DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Επικινδυνο πραγμα η αναγκη.

O μόνος που δεν θα είχε ανάγκη σ'αυτόν τον πλανήτη θα ήταν κάποιος υπερφυσικός παντοδύναμος, με θεικές ιδιότητες. Ανάγκη έχουμε όλοι, απλά κάποιοι που δεν ''πουλάνε μούρη'' είναι περισσότερο άντρες να το παραδεχτούν. 'Οσο πιο νωρίς παραδεχτεί κάποιος τις ανάγκες του, τόσο πιο εύκολα θα τις ικανοποιήσει. 'Εχω ανάγκη να ταξιδεύω, αν δεν το είχα παραδεχτεί και απέδιδα την εσωστρέφειά μου σε έλλειψη πόρων για το ταξίδι, δεν θα αναζητούσα ποτέ πόρους και κίνητρα, και δεν θα έφευγα ποτέ έξω από τα σύνορα αυτής της χώρας. 'Ετσι κι αν δεν ανακαλύψω νωρίς άλλες ανάγκες, δεν θα βγω ποτέ έξω από τα σύνορα του εαυτού μου και του μικρόκοσμού μου. Εκ φύσεως είμαστε όντα σε κατάσταση ανάγκης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Καλη η απαξιωση αλλα ακομα καλυτερη η προσπαθεια να καταλαβεις τι λεει καποιος. Δεν ειναι δα και δυσκολο.
Που ειδες την απαξιωση ;
Και που την απουσια προσπαθειας κατανοησης ;
Το ποσο δυσκολο ή ευκολο ειναι, δεν ειναι παγκοσμια σταθερα. Εγω εχω κανει και λοβοτομη ;)

DrStrangelove συμφωνω, αλλα αυτο δεν αλλαζει το οτι σε μερικες περιπτωσεις, ειναι επικινδυνο πραγμα η αναγκη, και πρεπει να το δεις σε σχεση με τα υπολοιπα που σχολιασα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lilith

Δραστήριο μέλος

Η Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 608 μηνύματα.
Όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε και παραπάνω, ο Ιεροφάντης είναι αυτός που στέκει ανάμεσα σε δύο κολόνες, σε δύο κόσμους, σε δύο καταστάσεις, σε δύο ανθρώπους. Είναι αυτός που γεφυρώνει τα αντίθετα και τα διαφορετικά.
Είναι αυτός που μεσολαβεί ανάμεσα σε μας και το "Επέκεινα" για να μας χαρίσει κατανόηση, συχώρεση, ευλογία και νέα ευκαιρία...

Η σοφία του είναι ανεκτίμητη και η προσφυγή μας σ΄ αυτόν, αναγκαστική...

Από το πως θα πλησιάσουμε αυτόν τον μεγάλο δάσκαλο, εξαρτάται το αν θα έχουμε να κερδίσουμε..., ή όχι.
Εάν τον πλησιάσουμε με ειλικρίνεια, σύνεση και ταπεινότητα, θα αποκομίσουμε ανεκτίμητα ωφέλη..., εάν όμως τον πλησιάσουμε με απερισκεψία και με κουτοπονηριά..., τότε η λάμψη του είναι ικανή να μας τρελάνει...

Ανάλογα δηλαδή, με την ηθική υπόσταση του καθενός μας, θα είναι και η ευλογία ή η τιμωρία..., που θα υποστούμε.

Δεν υπάρχει όμως λόγος, να τον βλέπουμε σαν αυστηρό κριτή ή τιμωρό, καλύτερα είναι να τον αντιμετωπίσουμε σαν έναν μεγάλο σοφό αδελφό, που παρ΄ όλη την αγιότητά του, από άπειρη αγάπη προτιμά να μείνει δίπλα μας, εδώ ανάμεσα στον υλικό κόσμο και το "Επέκεινα", για να λειτουργήσει σαν γέφυρα στην επικοινωνία μας...

Είναι Αυτός που γεφυρώνει τον εξωτερικό κόσμο των αισθήσεων με τον εσωτερικό κόσμο του πνεύματος. Αυτός που ενώνει διαφορετικές καταστάσεις και φέρνει ισσοροπία μεταξύ των αντιθέσεων... Είναι Αυτός που στέκει ανάμεσα στις αντίθετες δυνάμεις..., που σχετίζονται με το παρελθόν και το μέλλον.

Απεικονίζεται πάντα, σαν ένα σεβάσμιο πρόσωπο, το οποίο ενσαρκώνει την αγάπη, τη σοφία, τη συγχώρεση και την ευλογία.
Κατανοεί τα πάντα και δίνει σε όλους μια νέα ευκαιρία...
Η αγαθότητά του και η ακακία του, δεν επιτρέπουν λόγω ύπαρξης στην τιμωρία, την εκδίκηση και τη σκληρότητα.

Αυτή η πνευματική οντότητα είναι γεμάτη από έλεος, σε αντίθεση με την Ιέρεια, είναι μια ξεκάθαρη φωτεινή πηγή σοφίας και δύναμης. Αν η Ιέρεια εκφράζει τη διαίσθηση, η οποία πηγάζει μέσα από το υποσυνείδητό μας, αυτός μιλά για την διαίσθηση που πηγάζει μέσα από το Θεϊκό Νου. Ο "εσώτερος" πνευματικός αυτός δάσκαλος μας ενώνει μέσω ενός μαγικού "νήματος" με το Θεό.

Πολλές φορές στο πρόσωπό του βλέπουμε έναν 'Αγιο - προστάτη, που μας κατανοεί και μας συμβουλεύει...

Σε φυσικό - υλικό επίπεδο μπορεί να θεωρηθεί, ακόμα και ένας μεγάλος καταξιωμένος άνθρωπος, που θα μας δώσει τα φώτα του και θα μας φανεί χρήσιμος...

Θα ήθελα ακόμα να προσθέσω, ότι ο Ιεροφάντης, εκφράζει και την έννοια της "Θεϊκής Πρόνοιας". Ο Θεός μέσα από την άπειρή του αγάπη για τη δημιουργία, έχει προνοήσει για κάθε περίπτωση...
Συμβολίζει επίσης, τη θρησκεία, το σεβασμό στις παραδόσεις και τονίζει την αξία της υπομονής... [αντιστοιχεί στο ζώδιο του Ταύρου, όπως αναφέρθηκε και παραπάνω...]

Θέλω ακόμα να προσθέσω ότι ο Ιεροφάντης, ως Αρχιερέας από πολλούς ταυτίζεται με τον Άμμωνα Δία, με τον Ορφέα, με τον Ιάσονα, με τον Ιησού, με τον Πάπα, αλλά και τον Αιήτη και τον Μελχισεδέκ κλπ.

Λέγεται ακόμα, ότι ο Ορφέας στο πρόσωπο του Ιησού γύρισε στη γη.
Ο Ιάσων λέγεται ότι εννοιολογικά και ηχητικά έχει άμεση σχέση με το όνομα Ιησούς.
Το Χρυσόμαλλο δέρας ταυτίζεται με τον λαμπερό ήλιο και κατ΄ επέκταση και με το φως.
Ο Ιησούς είπε : "Eγώ είμαι το φως"
Κατά μια άλλη έννοια, άσχετα με την εξέλιξη της ιστορίας και ο Ιάσων, με τον Ορφέας και τους Αργοναύτες, καταφέρνουν να φέρουν το "Φως" [το χρυσόμαλλο δέρας] πάλι πίσω στην Ελλάδα.
Σαν κύριο πρόσωπο όμως, από την αργοναυτική εκτρατεία, με αυτήν την κάρτα σχετίζεται σίγουρα ο Ιάσωνας.

Πέρα όμως από αυτό, ο Αρχιερέας μπορεί να είναι οποιοσδήποτε αρχιερέας Μαντείνων - Ασκλειπιείων, ή άλλων ιερών τόπων, όπου ετελούντο αρχαία μυστήρια.

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Επικινδυνο πραγμα η αναγκη. Αν ψαχνουμε εντονα δασκαλο, μπορει να βρουμε λαθος δασκαλο. Ακριβως αυτο που λες, υπαρχουν επικινδυνοι ανθρωποι (ασχετα αν το ξερουν και οι ιδιοι οτι ειναι).Δεν ειναι λοιπον καλυτερα να μην βασιζομαστε σε "αναγκη" και να μην επιθυμουμε πολυ κατι τετοιο, αλλά να ανοιγουμε τα αυτια μας ρουφοντας πληροφοριες που θα περναμε μεσα απο το φιλτρο της κρισης και του ενστικτου ;

Όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε και παραπάνω, ο Ιεροφάντης είναι αυτός που στέκει ανάμεσα σε δύο κολόνες, σε δύο κόσμους, σε δύο καταστάσεις, σε δύο ανθρώπους. Είναι αυτός που γεφυρώνει τα αντίθετα και τα διαφορετικά.

Η σοφία του είναι ανεκτίμητη και η προσφυγή μας σ΄ αυτόν, αναγκαστική...

Από το πως θα πλησιάσουμε αυτόν τον μεγάλο δάσκαλο, εξαρτάται το αν θα έχουμε να κερδίσουμε..., ή όχι.
Εάν τον πλησιάσουμε με ειλικρίνεια, σύνεση και ταπεινότητα, θα αποκομίσουμε ανεκτίμητα ωφέλη..., εάν όμως τον πλησιάσουμε με απερισκεψία και με κουτοπονηριά..., τότε η λάμψη του είναι ικανή να μας τρελάνει...

Ανάλογα δηλαδή, με την ηθική υπόσταση του καθενός μας, θα είναι και η ευλογία ή η τιμωρία..., που θα υποστούμε.


Είναι Αυτός που γεφυρώνει τον εξωτερικό κόσμο των αισθήσεων με τον εσωτερικό κόσμο του πνεύματος.


Σε φυσικό - υλικό επίπεδο μπορεί να θεωρηθεί, ακόμα και ένας μεγάλος καταξιωμένος άνθρωπος, που θα μας δώσει τα φώτα του και θα μας φανεί χρήσιμος...

Θέλω ακόμα να προσθέσω ότι ο Ιεροφάντης, ως Αρχιερέας από πολλούς ταυτίζεται με τον Άμμωνα Δία, με τον Ορφέα, με τον Ιάσονα, με τον Ιησού, με τον Πάπα, αλλά και τον Αιήτη και τον Μελχισεδέκ κλπ.


Αγαπητέ Lory, η απάντηση της Λίλιθ νομίζω ότι καλύπτει εν πολλοίς τα ερωτήματά σου. Διάβασέ την προσεκτικά. Απλά παραθέτω τα σημεία που πιστεύω πως πρέπει να προσεχθούν.

Αυτό που έχω να πω εγώ είναι κάτι που το έχω ξαναπεί και θα το ξαναπώ για όσους δεν το πρόσεξαν. "Αυτός που δεν γνωρίζει τους κινδύνους των όπλων που κατέχει δεν είναι ικανός ούτε για τον πόλεμο, ούτε για την ειρήνη". Εάν ο Δάσκαλος δεν έχει φίλε μου συναίσθηση της επικινδυνοτητάς του, τότε δεν είναι Δάσκαλος.

Σύμφωνα και με αυτά που λέει η Λίλιθ εμείς διαλέγουμε κάποιον για Δάσκαλο, επειδή απλά διαισθανόμαστε ότι ο συγκεκριμένος θα μας περάσει απέναντι, στο σημείο που εμείς ποθούμε περισσότερο, μέσα μας βαθιά. Εάν διαλέγαμε τον Μαρκήσιο, θα ήταν επειδή κατά βάθος θα επιθυμούσαμε να φτάσουμε στην Ακολασία, η οποία θεωρητικά μπορεί και να μας ελευθέρωνε. Αν πάλι διαλέγαμε τον γέροντα Παΐσιο, θα ήταν γιατί την ψυχή μας θα έλκυε ο μοναχικός δρόμος της φώτισης μέσω της αποστασιοποίησης απ' τα πράγματα.

Εμείς επιλέγουμε το Δάσκαλο, γι' αυτό και εμείς είμαστε υπεύθυνοι για την έκβαση την μύησης. Ο σοφός Δάσκαλος απλά διαβάζει τις επιθυμίες της καρδιάς μας και μας οδηγεί προς τα εκεί. Γιατί; Επειδή γνωρίζει πως όσο κι αν οι άλλοι μπορεί να το βλέπουν ανήθικο, παράξενο, επικίνδυνο ή αποτρόπαιο, μόνο ο δρόμος της καρδιάς μας οδηγεί προς τη φώτιση, δηλαδή προς το Θείον.

Ο Πάπας, αναφέρεται και ως Ποντίφικας, δηλαδή γεφυροποιός στα Λατινικά, ακριβώς για τους λόγους που αναφέρεις αγαπητή μου Λίλιθ. Στο μόνο που κάπως διαφωνώ είναι στο "ένας μεγάλος καταξιωμένος άνθρωπος". Μπορεί και να είναι έτσι, γι' αυτό και χρησιμοποιείς την έκφραση "ακόμη και", όμως θέλω να τονίσω ότι τις περισσότερες φορές είναι κάποιος αφανής και ταπεινός.

(Τ' όνομά σου προκαλεί σεβασμό, όπως και νά 'χει. Το έχω γράψει απ' την αρχή ότι δεν μπορεί η Σελήνη ν' αρνηθεί τη σκοτεινή της πλευρά, όπως και μια γυναίκα δεν μπορεί ν' αρνηθεί τη Λίλιθ. Οι ποιότητες που εκφράζει αυτό το αρχέτυπο είναι Θείες, γοητευτικές και πανίσχυρες, έχουν όμως κακοποιηθεί απ' τους εξουσιαστές που τρέμουν τον επαναστατικό τους και ανυπότακτο χαρακτήρα. Αλήθεια, φοβούνται οι άντρες όταν τους κοιτάς στα μάτια; Δεν μιλάω για ομορφιά φυσικά, μιλάω για δύναμη).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lilith

Δραστήριο μέλος

Η Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 608 μηνύματα.
Αγαπητέ μου "Great Chaos" έχεις απόλυτο δίκιο, πάνω στην παρατήρησή σου, σχετικά με την φράση την οποία χρησιμοποίησα...

Όπως πολύ σωστά έχεις παραπάνω αναφέρει, "τα σημάδια δείχνουν το δρόμο..."

Πίστεψέ με, ήταν το μόνο σημείο, το οποίο δεν κάλυπτε εκφραστικά την σκέψη μου, όταν συνέτασσα το κείμενο αυτό και ειλικρινά σε ευχαριστώ πολύ, που μου δίνεις την ευκαιρία να κάνω αυτή τη διευκρίνιση...

Νομίζω, ότι θα ήταν ίσως, σωστότερος ο χαρακτηρισμός "αξιοσέβαστος άνθρωπος", αλλά δυστυχώς, σε ότι αφορά το υλικό - φυσικό επίπεδο
μάλλον γενικώτερα αστοχώ...


Φοβούνται... πιστεύω, μόνο όσοι δεν έχουν εμπιστοσύνη στον εαυτό τους...
Ή τουλάχιστον, θέλω να πιστεύω...


.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Το έχω γράψει απ' την αρχή ότι δεν μπορεί η Σελήνη ν' αρνηθεί τη σκοτεινή της πλευρά, όπως και μια γυναίκα δεν μπορεί ν' αρνηθεί τη Λίλιθ. Οι ποιότητες που εκφράζει αυτό το αρχέτυπο είναι Θείες, γοητευτικές και πανίσχυρες, έχουν όμως κακοποιηθεί απ' τους εξουσιαστές που τρέμουν τον επαναστατικό τους και ανυπότακτο χαρακτήρα. Αλήθεια, φοβούνται οι άντρες όταν τους κοιτάς στα μάτια; Δεν μιλάω για ομορφιά φυσικά, μιλάω για δύναμη).

Ε τώρα, καλά. Το θέμα Λίλιθ έγινε κι αυτό τα τελευταία χρόνια άλλη μια μόδα. Δεν αναφέρομαι στην κοπέλα που εξάλλου δεν την γνωρίζω, αλλά μην παίρνετε και πολύ σοβαρά αυτά περί Λίλιθ. Καλά τα σύμβολα και οι μύθοι, αλλά ήθελα να'ξερα πόσες γυναίκες είναι πρόθυμες να βιώσουν αυτή την πλευρά τους. Γυναικεία δύναμη και ανεξαρτησία φίλε Χάος, είμαι σίγουρος ότι ειδικά εσύ που έχουμε πει μερικά πράγματα πιο άμεσα, ξέρεις τι σημαίνει. Δεν θέλουν να έχουν δύναμη και δεν θα την έχουν, και απόδειξη περίτρανη γι'αυτό είναι ότι όποτε γνωρίζουν έναν άντρα που παραχωρεί γη και ύδωρ κάνουν φοβισμένες στροφή και το βάζουν στα πόδια. Φοβούνται το μεγαλείο της αίσθησης της αφομοίωσης, την δίχως όρους παράδοση ενός άντρα στην σκοτεινή πλευρά τους. Γιατί η αληθινή δύναμη του άντρα είναι να είναι ικανός να αφομοιώνεται και να αφοσοιώνεται και να αναγνωρίζει μεγαλείο στο αντικειμένου του πόθου του και όχι να κομπάζει και να κοκορεύεται αλλά με έργα να κάνει την υπέρβαση και το θαύμα της μεταμόρφωσης.

Και οι αλλαγές είναι αργές και βασανιστικές όπως το ταξίδι που περιγράφεις. Βαριούνται οι άνθρωποι τα βαθειά και τα φοβούνται. Το καταλαβαίνετε ή όχι ? Ειδικά οι γυναίκες. Οι γυναίκες δεν ζητάνε τη δύναμη της Λίλιθ, ζητάνε το γόητρο της και ουσιαστικά πιασίματα από μια πραγματικότητα τελείως πεζή. Δεν είναι Λίλιθ οι γυναίκες. Η Λίλιθ ξεσηκώθηκε και επαναστάτησε σύμφωνα με τον εβραικό μύθο γιατί δεν δέχθηκε αυτό που αποκαλείται πρωκτικό σεξ.

Ξέρετε τι σημαίνει αυτό ? Οι μύθοι δεν είναι της πλάκας, είναι για μεγάλους και
σοφούς άντρες και γυναίκες. Σημαίνει ότι αρνήθηκε την ανδρική εξουσία. Ξέρεις πόσες φορές έχω ακούσει στη ζωή μου να αρνούνται την ανδρική εξουσία ? Ξέρεις πόσες φορές έχω ακούσει ότι θέλουν παραχώρηση και λατρεία ? Σχεδόν ποτέ δεν το εννοούν. Για να αρνηθεί μια γυναίκα την ανδρική εξουσία, θα πρέπει να αρνηθεί κι όλες τις άλλες εξουσίες, αυτό σημαίνει η Λίλιθ.

Για να μάθει να λέει όχι στον άντρα δυνάστη, θα πρέπει να μάθει πρώτα να λέει όχι στον εσωτερικό της δυνάστη. Κάποιος της ψιθυρίζει έχεις ανάγκη έναν άντρα να σε εξουσιάζει και να άρχει. Είναι βουτηγμένη στην αδυναμία. Αυτός ο ψίθυρος είναι επίμονος, τον ακούει χρόνια η γυναίκα. Ο εσωτερικός της δαίμονας της λέει ''είσαι αδύναμη, πρέπει να υποταχθείς''. Δεν μπορεί να γίνει Ιέρεια. Νοιώθει άβολα με την ανδρική λατρεία, σοκάρεται από την υπερβολή και την ψυχική έκσταση, είναι ακόμα φυλακισμένη από τα όνειρά της για σταθερότητα, εξασφάλιση και μια στρωτή ζωή του μέσου όρου.

Επαναλαμβάνω ότι δεν αναφέρομαι στην κοπέλα που εξάλου δεν γνωρίζω, αλλά αυτός είναι ο κανόνας. Οι γυναίκες φαντασιώνονται να γίνουν Λίλιθ, δεν μπορούν να το πετύχουν. Οι άντρες επίσης φαντασιώνονται διάφορα, τους φαίνεται πολύ μαγικό και πανέμορφο οτιδήποτε σκοτεινό και άγριο και πρωτόγνωρο σε μια τέτοια γυναίκα, αλλά κατά βάθος όταν το γνωρίζουν καλά, το απορίπτουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lilith

Δραστήριο μέλος

Η Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 608 μηνύματα.
Όχι για να υπερασπισθώ τον τίτλο..., αλλά σαν γυναίκα, θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω.

Προσωπικά, είναι εντελώς αντίθετη, στις γενικεύσεις...

Ίσως να υπάρχουν κάποιοι κανόνες, αλλά ακόμα και αυτοί επιβεβαιώνονται από τις εξαιρέσεις τους... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Όχι για να υπερασπισθώ τον τίτλο..., αλλά σαν γυναίκα, θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω.

Προσωπικά, είναι εντελώς αντίθετη, στις γενικεύσεις...

Ίσως να υπάρχουν κάποιοι κανόνες, αλλά ακόμα και αυτοί επιβεβαιώνονται από τις εξαιρέσεις τους... :)

Λίλιθ δεν θα πει απλά μια γυναίκα, ένας γυναικείος τύπος. Θα πει ένα άλλο ον, σχεδόν υπερβατικό, δαιμονικό και με επίγνωση της δαιμονικότητάς του ίσως. 'Εχει υπερβεί τη γυναικεία φύση, αυτό πιστεύω εγώ τουλάχιστον. 'Ενα πολύ σκληρό ον που πρέπει να πάρει τα τριπλάσια απ'οσα σου δίνει. Αδίστακτα σκληρό και μοναδικά μαγικό την ίδια στιγμή. Ευλογία και κατάρα, ηδονή και πόνος. Καταβροχθίζει τον άντρα μάλιστα σε λίγες ώρες ή σε λίγες μέρες. Η φαντασίωση πολλών αντρών είναι να βρουν μια Λίλιθ για πάντα, που να τους συντροφεύει για πάντα. Αυτό είναι αδύνατον όμως, δεν υπάρχουν τέτοιες γυναίκες, κι αν υπάρχουν ζουν μέσα στη μοναξιά και στη δυστυχία, θέλουν κυριαρχία πάνω στον άντρα, όχι απλά έρωτα και σεξ. 'Εχουν μια καλή πλευρά και μια δαιμονική και καταστροφική. Η Λίλιθ είναι ουσιαστικά απελευθερωμένη μόνο τη στιγμή που πάει να απελευθερωθεί. Από τη στιγμή της απελευθέρωσης και μετά, έχει γίνει αυτομάτως καταστροφική, δεν μπορεί να ξεφύγει απ'αυτό το ρόλο. Δεν είναι καν ρόλος, είναι βίωμα. 'Εχω γνωρίσει εγώ τέτοια όντα (γιατί δεν τολμώ να τις αποκαλέσω γυναίκες, από σεβασμό μάλλον ή από κάποιο δέος).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Λίλιθ δεν θα πει απλά μια γυναίκα, ένας γυναικείος τύπος. Θα πει ένα άλλο ον, σχεδόν υπερβατικό, δαιμονικό και με επίγνωση της δαιμονικότητάς του ίσως. 'Εχει υπερβεί τη γυναικεία φύση, αυτό πιστεύω εγώ τουλάχιστον. 'Ενα πολύ σκληρό ον που πρέπει να πάρει τα τριπλάσια απ'οσα σου δίνει. Αδίστακτα σκληρό και μοναδικά μαγικό την ίδια στιγμή. Ευλογία και κατάρα, ηδονή και πόνος. Καταβροχθίζει τον άντρα μάλιστα σε λίγες ώρες ή σε λίγες μέρες. Η φαντασίωση πολλών αντρών είναι να βρουν μια Λίλιθ για πάντα, που να τους συντροφεύει για πάντα. Αυτό είναι αδύνατον όμως, δεν υπάρχουν τέτοιες γυναίκες, κι αν υπάρχουν ζουν μέσα στη μοναξιά και στη δυστυχία, θέλουν κυριαρχία πάνω στον άντρα, όχι απλά έρωτα και σεξ. 'Εχουν μια καλή πλευρά και μια δαιμονική και καταστροφική. Η Λίλιθ είναι ουσιαστικά απελευθερωμένη μόνο τη στιγμή που πάει να απελευθερωθεί. Από τη στιγμή της απελευθέρωσης και μετά, έχει γίνει αυτομάτως καταστροφική, δεν μπορεί να ξεφύγει απ'αυτό το ρόλο. Δεν είναι καν ρόλος, είναι βίωμα

Δόκτωρ θεραπεύεις, σε ευχαριστώ για το αληθινό κείμενο που μπορώ εκ πείρας να πιστοποιήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Δόκτωρ θεραπεύεις, σε ευχαριστώ για το αληθινό κείμενο που μπορώ εκ πείρας να πιστοποιήσω.

Η πείρα μου είναι τεράστια ως γιατρός , απλά δεν με πιστεύουν, αυτό είναι. Ακόμα και ΙΚΑ σας γράφω, ελάτε, ομαδική θεραπεία :D:D:D και ψυχανάλυση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Η πείρα μου είναι τεράστια ως γιατρός , απλά δεν με πιστεύουν, αυτό είναι. Ακόμα και ΙΚΑ σας γράφω, ελάτε, ομαδική θεραπεία :D:D:D και ψυχανάλυση.

Και τι άλλο είναι αυτό που κάνουμε εδώ;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Και τι άλλο είναι αυτό που κάνουμε εδώ;;;

Το απόγευμα έγραψα κάτι σε μια πολύ φορτισμένη στιγμή. Τολμάω να το δώσω ελεύθερα. Είναι αυτό που εννοώ αληθινή απελευθέρωση της γυναίκας και ανύψωση. Δεν πιστεύω ότι η απελευθέρωση της θα περάσει μέσα απ'την Κόλαση της Λίλιθ ούτε απ'τον Παράδεισο της Εύας. Ούτε Μαρκήσιος της χρειάζεται ούτε Σωκράτης. Η Εδέμ είναι καθαρά συμβολική στο γραπτό μου, θα μπορούσε να'ταν και ''Φυγή απ'την Κόλαση'', θα μπορούσε να ταν και ''Φυγή απ'την Εδέμ''. Φυγή απ'τη φαντασίωση γενικά. 'Οποιες ποθούν να υποτάξουν τον άντρα, το κάνουν από πόνο. 'Οποιες ποθούν να υποταχθούν από τον άντρα, το κάνουν από φόβο. 'Οποιες ονειρεύονται παραδείσους και κολάσεις χάνουν την μαγεία της ζωής. Και επειδή τυχαίνει - τυχαίνει ? - η επόμενη κάρτα να 'ναι οι Εραστές, αυτό το ποίημα είναι και η άποψή μου για τον 'Ερωτα και τους εραστές.

Προτροπή αποστασίας

Φύγε απ'τον κήπο της Εδέμ γυναίκα,
εγκατέλειψε το παγωμένο κρεββάτι
που έμαθες να στρώνεις πάντα με
τον ίδιο τρόπο για τον άντρα σου.
Πολύ καιρό ξεδιψούσες με
τα δηλητηριασμένα νερά
κι έμαθες να τα βαφτίζεις αγιασμό
μέσα στη μοναξιά σου

Πάψε να προσφέρεις θυσίες
σε βωμούς σκληρών θεών
σκοτώνοντας τα όνειρά σου
για μια τακτοποιημένη ζωούλα.
Κλώτησε το πανέρι με τα
άνοστα φρούτα που με μόχθο
μάζεψες απ'το χωράφι
που καλλιεργούσες τόσο καιρό.

Πολλούς αιώνες έτριψες τα γόνατά
σου στο χώμα προσευχόμενη
να' ρθουν να σε σώσουν οι πρίγκηπες
του παραμυθιού με τις χρυσές
πανοπλίες,
κι άφησες την καρδιά σου αθωράκιστη,
και τα χείλη σου έγιναν χάρτινα,
και τα μάτια σου στέγνωσαν,
κι άγονη έγινε η ψυχή σου.

Τρέξε ελεύθερη στα δάση με τα καθαρά
ποτάμια, εκεί που είναι αναμμένες
μικρές αρσενικές φωτιές που
ζητάνε άγριο άνεμο για να δυναμώσουν
Κι αν δεν βρεις τον βασιλιά της
καρδιάς σου να σε γυρεύει εκεί
- πολύ κουρασμένος κι αυτός απ'το τρέξιμο
θα'ναι - ,
φτιάξε ένα δικό σου βασίλειο
εκεί πέρα και ζήσε μόνη,
καλύτερη λύση από γονοκλυσίες
και κλαψουρίσματά

Σώπα κι αφουγκράσου το θόρυβο
από μακρυά
Αντέχεις να γυρίσεις εκεί πίσω ;
Ο πατέρας σου δεν θα μπορεί
πια να σε φτάσει, όλο και πιο
πίσω θ'αφήνεις τον δυνάστη
της ψυχής σου

Τρέξε όσο πιο γρήγορα μπορείς
μακρυά από τα παλιά φαντασματα,
η ταχύτητα ξεγελά τον χρόνο
και σου δίνει σκοπό

Πόσες φορές σου μίλησαν οι διαβάτες
για λατρευτικές νύχτες
κι εσύ γελούσες,
Πόσες φορές χάλασες με το πόδι σου
τα σημάδια του δρόμου
που με κόπο άφηναν
στρατιές αντρών που σε γύρευαν

Ποσο ανυπόμονη ήσουν με τους ποιητές
και τους δημιουργούς
που ήθελαν να ξαναγεννηθούν
για χάρη σου
μεσα απ'τις στάχτες ;
Πώς και δεν σε κολάκευσε
ο ετεροπροσδιορισμός τους ;
Γιατί φυλακίστηκες από το τώρα
αδύναμη να προβλέψεις
το αύριο ;

Τώρα τρέξε, τρέξε μακρυά
από κάθε ψεύτικη Εδέμ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Μηπως και η "ταυτοτητα" της Λιλιθ δημιουργειται γιατι οι αντιστοιχοι Αδαμ λιποψυχουν?
Οι Λιλιθ γεννιουνται ή δημιουργουνται?
Αν δημιουργουνται, δεν ειναι και αποτελεσμα καποιας αντρικης παρεμβασης?

Ευκολο να αφοριζεις (και δεν υποννοω τιποτα και για κανεναν).
Το δυσκολο ειναι να καλλιεργησεις μια Λιλιθ και να σταθεις ανταξιος διπλα της. Κι ας σε φαει το μαυρο σκοταδι. Αυτη θα μεινει για παντα και εσυ θα εισαι για παντα μεσα της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Το δυσκολο ειναι να καλλιεργησεις μια Λιλιθ και να σταθεις ανταξιος διπλα της. Κι ας σε φαει το μαυρο σκοταδι. Αυτη θα μεινει για παντα και εσυ θα εισαι για παντα μεσα της.

Μα δεν θέλει η ίδια να σταθείς δίπλα της. Θέλει να σταθεί από πάνω σου κι αυτό ούτε καν για λίγο καιρό. 'Ενα αστραπιαίο πέρασμα απ'το σκοτάδι είναι. Και ποιός ο λόγος να καλλιεργήσει κανείς κάτι για να τον φάει ? Το'χω κάνει και μια και δυο φορές χωρίς να ξέρω τι καλλιεργώ, και τί πέτυχα ? Ανάμνηση σε πληροφορώ όχι δεν μένει, ούτε είσαι για πάντα μέσα της. Η Λίλιθ εμπεριέχει έννοιες εξαπάτησης, κατάχρησης εμπιστοσύνης, μίσους, εκμετάλλευσης, αρρωστημένου ναρκισισμού, καταστροφικότητας και ακόμα και αυτοκαταστροφής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Μα δεν θέλει η ίδια να σταθείς δίπλα της. Θέλει να σταθεί από πάνω σου κι αυτό ούτε καν για λίγο καιρό. 'Ενα αστραπιαίο πέρασμα απ'το σκοτάδι είναι. Και ποιός ο λόγος να καλλιεργήσει κανείς κάτι για να τον φάει ? Το'χω κάνει και μια και δυο φορές χωρίς να ξέρω τι καλλιεργώ, και τί πέτυχα ? Ανάμνηση σε πληροφορώ όχι δεν μένει, ούτε είσαι για πάντα μέσα της. Η Λίλιθ εμπεριέχει έννοιες εξαπάτησης, κατάχρησης εμπιστοσύνης, μίσους, εκμετάλλευσης, αρρωστημένου ναρκισισμού, καταστροφικότητας και ακόμα και αυτοκαταστροφής.

Δόκτωρ η σοφία σας φαίνεται...

Το πρώτο σας δημοσίευμα,'η προτροπή', ειλικρινά σας τιμά σαν επιστήμονα και ανθρωπιστή.

Η Εδέμ είναι καθαρά συμβολική στο γραπτό μου, θα μπορούσε να'ταν και ''Φυγή απ'την Κόλαση'', θα μπορούσε να ταν και ''Φυγή απ'την Εδέμ''. Φυγή απ'τη φαντασίωση γενικά.

Είναι το Matrix η φαντασίωση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Το απόγευμα έγραψα κάτι σε μια πολύ φορτισμένη στιγμή.

Προτροπή αποστασίας

Φύγε απ'τον κήπο της Εδέμ γυναίκα,
εγκατέλειψε το παγωμένο κρεββάτι
που έμαθες να στρώνεις πάντα με
τον ίδιο τρόπο για τον άντρα σου.
Πολύ καιρό ξεδιψούσες με
τα δηλητηριασμένα νερά
κι έμαθες να τα βαφτίζεις αγιασμό
μέσα στη μοναξιά σου

Πάψε να προσφέρεις θυσίες
σε βωμούς σκληρών θεών
σκοτώνοντας τα όνειρά σου
για μια τακτοποιημένη ζωούλα.
Κλώτησε το πανέρι με τα
άνοστα φρούτα που με μόχθο
μάζεψες απ'το χωράφι
που καλλιεργούσες τόσο καιρό.

Πολλούς αιώνες έτριψες τα γόνατά
σου στο χώμα προσευχόμενη
να' ρθουν να σε σώσουν οι πρίγκηπες
του παραμυθιού με τις χρυσές
πανοπλίες,
κι άφησες την καρδιά σου αθωράκιστη,
και τα χείλη σου έγιναν χάρτινα,
και τα μάτια σου στέγνωσαν,
κι άγονη έγινε η ψυχή σου.

Τρέξε ελεύθερη στα δάση με τα καθαρά
ποτάμια, εκεί που είναι αναμμένες
μικρές αρσενικές φωτιές που
ζητάνε άγριο άνεμο για να δυναμώσουν
Κι αν δεν βρεις τον βασιλιά της
καρδιάς σου να σε γυρεύει εκεί
- πολύ κουρασμένος κι αυτός απ'το τρέξιμο
θα'ναι - ,
φτιάξε ένα δικό σου βασίλειο
εκεί πέρα και ζήσε μόνη,
καλύτερη λύση από γονοκλυσίες
και κλαψουρίσματά

Σώπα κι αφουγκράσου το θόρυβο
από μακρυά
Αντέχεις να γυρίσεις εκεί πίσω ;
Ο πατέρας σου δεν θα μπορεί
πια να σε φτάσει, όλο και πιο
πίσω θ'αφήνεις τον δυνάστη
της ψυχής σου

Τρέξε όσο πιο γρήγορα μπορείς
μακρυά από τα παλιά φαντασματα,
η ταχύτητα ξεγελά τον χρόνο
και σου δίνει σκοπό

Πόσες φορές σου μίλησαν οι διαβάτες
για λατρευτικές νύχτες
κι εσύ γελούσες,
Πόσες φορές χάλασες με το πόδι σου
τα σημάδια του δρόμου
που με κόπο άφηναν
στρατιές αντρών που σε γύρευαν

Ποσο ανυπόμονη ήσουν με τους ποιητές
και τους δημιουργούς
που ήθελαν να ξαναγεννηθούν
για χάρη σου
μεσα απ'τις στάχτες ;
Πώς και δεν σε κολάκευσε
ο ετεροπροσδιορισμός τους ;
Γιατί φυλακίστηκες από το τώρα
αδύναμη να προβλέψεις
το αύριο ;

Τώρα τρέξε, τρέξε μακρυά
από κάθε ψεύτικη Εδέμ

Αυτό όλο ήθελα να το ξαναδημοσιεύσω σαν αναφορά και να ρωτήσω μόνο Αν κανείς μπορεί να φανταστεί την Ελευθερία που προσφέρει, περιγράφει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Μα δεν θέλει η ίδια να σταθείς δίπλα της. Θέλει να σταθεί από πάνω σου κι αυτό ούτε καν για λίγο καιρό. 'Ενα αστραπιαίο πέρασμα απ'το σκοτάδι είναι. Και ποιός ο λόγος να καλλιεργήσει κανείς κάτι για να τον φάει ? Το'χω κάνει και μια και δυο φορές χωρίς να ξέρω τι καλλιεργώ, και τί πέτυχα ? Ανάμνηση σε πληροφορώ όχι δεν μένει, ούτε είσαι για πάντα μέσα της. Η Λίλιθ εμπεριέχει έννοιες εξαπάτησης, κατάχρησης εμπιστοσύνης, μίσους, εκμετάλλευσης, αρρωστημένου ναρκισισμού, καταστροφικότητας και ακόμα και αυτοκαταστροφής.

Ακριβως για να αναγεννηθεις.
Ειμαστε (καλως ή κακως) φοινικες και πρεπει να ξαναγεννιομαστε μεσα απο τις σταχτες μας. Και ο μονος τροπος (ο ΜΟΝΟΣ) για να μην ξαναγεννηθεις ειναι να φοβηθεις τις ιδιες σου τις σταχτες. Αν δεν φοβηθεις, το χειροτερο που μπορει να γινει ειναι να καθυστερησει η αναγεννηση - κατι που μπορει να χρειαζεται κιολας.

Οπως η μαυρη χηρα τρωει το αρσενικο.
Το αρχετυπο αυτο, ειναι τοσο βαθια χωμενο που εχει πια δαιμονοποιηθει.
Και μαλλον εχει δαιμονοποιηθει γιατι καποιοι φοβουνται και τη δυναμη του και την λυτρωτικη του ενταση.

Το ρολο που επαιζαν οι Ιερειες στα αρχαια χρονια, νομιζω τον γνωριζουν ολοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Σύμφωνα και με αυτά που λέει η Λίλιθ εμείς διαλέγουμε κάποιον για Δάσκαλο, επειδή απλά διαισθανόμαστε ότι ο συγκεκριμένος θα μας περάσει απέναντι, στο σημείο που εμείς ποθούμε περισσότερο, μέσα μας βαθιά.
Το ποστ της Λιλιθ, (χωρις να διαφωνω), δε νομιζω οτι με καλυψε. Σε αυτο εδω αναφερομαι περισσοτερο. Στον ποθο. Χρησιμος για να συνεχιζουμε το ταξιδι, αλλα ευκολα μπορει να μας θολωσει την αντιληψη. Και χωρις να το πολυπαρουμε χαμπαρι. Γιαυτο ξαναγυρναω στο ερωτημα μου.

Επισης δεν ειμαι σιγουρος για τη φραση "τα σημαδια δειχνουν το δρομο". Ποια σημαδια ; Πως ξερουμε οτι βλεπουμε σωστα σημαδια ; Σε ποιον δρομο οδηγουν ; Αυτον ειναι καλυτερα να παρουμε ; Πως ερμηνευουμε τα σημαδια ; Απο τι εξαρταται το πως θα τα ερμηνευσουμε ;

Πιο καλα ακουγεται το "καποια σημαδια δειχνουν καποιον δρομο". Απο κει και περα, το ποια οντως υπαρχουν, ποια βλεπουμε εμεις λογω wishfull thinking, ποια θα επιλεξουμε ως σωστα και σε ποιον δρομο θα μας οδηγησουν, ειναι αλλο μανικι.

(περι Λιλιθ, νομιζω πηρατε φορα και δεν παρακολουθειται ευκολα το θεμα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
(περι Λιλιθ, νομιζω πηρατε φορα και δεν παρακολουθειται ευκολα το θεμα)

Ο Lorien έχει ταλέντο μοντεράτορα, πώς και σας ξέφυγε και δεν τον πήρατε στη δούλεψή σας ? :D:D Αστειεύομαι μην το πάρεις σοβαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lilith

Δραστήριο μέλος

Η Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 608 μηνύματα.
Το ποστ της Λιλιθ, (χωρις να διαφωνω), δε νομιζω οτι με καλυψε. Σε αυτο εδω αναφερομαι περισσοτερο. Στον ποθο. Χρησιμος για να συνεχιζουμε το ταξιδι, αλλα ευκολα μπορει να μας θολωσει την αντιληψη. Και χωρις να το πολυπαρουμε χαμπαρι. Γιαυτο ξαναγυρναω στο ερωτημα μου.

Επισης δεν ειμαι σιγουρος για τη φραση "τα σημαδια δειχνουν το δρομο". Ποια σημαδια ; Πως ξερουμε οτι βλεπουμε σωστα σημαδια ; Σε ποιον δρομο οδηγουν ; Αυτον ειναι καλυτερα να παρουμε ; Πως ερμηνευουμε τα σημαδια ; Απο τι εξαρταται το πως θα τα ερμηνευσουμε ;

Πιο καλα ακουγεται το "καποια σημαδια δειχνουν καποιον δρομο". Απο κει και περα, το ποια οντως υπαρχουν, ποια βλεπουμε εμεις λογω wishfull thinking, ποια θα επιλεξουμε ως σωστα και σε ποιον δρομο θα μας οδηγησουν, ειναι αλλο μανικι.

(περι Λιλιθ, νομιζω πηρατε φορα και δεν παρακολουθειται ευκολα το θεμα)


Φίλε "Lorien" αφού, η δική μου προσέγγιση σου φαίνεται ελειπής, νομίζω θα είχε μεγάλο ενδιαφέρον για όλους μας, να παρακολουθήσουμε και τον δικό σου συλλογισμό... επάνω στο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top