Τις δουλειές του σπιτιού ποιος θα τις κάνει;

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
δηλαδη εσυ λες ότι δεν υπαρχουν γονιδιακες διαφορες στα δυο φυλα!Καινουρια θεωρια!Για πεστη σους βιολογους....(εγω παντως κατουραω όρθιος...;) και τα μαλια ήδη είναι ελαχιστα και ασθενη πανω στο κεφαλι μου,δεν με έμαθε ο πατερας μου τεστοστερονη..)
Μιλάμε για ένα καθαρά ειδικό θέμα. Δηλαδή δεν εννόησα ούτε υπονόησα καν κάτι τέτοιο. :P

Είναι απλά επικρατέστερα πρότυπα για τα δύο φύλα.

Κι εγώ κάνω περισσότερες σπιτικές δουλειές (και μαγειρεύω, αμέ) από την αδελφή μου, καθώς επίσης, είμαι και πιο οργανωτικός. :)

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Η επιστημη έχει αποδειξει ότι το θηλυκο και αρσενικο μυαλο έχουν διαφορετικη κατασκευη(όχι τελειως βεβαια,στο ίδιο είδος ανηκουμε..)...Το θηλυκο πχ έχει πο ισχυρο το γλωσσικο στοιχειο ,και το αρσενικο τον προσανατολισμο στο ν χωρο και τα αντανακλαστικα...Απο όλα τα κοριτσια πουξερω σε σχολεια και πανεπιστημια μετραω στο ένα χερι αυτα που ενδιαφερονται για τεχνικα θεματα...Οι δημοσκοπησεις το δειχνουν επισης...Μην πας να τα ισοπεδωσεις όλα..Υπαρχουν και καποια πραγματα που περναει η κοινωνια,αλλα υπαρχει και η διαφορετικη κατασκευη του οργανισμου αρσενικου και θηλυκου...Εχουμε πχ περισσοτερη οστεικη και μυικη μαζα,πιο χοντρο δερμα ,η κοινωνια μας το επεβαλε αυτο?

Ένα λογικο άνθρωπο ζηταω ρε παιδια..ένα λογικο άνθρωπο....(τι το παραλογο λεω?):eek::confused::confused:


Μιλάμε για ένα καθαρά ειδικό θέμα. Δηλαδή δεν εννόησα ούτε υπονόησα καν κάτι τέτοιο.
τι σημαινει αυτο?εχουμε διαφορετικα γονιδια ως διαφορετικα φυλα και αυτο επηρεαζει σε μικροτερο ή μεγαλυτερο ποσοστο όλες τις δραστηριοτητες σκεψεις και κινησεις μας....Διαφωνεις?Γιατι αλλιως θα σκισω τα πτυχια μου!(που δεν έχω..:D)Αμφισβητεις τις γενετικη ,σωματικη και εγκεφαλικη διαφορα των δυο φυλων?


Κι εγώ κάνω περισσότερες σπιτικές δουλειές (και μαγειρεύω, αμέ) από την αδελφή μου, καθώς επίσης, είμαι και πιο οργανωτικός. :)

οι εξαιρεσεις επιβεβαιωνουν τον κανονα...ο μεσος όρος των θηλυκων είναι πιο οργανωτικος απο το μεσο όρο των αρσενικων....Μη λεμε σοφιστιες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Ένα λογικο άνθρωπο ζηταω ρε παιδια..ένα λογικο άνθρωπο....(τι το παραλογο λεω?):eek::confused::confused:
Είμαι σίγουρη πως εδώ θα βρεις πολλά.;)

Ωραία τα παραπάνω και να τα δεχτώ, αλλά για πες μου που κολλάνε με το θέμα αυτό; Πως τα συνδέεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
εγκεφαλικη διαφορα των δυο φυλων?


Σ' αυτό έχει ένα δίκιο ο άνθρωπος. Οι άνδρες έχουν λιγότερο νιονιό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΓΙΩΡΓΟΣ-34

Νεοφερμένος

Ο ΓΙΩΡΓΟΣ-34 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
ρε αντρες το προβλημα δεν ειναι ποιος κανει τις δουυλειες ...

το θεμα ειναι οτι δεν μπορουν να καταλαβουν οτι δινουμε πολλα :whistle:μονο για ενοικιο και αν μας το χαρισουνε θελουμε να παρουμε και κατι ακομα...

και εγω πως και ποτε θα γινω μανα σου λεει αν εσεις θελετε μονο ντολτσε βιτα....

τα δικα της θελω περιμενει να γινουν πρεπει σου αν συμφωνησεις θα σου κατσει , πες οκ εγω θα κανω τα μισα και μετα απο μια βδομαδα μην απαντας ουτε σε αποκρυψη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
ρε αντρες το προβλημα δεν ειναι ποιος κανει τις δουυλειες ...

το θεμα ειναι οτι δεν μπορουν να καταλαβουν οτι δινουμε πολλα :whistle:μονο για ενοικιο και αν μας το χαρισουνε θελουμε να παρουμε και κατι ακομα...

και εγω πως και ποτε θα γινω μανα σου λεει αν εσεις θελετε μονο ντολτσε βιτα....

τα δικα της θελω περιμενει να γινουν πρεπει σου αν συμφωνησεις θα σου κατσει , πες οκ εγω θα κανω τα μισα και μετα απο μια βδομαδα μην απαντας ουτε σε αποκρυψη....

Καθαρά από περιέργεια και αν θες φυσικά μου απαντάς, έχεις αγαπήσει ποτέ σου ουσιαστικά μια γυναίκα;
Ή όλα για σένα ήταν "τι σου δίνω", "τι θα δώσεις σε αντάλλαγμα" και πάει λέγοντας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
ρε αντρες το προβλημα δεν ειναι ποιος κανει τις δουυλειες ...

το θεμα ειναι οτι δεν μπορουν να καταλαβουν οτι δινουμε πολλα :whistle:μονο για ενοικιο και αν μας το χαρισουνε θελουμε να παρουμε και κατι ακομα...

και εγω πως και ποτε θα γινω μανα σου λεει αν εσεις θελετε μονο ντολτσε βιτα....

τα δικα της θελω περιμενει να γινουν πρεπει σου αν συμφωνησεις θα σου κατσει , πες οκ εγω θα κανω τα μισα και μετα απο μια βδομαδα μην απαντας ουτε σε αποκρυψη....

Και τα δικά σου/του/σας θέλω γιατί να γίνουν πρέπει; Ας βρει ο καθένας κάποιον που να του ταιριάζει και να συμπίπτουνε τα θέλω τους, να είναι όλοι ευχαριστημένοι ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
εγώ αυτό που βλέπω πάντως σε αυτή τη συζήτηση είναι ότι κάποιοι μάλλον δεν έχουν ιδέα τι σημαίνει συμβίωση και σεβασμός του ανθρώπου που αγαπάω και μοιράζομαι μαζί τον ίδιο χώρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
ρε αντρες το προβλημα δεν ειναι ποιος κανει τις δουυλειες ...

το θεμα ειναι οτι δεν μπορουν να καταλαβουν οτι δινουμε πολλα :whistle:μονο για ενοικιο και αν μας το χαρισουνε θελουμε να παρουμε και κατι ακομα...

και εγω πως και ποτε θα γινω μανα σου λεει αν εσεις θελετε μονο ντολτσε βιτα....

τα δικα της θελω περιμενει να γινουν πρεπει σου αν συμφωνησεις θα σου κατσει , πες οκ εγω θα κανω τα μισα και μετα απο μια βδομαδα μην απαντας ουτε σε αποκρυψη....
Έννοια σου και ο καθένας(μία) καταλήγει με τη γυναίκα ή τον άντρα που του(της) αξίζει. :)

Κανόνας της φύσης.

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
ρε αντρες το προβλημα δεν ειναι ποιος κανει τις δουυλειες ...

το θεμα ειναι οτι δεν μπορουν να καταλαβουν οτι δινουμε πολλα :whistle:μονο για ενοικιο και αν μας το χαρισουνε θελουμε να παρουμε και κατι ακομα...

Χα,χα,χα, είσαι πραγματικά απιστευτος.

Ακριβώς η περίπτωση που περιέγραφες πριν κάποια ποστ, δλδ το ασήμαντο κοριτσάκι που νομίζει ότι ο άλλος θα την έχει πριγκήπισσα και στα ώπα ώπα χωρίς να κουνήσει το μικρό του δαχτυλάκι στην αρσενική εκδοχή του.
Δλδ ο άντρας που νομίζει πως η αλλη θα του έχει αιώνια ευγνωμοσύνη απλά και μόνο επειδή γύρισε να την κοιτάξει.

Oι άνθρωποι που έχουν αυτήν την νοοτροπία απο όποιο φύλο κι αν προέρχονται είναι το λιγότερο αξιολύπητοι.
Κανείς δεν σου χρωστάει χάρη που είσαι μαζί του, πορτοκαλιές υπάρχουν πολλές, άσε που συνήθως αυτοί που διατείνονται τα παραπάνω δεν είναι και μεγάλα κελεπούρια......αλλά έτσι νομίζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pion

Νεοφερμένος

Η pion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
καλο θα ειναι μεσα σε ενα σπιτι αναλογα και με τον αριθμο των μελων του να υπαρχει μια βοηθεια στον "επιτελη οικιακου καθαρισμου -υπευθυνο για ψωνια κ.α " γυναικα -δουλα :mad:,γιατι και τα ορια καποια μερα εξαντλουνται!!!:verymad:
το να βοηθαει και ο αντρας δεν ειναι κατι φοβερο αλλα θα λεγα απαραιτητο στην εποχη μας και μαλιστα στην περιπτωση που εργαζονται και οι δυο στο ζευγαρι!
το να συναισθανεσαι τον ανθρωπο σου ειναι το σημαντικοτερο σε μια σχεση .....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
καλο θα ειναι μεσα σε ενα σπιτι αναλογα και με τον αριθμο των μελων του να υπαρχει μια βοηθεια στον "επιτελη οικιακου καθαρισμου -υπευθυνο για ψωνια κ.α " γυναικα -δουλα :mad:,γιατι και τα ορια καποια μερα εξαντλουνται!!!:verymad:
το να βοηθαει και ο αντρας δεν ειναι κατι φοβερο αλλα θα λεγα απαραιτητο στην εποχη μας και μαλιστα στην περιπτωση που εργαζονται και οι δυο στο ζευγαρι!
το να συναισθανεσαι τον ανθρωπο σου ειναι το σημαντικοτερο σε μια σχεση .....
Προσωπικά πάντα θεωρούσα υποτιμητική την έκφραση "να βοηθάει". Σαν να λες ότι είναι αρμοδιότητα της γυναίκας και ε μωρέ, συνεισφέρει και αυτός κατά ένα ποσοστό, έτσι για να "βοηθήσει".
Αυτό μπορώ να το δεχτώ μόνο σε οικογένειες που η γυναίκα δεν δουλεύει. Αλλιώς δεν αρκεί απλώς να "βοηθάει".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chelf

Νεοφερμένος

Η chelf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
αν βρειτε ενα συστημα για να οργανωθειτε ολα θα πανε καλα.
εννοειται οτι και οι δυο συμμετεχουν.
επισης αν μισεις μια δουλεια (σφουγγαρισμα ειπαμε?) και μισει και ο αλλος μια δουλεια απλα ανταλαξτε και θα τα βρειτε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evagelia

Νεοφερμένος

Η evagelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Λοιπόν εγώ είμαι λιγάκι σκράπα σε αυτά που σημαίνει ότι δεν ξέρω πού μου πανε τα τέσσερα, δε ξέρω να μαγειρεύω πολύ ούτε να πολυκάνω τις δουλειές.:redface: Αλλά κουτσά στραβά τώρα που είμαι φοιτήτρια τις κάνω... Αυτό σημαίνει πως με τον μελλοντικό σύντροφο θα είμαστε στην ίδια θέση (εκτός αν είναι κανένας σεφ ή έχει έφεση τέλος πάντων στις δουλειές του σπιτιού). Άρα θα προτιμούσα να τα μοιραζόμαστε, γιατί ούτε εμένα με τρελαίνει να σφπυγγαρίσω ούτε αυτού φαντάζομαι. Κάποιες φορές θα κάνω εγώ κάποια πράγματα και κάποιες αυτός εξαρτάται από το πότε είναι σπίτι ο καθένας. Δεν απαιτώ να ξέρει να φτιάξει μια βρύση που χάλασε ούτε να μαγειρεύει, απλά να τα κάνουμε όλα από κοινού. :P
Αν υπάρχει καλή διάθεση νομίζω ότι μπορεί να ξεπεραστεί το θέμα αυτό χωρίς να αδικηθεί κάποιος μέσα στο ζευγάρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φοίβος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φοίβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Εγώ πάντως συμφωνώ με το να μοιράζονται τις δουλειές όταν δουλεύουν και οι δύο το ίδιο.

Αν πχ. το ένα άτομο δουλεύει 10 ώρες τη μέρα και έρχεται σπίτι για να φάει και να ξεκουραστεί και το άλλο κάθεται από το πρωί και βλέπει TV και δε κάνει τις δουλειές του σπιτιού, τότε αυτό είναι αναισθησία :/:
Αναισθησία είναι επίσης να γυρνάνε και οι δυο από τη δουλειά (μιλάμε για ίσες δουλειές, όχι ο ένας κουβαλάει τσουβάλια και ο άλλος κάθετε στο μαγαζί να βλέπει TV) και ο ένας να μη κάνει τπτ και να φορτώνει τις δουλειές στον άλλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
σε ολα πρεπει να υπαρχει η εννοια ζευγαρι. το να βοηθα ο ενας τον αλλο σε ολα τα θεματα ειναι οτι πιο ομορφο και θεμιτο. ακομα και δουλειες να κανεις μαζι με τον ανθρωπο σου ειναι ευτυχια. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Είδα λίγο πιο πάνω αυτό που έγραψε η Michelle για το θέμα ''βοήθεια'' και γυναίκα που δεν δουλεύει και μου ήρθαν σκέψεις (ανεξάρτητες αυτού που έγραψε η Λία). Προσωπικά αν δεν δούλευα κι εξαρτώμουν οικονομικά από τον σύντροφό μου θα έκανα οικοκυρικά από το πρωί ως το βράδυ για να βγάλω την υποχρέωση. Ποτέ δεν κατάλαβα την ψυχοσύνθεση όσων γυναικών δηλώνουν οικιακά, δεν εργάζονται και παρόλα αυτά έχουν γυναίκες για βοήθεια στο καθάρισμα. Εγώ θα αισθανόμουν αναξιοπρεπής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ποτέ δεν κατάλαβα την ψυχοσύνθεση όσων γυναικών δηλώνουν οικιακά, δεν εργάζονται και παρόλα αυτά έχουν γυναίκες για βοήθεια στο καθάρισμα. Εγώ θα αισθανόμουν αναξιοπρεπής.

Αυτο εχει την υπερβολη του, εκτος πια εαν διαθετει κανεις χρηματα για "πεταμα"...(που και παλι ειναι του ματς και προκλητικο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΦΗ!!!

Νεοφερμένος

Η ΕΦΗ!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ναύπακτος (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Εγώ δουλεύω 12 ώρες την μέρα κ όταν επιστρέφω στο σπίτι ( πτώμα ) κάνω τις δουλειές του σπιτιού. Πολλές φορές έχω γυρίσει σπίτι κ βρίσκω έτοιμο φαγητό ή καθαρή την κουζίνα κλπ από το αγόρι μου. Αυτό είναι πολύ όμορφο. Βλέπεις ότι ο άλλος σε υπολογίζει κ σε σκέφτεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Madrugada*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 808 μηνύματα.
Εγω δεν ξερω τι να πω γιατι γενικοτερα ειμαι κατα του γαμου και της συγκατοικησης με τη σχεση σου.. ισως διοτι δεν εχω κανει μακροχρονιες σχεσεις ακομη. Απλως σιγουρα δε θα συζουσα ποτε με αντρα πολυ συντηρητικο που θεωρει πως οι δουλειες του σπιτιου ειναι καθαρα και μονο γυναικεια υποθεση, και με το προσχημα αυτο να μη βοηθαει ουτε καν σε απλα και βασικα πραγματα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top