Ισότητα, πλάνη ή πραγματικότητα;

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Αυτα που γραφτηκαν πριν για αδυναμο φυλο ,που έιναι ή ο άνδρας ή η γυναικα.δειχνουν ανωριμες ακραιες ,αποψεις και δεν τις θεωρω σοβαρες...Οι φεμινιστριες προδιδονται..θελουν να κρυφτουν και η χαρα δεν τις αφηνει..;)

Αγαπητέ Άγγελε.

Το θέμα αυτό μέχρι τα τώρα, έχει παρουσιάσει υψηλό επίπεδο διαλόγου κι έντονο ενδιαφέρον, παρά την ένθερμη συζήτηση και τους καυτούς διαξιφισμούς. Θα ήθελα να σε παροτρύνω, με πολύ χαμόγελο, να συνεχίσεις να συμμετέχεις κι εσύ στο υψηλό αυτό επίπεδο.

Σε καμία περίπτωση το κλίμα του έως τώρα διαλόγου δεν θα μπορούσε να δικαιολογήσει ένα τέτοιο συναισθηματικό ξέσπασμα, με χαρακτηρισμούς που με αφήνουν άναυδο.:eek:

Αν και δεν θα μπορούσα να χαρακτηριστώ ακριβώς φεμινίστρια, την ωριμότητά μου, όπως και πολλοί άλλοι από τους συνομιλητές την έχω αποδείξει μέχρι τα σήμερα. Ελπίζω να κατανοείς, ότι άθελά σου προφανώς, θίγεις τους συνομιλητές και να μη δοθεί άλλη συνέχεια στην παρασπονδία τούτη.

Θέλω να πιστεύω ότι ήταν απλά μια ένδειξη αυθορμητισμού και ίσως υπερβάλλοντος ζήλου, ίσως να ήσουν και κουρασμένος από δύσκολη μέρα. Θα προσπαθήσω λοιπόν ν' απαντήσω επί της ουσίας, χωρίς περαιτέρω εντάσεις.


Και ναι ο όρος φεμινιστρια όπως και φαλλοκρατης για μενα είναι κατηγόρια...ακραια και καταστροφικη συμπεριφορα για τον άνθρωπο συνολικα..Πρεπει να αχολουμαστε για ναγινει ο άνθρωπος σαν συνολο καλυτερος,και τα δυο φύλα και όχι να ενδιαφερομαστε μονομερως για το ένα ...
Αν κι επιθετική, η άποψη αυτή είναι βάσιμη και θα ήθελα να μη θεωρηθεί ως συνέχεια του προηγούμενου. Ακόμη ένα θέμα που ανοίγεται μέσα απ' το διάλογο. Είναι η Φεμινίστρια το θηλυκό αντίστοιχο του φαλλοκράτη; Είναι καταστροφική αυτή η συμπεριφορά; Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον το να το σκεφτεί κάποιος στα σοβαρά αυτό και με λίγη δόση αυτοκριτικής...

Να διευκρινίσω πώς μιλάμε για τις φανατικές, επιθετικές ακτιβίστριες φεμινίστριες. Που αν και προσέφεραν πολλά ως κίνημα, έχουν εκπέσει στην ακρότητα και την εκζήτηση. Ίσως προς αυτές απευθυνόμουν κι εγώ όταν είπα "αρκετή ισότητα έχουμε, δεν χρειαζόμαστε άλλη".



Οι γυναικες είναι αδυναμες ως προς τις φυσικες δυναμεις(σωματος και λογικης),αλλα έχουν ανωτερη δυνατοτητα επικοινωνιας-συναισθηματος,όπως και εξαιρετικες βιολογικες αντιστασεις. ..Οποτε το καθε φυλο έχει τα όπλα που του έδωσε η φυση...και τα έχει όχι για να πολεμαει το ένα το άλλο.ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ και να προστατευει!
Αν λοιπόν αγαπητέ, βάλεις τα δύο αυτά συστήματα σε αλληλεπίδραση, από τη μια οι "φυσικές δυνάμεις" όπως τις ονομάζεις και από την άλλη η "ανώτερη δυνατότητα επικοινωνίας-συναισθήματος" μαζί με τις "εξαιρετικές βιολογικές αντιστάσεις", το θηλυκό υπερτερεί σφόδρα. Αυτός είναι λοιπόν και ο λόγος που ως βιολόγος και όχι ως φεμινίστρια (σε πειράζω:P) θεωρώ ότι το αρσενικό είναι το αδύναμο φύλο. Δεν είναι ωστόσο μόνο αυτός ο λόγος. Το θηλυκό, ως αναπαραγωγική-σεξουαλική και κατ' επέκταση ως κοινωνική οντότητα είναι αυτοπροσδιοριζόμενο και αυθύπαρκτο. Το αρσενικό αντιθέτως πρέπει συνεχώς να επιβεβαιώνεται. Το αρσενικό στη φύση είναι αναλώσιμο, λόγω της αστάθειας του χρωμοσώματος Υ. Αυτό κάνει επιτακτική την ένταση της φυσικής επιλογής υπέρ μόνο του πιο εύρωστου Υ.



Αυτη είναι η απολυτη δυναμη της ανθρωποτητας. Η ΑΓΑΠΗ..η απολυτη ένωση των δυναμεων των δυο φυλων...Και όσο δεν το καταλαβαινουμε..και υπερισχυει ο υπερβολικος ,άρρωστος,εγωισμος μας...τοσο χειροτερα θα πηγαινει και η ανθρωποτητα γυρω μας,και τοσο πιο δυστυχισμενοι θα γινομαστε...
Δεν θα μπορούσα να συμφωνώ περισσότερο με αυτό το κομμάτι! Αυτός είναι και ο λόγος, που θεωρώ ότι στην πραγματικότητα ο συνομιλητής είναι καλοπροαίρετος.

Love is the Law. Love under Will...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αν λοιπόν αγαπητέ, βάλεις τα δύο αυτά συστήματα σε αλληλεπίδραση, από τη μια οι "φυσικές δυνάμεις" όπως τις ονομάζεις και από την άλλη η "ανώτερη δυνατότητα επικοινωνίας-συναισθήματος" μαζί με τις "εξαιρετικές βιολογικές αντιστάσεις", το θηλυκό υπερτερεί σφόδρα. Αυτός είναι λοιπόν και ο λόγος που ως βιολόγος και όχι ως φεμινίστρια (σε πειράζω:P) θεωρώ ότι το αρσενικό είναι το αδύναμο φύλο. Δεν είναι ωστόσο μόνο αυτός ο λόγος. Το θηλυκό, ως αναπαραγωγική-σεξουαλική και κατ' επέκταση ως κοινωνική οντότητα είναι αυτοπροσδιοριζόμενο και αυθύπαρκτο. Το αρσενικό αντιθέτως πρέπει συνεχώς να επιβεβαιώνεται. Το αρσενικό στη φύση είναι αναλώσιμο, λόγω της αστάθειας του χρωμοσώματος Υ. Αυτό κάνει επιτακτική την ένταση της φυσικής επιλογής υπέρ μόνο του πιο εύρωστου Υ.
Προσπαθεις να αποδειξεις παλι παραλογες ακραιες αποψεις...Σε παρακαλω σταματα...Το θηλυκο δεν θα υπηρχε αν το αρσενικο δεν το προστατευε απο τα άγρια θηρια και τους κινδυνους της φυσης..Όλα τα τεχνικα επιτευγματα που υπαρχουν γυρω μας επινοήθηκαν και φτιαχτηκαν κυριως απο άνδρες..Απο την άλλη χωρις τις γυναικες δεν θα γεννιουνταν οι άνδρες και δεν θα λειτουργουσε με οργανωση η κοινωνια σε συνδυασμο με τα τεχνικα επιτευγματα που προσεφερε και προσφερει ό ανδρας...Οποτε είναι παραλογο να προσπαθεις να αποδειξεις ότι το ένα φυλο έιναι ανωτερο απο το άλλο...Σε παρακαλω,,μη φτανουμε απο την παλια εποχη που θεωρουσαν πραμα τις γυναικες,στο άλλο άκρο, γιατι είναι το ίδιο κακο.....Σε παρακαλω...:/::/::/::/:



(άλλωστε κανενα φυλο δεν υπηρχε πρωτο...υπηρχαν παντα και τα δυο απο όταν είμασταν πιθηκοι μεχρι όταν γιναμε άνθρωποι...)



Φιλικοτατα παντα..:):):):D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Μου αρέσει να με παρακαλούν...:devil:

Με φτιάχνει...:mastigio:hehe:

Μην αρπάζεσαι αδερφέ. Όποιος πιστεύει πως είναι ανώτερος απ' τις γυναίκες, θα κληθεί μοιραία να τ' αποδείξει στην πράξη. Και τότε...
Θα καταλάβει!
Η αντιπαράθεση μαζί τους, δεν βγαίνει ποτέ σε καλό. Είναι προτιμότερη μια πιο συμβιωτική προσέγγιση, στην οποία ο τόνος σου σίγουρα δεν συμβάλει. Υπάρχει συνθήκη έντιμης συνύπαρξης μεταξύ άντρα και γυναίκας. Αυτή όμως δεν μπορεί να ευρεθεί, εν μέσω κλίματος αντιπαράθεσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Και τι συμπεράσματα περιμένεις να εξάγεις; Όλο αυτό μου ακούγεται σαν διαγωνισμός, λες και προσπαθούμε να αναδείξουμε τον πιο αδικημένο. Έτσι δεν λύνονται τα προβλήματα, έτσι δημιουργούνται περισσότερα.
Εσύ τι έχεις να προτείνεις; Παραπάνω ακούστηκαν κάποιες συμβιβαστικές έστω λύσεις. Θα ήθελα πολύ να διαβάσω και τις δικές σου προτάσεις.
Απλά προσωπικά νιώθω ότι οι γυναίκες ακόμα θεωρούν ότι είναι αδικημένες, πράγμα που με ενοχλεί. Δεν έχω να λύσω κάποιο πρόβλημα, γιατί ακόμα δεν έχω συναντήσει κάποιο σχετικό, μόνο ένα μόνιμο παράπονο ότι οι γυναίκες είναι αδικημένες βλέπω συχνά πυκνά στην καθημερινότητα και ανάβουν τα λαμπάκια :)
...μμμ..σου έχει τύχει να κατηγορείς για κάτι τους γονείς σου και όταν το κάνει κάποιος άλλος να γίνεσαι έξαλλος; :P
Δεν μιλάω όμως για τρίτο δικό σας πρόσωπο αλλά για εσάς τις ίδιες. Κατανοώ να γίνεστε έξαλλες όταν το ακούτε από άλλον, αλλά το βρίσκω ελαφρώς παράλογο :P
Το αδύναμο φύλο στη φύση είναι ο άνδρας.
Αυτές οι συνειδητοποιήσεις μάλλον γίνονται μετά τα τριάντα... :hmm:
Λόγια από το συνειδητοποιημένο (άνω των 30; ) δυνατό φύλο; :D
(από αυτό θα έπρεπε να καταλάβω ότι είμαι πολύ μικρός για να μιλάω για κάτι τέτοιο; )
Όταν τα βάρη αλλάξουν απότομα, μόνο μια φορά, η ζυγαριά εκτελεί φθίνουσα ταλάντωση, μέχρι να ισορροπήσει. Αν δεν είναι καλό το παράδειγμα της ζυγαριάς, το παράδειγμα του ελατηρίου που το κρατά κανείς πιεσμένο και το αφήνει ξαφνικά ή του εκκρεμούς, ίσως ν' αποδίδει καλύτερα την εικόνα. Πού βρισκόμαστε; Σε μια από τις πρώτες μεγάλες ταλαντώσεις προς την αντίθετη πλευρά από εκεί που έγερνε προηγουμένως. Υπομονή, θα στρώσει.
Χαίρομαι που τουλάχιστον δέχεσαι ότι πλέον ο αδικημένος είναι ο άντρας. Πως περιμένεις να γυρίσει πάλι το εκκρεμές; Αν βγει ο άντρας να υποστηρίξει οτιδήποτε θα τον φάνε ως φαλλοκράτη. Μάλλον υπάρχει μαγνήτης από την μεριά των γυναικών και τραβάει ακόμα το μεταλλικό εκκρεμές προς το μέρος τους λέω εγώ. :)
Ψάξε αλλού για "υπόνοιες" ειρωνείας φίλε Φαντάγκο, εδώ μας έχουν τελειώσει...:)
Πιθανότατα είμαι προκατειλημμένος (έχω τους λόγους μου) αλλά ακόμα και το "φίλε" στα μάτια μου είναι ειρωνεία, οπότε ζητάω να το κόψουμε :)
Περί της οδήγησης με κάλυψε η Κουέ. Αν όμως εσύ λες αυτό που λέω εγώ αλλά αντίστροφα, προφανώς δεν λέμε το ίδιο πράγμα, αφού εκτός από τη μονάδα, κανείς άλλος αριθμός δεν ισούται με το αντίστροφό του. :D:P
Πιστεύω ότι ήταν προφανές τι εννοούσα και η αντιστροφή γινόταν στους ρόλους. :)
Αρσενικός Άνθρωπος. ;)
Με ιδιαίτερη αγάπη στο αντίθετο φύλο ;)
Μην αρπάζεσαι αδερφέ. Όποιος πιστεύει πως είναι ανώτερος απ' τις γυναίκες, θα κληθεί μοιραία να τ' αποδείξει στην πράξη. Και τότε...
Θα καταλάβει!
Υποθέτοντας ότι μιλάς εκ πείρας, καταλήγω ότι απέτυχες να το αποδείξεις; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Περί φεμινισμού: Το αντίθετο του φαλλοκρατισμού δεν είναι ο φεμινισμός, είναι ο αιδοιοκρατισμός. Το κίνημα του φεμινισμού είχε και έχει στόχο την ισότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
(από αυτό θα έπρεπε να καταλάβω ότι είμαι πολύ μικρός για να μιλάω για κάτι τέτοιο; )

Ε, νομίζω πως μετά από τόσους διαδικτυακούς διαλόγους που έχω κάνει μαζί σου αλλά και γενικότερα μέσα στο φόρουμ, θα έπρεπε να με ξέρεις αρκετά ώστε να γνωρίζεις ότι δε σκέφτομαι έτσι. Πραγματικά λυπάμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Όσο για τις άλλες εποχές, αυτή είναι η κρίση της συνομιλήτριας, αυτήν εξέφρασε και γι' αυτήν κρίνεται, αν έχει δίκαιο ή άδικο. Καμμία προσβολή ωστόσο. Αν προσβαλλόμασταν και για τέτοια πράγματα, θα είχαμε όλοι αποχωρήσει προ πολλού από το φόρουμ.

GC+1 σε αυτό

και μιας και εγώ είμαι η ... διαβόητη συνομιλήτρια, αν ο takis68 εξακολουθεί να διαβάζει του ζητώ συγγνώμη αν τον προσέβαλε αυτό που έγραψα. Εξήγησα με ποιό σκεπτικό το έγραψα στο εν λόγω ποστ και μπορώ να τον διαβεβαιώσω ότι δεν είχα πρόθεση να τον προσβάλω με την συγκεκριμένη πρόταση, αν παρόλαυτά προσεβλήθη του ζητώ συγγνώμη και την ανακαλώ. Αφήνω το υπόλοιπο ποστ ανέπαφο και ανακαλώ την συγκεκριμένη φράση.


[:confused:]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι η στάση σου με προβληματίζει. Σε αντίστοιχες περιπτώσεις δεν ήμουν σίγουρος αν αυτά είναι λόγια ώριμα που θα περίμενες να ακούσεις από τον κάθε 100χρονο παππού που του ζητάς την άποψη του στο θέμα, ή λόγια που σκοπό έχουν να μαγέψουν τις γυναίκες ρίχνοντας τους το καλύτερο δόλωμα, την "αναγνώριση". Έχω συναντήσει αρκετούς που κέρδιζαν την εύνοια των γυναικών με αυτόν τον τρόπο. Αποδέχονταν de facto κατωτερότητα και απολάμβαναν τα αποτελέσματα. Αρκετά αποδοτικός τρόπος ομολογώ :)
Μπραβο,πεστα....

Και michelle ,ο φεμινισμος αφορα μονο τις γυναικες, και όχι την ισοτητα εκει που πρεπει(γιατι δεν χρειαζεται παντου) για όλους τους ανθρωπους και στα δυο φυλα...Φεμινισμος σημαινει γυναικισμος-σε ελευθερη μεταφραση..- οποτε δεν προσπαθει γενικα για τον άνθρωπο,αλλα μονο για τις γυναικες να παρουν καποια δικαιωματα που δεν είχαν πριν...και πολλες φεμινιστριες μιλουν για γυναικοκρατια, και άλλα τετοια...Ο φεμινισμος είναι ένα μονοπλευρο άρα και άδικο κινημα...Κοινως είναι το ίδιο με το φαλλοκρατισμο..Εμενα με ενδιαφερουν κινηματα και ιδεες σαν του χριστιανισμου ,που θελουν την ισοτητα -όπου πρεπει- αναμεσα σε όλους τους ανθρωπους...Εμενα με ενδιαφερει ο ΑΝΘΡΩΠΙΣΜΟΣ ,;όχι ανδρισμος ,φεμινισμος κλπ....Και αυτο θα έπρεπε για όλους τους ανθρωπους..


το ξερουμε ότι είσαι φεμινιστρια,άθεη και φαν του Ν.Δημου(αμαν,συνδυασμος!:blink::blink: )αλλα με μετρο και αυτο...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Προσπαθεις να αποδειξεις παλι παραλογες ακραιες αποψεις...Σε παρακαλω σταματα...Το θηλυκο δεν θα υπηρχε αν το αρσενικο δεν το προστατευε απο τα άγρια θηρια και τους κινδυνους της φυσης..Όλα τα τεχνικα επιτευγματα που υπαρχουν γυρω μας επινοήθηκαν και φτιαχτηκαν κυριως απο άνδρες..Απο την άλλη χωρις τις γυναικες δεν θα γεννιουνταν οι άνδρες και δεν θα λειτουργουσε με οργανωση η κοινωνια σε συνδυασμο με τα τεχνικα επιτευγματα που προσεφερε και προσφερει ό ανδρας...Οποτε είναι παραλογο να προσπαθεις να αποδειξεις ότι το ένα φυλο έιναι ανωτερο απο το άλλο...Σε παρακαλω,,μη φτανουμε απο την παλια εποχη που θεωρουσαν πραμα τις γυναικες,στο άλλο άκρο, γιατι είναι το ίδιο κακο.....Σε παρακαλω...:/::/::/::/:

(άλλωστε κανενα φυλο δεν υπηρχε πρωτο...υπηρχαν παντα και τα δυο απο όταν είμασταν πιθηκοι μεχρι όταν γιναμε άνθρωποι...)

Φιλικοτατα παντα..:):):):D
Γιατί τσιμπάς καλέ?
Δεν νομίζω ότι κάνει κάτι τέτοιο ο Χάος. Απλώς όταν αντιμετωπίζει τα θέματα από πλευράς βιολογίας λέει τα παρακάτω:
"Το θηλυκό, ως αναπαραγωγική-σεξουαλική και κατ' επέκταση ως κοινωνική οντότητα είναι αυτοπροσδιοριζόμενο και αυθύπαρκτο. Το αρσενικό αντιθέτως πρέπει συνεχώς να επιβεβαιώνεται. Το αρσενικό στη φύση είναι αναλώσιμο, λόγω της αστάθειας του χρωμοσώματος Υ. Αυτό κάνει επιτακτική την ένταση της φυσικής επιλογής υπέρ μόνο του πιο εύρωστου Υ."
Βέβαια κι εγώ δεν καταλαβαίνω πως θα αναπαράγω χωρίς τους άντρες, ή έστω χωρίς ΕΝΑΝ άντρα (μπορείτε να κρατήσετε έναν συμπαθητικό παρακαλώ? :D)
Φαντάζομαι ότι δυνατότερο στην βιολογία είναι αυτό που επιδεικνύει μεγαλύτερη αντοχή στην επιβίωση και όχι μεγαλύτερη δύναμη και κοιτώντας το από αυτή την πλευρά λέει ο Χάος αυτό που λέει.
Αν κοιτάξουμε κάθε θέμα από μία μόνο γωνία είναι ευκολότερο να πούμε μια τέτοια φράση χωρίς όμως να είναι απαραίτητα καθολική αλήθεια.
Από την άλλη μια και για πάρα πολλούς αιώνες είμασταν σε μια ανδροκρατούμενη κοινωνία δεν μπορούμε να ξέρουμε ποιά θα ήταν τα επιτεύγματα των γυναικών σε αντίθετη κατάσταση. Δεν πιστεύω ότι θα φτιάχναμε μια καλύτερη κοινωνία οι γυναίκες απλά επισημαίνω ότι αυτή που έχουμε φτιάξει δεν με τρελλαίνει και πολύ και για κάθε χρήσιμο πράγμα φτιάχτηκαν και αντίστοιχα καταστροφικά. Οπότε με επιτεύγματα δεν με ψήνεις... προτιμώ την παράγραφο για την ένωση των όποιων καλών χαρακτηριστικών έχει ο καθένας μας με οδηγό την ΑΓΑΠΗ όπου θεωρώ ότι έχεις απόλυτο δίκιο.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
@Αγγέλος,

Σου παραθέτω απλά ένα ορισμό (τα bold, εγώ τα έβαλα)

[Λεξικό Τριανταφυλλίδη]
φεμινισμός ο [feminizmós]: αντίληψη σύμφωνα με την οποία η γυναίκα θεωρείται ίση και ισότιμη με τον άντρα σε όλα τα πεδία της κοινωνικής ζωής.
Από την άλλη μια και για πάρα πολλούς αιώνες είμασταν σε μια ανδροκρατούμενη κοινωνία δεν μπορούμε να ξέρουμε ποιά θα ήταν τα επιτεύγματα των γυναικών σε αντίθετη κατάσταση

Αυτό το επιχείρημα μου θυμίζει το αντίστοιχο με τους Έλληνες και τα 400χρόνια τουρκοκρατία. Αυτό που ξέρω είναι ότι τα επιτεύγματα δεν είναι πότε easy, και πότε κάποιος που αγωνίστηκε δεν δημιούργησε κάποιο επίτευγμα, κάποια σελίδα στην ιστορία. Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι όποιος δημιουργεί επιτεύγματα είναι τόσο προσκολλημένος με τις ιδέες τους όπου μπορεί να πεθάνει για αυτές. :)

Και στην τελική γιατί δεν κοιτάμε το παρελθόν και όχι το παρών. Νομίζω ότι αυτή την στιγμή τίποτα δεν εμποδίζει μια γυναίκα να πραγματοποιήσει κάποιο επίτευγμα.

Disclaimer: Δεν αναφέρομαι σε τυχών κοινωνικές και καθημερινές αδικίες, αλλά σε αυτό το πιο εξειδικευμένο που αναφέρθηκες και εσύ, τα επιτεύγματα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ως προς την επιβιωση..Ο άνδρας έφτιαξε ασφαλες μερος για το σπιτι(μεσα στη φυση που είναι ένας διαρκης πολεμος) για να το οργανωσει η γυναικα και μεσα απο αυτο να γεννηθουν και άλλοι άνθρωποι...Αφηστε μια γυναικα και έναν άνδρα χώρια σε ένα άγριο ,επικινδυνο μερος-χωρις άλλους ανθρωπους- και θα δειτε ποιος θα επιβιωσει περισσοτερο..Η γυναικα ζει και επιβιωνει μεσα απο την κοινωνια,εκει είναι το στοιχειο της.Γιαυτο πανε κυριως σε πολεις οι γυναικες,Όταν βρεθει στην άγρια φυση ή σε μια φυσικη καταστροφη είναι απλως μια φοβισμενη μαζα κρεατος έτοιμη να φαγωθει...Δεν έχετε δει που στις καταστροφες -στους διδυμους πυργους πχ-που οι περισσοτερες γυναικες συνηθως τσιριζουν και τα χανουν-παγωνουν?Την κρισιμη στιγμη της μαχης -επιβιωσης,η τεστοστερονη-αδρεναλινη σωζει..και γιαυτο εκει επικρατει ο άνδρας-που είναι προκατασκευασμενος γιαυτο τον σκοπο...Στο "πολιτισμενο κοινωνικο περιβαλλον μπορει η γυναικα να χρησιμοποιησει το όπλο της :την επικοινωνια,αλλα άν σε κυνηγαει μια χιονοστιβαδα πχ τι να την κανεις την επικοινωνια-τσαχπινιες δεν πιανουν στο χιονι:P)..?Εκει χρειαζεσαι ταχυτητα,δυναμη,και πρακτικο μυαλο-αντανακλαστικα...Το χιονι δεν έχει συναισθηματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
αν σε κυνηγάει χιονοστιβάδα δε θέλεις ταχύτητα, η χιονοστιβάδα τρέχει πιο γρήγορα από σένα...

εξυπνάδα θέλεις...

να ξέρεις που θα στρίψεις η πως θα αντιδράσεις και όχι να τρέχεις σαν τον τρελό :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Θες γρηγορη εξυπναδα..μια στιγμη να τα χασεις -όπως οι γυναικες συνηθως- μπορει να είναι η μοιραια..θες αντανακλαστικα-δεν έχεις πολυ χρονο να σκεφτεις...θες ταχυτητα μυαλου και κινησεων--η χιονοστιβαδα δεν θα σε περιμενει..Ταχυτητα δεν σημαινει μονο τρεξιμο..Διαβασε επιστημονες τι λενε για την αδρεναλινη και την τεστοστερονη,και θα καταλαβεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Θες γρηγορη εξυπναδα..μια στιγμη να τα χασεις -όπως οι γυναικες συνηθως- μπορει να είναι η μοιραια..θες αντανακλαστικα-δεν έχεις πολυ χρονο να σκεφτεις...

το ίδιο λέμε θαρρώ

οι γυναίκες γιατί έχουν αργή (sic) εξυπνάδα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Την κρισιμη στιγμη της μαχης -επιβιωσης,η τεστοστερονη-αδρεναλινη σωζει..και γιαυτο εκει επικρατει ο άνδρας-που είναι προκατασκευασμενος γιαυτο τον σκοπο... άν σε κυνηγαει μια χιονοστιβαδα ..?Εκει χρειαζεσαι ταχυτητα,δυναμη,και πρακτικο μυαλο-αντανακλαστικα...

γιατί εγώ νομίζω ότι την κρίσιμη στιγμή της χιονοστιβάδας θα φώναζες τη μαμά σου να σε σώσει?


(όχι εσύ συγκεκριμένα αλλά ο κάθε άντρας.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Γιατι μπροστα στον κινδυνο τα χανουν!(περισσοτερο απο τους άνδρες )Δεν μιλαμε για άσκηση..Εκει ίσως οι γυναικες να ήταν καπως καλυτερες,αλλα για πραγματικο κινδυνο...

γιατί εγώ νομίζω ότι την κρίσιμη στιγμή της χιονοστιβάδας θα φώναζες τη μαμά σου να σε σώσει?


(όχι εσύ συγκεκριμένα αλλά ο κάθε άντρας.)

άνδρας θα τα πηγαινε συνηθως καλυτερα απο τις γυναικες ...Αυτο λεω...
Η τεστοστερονη παραγει την αδρεναλινη που σε δυναμωνει προσωρινα στον κινδυνο..ε,περισσοτερη τεστοστερονη έχουν οι άνδρες...Τι να κανουμε..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
αυτό το: "οι γυναίκες τσιρίζουν" εγώ πάντως θεωρώ είναι στερεότυπο του στερεότυπου.


είναι απλά εύκολο να τσιρίζεις.
αναγκάζεις τους άλλους να ενεργούν.

και για αυτό ορισμένες το κάνουν.

ξέρω προϊστάμενες που μπορούν να σε κάνουν κομματάκια χωρίς ούτε μιση τσιρίδα.

ξέρω παντρεμένα ζευγάρια που μπροστά στην καταστροφή η γυναικα θα έλιωνε πέτρες και ο άντρας θα τσίριζε "σαν γυναικούλα" (sic sic).


και τελικά από τη χιονοστιβάδα μονο ο macgyver επιβιώνει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Όταν τσιριζεις παγωνεις και είσαι ένα άχρηστο κουφαρι...και μιλαμε για το μεσο όρο..όχι για εξαιρεσεις...δεν βαζουμε έναν άνδρα που φοβαταιτην σκια του απεναντι σε μια γυναικα πρωταθλητρια των εξτριμ σπορτ..Γιατι κρυβεσαι πισω απο το δαχτυλο σου?Ο άνδρας έχει περισσοτερη τεστοστερονη και άρα αυτο δινει πλεονεκτηματα ,γιατι δεν το παραδεχεσαι?τι φοβασαι?Ένα μεσος άνδρας μπορει να σπασει στο ξυλο μια μεση γυναικα ..αυτη είναι η αληθεια...
η τεστοστερονη είναι αναβολικο για τους αγωνες δεν το ξερεις?Έ, έχουμε περισσοτερη σαν άνδρες τι να κανουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ένα μεσος άνδρας μπορει να σπασει στο ξυλο μια μεση γυναικα ..αυτη είναι η αληθεια...
Και αυτό είναι ανωτερότητα; Βασικά αυτό τι σχέση έχει με την τεστοστερόνη, τον φόβο κτλ που μίλαγες πιο πάνω; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
To παράδειγμα με τη χιονοστιβάδα μπορεί να ήταν ατυχές, αλλά κατά τα άλλα με το post του Άγγελου συμφωνώ.

Αν μπορούσαμε να πούμε πως σε κάτι υπερτερούν οι άντρες έναντι στις γυναίκες είναι η σωματική ρώμη.
Εκατοντάδες χρόνια πριν,ο άνθρωπος προσπαθούσε να ανταπεξέλθει στις δύσκολες συνθήκες που η φύση του είχε επιβάλλει. Ο άντρας ήταν ανώτερος και η γυναίκα κυριαρχούσε πάνω του μέσα από τη σαγήνη.
Στις μέρες μας κάτι τέτοιο δεν έχει την παραμικρή σημασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top