Παράδοση: η γνώμη σας;

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Σε ραδιοφωνική εκπομπή, ακούω αυτή τη στιγμή τον παρουσιαστή ενός σχετικού με την "παράδοση" θέματος, να λέει:" Δεν είμαι με το άβατο...", και εννοεί του "Άγιου Όρους, "αλλά είμαι, με την παράδοση". Όχι πως με μπέρδεψε με τη διαφαινόμενη πονηριά του, ο παρουσιαστής, αλλά έγινε υπαίτιος, να αναρωτηθώ ακόμη μία φορά διαφόρα ζητήματα, για την λεγόμενη "παράδοση", γενικά. Γενικά, στη ζωή των καθημερινών, θνητών ανθρώπων, στην κοινωνία τους, στο άχθος και στην ικανοποίησή τους, στις δοξασίες και, βασικά, στις προσδοκίες μας, τι είναι εκείνο που ανήκει στις "παραδόσεις" μας και τι, δεν είναι;
Εσείς τι λέτε; Σας απασχολεί ποτέ, η "παράδοση";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μέσα στο μυαλό μου είσαι; Το σκεφτόμουν σήμερα να ανοίξω παρόμοιο θέμα!

Θεωρώ ότι μόνο αν ζούσαμε σε μια τέλεια κοινωνία, θα μπορούσαμε να θεωρήσουμε ότι η παράδοση είναι a priori σωστή. Από τη στιγμή που η κοινωνία δεν είναι τέλεια, αυτό οφείλεται και σε κάποιες παραδόσεις. Από τη στιγμή που δεν γνωρίζουμε ποιές από τις παραδόσεις είναι ωφέλιμες για την κοινωνία και ποιές όχι, πρέπει να τις αντιμετωπίζουμε με τον ίδιο σκεπτικισμό με τον οποίο αντιμετωπίζουμε την αλλαγή, μιας και τίποτα δεν μας εγγυάται ότι μια συγκεκριμένη παράδοση οδηγεί την κοινωνία σε σωστότερο δρόμο απ'ότι η αλλαγή της.
Μάλιστα θεωρώ ότι όσο πιο άθλια θεωρεί την κοινωνία μας κάποιος, με τόσο περισσότερο σκεπτικισμό θα έπρεπε να αντιμετωπίζει την παράδοση. Στην πράξη ωστόσο ισχύει συνήθως το αντίστροφο, και ακόμα προσπαθώ να καταλάβω γιατί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top