Αγoρά access point: Τι πρέπει να προσεξω;

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Σε περίπτωση που δεν είναι εφικτό αυτό που εγράψα στο θέμα "Μπορω να ζευγαρώσω usr9105 και 3com 11g;"
Θα αναγκαστώ να αγοράσω AP ... Η μόνη απαίτηση που έχω είναι να έχω όσο το δυνατόν καλλίτερο σήμα μέσα στο σπίτι αλλά και να δέχετε εξωτερικη κεραία .....

Ο λόγος που ζητάω το δυνατόν καλλίτερο σήμα στο σπίτι είναι επειδή με το adsl router μου δεν έχω σε ολο το σπιτι σήμα ... και μάλλιστα δεν εχω το τεραστιο σπίτι ... 100τμ είναι ... βεβαια ισως να φταιει που το wifi του PPC είναι μόλις 2dbm αλλά ενα AP που βρίσκεται μερικά km μακρία μου το πιάνω ... βεβαια έχει κεραία :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Για απλή χρήση ο,τι και να πάρεις οχι DLink (εχουν θνησιμότητα 60% στο τρίμηνο πάνω) θα σε καλύψει μάλλον. Πάρε πάλι linksys να έχεις τα ίδια. Αν θέλεις τώρα κατι πιο εξειδηκευμένο τα zyxel έχουν και πολλαπλά SSID.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Χμμμ δεν θελω κατι "περιέργο" ωστε να παω σε zyxel ή cisco ... (ποσο κανουν τα zyxel;) ...

Απο linksys ποιο μοντελο μου προτείνεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Σε περίπτωση που δεν είναι εφικτό αυτό που εγράψα στο θέμα "Μπορω να ζευγαρώσω usr9105 και 3com 11g;"
Θα αναγκαστώ να αγοράσω AP ... Η μόνη απαίτηση που έχω είναι να έχω όσο το δυνατόν καλλίτερο σήμα μέσα στο σπίτι αλλά και να δέχετε εξωτερικη κεραία .....

Ο λόγος που ζητάω το δυνατόν καλλίτερο σήμα στο σπίτι είναι επειδή με το adsl router μου δεν έχω σε ολο το σπιτι σήμα ... και μάλλιστα δεν εχω το τεραστιο σπίτι ... 100τμ είναι ... βεβαια ισως να φταιει που το wifi του PPC είναι μόλις 2dbm αλλά ενα AP που βρίσκεται μερικά km μακρία μου το πιάνω ... βεβαια έχει κεραία :P


Το βασικότερο πρόβλημά σου δεν είναι το αν θα πιάνει το PPC το ΑΡ αλλά το ΑΡ το PPC....
Και το ΑΡ που λες ότι βρίσκεται μακριά και το πιάνεις, δεν σε πιάνει αυτό... άρα δώρον άδωρον!
Ίσως αν πάρεις ένα ΑΡ που να εκπέμπει μεγαλύτερη ισχύ να κάνει, αλλά πάλι φοβάμαι ότι δεν θα μπορεί το PPC να στείλει δεδομένα...
Νομίζω κάποια Pheenet εκπέμπουν στα 200mW....
Κοίταξέ το...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Χμμμ δεν το είχα σκεφτεί έτσι .... πάντως αυτο το AP που είναι μακρία κατάφερα να συνδεθώ .... δεν ξέρω αν λεει κάτι αυτό ... τεσπα στην χειρότερη ας εχω σημα μονο μεσα στο ιδιο δωματιο ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Εχει ενα linksys AP αλλά έχει και broadband router φτηνοτερο!! Το μονο κακο ειναι οτι το 2ο μαλλον δεν εχει εξωτερικό κεραιουλάκι (μαλλον έχει θύρα (ει το αντιστοιχο ADSL) οποτε μπορεις να βαλεις μια μικρουλα omni των 10ευρώ αμα δείς τα σκουρα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
τελικα καταφερα να χρησιμοποιήσω το 3com adsl wireless 11g σαν wifi ap ... Ολα καλα μεχρι στιγμη ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Νομίζω κάποια Pheenet εκπέμπουν στα 200mW....
Και της senao ο εξοπλισμός παίζει στα 200 mW, αλλά ελλάδα μονο την PCMCIA καρτα έχω δει. Κρίμα γιατι το access point μου είπαν οτι κάνει WPA authentication μοναχό του χωρίς pc για να παίξει σε client mode.
τελικα καταφερα να χρησιμοποιήσω το 3com adsl wireless 11g σαν wifi ap
Ηθελε κάποια ειδική ρύθμηση ή έπαιξε αμέσως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
χρειαστηκε να αλλαξω αρκετα πραγματα οπως subnet ip και dns ... να ειναι ομοια με το router το usr ... Αλλα δεν θα χρειαζονταν αν ειχα τις ρυθμισεις που ειχε απο μονο του ... Στο ρουτερ μου λογω των ips που εχω του εχω αλλαξει subnet και ip
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Τελικα αγορασα , για αλλους λογους*, το Linksys WRT54G. Ευχαριστημενος ειμαι ... αλλα εχω καμποσες αποριες με το πως ακριβως δουλευει. Βεβαια δουλευει αψογα ...

*Οι λογοι που το αγορασα ειναι οτι το 3com 11g έκανε υπερβολικα πολλες αποσυνδεσεις, περιπου καθε 10 λεπτα με πεταγε απ εξω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top