• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Απορίες σχετικά με τις "επικίνδυνες μέρες"

peach

Νεοφερμένος

Ο peach αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Είδα ότι δεν υπάρχει παρόμοιο θέμα, οπότε ας αναλύουμε εδώ τα σχετικά.
Θέλω να ρωτήσω το εξής:
Η κοπέλα μου έχει σταθερό κύκλο 30-31 ημερών. Ενώ άλλοι λένε ότι οι επικίνδυνες μέρες είναι η 14η και η 15η, γιατρός και προσωπικά έψαξα και βρήκα ότι η επικίνδυνη μέρα είναι η ημέρα 2 εβδομάδες πριν την έναρξη της περιόδου, δηλαδή στην δικιά μου περίπτωση η 16η ή 17η. Τελικά τι ισχύει;
Επίσης κάναμε τη "βλακεία" και κάναμε έρωτα χωρίς προφυλάξεις την 18-19η μέρα. Φυσικά δεν ολοκλήρωσα μέσα της αλλά έγινε. Υπάρχει σοβαρός λόγος να ανησυχούμε ή πρέπει να είμαστε υπερβολικά άτυχοι; Δεν ασπάζομαι την άποψη ότι τα προσπερματικά υγρά είναι τελείως ακίνδυνα για αυτό ρωτάω.
Επίσης έρωτα χωρίς προφυλάξεις μεν, αλλά δεν "τελειώνω" μέσα της δε, κάνουμε και άλλες μέρες πχ 22η κλπ.. Πάντα μετά τις "επικίνδυνες". Μπορούμε να το συνεχίσουμε (χωρίς να ολοκληρώνεται μέσα της) χωρίς να κινδυνεύουμε ή όχι, δεδομένου ότι έχει σταθερό κύκλο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Aπό ό,τι κατάλαβα η κοπέλα δεν παίρνει αντισυλληπτικά έτσι; :redface:
Λοιπόν εγώ γνωρίζω ότι οι μέρες που είναι σχετικά πιο ασφαλές να έρχεσαι σε επαφή χωρίς προφυλακτικό (σε σχέση με τις υπόλοιπες, και εννοείται ότι υπάρχει πάντοτε το ενδεχόμενο μιας ανεπιθύμητης εγκυμοσύνης) είναι χονδρικά η εβδομάδα μετά το τέλος της περιόδου και η εβδομάδα πριν από την έναρξή της.
Καλύτερα πάντως να ρωτήσεις κάποιον γιατρό, επειδή δεν είμαι σίγουρη- απλά πάτησα στο ότι έχει σταθερό κύκλο, όπως έχω κι εγώ.
Θα σε συμβούλευα ωστόσο είτε να χρησιμοποιείτε πάντα προφυλακτικό, είτε να εξετάσετε το ενδεχόμενο να πάρει η κοπέλα αντισυλληπτικά- είναι πολύ πιο ασφαλές. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Αυτοί που λένε ότι οι επικίνδυνες μέρες είναι η 14η και 15η αναφέρονται σε κύκλο 28 ημερών, που είναι ο "κανόνας". Ισχύει δηλαδή ότι η ωορηξία γίνεται 2 εβδομάδες πριν την έναρξη της περιόδου (κατά κανόνα) απλά στην κοπέλα σου αυτό είναι η 16η-17η μέρα.

Τώρα, σχετικά με την μη προφύλαξη, κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί ότι παρόλο που δεν τελειώνεις μέσα, δεν υπάρχει κίνδυνος εγκυμοσύνης. Υποτίθεται ότι υπάρχει πιθανότητα, αν και μικρή.

Ένα site που θα σας λύσει αρκετές απορίες είναι το https://www.gyn.gr/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.

Λοιπόν εγώ γνωρίζω ότι οι μέρες που είναι σχετικά πιο ασφαλές να έρχεσαι σε επαφή χωρίς προφυλακτικό (σε σχέση με τις υπόλοιπες, και εννοείται ότι υπάρχει πάντοτε το ενδεχόμενο μιας ανεπιθύμητης εγκυμοσύνης) είναι χονδρικά η εβδομάδα μετά το τέλος της περιόδου και η εβδομάδα πριν από την έναρξή της.
ΟΧΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ
η εβδομάδα πριν την έναρξη της περιόδου, σε σταθερό κύκλο, θεωρείται όντως ασφαλής, αλλά η εβδομάδα μετά το τέλος της περιόδου είναι πολύ επικίνδυνη!!!!

σκέψου ότι 7 μέρες περίοδος + 7 μέρες η επόμενη εβδομάδα = 14 = ο μαγικός αριθμός της ωορηξίας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
ΟΧΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ
η εβδομάδα πριν την έναρξη της περιόδου, σε σταθερό κύκλο, θεωρείται όντως ασφαλής, αλλά η εβδομάδα μετά το τέλος της περιόδου είναι πολύ επικίνδυνη!!!!

αλήθεια; μα τότε το ωάριο δεν είναι πιο... ανώριμο; :redface:
χμ... κάτι παραπάνω ξέρεις για να το λες, οπότε σε εμπιστεύομαι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Υπάρχει ήδη ένα θέμα πάνω σε αυτό: Γόνιμες μέρες και αντισύλληψη
Για δες κι εκεί :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
αλήθεια; μα τότε το ωάριο δεν είναι πιο... ανώριμο; :redface:
χμ... κάτι παραπάνω ξέρεις για να το λες, οπότε σε εμπιστεύομαι :)
δες το έντιτ που έκανα, και επίσης απ'ό,τι έχω διαβάσει, το σπέρμα ζει περίπου 2-3 μέρες μετά την εκσπερμάτιση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
σκέψου ότι 7 μέρες περίοδος + 7 μέρες η επόμενη εβδομάδα = 14 = ο μαγικός αριθμός της ωορηξίας

νταξ, το χω τώρα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.


Το να στηρίζεται κανείς σε ημερολογιακές μεθόδους είναι επικύνδυνο: κανείς δε σιγουρεύει οτι η ωορρηξία θα πραγματοποιηθεί στη μέση του κύκλου. Υπάρχουν κύκλοι στους οποίους εμφανίζονται δυο ωορρηξίες. Ωορρηξία μπορεί να πραγματοποιηθεί ακόμα και κατά τη διάρκεια της περιόδου, ή αμέσως μετά, ή πριν -η μοναδική ωορρηξία στη μέση περίπου του κύκλου είναι μια σχετική εξιδανίκευση. Για να είναι σχετικά αξιόπιστη η μέθοδος, πρέπει να γίνεται καθημερινή καταγραφή της θερμοκρασίας του σώματος κτλ., φέξε μου και γλίστρησα δηλαδή.

Εγώ πάντως δε θα έπαιζα με τις πιθανότητες, λολ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Υπάρχουν κύκλοι στους οποίους εμφανίζονται δυο ωορρηξίες.
αυτό είναι αλήθεια, έτσι δεν γεννιούνται τα ετεροζυγωτικά δίδυμα;
ή βλακεία είπα;:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
αυτό είναι αλήθεια, έτσι δεν γεννιούνται τα ετεροζυγωτικά δίδυμα;
Ναι, έτσι γίνεται, as far as I'm concerned.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
αυτό είναι αλήθεια, έτσι δεν γεννιούνται τα ετεροζυγωτικά δίδυμα;
ή βλακεία είπα;:redface:

δεν είπες
Από διαφορετικά ωάρια
Πρόκειται για δύο έμβρυα που προκύπτουν από δύο διαφορετικά ωάρια, τα οποία γονιμοποιούνται από ένα ξεχωριστό σπερματοζωάριο κάθε φορά. Τα διζυγωτικά δίδυμα μπορεί να είναι είτε του ίδιου είτε διαφορετικού φύλου. Τα δύο ωάρια από τα οποία γεννιούνται τα διζυγωτικά δίδυμα, κατά κανόνα, έχουν προκύψει από διπλή ωορρηξία σε έναν κύκλο της γυναίκας.
Σπανιότερα, μια γυναίκα που έχει ήδη μείνει έγκυος -πριν καν το αντιληφθεί- μπορεί να έχει ξανά ωορρηξία στον επόμενο κύκλο (πράγμα που κανονικά δεν συμβαίνει). Τότε, ίσως γονιμοποιηθεί και αυτό το ωάριο, οπότε προκύπτει δίδυμη κύηση, με τα έμβρυα να έχουν μια μικρή «ηλικιακή» διαφορά. Επομένως, υπάρχει και το ενδεχόμενο τα δύο αυτά παιδιά να έχουν την ίδια μητέρα, αλλά διαφορετικό πατέρα. Ένα άλλο πολύ σπάνιο ενδεχόμενο είναι τα δίδυμα να προέρχονται από το ίδιο ωάριο, το οποίο χωρίστηκε στα δύο και στη συνέχεια κάθε μέρος του γονιμοποιήθηκε από διαφορετικό σπερματοζωά*ριο. Έτσι, τα παιδιά αυτά έχουν ακριβώς το ίδιο DNA από την πλευρά της μητέρας και διαφορετικό από την πλευρά του πατέρα.
από εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peach

Νεοφερμένος

Ο peach αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Όχι δεν παίρνει αντισυλληπτικά. Και από όσο γνωρίζω δεν είναι πλήρως ασφαλής μέθοδος (τουλάχιστον όσο το προφυλακτικό). Επίσης μου είπε ότι της χαλάνε τον κύκλο, τη διάθεση κλπ μιας και είχε παλαιότερα πάρει για άσχετο λόγο.
Άρα δεν πρόκειται να πάρει και ας το κάνουμε πάντα με προφυλακτικό...

Επίσης από όσο έχω διαβάσει οι μέρες κατά την περίοδο και συγκεκριμένα προς το τέλος είναι επικίνδυνες αρκετά γιατί εκτός του ότι διατηρείται το σπέρμα 48-72 ώρες, μπορεί να υπάρξει πρόωρη ωρίμανση του ωαρίου.
Πριν την περίοδο πρέπει να είναι οι ασφαλέστερες.

Πάντως από όσο διαβάζω δεν πρέπει να ανησυχούμε υπερβολικά για αυτό που κάναμε και πρέπει να παίξει και λίγη ατυχία, γιατί είχαμε κατααγχωθεί....
Στο εξής θα προσέχουμε πολύ παραπάνω πάντως.
Ευχαριστώ για τα υπόλοιπα σαιτς,θα τα μελετήσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

charmedjim

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
οταν κανεις σεξ χωρισ προφυλαξεις πρεπει να γνωριζεις και τις πιθανες συνεπειες.αξιζει να ρισκαρουμε ομως τοσο πολυ;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zwoula19

Νεοφερμένος

Η zwoula19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα σας... Το πρόβλημα μου είναι με τον κύκλο της περιόδου μου.. (δεν ήξερα ακριβώς σε την κατηγόρια να το βάλω.. Αν το έβαλα σε λάθος συγνώμη).. Λοιπόν η τελευταία περίοδος μου μου ήρθε στις 29 Ιουνίου. Προς στις τελευταίες μέρες και συγκεκριμένα την 5 μέρα της περιόδου ήρθα σε επαφή με τον σύντροφο μου και μου κόπηκε η περίοδος ξαφνικά.. Και από τότε δεν μου έχει ξανά έρθει.. ο κύκλος μου ήταν πάντα σταθερός... Είχα την υποψία ότι μπορεί να είμαι έγκυος και έκανα τεστ και βγήκε αρνητικό...Έχω αγχωθεί πάρα πολύ και δεν ξέρω τι να κάνω.. Εσείς τι λέτε να είναι..?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
μπορεί να είναι υποσυνείδητο άγχος μήπως μείνεις έγκυος κι έτσι σου καθυστέρησε...
νομίζω μπορείς να πας σε γυναικολόγο (ενας μήνας σχεδόν πέρασε από την επαφή αυτή)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Καλησπέρα σας... Το πρόβλημα μου είναι με τον κύκλο της περιόδου μου.. (δεν ήξερα ακριβώς σε την κατηγόρια να το βάλω.. Αν το έβαλα σε λάθος συγνώμη).. Λοιπόν η τελευταία περίοδος μου μου ήρθε στις 29 Ιουνίου. Προς στις τελευταίες μέρες και συγκεκριμένα την 5 μέρα της περιόδου ήρθα σε επαφή με τον σύντροφο μου και μου κόπηκε η περίοδος ξαφνικά.. Και από τότε δεν μου έχει ξανά έρθει.. ο κύκλος μου ήταν πάντα σταθερός... Είχα την υποψία ότι μπορεί να είμαι έγκυος και έκανα τεστ και βγήκε αρνητικό...Έχω αγχωθεί πάρα πολύ και δεν ξέρω τι να κάνω.. Εσείς τι λέτε να είναι..?

Ένα-δυο μπάνια στην θάλασσα να κάνεις το καλοκαίρι και απορρυθμίζεται τελείως ο κύκλος.
Φυσιολογικό είναι, don't worry. Απλά χαλάρωσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zwoula19

Νεοφερμένος

Η zwoula19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ που απαντήσατε.. Ηρέμησα κάπως ίσως να είναι και ένα από αυτά που είπατε.. Τώρα το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να περιμένω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Story of my life.
Παλιά και 2 μέρες να είχα καθυστέρηση άρχισα να σκέφτομαι όνομα για το παιδί, κοιτούσα βρεφικά έπιπλα και ρούχα, ότι θα έπρεπε να γίνω πόρνη για να το μεγαλώσω και άλλα τέτοια. Τώρα που "ωρίμασα" έχω μάθει να μην αγχώνομαι. Έχω μάθει ότι ο κύκλος μου έχει προσωπικότητα και το καλοκαίρι με αγαπάει πολύ, οπότε και πάντα έχω καθυστέρηση από 1-2 εβδομάδες μέχρι και 1 μήνα. Όσο αγχώνεσαι τόσο το χειρότερο. Να είσαι χαλαρή και θα σου έρθει. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Σύλληψη τη 5η ημέρα του κύκλου σου είναι πολύ απίθανο να γίνει, μην αγχώνεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top