνη,
ενώ σου περιέγραψα γλαφυρά πως ό,τι και να του πω,
θα γράψει τον Πατερναλισμό τον δικό μου και όλων των άλλων
εκεί που δεν πιάνει ήλιος. Γιός είναι, θα νομίζει πως μπορεί τα πάντα, μέχρι να φάει τα μούτρα του.

Όπως εμείς άλλωστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Αντιθέτως, καρδούλα μου, εσύ βλέπεις τέσσερα γράμματα σε μια οθόνη,
ενώ σου περιέγραψα γλαφυρά πως ό,τι και να του πω,
θα γράψει τον Πατερναλισμό τον δικό μου και όλων των άλλων
εκεί που δεν πιάνει ήλιος. Γιός είναι, θα νομίζει πως μπορεί τα πάντα, μέχρι να φάει τα μούτρα του.

Όπως εμείς άλλωστε.

Αθάνατε Ρεμπεσκέ! Προσκυνώ σε ..... :worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
...θα γράψει τον Πατερναλισμό τον δικό μου και όλων των άλλων
εκεί που δεν πιάνει ήλιος....

Το μήλο κάτω απο τη μηλιά, γι'αυτήν ακριβώς την αδιαφορία μίλησα. Ετσι δεν θα μεγαλώσεις ποτέ παιδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ετσι δεν θα μεγαλώσεις ποτέ παιδιά.

Πολλές φορές δεν τα μεγαλώνεις εσύ...Εκείνα σε "μεγαλώνουν"... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Να έχεις πίστη στους ανθρώπους, όλοι έχουν κάτι καλό μέσα τους
Να βοηθάς όποιον μπορείς και όποτε σου δίνεται η ευκαιρία
Να αγαπάς με όλη σου τη δύναμη, να μη φοβάσαι να ανοίξεις την ψυχή σου
Να μην ντραπείς να δείξεις τις αδυναμίες σου- κανείς δεν είναι τέλειος
Να είσαι ακέραιος και σωστός- να κρατάς τον λόγο σου ακόμη κι αν οι άλλοι δεν κάνουν το ίδιο
Να μην απογοητεύεσαι από τους ανθρώπους- θα υπάρξουν και κάποιοι που θα είναι φωτεινές αχτίδες στη ζωή σου
Να μην επιτρέπεις σε κανέναν να σε μειώνει και να σε κάνει να αισθάνεσαι κατώτερος
Να είσαι σίγουρος για τον εαυτό σου
Να υπερασπίζεσαι τις αρχές και τα πιστεύω σου- να είναι όμως δικά σου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
  1. O κόσμος είναι σκ@τ@ και θες - δε θες να γίνεις κομμάτι του και μάλιστα ζωτικής σημασίας (ανταλλακτικό).
  2. Οι ανώτεροι είναι αυτό που οι γονείς σου θα ήθελαν να γίνεις επειδή ποτέ δε κατάφεραν εκείνοι να γίνουν κάτι αντίστοιχο (μετά μεγάλωσαν αρκετά, και κατάλαβαν πως εν τέλει όλα είναι μία απάτη -μολαταύτα επιμένουν στο θέμα της μόρφωσης προκειμένου να αποκατασταθείς επαγγελματικά, ακόμη και εκεί είναι λάθος, τόσο λάθος...-).
  3. Οι κατώτεροι είναι αυτοί που θα τη πληρώνουν κάθε φορά που θα έχεις νεύρα.
  4. Να έχεις λίγους φίλους και πολλούς γνωστούς, ποτέ το ανάποδο.
Αυτά ως απάντηση εδώ:
Εσείς τί θα λέγατε στο παιδί σας, για τον κόσμο, για τους ανώτερους, τους κατώτερους, για τους φίλους...;
αν βέβαια ποτέ θελήσω να γίνω πατέρας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Αν προσθέσουμε ένα Προσεξε και μερικες αλλες προσθήκες (σε μπολντ) στα παρακάτω θα συμφωνήσουμε στα περισσότερα. Το κάνω

  1. Πρόσεξε γιατί O κόσμος είναι σκ@τ@ και θες - δε θες θα γίνεις κομμάτι του και μάλιστα ζωτικής σημασίας (ανταλλακτικό).(αν εισαι τυχερός και έξυπνος αλλιώς θα γίνεις φτηνό ανταλλακτικό)
  2. Πρόσεξε να γίνεις ανώτερος. Οι ανώτεροι είναι αυτό που οι γονείς σου θα ήθελαν να γίνεις επειδή ποτέ δε κατάφεραν εκείνοι να γίνουν κάτι αντίστοιχο
  3. Πρόσεξε μην γίνεις κατώτερος. Οι κατώτεροι είναι αυτοί που θα τη πληρώνουν κάθε φορά που θα έχεις νεύρα.
  4. Πρόσεξε Να έχεις λίγους φίλους και πολλούς γνωστούς, ποτέ το ανάποδο.
Αυτά ως απάντηση εδώ:
αν βέβαια ποτέ θελήσω να γίνω πατέρας.


Και θα συμπλήρωνα στον φιλτατο Μπόρατ. Πρόσεξε μη γίνεις πατέρας πριν να είσαι έτοιμος να αντιμετωπίσεις ολόκληρο το κόσμο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Το τραγούδι λέει

Γιέ μου, είν οι άνθρωποι απάνθρωποι καλέ μου
κι οι αρχόντοι είν εμπόροι του πολέμου και γελάν όταν το δάκρυ μας κυλά
Γιε μου, μην πιστεύεις σε κανέναν ακριβέ μου,
που ως κι οι φίλοι σου χαρήκανε Θεέ μου, που'χεις πέσει τώρα τόσο χαμηλά


Εσείς τί θα λέγατε στο παιδί σας, για τον κόσμο, για τους ανώτερους, τους κατώτερους, για τους φίλους...;

Καταρχήν φανταστικό τραγούδι.:/:

Θα προσπαθούσα μέσα από παραδείγματα δικών μου εμπειριών να το μάθω τον κόσμο. Θα του μάθαινα να στέκεται στα πόδια του, να είναι υπερήφανος, να μην επιτρέπει σε κανέναν να τον κοροϊδεύει ή να του κλέψει την αξιοπρέπεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Καταρχήν φανταστικό τραγούδι.:/:

Θα προσπαθούσα μέσα από παραδείγματα δικών μου εμπειριών να το μάθω τον κόσμο. Θα του μάθαινα να στέκεται στα πόδια του, να είναι υπερήφανος, να μην επιτρέπει σε κανέναν να τον κοροϊδεύει ή να του κλέψει την αξιοπρέπεια.


Αυτό που έγραψες, είναι πάρα πολύ όμορφο Σύλβια :give_rose: και κάτι που πρέπει να κάνουν όλοι οι γονείς πιστεύω, είναι το καλύτερο δώρο που θα μπορούσαν να κάνουν στα παιδιά τους! <3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Αυτό που έγραψες, είναι πάρα πολύ όμορφο Σύλβια :give_rose: και κάτι που πρέπει να κάνουν όλοι οι γονείς πιστεύω, είναι το καλύτερο δώρο που θα μπορούσαν να κάνουν στα παιδιά τους! <3
Ούτε που το θυμόμουν. ;)
Εντωμεταξύ λέγεται ότι αυτό το τραγούδι γράφτηκε για τον γιο του Κοκοτα που ήταν ομοφυλόφιλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Ούτε που το θυμόμουν. ;)
Εντωμεταξύ λέγεται ότι αυτό το τραγούδι γράφτηκε για τον γιο του Κοκοτα που ήταν ομοφυλόφιλος.


<3 :give_rose:
Δεν ήξερα το τραγούδι παρότι οι στίχοι είναι πολύ ωραίοι, ούτε ότι γράφτηκε για τον γιο του, δεν είχα ιδέα !
Ελπίζω ο μπαμπάς του, να τον αποδέχθηκε ...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top