Βιβλία & Ταινίες του Stephen King

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gianakin :
Μπα,ειδικα για την Λαμψη προσκυναω την ταινια κ οχι το βιβλιο.

Δεν μου άρεσε....πρώτον έδωσε σε άλλα θέματα βαρύτητα... σορρυ κιόλας ΑΛΛΑ ΜΙΣΗ ΩΡΑ ΠΩΣ ΕΦΤΑΣΑΝ ΣΤΟ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ; Και ξέχασε σημαντικά πράγματα στην κύρια υπόθεση :blink:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ka-li

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ka-li αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra :
Να ρωτήσω και κάτι,αφού στα ελληνικά είναι Στέφεν Κινγκ γιατί επίσημα το μεταφράζουν Στήβεν;(απορία που έχω :bleh:)

Γιατί στα Αγγλικά το όνομα διαβάζεται Στήβεν, έτσι είναι το όνομα του. Πάρα πολλοί όμως τον λένε Στέφεν και δεν είναι ο μοναδικός π.χ. Ντέμι Μουρ αντί για Ντεμί Μουρ κλπ.

:thumbsup:: Το Αυτό, Αυπνία, Σάκκος με κόκκαλα (Bag of bones), Λάμψη.
Ταινίες: Πράσινο Μίλι, Stand by me (τα υπόλοιπα τρελή απογοήτευση).
:thumbsdown: Rose madder, Ονειροπαγίδα.
Το πρώτο διήγημα από τη νυχτερινή βάρδια τρελή αντιγραφή από Λαβκραφτ. Μ'άρεσε πάρα πολύ το Αντικαπνιστική Α.Ε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Παιδιά διαβάστε την επταλογία ο Μαύρος Πύργος και θα με θυμηθείτε.ΤΡΟΜΕΡΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ
έχουν κυκλοφορήσει τα πρώτα 4 και επιτέλους την παρασκευή κυκλοφορεί το 5ο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Vkey :
Δεν μου άρεσε....πρώτον έδωσε σε άλλα θέματα βαρύτητα... σορρυ κιόλας ΑΛΛΑ ΜΙΣΗ ΩΡΑ ΠΩΣ ΕΦΤΑΣΑΝ ΣΤΟ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ; Και ξέχασε σημαντικά πράγματα στην κύρια υπόθεση :blink:
Πάντως ήταν πολυ πιο κάλη αυτή η προσπάθεια από αυτη του κιουμπρικ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πάντως εγώ ειδα πρόσφατα το Rose Red (ελληνιστί "Η Έπαυλη") και μου άρεσε παρα πολυ!! :thumbsup:
Και η Λαμψη ήταν πολύ ωραία αλλα πολύ κακλύτερο το Rose Red!

PS: Μόνο εγώ ξενερώνω απο τις Ελληνικές (άθλιες) μεταφράσεις των τίτλων? Ακού κει να κάνουν το Rose Red , "Η Έπαυλη"! Τελειως ξενερωμα! :thumbsdown:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maggie

Περιβόητο μέλος

Η Maggie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 5,843 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ka-li:
Γιατί στα Αγγλικά το όνομα διαβάζεται Στήβεν, έτσι είναι το όνομα του. Πάρα πολλοί όμως τον λένε Στέφεν και δεν είναι ο μοναδικός π.χ. Ντέμι Μουρ αντί για Ντεμί Μουρ κλπ.

:thumbsup:: Το Αυτό, Αυπνία, Σάκκος με κόκκαλα (Bag of bones), Λάμψη.
Ταινίες: Πράσινο Μίλι, Stand by me (τα υπόλοιπα τρελή απογοήτευση).
:thumbsdown: Rose madder, Ονειροπαγίδα.
Το πρώτο διήγημα από τη νυχτερινή βάρδια τρελή αντιγραφή από Λαβκραφτ. Μ'άρεσε πάρα πολύ το Αντικαπνιστική Α.Ε.

Την ταινία λες ή το βιβλίο????Η ταινία είναι η αγαπημένη μου ταινία και το βιβλίο ψάχνω σαν τρελή να το βρω αλλά δεν το βρίσκω πουθενά:'( :'( :'( :worry: :( :( :(

Επίσης, από τη νυχτερινή Βάρδια αυτό που ήταν φοβερό,ήταν αυτό με το Μπαμπούλα:clapup: :jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μερικές φορές πάντως είναι ξενέρωμα να βλέπεις πρώτα την ταινία και μετά να διαβάζεις το βιβλίο γιατί το βιβλίο είναι εκ των πραγμάτων πιο αργο και ανυπομονείς να πάει στις αγαπημένες σου σκηνές απο την ταινία και εκνευρίζεσαι... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Παιδιά, sorry που θα εκνευρίσω μερικούς, αλλά θεωρώ τον King συγγραφέα του πάτου... Πούλησε λίγο και μετά άρχισε να γράφει σαν τρελός διάφορα κουφά! Κατ' εμέ ούτε καν το νόημα του τρόμου έχει πιάσει...:knife:

Καλά κάνουν και τον διακομωδούν στο Simpsons με την εμφάνισή του που λέει ότι σκέφτεται να γράψει ένα βιβλίο για το τέρας λαμπατέρ... Του πάει γάντι...:devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maggie

Περιβόητο μέλος

Η Maggie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 5,843 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS:
Παιδιά, sorry που θα εκνευρίσω μερικούς, αλλά θεωρώ τον King συγγραφέα του πάτου... Πούλησε λίγο και μετά άρχισε να γράφει σαν τρελός διάφορα κουφά! Κατ' εμέ ούτε καν το νόημα του τρόμου έχει πιάσει...:knife:

Καλά κάνουν και τον διακομωδούν στο Simpsons με την εμφάνισή του που λέει ότι σκέφτεται να γράψει ένα βιβλίο για το τέρας λαμπατέρ... Του πάει γάντι...:devil:

Πρώτα απ' όλα καλά κάνεις και λες τη γνώμη σου. Κάθε γνώμη είναι σεβαστή. Όμως από το να την εκφράζεις μέχρι να μπαίνεις σε ένα thread που γράφουν κυρίως οι φαν του Stephen King και να τον αποκαλείς ''συγγραφέα του πάτου'' η διαφορά είναι μεγάλη.
Αν εσύ δεν μπορείς να καταλάβεις ή δεν σου αρέσει το στυλ του King πρόβλημά σου. Θα σε παρακαλέσω όμως να είσαι πιο προσεκτικός στους χαρακτηρισμούς σου. Γιατί για παράδειγμα θα μπορούσα κι εγώ να σου πω, φίλε... μάθε πρώτα πως γράφεται το διακωμωδώ και μετά χρησιμοποίησέ το.
Χωρίς παρεξήγηση,ε?:rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Άσχετο το παράδειγμά σου, αλλα ΟΚ! Δεν κατάλαβα ότι δεν επιτρέπονται κακά λογάκια σε θέματα των fans!
Σε ευχαριστώ για την διόρθωση, πάντως. Δεν μπορείς να πεις όμως, όταν και αν κάνω λάθη είναι λιγότερο χτυπητά από άλλα! :P

" Αν εσύ δεν μπορείς να καταλάβεις ή δεν σου αρέσει το στυλ του King πρόβλημά σου."

Δεν το θεωρώ πρόβλημα, αλλά προσωπικό γούστο...

Συγνώμη για την παρέμβαση στη συζήτηση... Μπορείτε να συνεχίσετε :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Maggie chill out γιατί το τελευταίο σου μήνυμα θα μπορούσε κάλλιστα να θεωρηθεί προσβλητικό (αν ήμουν εγώ ο MoNaXoS θα πειραζόμουν).
Aν δεις το πρώτο ποστ του thread γράφει
Τι γνώμη έχετε για τον δημιουργό της ονειροπαγίδας , πράσινο μίλι ,κρυφό παράθυρο μύστικος κήπος κ.α.? Προσωπικά μου άρεσαν πόλυ κάποια βιβλία του άλλα γίνετε από ένα σημείο και μετά κουραστίκος
Όταν λοιπόν ρωτά τη γνώμη των μελών για τον συγγραφέα τότε είναι λογικό να ακουστουν και αρνητικές απόψεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Χθες είδα την Λάμψη με τον Τζακ Νίκολσον στον ant1.Υπέροχη ταινία,ΑΝΕΠΑΝΑΛΗΠΤΟΣ ο Τζάκ Νίκολσον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Υπαρχει και ενα remake της ταινιες αυτης που γυριστηκε το 97 , αν θελεις κοιταξε την ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Δεν θυμάμαι αν το έχω πει αλλά η Λάμψη του Κιουμπρικ δεν με ξετρέλλανε!Παραλείπει πολλά κατά την αποψή μου κι αλλοιώνεται σε μη σημαντικα στοιχεια για την υπόθεση...Το remake είναι πολύ πιο κοντά στο βιβλίο και κρατάει περισσότερες ώρες...Το βιβλίο όμως είναι ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ! 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Για εμενα ειναι πολυ καλλιτερο το remake ... Ισως επειδη, οπως ειπε και η vkey, πλησιάζει πολυ περισσότερο το βιβλιο. Του κιουμπρικ με απογοητευσε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Έχετε διαβάσει τη Νεκρή Ζώνη (Dead Zone)? Το διάβασα το καλοκαίρι και το βιβλίο έσπερνε.. Την ταινία θα τη δω όπου να 'ναι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Έχετε διαβάσει τη Νεκρή Ζώνη (Dead Zone)? Το διάβασα το καλοκαίρι και το βιβλίο έσπερνε.. Την ταινία θα τη δω όπου να 'ναι..
αρκετα καλη ταινια, για εμενα αξιζει τον κοπο ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Παιδιά η ταινία του Κιούμπρικ είναι τρομερή,γιατί είναι μια ταινία γενικά για τον φόβο και την παράνοια.Δεν αποτελεί πιστή αντιγραφή του βιβλίου.Προσωπικά δεν περιμένω από μια ταινία να αναπαραστήσει επιτυχώς ένα βιβλίο.

Το έχω δει και το remake.Αλλά η πρώτη έχει πολύ καλύτερους ηθοποιούς,τρομερή μουσική επένδυση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nicko_McBrain:
Το έχω δει και το remake.Αλλά η πρώτη έχει πολύ καλύτερους ηθοποιούς,τρομερή μουσική επένδυση.
Τα μονο θετικα της πρωτης ταινιας... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Το kingdom Hosptial ειναι μόνο 2 DVD των 40λεπτων; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top