Ισότητα, πλάνη ή πραγματικότητα;

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
δηλαδη ρε παιδιά, επειδή η κοινωνία/το κράτος αναγκάζει τους άντρες να χάσουν άσκοπα έναν ολόκληρο χρόνο από τα πιο δημιουργικά της ζωής τους, αντί να αγωνιστείτε να γινει ο στρατός μισθοφορικός ή τέλος πάντων να βρέιτε μια καλή λύση, προτιμάτε να καταλήξουν και οι γυναίκες να χάσουν άσκοπα έναν ολόκληρο χρόνο από τα πιο δημιουργικά της ζωής τους.

Τώρα αυτό είναι λογικό ή μικρόψυχο;:hmm:

Να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
δηλαδη ρε παιδιά, επειδή η κοινωνία/το κράτος αναγκάζει τους άντρες να χάσουν άσκοπα έναν ολόκληρο χρόνο από τα πιο δημιουργικά της ζωής τους, αντί να αγωνιστείτε να γινει ο στρατός μισθοφορικός ή τέλος πάντων να βρέιτε μια καλή λύση, προτιμάτε να καταλήξουν και οι γυναίκες να χάσουν άσκοπα έναν ολόκληρο χρόνο από τα πιο δημιουργικά της ζωής τους.

Τώρα αυτό είναι λογικό ή μικρόψυχο;:hmm:

Να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα:hmm:

Το θέμα είναι να πάψουν γενικά οι αιτίες για την την ύπαρξη στρατών, αγαπητή Παλαντίν. Τότε ίσως επέλθει κι αυτό που ο καθένας εννοεί ισότητα ...για τους άλλους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Δεν πάτε στρατό, γιατί δεν κάνετε για τον στρατό. Πολύ απλά η πλειοψηφία (και όχι μεμονωμένες περιπτώσεις) δεν μπορείτε να αντεπεξέλθετε σε αυτό που ζητάει ο στρατός ή να ζήσετε στις συνθήκες που αυτός επιβάλλει.
Ποιές συνθήκες? Πότε πήγες στρατό?
-Εγώ στα 18 έκανα όλες τις δουλειές καλύτερα από στρατιώτη, δεν φωνάζαμε τζάμπα την μαμά μας στρατηγό :D (κι ας είμαι σίγουρη ότι αν είχε και αγόρι εμείς θα του στρώναμε το κρεββάτι - ισότητα γαρ :D). -
Απ'ότι ακούω δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα να ανταπεξέρθουμε.

Εγώ αυτό που ακούω είναι ότι η εγκυμοσύνη είναι ότι καλύτερο στην ζωή της γυναίκας και μάλιστα είναι από τα θετικά του να είσαι γυναίκα. Μάλλον το γυρίζετε όπως σας συμφέρει κάθε φορά. :P
- Εσείς οι άντρες δεν θα ζήσετε ποτέ πως είναι να έχεις μια ζωή στα σπλάχνα σου, να φέρνεις το παιδί σου στον κόσμο.
- Εσείς οι άντρες δεν θα ζήσετε ποτέ την ταλαιπωρία της εγκυμοσύνης και του θηλασμού, καλύτερα να πήγαινα φαντάρος.
Αποφασίστε :).
Κι εγώ έχω ακούσει διάφορους να μου λένε πόσο καλά περάσανε στο στρατό, ή πόσα τους έδωσε αλλά δεν το συγχέω. Άλλοι περάσανε άσχημα. Για ρώτα αν δεν υπήρχε το παιδί πόσες από μας θα θέλαμε να περάσουμε μια περίοδο σαν της εγκυμοσύνης. Απλώς είναι το αποτέλεσμα που ακυρώνει όλες τις δυσκολίες και τις φοβίες που περνά μια γυναίκα στους 9 αυτούς μήνες.

Στην τελική το πιο πιθανό είναι ότι οι άντρες σας θα σας έχουν στα πούπουλα τους 26 εκείνους μήνες (περίεργο που έβαλες στάνταρ 2 παιδιά) ;)...
Όπως επίσης ο εργοδότης μας, οι άνθρωποι στα λεωφορεία που θα μας δίνουν τις θέσεις τους, η μαμά μας και η μαμά του, ο μπακάλης και όπωςδήποτε τα προηγούμενα παιδιά μας που καταλαβαίνουν ακριβώς την κατάσταση που βρισκόμαστε και δεν θέλουν να μας κουράσουν και δεν νοιώθουν παραμελημένα από την εργαζόμενη, εγκυμονούσα μητέρα τους.:clapup:
Καληνύχτα Τζονμπόυ.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

takis68

Νεοφερμένος

Ο takis68 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ο λόγος που αναφέρθηκα στο στρατό ήταν ότι οι γυναίκες όπου τις συμφέρει θυμούνται την ισότητα.Η θητεία δεν είναι κάτι το φοβερό,δεν αναφέρθηκα εκεί γιατί δήθεν πέρασα χάλια.Απλά είπα ότι είναι χάσιμο χρόνου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Και έχεις δίκιο αλλά καταλαβαίνεις κι εσύ ότι στην πιθανότητα εύρεσης εργασίας εμεις έχουμε το αντίστοιχο του "αυτή θα μείνει έγγυος - και θα λείπει και θα την πληρώνω...." που ούτε κι αυτό παλεύεται εύκολα.
Επίσης συγγνώμη αλλά επειδή ο στρατός μειώνεται εγώ ίσως που είμαι μεγάλη να νιώθω ότι έχουν βελτιωθεί πολύ τα πράγματα και γι'αυτό να μειώνω στο μυαλό μου την αξία αυτού του χαμμένου χρόνου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Οταν σε μια συνεντευξη για δουλεια με ρωτανε, εαν εχω σχεση, τι σχεση ειναι αυτη, εαν ειναι πολυχρονη και εαν εχω σκοπο να κανω οικογενεια στο αμεσο μελλον, ε ναι, ωρες ωρες σκεφτομαι να ημουν αντρας...

Δεν είναι θεμα ισότητας ότι οι επιχειρήσεις προτιμούν άντρες ή γυναίκες, που θα δουλεύουν ασταμάτητα, χωρις δεσμούς και συναισθηματικές μεταπτώσεις, πωρωμένους με τα λεφτά και φυσικά χωις άλλη έγνοια απο την επιχείρηση. Ολα αυτά βολιδοσκοπούν οι ανωτέρω ερωτήσεις.

Γιατί όποιος πάει για στέλεχος που του λένε πότε και ποιά να παντρευτεί, είναι σε καλύτερη θέση; Άσε που μπορει να πρέπει να ειναι και γκέυ ένας άντρας (η να τον παραστήσει, τώρα πως γίνεται αυτό αντε βρές το) προκειμένου να παρει τη θέση μιας και παρα πολλά ανώτερα πόστα και επιχειρήσεις ανήκουν πλέον σ'αυτους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Οταν σε μια συνεντευξη για δουλεια με ρωτανε, εαν εχω σχεση, τι σχεση ειναι αυτη, εαν ειναι πολυχρονη και εαν εχω σκοπο να κανω οικογενεια στο αμεσο μελλον, ε ναι, ωρες ωρες σκεφτομαι να ημουν αντρας...

αυτό και i rest my case.... Δεν θυμάμαι να νοιάστηκαν ποτέ σε συνέντευξη για τον...συναισθηματικό κόσμο κανενός άντρα φίλου μου, σε αντίθεση με τον δικό μου, που δείχνει να τους απασχολεί πολύ στην ηλικία που είμαι! :hmm:


Αναφορικά με το στρατό δεν έχω να πω κάτι... με κάλυψε η palladin.. να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
αυτό και i rest my case.... Δεν θυμάμαι να νοιάστηκαν ποτέ σε συνέντευξη για τον...συναισθηματικό κόσμο κανενός άντρα φίλου μου, σε αντίθεση με τον δικό μου, που δείχνει να τους απασχολεί πολύ στην ηλικία που είμαι! :hmm:

Νοιάζονται για τα πάντα σε πληροφορώ.... Ειδικά για τις ακριβείς σεξουαλικές προτιμήσεις. Εχεις χάσει επεισόδια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
νοιάζονται για το μην τυχόν και μου πληρώσουν άδεια μητρότητας γιατί είμαι σε "επικίνδυνη" ηλικία...

Για το αν είμαι καλά στη σχέση μου και αν οδεύει για γάμο δεν με ρωτάνε από.. προσωπικό ενδιαφέρον και ... αγάπη για το συνάνθρωπο αυτό είναι σίγουρο!!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Ε ναι, είπαμε το όποιο ενδιαφέρον αφορά τις προεκτάσεις ή επιπτώσεις στην επιχείρηση. Ομως δεν τίθεται θέμα ισότητας. Τις γυναίκες δεν θέλουν να λειψουν για τη εκγυμοσύνη, τους άντρες δεν θέλουν αλλα πράγματα. Σε επιχειρηση που δουλευα όταβ είχα πρωτογνωρίσει τη γυναίκα μου ήμουνα ο πρώτος πωλητής όμως δούλευα λίγο καιρό εκεί. Είχαν αρχίσει ενα χούι αντί για τέσσερις κάθε μέρα να συνεδριάζουμε μέχρι έξι εφτά. Μια μέρα το αποφάσισα. Στις τέσσερις ακριβώς κλείνω τη τσάντα μου και γειά σας. Που πας με ρωτάει ο διευθυντής μου; Να γ...σω τη γυναίκα μου του λέω. Μα έχουμε συμβούλιο μου λέει. Και αύριο μέρα ειναι του λέω, για ένα απόγευμα δουλεύουμε, αλλιώς πρός τί, δεν αυτοκτονούμε καλύτερα;

Ε λοιπόν δεν εκανε καθόλου καλή εντύπωση. Μερικές μέρες μετά που συνέχιζα το ίδιο βιολί μου λέει ο διευθυντής. Καλα ρε συ νομίζεις ότι οι αλλοι δεν έχουνβ γυναίκες να γ..σουν; Μάλλον όχι του λεω, εκτός και άν έχουν κι εκείνες δεν θέλουν. Πάντως εγώ γι'αυτό δουλεύω, για τα απογεύματα με τη γυναίκα μου.

Αυτό έκανε ακόμη χειρότερη εντύπωση. Που να είχα και παιδιά δηλαδη, να θέλω να παίξω και μαζί τους. Ολοι σκλάβους θέλουνε, στη γαλέρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

takis68

Νεοφερμένος

Ο takis68 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
δηλαδη ρε παιδιά, επειδή η κοινωνία/το κράτος αναγκάζει τους άντρες να χάσουν άσκοπα έναν ολόκληρο χρόνο από τα πιο δημιουργικά της ζωής τους, αντί να αγωνιστείτε να γινει ο στρατός μισθοφορικός ή τέλος πάντων να βρέιτε μια καλή λύση, προτιμάτε να καταλήξουν και οι γυναίκες να χάσουν άσκοπα έναν ολόκληρο χρόνο από τα πιο δημιουργικά της ζωής τους.

Τώρα αυτό είναι λογικό ή μικρόψυχο;:hmm:

Να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα:hmm:
Εξήγησα ότι αναφέρθηκα στον ένα χρόνο θητείας επειδή είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα ότι οι γυναίκες ζητάνε όπου τις βολεύει ισότητα.Το να είσαι σε στρατιωτική σχολή δε διαφέρει ιδιαίτερα απ'το να υπηρετείς στρατιωτική θητεία,οι γυναίκες κυνηγήσανε το πρώτο επειδή τις βόλευε.

Και έχεις δίκιο αλλά καταλαβαίνεις κι εσύ ότι στην πιθανότητα εύρεσης εργασίας εμεις έχουμε το αντίστοιχο του "αυτή θα μείνει έγγυος - και θα λείπει και θα την πληρώνω...." που ούτε κι αυτό παλεύεται εύκολα.
Επίσης συγγνώμη αλλά επειδή ο στρατός μειώνεται εγώ ίσως που είμαι μεγάλη να νιώθω ότι έχουν βελτιωθεί πολύ τα πράγματα και γι'αυτό να μειώνω στο μυαλό μου την αξία αυτού του χαμμένου χρόνου.
Θα πρέπει,λοιπόν,να παλεύουμε από κοινού και όχι σε κόντρα μεταξύ μας.Ο στρατός δεν είναι τίποτα σπουδαίο,παράδειγμα ανέφερα.Απ'την άλλη,επειδή δεν είναι κάτι σπουδαίο,αισθάνεσαι ότι δεν κάνεις τίποτα για ένα χρόνο.Και αν έχεις υποχρεώσεις έξω,σε βγάζει αρκετά απ'τα νερά σου.
Μια υποσημείωση: Η εγκυμοσύνη είναι φυσικό συμβάν και φαινόμενο,η στράτευση αποτέλεσμα της ανθρώπινης ματαιοδοξίας (επειδή πάντοτε υπήρχαν επιθετικές τάσεις στην ιστορία των λαών,γι'αυτό και κρίνεται αναγκαία η σύσταση στρατεύματος).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
οι γυναίκες κυνηγήσανε το πρώτο επειδή τις βόλευε.

Ξέρεις κανέναν που να κυνηγά αυτό που τον δυσκολεύει; Δεν καταλαβαίνω τι συζητάμε εδώ;
Καθένας επιλέγει (όταν είναι εφικτό), αυτό που τον βολεύει.
Πρόβλημα υπάρχει, όταν το κάνει εις βάρος κάποιου άλλου, ανεξαρτήτως φύλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Παρατηρώ ότι υπάρχει μια τάση, και από τις δύο πλευρές, να μετρήσουμε την αδικίες που συμβαίνουν στα δύο φύλα. Άραγε μέσω αυτής της νοοτροπίας μπορεί να βγει κάποιο ασφαλές συμπέρασμα; Αμφιβάλλω, το καλύτερο σενάριο θα είναι να δημιουργήσουμε έναν πλήρη κατάλογο με τις αδικίες που λαμβάνουν χώρα :P

Το θέμα για εμένα είναι γιατί υπάρχουν αυτές οι αδικίες ακόμη και το 2008. Άραγε είναι τρόπος εξισορρόπησης των διαφορών μεταξύ των δύο φύλων ή απλά εντάσσονται στον ωχαδελφισμό που μας διακρίνει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

takis68

Νεοφερμένος

Ο takis68 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
-Δεν είναι αντιφατικό να υπηρετούν οι γυναίκες ως στρατιωτικοί ή σε άλλες σχετικές θέσεις,αλλά να μην υπηρετούν θητεία;
-Δεν είναι αντιφατικό να είναι οι γυναίκες χειραφετημένες και να θέλουν να είναι ανεξάρτητες,αλλά να θέλουν να πληρώνουν οι σύντροφοί τους στις εξόδους;
-Δεν είναι αντιφατικό να λένε οι γυναίκες ότι δεν υπάρχουν άντρες,ενώ οι ίδιες συμπεριφέρονται όπως κάποια κακά αντρικά πρότυπα (βωμολοχίες και τσαμπουκάδες);Είναι γυναικεία και θηλυκή αυτή η συμπεριφορά;Αν δεν υπάρχουν άντρες,δεν υπάρχουν και γυναίκες,αλληλένδετα είναι αυτά.
-Δεν είναι αντιφατικό στις οικογένειες να περνάει το μήνυμα στα κορίτσια ότι πρέπει να τις σέβονται όσοι σχετίζονται μαζί τους (συναισθηματικά-ερωτικά),ενώ στα αγόρια να περνάει το μήνυμα ότι πρέπει να έχουν πολλές εμπειρίες και να είναι οι φλογεροί εραστές;Οι κοπέλες που θα σχετιστούν με τους νέους αυτούς δε θα έχουν αντίστοιχα οικογένειες που θα τους διδάσκουν τον αυτοσεβασμό;
Στην τρελή εποχή μας υπάρχουν πολλά αντιφατικά και αμφιλεγόμενα θέματα που οδηγούν σε σύγχυση τους νέους και τις νέες.Τα διαζύγια είναι πλέον τόσα πολλά για κάποιους λόγους,δε μπορεί να ξεχάσαμε οι άνθρωποι να συζητάμε μεταξύ μας.
Καταλαβαίνετε τώρα το πνεύμα των γραφόμενών μου,που νομίζετε ότι σας επιτίθεμαι με προσβλητική ή εριστική διάθεση;Η ζωή θέλει αγώνα από κοινού και όχι ανούσιες και αφελείς κόντρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Παρατηρώ ότι υπάρχει μια τάση, και από τις δύο πλευρές, να μετρήσουμε την αδικίες που συμβαίνουν στα δύο φύλα. Άραγε μέσω αυτής της νοοτροπίας μπορεί να βγει κάποιο ασφαλές συμπέρασμα;

Οτι πρέπει να γίνουμε ομοφυλόφιλοι μηπως ; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
@takis68...

δεν έχεις εντελώς άδικο... απλά νομίζω ότι έχεις μείνει λίγο κολλημένος κάποιες δεκαετίες πίσω...
-Γνωρίζω γονείς που συμβουλεύουν εξίσου τα παιδιά τους να ...χαρούν τα νιάτα τους (οκ, είναι γεγονός για τις κόρες οι μανάδες περισσότερο, αλλά δεν νομίζω ότι φταίει το θέμα "ισότητα" σε αυτό). Δεν νομίζω ότι πλέον είναι τόσο κατακριτέο το να μην είναι "κορίτσι από σπίτι" (sic) μια κοπέλα, ούτε χαίρει τόσης εκτίμησης το αγόρι άμα είναι ο που αλλάζει τις γυναίκες σαν τα πουκάμισα. Δεν νομίζω ότι στις σχέσεις είναι πιο αποδεκτή η απιστία αν την κάνει ο άνδρας.

Δεν νομίζω ότι είναι είναι απαίτηση να πληρώσει ο άνδρας. Είναι θέμα ευγένειας "όποιος καλεί κερνάει", ένα πράγμα...

Τα διαζύγια και η έλλειψη επικοινωνίας είναι άλλο θέμα και άσχετο με την ισότητα. Δλδ, στο παρελθόν που ΔΕΝ υπήρχε κοινωνική ισότητα και τα ζευγάρια πέρναν δυσκολότερα διαζύγιο, υπήρχε διάλογος? Δεν νομίζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Νομιζω ότι τα φυλα είχαν παντα κάποιες ισσοροπίες. Σημεία που έχαναν και αλλού που κέρδιζαν πόντους δικαιώματα κλπ.

Το ζητημα τώρα νομίζω είναι ότι για πρώτη φορά αναζητούμε την φορμουλα να γίνουμε πραγματικοί φίλοι. Βεβαια μετά που θα γίνουμε φίλοι θα προκυψει το ερώτημα πώς ακριβώς θα κάνουμε σέξ...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Δεν ειναι αντιστοιχο αγαπητε μου, διοτι αυτο που αναφερεις ισχυει και για πολλες αλλες αγγελιες, οπου ζητουν μονο ανδρες...:)
Νομίζω ότι μπορούμε να βάλουμε ένα στοιχημα, να ανοίξουμε μία οποιαδήποτε εφημερίδα και να μετράμε σε πόσες ζητείται κοπέλα και σε πόσες άντρας. :)
Και σ'αυτο το παραδειγμα, αρνητικο ειναι το οτι ζητανε γυναικα. Ποια σοβαρη επιχειρηση θα διευκρινιζε απο την αγγελια τι φυλου υπαλληλο θελει χωρις καν να εχει δει σιβια και κανει συνεντευξεις?
Οπότε μας ενδιαφέρει η ισότητα μόνο στις σοβαρές επιχειρήσεις; :confused:
δηλαδη ρε παιδιά, επειδή η κοινωνία/το κράτος αναγκάζει τους άντρες να χάσουν άσκοπα έναν ολόκληρο χρόνο από τα πιο δημιουργικά της ζωής τους, αντί να αγωνιστείτε να γινει ο στρατός μισθοφορικός ή τέλος πάντων να βρέιτε μια καλή λύση, προτιμάτε να καταλήξουν και οι γυναίκες να χάσουν άσκοπα έναν ολόκληρο χρόνο από τα πιο δημιουργικά της ζωής τους.

Τώρα αυτό είναι λογικό ή μικρόψυχο;:hmm:

Να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα:hmm:
Ε όχι και μικρόψυχο...
Πρέπει να το δείτε μάλλον ρεαλιστικά. Δεν θα κάτσω να αναλύσω εδώ γιατί πρέπει ή όχι να υπάρχει ο στρατός, αλλά από την στιγμή που ΥΠΑΡΧΕΙ και ζητάτε ισότητα, θα έπρεπε ΚΑΙ εκεί να ισχύει.
Μου αρέσει πάντως που λες "να βρείΤΕ, προτιμάΤΕ" κτλ, έχοντας το δεδομένο ότι είναι δικό ΜΑΣ πρόβλημα. Σιγά μην σκάσετε εσείς που πάνε ΜΟΝΟ οι άντρες στρατό. Με την ίδια λογική, θα έπρεπε να πούμε και εμείς, να βρείΤΕ έναν τρόπο να μην γενάΤΕ, πρόβλημά σας είναι :confused:
Ποιές συνθήκες? Πότε πήγες στρατό?
-Εγώ στα 18 έκανα όλες τις δουλειές καλύτερα από στρατιώτη, δεν φωνάζαμε τζάμπα την μαμά μας στρατηγό :D (κι ας είμαι σίγουρη ότι αν είχε και αγόρι εμείς θα του στρώναμε το κρεββάτι - ισότητα γαρ :D). -
Απ'ότι ακούω δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα να ανταπεξέρθουμε.
Στρατό πήγα πέρισυ και εσύ είσαι μια μεμονωμένη περίπτωση, οπότε μην μου το φέρνεις σαν παράδειγμα. Καλύτερα να μιλάμε για την πλειοψηφία. Και στην τελική το να στρώνεις το κρεββάτι καλά δεν σε κάνει στρατιώτη. Δεν ξέρω λοιπόν τι ακούς, αλλά αφού νομίζεις ότι μπορείτε όλες οι γυναίκες να κάνετε στρατό, να το θεσπίσουμε μιας και το να καταργηθεί ο στρατός δεν τίθεται στο τραπέζι :)
Κι εγώ έχω ακούσει διάφορους να μου λένε πόσο καλά περάσανε στο στρατό, ή πόσα τους έδωσε αλλά δεν το συγχέω. Άλλοι περάσανε άσχημα. Για ρώτα αν δεν υπήρχε το παιδί πόσες από μας θα θέλαμε να περάσουμε μια περίοδο σαν της εγκυμοσύνης. Απλώς είναι το αποτέλεσμα που ακυρώνει όλες τις δυσκολίες και τις φοβίες που περνά μια γυναίκα στους 9 αυτούς μήνες.
Καταρχάς την σύγκριση στρατού με εγκυμοσύνη δεν την έκανα αρχικά εγώ. Κατά δεύτερον, όπως είπε και ο Τάκης, η εγκυμοσύνη είναι κάτι που είναι στην φύση σας ενώ ο στρατός δεν είναι στη δική μας. Το θέμα είναι ότι αν το πάμε με τι είναι ικανό το κάθε φύλο να κάνει από την φύση του καλύτερα, τότε σίγουρα δεν θα μιλούσαμε για ισοδυναμία.
Όπως επίσης ο εργοδότης μας, οι άνθρωποι στα λεωφορεία που θα μας δίνουν τις θέσεις τους, η μαμά μας και η μαμά του, ο μπακάλης και όπωςδήποτε τα προηγούμενα παιδιά μας που καταλαβαίνουν ακριβώς την κατάσταση που βρισκόμαστε και δεν θέλουν να μας κουράσουν και δεν νοιώθουν παραμελημένα από την εργαζόμενη, εγκυμονούσα μητέρα τους.:clapup:
Καληνύχτα Τζονμπόυ.:)
Τζονμπόυ; :confused:
Και έχεις δίκιο αλλά καταλαβαίνεις κι εσύ ότι στην πιθανότητα εύρεσης εργασίας εμεις έχουμε το αντίστοιχο του "αυτή θα μείνει έγγυος - και θα λείπει και θα την πληρώνω...." που ούτε κι αυτό παλεύεται εύκολα.
Δηλαδή θα πρέπει μία επιχείρηση να προτιμήσει να χάσει μία υπάλληλο του για 9 μήνες από έναν αντίστοιχο υπάλληλο που ΔΕΝ θα τον χάσει για αυτούς τους μήνες, μόνο και μόνο για να μην νιώθετε αδικημένες; Εγώ πάλι θα πρότεινα να μπορεί ο άντρας να πάρει και αυτός άδεια "εγκυμοσύνης" για να μην νιώθουμε και εμείς αδικημένοι :P
Αναφορικά με το στρατό δεν έχω να πω κάτι... με κάλυψε η palladin.. να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα...:whistle:
Μ' αρέσει που σφυρίζεις αδιάφορα... :)

Όσον αφορά το γεγονός ότι δεν σας δέχονται σε κάποιες δουλειές λόγω πιθανής εγκυμοσύνης, μπορεί να συγκριθεί με το ότι δεν δέχονται εμάς σε άλλες λόγω ανεκπλήρωτων στρατιωτικών υποχρεώσεων;

Τέλος να πω ότι το παρόν τόπικ είναι απόδειξη του ότι το φόρουμ τελικά είναι γυναικοκρατούμενο. Όπως είπε και ο buggs, μιλάει μια γυναίκα πάρε +5, μιλάει κάποιος άντρας αδιάφορο. Οπότε ή οι άντρες του φόρουμ αδιαφορούν, ή οι γυναίκες ενδιαφέρονται πιο πολύ για το θέμα "ισότητα" ή οι άντρες κάνουν μόκο μπας και τους πουν φαλλοκράτες.

Άραγε αν ο στρατός ήταν μισθοφορικός και πλήρωνε καλά, οι γυναίκες δεν θα κάνανε αγώνα για να μπορούν και αυτές να μπουν;

Χαίρομαι τουλάχιστον που η Ισι, συμφώνησε ότι καθένας δρα όπως τον συμφέρει και συμπληρώνω εγώ ότι η ισότητα είναι απλά ένα πρόσχημα. Παλιότερα οι γυναίκες ένιωθαν αδικημένες και ζητούσαν ισότητα και πλέον καταλήξαμε να νιώθουν αδικημένοι οι άντρες... :P

Να κλείσω για να μην θεωρηθώ πάλι φαλλοκράτης, μισογύνης κ.α. ότι δεν θεωρώ κάποιο από τα δύο φύλα ανώτερο. Και τα δύο έχουν θετικά και αρνητικά, κάποιοι είναι καλοί σε έναν τομέα κάποιοι σε άλλον. Το να τους εξισώνεις παντού όλους δεν είναι η λύση.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
fandago διαφωνώ μαζί σου... (πράγμα που με εκπλήσσει γιατί γενικά συμφωνώ μαζί σου :P)

Οπότε μας ενδιαφέρει η ισότητα μόνο στις σοβαρές επιχειρήσεις; :confused:
δλδ δεν σου κάνει καμία εντύπωση που οι δουλειές που αναφέρεις και ζητάνε γυναίκες δεν είναι συνήθως κάτι περισσότερο από "ρεσεψιονίστ" και γενικά "βιτρίνα", "γλάστρα" κοκ... Για τράβα λίγο στις ψηλότερες θέσεις να μου πεις τι γίνεται ;)

Όσον αφορά το γεγονός ότι δεν σας δέχονται σε κάποιες δουλειές λόγω πιθανής εγκυμοσύνης, μπορεί να συγκριθεί με το ότι δεν δέχονται εμάς σε άλλες λόγω ανεκπλήρωτων στρατιωτικών υποχρεώσεων;



Για να σκεφτώ... εσύ έχεις να το αντιμετωπίσεις αυτό μέχρι τα...25-26-27? Εγώ έχω να το αντιμετωπίσω (εντονότερα καθώς περνάνε τα χρόνια) ΑΠΟ τα 25-26-27 και μέχρι τα...40 περίπου...

Για βάλτα κάτω να δεις ποιός έχει τις πιθανότητες εναντίον του ;)


Μ' αρέσει που σφυρίζεις αδιάφορα... :)
Mε έχει καλύψει η Isi... Ξέρεις κανέναν που να διεκδικεί κάτι που θα του δυσκολέψει τη ζωή???? Η "λύση" δλδ στο πρόβλημά του στρατού είναι να δημιουργηθεί το ίδιο "πρόβλημα" και στις γυναίκες?
Οκ...

"κυρία κυρία μου πήρε την κασετίνα γιαυτό της χάλασα το τετράδιο"! :P


Δηλαδή θα πρέπει μία επιχείρηση να προτιμήσει να χάσει μία υπάλληλο του για 9 μήνες από έναν αντίστοιχο υπάλληλο που ΔΕΝ θα τον χάσει για αυτούς τους μήνες, μόνο και μόνο για να μην νιώθετε αδικημένες; Εγώ πάλι θα πρότεινα να μπορεί ο άντρας να πάρει και αυτός άδεια "εγκυμοσύνης" για να μην νιώθουμε και εμείς αδικημένοι :P
όχι... αλλά αν εγώ κι εσύ έχουμε τις ίδιες ικανότητες για τη δουλειά είναι απλά ΑΔΙΚΟ να προτιμήσουν εσένα επειδή αν κάνεις παιδί θα χρειαστείς μόνο ... μια μέρα άδεια ενώ εγώ 4 μήνες [κόψε κάτι όμορφε, μακάρι να μας δίνανε στον ιδιωτικό τομέα 9 μήνες άδεια... μέχρι τον 7ο με την κοιλιά στο στόμα εκεί πρέπει να μαστε και μετά 2 μηνών πρέπει να το αφήσουμε το μωρό και να επιστρέψουμε στο λάπτοπ ;)]

edit: παρολαυτά, όχι καθόλου παράλογο δεν το βρίσκω να υπάρχουν αντίστοιχες παροχές στους πατεράδες, άδειες "πατρότητας" δλδ οπότε δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το παρουσιάζεις ευθύς εξαρχής ως κάτι το "wow, μήπως να πάμε να κάνουμε και ελευθερη πτώση από την ταράτσα 8οροφης πολυκατοικίας?" /edit


Να κλείσω για να μην θεωρηθώ πάλι φαλλοκράτης, μισογύνης κ.α. ότι δεν θεωρώ κάποιο από τα δύο φύλα ανώτερο. Και τα δύο έχουν θετικά και αρνητικά, κάποιοι είναι καλοί σε έναν τομέα κάποιοι σε άλλον. Το να τους εξισώνεις παντού όλους δεν είναι η λύση.:)
Συμφωνώ... Αλλά να δίνεις ίσες ευκαιρίες στηριζόμενος σε ικανότητες και όχι σε άλλα πράγματα...well δεν είναι και παράλογο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
-Δεν είναι αντιφατικό να υπηρετούν οι γυναίκες ως στρατιωτικοί ή σε άλλες σχετικές θέσεις,αλλά να μην υπηρετούν θητεία;
-Δεν είναι αντιφατικό να είναι οι γυναίκες χειραφετημένες και να θέλουν να είναι ανεξάρτητες,αλλά να θέλουν να πληρώνουν οι σύντροφοί τους στις εξόδους;
-Δεν είναι αντιφατικό να λένε οι γυναίκες ότι δεν υπάρχουν άντρες,ενώ οι ίδιες συμπεριφέρονται όπως κάποια κακά αντρικά πρότυπα (βωμολοχίες και τσαμπουκάδες);Είναι γυναικεία και θηλυκή αυτή η συμπεριφορά;Αν δεν υπάρχουν άντρες,δεν υπάρχουν και γυναίκες,αλληλένδετα είναι αυτά.
-Δεν είναι αντιφατικό στις οικογένειες να περνάει το μήνυμα στα κορίτσια ότι πρέπει να τις σέβονται όσοι σχετίζονται μαζί τους (συναισθηματικά-ερωτικά),ενώ στα αγόρια να περνάει το μήνυμα ότι πρέπει να έχουν πολλές εμπειρίες και να είναι οι φλογεροί εραστές;Οι κοπέλες που θα σχετιστούν με τους νέους αυτούς δε θα έχουν αντίστοιχα οικογένειες που θα τους διδάσκουν τον αυτοσεβασμό;
Στην τρελή εποχή μας υπάρχουν πολλά αντιφατικά και αμφιλεγόμενα θέματα που οδηγούν σε σύγχυση τους νέους και τις νέες.Τα διαζύγια είναι πλέον τόσα πολλά για κάποιους λόγους,δε μπορεί να ξεχάσαμε οι άνθρωποι να συζητάμε μεταξύ μας.
Καταλαβαίνετε τώρα το πνεύμα των γραφόμενών μου,που νομίζετε ότι σας επιτίθεμαι με προσβλητική ή εριστική διάθεση;Η ζωή θέλει αγώνα από κοινού και όχι ανούσιες και αφελείς κόντρες.
Σαφώς και είναι αντιφατικά όλα αυτά, γι'αυτό πρέπει να υπάρξει πλήρης ισότητα. Η λύση δεν είναι να επιστρέψουμε στα ακόμα χειρότερα παλιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top