"Αν δεν έχεις βρει κάτι για το οποίο αξίζει να πεθάνεις, δεν αξίζεις να ζεις"...

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Το παραπάνω ρητό αποδίδεται στον Martin Luther King.

Συμφωνείτε; Υπάρχει κάποια ιδέα για την οποία θα δίνατε τη ζωή σας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα. Για μενα είναι η ιδέα ενός πιο ευτυχισμένου κόσμου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Θα πέθαινα για την οικογένειά μου.
Θα πέθαινα για έναν καλύτερο κόσμο.

Αλλά όλα υπό συνθήκες, κι ο θάνατος δε χαρίζεται έτσι απλά.
Υπό κάποια απειλή. Νομίζω οι περισσότεροι θα ήμαστε πρόθυμοι να "πολεμήσουμε" μέχρι τα άκρα, και έτσι το εννοούσε και ο Martin Luther King.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Συμφωνώ Γίδι. Να προσθέσω και κάτι:
Όχι απαραίτητα υπό κάποια απειλή. Θεωρητικά ίσως και υπό κάποια εγγύηση, ακόμα και αν δεν υπήρχε απειλή.
Δηλαδή έστω ότι πίστευες ακράδαντα ότι αν πεθάνεις, θα εκπληρωθεί αυτή η ιδέα στην οποία πιστεύεις, τότε ίσως να το έκανες ακόμη κι αν δεν υπήρχε κάποια απειλή. Διαφωνείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δυσκολεύομαι να σκεφτώ κάποιο παράδειγμα... Οκ, ίσως να όρισα λάθος την απειλή αυτή... Δε θα 'ναι οπωσδήποτε κάποιος πόλεμος, αν και αυτός συμπεριλαμβάνεται... Αλλά η αρρώστια, ή ό,τι μπορεί να χαλάει την ποιότητα ζωής όσων αγαπώ και ό,τι πιστεύω, είναι "απειλή"...

Έχεις εσύ κανένα παράδειγμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Kάθε τι που λέγεται, πρέπει να εξετάζεται σε σχέση με την εποχή που λέγεται. Ο Κινγκ καλά τα'λεγε την εποχή του και σίγουρα δεν εννοούσε να είσαι έτοιμος να θυσιαστείς για την ερωμένη σου ή για την οικογένειά σου ή κάποιον που βρίσκεται σε κίνδυνο, αλλά για ένα συλλογικό όραμα. Σήμερα Δεν θα θυσίαζα για καμμία μεγάλη ιδέα τη ζωή μου, γιατί δεν υπάρχει καμμία υψηλή ιδέα και κυρίως δεν υπάρχουν αφυπνισμένες μάζες να την υποστηρίζουν, ούτε ηγέτες αξιόπιστοι να την υπηρετούν, ούτε καν διαννοούμενοι - και η διαννόηση συνθηκολόγησε. Να γίνω Δον Κιχώτης σε μια μηδενιστική και φαιδρή εποχή ; Το μόνο που μας απομένει τώρα είναι να αλλάζουμε τις συνειδήσεις μας σε ατομικό επίπεδο και ίσως αυτό είναι ένα πρώτο βήμα. Αλλά ήρωας στη σημερινή εποχή ; Να χάσεις τη ζωή σου ; Υπάρχει τίποτα μεγάλο να υπερασπιστούμε την εποχή της συνθηκολόγησης που και η αντίσταση είναι σικέ και ευτελισμένη κι αυτή από μόνη της ως έννοια και που πήξαμε από "ήρωες'' και ''σωτήρες'' ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Εις οιωνός άριστος, αμύνεσθαι περί ΠΑΡΤΗΣ!!!


Κατά τ' άλλα, συμφωνώ με το Δόκτορα, ο οποίος με έχει καλύψει πλήρως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Δηλαδή έστω ότι πίστευες ακράδαντα ότι αν πεθάνεις, θα εκπληρωθεί αυτή η ιδέα στην οποία πιστεύεις, τότε ίσως να το έκανες ακόμη κι αν δεν υπήρχε κάποια απειλή. Διαφωνείς;

O King μαλλον το είπε με την έννοια του αγωνα, στον οποίο φυσικά καμία εγγύηση δεν υπάρχει για την έκβαση του. Θα τον έκανες δηλαδή τον αγώνα ακόμη και χωρίς καμία εγγύηση, πράγμα που θα σήμαινε ίσως ότι θα έδινες τελικά και τη ζωή σου γι'αυτόν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Για τους ανθρώπους που αγαπάω- ναι, θα πέθαινα χωρίς δεύτερη σκέψη και χωρίς κανέναν δισταγμό. :redface: Θα πέθαινα για την ελευθερία μου- δεν μπορώ να φανταστώ τη ζωή σε καλούπια και με περιορισμούς τέτοιου είδους. Θα πέθαινα προκειμένου να υπερασπιστώ τις αρχές και τις αξίες στις οποίες πιστεύω- δεν θα μπορούσα να τις αρνηθώ για κανέναν λόγο.
Και το εννοώ, και για τα τρία τα οποία ανέφερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Θα πέθαινες για την ελευθερία σου; Τότε γιατί είσαι ακόμη ζωντανή; Πιστεύεις πως είσαι ελεύθερη;
Επίσης, οι αρχές και οι αξίες που πιστεύεις είναι αυτές που κυριαρχούν στην κοινωνία γύρω σου, γι' αυτό δεν έχεις πεθάνει ακόμη για να τις υπερασπιστείς;

Λόγια, μεγάλα λόγια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Θα πέθαινες για την ελευθερία σου; Τότε γιατί είσαι ακόμη ζωντανή; Πιστεύεις πως είσαι ελεύθερη;
Επίσης, οι αρχές και οι αξίες που πιστεύεις είναι αυτές που κυριαρχούν στην κοινωνία γύρω σου, γι' αυτό δεν έχεις πεθάνει ακόμη για να τις υπερασπιστείς;

Λόγια, μεγάλα λόγια...

Ψυχικά μπορεί να πεθαίνω και κάθε μέρα... Δεν το ξέρεις :/:

Όσο για την ελευθερία μου, ναι είμαι ελεύθερη εφόσον μπορώ να λέω τη γνώμη μου και να κάνω πράξη τα όνειρά μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Ψυχικά μπορεί να πεθαίνω και κάθε μέρα... Δεν το ξέρεις :/:


Αυτό είναι και η απόδειξη ότι αγωνιζεσαι, και κατα συνέπεια ότι ζείς ...:)

Όσο για την ελευθερία μου, ναι είμαι ελεύθερη εφόσον μπορώ να λέω τη γνώμη μου και να κάνω πράξη τα όνειρά μου.
Αυτό τωρα ίσως οδηγεί στο πρώτο :/:. Το σύστημα είναι φτιαγμένο με τέτοιο τρόπο ώστε να απαγορεύει με χιλιάδες μηχανισμούς, δυο πράγματα: Την ελευθερία και την ευτυχία. Ελεύθεροι και ευτυχισμένοι άνθρωποι τί θα κατανάλωναν; Το ενα δέκατο οσων καταναλώνουν σημερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Τείνω να συμφωνήσω με το Γίδι και με τον Δόκτορα. Έστω και αν φαινομενικά λένε διαφορετικά πράγματα, πιστεύω πως με καλύπτουν και οι δύο μιας και μιλάνε για δύο όψεις του ίδιου νομίσματος. Θεωρητικά και εγώ πιστεύω πως θα ήμουν έτοιμος να πεθάνω για να υπερασπιστώ την οικογένειά μου και για να φέρω έναν καλύτερο κόσμο, αν αυτός θα ερχόταν μέσω του θανάτου μου.

Έστω πως το πρώτο μπορεί να γίνει κάποτε υπό συνθήκες (π.χ. να βρεθώ σε κατάσταση που πρέπει είτε να σωθώ εγώ, είτε το παιδί μου). Το δεύτερο όμως δύσκολα θα μπορούσα να το φανταστώ να γίνεται πραγματικότητα γιατί δεν νομίζω πως σήμερα κάποιος μπορεί να προσφέρει κάτι ουσιαστικό με τον φυσικό θάνατό του.

Αυτό που νομίζω πως εννοούσε ο Κινγκ και αυτό το οποίο τείνω να πιστεύω και εγώ είναι ο πνευματικός αργός θάνατος. Δηλαδή να είσαι έτοιμος να υπερασπιστείς τις ιδέες και τα ιδανικά σου κάτω από αντίξοες συνθήκες, ακόμη και αν το 99,9% του περιβάλλοντός σου προσπαθεί να σε αποτρέψει για κάποιους λόγους (π.χ. για να σε προστατεύσει από όλους αυτούς που θα σε επιτεθούν ή επειδή νιώθει απειλείται από τις ιδέες σου). Το να καταφέρεις να πας κόντρα στο ρεύμα και να επιμείνεις στις ιδέες σου είναι ψυχοφθόρες διαδικασίες οι οποίες νομίζω πως δίκαια θα μπορούσαν να παρομοιαστούν με κάποιο είδος αργού θανάτου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
"Περίλυπος είναι η ψυχή μου έως θανάτου...Πάτερ μου, εάν δεν είναι δυνατόν το ποτήριον τούτο να παρέλθει απ' εμού, γενηθήτω το θέλημα σου"!
Λίγες ημέρες μετά:
"Θαρσείτε" όμως,"εγώ ενίκησα τον κόσμον" και "Χαίρεσθαι την εμοί χαρά"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Το να καταφέρεις να πας κόντρα στο ρεύμα και να επιμείνεις στις ιδέες σου είναι ψυχοφθόρες διαδικασίες οι οποίες νομίζω πως δίκαια θα μπορούσαν να παρομοιαστούν με κάποιο είδος αργού θανάτου.

Αν η συνηθισμένη (καθιερωμενη, επιβεβλημένη) τάξη πραγμάτων ήταν η καλύτερη για την εξέλιξη μας σαν είδος, θα βρισκόμασταν ακόμη στα σπήλαια. Γιατι αυτή η τάξη πραγμάτων, η τότε, δεν θα είχε ανατραπεί ποτέ, αφού θα ήταν η κοινώς αποδεκτή καλύτερη.

Το να πάς κόντρα στο ρεύμα λοιπόν, είναι μια απαραίτητη διαδικασία που όλοι απολαμβάνουν. Αρκει να το κάνει κάποιος άλλος. Να δοκιμάσει κάποιος άλλος το νερό της πηγής, να πιάσει κάποιος άλλος τη φωτιά, να δαμάσει κάποιος άλλος το άλογο... Κι αφού όλα πανε καλά, ε τότε να ακολουθήσουμε κι εμείς οι έξυπνοι και πονηροί. Το ζήτημα είναι ότι άν όλοι είμασταν τόσο έξυπνοι και πονηροί, τωρα θα είμασταν όλοι ακόμα μαιμούδες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Θα πέθαινες για την ελευθερία σου; Τότε γιατί είσαι ακόμη ζωντανή; Πιστεύεις πως είσαι ελεύθερη;
Επίσης, οι αρχές και οι αξίες που πιστεύεις είναι αυτές που κυριαρχούν στην κοινωνία γύρω σου, γι' αυτό δεν έχεις πεθάνει ακόμη για να τις υπερασπιστείς;

Λόγια, μεγάλα λόγια...
συμφωνώ με τον Χάος, αλλά φυσικά δεν το απευθύνω στην καλυψώ, αλλά στον εαυτό μου περισσότερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Αν δεν βρεθώ μπροστά στο δίλλημα δεν το ξέρω.
Αν το δω αντικειμενικά έχουμε φτάσει να διυλίζουμε τον κώνωπα όπως και τις μεγάλες ιδέες - οπότε δεν βρίσκουμε πολλά πράγματα να πιστέψουμε γιατί τίποτα δεν είναι "αγνό" οπως το θέλουμε εμείς οι "αγνοί". Ίσως όμως να είναι απλώς η τεμπελιά μας σε συνδυασμό με την λάθος υπερπληροφόρηση.
Εγώ πάλι δεν μπορώ να βάλω την οικογενεια μου και τα παιδιά μου σαν τον λόγο που θα πέθαινα γιατί αλλοιώς θα ήμουν ήδη στο δρόμο για όλα αυτά που θα τα πληγώσουν ή θα τα σκοτώσουν (περιβαλλονικά, οικονομικά) όμως δεν είμαι άρα θα ήταν ψέμμα να πω κάτι τέτοιο. Και επίσης θα'πρεπε να είμαι στους δρόμους και για αυτά που σκοτώνουν τα παιδιά όλου του άλλου κόσμου ή έστω να κάνω ένα μποϋκοτάζ στην ZARA και την PUMA (καλά αυτό το κάνω αλλά όχι από θέση αλλά επειδή δεν μου αρέσουν τα ψώνια :whistle:).
Όταν έχεις φτάσει σε αυτό που λέει ο MLK είσαι ήδη στον δρόμο κι όχι σε forum.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Αν δεν βρεθώ μπροστά στο δίλλημα δεν το ξέρω.

Είσαι μπροστά στο διλλημα κάθε μέρα, απο παιδί...

Γιατί η ζωή σου περνάει, φεύγει. Το ότι χάνεται αργά αργά, σε διαδικασίες που δεν θα ήθελες, δεν διαφέρει και πολύ απο το να την έχανες μια κι έξω, με τρόπο που δεν θα ήθελες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Υπάρχει κάποια ιδέα για την οποία θα δίνατε τη ζωή σας;

H ιδέα της μετενσάρκωσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

invalid

Πολύ δραστήριο μέλος

Η δεν είναι συνδεδεμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,279 μηνύματα.
Εκτός κι αν μετενσαρκωνόσουν σε τοστιέρα :P
(j/k)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top