Μουσουλμανισμός (Ισλάμ)

Stratos7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stratos7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Πάντως μια διευκρίνηση. Η μυθολογία περί αράβων τρομοκρατών είναι made in USA. Δεν μας τα έχουν πρήξει τόσο καιρό, δεν μας δείχνουν στρατόπεχα εκπαίδετυσης, δεν μας εντυπωσιάζουν με τους περίφημους κομάντος αυτοκτονίας της τζιχάντ; Δεν λένε στο αμερικάνικο λαό ότι ο τρομονόμος υπάρχει για τους τρομοκράτες, που έχουν τεράστια δύναμη, οργάνωση, εξάπλωση, πιθανό οπλισμό κλπ κλπ;

Η αλήθεια όμως είναι πολύ πιο πεζή. Διακόσια άτομα, κακοί άραβες τρομοκράτες, θα μπορούσαν να αφανίσουν ολόκληρες τις ΗΠΑ σε διάστημκα ενός μήνα, αν ήθελε η υποτιθέμενη τεράστια οργάνωση τους. Και αν υπήρχαν ίσως...

Τεσσερις τρομοκράτες σε κάθε πόλιτεία εξοπλισμένοι με τον φοβερό εξοπλισμό μιας μηχανής εντούρο και μερικών στουπιών και σπίρτων. Συντονισμένοι όλοι μαζί αρχίζουν απο την πολιτεία που έχει τον πιο πολύ αέρα. Καλοκαιράκι φυσικά. Βάζουν φωτιές ανά πενήντα εκατο χιλιόμετρα και όλο τρέχουν. Αρχίζουν και τρέχουν και οι αμερικάνοι. Οι φωτιές πληθαίνουν. Οι εστείες είναι τόσες που συντομα ειναι αδύνατοννα αντιμετωπισθούν. Οταν η κριση κορυφώνεται στην μία πολιτεία, παράλληλα γίνεται το ίδιο και στις άλλες, ακολουθώντας τον αέρα που μέσα στις μέρες φυσάει κι αλλού. Ο στρατος και η αεροπορία και η αστυνομία και όλοι οι αμερικανοί μαζί αδύνατπον να αντιμετωπίσουν τα χιλιάδες πλέον πύρινα μέτωπα, που τρέχουν με ταχύτητα ακόμη και πενήντα χιλιομέτρων την ώρα. Συντομα όλη η χώρα είναι εντελώς αποσυντονισμένη, εξαντλημένη και πριν προλαβει να αντιδράσει καμένη.......

Ποιος θα σταματούσε τους τζιχάντ καμικάζι με τα μηχανάκια; Στο αεροδρόμιο θα τους έπιαναν απο τα σπίρτα; Ή μήπως όταν θα αγόραζαν τις μοτοσυκλέτες; Κι αν ήταν όντως αποφασισμένοι να πεθάνουν, με βόμβες ζωσμένοι, και υπάρχουν στρατιές υποτίθεται απο τέτοιους,δεν θα βρίσκονταν λίγοι να ρισκάρουν ελάχιστα μέσα στα δάση και τις αχανείς φυτείς των ΗΠΑ βάζοντας φωτιές παντού;

Βλακείες λοιπόν. Δεν υπαρχει ο λεγόμενος μουσουλμανικός τρομος γιατί αν υπήρχε, ανάμεσα σε τόσους κατατρεγμένους μουσουλμάνους, στις ΗΠΑ, θα είχα βρεθεί αυτοί οι διακόσιοι και η δουλειά θα είχε γίνει. Δεν το σκέφτηκαν; Μα το σχέδιο αυτό εφαρμόστηκε πέρισυ σε όλη τη νότια Ευρώπη... Αυτό που υπάρχει είναι, με το πρόσχημα των μουσουλμάνων τρομοκρατών, η εξουσία των ΗΠΑ και αλλού, να έχει βάλει κάμερες (και κάγκελα) παντού.
Περνόντας την ίδια στιγμή νόμους που καταστέλλουν και τις ελάχιστες ελευθερίες για όλους μουσουλμάνους και μη :)

Αρα να μήν συγχέουμε μια έντεχνα δημιουργημένη εντύπωση, του μουσουλμάνου τρομοκράτη, με τις συγκρίσεις των θρησκειών. Αραβες τρομοκράτες είναι οι σείχηδες που εκβιάζουν την παγκόσμιοα κοινότητα με το πετρέλαιο χρόνια τώρα. Και τους διδυμους πύργους όλοι λένε ότι τους έριξαν οι ιδιοι οι αμερικανοι.


Σωστότατος! :clapup:

Καλό θα είναι να αρχίσει να γίνεται κατανοητή η διαφορά μεταξύ Μουσουλμανισμού και Ισλαμικού Φονταμεταλισμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...Απλά να αναφέρω για την ιστορία ότι ο μουσουλμανισμός ξεκίνησε από τον Ισμαήλ. Ο Ισμαήλ ήταν γιός του Αβραάμ που τον γέννησε με μια δούλη (Άγαρ) παρά το θέλημα του Θεού....

Για αυτό και σκοτώνονται σήμερα Ιουδαίοι-Μουσουλμάνοι για τον Ναό του Σολομώντος. Επειδή ο Ναός είναι χτισμένος πάνω σ έναν βράχο τον οποίο οι μουσουλμάνοι θεωρούν ιερό (επειδή λέγεται ότι είναι αυτός στον οποίο ο Αβραάμ πήγε να θυσιάσει τον γιό του - κατ αυτούς τον ισμαήλ) ενώ οι Ιουδαίοι, εμμένοντας στην Π. Διαθήκη, θεωρούν τον Ναό ιερό επειδή μόνο σ αυτόν μπορούν να γίνουν θυσίες περί καθαρισμού. Μπερδεμένα πράγματα δηλ...

Αλέξανδρε, έχεις γνωρίσει ποτέ κανέναν Άραβα ή άλλης εθνικότητας Μουσουλμάνο, που βλέπει την "ιστορία", όπως την βλέπεις εσύ, στην προκείμενη περίπτωση; Θεωρείς την βιβλική αφήγηση ως Ιστορία; Πάντως ο Μουσουλμανισμός, είναι ιστορικός!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Δεν μου αρέσει σαν θρησκεία, όχι επειδή έχω διαβάσει κάτι άσχημο στα διδάγματά της, αλλά επειδή η νοοτροπία που έχουν οι πιστοί της θρησκείας αυτής είναι αντίθετη με το πώς ορίζω κάποια πράγματα ηθικά.

Με ενοχλεί η μαντίλα, επειδή ξέρω πως δεν είναι αποτέλεσμα επιλογής για τις περισσότερες. Το θέλουν να την φοράνε, αλλά δεν έχουν δοκιμάσει το να ΜΗΝ την φοράνε και θεωρούν άσχημο να το κάνουν. Είναι ανήθικο να πιουν αλκόολ όμως γι'αυτές είναι ηθικός ο άντρας που θα τις παρατήσει την 1η νύχτα του γάμου επειδή δεν ήταν ''αμόλυντες''. Όμως αυτό που με ενοχλεί περισσότερο είναι το να προσπαθούν να φέρουν κάποια πράγματα στα μέτρα τους παραποιώντας επιστημονικά δεδομένα, κάτι που είδα στους συμφοιτητές μου όταν έκανα μεταπτυχιακό!

Βέβαια υπάρχουν εξαιρέσεις. Κι από κράτος σε κράτος υπάρχουν διαφοροποιήσεις. Αλλιώς θα φερθεί ο Ιρακινός κι αλλιώς ο Λιβανέζος.

Γνωριμίες με μουσουλμάνους έχω κάνει κάμποσες. Και σχέση ερωτική. Αλλά μόνο με αυτούς που ήταν καθαρά αποστασιοποιημένοι από την νοοτροπία των χωρών τους έχω ταιριάξει. Με όλους τους άλλους κρατάω απόσταση. Είμαι και λίγο ''παθιασμένη'' με μερικές απόψεις μου και δεν μου αρέσει να κοντραρίζομαι και στο μεταπτυχιακό ας πούμε το έκανα συνέχεια.:upside:

Φυσικά να πω ότι σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ τους μουσουλμάνους διαβολικούς και τρομοκράτες.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stratos7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stratos7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Όμως αυτό που με ενοχλεί περισσότερο είναι το να προσπαθούν να φέρουν κάποια πράγματα στα μέτρα τους παραποιώντας επιστημονικά δεδομένα, κάτι που είδα στους συμφοιτητές μου όταν έκανα μεταπτυχιακό.

Δηλαδή; Έχεις κάποιο παράδειγμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Αυτό που μου είχε κάτσει ήταν σε συζήτηση για το θέμα της σεξουαλικής αγωγής 1 κοπέλα τα πήγαινε τα έφερνε να πει ότι όταν η πίστη απαγορεύει το προγαμιαίο σεξ δεν θα πρέπει το παιδί να μαθαίνει για τις ''εναλλακτικές'' πριν το γάμο οπότε να μην ενημερώνεται για αρρώστιες και προφύλαξη ή να ενημερώνεται σύμφωνα με τα όρια που θα βάλει η οικογένεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stratos7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stratos7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Αυτό που μου είχε κάτσει ήταν σε συζήτηση για το θέμα της σεξουαλικής αγωγής 1 κοπέλα τα πήγαινε τα έφερνε να πει ότι όταν η πίστη απαγορεύει το προγαμιαίο σεξ δεν θα πρέπει το παιδί να μαθαίνει για τις ''εναλλακτικές'' πριν το γάμο οπότε να μην ενημερώνεται για αρρώστιες και προφύλαξη ή να ενημερώνεται σύμφωνα με τα όρια που θα βάλει η οικογένεια.

Μα, αυτή ήταν και η θέση της Καθολικής Εκκλησίας για χρόνια αν δεν κάνω λάθος. Επίσης νομίζω οτι και οι παραδοσιακοί Εβραίοι έχουν τις ίδιες αυστηρές αρχές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Και η ορθόδοξη εκκλησία απαγορεύει το σεξ πριν τον γάμο αλλά κανείς δεν ασχολείται. Το βασικό με τους μουσουλμάνους είναι πως τραβάνε από τα μαλλιά κάποια πράγματα και τα κάνουν νόμους καθημερινούς. Στην συζήτηση για την σεξουαλική αγωγή ήταν και καθολικοί όμως κανείς δεν είχε ακραίες απόψεις. Το όλο ζήτημα όπως το ανέφερε η συμφοιτήτρια εξομοίωνε το σοβαρό ζήτημα της σεξουαλικής αγωγής με το ''η μαμά κι ο μπαμπάς που αγαπιούνται κάναν έρωτα για να φέρουν στον κόσμο 1 παιδί''! Και βασικά παράδειγμα είναι, έλεγαν διάφορα περίεργα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Under, από που ήταν οι μουσουλμάνοι που αναφέρεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Αυτό που λέει η Under δεν είναι ότι είναι ψέμα αλλά σίγουρα είναι αποτέλεσμα κοινωνικής προόδου και όχι θρησκείας. Οι "κανόνες" του φέρεσθαι και στη δική μας θρησκεία άλλαξαν όταν άλλαξε η κοινωνία. Και για την αλλαγή της κοινωνίας χρειάζεται και δημοκρατία. Σε ολιγαρχικά/ μοναρχικά καθεστώτα αυτό είναι δύσκολο μια και η κατάσταση βολεύει τους κρατούντες. Αν δε τους βοηθούν και οι κρατούντες του πλανήτη ανά εποχές......αστα να πάνε.
Άλλωστε σε όλες τις θρησκείες υπήρχαν εποχές πού ανέλαβε η θρησκεία την δουλειά να πείσει τους φτωχούς ότι η πείνα οδηγεί στον παράδεισο...
Τώρα πάλι εμείς έχουμε φτάσει στο άλλο άκρο, με τον καταναλωτισμό και δεν ξέρω τι να πιστέψω. Πάντως ούτε ο "πλούτος" οδηγεί στον παράδεισο...
ΥΓ ας μην ξεχνάμε ότι μάθημα σεξουαλικής αγωγής δεν υπάρχει στην Ελλάδα, αυτό κάτι λέει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ale3andros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Αλέξανδρε, έχεις γνωρίσει ποτέ κανέναν Άραβα ή άλλης εθνικότητας Μουσουλμάνο, που βλέπει την "ιστορία", όπως την βλέπεις εσύ, στην προκείμενη περίπτωση; Θεωρείς την βιβλική αφήγηση ως Ιστορία; Πάντως ο Μουσουλμανισμός, είναι ιστορικός!

Όταν ο Μωάμεθ ίδρυε τον μουσουλμανισμό πήρε ως βάση του για τη συγγραφή του Κορανίου την Π. Διαθήκη καθώς και στοιχεία από άλλες θρησκείες. Το γεγονός ότι σήμερα Παλαιστίνιοι και Ισραηλίτες σκοτώνονται για τον Ναό του Σολωμόντα είναι επειδή και οι δύο λαοί θεωρούν κεκτημένο τους την τοποθεσία του ναού για τους λόγους που σου προανέφερα.

Προφανώς και οι μουσουλμάνοι στην δική τους ιστορική μαρτυρία δεν έχουν τα γεγονότα έτσι γραμμένα όπως οι Ισραηλίτες στην Π. Διαθήκη ή άλλα ιστορικά τους βιβλία. Αλλά θεωρούνε ότι είναι απόγονοι του Αβραάμ. Το πως το τοποθετούνε ιστορικά είναι άλλο κομμάτι και δε το γνωρίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Under, από που ήταν οι μουσουλμάνοι που αναφέρεις?

Από το Ομάν. Αλλά έχω ακούσει κι άλλα περίεργα:

Παλαιστίνιος να θεωρεί ότι η μοιχεία είναι πολύ μεγάλη αμαρτία που δικαιολογεί εκτέλεση με λιθοβολισμό (ισχύουσα πρακτική σε μερικά κράτη).

Αιγύπτιος να πιστεύει πως η ομοφυλοφιλία είναι ψυχιατρική ασθένεια. Ο συγκεκριμένος συμπαθέστατος και καλλιεργημένος και κάτοχος PhD (1 ακόμη που αποδεικνύει ότι η πανεπιστημιακή μόρφωση δεν ανοίγει σε όλους τους ορίζοντες).

Κι άλλα. Ο φίλος της αδερφής μου είναι κατά το ήμιση Άραβας και μερικές περιγραφές της κοινωνίας της χώρας που προέρχεται δείχνουν κουλτούρα στα πρότυπα Ελλάδας πολύ παλιών δεκαετιών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
1 ακόμη που αποδεικνύει ότι η πανεπιστημιακή μόρφωση δεν ανοίγει σε όλους τους ορίζοντες


+10
τα μεγαλύτερα ντρογκάνια που έχω γνωρίσει
έχουν ένα (ή περισσότερα) phd.


Λεπόν, μιας και το σοβαρέψαμε. Όντως οι ανατολίτες έχουν διαφορετικής αυστηρότητας αξίες
και -από αυτούς π ξέρω πάλι- ελάχιστη πρόθεση να τις μεταβάλλουν. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Όμως αυτό που με ενοχλεί περισσότερο είναι το να προσπαθούν να φέρουν κάποια πράγματα στα μέτρα τους ........

Aυτό είναι πρακτική όλων των θρησκειών για να επικρατήσουν και να επιβιώσουν.

Δεν θεωρώ τους μουσουλμάνους περισσότερο ή λιγότερο φανατισμένους απο άλλους.
Σε κάθε θρησκεία υπάρχουν παράλογες επιταγές για αυτό δεν ασπάζομαι καμμία.

Δεν θα έγραφα αν δεν ήθελα να παρεθέσω το εξής που διάβασα πριν λίγο
«Πρέπει να θανατωθεί»
Φετβάς κατά του Μίκι Μάους γιατί είναι «πράκτορας του σατανά»...


Όχι ότι δεν έχω διαβάσει κι αντιστοιχες υπερβολές απο χριστιανικά γραπτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

invalid

Πολύ δραστήριο μέλος

Η δεν είναι συνδεδεμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,279 μηνύματα.
Είναι λίγο harcorίλα ως θρησκεία, ιδίως στα βάθη της ανατολής. Thank god (ή να πω Αλλάχ για να είμαι ontopic :P) υπάρχουν και άνθρωποι όχι και τόσο φανατισμένοι και έχουν ξεπεράσει τα άσχημα στοιχεία του φανατισμού.
Δείτε πχ τους Τούρκους στα παράλια. Έχουν ξετσουτσουνέψει εντελώς :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Aυτό είναι πρακτική όλων των θρησκειών για να επικρατήσουν και να επιβιώσουν.

Δεν θεωρώ τους μουσουλμάνους περισσότερο ή λιγότερο φανατισμένους απο άλλους.
Σε κάθε θρησκεία υπάρχουν παράλογες επιταγές για αυτό δεν ασπάζομαι καμμία.

Δεν θα έγραφα αν δεν ήθελα να παρεθέσω το εξής που διάβασα πριν λίγο
«Πρέπει να θανατωθεί»
Φετβάς κατά του Μίκι Μάους γιατί είναι «πράκτορας του σατανά»...


Όχι ότι δεν έχω διαβάσει κι αντιστοιχες υπερβολές απο χριστιανικά γραπτά.

Καταρχάς κάποιες θρησκείες όπως ο βουδισμός δεν χρησιμοποιούν τερατώδεις πρακτικές, δεν προσπαθούν με τόσο radical τρόπους να προωθηθούν και, όσο έχω διαβάσει, δεν παρατήρησα υπερβολικά φανατικές και συντηρητικές ερμηνείες.

Καμία συμπάθεια δεν έχω για τον χριστιανισμό, όμως το ποσοστό φανατισμένων χριστιανών που επιτρέπουν την θρησκεία να επηρεάζει την καθημερινότητά τους είναι πολύ μικρότερο από αυτό των μουσουλμάνων. Σύμφωνα με την εμπειρία μου πάντα, που νομίζω πως έχει βάση καθώς έχω μεγαλώσει σε χριστιανική χώρα και η πλειοψηφία των συναναστροφών μου έχει μεγαλώσει σε παρόμοια θρησκευτικά και κοινωνικά backgrounds!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Βασικά την παράθεση στα δικά σου λόγια την έκανα μόνο και μόνο γιατί μου άρεσαν ως έναρξη για να βάλω αυτό με το Μίκυ Μάους:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Καταρχάς κάποιες θρησκείες όπως ο βουδισμός δεν χρησιμοποιούν τερατώδεις πρακτικές, δεν προσπαθούν με τόσο radical τρόπους να προωθηθούν και, όσο έχω διαβάσει, δεν παρατήρησα υπερβολικά φανατικές και συντηρητικές ερμηνείες.

Κοίτα από τα λιγοστά που ξέρω είναι ότι οι μουσουλμάνοι σε προηγούμενους αιώνες ήταν πιο φιλελεύθεροι απο τους χριστιανούς και με μεγάλη παράδοση στα ερωτικά ποιήματα και αγάπη για το σεξ. Δεν ήταν τόσο ριζοσπάστες όσο πιστεύουμε. Αυτά να τα βρεις στην ιστορία του Ισλάμ...

Καμία συμπάθεια δεν έχω για τον χριστιανισμό, όμως το ποσοστό φανατισμένων χριστιανών που επιτρέπουν την θρησκεία να επηρεάζει την καθημερινότητά τους είναι πολύ μικρότερο από αυτό των μουσουλμάνων. Σύμφωνα με την εμπειρία μου πάντα, που νομίζω πως έχει βάση καθώς έχω μεγαλώσει σε χριστιανική χώρα και η πλειοψηφία των συναναστροφών μου έχει μεγαλώσει σε παρόμοια θρησκευτικά και κοινωνικά backgrounds!
Τα τελευταία 200 χρόνια επειδή στις μουσουλμανικές χώρες δυστυχώς για αυτούς υπάρχει πετρέλαιο υπέστησαν μεγάλη καταπίεση. Αυτά π.χ. που κάνουν οι Αμερικανοί τώρα με κατοχή και πολιτική επιρροή τα έκαναν πιο πριν οι Άγγλοι και οι Γάλλοι. Οπότε είναι λογικό να απεχθάνονται το μοντέρνο-δυτικό σαν το διάολο και αξίες σαν δημοκρατία και σεβασμός στην ανθρώπινη ζωή να συμπαρασύρονται με άλλες λέξεις όπως δυτικός κυανόκρανος και μισθοφόρος της black water (μισθοφορική οργάνωση στο Ιράκ) και να θεωρούνται ανεπιθύμητες και δαιμονικά κατασκευάσματα. Βάλε ότι οι κυβερνήσεις τους είναι είτε σκυλάκια των δυτικών είτε απλώς κτηνώδεις, τι να κάνουν βρίσκουν παρηγοριά στην εκκλησία. Ε, και όταν οι εκκλησία αποκτά πολλούς πιστούς συνήθως ριζοσπαστικοποιείται και γίνεται υπερσυντηρητική (δες την ισλαμική επανάσταση στο Ιράν με τον Χομεϊνί).

Οπότε όπως αναφέρθηκε και πιο πριν, δεν υπάρχει κάποια "ανωμαλία" στην φιλοσοφία του Ισλάμ αλλά απλώς οι κοινωνικές συνθήκες το έχουν οδηγήσει να αντιμετωπίζεται από τους μη μουσουλμάνους σαν βίαιη θρησκεία.

Πάντως για να σου πω την αλήθεια δεν βλέπω σύντομα να αποτινάσσουν το φονταμενταλισμό που διακρίνει μεγάλες ομάδες μουσουλμάνων (οπότε γ*μ*σ* τα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stratos7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stratos7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Κοίτα από τα λιγοστά που ξέρω είναι ότι οι μουσουλμάνοι σε προηγούμενους αιώνες ήταν πιο φιλελεύθεροι απο τους χριστιανούς και με μεγάλη παράδοση στα ερωτικά ποιήματα και αγάπη για το σεξ. Δεν ήταν τόσο ριζοσπάστες όσο πιστεύουμε. Αυτά να τα βρεις στην ιστορία του Ισλάμ...


Σωστή παρατήρηση. Μέγα παράδειγμα ο Ρουμί, ένας απ' τους αγαπημένους μου ποιητές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Συμφωνώ πολύ με τον Φαντασμένο και να προσθέσω ότι για μένα το πρόβλημα υπάρχει σε κάποιες χώρες μόνο, κυρίσως της Ασίας και περί την αραβική χερσόνησο. Στην Τηνυσία απαγορεύεται η μαντίλα ή όποια κάλυψη του κεφαλιού της γυναίκας, πχ... Ενώ στο Ριάντ απαγορεύεται να βγάλεις το σκύλο σου βόλτα, γιατί μπορεί να έρθουν σε επαφή οι γυναίκες με άντρες.

Πιο πολύ το θέμα μοιάζει να είναι κοινωνικό και το Ισλάμ απλά μία δικαιολογία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Συμφωνώ πολύ με τον Φαντασμένο και να προσθέσω ότι για μένα το πρόβλημα υπάρχει σε κάποιες χώρες μόνο, κυρίσως της Ασίας και περί την αραβική χερσόνησο. Στην Τηνυσία απαγορεύεται η μαντίλα ή όποια κάλυψη του κεφαλιού της γυναίκας, πχ... Ενώ στο Ριάντ απαγορεύεται να βγάλεις το σκύλο σου βόλτα, γιατί μπορεί να έρθουν σε επαφή οι γυναίκες με άντρες.

Πιο πολύ το θέμα μοιάζει να είναι κοινωνικό και το Ισλάμ απλά μία δικαιολογία...

Στην Τυνησία πολλές γυναίκες φορούσαν μαντήλα, μερικές μπούρκα και μερικές κολυμπούσαν με αυτή. Δεν ξέρω για κάποια απαγόρευση αλλά και να υπάρχει, μάλλον υπάρχει μεγάλη ανοχή γι'αυτές που παρά τις επιταγές του νόμου κάνουν την υπέρβαση και βάζουν την μπούρκα τους.:lol:

Επίσης συμφωνώ με τον Φαντασμένο, όμως, δεν είναι τα βαθύτερα αίτια που δημιούργησαν την προσωπικότητα κάποιου αυτά που θα με ωθήσουν να την δεχτώ, αλλά η προσωπικότητα αυτή καθαυτή. Κι όπως ανέφερα, με τα διδάγματα του Ισλάμ δεν έχω πρόβλημα, έχω με την ερμηνεία που τους δίνει η πλειοψηφία των μουσουλμάνων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top