Μοναξιά;

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Για ποια μοναξιά μιλάμε? Ερωτική? Συντροφική? Κοινωνική?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

T_Chameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Η μοναξιά είναι μια η όπια υποδιαιρείτε σε κατηγόριες ..η κάθε κατηγόρια περιγράφετε διαφορετικά αλλά βιώνετε το ίδιο μόνος σε ξένη γη σε ξένο τόπο μόνος στην συντροφικότητα και πάει λέγοντας… Αποτρόπαιο βίωμα σύναμμα μίας οδηγημένης από παράφρονες αίσθηση στην όπια κοινωνικά προσωπικά μορφωτικά χαρακτηρίσθηκα ελάχιστη σημασία έχουν…Θυμήθηκα μια φράση που είπε ο Ιούλιος Καίσαρας εκφράζοντας την δικιά του αδυναμία και μοναξιά….""στην μοναξιά είναι σύντροφος στην εγκατάλειψη φίλη για τον φτωχό και αδύναμο ευεργετείς οποίος είναι φτωχός βρίσκετε πλούσιος και παράλληλα του μένει αυτή η ωραία ευχαριστήσει"" (Κοινά γνωρίσματα της φράσης ουδέ μια σχέση έχουν με πρόσωπα κατάστασης και γνωρίσματα της κοινωνία που γνωρίζω:D:P:D:P:devil: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Η μοναξιά του Ερημίτη οδηγεί στον πειρασμό, στην τρέλα, στην κατανόηση και τελικά στη Φώτιση. Ο Ερημίτης κρατά ψηλά το φανάρι, για ν' ακολουθήσει όποιος θέλει. Τελικά περιπλανιέται μέσα στον κόσμο, μόνος στην αιωνιότητα. Ψάχνεις ακόμη γι' άνθρωπο Διογένη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Είναι κάτι νύχτες....


Είναι κάτι νύχτες, που τα αστέρια κατεβαίνουνε χαμηλά.
Που λιώνει το φεγγάρι και νοτίζει την ψυχή σου.
Είναι κάτι νύχτες, που όλα σιγοτραγουδούν.
Ακόμα κι οι πέτρες.
Και τα ξερά κλαδιά.
Αυτές τις νύχτες προτιμά να σε θυμάται η μοναξιά σου.
Κι έρχεται ακάλεστη.
Χωρίς να χτυπήσει ούτε καν την πόρτα,να ρωτήσει αν δέχεσαι επισκέψεις.
Χωρίς να κρατά η αφιλότιμη, ούτ' ένα λουλουδάκι.
Ούτ' ένα γλυκό, μπας και σε ξεγελάσει.
Θρονιάζεται στην ψυχή σου κι ανάβει προκλητικά το τσιγαράκι της.
"Αυτάααα! Πού είχαμε μείνει;"
Σου λέει μ' όλο το θράσος της και σε κοιτά κατάματα.
Είν' αυτές οι νύχτες, που τ' άστρα κατεβαίνουν χαμηλά.
Που λιώνει το φεγγάρι.
Που όλα σιγοτραγουδούν.
Είν' αυτές οι νύχτες τελικά, που βλέπεις καθαρά,
το χρώμα που έχουν τα μάτια της μοναξιάς.
Ίδιο ακριβώς, όπως οι στάχτες από τα όνειρα
.

Αλκυόνη Παπαδάκη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nonika-r

Νεοφερμένος

Η nonika-r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Δράμα (Δράμα). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
την μοναξια, οταν την επιλεγεις ειναι καταπληκτικη, οταν ομως σε επιλεγει ειναι καταστροφικη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάντια

Νεοφερμένος

Η Νάντια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
προσωπικα πιστευω οτι εμεις παντα επιλεγουμε τη μοναξια. Ακομα κι οταν ολοι σ'απορριπτουν ή κανενας δεν σε καταλαβαινει δεν εισαι μονος. Απλως αρνησαι να βγεις και να ψαξεις ολους αυτους που νοιωθουν το ιδιο με σενα. Το ξερω γιατι το ζω καθημερινα. Δεν φταινε οι γυρο μου,αλλα εγω.
Πιστευω οτι η μοναξια σε βοηθα να καταλαβεις του ανθρωπους γυρο σου. Ισως ακουγεται περιεργο αυτο, αλλα αν το καλοσκεφτεις η μοναξια σου δινει την ευκαιρια να σκεφτεις χωρις να σ'επιρεαζουν και να κατανοησεις, κυριως τον εαυτο σου κι επειτα τους αλλους. Βλεπεις, ολοι ανθρωποι ειμαστε, δεν εχουμε μονο διαφορες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
προσωπικα πιστευω οτι εμεις παντα επιλεγουμε τη μοναξια. Ακομα κι οταν ολοι σ'απορριπτουν ή κανενας δεν σε καταλαβαινει δεν εισαι μονος. Απλως αρνησαι να βγεις και να ψαξεις ολους αυτους που νοιωθουν το ιδιο με σενα. Το ξερω γιατι το ζω καθημερινα. Δεν φταινε οι γυρο μου,αλλα εγω.

Δε νομίζω ότι είναι πολύ δόκιμη σκέψη αυτή, δεδομένου ότι για πολλούς το να επωμιστούν την ευθύνη δε θα αποτελέσει κινητήριο δύναμη αλλά θα ενδυναμώσει αισθήματα ενοχής. Τι σημαίνει να βγεις έξω και να ψάξεις; Πώς, πού, ποιους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάντια

Νεοφερμένος

Η Νάντια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Ναι, ισως αυτο να αποθαρυνει καποιον, αλλα το θεμα δεν ειναι οτι η μοναξια μας επιλεγει, εμεις κλεινομαστε στον εαυτο μας. Και ισως για να προχωρισεις και να ανοιχτεις στους ανθρωπους πρεπει πρωτα να το παραδεχτεις. Τωρα που θα βρεις ανθρωπους σαν κι εσενα? Αυτο ο καθενας το ξερει για τον εαυτο του. Σε μια ομαδα χορου,σκακι ή και μεσα στο intenet
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αστροφεγγιά

Νεοφερμένος

Η αστροφεγγιά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Η φίλη Niniaou, ανέφερε τη λέξη μοναχικότητα. Κατανοούμε άραγε όλοι, τη διαφορά της μοναξιάς με τη μοναχικότητα?
Σύμφωνα με τον Osho, η διαφορά είναι τεράστια. "...όταν νοιώθεις μοναξιά σκέφτεσαι τον άλλον, σου ΛΕΙΠΕΙ ο άλλος, είσαι εξαρτημένος. Η μοναξιά είναι η απουσία του άλλου. Η μοναχικότητα είναι η παρουσία του εαυτού, είναι πολύ θετική, είναι αληθινή ελευθερία. Είναι η παρουσία του εαυτού, που ξεχειλίζει και που μπορείς να γεμίσεις ολόκληρο το Σύμπαν. Δεν υπάρχει κανείς που να μπορεί να μολύνει ή να διαφθείρει αυτή τη μοναχικότητα.Είναι απόλυτη αγνότητα, αθωότητα και ομορφιά. Αυτή η μοναχικότητα είναι Διαλογισμός..."
Μία άποψη που με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη. Η μέρα μου κυλάει, σε πολύ έντονους ρυθμούς και αναζητώ κάποιες ώρες να μείνω μόνη με τον εαυτό μου να σκεφτώ, να διορθώσω, να ηρεμήσω, να διαλογιστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sasa

Νεοφερμένος

Η sasa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Νιωθω μοναξια απεραντη, εχω αναγκη να αγαπηθω και να αγαπησω να ξερω πως υπαρχει και νοιαζεται ενας ανθρωπος και για μενα τελος παντων. εχω να κανω σχεση 3 χρονια και δεν ειναι πως δεν το προσπαθω, το θελω οσο τιποτα να με κοιταζει καποιος στα ματια και να νιωθει για μενα αλλα δεν μπορω να το βρω, μεχρι τωρα μονο εχω πληγωθει, τα βραδυα περνω αγγαλια και ζουλαω πανω μου ενα αρκουδακι που εχω η το κραταω απο το ποδι για να μπορεσω να κοιμηθω. το ξερω μπορει να γελασετε καποιος με αυτα που γραφω αλλα ηθελα πολυ να τα πω γιατι νιωθω πως θα σκασω.
χθες βραδυ που βγηκα στα γεννεθλια μας φιλης ηταν ολοι ζευγαρια φιλιοντουσαν ηταν αγγαλια και ενιωσα πολυ μοναξια με πηρε τοσο απο κατω που ξυπνησα σημερα και κλαιω.
οι φιλοι μου λενε οτι φταιει οτι δεν μιλαω πολυ η οτι δεν πιστευω στον εαυτο μου γι αυτο δεν μπορω να βρω και γω καποιον αλλα ξερω πως δεν ειναι ετσι, η αληθεια ειναι πως προσπαθω και κουραστικα να ειμαι μονη, μου λειπουν απλα πραγματα δεν ζηταω τρελες απαιτησεις, ενα χαδι μου λειπει αληθινο μια ματια τρυφερη τετοια πραγματα, τοσο απλα αλλα που σε κανουν τοσο ευτιχυσμενο ..:redface:
δεν ξερω τι να κανω για να σπασει η γκαντεμια μου, δεν ειναι [πως δεν εχω φιλους εχω και φιλους κανω και το αθλημα μου καθημερινα, γενικα κανω πραγματα αλλα ο ανθρωπος που θα κοιταξει κ μενα με αγαπη που στο καλο βρισκεται??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
^^Προς θεού, μην τα παραλέμε, δε διακρίνω τίποτα παθολογικό.


Είναι τρομαχτικό όταν η ευτυχία σου εξαρτάται τόσο πολύ από τις συγκυρίες, τις καταραμμένες συγκυρίες, που τη μία μέρα μπορεί να σ'ανεβάσουν στα ουράνια και την άλλη να σε θάψουν βαθιά στις λάσπες. Ελεύθερη βούληση σου λέει μετά :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sasa

Νεοφερμένος

Η sasa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
δεν χρειαζομαι ψυχολογο δεν νιωθω συνεχεια ετσι απλα με πηρε το παραπονο απο χθες βραδυ, στεναχωρηθηκα πολυ !!..εχω και γω τις χαρες μου δεν ειμαι καταθλιπτικο ατομο απλα καμια φορα με περνει απο κατω γιατι νιωθω πως εχω πολλα να δωσω αλλα δεν εχω βρει ακομη τον ανθρωπο για να το κανω αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Είχες ευκαιρίες να βρεθείς με κάποιον σ'αυτά τα τρία χρόνια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sasa

Νεοφερμένος

Η sasa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Γνωρισα καποια ατομα αλλα δεν ηταν αυτο που θελω και χρειαζομαι. αυτο που χρειαζομαι ειναι αγνη αγαπη κατανοιση ..ο ενας ηθελε μονο σεξ ο αλλος ακομη δεν ξεκινησε μια σχεση καλα καλα και ηθελε παιδια και ζηλευε λες και ειμασταν ηδη ζευγαρι..
δεν ξερω αν ειμαι περιεργη εγω η δυσκολη αλλα θελω για τον εαυτο μου κατι που να το αξιζω γιατι εχω περασει πολλες στεναχωριες στην ζωη μου δεν θελω να πικραθω η να πληγωθω κι αλλο, ισως το κανω σαν ενα ειδος αμυνας που τελικα δεν ξερω κατα ποσο ειναι καλο η κακο αυτο.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Νομίζω ότι το γεγονός ότι ξέρεις τι ζητάς και ότι αρνείσαι να συμβιβαστείς είναι θετικό. Πρόβλημα θα ήταν αν η εσωτερικευμένη αναπαράσταση που έχεις μέσα σου για τον άνθρωπο που θα σου φέρει την ευτυχία σου, σε εμποδίζει από το να δίνεις ευκαιρίες στους άνδρες που κατά καιρούς γνωρίζεις. Εννοώ ότι εκ πρώτης όψεως μπορεί να απέχουν μακράν από το πρότυπο αλλά αν τους δώσεις χώρο, μπορεί να σε εκπλήξει το πώς μπορούν να εξελιχθούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Διαβάζοντας τις τελευταίες απαντήσεις, και συμφωνώντας απόλυτα με την Ελένη, θα ήθελα να υπενθυμίσω το γνωστό "Σταμάτα να το κυνηγάς." και δεν το λέω από την άποψη του "Σταμάτα να ψάχνεις-δίνεις ευκαιρίες να έρθεις κοντά με κάποια άτομα" αλλά θέσε ως προτεραιότητα πρώτη και καλύτερη να είσαι ΕΣΥ καλά με τον εαυτό σου πρώτα.

Βάλε ένα πρόγραμμα στη ζωή σου που θα σου ανεβάσει τη διάθεση. Σκέψου ότι για ένα χρονικό διάστημα (μεγάλο ή μικρό) θα είσαι μόνη όχι σε σχέση δηλαδή) και ασχολήσου αποκλειστικά με το τί ΕΣΥ χρειάζεσαι για να αισθάνεσαι όμορφα, πέραν ενός σωστού (με τα δικά σου κριτήρια) ερωτικού συντρόφου. Διακόσμησε-ανανέωσε το σπίτι σου-είναι ο χώρος που χαλαρώνεις και σκέφτεσαι- , πήγαινε γυμναστήριο ή γράψου σε κάποια ομάδα χορού - σε ανεβάζει ψυχολογικά (ενδορφίνες party) , επικέντρωσε την προσοχή σου στις ήδη υπάρχουσες κοινωνικές σου επαφές (φίλοι, συγγενείς, εν δυνάμει σύντροφοι κτλ). Θα αισθανθείς ότι πλέον είσαι "έτοιμη" να δώσεις ένα κομμάτι του εαυτού σου σε μία σχέση και αυξάνονται κατακόρυφα οι πιθανότητες να κρίνεις καλύτερα και να έρθεις πιο κοντά με ένα άτομο που θα σε προσεγγίσει ερωτικά. Εάν πάλι αποτύχει και αυτή ή σχέση στα σκαριά ακόμα, τότε δεν θα το πάρεις τόσο κατάκαρδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
ολως περιεργως χτες το βράδυ ήθελα να γράψω κάτι παρόμοιο για τη μοναξιά αλλα το ψιλοσνόμπαρα... τεσπα.. τον τελευταιο χρονο εζησα 2 ειδη μοναξιας.. οποτε μπορώ να τα αναλύσω διεξοδικά και να κανω και μια ερωτηση. Πρωτα απο όλα τσακωθηκα με τον κολλητο μου με τον οποιο κάναμε ένα χρόνο να ξαναμιλισουμε..(πριν ενα χρόνο)... , καταπιάστηκα με τη δουλειά απομακρύνθηκα ηθελημένα απο όλες τις παρεες μου.. Δεν έβγαινα ούτε για ένα καφέ.. όλη μέρα δουλειά.. μέσα σε όλα αυτά δεν είχα και κάποια σχέση.. κάποιον άνθρωπο να μπορώ να μιλάω( ερωτική μοναξιά).. στην πρώτη περίπτωση μπορεί να το επέλεξα.. ήμουν ομως δυστιχισμένος... οποτε ακομα και επιλογή σου να είναι μόνο δυστιχια μπορεί να σου φέρει... (εκτος αν εισαι αναίσθητος).. το δεύτερο δν ήταν επιλογή μου όμως και πάλι μου έφερνε δυστιχία.. εφόσον είναι κάτι το τόσο ασχημο γιατί υπάρχει τόση μοναξιά εκει εξω ρε παιδια?.. (Κατα τη γνώμη μου επιδή το 90% των σημερινών ανθρώπων κοιτάει τη παρτυ του..)..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Έχεις δίκιο ως προς το ότι χρειάζεται ψυχολογική υποστήριξη αλλά λάθος ως προς το ποιός τη χρειάζεται. Δεν τη χρειάζεται η κοπέλα. Όλοι οι υπόλοιποι τη χρειαζόμαστε. Άλλοι γιατί βρίσκουμε ανθρώπους που μας αγαπούν και τους καταστρέφουμε (γινόμαστε θύτες) γιατί θέλουμε το κάτι παραπάνω, έναν γκόμενο επιπλέον, κοροϊδίες, απάτες, ή θέλουμε ντε και καλά ο άλλος να είναι το κουτάβι μας, να στριφογυρίζει, να ικετεύει και να πρέπει να ακούει την κάθε αηδία και φωνή που πρέπει κάπου να ξεσπάσουμε επειδή η δουλειά δεν πήγε καλά σήμερα, ή να μας κάνει και κανα στοματικό αν έχουμε τις μαύρες μας. Άλλοι δε γιατί όλα τα παραπάνω κάποιος άλλος μας τα χει κάνει όσο εμείς δείχναμε αγάπη (γινόμαστε θύματα), κάποιος άλλος μας έχει εκμεταλλευτεί ομοίως.

Οι άνθρωποι είναι και αθώοι και ένοχοι. Και θύτες και θύματα. Και ευαίσθητοι και καθάρματα. Και μαύρο και άσπρο. Μέσα σε ένα άτομο! Σε ΚΑΘΕ άτομο.

Αυτό που πρέπει να κάνει η κοπέλα, είναι να βρεί τα λάθη της, να κλείσει τις τρύπες στους σωλήνες, δηλαδή να βρεί που έχει φερθεί εκείνη σκάρτα στους άλλους ανθρώπους (πχ αν τους τα κάνει τσουρέκια τα νεύρα μετά την 1η βδομάδα) ή ΚΑΙ στον εαυτό της (αν δίνεται υπερβολικά συναισθηματικά σε ανθρώπους που εμφανώς ζητάνε άλλα πραγματάκια). Μετά πρέπει να συγχωρήσει τον εαυτό της και να ακολουθήσει μια νέα πορεία. Να είναι όσο το δυνατόν τελειότερη μπορεί, αλλά κυρίως να το νιώθει, να το πιστεύει.

Και τότε δε θα χρειαστεί να ψάχνει! Θα τη βρεί εκείνος! Σταμάτα να ανάβεις σα μισοπεθαμένος φακός που προσπαθεί να ξεχωρίσει το σώμα του απ το σκοτάδι, και λάμψε τόσο δυνατά ώστε να είσαι ότι πιό λαμπρό και να τρέξουν όλοι προς τα σένα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Και τότε δε θα χρειαστεί να ψάχνει! Θα τη βρεί εκείνος!

Ως προς αυτό, επίτρεψέ μου να εκφράσω μία απαισιοδοξία. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Καλά εσύ, αγαπητή μου obscura, είσαι εκ φύσεως ολίγον απαισιόδοξη :)
Κατά τα άλλα έχει απόλυτο δίκιο ο φίλτατος Βαλ. Αν φροντίσεις τον εαυτό σου, δεις τι έκανες λάθος και γίνεις αυτό που θες να είσαι, τότε τραβάς τον ανάλογο άνθρωπο. Όμως αυτό θέλει μεγάλη προσπάθεια και συνειδητότητα και λίγοι το πετυχαίνουν (μαζί κι εγώ σ' αυτους :(). Αλλά η αλήθεια είναι μία: για να αλλάξεις το μέλλον σου, πρέπει να "χωρίσεις" με τον παλιό σου εαυτό. Αν εσύ μείνεις ίδια, τότε μάλλον απλά θα ζήσεις μια λίγο διαφορετική βερσιόν της τελευταίας σου ιστορίας.. και αφού την άφησες, μάλλον δεν σου άρεσε, οπότε αν θες να αλλάξεις το "σύμπαν σου", φρόντισε πρώτα να αλλάξεις τον εαυτό σου..

ΥΓ: Δεν ξέρω πόσοι καταλαβαίνετε τι εννοώ, ίσως σας ακούγονται τρελά όλα αυτά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top