Ισότητα, πλάνη ή πραγματικότητα;

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Όταν τσιριζεις παγωνεις και είσαι ένα άχρηστο κουφαρι...και μιλαμε για το μεσο όρο..όχι για εξαιρεσεις...δεν βαζουμε έναν άνδρα που φοβαταιτην σκια του απεναντι σε μια γυναικα πρωταθλητρια των εξτριμ σπορτ..Γιατι κρυβεσαι πισω απο το δαχτυλο σου?Ο άνδρας έχει περισσοτερη τεστοστερονη και άρα αυτο δινει πλεονεκτηματα ,γιατι δεν το παραδεχεσαι?τι φοβασαι?Ένα μεσος άνδρας μπορει να σπασει στο ξυλο μια μεση γυναικα ..αυτη είναι η αληθεια...


φοβάμαι μη με πουν γυναικούλα. :D

xoxo!

η συζήτηση μας δεν έχει νόημα ύπαρξης.

και πάλι περιστρέφεται γύρω από το ποιος την έχει πιο μεγάλη την αντοχή και τη δύναμη.
δε νομίζω ότι οι γυναίκες που ξέρουν να αντιδράνε είναι εξαίρεση, πάνω κάτω όσο και οι άντρες που το μπορούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Και αυτό είναι ανωτερότητα; Βασικά αυτό τι σχέση έχει με την τεστοστερόνη, τον φόβο κτλ που μίλαγες πιο πάνω; :hmm:


αυτο δειχνει ότι στον πολεμο-μαχη,δυναμη ο άνδρας είναι ανωτερος...Δε λεω ότι πρεπει να τη δειρει ,αλλα μπορει να το κανει...Τι να κανουμε,,άλλα όπλα έχουν οι γυναικες ,άλλα οι άνδρες..



και πάλι περιστρέφεται γύρω από το ποιος την έχει πιο μεγάλη την αντοχή και τη δύναμη.
δε νομίζω ότι οι γυναίκες που ξέρουν να αντιδράνε είναι εξαίρεση, πάνω κάτω όσο και οι άντρες που το μπορούν.
καλα ,δεν θες να δεχτεις αυτα που βλεπουμε όλοι γυρω μας..Τι να κανω?Δική σου ζημια είναι...
πιο μεγάλη την αντοχή και τη δύναμη.

Τι να κανουμε?Την έχουμε μεγαλυτερη!:D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Δεν το χρησιμοποιώ ως επιχείρημα. Ίσα ίσα που λέω ότι δεν πιστεύω ότι θα φτιάχναμε καλύτερο κόσμο, μόνο διαφορετικό. Απλώς δεν μπορεί κάποιος να μου λέει για επιτεύγματα: όταν οι γυναίκες δεν επιτρεπόταν να κάνουν άλλο από κέντημα μόνο καλά κεντήματα θα κάνανε. Και αυτή είναι η αλήθεια για την εποχή της αναγέννησης, του διαφωτισμού, της βιομηχανικής επανάστασης και έως τον 20ο αιώνα.
Ως προς την επιβιωση..Ο άνδρας έφτιαξε ασφαλες μερος για το σπιτι(μεσα στη φυση που είναι ένας διαρκης πολεμος) για να το οργανωσει η γυναικα και μεσα απο αυτο να γεννηθουν και άλλοι άνθρωποι...Αφηστε μια γυναικα και έναν άνδρα χώρια σε ένα άγριο ,επικινδυνο μερος-χωρις άλλους ανθρωπους- και θα δειτε ποιος θα επιβιωσει περισσοτερο..Η γυναικα ζει και επιβιωνει μεσα απο την κοινωνια,εκει είναι το στοιχειο της.Γιαυτο πανε κυριως σε πολεις οι γυναικες,Όταν βρεθει στην άγρια φυση ή σε μια φυσικη καταστροφη είναι απλως μια φοβισμενη μαζα κρεατος έτοιμη να φαγωθει...Δεν έχετε δει που στις καταστροφες -στους διδυμους πυργους πχ-που οι περισσοτερες γυναικες συνηθως τσιριζουν και τα χανουν-παγωνουν?Την κρισιμη στιγμη της μαχης -επιβιωσης,η τεστοστερονη-αδρεναλινη σωζει..και γιαυτο εκει επικρατει ο άνδρας-που είναι προκατασκευασμενος γιαυτο τον σκοπο...Στο "πολιτισμενο κοινωνικο περιβαλλον μπορει η γυναικα να χρησιμοποιησει το όπλο της :την επικοινωνια,αλλα άν σε κυνηγαει μια χιονοστιβαδα πχ τι να την κανεις την επικοινωνια-τσαχπινιες δεν πιανουν στο χιονι:P)..?Εκει χρειαζεσαι ταχυτητα,δυναμη,και πρακτικο μυαλο-αντανακλαστικα...Το χιονι δεν έχει συναισθηματα...
Ξέρεις στην φύση ο καθένας επιβιώνει με αυτό που διαθέτει, και τα κουνέλια και οι τίγρεις (αν έτσι προτιμας να μας βλέπεις). Μπορεί ο άντρας να επιβιώσει με το γρήγορο τρέξιμο και η γυναίκα μη βγαίνοντας από την σπηλιά όταν έχει χιόνι. Κι αυτό τρόπος είναι. Και μιλόντας με τους δικούς σου όρους, μην υποτιμήσεις ποτέ την ικανότητα του θυληκού να μάχεται ειδικά όταν έχει να προστατέψει τα μικρά του.
Δεν ξέρω πόσο είναι το χιούμορ σε αυτήν την φράση, παρά τα smilies, αλλά σε αυτή τη φράση με ενοχλεί η λέξη τσαχπινιές... και το ομολογώ.:/:
Και σε όλο το ποστ με ενοχλεί ότι το μόνο καλό που έχεις να προσάψεις στις γυναίκες είναι η επικοινωνία λες και δεν θέλει πρακτικό πνεύμα και άλλα προσόντα η φροντίδα της κοινότητας, η καλλιέργεια της γης, το μεγάλωμα των παιδιών, και...και...και.... Αναφέρομαι στον προιστορικό άνθρωπο μια και εσύ προφανώς αναφέρεσαι εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Απλώς δεν μπορεί κάποιος να μου λέει για επιτεύγματα: όταν οι γυναίκες δεν επιτρεπόταν να κάνουν άλλο από κέντημα μόνο καλά κεντήματα θα κάνανε. Και αυτή είναι η αλήθεια για την εποχή της αναγέννησης, του διαφωτισμού, της βιομηχανικής επανάστασης και έως τον 20ο αιώνα.
Υπερβολές, υπερβολές ... Μην προσπαθούμε να κρύψουμε τα αστέρια με τα δάχτυλα μας ...
Ακόμη και αν μεταφερθούμε στην πιο δύσκολη περίοδο του (νέο) ελληνισμού, αναφέρομαι στο 1821, θα βρούμε αρκετά γυναίκεια ονόματα στην ιστορία (Λασκαρίνα Μπουμπουλίνα, Μαντώ Μαυρογένους, Δόμνα Βισβίζη κτλ). Ακόμη και σε μεγαλύτερο βάθος χρόνου να εξετάσουμε το γεγονός θα βρούμε πολλά ονόματα. Όλα αυτά με το κέντημα τα καταφέρανε; ;) Anyway, η αλλαγή δεν έρχεται με το να τονίζουμε τι πρέπει να αλλάξει, αλλά με τις πράξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
η πιο δύσκολη εποχή που αναφέρεις είναι το πλέον κακό παράδειγμα για να στηρίξεις την άποψη σου.

η περίοδοs πολεμου η γενικά ανάγκης είναι η μονη περίοδος που όλοι γίνονται περισσότερο ...ίσοι μιας και υπάρχει ανάγκη χεριών, ομοψυχίας κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Υπερβολές, υπερβολές ... Μην προσπαθούμε να κρύψουμε τα αστέρια με τα δάχτυλα μας ...
Ακόμη και αν μεταφερθούμε στην πιο δύσκολη περίοδο του (νέο) ελληνισμού, αναφέρομαι στο 1821, θα βρούμε αρκετά γυναίκεια ονόματα στην ιστορία (Λασκαρίνα Μπουμπουλίνα, Μαντώ Μαυρογένους, Δόμνα Βισβίζη κτλ). Ακόμη και σε μεγαλύτερο βάθος χρόνου να εξετάσουμε το γεγονός θα βρούμε πολλά ονόματα. Όλα αυτά με το κέντημα τα καταφέρανε; ;) Anyway, η αλλαγή δεν έρχεται με το να τονίζουμε τι πρέπει να αλλάξει, αλλά με τις πράξεις.


Συμφωνω...


Ξέρεις στην φύση ο καθένας επιβιώνει με αυτό που διαθέτει, και τα κουνέλια και οι τίγρεις (αν έτσι προτιμας να μας βλέπεις). Μπορεί ο άντρας να επιβιώσει με το γρήγορο τρέξιμο και η γυναίκα μη βγαίνοντας από την σπηλιά όταν έχει χιόνι. Κι αυτό τρόπος είναι. Και μιλόντας με τους δικούς σου όρους, μην υποτιμήσεις ποτέ την ικανότητα του θυληκού να μάχεται ειδικά όταν έχει να προστατέψει τα μικρά του.
Δεν ξέρω πόσο είναι το χιούμορ σε αυτήν την φράση, παρά τα smilies, αλλά σε αυτή τη φράση με ενοχλεί η λέξη τσαχπινιές... και το ομολογώ.:/:
Και σε όλο το ποστ με ενοχλεί ότι το μόνο καλό που έχεις να προσάψεις στις γυναίκες είναι η επικοινωνία λες και δεν θέλει πρακτικό πνεύμα και άλλα προσόντα η φροντίδα της κοινότητας, η καλλιέργεια της γης, το μεγάλωμα των παιδιών, και...και...και.... Αναφέρομαι στ:hug:ον προιστορικό άνθρωπο μια και εσύ προφανώς αναφέρεσαι εκεί.
Εγω απλα λεω ένα πραγμα ..Απλο.Το ότι και οι άνδρες και οι γυναικες χρειαζονται...Και ότι το ένα χωρις το άλλο ή δεν μπορει να ζησει ή θα ζγσει πολυ χειροτερα...Για να υπαρχουν δυο φυλα ,σε κατι χρειαζεται το καθενα...
Τουλαχιστον σε αυτο συμφωνεις?Οργισμενη φεμινιστρια μου?:):kissing::angelnot:
ΑΓΑΠΑΤΕ ΑΛΛΗΛΟΥΣ!
ΚΑΝΤΕ ΕΡΩΤΑ, ΟΧΙ ΠΟΛΕΜΟ!:huglove:
Και αν θελουν τα δυο φυλα να πλακωθουνε...η καλυτερη λυση είναι στο ξαπλωτο:):PΕσεις μας γεννησατε,μας μεγαλωσατε..για σας υπαρχουμε...αφηστε μας ,να σας προστατεψουμε λιγακι..δεν ζηταμε τιποτα άλλο...;)Να σας προστατευουμε........ και να σας αγαπαμε....:huglove::console::hug:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Nα υπενθυμισω (για να το αποφευγουμε) πως υπαρχει επιλογη σε καθε ποστ να το ψηφιζουμε θετικα ή αρνητικα (βαση της κρισης μας) ωστε να αποφευγουμε μονολεκτικες απαντησεις τυπου "συμφωνω", "+1", "+1000", "προσυπογραφω" και παει λεγοντας.

Αγγελε μην το παρεις προσωπικα, απλως δραττομαι της ευκαιριας να το υπενθυμισω.
Συνεχιζουμε κανονικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
...και νόμιζα κι εγώ ότι συμμετείχες στο θέμα και ήρθα να διαβάσω με ενδιαφέρον!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
αυτό το: "οι γυναίκες τσιρίζουν" εγώ πάντως θεωρώ είναι στερεότυπο του στερεότυπου.
Ευτυχώς τουλάχιστον ακούγονται αντίστοιχα απ' όλες τις μεριές (έχουμε πει δεν είναι μόνο 2):
γιατί εγώ νομίζω ότι την κρίσιμη στιγμή της χιονοστιβάδας θα φώναζες τη μαμά σου να σε σώσει?


(όχι εσύ συγκεκριμένα αλλά ο κάθε άντρας.)
:confused:

Για να συνεχίσει η συζήτηση σε ένα πιο σοβαρό μοτίβο, θα ήθελα να ακούσω και την άποψη σας για τις γυναίκες που θεωρούν ότι δεν υφίσταται ισότητα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Αν μπορούσαμε να πούμε πως σε κάτι υπερτερούν οι άντρες έναντι στις γυναίκες είναι η σωματική ρώμη.
Εκατοντάδες χρόνια πριν,ο άνθρωπος προσπαθούσε να ανταπεξέλθει στις δύσκολες συνθήκες που η φύση του είχε επιβάλλει. Ο άντρας ήταν ανώτερος και η γυναίκα κυριαρχούσε πάνω του μέσα από τη σαγήνη.
Sorry αλλά τότε που μιλάς οι γυναίκες επιβάλλονταν με το θαύμα της γέννησης και όχι με τη σαγήνη.
Υπερβολές, υπερβολές ... Μην προσπαθούμε να κρύψουμε τα αστέρια με τα δάχτυλα μας ...
Ακόμη και αν μεταφερθούμε στην πιο δύσκολη περίοδο του (νέο) ελληνισμού, αναφέρομαι στο 1821, θα βρούμε αρκετά γυναίκεια ονόματα στην ιστορία (Λασκαρίνα Μπουμπουλίνα, Μαντώ Μαυρογένους, Δόμνα Βισβίζη κτλ). Ακόμη και σε μεγαλύτερο βάθος χρόνου να εξετάσουμε το γεγονός θα βρούμε πολλά ονόματα. Όλα αυτά με το κέντημα τα καταφέρανε; ;) Anyway, η αλλαγή δεν έρχεται με το να τονίζουμε τι πρέπει να αλλάξει, αλλά με τις πράξεις.
Έχεις δίκιο αλλά αναφερόμουν στην πλειοψηφία και όχι στις περιπτώσεις αρχόντων που σε ένα μικρό ποσοστό τους έδινε δικαιώματα ο ίδιος ο πατέρας ή ο άντρας τους, ή ήταν πλούσιες χήρες και δεν έδιναν λογαριασμό. Ανώνυμοι ήρωες και ηρωίδες άλλωστε πιστεύω ότι υπήρχαν πολλοί σε όλες τις εποχές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
το ξερουμε ότι είσαι φεμινιστρια,άθεη και φαν του Ν.Δημου(αμαν,συνδυασμος!:blink::blink: )αλλα με μετρο και αυτο...;)

Ορίστε; Τι σχέση έχουν οι θρησκευτικές πεποιθήσεις μου και οι συγγραφείς που θαυμάζω με το παρόν θέμα; Και με ποιό δικαίωμα μου κάνεις παραινέσεις περί μέτρου; :rolleyes:

Περί φεμινισμού με κάλυψε ο Exposed που παρέθεσε τον ορισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
για το μέτρο,το είπα αστειευομενος...ο καθε άνθρωπος έχει το δικαιωμα να πιστευει και να λεει ότι θελει ...να σαι καλα ,και εσυ..... και ο νικος δημου...;):P
παντως αποπνεεις φεμινισμο ,φαινεται..Μυριζει μεσα απο τα ηχεια!:D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
offtopic αλλά το αίσθημα της επιβίωσης υπάρχει στον κάθε άνθρωπο...
Δεν έχει να κάνει με φύλλο...δύναμη...ισότητα ή ανισότητα...χιονοστιβάδα ή πόλεμο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Άγγελε, επειδή νομίζω ότι δεν έχεις καταλάβει τι ακριβώς είναι ο φεμινισμός κι επειδή κάπου μπλέκεις τα αυγά με τα πασχάλια (τιιι σου φταίει τώρα ο Δήμου και πού κολλάς στις πεποιθήσεις της Λίας, δε θα καταλάβω...), ο φεμινισμός υπαγορεύει ότι η γυναίκα θεωρείται ίση και ισότιμη με τον άντρα σε όλα τα πεδία της κοινωνικής ζωής, ενώ το κίνημα του παρελθόντος είχε σκοπό να εξαλείψει κάθε υπάρχουσα αδικία προς τις γυναίκες.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
η γυναίκα θεωρείται ίση και ισότιμη με τον άντρα σε όλα τα πεδία της κοινωνικής ζωής,
Με αυτο διαφωνω...σε καποια σημεια πρεπει να είναι ίσα τα δυο φυλα σε άλλα όχι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δηλαδή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Ελπιζω να μην μπερδευουμε την "ισοτητα" με την "ομοιοτητα".
Μιλαμε για ισοτητα.
Στα δικαιωματα, στις υποχρεωσεις, στις ευκαιριες, στις ευθυνες κτλ κτλ.
Για την ομοιοτητα δεν γινεται λογος γιατι τα δυο φυλα ηδη μοιαζουν σε αρκετα περισσοτερα απο παλια, και αυτο που ελκυει το ενα στο αλλο ειναι η "ανομοιοτητα".
Σαν ενα παζλ.


Ανδρες και γυναικες -μιλαω για εμενα- ειναι οι δυο διαφορετικες οψεις του ιδιου ομως νομισματος.
Απο οποιαδηποτε μερια και αν το καταθεσεις (στην τραπεζα που λεγεται ζωη-κοινωνια-ο,τι θες) αυτο το νομισμα εχει ή εστω πρεπει να εχει την ιδια αξια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
γιατί εγώ νομίζω ότι την κρίσιμη στιγμή της χιονοστιβάδας θα φώναζες τη μαμά σου να σε σώσει?


(όχι εσύ συγκεκριμένα αλλά ο κάθε άντρας.)

Αυτό δηλαδή είναι άποψη φεμινίστριας τώρα;! Δεν νομίζω ο ορισμός που δόθηκε να ταιριάζει με την παραπάνω δήλωση. Ο Άγγελος που πέταξε μερικά (ομολογουμένως φαλλοκρατικά) επιχειρήματα δέχτηκε πολλές αρνητικές και σχολιάστηκε δυσμενώς. Αυτό εδώ όμως (δείγμα κομπλεξισμού, συγνώμη αν γίνομαι επιθετικός) δεν σχολιάστηκε από καμία γυναίκα γιατί απλώς ερμηνεύτηκε σαν ξέσπασμα; 2 μέτρα και 2 σταθμά...

Ανοησία στο συγκεκριμένο ζήτημα τελικά βρίσκεται και στα δύο φύλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αυτό δηλαδή είναι άποψη φεμινίστριας τώρα;! Δεν νομίζω ο ορισμός που δόθηκε να ταιριάζει με την παραπάνω δήλωση. Ο Άγγελος που πέταξε μερικά (ομολογουμένως φαλλοκρατικά) επιχειρήματα δέχτηκε πολλές αρνητικές και σχολιάστηκε δυσμενώς. Αυτό εδώ όμως (δείγμα κομπλεξισμού, συγνώμη αν γίνομαι επιθετικός) δεν σχολιάστηκε από καμία γυναίκα γιατί απλώς ερμηνεύτηκε σαν ξέσπασμα; 2 μέτρα και 2 σταθμά...

Ανοησία στο συγκεκριμένο ζήτημα τελικά βρίσκεται και στα δύο φύλα

Προσωπικά μου φάνηκε επιθετικό το συγκεκριμένο post της prime και νομίζω θα μπορούσε να το έχει γράψει σε διαφορετικό τόνο, αλλά επειδή δεν είμαι απόλυτα σίγουρη ότι η θέση που εκφράζει είναι πέρα για πέρα λανθασμένη το άφησα ασχολίαστο.
Τυγχάνει να γνωρίζω αρκετά αγόρια/άνδρες που δεν μπορούν να κάνουν και πολλά πράγματα χωρίς μία "μαμά" να τρέχει από πίσω τους, είτε αυτή είναι η μητέρα τους είτε η γυναίκα τους, αργότερα... Και δυστυχώς ένας από αυτούς ήταν/είναι ο μπαμπάς μου... :(

πς. Εννοείται πως δεν γενικεύω, όλα αυτά είναι απλά σκέψεις μου...

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
ο φαντασμένος έχει δίκιο. αν και το σχόλιο τις prime δεν είναι ότι δεν έχει δόσεις αλήθεια, είναι εξίσου γενικευτικό και απόλυτο όσο και του αγγέλου.

απλά επειδή υπάρχει μεγαλύτερη σύμπνοια απόψεων με την prime από ότι με του αγγέλου, e να, δεν το σχολίασε κανεις.


έχεις δικό αγαπητέ K.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top