Bοήθεια σε ένα όριο

Deluxe

Νεοφερμένος

Ο Deluxe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Καταρχας καλη χρονια σε ολους. η ασκηση ειναι η εξης :

να βρεθει το lim [ F(x)^2 - F(x) ] / ( x^2 - 4 ) οταν το x τεινει στο 2.

απο προηγουμενα ερωτηματα προκυπτουν : F συνεχης στο x0=2 , F(2)=0 και lim F(x) / ( x-2 ) = 3 οταν το x τεινει στο 2.

εγω την ελυσα και βρηκα το οριο -13/4 αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι αυτο ειναι το σωστο αποτελεσμα..

Ευχαριστω εκ' των προτερων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Άλλαξα τον τίτλο σε κατι οχι και τοσο γενικολογο ...

Παρακαλω να αποθεύγονται οι γενικόλογοι τίτλοι ...
Ευχαριστω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MoDeViL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MoDeViL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Μήπως εννοείς 3*(-1/4)=-3/4 ;

Εφόσον δίνεται ότι η f είναι συνεχής στο x0=2 ισχύει: lim{x->2}f(x)=f(2)=0
Επίσης δίνεται ότι lim{x->3}[f(x)/(x-2)]=3
Οπότε είναι: lim{x->2}=[(f(x)^2-f(x))/(x^2-4)]=lim{x->2}[(f(x)*(f(x)-1))/((x-2)*(x+2))] (1)

Και εφόσον ορίζονται τα επιμέρους όρια μπορείς να πεις ότι:
(1)=lim{x->2}[f(x)/(x-2)]*lim{x->2}[(f(x)-1)/(x+2)]=3*(-1/4)=-3/4
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
MoDeViL το δεδομένο μας είναι οτι lim{x->3}[f(x)/(x-2)]=3, όχι ότι lim{x->2}[f(x)/(x-2)]=3. Άρα το δευτερο απο που προκύπτει στην τελευταία σχέση? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deluxe

Νεοφερμένος

Ο Deluxe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
oyps! εγω το εγραψα λαθος. ναι -3/4 εννοουσα και εγω.

και καποια αλλα πραματα να ρωτησω για να μην κανω και αλλα θεματα.

σε μια ασκηση δινεται : Zx = x + iF(x) , οπου x € IR

τι ειναι αυτο το Zx; το πραγματικο μελος ειναι το 1 και το φανταστικο ειναι το F(x);

δλδ το | Zx | ειναι το ριζα ( 1 + F(x)^2 ) ;

και μια ακομα ασκηση λεει : Σε ποιο απο τα παρακατω διαστηματα μπορουμε να ισχυριστουμε οτι υπαρχει σιγουρα λυση της εξισωσης

x^3 = x + 1

και εχει καποια διαστηματα. δεν θελω να μου πειτε την λυση, απλα καποια υποδειξη.. θα θεωρησω συναρτηση f(x) = x^3 - x - 1 και θα δουλεψω με την παραγουσα της F(x) οπου F'(x) = f(x) ;

Και παλι ευχαριστω για το χρονο σας.


EDIT!!

εγω εκανα ξανα λαθος! το x τεινει στο 2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ε αμα τείνει στο 2 τότε είναι σωστή η λύση του MoDeViL! Είπα κι εγώ!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MoDeViL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MoDeViL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
E, Michelle,εγκρίνεις;;:P

Αρχική Δημοσίευση από Deluxe:
Σε ποιο απο τα παρακατω διαστηματα μπορουμε να ισχυριστουμε οτι υπαρχει σιγουρα λυση της εξισωσης

x^3 = x + 1

και εχει καποια διαστηματα. δεν θελω να μου πειτε την λυση, απλα καποια υποδειξη.. θα θεωρησω συναρτηση f(x) = x^3 - x - 1 και θα δουλεψω με την παραγουσα της F(x) οπου F'(x) = f(x) ;

Και παλι ευχαριστω για το χρονο σας.
Ωχ,δεν έχω κάνει ακόμη ολοκληρώματα:(. Οπότε επιστρατεύω τα μεγάλα μέσα(a.k.a Michelle, είναι η πιο πορωμένη με τα μαθηματικά εδώ μέσα!:book:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Deluxe

Νεοφερμένος

Ο Deluxe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
ουτε εγω εχω κανει.. δεν εχει σχεση με ολοκληρωματα. ειμαστε παραγωγους και παραγωγος συναρτησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Παιδιά σορρυ αλλά κάνω το μενού του MyCat τώρα... Θα το κοιτάξω αργότερα, το υπόσχομαι :)

ψ. MoDeViL κάποτε ήμουν πορωμένη με τα μαθηματικά, όχι τώρα πια. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Oυπς το ξέχασα τελείως.
Λοιπόν:
1. Η παράγουσα καλομ πως σου ήρθε? Όχι, δεν θα τη χρειαστείς.
2. Πρέπει να μας δώσεις τα διαστήματα. Για κάποιο λόγο είναι multiple choice η άσκηση ;)
3. Keyword: Bolzano ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deluxe

Νεοφερμένος

Ο Deluxe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
τα ορια δεν θελω να τα δωσω για να μην μου πειτε ποιο ειναι το σωστο.. θελω να προσπαθησω μονος μου. bolzano. εχεις δικιο! θα το κανω ετσι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Puff_Daddy

Νεοφερμένος

Ο Puff_Daddy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Deluxe:
και καποια αλλα πραματα να ρωτησω για να μην κανω και αλλα θεματα.

σε μια ασκηση δινεται : Zx = x + iF(x) , οπου x € IR

τι ειναι αυτο το Zx; το πραγματικο μελος ειναι το 1 και το φανταστικο ειναι το F(x);

δλδ το | Zx | ειναι το ριζα ( 1 + F(x)^2 ) ;

Το Ζ(x) είναι μια μιγαδική συνάρτηση. Κάθε μιγαδικός έχει την μορφή x+yi. Ε αυτός, που συμβολίζουμε Ζ(x), έχει τη μορφή x+iF(x), οπου προφανώς F(x) πραγματική συνάρτηση, προφανώς πραγματικής μεταβλητής.

Αρχική Δημοσίευση από Deluxe:
x^3 = x + 1

και εχει καποια διαστηματα. δεν θελω να μου πειτε την λυση, απλα καποια υποδειξη.. θα θεωρησω συναρτηση f(x) = x^3 - x - 1 και θα δουλεψω με την παραγουσα της F(x) οπου F'(x) = f(x) ;

Και παλι ευχαριστω για το χρονο σας.


Θα στο έλυνα αλλά είπες οτι θέλεις να το παλέψεις. Go for it...

EDIT!!

εγω εκανα ξανα λαθος! το x τεινει στο 2.[/quote]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top