Αξίζει να βάλω Linux;

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Οπως καπιοι απο εσας ξερετε εχω δυο σκληρους, εναν 80αρι χωρισμενο σε δυο partitions και εναν 200αρι που τον εχω για αποθηκη. Σκευτικα ομως επειδη τα windows μου ανα γνωριζουν των 200αρι μονο για 127αρι και δεν μπορω να βαλω το sp1 να κανω ενα partition (καμια 30αρα gb) και να του βαλω Linux ωστε να μπορω να χρησιμοποιω ολων τον υπολιπο δισκο και να εχω το partition για το νετ, και τον αλλων να τον κανω παλι εναν ενιεο και να τον εχω για παιχνιδια και διαφορα αλλα.
Αξιζει ολος αυτος ο κοπος η ειναι καλυτερα να κανω ενα φορματ στον 200αρι και να τον χωρισω σε 2 100αριδες (αν γινετε) και να αφισω τον 200αρι οπως ειναι;
Τα linux ποσο κανουν επισημα; (γιατι στα μαγαζια θα εχουν 20-30 ευρω παραπανω...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epidromi

Νεοφερμένος

Ο epidromi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
ΤΟ Linux είναι δωρεάν(εκτός αν θέλεις lame διανομή π.χ. Mandriva, Lindows:P)

https://www.ubuntulinux.org/ Το κατεβάζεις τζάμπα.
https://www.ubuntuguide.org/ Οδηγίες τι θα κάνεις μετά.

και δεν μπορω να βαλω το sp1
Γιατί; :confused: Βάλε κατευθείαν το sp2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από epidromi:
ΤΟ Linux είναι δωρεάν(εκτός αν θέλεις lame διανομή π.χ. Mandriva, Lindows:P)

https://www.ubuntulinux.org/ Το κατεβάζεις τζάμπα.
https://www.ubuntuguide.org/ Οδηγίες τι θα κάνεις μετά.


Γιατί; :confused: Βάλε κατευθείαν το sp2
Μπορεις να μου εξηγισεις λιγο ολα αυτα με της διανομες και ολα αυτα;

ουτε το sp2 μπορω να βαλω για τον απλο λογο οτι δεν εχω τα αφθεντικα windows:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Εγώ πολύ θα ήθελα να σταματήσω να χρησιμοποιώ windows.Κατά τη γνώμη μου το linux αξίζει.Αλλά νομίζω ότι με τα παιχνίδια θα έχεις πρόβλημα.Ξέρω ότι υπάρχει το sentega ή κάπως έτσι άλλα και πάλι τα παιχνίδια απ'ότι ακούω δεν παίζουν το ίδιο καλά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
Εγώ πολύ θα ήθελα να σταματήσω να χρησιμοποιώ windows.Κατά τη γνώμη μου το linux αξίζει.Αλλά νομίζω ότι με τα παιχνίδια θα έχεις πρόβλημα.Ξέρω ότι υπάρχει το sentega ή κάπως έτσι άλλα και πάλι τα παιχνίδια απ'ότι ακούω δεν παίζουν το ίδιο καλά
Mα αμα προσεξες το πρωτο μου ποστ λεω οτι θα αφησω στον αλλων σκληρο τα windows για παιχνιδια και διαφορα αλλα που για τον α ή β λογο θα θελω να τα εχω σε windows

Αλλα μια ακομη ερωτιση, ευοσων τα windows εν μπορουν να αναγνωρισουν τα 200gb του σκληρου, μηπος θα υπαρχει προβλημα απο την στιγμη που απο το partition με τα linux θα τον φορτωνω και μετα δεν θα μπορει να τον διαβασει το partition με τα windows;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epidromi

Νεοφερμένος

Ο epidromi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Linux τεχνικά είναι μόνο ο πυρήνας του (kernel), που αναλαμβάνει διαχείρηση μνήμης, επικοινωνία με συσκευές κ.λπ. Είναι ελεύθερος (μπορεί να κατεβάσεις το source) Για να μπορείς να το χρησιμοποιήσεις τον υπολογιστή σου, όμως χρειάζεσαι βιβλιοθήκες, γραφικό περιβάλλον, εφαρμογές κ.λπ. Θεωρητικά μπορείς να κατεβάσεις ένα-ένα τα κομμάτια και να "χτίσεις" σταδιακά το λειτουργικό. Επειδή όμως αυτό είναι δύσκολη διαδικασία(για εντελώς καμμένους :P), υπάρχουν διανομές, δηλαδή έτοιμα σύνολα από τα κομμάτια(πυρήνας, βιβλιοθήκες κ.λπ) που είναι εύκολες στην εγκατάσταση.

Κάποιες από αυτές τις διανομές πουλιούνται σε μαγαζιά(π.χ. RedHat, SuSE, Mandriva, Linspire, Xandros κ.λπ.) άλλες είναι διαθέσιμες για κατέβασμα (Debian, Ubuntu, Gentoo, Arch, Slackware κ.λπ.)

Το Ubuntu είναι πολύ καλή διανομή ειδικά για αρχάριους...:clapup:

By the way, το Linux είναι κακή επιλογή για παιχνίδια:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ! Οπιαδιποτε αλλη πληροφορια (ειδικα απο ατομα που εχουν linux καλοδεχουμενη) Θα το σκευτω μερικες μερες, να κανω και back-up τους δισκους μου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αν θες να βάλεις linux για να τα μάθεις, να τα βάλεις!
Μια διανομή όπως το ubuntu ή το mandriva (ή ακόμα και suse) είναι ότι πρέπει για έναν αρχάριο!

Σχεδόν για όλα μπορείς να κατεβάσεις δωρεάν διανομή από την εταιρία που τα κατασκευάζει.



Θέλω όμως να σταθώ σε ένα άλλο σημείο: Τον 200άρι δίσκο σου, το BIOS του υπολογιστή τον βλέπει σαν 200άρι ή σαν 127άρι; Πρόσεξε: Λέω το BIOS και ΟΧΙ τα windows!!!!
Αν το BIOS δεν τον βλέπει σαν 200άρη τότε μάλλον ούτε το linux θα τον δει!:(
Αλλά ίσως με ένα BIOS update να λυθεί το πρόβλημά σου!

Γενικά οι παλιές μητρηκές έχουν πρόβλημα να αναγνωρίσουν μεγάλους δίσκους, λόγω του ότι το BIOS δεν μπορεί να διευθυνσιοδοτήσει τόσο μεγάλο χώρο! (ήθελα να βάλω ένα 250άρη στο laptop και δεν τον αναγνώριζε καθόλου λόγω αυτού του προβλήματος!:mad::()
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Δεν τα θελω τοσο για να τα μαθω οσο γιανα πειραματιστω και για το προβληαμ που αναφερα, κυριως ομως για να πειραματιστω.

Το BIOS δεν ξερω αν τον αναγνωριζει η οχι σαν 200αρια, αλλα δεν νομιζω να εχει προβλημα λογο παλεοτιτας (Απριλιο του 2004 τον ειχα παρει τον υπολογιστη) Αλλα και να μην μου τον αναγνωριζει παλι θελω να τα βαλω τα linux, αλλα θα στιμωχτω καπως με τον χορο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Καταρχας μετεφερα το θεμα στην σχετικη ενότητα ...

Οσο για το ερωτημα σου ... για εμενα δεν αξιζει να βαλεις linux μονο και μονο να δεις αν δουλευει ο δισκος ...Βαλε το sp2 και κατα 99,9% θα εισαι οκ.

Αν στην περιπτωση θελεις να σου φυγει η περιεργεια τι εστι linux ... βαλε καμια ubuntu ΑΛΛΑ προσεξε να παρεις backup ... επισης ετοιμασου να σου σπασουν τα νευρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MoDeViL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MoDeViL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Εγώ η πρώτη distro που έβαλα ήταν η SuSE 9.3 Pro και δεν μου έσπασαν καθόλου τα νεύρα.Ίσα ίσα ήταν ευκαιρία για μπόλικο ψάξιμο!Αυτό φαντάζομαι θα θέλει κι ο Κρόνος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Πραγματι θελω κυριος το ψαξιμο, τα πειραματακια και να αποσπασω γνωσεις και εμπειρια. Για τον δισκο ενδιαφερομαι μεν αλλα δεν θα μπω και σε ολη αυτην την διαδικασια για χαρη του, στο κατω κατω εχω και αυθεντικα τα windows αλλα δεν θελω να τα βαλω γιατι ειναι τα Ελληνια home και εγω θελω αγγλικα pro, και σε λιγο καιρο βγαινουν και τα vista. Σκευτομαι εδω και καιρο να βαλω linux αλλα ποτε δεν το ειδα σοβαρα για διαφορους λογους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
Πραγματι θελω κυριος το ψαξιμο, τα πειραματακια και να αποσπασω γνωσεις και εμπειρια. Για τον δισκο ενδιαφερομαι μεν αλλα δεν θα μπω και σε ολη αυτην την διαδικασια για χαρη του, στο κατω κατω εχω και αυθεντικα τα windows αλλα δεν θελω να τα βαλω γιατι ειναι τα Ελληνια home και εγω θελω αγγλικα pro, και σε λιγο καιρο βγαινουν και τα vista. Σκευτομαι εδω και καιρο να βαλω linux αλλα ποτε δεν το ειδα σοβαρα για διαφορους λογους

Χμ οκ τοτε βαλε ... linux ... απλως εγω παρατήσα τις προσπάθιες ωστε το linux να γινει το κυριο λειτουργικο :)

Σε windows ξεκινησα και μαλλον σε windows θα τελειωσω :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
για κυριο λειτουργικο δεν το βλεπω να γινετε ουτε σε εμενα, μονο για το internet και 1-2 εφαρμογες θα το εχω μαλλον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MoDeViL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MoDeViL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Χμ οκ τοτε βαλε ... linux ... απλως εγω παρατήσα τις προσπάθιες ωστε το linux να γινει το κυριο λειτουργικο :)

Σε windows ξεκινησα και μαλλον σε windows θα τελειωσω :worry:
Αυτό μάλλον έπρεπε να το ήξερες από την αρχή διότι οποιαδήποτε διανομή linux είναι κάπως σαν διαρκής beta,με την έννοια ότι συνεχώς αναβαθμίζεται και τα προγράμματα είναι συνεχώς υπό ανάπτυξη.Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό,μερικές φορές είναι καλύτερο επειδή ο καθένας μπορεί να προσαρμόσει τα πάντα σύμφωνα με τις ανάγκες του.Το θέμα είναι ότι τα 'Παράθυρα' έχουν καταφέρει να εδραιωθούν αποσπώντας ένα μεγάλο μερίδιο αγοράς και ταυτόχρονα και το ενδιαφέρον των προγραμματιστών.
Επίσης είναι και το θέμα του GNU/GPL.Δηλαδή πολλά προγράμματα για τον κόσμο του linux είναι δωρεάν και για όλους,σε αντίθεση με τα Win που τα περισσότερα προγράμματα πρέπει να τα αγοράσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από MoDeViL:
Αυτό μάλλον έπρεπε να το ήξερες από την αρχή διότι οποιαδήποτε διανομή linux είναι κάπως σαν διαρκής beta,με την έννοια ότι συνεχώς αναβαθμίζεται και τα προγράμματα είναι συνεχώς υπό ανάπτυξη.Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό,μερικές φορές είναι καλύτερο επειδή ο καθένας μπορεί να προσαρμόσει τα πάντα σύμφωνα με τις ανάγκες του.Το θέμα είναι ότι τα 'Παράθυρα' έχουν καταφέρει να εδραιωθούν αποσπώντας ένα μεγάλο μερίδιο αγοράς και ταυτόχρονα και το ενδιαφέρον των προγραμματιστών.
Επίσης είναι και το θέμα του GNU/GPL.Δηλαδή πολλά προγράμματα για τον κόσμο του linux είναι δωρεάν και για όλους,σε αντίθεση με τα Win που τα περισσότερα προγράμματα πρέπει να τα αγοράσεις.
Το προβλημα ηταν οτι δεν εβρισκα προγραμματα για να κανω την δουλεια μου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Τελικα αξιζει τον κοπο να κανω back up τους σκληρους, να κανω ενα partition και να βαλω linux;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
ναι ... θα μαθεις πολλα πραγματα ... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
VMWare βρε παιδιά. Παίζεις με linux, όμορφα κι ωραία, ουτε ντουαλ μπουτ, ούτε τίποτα.. πειραματίζεσαι και αν σου καεί, απλά το σβήνεις :) και φτιάνς και δικτυάκι, νι :)

*θέλει μνήμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top