Εξωδικο για καταβολή αποθεματικου

Matador

Νεοφερμένος

Ο Matador αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπερα σας Ειμαι ιδιοκτητης διαμερισματος μιας πολυκατοικιας 8 διαμερισματων. Ενας εκ των 8 ιδιοκτητων αρνειτε να πληρωσει εδω και 2 χρονια τα χρηματα που δινουμε εκ κοινου ολοι για το αποθεματικο της πολυκατοικιας. Οι υπολοιποι σκεφτομαστε να κανουμε ενα εξώδικο προς αυτον ζητοντας την καταβολη των χρηματων. Πιστευετε ειναι σωστη αυτη η κινηση, θα μας τα πληρωσει ή μπορει να κανει και αυτος εξωδικο εναντιον μας και τι μπορει να διεκδικισει? Ποσο μπορει να τραβηξει αυτη η ιστορια, μπορει να παει σε δικαστηριο? Ευχαριστω εκ των προτερων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Καλησπερα σας Ειμαι ιδιοκτητης διαμερισματος μιας πολυκατοικιας 8 διαμερισματων. Ενας εκ των 8 ιδιοκτητων αρνειτε να πληρωσει εδω και 2 χρονια τα χρηματα που δινουμε εκ κοινου ολοι για το αποθεματικο της πολυκατοικιας. Οι υπολοιποι σκεφτομαστε να κανουμε ενα εξώδικο προς αυτον ζητοντας την καταβολη των χρηματων. Πιστευετε ειναι σωστη αυτη η κινηση, θα μας τα πληρωσει ή μπορει να κανει και αυτος εξωδικο εναντιον μας και τι μπορει να διεκδικισει? Ποσο μπορει να τραβηξει αυτη η ιστορια, μπορει να παει σε δικαστηριο? Ευχαριστω εκ των προτερων

Φίλε Ματαντορ, εάν το Καταστατικό της πολυκατοικίας προβλέπει κάτι τέτοιο, είναι υποχρεωμένος (κατά νόμο) να πληρώσει. Για περισσότερες λεπτομέρειες, θα σου γράψω μετά. Αρκεί να μου γράψεις, τι ακριβώς προβλέπει σχετικά το Καταστατικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Matador

Νεοφερμένος

Ο Matador αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Φιλε Νωεύς, καταρχας σε ευχαριστω για την απαντηση σου. Οσον αναφορα αυτο που μου ζητας από οτι γνωριζω ειχαμε υπογραψει σε συνελευση πολυκατοικιας, 7 στους 8 να καταβαλουμε x χρηματικο ποσο καθε μηνα για το αποθεματικο. Λεω 7 στους 8 γιατι ο 8ος που ειναι ο εν λωγω ιδιοκτητης παντα ειναι απων απο τις συνελευσεις, ενημερωνετε δε απο τον εκαστοτε διαχειριστη.
Λες οτι ειναι υποχρεωμενος απο τον νομο να πληρωσει. Αν αρνηθει τι κυρωσεις μπορει να εχει ή πρεπει να παμε ολοι σε δικαστηριο μαζι του?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Φιλε Νωεύς, καταρχας σε ευχαριστω για την απαντηση σου. Οσον αναφορα αυτο που μου ζητας από οτι γνωριζω ειχαμε υπογραψει σε συνελευση πολυκατοικιας, 7 στους 8 να καταβαλουμε x χρηματικο ποσο καθε μηνα για το αποθεματικο. Λεω 7 στους 8 γιατι ο 8ος που ειναι ο εν λωγω ιδιοκτητης παντα ειναι απων απο τις συνελευσεις, ενημερωνετε δε απο τον εκαστοτε διαχειριστη.
Λες οτι ειναι υποχρεωμενος απο τον νομο να πληρωσει. Αν αρνηθει τι κυρωσεις μπορει να εχει ή πρεπει να παμε ολοι σε δικαστηριο μαζι του?

Αγαπητέ φίλε, δεν μου γράφεις, αν η πολυκατοικία σας έχει Καταστατικό...Μπορεί και να έχει κυρώσεις, αλλά με την ύπαρξη Καταστατικού, τα πράγμαε ξεκαθαρίζονται πιο άμεσα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Matador

Νεοφερμένος

Ο Matador αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Επισυνάπτω ενα document που λεει τι οριζει ο Κανονισμος της πολυκατοικιας σχετικα με τα κοινα βάρη και τις δαπανες των ιδιoκτητών. Όποιος / α εχει χρόνο να το διαβάσει μπορεί να με διαφωτισει στα παραπάνω ερωτήματά μου?

Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • ΚΟΙΝΑ ΒΑΡΗ ΚΑΙ ΔΑΠΑΝΕΣ.doc
    22 KB · Εμφανίσεις: 724

Matador

Νεοφερμένος

Ο Matador αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Φιλε Νωευς πιστευω το καταστατικο της πολυκατοικιας που ζητας ειναι το κοματι που εχω στην επισυναψη στο πιο πανω μυνημα, εκει αναφερετε στον Κανονισμο της οικοδομης ως Κοινα βαρη και δαπανες. Οποιος μπορει ας μου απαντησει στα παραπανω ερωτηματα

Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
To κομμάτι που παρέθεσες αναφέρει έναν ορισμό των κοινών βαρών και κανένα λόγο δεν κάνει σχετικά με το πως κατανέμονται αυτά. Συνεπώς δεν βοηθά.
Σε κάθε περίπτωση, ακόμα κι αν δεν γίνεται ρητή αναφορά στο καταστατικό, γίνεται πάγια δεκτό πως οι ιδιοκτήτες των διαμερισμάτων μοιράζονται τα κοινά βάρη/έξοδα που προκύπτουν από την χρήση της πολυκατοικίας και ένα εξώδικο μπορεί να τον τρόμαζε και να τον έκανε να πληρώσει. Έχε υπόψιν σου όμως πως το εξώδικο αποτελεί απλά επίσημη όχληση και δεν επιφέρει καμία άλλη νομική συνέπεια - αν δεν τρομάξει μετα μόνο με αγωγή μπορείτε να ζητήσετε τα χρήματα που σας χρωστάει και μάλιστα με τον νόμιμο τόκο από τότε που έγιναν απαιτητά. Εκείνος δεν μπορεί να σας κάνει κάτι δικαστικά, μπορεί όμως αν πχ έχετε πολεοδομικές παραβάσεις στα δικά σας διαμερίσματα να σας "καρφώσει" (αν μιλάμε για παραβάσεις που αφορούν γενικά την πολυκατοικία δεν θα το κάνει, γιατί θα ευθύνεται και ο ίδιος).
Γενικά έτσι όπως το περιγράφεις πρόκειται για μία μάλλον απλή υπόθεση, την οποία όμως θα πρέπει να αναλάβει δικηγόρος. Το να ρωτάς σε φόρουμ δεν θα σε βοηθήσει πολύ (και στο λέω ως δικηγόρος αυτό). :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Matador

Νεοφερμένος

Ο Matador αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Σε ευχαριστω Kajira για τον χρονο σου να μου απαντησεις.

Οταν λες "γίνεται πάγια δεκτό πως οι ιδιοκτήτες
των διαμερισμάτων μοιράζονται τα κοινά βάρη/έξοδα που προκύπτουν από την χρήση της πολυκατοικίας" αυτο περιλαμβάνει και τα χρηματα που πρεπει να καταβληθουν για το αποθεματικο?

Επειδη πολυ φοβαμε πως το εξώδικο δεν προκειτε να τον τρομαξει και επειδη δεν εχω ιδεα πως μπορει να κινηθει (οπως λες καταγγελιες ή δεν ξερω και εγω τι αλλο) πόσο περιπου κοστιζει ένα εξωδικο αυτης της μορφής και πόσο η αγωγη. Δεν ξερω αν τα λεω καλα καθως δεν εχω ασχοληθει με τιποτα απο τα 2 στο παρελθον.

Καταλαβαινω πως το φορουμ ισως δεν ειναι και το καλυτερο μερος να συζηταω κατι αλλα θα ηθελα αν ειναι δυνατον να εχω μια ιδεα για το πως ειναι τα πραγματα πριν παω σε δικηγορο.

Σας ευχαριστω ολους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Tιμές μόνο πολύ χοντρικά θα μπορούσα να σου πω: ένα εξώδικο δεν στοιχίζει κάτω από 200 - 300 ευρώ και μια αγωγή δύσκολο να στοιχίσει κάτω από 400 - 500 και αυτά με κάθε επιφύλαξη. Φυσικά θα κάνεις συνεδρίαση στην πολυκατοικία και θα φτιαξετε πρακτικό που να λέει πως εξουσιοδοτείτε την τάδε δικηγόρο και θα τα πληρωσετε και ολοι μαζί, αφού είναι θέμα της πολυκατοικίας (Θεωρω με βαση οσα λες, πως θα κερδισετε οποτε μπορείτε να ζητησετε απο το δικαστηριο να τον υποχρεωσει να πληρωσει και τα εξοδα της δικηγόρου σας, οπότε στην ουσία εκ των υστέρων θα τα πάρετε πισω).

Όσο για το πρωτο ερωτημα σου αν το καταστατικο προβλεπει την υπαρξη αποθεματικου, ναι περιλαμβάνεται και αυτό (έχει ομως παντα σημασια η διατυπωση των συγκεκριμενων όρων).

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Matador

Νεοφερμένος

Ο Matador αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Σε ευχαριστω πολυ Kajira για την απαντηση σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Επαναλαμβάνω πως οι τιμές είναι καθάρα ενδεικτικές :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top