Τι είναι τέχνη για εσάς;

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Το αυτοκινητο απο κουτακια παντως ΔΕΝ ειναι τεχνη, για τον πολυ απλο λογο οτι 1. απλα αντεγραψε το σχημα χρησημοποιοντας αλλο υλικο, 2. δεν θελει φαντασια πολλη για να σκεφτεις να φτιαξεις κατι απο αλλο υλικο, 3.δεν προκαλει συναισθηματα και σκεψεις, περα απο το οτι "διαολε...πρεπει να κουραστηκε για να το φτιαξει.."
Με αυτή τη λογική και o αγαπητός Ron Mueck που έχει ο negative στην υπογραφή του, δεν κάνει τέχνη, αφού:
1. απλα αντεγραψε το σχημα χρησημοποιοντας αλλο υλικο, 2. δεν θελει φαντασια πολλη για να σκεφτεις να φτιαξεις κατι απο αλλο υλικο, 3.δεν προκαλει συναισθηματα και σκεψεις, περα απο το οτι "διαολε...πρεπει να κουραστηκε για να το φτιαξει..
Για το 3 ξέρω θα έχεις μια αντίρρηση, και την κατανοώ, γιατί σαφώς και τα ομοιώματα του Mueck σου προκαλούν συναισθήματα, σίγουρα πιο έντονα απ' όσα μπορεί να προκαλούσε το ομοίωμα ενός αυτοκινήτου από κουτάκια σε κάποιον λάτρη αυτοκινήτων. Αυτό όμως δεν αναιρεί τον κυριολεκτικό ορισμό της τέχνης.

Αυτό που βλέπω είναι ότι κάποιοι θεωρείτε τέχνη, μόνο ότι έχει ένα "επίπεδο" και πάνω και δεν καταλαβαίνετε ότι όλη αυτή η συζήτηση ξεκίνησε για τον τίτλο του θέματος "εναλλακτική τέχνη" ο οποίος κυριολεκτικά είναι σωστός :)

negative: να υποθέσω ότι δεν θα πάρω τις απαντήσεις στις ερωτήσεις που έθεσα; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Η χειροτεχνία είναι καλύτερη ως λέξη...δεν είναι κακό ούτε υποτιμητικό να χειροτεχνεί κάποιος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Καταλαβαινω τι θελεις να πεις (νομιζω), αλλά δεν λεμε τωρα να κρινουμε το εργο ενος καλλιτεχνη, ωστε να πρεπει να περιμενουμε καποια χρονια. Λεμε αν ειναι ή οχι τεχνη. Αυτο, εστω χωρις να ειμαστε απολυτοι, μπορουμε να το κρινουμε εξ αρχης νομιζω.

Οπως εξ αρχης μπορουμε να κρινουμε και τι ΔΕΝ ειναι τεχνη, χωρις να περασει καιρος. Ο καιρος περισσοτερο θα δειξει ποσο καλη τεχνη ηταν, παρα το αν ηταν.

Ζωγραφισα ; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Ζωγραφισα ; :P

Ζωγράφισες, ζωγράφισες, πέρνα ξανά σε 50 χρόνια να σου πούμε αν παρήγαγες και τέχνη...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Ναι ....στην ουσία αυτό είναι,όσο και εάν σου φαίνεται παράλογο...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
@fandago : οι ομοιοτητες δεν ειναι οι ιδιες. Παντως αυτο που βλεπω στην υπογραφη του negative, επίσης δε θα το θεωρουσα και ιδιαιτερα τεχνη, γιατι όντως δε μου λεει κατι. Ειναι ενα προσωπο. Και λοιπον ;

Προσωπικά δεν λογαριαζω κανενα ονομα και κανενα επιπεδο. Κρινω μονο καθε εργο ξεχωριστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Τεχνοκριτικός?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Υπαρχει τετοιο πραγμα ; :hmm: Δεν εχω τιτλο. Απλά, εχω κι εγω την ταπεινη μου αντιληψη τι ειναι τεχνη και την εφαρμοζω σε οπτιδηποτε, ασχετα με το αν αυτο εμπιπτει στις κλασσικες κατηγοριες που μεχρι σημερα λεμε τεχνη. Οπως κατι που δεν ειναι σε αυτες, μπορει να το πω τεχνη, ετσι και κατι που ανηκει σε αυτες (πχ ζωγραφικη, μουσικη), μπορει να μην το πω τεχνη. Ισως αν κατι ειναι τοσο...αδιαφορο, να φτανει να μην ειναι τεχνημ αναλογα με το πως την οριζει ο καθενας. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Το εάν το συγκεκριμένο έργο είναι έργο τέχνης δεν θα το πεις ή κρίνεις εσύ....το μόνο που μπορείς να πεις είναι εάν σε συγκινεί η όχι.....και αυτό όχι με μεγάλη βεβαιότητα γιατί σε 10 χρονιά θα είσαι μια άλλη Lorien διαφορετική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
και αυτό όχι με μεγάλη βεβαιότητα γιατί σε 10 χρονιά θα είσαι μια άλλη Lorien διαφορετική.
Φτου γμτ. Και αλλαγη φυλου θα κανω ; Τοσο ασχημα δλδ ; :P

Το εάν το συγκεκριμένο έργο είναι έργο τέχνης δεν θα το πεις ή κρίνεις εσύ....το μόνο που μπορείς να πεις είναι εάν σε συγκινεί η όχι.....
Το γιατι, δε μου το εξηγεις ομως... Αλλά και πριν απαντησεις, θετω άλλη μια ερωτηση : εφοσον η τεχνη ειναι κατα πολυ υποκειμενικο θεμα, το αν με συγκινει ή οχι δεν παιζει ρολο στο αν θα το χαρακτηρισω τεχνη ; Ασε που μπορει να το λεω επειδη πιστευω πως δ εθα συγκινησει κανεναν...
Μπορει για μενα, το τι ειναι τεχνη, να μην αφορα κριτηρια που θετουν άλλοι. Ή μπορει να υπαρχουν τα κριτηρια τα κλασσικα, και να δινω σημασια σε συγκεκριμενα, ετσι ωστε εκει που εσυ θα ελεγες κακη τεχνη, εγω να πω α-τεχνο.

Ακομα παντως δεν εχεις πει τι θεωρεις εσυ τεχνη και εχω μια υποψια οτι πιστευεις οτι ειναι περισσοτερο αντικειμενικο θεμα, παρα υποκειμενικο. Ετσι ειναι ;
Και μια και το αναφεραμε, γιατι η υπογραφη σου ειναι τεχνη ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
και αυτό όχι με μεγάλη βεβαιότητα γιατί σε 10 χρονιά θα είσαι μια άλλη Lorien διαφορετική.

:P:P:P...μια άλλη;;;
lori αγόρι μου σκοπεύεις να το γυρίσεις;;:offtopic:
Και για να μην οφτοπικιάζω...

Τι είναι τέχνη για εσάς;

Κατά την ταπεινή μου άποψη κάτι το οποίο είναι ωραίο και με καλύπτει αισθητικά δεν σημαίνει ότι είναι και τέχνη...θέλω να έχει ψυχή, να έχει γίνει με μεράκι και πραγματική έμπνευση!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Φτου γμτ. Και αλλαγη φυλου θα κανω ; Τοσο ασχημα δλδ ; :P
ΩΧ!σε έκανα θηλυκό!!!σόρυ...και μένα μου το έκαναν πριν ....τώρα ήρθε η σειρά μου:)
Μια μεγάλη επανάσταση στην ιστορία της ανθρώπινης τέχνης ήταν το γεγονός ότι ο καλλιτέχνης κάποια στιγμή σταμάτησε να ζωγραφίζει για την εκκλησία πχ.Μορφές εξαϋλωμένες και αυστηρές για να μπορούν να ελέγχουν τους πιστούς.... να παραμένουν πιστοί.(βυζαντινή ζωγραφική)Όταν λοιπόν άρχισαν να ζωγραφίζουν για άλλους λόγους όχι για τους ''πολλούς'' άρχισαν τα έργα τέχνης να αλλάζουν και να αφορούν πια ένα συγκεκριμένο κοινό.Ο καλλιτέχνης έγινε ο πρωτοπόρος, αν θες.
Έχεις κάθε δικαίωμα να μην σου κάνει κάτι να μην σε συγκινεί γιατί μπορεί να μην αναγνωρίζεις κοινά ...αλλά αυτό αυτόματα δεν υποβιβάζει το έργο τέχνης όποιο και να ναι αυτό.
Το εάν μπορείς να κρίνεις πότε ένα έργο είναι έργο τέχνης αυτό δεν θα το κάνεις ποτέ απόλυτα στα σημερινά έργα και σε αυτόν τον χρόνο που μιλάμε. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να βελτιώνεις την γνώση και αισθητική σου παρατηρώντας την σημερινή πραγματικότητα και γνωρίζοντας το τι έχει γίνει και γιατί στην μέχρι τώρα πορεία της τέχνης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Και γιατί ο Lorien δεν μπορεί να κρίνει, επειδή δεν έχει σπουδάσει την τέχνη να φανταστώ;
Ενώ κάποιος που σπουδάζει ή έχει σπουδάσει αρχιτεκτονική/καλών τεχνών κρίνεται αυτόματα άξιος και έχει το ακαταλόγιστο;

Μίλησες για καλή και κακή τέχνη καθώς πως ορισμένα έργα δεν αποτελούν τέχνη.
Τι διαχωρίζει την κακή τέχνη από τη μη ύπαρξή της, θα μπορούσες να μου εξηγήσεις;
Περιμένω απάντηση σε αυτό, όπως επίσης και στον πίνακα που σε έχω ρωτήσει 3 φορές και με αγνοείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Την μονή απάντηση που έχω για σένα είναι ότι κανείς δεν γεννήθηκε γνώστης .....δεν μίλησα για όλα τα έργα τέχνης , δεν μίλησα για θέατρο ας πούμε ....αναφέρομαι στα εικαστικά γιατί αυτό έχω σπουδάσει και για αυτό μπορώ να έχω μια γνώμη.Εσύ γιατί θες να έχεις γνώμη παντού?
Έδωσα μια απάντηση στον Lorien............διαβασε την.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Έχεις κάθε δικαίωμα να μην σου κάνει κάτι να μην σε συγκινεί γιατί μπορεί να μην αναγνωρίζεις κοινά
Tι εννοεις με το υπογραμμισμενο ; Κοινα με τι ; :confused:

...αλλά αυτό αυτόματα δεν υποβιβάζει το έργο τέχνης όποιο και να ναι αυτό.
Δε το υποβιβαζει ...για ποιον ; Υπαρχει καποια επιτροπη που μας υπογορευει καποια στανταρτνς ποιοτητας τεχνη ή τι ειναι τεχνη ;

Το εάν πότε μπορείς να κρίνεις πότε ένα έργο είναι έργο τέχνης αυτό δεν θα το κάνεις ποτέ απόλυτα στα σημερινά έργα και σε αυτόν τον χρόνο που μιλάμε. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να βελτιώνεις την γνώση και αισθητική σου παρατηρώντας την σημερινή πραγματικότητα και γνωρίζοντας το τι έχει γίνει και γιατί στην μέχρι τώρα πορεία της τέχνης.
Συμφωνω σε αυτο. Και μπορει σημερα κατι να πουμε οτι δε μας αρεσει και μετα απο 10 χρονια να μας αρεσει. Oμως μην αποκλειουμε οτι ακομα και μελετωντας ενα πινακα, το γιατι φτιαχτηκε, το πως, το τι περνουσε απο το μυαλο του καλλιτεχνη, τα νοηματα του κλπ...οτι και παλι θα μας φανει κατωτερο ή ατεχνο.

Ενα γρηγορο παραδειγμα :

Exhibit A :



Bγαζει μια τρυφεροτητα, μια στοργη, μια αγαπη. Τα δακτυλα το αγκαλιαζουν και σχεδον δε το ακουμπανε απο τρυφεροτητα, ενω το βλεμμα της και το κεφαλι της ειναι στο πλαι καθως θαυμαζει τον απογονό της και το θαυμα της ζωης το ιδιο.

Exhibit B :



Just a godamn stupid half sketch of a horse ! Ο καθενας μπορει να το κανει. Και δεν ειναι καν μονοκονδυλιά.

Ειναι και τα 2 εργα, του Πικάσο. Ε συγνωμη αλλά το 2ο ειναι μακραν υποδεεστερο και δε χρειαζεται να το υποβιβασω εγω, τα καταφερνει μια χαρα απο μονο του. Oυτε λεει κατι για την εποχη του, ουτε ανετχει στο χρονο, ουτε προκαλει συναισθηματα, ουτε εχει φαντασια.Ουτε καν skill. Και αυτο δεν ειναι καν το χειροτερο του Πικασο. Μερικα αν τα βαλεις στο σαλονι σου, θα σουρθει ναυτία :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Την μονή απάντηση που έχω για σένα είναι ότι κανείς δεν γεννήθηκε γνώστης .....δεν μίλησα για όλα τα έργα τέχνης , δεν μίλησα για θέατρο ας πούμε ....αναφέρομαι στα εικαστικά γιατί αυτό έχω σπουδάσει και για αυτό μπορώ να έχω μια γνώμη.Εσύ γιατί θες να έχεις γνώμη παντού?
Έδωσα μια απάντηση στον Lorien............διαβασε την.

Σε ρώτησα κάτι σαφές, δεν έχεις συγκεκριμένη απάντηση. Κατάλαβα..
Θέλοντας και μη, μόνο στα εικαστικά μπορώ να έχω μια ολοκληρωμένη άποψη περί τέχνης πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Κάτσε βρε Λόριεν, αλλά μην το πάμε έτσι... Να συγκρίνουμε κάτι ουσιώδες, γιατί έπιασες ένα σκίτσο του Πικάσο με ολόκληρο πίνακα;;; Και στην τελική, ακόμα και αυτό το σκίτσο έχει κάτι να δείξει... Αλλά δε θέλω να πέσω στην παγίδα του να πείσω τον οποιοδήποτε. Απλά να ξέρουμε γιατί μιλάμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Kαι τα 2 ειναι εργα τεχνης του Πικασο, και ως τετοια πωλουνται. Εβαλα ενα ακραιο για να δωσω εμφαση. Μπορω να βρω κι αλλο αν θες. Αλλα τωρα εχω περιεργεια : τι εχει να δειξει αυτο το σκιτσο με το αλογο ;

Να βαλω ενα αλλο ;



20.000 δολλαρια παρακαλω...

Θεωρω από υπερβολικό εως γελοιο, να κατσει καποιος να αναλυσει και να βγαλει νοηματα και αποσταγμα υψηλης τεχνης απο αυτον τον πινακα. Ειναι σαν να προσπαθεις να βγαλεις απο τη μυγα ξυγκι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ένα αυτοκίνητο από κουτάκια κόκα κόλα μπορεί να σου δώσει πρόσβαση στην επικοινωνιακή διάσταση;

Ένα αυτοκίνητο από μπρούτζο ή από μάρμαρο είναι τέχνη, ή όχι και γιατί; Το υλικό είναι αυτό που αλλάζει την κρίση μας;

Η αξία ενός δημιουργήματος δεν εξαρτάτε μόνο από τον καλλιτέχνη αλλά πρώτα και από τον καλλιτέχνη.....

Συγνώμη, αλλά για να χαρακτηριστεί αρχικά κάποιος ως καλλιτέχνης, σύμφωνα με όσα μας είπες, δεν πρέπει το έργο του ν' αποτελεί τέχνη; Αν η αξία ενός δημιουργήματος εξαρτάται πρωτίστως και (???) από τον καλλιτέχνη, τα έργα ενός νέου καλλιτέχνη δεν έχουν καμμία ελπίδα να αποκτήσουν αξία;

Εάν μου μιλάς για έναν καλλιτέχνη του σήμερα δεν μπορώ να σου πω ότι είναι τέχνη ούτε ότι θα μείνει στην ιστορία μετά βεβαιότητας γιατί εξελίσσετε. Μπορώ όμως να δω άσχετα εάν με συγκινήσει ή όχι εάν καταλάβω ή όχι εάν ο άνθρωπος αυτός έχει κάποιον βασικό και σημαντικό λόγο που κάνει όλα αυτά...και εάν στην τελική έχει κάποια εικαστική σημερινή παιδεία...από το έργο του φυσικά.

Αν απαντούσες στον εαυτό σου δεν θα το είχες κάνει καλύτερα.:D:P Τελικά, από το έργο κρίνεται η αξία του καλλιτέχνη, ή από τον καλλιτέχνη η αξία του έργου; Βλέπω έναν ουροβόρο όφι στη συζήτηση...:P

Ζωγράφος γίνετε κάποιος μετά από πολύ δουλειά επιμονή διάβασμα και άλλα πολλά....

Και ο Θεόφιλος ήταν ζωγράφος, όμως δεν ήξερε να διαβάζει. "Η μεγαλύτερη φυλακή, είναι αυτό που προσπάθησες πολύ για να το καταφέρεις".

Το αυτοκινητο απο κουτακια παντως ΔΕΝ ειναι τεχνη, για τον πολυ απλο λογο οτι 1. απλα αντεγραψε το σχημα χρησημοποιοντας αλλο υλικο, 2. δεν θελει φαντασια πολλη για να σκεφτεις να φτιαξεις κατι απο αλλο υλικο, 3.δεν προκαλει συναισθηματα και σκεψεις, περα απο το οτι "διαολε...πρεπει να κουραστηκε για να το φτιαξει.."

Ένα αφηρημένο γλυπτό από κουτάκια μπύρας είναι τέχνη ή όχι;

Και μόνο που ένα αυτοκίνητο από κουτάκια μπύρας μας έβαλε να συζητάμε γι' αυτό, άλλοι θεωρώντας το ως τέχνη και άλλοι όχι, τουλάχιστον ικανοποιεί την τρίτη προϋπόθεση και αν μη τι άλλο ο δημιουργός του αυτή τη στιγμή θα τρίβει τα χέρια του, χαμογελώντας χαιρέκακα: "Ενώ αυτοί συζητούν αν το έργο μου είναι τέχνη, εγώ τους έχω βάλει να το κοιτούν, να το περιεργάζονται, να συζητούν, να προβληματίζονται, να επιχειρηματολογούν". Ποιος είπε πως δεν χρειάζεται φαντασία για να κάνει κανείς κάτι τέτοιο; Όσο για το σχήμα που είναι κοινό, αλλά από εναλλακτικό υλικό, θα δανειστώ τη φράση του Άντυ Γουόρχωλ: "Το μέσο είναι το μήνυμα".

Όταν αγαπητέ Negative φτιάξεις ένα τόσο επιτυχημένο από πλευράς στόχευσης έργο, θα χαρούμε πολύ να το δούμε κι ας χτυπιούνται οι μισοί πως δεν είναι τέχνη. Έχω δει έργα σε καμβά που ήταν πολύ πιο αδιάφορα από αυτό το αυτοκίνητο.

Το εάν το συγκεκριμένο έργο είναι έργο τέχνης δεν θα το πεις ή κρίνεις εσύ....το μόνο που μπορείς να πεις είναι εάν σε συγκινεί η όχι.....και αυτό όχι με μεγάλη βεβαιότητα γιατί σε 10 χρονιά θα είσαι μια άλλη Lorien διαφορετική.

Ενώ εσύ μπορείς να το κρίνεις; Γιατί; Εσύ σε δέκα χρόνια θα είσαι ο ίδιος;

Κατά την ταπεινή μου άποψη κάτι το οποίο είναι ωραίο και με καλύπτει αισθητικά δεν σημαίνει ότι είναι και τέχνη...θέλω να έχει ψυχή, να έχει γίνει με μεράκι και πραγματική έμπνευση!!

Και μια δημιουργία υψηλής γαστρονομίας μπορεί θαυμάσια να πληροί τις προϋποθέσεις που θέτει η συνομιλήτρια. Συνεπώς γιατί να μην είναι τέχνη;


Ωστόσο το ζήτημα έχει κι άλλη πλευρά: Όλοι μπορούμε να ξεχωρίσουμε ένα απλό κείμενο από ένα λογοτεχνικό, ή το ποίημα του ποιητή Φανφάρα (Άσπρα κοράκιαααα, μαααύρα κοράκιααα, πού είναι τα κόκκινα κοράκια;:clapup:) από ένα πραγματικό ποίημα, ακόμη κι αν αυτό δεν είναι το "Άξιον Εστί". Τι θα γινόταν άραγε αν κάθε ποστ που δημοσιεύεται εδώ μέσα είχε ο συγγραφέας του την αξίωση να θεωρείται ως λογοτεχνία; Αν τα στιχάκια που γράφουμε στο παιχνίδι "Τρεις λέξεις να διαλέξεις" είχαμε την πεποίθηση ότι ήταν ποιήματα; Αν η κάθε σκέψη που μας κατεβαίνει στο ξερό μας είχαμε την απαίτηση να θεωρείται ως διανόηση;

Τι θα γινόταν αν τότε ερχόταν κάποιος συγγραφέας, πχ ο Νίκος Δήμου ή κάποιος ποιητής ή διανοούμενος και μας έλεγε πως ούτε τα κείμενά μας, ούτε τα στιχάκια μας αποτελούν μορφές τέχνης; Πως οι σκέψεις μας είναι απλώς σκέψεις κι όχι διανόηση; Θα του λέγαμε ότι μας απαξιώνει και θα του σέρναμε όλα αυτά που έχει ακούσει έως τώρα ο Negative;:hmm:

Είναι η κάθε σαπουνόπερα τέχνη; Κάθε φάλτσος τραγουδιστής καλλιτέχνης; Κάθε μπογιατζής ζωγράφος; Όποιος πέταξε σκόρπιες λέξεις ατάκτως ερριμένες πάνω σ' ένα κομμάτι χαρτί, είναι σουρεαλιστής ποιητής; Σίγουρα όχι. Από την άλλη, πόσες φορές στο παρελθόν έργα που σήμερα θαυμάζουμε, χαρακτηρίστηκαν ως "μη τέχνη" από τους λογιότατους της εποχής τους; Πού βρίσκεται λοιπόν η λεπτή γραμμή, η οποία διαχωρίζει το έργο τέχνης από τη σαβούρα; Είναι τα κριτήρια εμπειρικά και κατά το δοκούν, όπως προκύπτει από το μέχρι τώρα διάλογο;:hmm:

Είναι μεγάλη ευκαιρία, τώρα που έχουμε ανάμεσά μας κάποιον ειδικότερο εξ ημών, να γίνουμε λίγο σοφότεροι επί του θέματος. Θα είναι όντως κρίμα να περάσει αυτή η συζήτηση χωρίς να προσφέρει ενός βαθμού κατανόηση και καθένας από εμάς να ξεμείνει στην περιχαράκωσή του.

Αγαπητέ Negative, είναι φανερό σε μένα τουλάχιστον, "that you' ve got a point", δυστυχώς όμως δεν έχω καταφέρει να βρω ποιο είναι αυτό. Σίγουρα όμως έχεις καταφέρει να με προβληματίσεις. Παρακαλώ θεώρησε τις παραπάνω ερωτήσεις μου ως έναυσμα για διάλογο και ως προσπάθεια κατανόησης και όχι ως ύπουλες ειρωνείες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Kαι τα 2 ειναι εργα τεχνης του Πικασο, και ως τετοια πωλουνται. Εβαλα ενα ακραιο για να δωσω εμφαση. Μπορω να βρω κι αλλο αν θες. Αλλα τωρα εχω περιεργεια : τι εχει να δειξει αυτο το σκιτσο με το αλογο ;

20.000 δολλαρια παρακαλω...
Θεωρω από υπερβολικό εως γελοιο, να κατσει καποιος να αναλυσει και να βγαλει νοηματα και αποσταγμα υψηλης τεχνης απο αυτον τον πινακα. Ειναι σαν να προσπαθεις να βγαλεις απο τη μυγα ξυγκι...


Ναι, Λόρι, αλλά τώρα εσύ ξεχνάς τα μέτρα και τα σταθμά.
Τα σκίτσα του Πικάσο πωλούνται πανάκριβα σήμερα. Στην εποχή του Big Brother. Βγαίνει μία ισπανίδα ερωμένη του και πουλάει στο Sotheby's ένα σκίτσο... Προσωπικά, θα αγόραζα ένα τέτοιο σκίτσο, γιατί είναι από ένα ζωγράφο-σύμβολο..
Και για τον κλόουν τα ίδια, μην αγνοούμε το παρασκήνιο τότε.. και καλλιτεχνικό και πολιτικό... Την τρέλα, την αλλαγή νοημάτων...

Κι ο Magritte έδωσε στο Βασιλικό Μουσείο των Βρυξελλών ένα γουρούνι κακοσχεδιασμένο, που στεκόταν μπροστά σε ένα τάφο, φορούσε καπέλο "αλά Magritte", και μας κοιτούσε πάνω από τον ώμο του πονηρά, ενώ το έργο λεγόταν "A stroke of luck". Τι σημαίνει; Σημαίνει ότι ο σουρρεαλισμός βασίλευε, κι ότι ο René είχε τσαντιστεί που ενώ έκανε εκθέσεις σε όλον τον κόσμο, η ίδια του η χώρα τον κάλεσε με τόση καθυστέρηση να εκθέσει.

Κάποια έργα έχουν αξία γιατί είναι φορείς μνήμης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top