Ισότητα, πλάνη ή πραγματικότητα;

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Nαι. Εδώ και τουλάχιστον 4 χρόνια που εγώ γνωρίζω, το όριο ύψους είναι ακριβώς το ίδιο, όπως και τα όρια για τα αθλήματα.
Έχεις εν μέρη δίκιο. Όπως βλέπω εγώ εδώ, στις στρατιωτικές σχολές ναι, είναι τα ίδια όρια. Μόνο εκεί όμως γιατί υποθέτω ότι δεν ασκήθηκε η ίδια πίεση όπως στα άλλα επαγγέλματα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
lol... τελικά η Ηρώ έχει καλύτερη πληροφόρηση από μένα (η αλήθεια είναι ότι εγώ θυμόμουν από τις δικές μου εποχές), οπότε... άκυρη η μεταξύ μας συζήτηση.

Για μένα ο στρατός του βύσματος είναι μπούρδα, όπως και γενικότερα η έννοια του στρατού αλλά δέχομαι ότι μπορεί να γίνομαι υπερβολική στην εκφρασή μου και σαφέστατα δεν εκφράζει το σύνολο, οπότε ανακαλώ την έκφραση και κρατάω την άποψή μου για μένα...

Παρόλαυτα, ναι, θεωρώ πιο λογικό να 'πολεμήσω' για την πλήρη κατάργηση μιας ιδέας που δεν πιστεύω παρά να 'πολεμήσω' για να αποκτήσω με το ζόρι κάτι που δεν με εκφράζει! :confused:

Όσο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες. Δεν το γνωρίζω... πιθανόν να έχει να κάνει με το μ.ο. και πάλι. Απλά... συνειδητοποιείς ότι -κατά τη γνώμη μου- το πώς εκφράζουμε κάτι μπορεί να υποδηλώνει τις προθέσεις μας αυτές να είναι που θέλουν συζήτηση?
Εξηγούμαι: δεν είπες "γιατί οι άντρες και οι γυναίκες να έχουν διαφορετικά όρια?"
δεν είπες "γιατί οι άντρες να έχουν υψηλότερα όρια"

είπες "γιατί οι γυναίκες να έχουν χαμηλότερα όρια?"..
Δλδ, ευθύς εξαρχής μπαίνουμε σε ένα "τριπάκι" ανταγωνισμού [νομίζω το είπε και ο εχπ κάπου πιο πάνω αυτό] πιθανόν χωρίς πραγματικό λόγο. ;):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Τη ζημια σε αυτο τον τοπο την κανουν οι φεμινιστριες και οι φαλλοκρατες απο την άλλη μερια...Οι ακραιοι δηλαδη....Κανενα φυλλο δεν μπορει να θεωρηθει ανωτερο ή κατωτερο...,έχουν διαφορετικη κατασκευη(όχι 100% βεβαια ,αφου ανηκουν στο ίδιο είδος)..,και αποδιδουν διαφορετικα σε διαφορα πραγματα(σε καποια το ίδιο σε καποια διαφορετικα..)...Ο απόλυτος παντοδυναμος άνθρωπος δημιουργειται μονο απο την απολυτη ένωση των ταιριαστων αντιπροσωπων των δυο φυλων..Τον ξερετε τον αρχαιο ελληνικο μυθο που άνθρωπος στην αρχη ήταν ένας ,αλλα επειδη οι θεοι φοβηθηκαν την δυναμη του των χωρισαν σε δυο φυλα?Λοιπον,σταματηστε να μαλωνετε και ελατε να ενωθουμε!!!...:D:D:P:clapup::clapup::clapup:


Για μένα (και για πάμπολλες γυναίκες που έχουν όπως κι εγώ αναιμία ή ορθοστατική υπόταση, ασθένειες με τις οποίες η φύση έχει "προικίσει" σχεδόν αποκλειστικά γυναίκες) είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να μείνω όρθια δύο ώρες
Ισχυει αυτο πραγματικα?Και πως δουλευουν στα εργοστασια και τα χωραφια τοσες γυναικες,μαζευοντας ή φτιαχνοντας πραγματα..?:hmm:
Κατα τα άλλα συμφωνω με αυτα που γραφεις...
Η ισοτητα είναι παντα "ως προς"..Ισοτητα σε όλα δεν γινεται...πχ..αν μια γυναικα και ένας άντρας παραγει το ίδιο έργο σε μια εταιρια πρεπει να πληρωνονται το ίδιο...Ισοτητα πχ στο δικαιωμα της ζωης..Ισοτητα ως προς τα πολιτικα δικαιωματα...Αλλα όχι ισοτητα ως προς τη στρατευση...Καλο είναι να εκπαιδευονται οι γυναικες αλλα ποτε στο ίδιο βαθμο όπως οι άντρες...!Όπως απολυτη ισοτητα στη μητροτητα δεν νοειται..Μονο η γυναικα τικτει,ο άνδρας γενναει...Άρα "παν μετρον άριστον" και "μηδεν άγαν" και στην ισοτητα...
Αυταααααααααά.........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
fandago, νομίζω το βασικό είναι να συνειδητοποιήσουμε ότι είμαστε ίσοι, αλλά όχι ίδιοι. Δεν θεωρώ ότι είμαι φεμινίστρια σε καμία περίπτωση, αλλά πιστεύω ότι ο κάθε ένας πρέπει να προσφέρει αυτό που μπορεί. Σε κάποιους τομείς η ίδια η φύση έχει ευνοήσει τους άντρες περισσότερο και σε άλλους τις γυναίκες.

Να πω ένα παράδειγμα: για έναν άντρα το να μείνει όρθιος 2 ώρες συνεχόμενες κάνοντας σκοπιά έχει έναν βαθμό δυσκολίας έστω α.
Για μένα (και για πάμπολλες γυναίκες που έχουν όπως κι εγώ αναιμία ή ορθοστατική υπόταση, ασθένειες με τις οποίες η φύση έχει "προικίσει" σχεδόν αποκλειστικά γυναίκες) είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να μείνω όρθια δύο ώρες συνεχόμενες. Δεν ξέρω αν μπορείς να το φανταστείς, αλλά μετά από ένα τέταρτο με πιάνει κρύος ιδρώτας και τάσεις λιποθυμίας.

Δεν γίνεται λοιπόν να ζητάς από κάποιον κάτι που δεν μπορεί να σου προσφέρει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
είπες "γιατί οι γυναίκες να έχουν χαμηλότερα όρια?"..
Δλδ, ευθύς εξαρχής μπαίνουμε σε ένα "τριπάκι" ανταγωνισμού [νομίζω το είπε και ο εχπ κάπου πιο πάνω αυτό] πιθανόν χωρίς πραγματικό λόγο. ;):)
Ανταγωνισμός δημιουργήθηκε από τότε που δημιουργήθηκαν τα φεμινιστικά κινήματα :P
Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί το να πω κάτι που... ισχύει, δημιουργεί αυτό το κλίμα και γιατί να ασχοληθούμε με το κλίμα σε αυτό το σημείο. Νομίζω ότι μιλάμε αρκετά πολιτισμένα :)
Επίσης για τα όρια δες και το παραπάνω μου post. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ανταγωνισμός δημιουργήθηκε από τότε που δημιουργήθηκαν τα φεμινιστικά κινήματα :P
Μπορείς να το εξηγήσεις λίγο εκτενέστερα αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Δεν γίνεται λοιπόν να ζητάς από κάποιον κάτι που δεν μπορεί να σου προσφέρει
Οπότε λοιπόν είναι σωστό να παίρνουν όλες οι γυναίκες τις δουλειές γραφείου και οι άντρες πχ τις χειρωνακτικές, γιατί αυτές τις δυνατότητες έχουν; Για παράδειγμα στην αστυνομία, μπορεί να μου πει κάποιος αν τα ποσοστά αντρών-γυναικών είναι τα ίδια και σε τι θέσεις βρίσκονται στην πλειοψηφία τους ανά φύλο; :P

Και καλά να συμβαίνει αυτό, αλλά να θέλετε να είστε συγχρόνως και το δυνατό φύλο, μάλλον δείχνει ότι δεν ικανοποιείστε με τίποτα :D

Μπορείς να το εξηγήσεις λίγο εκτενέστερα αυτό;
Απλά θεωρώ ότι οι πρακτικές των κινημάτων αυτών προωθούσαν τον ανταγωνισμό. Το ίδιο ανταγωνιστικός θα γινόμουν με όλους όσοι αντιστοιχούν στις θέσεις εργασίας που αντιστοιχώ και εγώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Τη ζημια σε αυτο τον τοπο την κανουν οι φεμινιστριες και οι φαλλοκρατες απο την άλλη μερια...Οι ακραιοι δηλαδη....

Yes it is! Αντιπαθητικοί και οι δύο στην ακραία τους μορφή :D

Ισοτητα δεν νοειται!Μονο οι ταβλες είναι ίσες...Κανενα φυλλο δεν μπορει να θεωρηθει ανωτερο ή κατωτερο...,έχουν διαφορετικη κατασκευη(όχι 100% βεβαια ,αφου ανηκουν στο ίδιο είδος)..,και αποδιδουν διαφορετικα σε διαφορα πραγματα(σε καποια το ίδιο σε καποια διαφορετικα..)...

No it isn't :confused: Ισότητα νοείται, ομοιότητα δεν νοείται όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω. Αυτό εννοείς και εσύ από ότι κατάλαβα. Το ότι μια γυναίκα είναι κατώτερη μυικά δεν την κάνει και κατώτερη κοινωνικά και αυτό είναι το θέμα με την ισότητα. Τεσπά μπερδέψαμε τις έννοιες

Η συμμετοχή των γυναικών στην αστυνομία (αν και θεωρείται ο άντρας μπ@τσος πιο αποδοτικός) συμβαίνει απλώς για να προαχθεί η ισότητα πλήρως. Είναι μέτρο που συναντάται παντού. Αν και είμαστε καλύτερα από το παρελθόν τα προβλήματα που ανέφεραν οι κυρίες σε σχέση με την εγκυμοσύνη και τη συναισθηματική τους κατάσταση υφίστανται.

Συμμετοχή γυναικών στο στρατό; Τρελοί είστε; Εδώ προσευχόμαστε να καταργηθεί για τους άντρες θα βάλουμε και τις γυναίκες μέσα;

Όσο για τα αθλήματα, εδώ στο σκάκι έχει άντρες και γυναίκες που θεωρείται πνευματικό άθλημα ο στίβος μας πείραξε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

takis68

Νεοφερμένος

Ο takis68 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Συμμετοχή γυναικών στο στρατό; Τρελοί είστε; Εδώ προσευχόμαστε να καταργηθεί για τους άντρες θα βάλουμε και τις γυναίκες μέσα;
Οι γυναίκες είναι μέσα στο στρατό,ως υπαξιωματικοί,ως αξιωματικοί και ως επαγγελματίες οπλίτες (ΕΠ.ΟΠ.).Και όπως έγραψα,εκεί τις βολεύει για λόγους επαγγελματικής αποκατάστασης.Μπορούν να είναι υπαξιωματικοί,αξιωματικοί και ΕΠ.ΟΠ.,αλλά δε μπορούν να υπηρετήσουν θητεία;Πώς το βλέπεις;
Να μιλήσουμε για τον κοινωνικό ρατσισμό;Το βράδυ ο άνδρας βρίσκει πιο δύσκολα ταξί από μια γυναίκα,σωστά;Στις θέσεις γραμματέων σχεδόν πάντα βρίσκεις γυναίκες.Οι γυναίκες του φόρουμ λένε ότι αυτό είναι ρατσιστικό εναντίον τους!Γιατί δε μπορεί να είναι γραμματέας ένας άντρας;Γιατί τόσα χρόνια νοσοκόμοι και παιδαγωγοί ήταν γυναίκες;Μας λένε ότι στην περίπτωση των γραμματέων τις έχουν εκεί για τη μόστρα!Αυτό δεν είναι ρατσιστικό δηλαδή με την έννοια ότι επιλέγονται μόνο για λόγους εμφάνισης;Όπως και οι αεροσυνοδοί και οι υπάλληλοι στα ξενοδοχεία ή ακόμα και αυτές που λένε ειδήσεις στην τηλεόραση.
Όταν οι γυναίκες ζορίζονται στο να συνδυάσουν οικογένεια και δουλειά,εκεί πάλι τους άντρες κατηγορούν.Τι ψάχνουμε τώρα;Για να μην αναφερθούμε στο ότι οι μανάδες φορτώνουν με τύψεις τα αγόρια για ό,τι πρόβλημα είχαν αυτές με τον πατέρα τους ή άλλους άνδρες.
Απ'την άλλη,όταν βλέπεις γυναίκα να θέλει να μπει στρατό ή αστυνομία ή να γίνει π.χ. Μηχανολόγος Μηχανικός,σχεδόν πάντα οφείλεται στο ότι αισθανόταν ότι ο πατέρας της δεν την εκτιμούσε όσο έναν άντρα και θέλει να του αποδείξει κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Να με συγχωρείτε που δε συμμερίζομαι το αίσθημα ανισότητας που αισθάνεστε όταν δεν μπορείτε να βρείτε ταξί, όμως όταν...

Η βία κατά των γυναικών είναι μεγάλος κίνδυνος για τη δημόσια υγεία και σημαντική αιτία θανάτου και αναπηρίας για τις γυναίκες 16-44 ετών. Σε αναφορά της Παγκόσμιας Τράπεζας εκτιμάται ότι η βία κατά των γυναικών ήταν τόσο σοβαρή αιτία θανάτου και ανικανότητας μεταξύ των γυναικών αναπαραγωγικής ηλικίας όσο ο καρκίνος. (https://www.unifem.org/campaigns/november25/facts_figures.php)

...θεωρώ τα επιχειρήματα αυτά, το λιγότερο άστοχα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Οι γυναίκες είναι μέσα στο στρατό,ως υπαξιωματικοί,ως αξιωματικοί και ως επαγγελματίες οπλίτες (ΕΠ.ΟΠ.).Και όπως έγραψα,εκεί τις βολεύει για λόγους επαγγελματικής αποκατάστασης.Μπορούν να είναι υπαξιωματικοί,αξιωματικοί και ΕΠ.ΟΠ.,αλλά δε μπορούν να υπηρετήσουν θητεία;Πώς το βλέπεις;

Δεν έχω καταλάβει γιατί ντε και καλά η ισότητα συνεπάγεται με το να υπηρετήσουμε θητεία. Βλέπω σελίδες επί σελίδων που συζητάτε συνέχεια το ίδιο θέμα. :worry: Οι γυναίκες που πηγαίνουν σε τέτοιες θέσεις είναι ελάχιστες (τουλάχιστον από ό,τι ξέρω εγώ) και πήγαν εκεί επειδή τους άρεσε- όπως και οι άνδρες που καταλαμβάνουν αντίστοιχες θέσεις. Η θητεία είναι υποχρεωτικη μόνο για τους άνδρες για λόγους που αναφέρθηκαν παραπάνω και δε θέλω να γίνω κουραστική με το να τους αναφέρω ξανά.

Να μιλήσουμε για τον κοινωνικό ρατσισμό;Το βράδυ ο άνδρας βρίσκει πιο δύσκολα ταξί από μια γυναίκα,σωστά;Στις θέσεις γραμματέων σχεδόν πάντα βρίσκεις γυναίκες.Οι γυναίκες του φόρουμ λένε ότι αυτό είναι ρατσιστικό εναντίον τους!Γιατί δε μπορεί να είναι γραμματέας ένας άντρας;Γιατί τόσα χρόνια νοσοκόμοι και παιδαγωγοί ήταν γυναίκες;Μας λένε ότι στην περίπτωση των γραμματέων τις έχουν εκεί για τη μόστρα!Αυτό δεν είναι ρατσιστικό δηλαδή με την έννοια ότι επιλέγονται μόνο για λόγους εμφάνισης;Όπως και οι αεροσυνοδοί και οι υπάλληλοι στα ξενοδοχεία ή ακόμα και αυτές που λένε ειδήσεις στην τηλεόραση.

Ούτε εδώ σε καταλαβαίνω... Οι γυναίκες εκ φύσεως θεωρούνται πιο ευαίσθητα και τρυφερά πλάσματα γι' αυτό είθισται να επιλέγουν επαγγέλματα όπως νοσοκόμες, νηπιαγωγοί, δασκάλες κλπ. Δεν είπε ποτέ κανείς ότι οι άνδρες δεν μπορούν να ακολουθήσουν τέτοιους κλάδους. :worry:
Όσο για την επιλογή των γυναικών για λόγους εμφάνισης, συνειδητοποιείς ότι αυτό είναι προσβλητικό/ρατσιστικό για τις γυναίκες; Το ότι τις έχουν δηλαδή για "γλάστρες" και ότι πολλές φορές δεν θεωρούν ότι μπορούν να προσφέρουν κάτι άλλο; :worry:
Καλά για το ταξί δεν το σχολιάζω καν... Η συντριπτική πλειοψηφία των ταξιτζήδων που σταματάνε αμέσως μόλις δουν γυναίκα το κάνουν γι άλλους λόγους, και όχι από την καλή τους την καρδιά... Αν ωστόσο έχεις τόσο μεγάλο πρόβλημα στο να βρεις ταξί, πες το μας να βοηθήσουμε βρε παιδί μου :D


Για να μην αναφερθούμε στο ότι οι μανάδες φορτώνουν με τύψεις τα αγόρια για ό,τι πρόβλημα είχαν αυτές με τον πατέρα τους ή άλλους άνδρες.
Απ'την άλλη,όταν βλέπεις γυναίκα να θέλει να μπει στρατό ή αστυνομία ή να γίνει π.χ. Μηχανολόγος Μηχανικός,σχεδόν πάντα οφείλεται στο ότι αισθανόταν ότι ο πατέρας της δεν την εκτιμούσε όσο έναν άντρα και θέλει να του αποδείξει κάτι.

Στο πρώτο δεν έχεις απόλυτο άδικο και όντως δε θα έπρεπε να συμβαίνει... Όσο για το δεύτερο, εγώ έγινα Ναυπηγός Μηχανολόγος Μηχανικός επειδή ο πατέρας μου δεν με εκτιμούσε γενικώς και ο λόγος είναι απλούστατος: έμοιαζα εξωτερικά στη μαμά μου και είναι διαζευγμένοι! Οπότε ο κανόνας σου δεν έχει γενική ισχύ, οπότε το συμπέρασμα είναι άτοπο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Απ'την άλλη,όταν βλέπεις γυναίκα να θέλει να μπει στρατό ή αστυνομία ή να γίνει π.χ. Μηχανολόγος Μηχανικός,σχεδόν πάντα οφείλεται στο ότι αισθανόταν ότι ο πατέρας της δεν την εκτιμούσε όσο έναν άντρα και θέλει να του αποδείξει κάτι.

O M G!!!
αυτό πρέπει να είναι το ΠΛΕΟΝ αυθαίρετο και ανεδαφικό συμπέρασμα που άκουσα ποτέ μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Δεν έχω καταλάβει γιατί ντε και καλά η ισότητα συνεπάγεται με το να υπηρετήσουμε θητεία.

Kι εγώ δεν το έχω καταλάβει. Δηλαδή για να είμαι ίσος με τη γυναίκα μου εκείνη θα πάει στο στρατο κι εγω θα μείνω έγγυος; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Να με συγχωρείτε που δε συμμερίζομαι το αίσθημα ανισότητας που αισθάνεστε όταν δεν μπορείτε να βρείτε ταξί, όμως όταν...
Δεν καταλαβαίνω γιατί η ισότητα έχει να κάνει με την βία στις γυναίκες. Αυτό είναι γενικώς κατακριτέο. :worry:
Απλά έπρεπε να πούμε κάτι για να δείξουμε πόσο ταλαιπωρημένες είναι οι γυναίκες σε αυτόν τον κόσμο...
Δεν έχω καταλάβει γιατί ντε και καλά η ισότητα συνεπάγεται με το να υπηρετήσουμε θητεία. Βλέπω σελίδες επί σελίδων που συζητάτε συνέχεια το ίδιο θέμα. :worry: Οι γυναίκες που πηγαίνουν σε τέτοιες θέσεις είναι ελάχιστες (τουλάχιστον από ό,τι ξέρω εγώ) και πήγαν εκεί επειδή τους άρεσε- όπως και οι άνδρες που καταλαμβάνουν αντίστοιχες θέσεις. Η θητεία είναι υποχρεωτικη μόνο για τους άνδρες για λόγους που αναφέρθηκαν παραπάνω και δε θέλω να γίνω κουραστική με το να τους αναφέρω ξανά.
Ποιοι είναι οι λόγοι που αναφέρθηκαν παραπάνω; :worry:
Επίσης φυσικά και δεν θα επέλθει ισότητα αυτόματα με το να υπηρετήσετε θητεία. Το παράδοξο (και καλά) του να απαιτείτε ισότητα μόνο σε ότι σας συμφέρει συζητάμε εδώ (εγώ τουλάχιστον :P)

Επίσης τελικά δεν έχω καταλάβει. Σας αρέσει ή όχι που έχετε την δυνατότητα να μείνετε έγκυες; Σας αναγκάζει κανείς να το κάνετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Με έβαλες να ψάχνω αλλά τεσπα :P

Από τον Mεγάλο Χάος:


β) Το θέμα της στράτευσης των γυναικών. Ο λόγος που οι γυναίκες δεν στρατεύονται, κατά παράδοση από την αρχαιότητα μέχρι και τις μέρες μας, είναι απόλυτα συνυφασμένος και πάλι με τη φυσική αναγκαιότητα της διαιώνισης της "ομάδας". Αν για παράδειγμα σε μια ατυχή μάχη σκοτωθεί η πλειοψηφία των αντρών, ενώ διασωθούν οι γυναίκες, οι λίγοι εναπομείναντες μπορούν να διαιωνίσουν την ομάδα (φυλή, κράτος, λαό, πέστε το όπως αγαπάτε). Αντίθετα, αν σκοτώνονταν οι γυναίκες, η ομάδα θα κινδύνευε με εξαφάνιση.

πς. Για το θέμα της εγκυμοσύνης δεν ξέρω να σου πω, επειδή δεν έτυχε να έχω την εμπειρία :P- πάντως έχω ακούσει ότι είναι πολύ εκνευριστική περίοδος απλά τα ξεχνάς όλα με το που παίρνεις στα χέρια σου το μπεμπάκι... :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Και για το θέμα του στρατού: εάν θυμάμαι καλά (το 'χα διαβάσει κάπου? Οι γιατροί θα μας διαφωτίσουν), βασικός λόγος της μη-υποχρεωτικής στράτευσης των γυναικών είναι ότι υπάρχουν κίνδυνοι για σοβαρές επιπλοκές στον οργανισμό της, που μπορεί να επιφέρει (σοβαρές) βλάβες σε μετέπειτα εγκυμοσύνες.


*Ξαναλέω, δεν είμαι σίγουρος για το παραπάνω, δεν βρήκα κάποιο σχετικό δημοσίευμα. Ελπίζω να το επιβεβαιώσει κάποιος ειδήμων. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

takis68

Νεοφερμένος

Ο takis68 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καταρχάς,το 68 στο nick μου δεν είναι έτος γέννησης.Είμαι 30 ετών.Απαραίτητο να αναφερθεί για να ξέρουν όσοι διαβάζουν κείμενά μου.Παραπάνω ανέφερα ότι πολλές γυναίκες επιλέγουν επαγγμέλματα που μέχρι πριν κάποια χρόνια θεωρούνταν "αντρικά" γιατί αισθάνονται ότι έτσι δίνουν απαντήσεις.Και πολλές φορές παίζει ρόλο η σχέση που έχουν οι γονείς μεταξύ τους,αν η κόρη βλέπει τον πατέρα της να φέρεται απαξιωτικά στη μάνα της ή να θεωρεί πιο ικανό τον αδερφό της για διάφορες δουλειές,κάποια στιγμή θα θελήσει να πάρει "εκδίκηση".
Μιλάτε για ανισότητες όταν
-χρειάζεστε 5 χρόνια λιγότερα για σύνταξη
-δε χάνετε 1 χρόνο για στρατό
-οι δουλειές που κάνετε συνήθως είναι ευκολότερες απ'των αντρών πάνω στο ίδιο αντικείμενο εργασίας
-σε πολλές δουλειές ζητάνε αποκλειστικά γυναίκες
-αρκετές παίρνουν προαγωγές απλά περνώντας μία νύχτα με ανώτερους
-το θέμα "σπουδές" σχετίζεται από τα Μ.Μ.Ε. περισσότερο με τις γυναίκες.
Τώρα να διαβάζω ότι είναι ρατσιστικό να ζητάνε γυναίκες μόνο για την εμφάνισή τους,είναι μονομερής αντιμετώπιση.Γι'αυτό είπα ότι αγνοείτε το άλλο σκέλος του θέματος,ότι είναι ρατσιστικό να ζητούνται μόνο γυναίκες για αυτές τις δουλειές.
Απ'όσα γράφετε,το πρόβλημά σας είναι ότι θέλετε να γίνετε αφεντικά.Δηλαδή να είστε κανένα 10ωρο-12ωρο στη δουλειά.Και να έχετε και οικογένεια.Και λέω εγώ τώρα,αν τα παιδιά έχουν γονείς που ασχολούνται όλη μέρα με τη δουλειά τους,άραγε πώς θα μεγαλώσουν,με τους παπούδες και τις γιαγιάδες;Τα παιδιά έχουν γονείς,αν δεν είναι άξιοι ας μην κάνουν παιδιά.Και είναι εξίσου υπεύθυνοι για την ανατροφή αυτών των παιδιών.Οι συνθήκες εργασίας είναι δύσκολες για όλους,δε μπορείτε οι γυναίκες να απαιτείτε να φτάσετε σε υψηλά πόστα χωρίς τις αντίστοιχες υποχρεώσεις.
Δεν αναφέρθηκα σε προσωπικό επίπεδο σε κανέναν,οπότε τις ειρωνίες απλά τις επιστρέφω.Και για το ότι είμαι κολλημένος σε παλιότερες εποχές και για το ότι με λυπάστε που δε βρίσκω ταξί.Βλέπετε,είμαι το κορόιδο που κάθομαι πάντα όρθιος στο λεωφορείο γιατί τις άδειες θέσεις προτιμάω να τις καταλάβουν άτομα που τις έχουν περισσότερο ανάγκη (ηλικιωμένοι,γυναίκες με παιδιά,εγκυμονούσες,ανάπηροι).
Άκουσον-άκουσον,να διαμαρτύρονται οι γυναίκες γιατί έχουν περίοδο ή εγκυμοσύνες!Και φταίνε οι άντρες γι'αυτό;Α όχι,απλά πρέπει να τις έχουν μονίμως στα πούπουλα και οι ίδιοι να κάνουν τους ήρωες.Γι'αυτό και ζούνε και 6-7 χρόνια λιγότερο κατά μέσο όρο.Επειδή καλοπερνάνε και επειδή η κοινωνία τους ευνοεί απέναντι στις γυναίκες.
Και για να τελειώνουμε,επειδή δε θα ξαναγράψω σε αυτό το φόρουμ,ας τα βρείτε πρώτα με τους εαυτούς σας όλες και όλες και ύστερα αρχίστε να ζητάτε τα ρέστα από τους άντρες για το οτιδήποτε.Γιατί τα νεύρα που έχετε κάθε λίγο και λιγάκι προφανώς από κάπου ξεκινάνε.
Γεια σας και να με συμπαθάτε.Δε γουστάρω να δέχομαι κρίσεις επί προσωπικού επιπέδου απλά από λίγες σειρές που έγραψα στο διαδίκτυο,ενώ όλοι ξέρουμε πόσο εύκολο είναι να γίνει παρεξήγηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Μιλάμε για το στρατο όταν το κύριο στο οποιο μας "ριχνουν" οι γυναίκες είναι το συναίσθημα. Και μας ρίχνουν πολύ. Η συντριπτικη πλειοψηφία των γυναικών είναι απίστευτα σκληρόκαρδες και αναίσθητες απέναντι στις ευαισθησίες και τα συναισθήματα ενός άντρα. Δεν είναι ρατσιστικό, (δεν ξέρω την αντίστοιχη λέξη για το φαλοκράτης, στη γυναικεία βερσιόν) το άντρας να σημαίνει το πλάσμα που αντέχει τα πάντα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Και για να τελειώνουμε,επειδή δε θα ξαναγράψω σε αυτό το φόρουμ,ας τα βρείτε πρώτα με τους εαυτούς σας όλες και όλες και ύστερα αρχίστε να ζητάτε τα ρέστα από τους άντρες για το οτιδήποτε.Γιατί τα νεύρα που έχετε κάθε λίγο και λιγάκι προφανώς από κάπου ξεκινάνε.
Γεια σας και να με συμπαθάτε.Δε γουστάρω να δέχομαι κρίσεις επί προσωπικού επιπέδου απλά από λίγες σειρές που έγραψα στο διαδίκτυο,ενώ όλοι ξέρουμε πόσο εύκολο είναι να γίνει παρεξήγηση.

Να σαι καλα, ισως και να μας χρειαζεται..
Μονο που στη συγκεκριμενη περιπτωση, εσυ εισαι αυτος που εκνευριστηκες και παρεξηγηθηκες απο μερικες αραδες καποιων αγνωστων στο διαδικτυο..
Συζητηση κανουμε...ο καθενας εκφραζει την αποψη του, ασχετα με το εαν αρεσει ή οχι στους υπολοιπους....
Δεν ειμαστε εδω μεσα να γραψουμε αυτα που θελει ο αλλος να διαβασει..
Και κανεις δεν κρινει τον αλλο στο συνολο απο μια αποψη σε ενα συγκεκριμενο θεμα...
Ελπιζω να σε ξαναδουμε, οταν και εαν ηρεμησεις και αντιληφθεις οτι απλα υπερεβαλες, διοτι ειμαι σιγουρη, οτι κανεις απο οσους ελαβαν μερος σε αυτη τη συζητηση, δεν ειχε προθεση να σε προσβαλλει κατα τον οποιονδηποτε τροπο..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Μιλάμε για το στρατο όταν το κύριο στο οποιο μας "ριχνουν" οι γυναίκες είναι το συναίσθημα. Και μας ρίχνουν πολύ. Η συντριπτικη πλειοψηφία των γυναικών είναι απίστευτα σκληρόκαρδες και αναίσθητες απέναντι στις ευαισθησίες και τα συναισθήματα ενός άντρα. Δεν είναι ρατσιστικό, (δεν ξέρω την αντίστοιχη λέξη για το φαλοκράτης, στη γυναικεία βερσιόν) το άντρας να σημαίνει το πλάσμα που αντέχει τα πάντα;

Γιατι συνεχιζει να υπαρχει αυτη η πεποιθηση..?
Γιατι να πιστευουμε, οτι το ποσο συναισθηματικα ευαισθητος ειναι καποιος εχει να κανει με το φυλο και οχι με το πως ειναι ο αλλος σαν ανθρωπος..?
Προσωπικα, υπαρχουν τομεις στους οποιους ειμαι πολυ "σκυλα" και σε αλλους " υπο διαλυση"...Ολα ειναι τοσο σχετικα και δεν εχει καμια σχεση με το φυλο...
Εχω δει ανδρες πολυ ευαισθητους, αλλα και αναισθητους, οπως το αντιστοιχο ισχυει και για τις γυναικες....
Και σημειωση, κανεις δεν αντεχει τα παντα....ειτε αυτος ειναι αντρας ειτε γυναικα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top