Εγκέφαλος: Άνω του 7% σε χρήση! Είναι εφικτό;

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,506 μηνύματα.
Όπως όλοι γνωρίζετε ο ανθρώπινος εγκέφαλος χρησιμοποιείται κατά ενα ποσοστό (7-8% νομίζω.) Κατα πόσο θεωρείτε δυνατό πως κάποιοι άνθρωποι μπορούν να ξεπεράσουν αυτό το ποσοστό και τι ιδιότητες αποκτούν, αν έχετε συναντήσει τέτοια άτομα, αν εσείς έχετε πιάσει τον εαυτό σας να "μαντεύει" κάτι πριν καν ο άλλος το εκφράσει, ή απλά να σκέφτεστε πιο "φωναχτά" απ όσο νομίζετε..

Θεωρίες, παραδείγματα, ιδέες ή ακόμα και εμπειρίες σας, μοιραστείτε τις μαζί μας άφοβα εδω!:)


ΥΓ: Το θέμα δεν έχει τόσο ιατρική όσο υπερφυσική σκοπιά γι αυτό και τίθεται στην κατηγορία διάφορα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
το 7% απο τι; Εγω δεν πιστευω οτι ο εγκεφαλος εχει καποια μοναδα μετρησεις. Αλλα ακομη και αν συνεβει αυτό τοτε σιγουρα το 100% δεν ειναι το ιδιο σε ολους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Προσωπικα δεν το πολυδεχομαι οτι χρησιμοποιουμε το 7% ποιοτηκα οσο ποσοτικα.
Και τι εννοω.
Να δεχτω οτι απο το 100% του μεγεθους(σαν μαζα) του εγκεφαλου μας χρησιμοποιουμε το 7%.
Αλλα οσον αφορα τις ικανοτητες και την δυναμη που εχει ο εγκεφαλος μας δεν μπορουμε να πουμε τι ποσοστο χρησιμοποιουμε μιας και δεν ξερουμε ποια ειναι τα ορια του.
Δεν ξερουμε δηλαδη που τελειωνει η δυναμη του ανθρωπινου εγκεφαλου, αρα και δεν ξερουμε τι ποσοστο χρησιμοποιουμε.
Δεν ξερουμε το "τερμα" του.
ειναι σαν να ανεβαινω μια σκαλα που δεν βλεπω που τελειωνει και να λεω ειμααι στα μισα του δρομου...
τωρα ατομα περισσοτερα εξυπνα και ευστροφα εχω πετυχει.
ειδικα ηταν ενα παιδι στο πανεπιστημιο το οποιο ηταν ικανο με ενα περασμα απο σελιδα βιβλιου να μπορει να την αποστηθισει.
Εγω τον εαυτο μου τον εχω παιασει πολλες φορες να κανει το λεγομενο deja vou.
Σκηνες τι οποιες εχεις τις εχεις "δει" πριν τις ζησεις.:|
Ασε που ειδα και χτες μια εκπομπη για μια γυναικα που ειχε αυτο που λεμε 6η αισθηση...
Χα...!!!Οσο σκεφτομαι τι ειδα μου σηκωνονται οι τριχες...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Απλή υπόθεση είναι το ποσοστό %
Στη πραγματικότητα γνωρίζουμε λίγα πράγματα για τον εγκέφαλο.
Προσωπικά δεν νομίζω ότι μπορεί να μετρηθεί τέτοιο ποσοστό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

songless_bird

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Μario:
τωρα ατομα περισσοτερα εξυπνα και ευστροφα εχω πετυχει.
ειδικα ηταν ενα παιδι στο πανεπιστημιο το οποιο ηταν ικανο με ενα περασμα απο σελιδα βιβλιου να μπορει να την αποστηθισει.
Εχει απλα φωτογραφικη μνημη. Ειναι ικανοτητα που μπορεις με ασκησεις να την αποκτησεις. ;)

Εγω εφαρμοζω τεχνικες διαβασματος και πιανουν. Ο εγκεφαλος ειναι εργαλειο που μπορεις να του μαθεις νεα κολπα. Ενα οργανο που μπορεις να το γυμνασεις. Πχ για βελτιωση της μνημης : μην ακολουθεις την ιδια καθημερινη διαδρομη οταν πηγαινεις καπου. Ο εγκεφαλος απο ενα σημειο και μετα την κανει μηχανικα τη διαδρομη. (ποσες φορες σκεφτεστε κατι οταν θελετε να πατε καπου και ξαφνηκα φτανετε χωρις να σας απασχολησαν λεπτομεριες της διαδρομης?...)
Χρησιμοποιηστε και τα χερι που δεν χρησιμοποιειτε συχνα. Πχ για να φατε ,βουρτσισετε τα δοντια σας. Λουστειτε με κλειστα τα ματια κτλ. Και θα αναγκασετε τον εγκεφαλο να βρει αλλους "διαδρομους" απο τους συνηθισμενους για να εκτελεσει τις δυσκολες πλεον λειτουργιες που πριν τις εκανε μηχανικα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Το ποσοστό αυτό είναι όσο χρησιμοποιούμε "συνειδητά"! Όλα μας τα εργαλεία χρησιμοποιύμε κατά 100%, όχι όμως συνειδητά. Η ενεργοποίηση της συνείδησης μεγαλυτέρου ποσοστού καταλήγη σε μια "τρέλα" ή μια σοφία μεγαλύτερη του μέσου όρου. Τότε η συμβίωση γίνεται αδύνατη και είναι απαραίτητος είτε ο μοναχισμός ή η επαναφορά στο "φυσιολογικό" με θεραπεία.
Συμφωνώ στην εκγύμναση του εγκεφάλου!!!
Όταν όλοι οι άνθρωποι γεννετικά πλέον ενεργοποιήσουμε όλες μας τις δυνατότητες, θα θεωρηθεί "φυσιολογικό" να έχει κάποιος συνείδηση ποσοστιαία μεγαλύτερη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Songless bird φωτογραφικη μνημη εχει, αλλα οταν π.χ. αγοραζει μια εφημεριδα κοιταει την πρωτη σελιδα για 1 λεπτο περιπου και μετα σου λεει ακομα και τι γραφουν οι λεζαντες της εικονας...ε προσωπικα δεν υπαρχει περιπτωση με καμια τεχνικη να το πετυχω.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Το ποσοστό του μυαλού είναι ένα από τα κλασσικά urban legends που χρησιμοποιούν παλιάτσοι τύπου Geller για να στηρίξουν τις δήθεν ικανότητές τους. Αντιγράφω από εδώ τα σημαντικότερα κομμάτια.

One reason this myth has endured is that it has been adopted by psychics and other paranormal pushers to explain psychic powers. On more than one occasion I've heard psychics tell their audiences, "We only use ten percent of our minds. If scientists don't know what we do with the other ninety percent, it must be used for psychic powers!" In Reason To Believe: A Practical Guide to Psychic Phenomena, author Michael Clark mentions a man named Craig Karges. Karges charges a lot of money for his "Intuitive Edge" program, designed to develop natural psychic abilities. Clark quotes Karges as saying: "We normally use only 10 to 20 percent of our minds. Think how different your life would be if you could utilize that other 80 to 90 percent known as the subconscious mind."
[FONT=Bookman Old Style,Arial]
Even Uri Geller, who has made a career out of trying to convince people he can bend metal with his mind, trots out this little gem. This claim appears in his book Uri Geller's Mind-Power Book in the introduction: "Our minds are capable of remarkable, incredible feats, yet we don't use them to their full capacity. In fact, most of us only use about 10 per cent of our brains, if that. The other 90 per cent is full of untapped potential and undiscovered abilities, which means our minds are only operating in a very limited way instead of at full stretch. I believe that we once had full power over our minds. We had to, in order to survive, but as our world has become more sophisticated and complex we have forgotten many of the abilities we once had" (italicized phrases emphasized in original).
[/FONT]

Και οι αποδείξεις του αντιθέτου:

[FONT=Bookman Old Style,Arial]1) Brain imaging research techniques such as PET scans (positron emission tomography) and fMRI (functional magnetic resonance imaging) clearly show that the vast majority of the brain does not lie fallow. Indeed, although certain minor functions may use only a small part of the brain at one time, any sufficiently complex set of activities or thought patterns will indeed use many parts of the brain. Just as people don't use all of their muscle groups at one time, they also don't use all of their brain at once. For any given activity, such as eating, watching television, making love, or reading, you may use a few specific parts of your brain. Over the course of a whole day, however, just about all of the brain is used at one time or another. [/FONT]
[FONT=Bookman Old Style,Arial]2) The myth presupposes an extreme localization of functions in the brain. If the "used" or "necessary" parts of the brain were scattered all around the organ, that would imply that much of the brain is in fact necessary. But the myth implies that the "used" part of the brain is a discrete area, and the "unused" part is like an appendix or tonsil, taking up space but essentially unnecessary. But if all those parts of the brain are unused, removal or damage to the "unused" part of the brain should be minor or unnoticed. Yet people who have suffered head trauma, a stroke, or other brain injury are frequently severely impaired. Have you ever heard a doctor say, ". . . But luckily when that bullet entered his skull, it only damaged the 90 percent of his brain he didn't use"? Of course not.[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Βασικά μόλις είδα τον τίτλο ένοιωσα μία παρόρμηση να επισημάνω το παραπάνω αλλα στην πορεία διάβασα αυτό:

Εχει απλα φωτογραφικη μνημη. Ειναι ικανοτητα που μπορεις με ασκησεις να την αποκτησεις. ;)

Εγω εφαρμοζω τεχνικες διαβασματος και πιανουν. Ο εγκεφαλος ειναι εργαλειο που μπορεις να του μαθεις νεα κολπα. Ενα οργανο που μπορεις να το γυμνασεις. Πχ για βελτιωση της μνημης : μην ακολουθεις την ιδια καθημερινη διαδρομη οταν πηγαινεις καπου. Ο εγκεφαλος απο ενα σημειο και μετα την κανει μηχανικα τη διαδρομη. (ποσες φορες σκεφτεστε κατι οταν θελετε να πατε καπου και ξαφνηκα φτανετε χωρις να σας απασχολησαν λεπτομεριες της διαδρομης?...)
Χρησιμοποιηστε και τα χερι που δεν χρησιμοποιειτε συχνα. Πχ για να φατε ,βουρτσισετε τα δοντια σας. Λουστειτε με κλειστα τα ματια κτλ. Και θα αναγκασετε τον εγκεφαλο να βρει αλλους "διαδρομους" απο τους συνηθισμενους για να εκτελεσει τις δυσκολες πλεον λειτουργιες που πριν τις εκανε μηχανικα. :)

Και αναρωτιέμαι αν γνωρίζει κανείς άλλες τεχνικές ενδυνάμωσης ή κάποιο σχετικό σάιτ τελοσπάντων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Βασικά ποιος το λέει πως χρησιμοποιούμε το 7% του εγκεφάλου μας; 2 χρόνια τώρα που ασχολούμαι αποκλειστικά με εγκεφάλους δεν έχει τύχει ούτε να διαβάσω κάτι τέτοιο, αλλά ούτε και να δω πως μπορεί να έχει βάση μια τέτοια θεωρία. Δεν υπάρχει έστω και μία πειραματική μέθοδος απεικόνισης λειτουργίας του εγκεφάλου που να μην δείχνει πως χρησιμοποιούμε το 100% των περιοχών του εγκεφάλου μας (βασικά αν δεν χρησιμοποιούσαμε το 93%, η φυσική επιλογή θα μας είχε επιστρέψει κάποια βήματα πίσω στην εξέλιξή μας).

Φυσικά το αν ο καθένας από εμάς προσπαθεί να ασκήσει τον εγκέφαλό του και να τον φτάσει στα όριά του, είναι άλλο θέμα. Μέσα στα πλαίσια που αναφέρθηκαν και πιο πάνω, φυσικά και μπορούμε να ασκήσουμε τις γνωστικές μας λειτουργίες και μερικοί άνθρωποι έχουν ιδιαίτερη κλήση σε κάποιες από αυτές (μνήμη, γλώσσα, οπτική αντίληψη, ακουστικές ικανότητες κτλ). Όσον αφορά το υπερφυσικό κομμάτι είμαι ιδιαίτερα σκεπτικός σε αυτά που ακούω γιατί το 99% από αυτά τα οποία έχω διαβάσει δεν αποτελούν καν έγκυρες παρατηρήσεις (ώστε να ακολουθήσει το παρατήρηση-πείραμα-επιβεβαίωση).

Δεν έχω κάποιες ιστορίες υπόψην μου, αλλά ούτε και κάποιες ιδιαίτερες συμβουλες για την ανάπτυξη των γνωστικών ικανοτήτων, πέρα από την συνεχή άσκηση μέσω διαβάσματος, παιχνιδιών μνήμης κτλ. Για τις υπερφυσικές ικανότητες, no comments από εμένα, καθώς δεν τις πολυπιστεύω. Απλά ήθελα να κάνω αυτές τις επισημάνσεις γιατί έχω ακούσει πολλές φορές την ίδια ιστορία με το "7%" χρήσης του εγκεφάλου (αλλες εκδοχές που έχω ακούσει είναι 5%, 10% ή 20%) και με παραξενεύει το γεγονός πως τέτοιοι "αστικοί μύθοι" έχουν πάρει τόσο μεγάλη έκταση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα με το Μοναχό κλασσικά :)

Και όπως είχε πει καθηγητής μου στην νευροψυχολογία ή καλύτερα γράψει :P
"Πως είναι δυνατόν να χρησιμοποιούμε το 10% του εγκεφάλου και σε ατυχήματα στον εγκέφαλο πάντα να χτυπάμε το 10% και να έχουμε μετά κάποια δυσλειτουργία ή κάποιο πρόβλημα και όχι κάποιο από το 90% που δεν χρησιμοποιούμαι και δεν θα μας δημιουργούσε κάποιο πρόβλημα έτσι κι αλλιώς"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Γιατι το και καλα 7 ή 10 % του εγκεφαλου που τοοοοοοοσο λογος γινεται (κι εγω δεν ξερω απο που) οτι χρησιμοποιουμε, αναφερεται στο επι τοις εκατο των δυνατοτητων του και οχι στο επι τοις εκατο της εκτασης του εγκεφαλου μας.
Οποτε η "ερωτηση" του καθηγητη σου ηταν λαθος.
Δεν ειναι οτι χρησιμοποιουμε απο ολο τον εγκεφαλο μας μονο ενα κομματι δεξια οπως μπαινουμε απο το ματι και αριστερα πισω απο το αυτι.Οποτε αυτο το τμημα αποτελει το 10% επι του συνολικου μεγεθους/μαζας/ογκου του εγκεφαλου.
Αλλα αυτο το 10% ειναι βαση των δυνατοτητων που μπορει να εχει αυτος.
Και ειναι "σπαρμενο" σε ολη την επιφανεια και μηκος/πλατος/μαζα (οπως θες πεστο) του εγκεφαλου μας.Αρα οπουδηποτε σχεδον και αν χτυπησουμε θα υπαρξει (ενδεχομενα) καποιο προβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Βρε Μαριούκο αυτό που ήθελα να πω είναι ότι χρησιμοποιούμαι όλο τον εγκέφαλο μας και όχι κάποια επιμέρους τμήματα που είναι το 7-10-20% όπως αναφέρεται αρχίκα :)

Όσο για τις δυνατότητες του προσωπικά δεν ξέρουμε τα όρια κι αν υπάρχουν εν τέλει... Απλά μπορούμε να εξασκήσουμε μερικές ικανότητες που ήδη έχουμε π.χ. καλύτερη μνήμη με ειδικές ασκήσεις....

Σόρρυ αν δεν έγινα καταννοητή :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Τα ίδια πράγματα λέτε βασικά κ οι δύο. Σημαντικό είναι βέβαια κ αυτό που είπες Μάριε και πιο πάνω:
Δεν ξερουμε δηλαδη που τελειωνει η δυναμη του ανθρωπινου εγκεφαλου, αρα και δεν ξερουμε τι ποσοστο χρησιμοποιουμε.
Οπότε και στις δύο περιπτώσεις είναι εντελώς άκυρη η ποσοστικοποίηση (έτσι λέγεται; :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Καλα ναι το ιδιο λεμε.:D
Απλως κατα την γνωμη μου αυτο που ειπε ο καθηγητης της Βικουλας ηταν λαθος διατυπωμενο γι' αυτο και εγραψα το παραπανω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Απο τη στιγμη που δεν ξερουμε τις πληρεις ικανοτητες του εγκεφαλου δεν μπορουμε σοβαρα να ΄πουμε το ποσοστο που χρησιμοποιουμε τωρα...Ο εγκεφαλος είναι ένα τεραστιο μυστηριο για την επιστημη...Δεν ξερω αν ποτέ τον (τον ιδιο μας τον εαυτο και ύπαρξη στην ουσια) κατανοήσουμε και χαρτογραφησουμε πληρως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Πάντως κάποτε που είχα πάρει μια ουσία.. μπόρεσα να βλέπω την μουσική, να βλέπω φοίνικες στον τοίχο και να χάνω το φόκους (μη ρωτήσετε να το εξηγήσω, δεν μπορώ). Όλα αυτά τα έκανε το μυαλό μου φυσικά. Φυσικά σάλταρα και χρειάστηκα ηρεμιστικό να κοιμηθώ.. την επόμενη ημέρα που ξύπνησα, με τρομερό πονοκέφαλο και μη πιστεύοντας τι είχε συμβεί, σκέφτηκα κάποια στιγμή πως ίσως κάποιοι να έχουν δίκιο όταν λένε πως δεν χρησιμοποιούμε όλο τον εγκέφαλό μας. Αν τον χρησιμοποιούσαμε, τότε θα μπορούσα κατά βούληση, να βλέπω την μουσική στον χώρο και να βλέπω ζωγραφιές σε λευκούς τοίχους.

Και ναι σίγουρα είχα πάρει και μια ουσία που προφανώς κάτι πυροδότησε. Αλλά δεν παύει να είναι αυτή η εμπειρία απόδειξη του ότι ο εγκέφαλος μπορεί να λειτουργησει με τρόπο έξω απ' όσα γνωρίζουμε. Νομίζω δλδ.. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Σε αυτό το παράδειγμα που μας περιγράφεις πάντως πρόκειται για δυσλειτουργία του εγκεφάλου (λόγω των ουσιών) και όχι για λειτουργία του εγκεφάλου πέρα από "τα όριά του". Είναι σαν να λέμε πως ο εγκέφαλος είναι μία πόλη κ το αυτοκίνητο είναι ο τρόπος που "κινείται" ή λειτουργεί ο εγκέφαλος. Στην περίπτωσή σου το αυτοκίνητο έμεινε εντός πόλεως, αλλά έκανε εντελώς ξέφρενες βόλτες (:P).

Το να βλέπεις τον ήχο ή να ακούς μια ζωγραφιά είναι απλά ένδειξη λανθασμένης συνδεσμολογίας κ δεν μπορεί να προσφέρει κάτι στον οργανισμό πέρα από μία καταδίκη να μην μπορεί λειτουργήσει στο περιβάλλον του (δεδομένου πως το ακουστικό σύστημα αναπτύχθηκε για να συλλαμβάνει ήχους κ το οπτικό για να λαμβάνει οπτικά ερεθίσματα, το να "αναγκάσεις" αυτά τα συστήματα να λειτουργούν με λάθος τρόπο σημαίνει πως μειώνεις την πιθανότητα σωστής επεξεργασίας τους) .

Εγώ πάντως το "έξω από τα όρια" το φαντάζομαι σαν κάτι που να είτε να βασίζεται σε μια προϋπάρχουσα λειτουργία και να τη φτάνει στα άκρα της (σουπερ μνήμη), είτε μια εντελώς καινούργια και αποκομμένη από το υπόλοιπο σύστημα ικανότητα (τηλεκίνηση).

Αν μιλάμε για δυσλειτουργίες που δημιουργούν νέες εμπειρίες, δεν χρειάζεται να κοιτάξουμε και πολύ μακριά... Αν ρίξετε μια ματιά σε κάποιο εγχειρίδιο ψυχιατρικής θα βρείτε δεκάδες συμπτώματα παρόμοια με αυτά που ανέφερε η Kajira: παραισθήσεις (that's you kajira :P), ψευδαισθήσεις, αίσθηση ενός κομμένου μέλους μετά από ακρωτηριασμό, μη αίσθηση του πόνου (ή συνεχής αίσθηση πόνου) κ.α.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Νομίζω πάντως πως υπάρχουν άνθρωποι που μπορούν να δουν την μουσική και χωρίς να έχουν πάρει κάτι :P Κάπως λέγεται αυτό, η Αngie μου το έλεγε και υποτίθεται πως το είχε και ο Bach που έφτιαξε τα ανθοϊάματα (ή εγώ δεν κατάλαβα καλά).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Δεν υπάρχει έστω και μία πειραματική μέθοδος απεικόνισης λειτουργίας του εγκεφάλου που να μην δείχνει πως χρησιμοποιούμε το 100% των περιοχών του εγκεφάλου μας (βασικά αν δεν χρησιμοποιούσαμε το 93%, η φυσική επιλογή θα μας είχε επιστρέψει κάποια βήματα πίσω στην εξέλιξή μας).
Δηλαδή έχουμε εξηγήσει όλες τις περιοχές του εγκεφάλου τις οποίες μάλιστα έχουμε δει εν ενεργεία; Δεν υπάρχει οποιοδήποτε τμήμα του εγκεφάλου που να υπολειτουργεί ή να μην λειτουργεί καθόλου; Να είναι υπόλειμμα δηλαδή της εξέλιξης, όπως ο κόκκυγας πχ.
Πάντως κάποτε που είχα πάρει μια ουσία.. μπόρεσα να βλέπω την μουσική, να βλέπω φοίνικες στον τοίχο και να χάνω το φόκους (μη ρωτήσετε να το εξηγήσω, δεν μπορώ). [...]Και ναι σίγουρα είχα πάρει και μια ουσία που προφανώς κάτι πυροδότησε. Αλλά δεν παύει να είναι αυτή η εμπειρία απόδειξη του ότι ο εγκέφαλος μπορεί να λειτουργησει με τρόπο έξω απ' όσα γνωρίζουμε. Νομίζω δλδ.. :redface:
Σε αυτό το παράδειγμα που μας περιγράφεις πάντως πρόκειται για δυσλειτουργία του εγκεφάλου (λόγω των ουσιών) και όχι για λειτουργία του εγκεφάλου πέρα από "τα όριά του".
Για ποια ουσία μιλάμε; Θα ήθελα και εγώ να δω πως βλέπεις την μουσική :P
Δεν ξέρω αν θα το χαρακτήριζα δυσλειτουργία όπως ο Μοναχός, ή θα το έλεγα υπερ-λειτουργία. Όπως λες και εσύ, φαντάζομαι ότι απλά ενεργοποίησε κάποιες λειτουργίες είτε που βρισκόντουσαν σε αδράνεια, είτε που υπολειτουργούσαν είτε πιο πιθανό να έκανε τον εγκέφαλο να λειτουργεί διαφορετικά σε κάποια τμήματα του. Δεν βρίσκω γιατί αυτό να σημαίνει ότι είναι δυσλειτουργία και όχι μια παραλλαγή. :worry:
Αν μιλάμε για δυσλειτουργίες που δημιουργούν νέες εμπειρίες, δεν χρειάζεται να κοιτάξουμε και πολύ μακριά... Αν ρίξετε μια ματιά σε κάποιο εγχειρίδιο ψυχιατρικής θα βρείτε δεκάδες συμπτώματα παρόμοια με αυτά που ανέφερε η Kajira: παραισθήσεις (that's you kajira :P), ψευδαισθήσεις, αίσθηση ενός κομμένου μέλους μετά από ακρωτηριασμό, μη αίσθηση του πόνου (ή συνεχής αίσθηση πόνου) κ.α.
Είσαι σίγουρος ότι αφού δεν έχουμε καταλάβει ακριβώς τις λειτουργίες του εγκεφάλου, ότι μιλάμε για δυσλειτουργία; Μπορεί η όραση όπως την ξέρουμε να είναι υπολειτουργία μιας υπερ-όρασης πχ.
Επίσης, γιατί η παραίσθηση να είναι η λάθος αίσθηση και όχι ένα παράθυρο στην πραγματικότητα, ή μια άλλη απεικόνιση της αλήθειας η οποία δημιουργείται αποκλειστικά από τον εγκέφαλό μας; Εφόσον ο κόσμος γύρω μου είναι δημιούργημα του μυαλού μου (αφού με αυτό εγώ τον καταλαβαίνω) και η παραίσθηση είναι επίσης ένα δημιούργημα του μυαλού μου, πως ξέρω ποιο είναι πιο αληθινό; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
    • *
  • Φορτώνει...
Top