Σχολιασμός laptops (>1000€)

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valder:
Για να τελειώνουμε!

α) Πόσα λεφτά διαθέτεις κουνέλι και τι εργασίες θα κάνεις με αυτό το μηχάνημα; Θα παίζεις παιχνίδια; Μόνο Ίντερνετ; Μόνο Office;

β) Για το MS Office μην κάνεις το λάθος και το αγοράσεις. Τσάμπα λεφτά. Θα βάλεις OpenOffice που κάνει export και σε PDF αρχεία παρακαλώ!:clapup: (Ειδάλλως θα συνεννοηθείς μαζί μου σε ΠΜ για να σου αγοράσω εγω το MS Office απο ένα καλό μαγαζί:P )

B) βρε παιδία γιατι βάζουμε στα κρύα τα νέρα την κοπελα... Ο openoffice έχει πολύ συχνά ασυμβατότητες με το word... Μη ξεχναμε οτι το 95% γράφει στο word...
Αρχική Δημοσίευση από KoRaKi:
Κατ' αρχην ο χρόνος που πρεπει κανεις να αφιερωσει για να "μαθει" το osx ειναι σχεδον μηδεν. Τωρα με το επιχειρημα της πλειοψηφιας χρηστων msw ποτε δεν προκειται να δημιουργηθει 'κρισιμη μαζα' ανθρωπων που δεν εχουν windows, αρα ειναι ατοπο. Ασε που πλεον ο,τι και απορια να εχεις πας στο google με το συπτωμα και αμεσως εχεις την απαντηση. Εγω τουλαχιστον αυτο ειναι το πρωτο που κανω, και παντα σχεδον δουλευει.

Και εγω οταν ηταν να παρω το powerbook ολοι στην Ελλαδα τετοια μου λεγανε. Ειμαι παααρα πολυ χαρουμενος που δεν ακουσα κανενα και 2.5 χρονια μετα αισθανομαι οτι ηταν ... most the well spend money ever!!

Πιστεύω ότι το macos αξίζει μόνο σε κάποιον με αρκετές γνώσεις έτσι ώστε να μην κολλάει καθε τρεις και λίγο...
Προσωπικά αν ο πατερας μου εδεινε 2000 κατα 99% θα επερνα macosx, προσεξε ομως εγω εχω και την ορεξη αλλα και τον χρονο να μαθω ενα νεο λειτουργικο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Σκεφτομαι να παρω τον HP Pavilion dv5063EA
Ο συγκεκριμενος λαπτοπ μολις βγηκε στο εμποριο.Θα ηθελα την αποψη σας για τον αν αξιζει να επενδυσω σε αυτο το μοντελο.Θα ηθελα να σας τονισω πως ειναι για τον ξαδερφο μου που ειναι φοιτητης. Το χρειαζεται για μουσικη να βλεπει καμια ταινια και για την σχολη του.Σε καμια περιπτωση για παιχνιδια.

Τα χαρακτηριστηκα του ειναι:
AMD Turion 64 Mobile ML-34 (1.8GHz/ L2 1mb)
monitor: 15.4'' WXGA BRIGHTVIEW (1280x800)
Ram: 512mb (1 card) DDR 533 MHz
Hard Disk: 80GB ATA-100 4200 rpm
DVD WRITER with Double layer technology
VGA: ATI Radeon XPress 200M with 128mb (non-shared)
Καρτα ηχου: Soundblaster Pro with Altec Lansing speakers
6in1 card reader, modem 56k, lan 10/100 & wireless lan 802.11b/g, 1x Express card, 3xusb 2.0, 1x1394, 1xrj-11, 1xrj-45,1x s-video tv, windows xp home
1 year warranty
2,98 kgr

Τιμή: 1100 euro

Το μονο που με χαλαει σε αυτο το λαπτοπ ειναι το ΑΤΑ-100.Επειδη το λαπτοπ εχει μνημη 533 mhz μηπως ο αργος αυτος σκληρος δισκος μου ριξει τις επιδοσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dare-Devil:
Το χρειαζεται για μουσικη να βλεπει καμια ταινια και για την σχολη του.Σε καμια περιπτωση για παιχνιδια.
Για αυτά που το θέλει και πολύ του είναι.Εργασία για την σχολή, θα εννοείς κανά κείμενο στο word από όσο φαντάζομαι...αν και μου φαίνεται λίγο ακριβούτσικο για αυτά που δίνει...

Εφόσον ο ξάδερφός σου δεν πρόκειται να "ξεζουμίσει" το pc του για αυτά που το προορίζει,πιστεύεις ότι πρέπει να ανησυχείς για το ότι ο σκληρός είναι ata100;

Eίναι σαν να μου λες :"Σκέφτομαι να πάρω ένα παλιό Lada,πειράζει που δεν μπορώ να βρω βενζίνη με 100+ οκτάνια στην περιοχή μου;"

Θα πρότεινα να ψάξεις ένα άλλο laptop,έχω δει κάτι πολύ καλά και επώνυμα με 800-900€ και να κοιτάξεις να έχει μεγαλύτερη οθόνη ή/και σκληρό δίσκο,καθώς αυτά θα του χρειαστούν περισσότερο με βάση τις ανάγκες του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εμενα αυτο που με προβληματιζει που εχει home ενω εχει 64μπιτο επεξεργαστη. Οσο για το ATA100 και για τα λεφτα θα συμφωνησω με τον covenant.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DirectX

Νεοφερμένος

Ο DirectX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Εγώ σου προτείνω πριν το αγοράσεις να δοκιμάσεις την οθόνη του, η οποία φαίνεται βέβαια αρκετά καλή (BrightView), ώστε να διαπιστώσεις εάν μετά από κάποια ώρα χρήσης σε κουράζει (συμβαίνει σε αρκετούς χρήστες TFT -και σε εμένα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
O σκληρος που εχει για αυτα που θελει να κανει ο ξαδερφος μου δεν ειναι μικρος και αν δεν του φτασει μπορει να παρει εξωτερικο.

Exposed_bone δινουν τα home οπως ειδες αλλα και 64 bit επεξεργαστη.Τι ακριβως σε προβληματιζει δεν εχω καταλαβει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
απλως υπαρχουν win xp pro 64bit που συστηνονται οταν εχουμε 64bito επεξεργαστη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Εγώ θα σου έλεγα να μην το πάρεις!
Μπορείς να βρείς το ίδιο (ή και καλύτερο) με λιγότερα χρήματα!
Βασικά δεν εμπιστεύομαι πολύ την ΗΡ... Δες και κάτι σε ACER ή Toshiba(αν και είναι πιο ακριβά)....


Τώρα το θέμα του δίσκου.... το ΑΤΑ100 δεν είναι καθόλου κακό... αυτό που είναι κακό είναι το 4200rpm! Αυτό σε κάποια βαριά εφαρμογή θα τον γονατίζει τον υπολογιστή! (μιλάω εκ πείρας! Ο δικός μου έχει 5400rpm και κωλώνει! Οι περισσότεροι δίσκοι είναι στις 7200 και 10000....)


Βασικά αυτό που δε μας λες είναι σε τι σχολή είναι ο ξάδερφός σου!
Αν είναι καμιά ιατρική τότε αυτές οι προδιαγραφές τον καλύπτουν!
Αν είναι πολυτεχνείο όμως, μάλλον σε 2-3 χρόνια δε θα τον καλύπτουν! (εκτός κι αν δε σκοπεύει να το κρατήσει τόσο το μηχάνημα!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Δεν σπουδαζει σε..απαιτητικη σχολη.Ιχθυοκαλλιεργιες ηγουμενιτσας και το θελει για μεταφρασεις κειμενων και γενικα για να γραφει εργασιες αλλα επιπλεον να ακουει μουσικη η να βλεπει καμια ταινια

Εχω ψαξει παρα πολυ αλλα δεν βρηκα τιποτα σε amd turion με καλυτερα χαρακτηριστηκα απο αυτα και κατω απο 1100 euro.

ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΛΙΓΟ!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αν το χρειαζεται μονο για μεταφορα αρχειο γιατι θελεις 64bit ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RottenCrusader!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο RottenCrusader! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Μου δίνεται η ευκαιρια να πάρω-δωρεάν- εναν φορητο μεχρι 1300? το πολύ.
Επειδή ο δικός μου φορητός,εχει και καλη κάρτα γραφικών,σκέφτηκα μήπως πάρω κανα apple/sony.
Αυτό που προέχει για μένα είναι,να έχει καλή οθόνη(εννοώντας μεγάλη γωνία θέασης,και όχι διάμετρο/ανάλυση),να ανταποκρίνεται στο multitasking και αν είναι και ολίγον τι καλαίσθητο δε με χαλάει κιόλας

Όμως,επειδή έχω καιρό ν'ασχοληθω με φορητούς και δε ξέρω τα της αγοράς,θα θελα να μου προτείνετε κατι καλό...
Μάρκες που έχω στο νού μου είναι apple,sony,toshiba,acer,αλλά αν υπάρχει κατι αξιόλογο/δοκιμασμένο και απο άλλη εταιρία,δεκτό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Κάτι σε dell;


πς: με το φοιτητικό θα πάρεις λάπτοπ;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Αν και δεν υπάγεται στις μάρκες που ανέφερες, θα πρότεινα τον Dell Inspiron 1720 8300.
Έχει καλές προδιαγραφές (Intel Centrino core duo, 2.4GHz, 17", 2GB RAM, 250GB HDD, κάρτα γραφικών GForce 8600 -256MB, ζυγίζει περίπου ένα τρίκιλο, καλούτσικη αυτονομία), έχει τιμή που κινείται στα πλαίσια που θες, επίσης δεν είναι αντιαισθητικός (όχι πολύ τουλάχιστον, λολ).

ψ. Η επιδότηση η φοιτητική είναι μέχρι 400Εur. και μέχρι 800Eur. αν πάσχεις από σοβαρή ασθένεια, υπάρχει και άλλο "φοιτητικό";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RottenCrusader!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο RottenCrusader! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Παιδιά αν και φοιτητής,δε θα πάρω μεσω του φοιτικού(υπήρχε ενα 60% πάνω απο μένα...στο παρατσάκ το χασα,για 40% άτομα παραπάνω:P)....αλλά αυτό είναι ασχετο πιστεύω...
Δεν έχω κολλημα με μάρκες,αρκεί να αξιοποιήσω όσο το δυνατόν καλύτερα τα λεφτά!
Υγ:https://www.e-steki.gr/member.php?u=1303QsLv καλό και το ντέλλ που πρότεινες...άσχετο,τι σχέση έχεις με τον λενινγκράντ?(απλά περίεργος,αν θές απαντάς)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,873 μηνύματα.
https://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1167340&Manufacturer=LG&category=69977907&catalog=21

Απλά επειδή δίνεις βάρος στην ποιότητα της οθόνης (φωνάζει LG από μακριά). Έχει ο αδερφός μου LG laptop παλιότερο μοντέλο φυσικά αλλά είναι ευχαριστημένος!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Πάντως εγώ, apple θα έπαιρνα...


Βρίστε με αλλά μου αρέσουν.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RottenCrusader!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο RottenCrusader! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Και οι 2 προτάσεις ως ώρας καλές είναι...
Υγ:Θα παρακαλούσα να ποστάρετε κατι πιο ουσιώδες απο "εμένα μ αρέσουν τα τάδε",no offense,απλά δε βοηθάτε(και γω apple ψήνομαι να πάρω πάντως:D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Με το κονδύλιο που διατίθεσαι να επενδύσεις, θα πρέπει να πάρεις Mac με 13.3". (μετά οι τιμές φεύγουν από την κλάση των χιλίων, λολ, ιδίως αν πρόκειται για pro)
Δεν το θεωρώ τεράστια απώλεια, γιατί δε δίνει την εντύπωση οτι είναι ιδιαίτερα μικρή, αποδίδει ωραία εικόνα, 1280χ800 ανάλυση -και είναι Mac.
μακ.

Το σκεπτικό που ακολουθώ σχετικά με τα Mac είναι, είτε τα δίνεις όλα (τα λεφτά) είτε στρέφεσαι αλλού. Είναι σαφές οτι κάποιες πολυτέλειες θα τις βρεις μόνο στα Mac (συν το στιλ), αλλά σε τελική ανάλυση ενδέχεται να σε υπερκαλύψει ένα notebook που δε θα είναι τόσο εντυπωσιακό, αλλά τη δουλειά σου θα στη βγάζει 100%. Εκτός αν θες πρωτίστως να είναι σέκκσι, οπότε αλλάζει το θέμα.

Πάντως, προσωπικά, Sony και Acer δε συνιστώ -Sony διότι η τιμή μεγαλώνει εξ'αιτίας του ονόματος σε μεγάλο βαθμό χωρίς ουσιαστικό αντίκρυσμα, και Acer για ακόμα πιο μπακάλικη αιτία: μερικοί φίλοι που είχαν Acer, ήταν απογοητευμένοι -συνεχώς με το λάπτοπ στον ώμο και στο δρόμο για το μάστορα, αν και αυτός δεν είναι ισχυρός λόγος φαντάζομαι. ;p Και τα Acer που έχω δει παλιώνουν άσχημα. Ναι, είμαι προκατειλημμένη σε βάρος των καημένων Acer.
:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RottenCrusader!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο RottenCrusader! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Για τα sony συμφωνούμε,για τα "μήλα" έχεις την αποψη που χα και γω παλιά...
απλά στα τελευταία πληρώνεις πολλα εκτος του ονόματος που δε φαίνονται στα specifications!
Αcer,έχουν πολλοί φίλοι μου,αλλά και παιδιά απο φόρα...τα τελευταια 2 χρόνια μονο εναν ξέρω που τραβιόταν για 2 μήνες με αντιπροσωπείες,οπότε έχω μια καλή εικόνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Η Sony έχει το ίδιο "καπέλο" ονόματος αν όχι λιγότερο από την Apple, οπότε δεν συμφωνώ με αυτό. Επίσης μόνο εμένα φαίνεται παράλογο να έχεις ήδη καλό laptop και να παίρνεις και δεύτερο καλό; Θα καταλάβαινα να πάρεις κάποιο υπερφορητό αλλά εκτός αν σου χαρίζουν 1300? δεν βρίσκω γιατί να δώσεις τόσα. Πρέπει να σκεφτείς επίσης ότι στα MacΒοοκ θα έχεις OS Leopard και τα συναφή προγράμματα οπότε θα πρέπει να ελέγξεις και την συμβατότητα των προγραμμάτων σου με αυτά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top