Εξάρτηση και Συνάρτηση

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Αν κάθε εξάρτηση είναι και συνάρτηση, συνεπάγεται ότι και κάθε συνάρτηση είναι και εξάρτηση;
Το ζήτημα τίθεται επί παντός επιστητού και ανθρώπινου ενδιαφέροντος. Για διευκόλυνση της (ενδεχόμενης) συζήτησης αναφέρονται πχ η εξάρτηση από τις ψυχότροπες ουσίες( ναρκωτικά, αλκοόλ, τσιγάρο κλπ) και η εξάρτηση (ιδιαίτερα κατά την εποχή μας) του μισθωτού από τον εργοδότη του, ενώ ως παράδειγμα συνάρτησης, πέρα από τις μαθηματικές(συναρτήσεις), αναφέρεται και το 'αγιογραφικό': 'Αλλήλων τα βάρη βαστάζετε'.
Ποια είναι η γνώμη σας σχετικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Αν κάθε εξάρτηση είναι και συνάρτηση, συνεπάγεται ότι και κάθε συνάρτηση είναι και εξάρτηση;

'Οχι απαραίτητα. Το να βαστάς τα βάρη του άλλου και ο άλλος τα δικά σου (συνάρτηση) δεν σημαίνει ότι θα αφήσεις να σε πλακώνει το βάρος της απουσίας του άλλου τις ώρες που έχει ανάγκη το χώρο του. Ο γάμος είναι εξάρτηση. Υπάρχουν πολλές σχέσεις χωρίς βέρα που πάλι είναι χειρότερες κι από γάμο. Η εξάρτηση είναι δηλητήριο, δεν προσφέρει αρκετό παιχνίδι και χαρά, φυσικά δεν προβλέπει και αιφνιδιασμό σασπένς και ηδονή. Αρχίζω και εκτιμώ τελευταία τους ασυνάρτητους ανθρώπους και τις ασυναρτησίες μέσα στις σχέσεις.

'Ελα σαν κλέφτρα μασκοφορεμένη
αργά μέσα στη Νύχτα
την ώρα που θα είμαι άυπνος από πόθο
επειδή μου'λειψες δυο μέρες
και πάω να φάω τα σεντόνια
Μόνο τα μάτια σου
θα φαίνονται μέσα σε τόσο μαύρο
Τέτοιο φως είναι άλλο φως

Μετά φύγε πριν σε σκοτώσει η Μέρα
και κρύψου μήπως σωθούμε κι οι δυο
Θα σε βρω κι εγώ ξανά μια νύχτα
μόνο μην μαρτυρήσεις την κρυψώνα σου
και μου χαλάσεις την έκπληξη






 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
'... Αρχίζω και εκτιμώ τελευταία τους ασυνάρτητους ανθρώπους και τις ασυναρτησίες μέσα στις σχέσεις.

...
την ώρα που θα είμαι άυπνος από πόθο
επειδή μου'λειψες δυο μέρες
...
Μόνο τα μάτια σου
θα φαίνονται μέσα σε τόσο μαύρο
Τέτοιο φως είναι άλλο φως

Μετά φύγε πριν σε σκοτώσει η Μέρα
και κρύψου μήπως σωθούμε κι οι δυο
Θα σε βρω κι εγώ ξανά μια νύχτα
μόνο μην μαρτυρήσεις την κρυψώνα σου
και μου χαλάσεις την έκπληξη


Θυμήσου το χθες μες στ' αποκαΐδια
του πόθου που σβησε ο χρόνος στη τροχιά του
κι όταν τ' αλλοτινό σου φως θα τους αγγίξει
δεν θάναι ο έρωτας αγγελικός

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top