Η αγάπη σημαντικότερη/ ανώτερη από το σεξ

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Προσφατη ερευνα εδειξε οτι :

1. η αγαπη αφορα περισσοτερες περιοχες του εγκεφαλου απο το σεξ.
2. η αγαπη αφορα περισσοτερο το δεξι ημισφαιριο, και το σεξ το αριστερο.

source

Ασχετα απο την επιστημη που ακομα τα ψαχνει, εσεις πως το βλεπετε στη δικη σας ζωη ως τωρα ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Αυτο περίπου ρωτάω κι εγώ στο άλλο θέμα με τις κατηγορίες συντρόφων και τελικά υποψιάζομαι πως προβληματίζει πολύ περισσότερους ανθρώπους απ' ότι κάποιος θα περιμενε.

Στη δική μου ζωή, έλεγα πάντα πως το σεξ θα παίζει πιο σημαντικό ρόλο. Έλεγα πως η αγάπη δεν αρκεί και πως δεν θέλω να θυσιάσω τίποτα στο κρεβάτι κι ας μου το βγάζει ο άλλος από την μύτη.


Αλλά τελικά άμα δεν μ' αγαπάει ο άλλος, αλλά να μ' αγαπάει αληθινά και να νιώθω πως είναι εκεί για μένα γιατί νοιάζεται και θέλει να είμαι καλά.. τότε δεν είμαι ούτε εγώ μακροπρόθεσμα καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εγώ δίνω 10000% προτεραιότητα στην αγάπη.
Έχει τύχει να μην τα βρίσκουμε στο κρεβάτι, αλλά επειδή δημιουργούταν αγάπη ανάμεσά μας, τα βρήκαμε και στο σεξ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Λογικά μου φαίνονται τα αποτελέσματα της ερευνάς. Αφού το sex είναι μια πράξη ενώ η αγάπη ένα συναίσθημα.

Τώρα τι είναι πιο σημαντικό σε μια σχέση, εξαρτάτε από τις προτεραιότητες του ζευγαριού, αλλά προσωπικά θεωρώ πιο σημαντική μια σχέση που βασίζεται στην αγάπη από μια που βασίζεται στο σεξ.
Ωστόσο το ότι η αγάπη είναι ανώτερη από το σεξ δεν νομίζω να αμφισβητείτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Φοβάμαι τις προεκτάσεις του δυισμού για το συγκεκριμένο ζήτημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δηλαδή, Obscura;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Μόνο εγώ πιστεύω ότι τα δύο είναι αλληλένδετα; :redface: Εννοώ, δεν θα μπορούσα με τίποτα να έχω το ένα ή το άλλο μόνο του... Άλλωστε είμαι πεπεισμένη πως αν σε ένα ζευγάρι υπάρχει αγάπη, απο και κλείεται να μην τα βρει και στον σεχσουαλικό τομέα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Νομίζω το ίδιο είπαμε, Καλυψώ, αλλά με διαφορετικό τρόπο. Δεν ξέρω αν η αγάπη είναι η αρχική προϋπόθεση, αλλά είναι πιο καλή εγγυήτρια μίας ισορροπίας... νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Για όσους (θέλω να πιστεύω ότι είναι η πλειοψηφία) θεωρούν το σεξ ως τρόπο έκφρασης της αγάπης δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα τι είναι πιο σημαντικό. Θα ήταν σαν να αναρωτιόμασταν αν η ομιλία που κάνει κάποιος για τα ανθρώπινα δικαιώματα είναι πιο σημαντική από το γεγονός ότι σέβεται και αγωνίζεται για τα ανθρώπινα δικαιώματα. Αυτονόητο δεν είναι λοιπόν και το ότι η έκφραση ενός συναισθήματος δε μπορεί να είναι πιο σημαντική από το ίδιο το συναίσθημα το οποιο εκφράζει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Δίνω 99% προτεραιότητα στην αγάπη και το συναίσθημα παρά στην σωματική έλξη, χωρίς να είμαι ιδιαίτερα ρομαντικό άτομο, το αντίθετο θα έλεγα. Όσο για το σεξ, όταν δεν υπάρχει κάποιο αίσθημα μεταξύ του ζευγαριού, τότε ίσως να μη διαφέρει και πολύ από μια απλώς επιτιχυμένη πράξη αυνανισμού με κάποιον "βοηθό".
Άλλωστε η ερωτική επιθυμία δεν θα μας ακολουθεί συνέχεια ούτε κάθε μα κάθε μέρα, και όποιος ισχυριστεί ότι δεν έχει ανάγκη από κάποιον/α δίπλα του που να μπορεί να επικοινωνήσει και να αισθανθεί έστω και για λίγο πως μπορεί να ρίξει τις άμυνες που έχει απέναντι σοτυς άλλους (/συναίσθημα ode off) ψεύδεται!

+ ως γνωστόν η ερωτική συνεύρεση με το άτομο που αγαπάς είναι κάτι υπέροχο! Ακόμα και αν περιέχει κανιβαλισμους και μαλλιοτραβήγματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αν υπαρχει αγαπη, καπως θα βολευει και το σεξ, αν δεν υπαρχει αγαπη, το σεξ δεν θα κρατισει για παντα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Αν υπαρχει αγαπη, καπως θα βολευει και το σεξ, αν δεν υπαρχει αγαπη, το σεξ δεν θα κρατισει για παντα..

Πόσο σίγουρος είσαι ; Το σεξ είναι τόσο ισχυρός παράγοντας που αν το έχουν οι άνθρωποι σε μια σχέση, είναι έτοιμοι για τις μεγαλύτερες συνθηκολογήσεις. 'Ενα από τα καλύτερα σωσίβια των σχέσεων, ακόμα κι όταν το "πλοίο της αγάπης" πάει να ναυαγήσει. 'Αμα δεν έχεις το σεξ ή δεν είναι ενδιαφέρον, την κάνεις κατά κανόνα με ελαφρά πηδηματάκια από τη σχέση, ειδικά αν μιλάμε για σχέσεις νεαρών ανθρώπων που βράζει το αίμα τους και θέλουν να ζήσουν. Το σεξ είναι αρχέγονο γι'αυτό και πιο ισχυρό πιστεύω. Είναι ικανό να ενώσει και να διαλύσει και ανθρώπους και κοινωνίες ολόκληρες όπως και το χρήμα. Το σεξ είναι τόσο ισχυρό όσο το φαγητό και το νερό και το οξυγόνο. 'Οχι φαγητό ; Θάνατος. Η ανάγκη για αγάπη μπορεί να καλυφθεί ωραιότατα σε οποιουδήποτε είδους σχέση, όπως για παράδειγμα, από τη σχέση με τους γονείς ή τα αδέλφια, τους φίλους ή ακόμα και τα κατοικίδιά μας. Την καθοριστική στιγμή το σεξ όμως θα είναι ο κριτής της σχέσης, εκτός κι αν μιλάμε για πλατωνικούς έρωτες και άλλες πολύ υψηλές σχέσεις ζευγαριών που το έχουν ξεπεράσει (αλήθεια υπάρχουν τέτοιες ; Μάλλον μόνο στα παραμύθια).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Πόσο σίγουρος είσαι ; Το σεξ είναι τόσο ισχυρός παράγοντας που αν το έχουν οι άνθρωποι σε μια σχέση, είναι έτοιμοι για τις μεγαλύτερες συνθηκολογήσεις. 'Ενα από τα καλύτερα σωσίβια των σχέσεων, ακόμα κι όταν το "πλοίο της αγάπης" πάει να ναυαγήσει. 'Αμα δεν έχεις το σεξ ή δεν είναι ενδιαφέρον, την κάνεις κατά κανόνα με ελαφρά πηδηματάκια από τη σχέση, ειδικά αν μιλάμε για σχέσεις νεαρών ανθρώπων που βράζει το αίμα τους και θέλουν να ζήσουν. Το σεξ είναι αρχέγονο γι'αυτό και πιο ισχυρό πιστεύω. Είναι ικανό να ενώσει και να διαλύσει και ανθρώπους και κοινωνίες ολόκληρες όπως και το χρήμα. Το σεξ είναι τόσο ισχυρό όσο το φαγητό και το νερό και το οξυγόνο. 'Οχι φαγητό ; Θάνατος. Η ανάγκη για αγάπη μπορεί να καλυφθεί ωραιότατα σε οποιουδήποτε είδους σχέση, όπως για παράδειγμα, από τη σχέση με τους γονείς ή τα αδέλφια, τους φίλους ή ακόμα και τα κατοικίδιά μας. Την καθοριστική στιγμή το σεξ όμως θα είναι ο κριτής της σχέσης, εκτός κι αν μιλάμε για πλατωνικούς έρωτες και άλλες πολύ υψηλές σχέσεις ζευγαριών που το έχουν ξεπεράσει (αλήθεια υπάρχουν τέτοιες ; Μάλλον μόνο στα παραμύθια).
:clapup::clapup: ορθόν! Ακολουθεί το ξυράφι του Όκαμ, απλό και αληθινό, ευτυχώς ή δυστυχώς, απλά πιστεύω ότι οι περισσότεροι ήθελαν να τονήσουν ότι οι βάσεις μιας σχέσης δεν θα έπρεπε να στηρίζονται εξ'ολοκλήρου, ή έστω κατά ένα μεγάλο ποσοστό στην ερωτική συνεύρεση, καθώς υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές που κάνουνε σταφύλια.:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Σωστα αυτα που λες drStrangeLove, απλα εγω πιστευωοτι αν υπαρχει η αγαπη, και το σεξ θα ειναι καλο. Ενω το να ειναι το σεξ καλο, δεν παει να πει οτι υπαρχει και αγαπη...
Δεν το εχω διαπιστωσει βεβαια στην πραξη, δεν εχω τοση εμπειρια ωστε να μπορω να το κρινω, αλλα πιστευω οτι ετσι ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Idril δικιο εχεις, αλλά μαλλον η έρευνα, μελεταει το σεξ ανεξαρτητως της προέλευσης (δλδ ασχετα αν ειναι σαν αποτελεσμα αγαπης, ή οχι).

Πόσο σίγουρος είσαι ; Το σεξ είναι τόσο ισχυρός παράγοντας που αν το έχουν οι άνθρωποι σε μια σχέση, είναι έτοιμοι για τις μεγαλύτερες συνθηκολογήσεις. 'Ενα από τα καλύτερα σωσίβια των σχέσεων, ακόμα κι όταν το "πλοίο της αγάπης" πάει να ναυαγήσει. 'Αμα δεν έχεις το σεξ ή δεν είναι ενδιαφέρον, την κάνεις κατά κανόνα με ελαφρά πηδηματάκια από τη σχέση, ειδικά αν μιλάμε για σχέσεις νεαρών ανθρώπων που βράζει το αίμα τους και θέλουν να ζήσουν. Το σεξ είναι αρχέγονο γι'αυτό και πιο ισχυρό πιστεύω. Είναι ικανό να ενώσει και να διαλύσει και ανθρώπους και κοινωνίες ολόκληρες όπως και το χρήμα. Το σεξ είναι τόσο ισχυρό όσο το φαγητό και το νερό και το οξυγόνο. 'Οχι φαγητό ; Θάνατος. Η ανάγκη για αγάπη μπορεί να καλυφθεί ωραιότατα σε οποιουδήποτε είδους σχέση, όπως για παράδειγμα, από τη σχέση με τους γονείς ή τα αδέλφια, τους φίλους ή ακόμα και τα κατοικίδιά μας. Την καθοριστική στιγμή το σεξ όμως θα είναι ο κριτής της σχέσης, εκτός κι αν μιλάμε για πλατωνικούς έρωτες και άλλες πολύ υψηλές σχέσεις ζευγαριών που το έχουν ξεπεράσει (αλήθεια υπάρχουν τέτοιες ; Μάλλον μόνο στα παραμύθια).
Αυτο 1η φορα το ακουω. Και δε μου φαινεται να περιγραφει καλα το τι συμβαινει γυρω μας. Αν ηταν ετσι καθε ενας που ειχε μια αγαπημενη οικογενεια, ή 2 καλους φιλους, δε θα νιωθε την αναγκη για αγαπη ερωτικη απο συντροφο.

Θα δεχθω το σεξ σαν κριτη σχεσης, μονο αν αυτο ειναι η συνισταμενη απο ένα σωρο άλλους παραγοντες μεταξυ 2 ατομων. Ειναι λαθος να το βαζουμε 1ο ή πριν απο καποια άλλα κριτηρια, οταν ψαχνουμε για σοβαρη σχεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Αυτο 1η φορα το ακουω. Και δε μου φαινεται να περιγραφει καλα το τι συμβαινει γυρω μας. Αν ηταν ετσι καθε ενας που ειχε μια αγαπημενη οικογενεια, ή 2 καλους φιλους, δε θα νιωθε την αναγκη για αγαπη ερωτικη απο συντροφο.

Αυτό το λες επειδή και εσύ φαίνεται κάνεις το λάθος να ταυτίζεις την αγάπη με τον έρωτα και τον πόθο. Στη σχέση μπαίνεις από πόθο. Η αγάπη έπεται χρονικά. Ανώτερο μπορεί να μην είναι το σεξ, είναι όμως ισχυρότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Μα η ερευνα δε μιλα για αγαπη αδερφικη, γονικη, φιλικη, αλλά για αγαπη-ερωτα. Γιαυτο το πα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Μα η ερευνα δε μιλα για αγαπη αδερφικη, γονικη, φιλικη, αλλά για αγαπη-ερωτα. Γιαυτο το πα.

οk, κατάλαβα, αλλά εγώ διαχωρίζω ακόμα και την αγάπη από τον έρωτα. Αυτό το αγάπη-έρωτας δεν το κατάλαβα ποτέ. 'Οταν είσαι ερωτευμένος, δεν νοιώθεις αγάπη, νοιώθεις κάτι άλλο που λέγεται έρωτας. Τα αγόρια και τα κορίτσια, και τα μικρά και τα μεγάλα (άντα και πάνω...) που στην ερωτική εξομολόγηση λένε σ'αγαπώ, δεν το εννοούν. Εννοούν "σε έχω ερωτευθεί". Αυτές οι έννοιες μόνο στην ελληνική γλώσσα ορίζονται σωστά. Οι αγγλοσάξωνες λχ που είναι αρκετά πτωχοί τω πνεύματι και μας έκαναν και μας να πτωχεύσουμε έχουν μια λέξη για όλα. Love. Ι love you baby :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Τότε μήπως θα ήταν καλύτερα να αντικατασταθεί η λέξη αγάπη με τη λέξη Έρωτας στο πρώτο ποστ αφού η Ελληνική γλώσσα μας δίνει τη δυνατότητα να διαχωρίσουμε τις δύο έννοιες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stratos7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stratos7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Άλλωστε η ερωτική επιθυμία δεν θα μας ακολουθεί συνέχεια ούτε κάθε μα κάθε μέρα

Speak for yourself :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top