Τι είναι τέχνη για εσάς;

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Ναι....συνέχεια όμως.....
Έχει δοθεί απάντηση σε αυτό:
Σαφώς και δεν μπορείς να συγκαταλέγεις όλα τα άτομα αυτών των ομάδων στους καλλιτέχνες, μόνο και μόνο γιατί έχουν τον τίτλο "μάγειρας", "επιπλοποιός", "κομμωτής". Όπως ανέφερα και πιο πάνω, καλλιτέχνης μπορεί να είναι αυτός που μπορεί να κάνει αυτά, αλλά με πολλή επιδεξιότητα, καλαισθησία και ευρηματικότητα. Δεν είπα ποτέ ότι όλοι οι επιπλοποιοί είναι καλλιτέχνες και ελπίζω και εσύ να μη νομίζεις ότι όλοι οι ζωγράφοι, γλύπτες, ποιητές, λογοτέχνες είναι καλλιτέχνες :)
Δε νομίζω ότι ειπώθηκε πως οποιοδήποτε κούρεμα και οποιοδήποτε πλεκτό είναι αυτόματα τέχνη. Αλλα ΜΠΟΡΕI να γίνει έργο τέχνης, μπορεί να γίνει το μέσο για κάτι τέτοιο. Maybe.
;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Κρίμα που το εννοείς ειρωνικά...μα το "ζειν" είναι πράγματι ένα είδους τέχνης...

Η άποψή σου έρχεται σε σύγκρουση όχι μόνο με τη δική μας την απαίδευτη, αλλά και με του Μυταρά. Επαναλαμβάνεις συνεχώς το ίδιο χωρίς να μας δίνεις περισσότερα στοιχεία για να καταλάβουμε τι θέλεις να πεις. :/:

Προσωπικά διαχωρίζω τον καλλιτέχνη από το δημιούργημα κι αυτό γιατί ακόμα και κάποια έργα καταξιωμένων καλλιτεχνών δε με αγγίζουν το ίδιο, δε μιλούν το ίδιο στην ψυχή μου. Αυτό φυσικά δεν αφαιρεί τίποτα ούτε από το δημιούργημα, ούτε από τον καλλιτέχνη.
Εκτός κι αν θέλεις να μας πεις πως η αξία ενός δημιουργήματος εξαρτάται αποκλειστικά από αυτόν που το έφτιαξε... χμμμμ...

Αν αυτά που έχουν παραθέσει τα παιδιά στο θέμα εναλλακτική τέχνη δεν είναι τέχνη, θα ήθελες να μας δώσεις έναν ορισμό τι είναι;
Εσύ πως θα τα χαρακτήριζες (και η κακή τέχνη, τέχνη είναι, ή όχι; )

Τελικά τέχνη είναι μόνο ότι δεν προσβάλει την αισθητική μας και αυτό συμβαίνει μόνο με τους καταξιωμένους καλλιτέχνες; Προσπαθώ να σε καταλάβω αλλά φοβάμαι πως σε χάνω. :/:

Δε το εννοώ ειρωνικά κάνεις λάθος...το λέω σοβαρά αλλά άμα πιάσουμε μια τέτοια κουβέντα τόσο γενική δεν θα τελειώσουμε ποτέ.Όλα σε αυτή την ζωή είναι τέχνη και μεγαλύτερος όλων μας καλλιτέχνης ο Θεός.
Αλλά πρέπει να τα βάλουμε όλα σε ένα καζάνι?Το υφαντό την φουστανέλα τον Μονέ τον Πικάσο τον Χίρστ την μαγειρική?
Κάποιοι μιλάνε για καλή και κακή τέχνη.Διαχωρίζουν την τέχνη σε επίπεδα ποιότητας.
Η αξία ενός δημιουργήματος δεν εξαρτάτε μόνο από τον καλλιτέχνη αλλά πρώτα και από τον καλλιτέχνη.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εννοώ ότι εγώ αντιπαρατέθηκα μαζί σου γιατί έδωσες την εντύπωση ότι η τέχνη είναι ο,τι λάμβανε χωρα μέχρι την αναγέννηση... κι ότι, συμπερασματικά, αλλα είδη έργων (video art, κλπ) δεν είναι τέχνη. Δεν κατάλαβα ακόμα τι πιστεύεις, δε μπορώ να διαχωρίσω αν τα βάζεις με την ισοπέδωση του να αποκαλούμε τα πάντα τέχνη και να αυτοαποκαλούμαστε καλλιτέχνες, η αν απορρίπτεις και κάποιες μορφές καλών τεχνών.

Και, ναι, δεν καταλαβαίνω σε τι αναφέρεσαι με το
Ώσπου οι καλλιτέχνες αποφασίζουν να κάνουν πια ένα τελείως διαφορετικό βήμα στο τρόπο που βλέπουν τα πράγματα....άρχισαν να ζωγραφίζουν έξω στην φύση κτλ π.

"έξω στην φύση"?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Εννοώ ότι εγώ αντιπαρατέθηκα μαζί σου γιατί έδωσες την εντύπωση ότι η τέχνη είναι ο,τι λάμβανε χωρα μέχρι την αναγέννηση... κι ότι, συμπερασματικά, αλλα είδη έργων (video art, κλπ) δεν είναι τέχνη. Δεν κατάλαβα ακόμα τι πιστεύεις, δε μπορώ να διαχωρίσω αν τα βάζεις με την ισοπέδωση του να αποκαλούμε τα πάντα τέχνη και να αυτοαποκαλούμαστε καλλιτέχνες, η αν απορρίπτεις και κάποιες μορφές καλών τεχνών.

Και, ναι, δεν καταλαβαίνω σε τι αναφέρεσαι με το

"έξω στην φύση"?
Ευτυχώς που η τέχνη δεν λαμβάνει χώρα μέχρι την αναγέννηση...Αυτό θα ήταν κατάρα...
Να απορρίψω το βίντεο αρτ!!!!!!όχι φυσικά.
Όχι απλά αναφέρω ότι δεν μπορούμε να βάζουμε όλα τα πράγματα σε ένα καζάνι....να διαχωρίζουμε την τέχνη σε καλή και σε κακή.Η τέχνη για μένα είναι μια...και υπάρχουν καλοί και κακοί δημιουργοί,καλά και κακά έργα τέχνης.
Ένα φαγητό δεν μπορεί να είναι έργο τέχνης..... Ένα έργο του eric fischl είναι έργο τέχνης αλλά ένα έργο του bob ross δεν είναι έργο τέχνης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Αν έβλεπες ένα έργο που δεν καταλάβαινες, η ένα που καταλάβαινες "αλαλ" δε σε συγκινούσε (και δεν εννοώ τα μπουζούκια, αλλα ένα γλυπτό στο μουσείο πχ), θα δεχόσουν να χαρακτηρισθεί "τέχνη"?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Η τέχνη για μένα είναι μια...και υπάρχουν καλοί και κακοί δημιουργοί,καλά και κακά έργα τέχνης.

Θα μπορούσες να δώσεις παραδείγματα κακής τέχνης; ή κακού δημιουργού;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Αν έβλεπες ένα έργο που δεν καταλάβαινες, η ένα που καταλάβαινες "αλαλ" δε σε συγκινούσε (και δεν εννοώ τα μπουζούκια, αλλα ένα γλυπτό στο μουσείο πχ), θα δεχόσουν να χαρακτηρισθεί "τέχνη"?

Εάν μου μιλάς για έναν καλλιτέχνη του σήμερα δεν μπορώ να σου πω ότι είναι τέχνη ούτε ότι θα μείνει στην ιστορία μετά βεβαιότητας γιατί εξελίσσετε.Μπορώ όμως να δω άσχετα εάν με συγκινήσει ή όχι εάν καταλάβω ή όχι εάν ο άνθρωπος αυτός έχει κάποιον βασικό και σημαντικό λόγο που κάνει όλα αυτά...και εάν στην τελική έχει κάποια εικαστική σημερινή παιδεία...από το έργο του φυσικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
negative να υποθέσω ότι από αυτά που λες, σημαίνει ότι δεν θεωρείς ότι υπάρχει "κακή τέχνη"; Είτε μιλάμε για επίπεδο Πικάσο, είτε για μη-τέχνη;

Επίσης όσον αφορά αυτό που ειπώθηκε περι μαθηματικής απόδειξης, πίστεψε με, χρειάζεται και καλαισθησία για να καταλήξεις σε μια κομψή απόδειξη. Είναι λογικό να μην το κατανοείς αυτό, μιας και ο τομέας σου δεν έχει άμεση σχέση με τα μαθηματικά, αλλά μην είσαι τόσο απόλυτη για κάτι που δεν γνωρίζεις. :)
Απολυτος......Ο negative......:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Όχι απλά αναφέρω ότι δεν μπορούμε να βάζουμε όλα τα πράγματα σε ένα καζάνι....να τα διαχωρίζουμε την τέχνη σε καλή και σε κακή.Η τέχνη για μένα είναι μια...και υπάρχουν καλοί και κακοί δημιουργοί,καλά και κακά έργα τέχνης.
Ένα φαγητό δεν μπορεί να είναι έργο τέχνης..... Ένα έργο του eric fischl είναι έργο τέχνης αλλά ένα έργο του bob ross δεν είναι έργο τέχνης.
Ποιος μίλησε για κακή τέχνη (η Michelle το έβαλε σε εισαγωγικά); Ο όρος καλές τέχνες είναι συγκεκριμένος και δεν έχει αντίθετο τις κακές τέχνες. Δηλαδή μας λες ότι ο Fischl είναι καλλιτέχνης και τα έργα του είναι όλα καλά, ενώ ο Bob Ross δεν είναι καλός δημιουργός και τα έργα του είναι όλα κακά; :confused:
Μέσα σε όλα δεν μου απάντησες στο εξής:
Και ρωτάω λοιπόν, αν κάποιος σου έφερνε σε κόλλα A4 την Guernica (λέω σε Α4 γιατί το πρωτότυπο είναι τεράστιο) και σου έλεγε κοίτα τι μου ζωγράφισε ένα παιδί στο σχολείο θα θεωρούσες το παιδί μεγάλο καλλιτέχνη;
Ούτε απάντησες σε αυτό:


Κάτι τέτοιο αποτελεί έργο τέχνης για σένα;
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Ξέρεις ποιος είναι ο Βοb RοSS και ο Eric Fischl ?Είναι υποτιμητικό μόνο και μόνο που τους συγκρίνω για το έργο του fischl.....
Μάλλον δεν καταλαβαίνεις την σημαντικότητα της Guernica και πιθανότατα το έργο του πικασσο,ακόμα και στην περίοδο του κυβισμού άσχετα με το εάν σε συγκινεί η όχι.Επίσης αγνοείς το γεγονός ότι στα εικαστικά δεν υπάρχουν ''παιδιά θαύματα''
Ένα έργο τέχνης οποιασδήποτε εποχής δεν μπορεί να γίνει εύκολα ακόμα και εάν δεν είναι του γούστου σου.Ζωγράφος γίνετε κάποιος μετά από πολύ δουλειά επιμονή διάβασμα και άλλα πολλά....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Καθίστε βρε παιδιά, γιατί έχει και το δίκιο του ο Negative! Ο Ross είναι (τουλάχιστον σε ο,τι διδάσκει) δάσκαλος τεχνοτροπίας... Το έργο του Fischl έχει πολύ πιο βαθύ περιεχόμενο!!!

Η τέχνη περνάει ένα μήνυμα... ανοίγει ένα παράθυρο στον κόσμο, μας δείχνει κάτι που δεν είχαμε συνειδητοποιήσει, το βάζει πάνω στον καμβά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
@negative: Αυτό είναι που λέμε διπλωματική απάντηση. Θα ήθελα αν γίνεται να μου δώσεις και ευθείς απαντήσεις στα παραπάνω ερωτήματα, απαντώντας μου ακριβώς σε αυτό που ρωτάνε. :)

Όσο και αν σου φαίνεται παράξενο, λόγω έλλειψης παιδείας μου (sic) ναι ξέρω τους ξέρω. Δεν μου είπες όμως (αποφεύγοντας ευθείας απάντηση πάλι) αν θεωρείς όλα τα έργα του Fischl καλλιτεχνήματα. Ίσως αν απαντούσες να βγάζαμε κάποιο αποτέλεσμα ;)
Καθίστε βρε παιδιά, γιατί έχει και το δίκιο του ο Negative! Ο Ross είναι (τουλάχιστον σε ο,τι διδάσκει) δάσκαλος τεχνοτροπίας... Το έργο του Fischl έχει πολύ πιο βαθύ περιεχόμενο!!!
Δεν διαφωνώ, απλά δεν μπορείς να πεις ότι ο Ross δεν ασκεί τέχνη, με την κυριολεκτική σημασία της, μπορείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μπορώ, και το εξήγησα στην επεξεργασία που έκανα. :)

Καθίστε βρε παιδιά, γιατί έχει και το δίκιο του ο Negative! Ο Ross είναι (τουλάχιστον σε ο,τι διδάσκει) δάσκαλος τεχνοτροπίας... Το έργο του Fischl έχει πολύ πιο βαθύ περιεχόμενο!!!

Η τέχνη περνάει ένα μήνυμα... ανοίγει ένα παράθυρο στον κόσμο, μας δείχνει κάτι που δεν είχαμε συνειδητοποιήσει, το βάζει πάνω στον καμβά..
.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Καθίστε βρε παιδιά, γιατί έχει και το δίκιο του ο Negative! Ο Ross είναι (τουλάχιστον σε ο,τι διδάσκει) δάσκαλος τεχνοτροπίας... Το έργο του Fischl έχει πολύ πιο βαθύ περιεχόμενο!!!

Η τέχνη περνάει ένα μήνυμα... ανοίγει ένα παράθυρο στον κόσμο, μας δείχνει κάτι που δεν είχαμε συνειδητοποιήσει, το βάζει πάνω στον καμβά...
Έχω φέρει αυτό ως παράδειγμα από την αρχή της κουβέντας....και έχω ποστάρει ένα τέτοιο παράδειγμα τόσο ακραίο για να πω τι είναι έργο τέχνης και το τι όχι!!!!Να το διαχωρίσω να το ξεχωρίσω...αλλά δεν ......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μπορεί, αλλα άπου το θέμα χάθηκε σε μουσακάδες και την παρεξήγηση για την Αναγέννηση. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Μίλησες για καλή και κακή τέχνη καθώς πως ορισμένα έργα δεν αποτελούν τέχνη.
Τι διαχωρίζει την κακή τέχνη από τη μη ύπαρξή της, θα μπορούσες να μου εξηγήσεις;

Επίσης αυτό σε τι συγκαταλέγεται: καλή, κακή τέχνη ή δεν αποτελεί έργο τέχνης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Μπορεί, αλλα άπου το θέμα χάθηκε σε μουσακάδες και την παρεξήγηση για την Αναγέννηση. :)
Δεν ξέρω.......τα βάλαμε όλα μαζί την τέχνη της γιαγιάς μου στο υφαντό στο ότι η ζωή είναι τέχνη...και διάφορα άλλα ''συναισθηματικά'' που ομολογώ ότι με κάνουν να χάνω την ψυχραιμία μου.......την τέχνη με την τεχνοτροπία....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
και δεν είναι αυτό:

Yπαρχει συγχυση στο καλλιτεχνια και στο τεχνικη βλεπω. Για μενα οι περιγραφες που δωσατε ειναι σωστες και ωραιες και γενικα σκιαγραφουν το θεμα. To καλο παστιτσιο, και παλι δεν ειναι τεχνη. Αν εχεις τις ιδιες πληροφοριες παραγωγης του, μπορει να το κανει οποιοσδηποτε, χωρις να εχει βαλει τιποτε απο τον εαυτο του μεσα. Επισης το παστιτσιο συνηθως δε με γεμιζει σκεψεις και συναισθηματα. Το στομαχι γεμιζει. :P

Αλλο το "να μη τα βαζουμε ολα σε ενα καζανι" (με το οποιο συμφωνω), και άλλο το "το Χ δεν ειναι τεχνη γιατι δεν εχει αντεξει 5 αιωνες".

Το αυτοκινητο απο κουτακια παντως ΔΕΝ ειναι τεχνη, για τον πολυ απλο λογο οτι 1. απλα αντεγραψε το σχημα χρησημοποιοντας αλλο υλικο, 2. δεν θελει φαντασια πολλη για να σκεφτεις να φτιαξεις κατι απο αλλο υλικο, 3.δεν προκαλει συναισθηματα και σκεψεις, περα απο το οτι "διαολε...πρεπει να κουραστηκε για να το φτιαξει.."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Αλλο το "να μη τα βαζουμε ολα σε ενα καζανι" (με το οποιο συμφωνω), και άλλο το "το Χ δεν ειναι τεχνη γιατι δεν εχει αντεξει 5 αιωνες".
Ναι είναι λίγο γενικό αυτό και το ανέφερα επίτηδες για να μεγαλώσω τις συγκρίσεις....Απλά θέλω να πω ότι δεν μπορούμε να κρίνουμε το έργο ενός καλλιτέχνη με τέτοιο σκεπτικό γιατί βρίσκετε εν εξελίξει...και εδώ λέγαμε το ποιος τελικά κάνει τέχνη....έπρεπε να αναφέρω γνωστά ονόματα και γνώστες σε όλους χρονικές περιόδους στην τέχνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top