Επιπολαιότητα στην υιοθέτηση πεποιθήσεων

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Τα τελευταία 3 χρόνια (κυρίως), ακούω αρκετά έφηβα και νεαρά άτομα (αναφέρομαι σε ηλικίες 13-26) να δηλώνουν άθεοι. Αν τους ρωτήσεις "γιατί είσαι άθεος", τις περισσότερες φορές σου απαντούν κάτι από τα παρακάτω:
α) "Ε όχι χριστιανός θα 'μαι ρε μ*λ*κα!"
β) "Δεν υπάρχει θεός, αν υπήρχε δεν θα υπήρχε δυστυχία στον κόσμο..."
γ) "Πιστεύω στην επιστήμη/στον άνθρωπο."

Όσοι δίνουν την πρώτη απάντηση ακολουθούν συνήθως το "καγκούρικο" lifestyle και δεν αξίζουν περαιτέρω σχόλια.

Από όσους δίνουν τη δεύτερη απάντηση πολλοί είναι άτομα που δεν έχουν βιώσει καμία δυσκολία στη ζωή τους και ξέρω καλά το ότι δεν τους καίγεται καρφί για τις δυσκολίες των άλλων, οπότε δεν ξέρουν ούτε οι ίδιοι για ποιά δυστυχία μιλάνε, μάλλον το άκουσαν κάπου και τους άρεσε. Άλλοι όμως είναι άτομα που και δυσκολίες έχουν βιώσει και κατάφεραν προσπαθώντας τα μέγιστα να τις ξεπεράσουν, οπότε έμαθαν να πιστεύουν στον άνθρωπο και στις δυνατότητές τους. Τους σέβομαι και τους εκτιμώ απίστευτα πολύ αυτούς τους ανθρώπους.

Από όσους δίνουν την τρίτη απάντηση, αν ρωτήσεις τους μισούς και παραπάνω "και τι θα πει επιστήμη ρε μάστορα;", θα δώσουν απάντησεις που πάνω κάτω θα είναι κάπως έτσι: "...εεεε.... χμ... ε να μωρέ, είναι εκείνο το επάγγελμα που επιστήμονες πηγαίνουν στα εργαστήρια και ανακαλύπτουν πράγματα για το καλό της ανθρωπότητας.".

Σε αυτό το σημείο, ξεκαθαρίζω πως ούτε κατά της αθεϊας τάσσομαι, ούτε κατά της οποιαδήποτε πίστης, αρκεί αυτή αφενώς μεν να υιοθετείται και να ακολουθείται από κάποιον συνειδητά, αφετέρου το άτομο αυτό να έχει ασπαστεί αυτή την πίστη/ιδεολογική βάση επειδή τον εκφράζει και αφού την έχει μελετήσει και λίγο. Τάσσομαι εναντίων όσων ακολουθούν μια πίστη/πεποίθηση/ιδεολογία/όπως θέλετε πείτε το, επειδή είτε έγινε τάση, είτε την ακολούθησαν απερίσκεπτα.

Πολλοί λοιπόν είναι αυτοί που κυρίως κατά την εφηβική τους ηλικία, υιοθετούν την αθεϊα σαν ιδεολογική βάση. Άλλοι λόγω επιρροών από το κοντινό τους περιβάλλον, άλλοι (οι περισσότεροι) επειδή βλέπουν φίλους και συμμαθητές τους να δηλώνουν άθεοι, άλλοι επειδή νομίζουν ότι είναι φλωριά το να πιστεύεις σε κάποια από τις παραδεδεγμένες θρησκείες π.χ. χριστιανισμό. Και ένα πολύ μικρό ποσοστό να ακολουθεί την αθεϊα αφού πρώτα έκαναν την πνευματική τους αναζήτηση και μελέτησαν το θέμα αφιερώνοντας αρκετό χρόνο.

Όταν εγώ και άλλα άτομα μεγαλύτερα από εμένα ψαχνόμαστε ακόμα πάνω στο θέμα και θα συνεχίσουμε να ψαχνόμαστε μέχρι να οδηγηθούμε σε αυτό που πραγματικά μας εκφράζει, πάει ο κάθε πεοκούδουνος από τα 12 του και δηλώνει την οποιαδήποτε πίστη επειδή "έτσι πρέπει!".

Θα ήθελα να ακούσω μερικές απόψεις πάνω στο θέμα και το αν όντως η αθεϊα (ή γενικότερα η άρνηση της υιοθέτησης κάποιας θρησκείας) έχει γίνει πλέον τάση και ακολουθείται γι' αυτόν το λόγο ή ο συλλογισμός αυτός είναι λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
πως ούτε κατά της αθεϊας τάσσομαι, ούτε κατά της οποιαδήποτε -άλλης-πίστης

Μην το ξεχναμε το τονισμενοι απο πανω..
Η αθεια είναι αντιδραση "κατα του κατεστημενου" Λογω της ανωριμοτητας της νεολαιας(στα περισσοτερα δεν έχει πηξει το μυαλο τους που λεμε), αντι να να κρατανε τα σωστα και να θελουν να αλλαξουν-απορριψουν τα λαθος στοιχεια του φαινομενου θρησκεια και των διαφορων θρησκειών...Αρνουνται τα παντα!Καταληγοντας στην ακραια για εμενα ιδεολογια της απολυτης (!) σιγουριάς ότι δεν υπαρχει Θεος,ή καποια πολυ μεγαλυτερη δυναμη απο εμας στο συμπαν...
Τα περισσοτερα απο αυτα τα ανωριμα παιδακια όταν μεγαλωσουν θα βολευτουν καπου όπως και οι άλλοι και θα γινουν κλασσικα άβουλα γραναζια του συστηματος-που όχι μονο δεν το αλλαζουν αλλα το χειροτερευουν κιολας αντι να προσπαθησουν να το κανουν έστω και λιγο καλυτερο..(όπως ο πρωην καταληψιας Τσιπρας,οι πρωην αρχηγοι- καταληψιες του Πολυτεχνειου σημερινοι κυνικοτατοι πολιτικοι που είναι οι αρχηγοι του πιο διεφθαρμενου συστηματος κλπ...
Η υπερβολικη και ολοκληρωτικη αντιδραση φερνει μετα απολυτη υποταγη ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Κάθε ιδεολογία έχει και μεγάλο ποσοστό προβάτων. Γιατί σου κάνει τόση εντύπωση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Κάθε ιδεολογία έχει και μεγάλο ποσοστό προβάτων. Γιατί σου κάνει τόση εντύπωση;
Πρώτα απ' όλα, δε μου κάνει εντύπωση το ότι ακολουθείται μια οποιαδήποτε ιδεολογία, μου κάνει εντύπωση το πως όλα αυτά τα πρόβατα ακολουθούν μια ιδεολογία, το γιατί αυτά τα πρόβατα ακολουθούν αυτή την ιδεολογία και το πως θα μπορέσουμε να ξυπνήσουμε αυτά τα πρόβατα. Στην αθεϊα αναφέρθηκα καθώς αποτελεί παράδειγμα ιδεολογικής βάσης και συνόλου πεποιθήσεων που έχει γίνει τάση το να ακολουθείται απερίσκεπτα.

Τέλος, όλα αυτά τα πρόβατα τυγχάνει να είναι άτομα πολύ νεαρά που ακολουθούν απερίσκεπτα την οποιαδήποτε τάση. Επιπλέον, πολλοί είναι αυτοί που ακολουθούν ακραίες ιδεολογίες που προστάζουν την υιοθέτηση της αθεϊας (π.χ. Μηδενισμό).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Χαρακτηριστικότερο παράδειγμα ιδεολογίας που ακολουθείται απερίσκεπτα είναι οι ιδεολογίες που επιβάλλονται σε παιδική ακόμα ηλικία, όπως η επίσημη θρησκεία ενός κράτους. Δεν γνωρίζω ακόμα κράτος που να έχει την αθεία ως επίσημη θρησκεία του.

Δεν θεωρώ ότι υπάρχει σοβαρότερος λόγος να ξυπνήσουμε αυτά τα πρόβατα απ'ότι οποιαδήποτε άλλα πρόβατα (πχ του Χριστιανισμού, πού ως θρησκεία με πολύ μεγαλύτερη απήχηση, έχει και αναλογικά πολύ περισσότερα πρόβατα), ούτε καταλαβαίνω γιατί σε ενοχλούν ειδικά αυτά τα πρόβατα, ενώ υπάρχουν τόσα άλλα πρόβατα γύρω μας σε πολύ μεγαλύτερο ποσοστό.

Άλλωστε οι έφηβοι που ακολουθούν το οτιδήποτε λόγω μόδας, έχουν μεγάλη πιθανότητα να το ξανασκεφτούν αργότερα και να καταλήξουν σε πιο προσωπικές απόψεις. Τι γίνεται όμως με τα πρόβατα μεγαλύτερης ηλικίας και μακρύτερης θητείας εις την ...προβατικήν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Θα γενικεύσω λίγο τη συζήτηση για να καταλάβεις τον στόχο του topic.

Ίσως να είναι ιδέα μου, αλλά επειδή μου φαίνεται ότι κόλλησες λίγο στην αθεϊα, τα όσα γράφω χαρακτηρίζουν λίγο πολύ την οποιαδήποτε ιδεολογία, εφόσον αυτή σταματήσει να ακολουθείται μέσω της πνευματικής αναζήτησης και ακολουθείται επειδή έγινε τάση. Αν θες ξαναδιάβασε και την πέμπτη παράγραφο του αρχικού μου post.
Μιας και αναφέρθηκες και στον Χριστιανισμό, υπάρχει (μάλλον) μια φαινομενική "πτώση" του Χριστιανισμού.

Το lifestyle όμως, όπως το ξέρουμε σήμερα, δεν υπήρχε στην εποχή όπου καθιερώθηκε ο Χριστιανισμός. Πρώτα απ' όλα, το lifestyle εκείνων των εποχών (ίσως να μην είναι η κατάλληλη έκφραση σε αυτή την περίπτωση, όμως δε μπορώ να σκεφτώ κάτι πιο χαρακτηριστικό τώρα) δεν νομίζω ότι είχε την ισχύ να επιβάλλει κάτι σαν "τάση", σε αντίθεση με το σημερινό lifestyle που έχει επιβάλλει τον υλισμό.

Και ξαναλέω ότι δεν έχω κάτι προσωπικό με το σημερινό lifestyle. Και εγώ το ακολουθώ σε αρκετές πλευρές του, όμως δεν έχω χάσει ούτε το μυαλό, ούτε την αντίληψή μου.

Παλιότερα, η πλειοψηφία των ανθρώπων, τουλάχιστον όπως παρουσιάζεται
σε Ιστορικά βιβλία (παραπέρα γνώσεις δεν έχω) φαίνονταν πρόβατα. Τώρα όμως, που υποτίθεται ότι υπάρχουν τα μέσα για να απελευθερωθούν οι άνθρωποι, το μόνο που έγινε στην ουσία είναι το να ξεπεραστούν οι παλιότερες προκαταλήψεις και τη θέση τους να πάρουν άλλες, σύγχρονες... Παλιότερα, ένα 80% (υποθετικό ποσοστό) ήταν θρησκόληπτοι και τα ακουμπούσαν στους ιερείς, τώρα ένα αντίστοιχο ποσοστό είναι κάγκουρες και τα ακουμπάνε κάθε μέρα, κάθε μέρα όμως στα ρουχάδικα και στα μπουζούκια και νομίζουν και ότι κάτι κάνουνε έτσι! Στη θέση της θρησκείας μπήκαν ο υλισμός, ο μηδενισμός και η καγκουριά. Δε βλέπω και μεγάλη διαφορά...

Τέλος, τα πρόβατα της μεγαλύτερης ηλικίας, στην οποία αναφέρθηκες, ίσως παραμείνουν πρόβατα, αλλά το θέμα είναι το να σταματήσει εκεί ο "προβατισμός".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πέφτεις στο ίδιο "αμάρτημα" για το οποίο κατηγορείς τους άλλους: το μηδενισμό.
Στη σημερινή εποχή μπορεί να υπάρχουν πάλι πρόβατα (διαφορετικού τύπου απ'ότι 2000 χρόνια πριν), αλλά σε κάθε κοινωνία υπήρχαν. Η διαφορά της σημερινής εποχής (και ταυτόχρονα το πλεονέκτημα της) είναι ότι δίνει στον καθένα τα μέσα να σταματήσει να είναι πρόβατο και δεν "τιμωρείται" γι'αυτό τόσο όσο παλιότερα. Για τόλμα 2000 χρόνια πριν να είχες διαφορετικά πιστεύω από την πλειοψηφία! Μπορεί να κατέληγες και στην πυρά ή το σταυρό (αναλόγως τη χρονολογία). Σήμερα το πολύ πολύ να γίνεις αντιπαθής. Επίσης το πώς θα κατέληγες να έχεις διαφορετικά πιστεύω είναι ένα άλλο θέμα: Πληροφόρηση υπήρχε ελάχιστη, ο κόσμος μαστιζόταν από δεισιδαιμονίες και προλήψεις, ακόμη και η επιστήμη ήταν δαιμονοποιημένη. Πηγές υπήρχαν ελάχιστες και ήταν στα χέρια των πλουσίων.

Σήμερα κάποιος είναι πρόβατο από επιλογή, ή από βλακεία (τουλάχιστον στις ανεπτυγμένες χώρες). Παλιότερα ήταν μονόδρομος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Δε διαφωνώ με τα όσα έγραψες στο τελευταίο σου post, όμως γιατί ενώ υπάρχουν τα μέσα, οι άνθρωποι δεν τα χρησιμοποιούν; Εαν τα χρησιμοποιούσαν δεν θα παρασύρονταν από την οποιαδήποτε τάση (κόλλημα με αυτή τη λέξη όμως :P), ούτε και θα είχαν χάσει την αντίλήψή τους οι άνθρωποι. Μια τάση την ακολουθείς εφόσον εσύ το θέλεις, το θέμα όμως είναι το να την ακολουθήσεις εφόσον αυτή σε εκφράζει και έχεις κατασταλάξει μέσα σου στο ότι αυτό το πράγμα σου δίνει μια βάση ιδεών με την οποία μπορείς να βρεις την αλήθεια για το οτιδήποτε. Σέβομαι και εκτιμώ τον οποιονδήποτε άθεο, Χριστιανό, Ισλαμιστή, Βουδιστή κτλ εφόσον ακολούθησαν την πίστη τους βλέποντας ότι αυτό τους εκφραζει.

Όμως τάση δεν είναι ο Χριστιανισμός, καθώς στα πρώτα στάδια του ακολουθήθηκε από όσους ενθουσιάστηκαν με τις ιδέες και τις διδαχές του (οπότε τον ακολούθησαν συνειδητά), ενώ στα επόμενα στάδια του ακολουθήθηκε είτε επειδή έπρεπε, είτε επειδή θα κινδύνευε η ζωή του οποιουδήποτε μη-Χριστιανού (καταναγκαστική επιλογή).
Η αθεϊα όμως ακολουθείται ελεύθερα και ο καθένας μπορεί να δηλώσει άθεος. Ίσα ίσα που στις μέρες μας τουλάχιστον, όλοι όσοι δηλώνουν άθεοι, είτε ακολούθησαν συνειδητά την αθεϊα είτε την ακολούθησαν γιατί νομίζουν ότι έτσι θα γίνουν γ@μάτοι και καυλάντηδες και θα τους κοιτάζουν όλοι οι άλλοι με δέος, αντιμετωπίζονται κάτι το ξεχωριστό (με την θετική σημασία όμως).

Από όλα αυτά, βγάζω λοιπόν το συμπέρασμα ότι η αθεϊα έχει γίνει τάση και αυτό είναι που με κάνει να ανησυχώ για τους όσους την ακολουθούν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Toν μηδενισμο απο πλευράς του Τσιπουρίου που τον ειδες δε βλεπω...

Η απαντηση στο πως θα μειωθουν τα προβατα ειναι απλή : μορφωση, παιδεια,ενημερωση,καλλιεργεια. Μπας και ξεσηκωθουμε ολοι παρεα, γιατι ενας κουκος δε φερνει την ανοιξη. (οπως λενε και οι ειδικοι, χρειαζεται να φτασουμε critical mass).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Τσιπουρο, το θέμα είναι τι είναι σήμερα ο Χριστιανισμός, όχι τι ήταν όταν πρωτοξεκίνησε. Τότε που ξεκίνησε ήταν και προοδευτική ιδεολογία, συγκρινόμενη με το τι κυκλοφορούσε τότε. Θα την έλεγες και σήμερα προοδευτική;
Ομοίως και οι περισσότεροι σημερινοί άθεοι δεν έχουν και πολλή σχέση με το Μάρξ και το Νίτσε.

Πάντως πολλοί έφηβοι ασπάζονται καθώς μεγαλώνουν διάφορες ιδεολογίες για λάθος λόγους. Δεν το θεωρώ λόγο ανησυχίας, μιας και σπανίως παραμένουν σε αυτές και κατά την τρίτη δεκαετία της ζωής τους για τους ίδιους λόγους. Καλό είναι να εξερευνούν διάφορες ιδεολογίες και να καταλήγουν σε αυτή που τους ταιριάζει όταν ωριμάσουν. Επικίνδυνο θα ήταν το αντίθετο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Μα το θέμα είναι το ότι ακολουθούν μια ιδεολογία χωρίς να την ψάχνουν... Σε αυτό αναφερόμουν και στο πρώτο μου post...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Τσίπουρε έχω προσέξει ότι έχεις ένα θεματάκι με αυτούς που εσύ αποκαλείς πρόβατα- είτε αναφέρεσαι σε άτομα που ακολουθούν μία τάση ιδεολογική ή άλλη, είτε αναφέρεσαι στους βολεμένους κ.ο.κ.
Ως προς αυτό, θα ήθελα να σου πω και μην το παρεξηγήσεις, ότι καθένας μας έχει το δικαίωμα να κάνει τις επιλογές του και αυτές, εφόσον δεν επηρεάζουν κάποιον άλλο είναι θέμα αποκλειστικά και μόνο δικό του. :) Το ότι εσύ είσαι έτσι (ή εγώ ή ο οποιοσδήποτε), δε μας δίνει το δικαίωμα να βγαίνουμε και να κρίνουμε τις επιλογές των άλλων. Στα λέω αυτά επειδή το ύφος που χρησιμοποιείς σε αυτά τα ποστ σου με ξενίζει λιγάκι, είναι λίγο ...απαξιωτικό, και δεν πρέπει. :)
Φιλικά όλα αυτά.

Όσον αφορά το συγκεκριμένο θέμα, πράγματι συμβαίνει αυτό το οποίο παρατηρείς. Θυμάμαι στο σχολείο, και πολύ πιο έντονα στη Γ Λυκείου, μας έλεγαν οι καθηγητές το πρωί "ποιος θα πει την προσευχή;" και όλοι ντρέπονταν να την πουν, όχι με την έννοια της συστολής (:redface:), αλλά με την έννοια της πραγματικής ντροπής. Και μου φαινόταν τόσο προσποιητό όλο αυτό, γιατί γενικά τα παιδιά στο σχολείο μου ένα υφάκι το είχαν. Και δύο μη σου πω! Και είμαι πεπεισμένη ότι το έκαναν μόνο και μόνο επειδή φοβόντουσαν μην τους αποκαλέσει κανείς αυτό που λέμε "του κατηχητικού"... :worry:
Δεν ξέρω αν μπορώ να εκφέρω γνώμη για μεγαλύτερο σύνολο ανθρώπων, επειδή γενικά τα άτομα του σχολείου μου δεν αποτελούν αντιπροσωπευτικό δείγμα, παρόλο που προέρχονταν από διάφορες "κοινωνικές τάξεις". Προσπαθούσαν να ταιριάξουν σε αυτό το στυλάκι και τη νοοτροπία των πλουσίων, κάτι που ανέκαθεν μου έσπαγε τα νεύρα. Τέλος πάντων, η αθεία έχει γίνει πράγματι "μόδα" και αναρωτιέμαι αν και αυτό ακόμα αμφισβητείται, τι άλλο μας έχει μείνει...

πς. προσωπικά ασπάζομαι το Χριστιανισμό, και δεν έχω κανέναν λόγο να ντραπώ γι αυτό ή να το κρύψω... παρόλο που γενικά μπορεί να μη συμφωνώ με διάφορα που ως θρησκεία πρεσβεύει, πιστεύω και αυτό μου δίνει δύναμη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Αν κάνεις την ερώτηση "Γιατί είσαι Χριστιανός;" στην αντίστοιχη μερίδα ατόμων, δε θα πάρεις πάνω κάτω τις ίδιες απαντήσεις; :P

Την τάση προς την αθεϊα τη βρίσκω πολύ θετική, ακριβώς για το λόγο ότι της επιτρέπεται τελικά να δημιουργηθεί. Η "επιπόλαιη" αθεϊα μπορεί να θεωρηθεί και ίση με την "επιπόλαιη" πίστη (χωρίς εσωτερική αναζήτηση κ.τ.λ. ) στην επικρατούσα θρησκεία και συνεπώς άμα είναι να κατηγορήσουμε κάτι, αυτό θα έπρεπε να ήταν η επιπολαιότητα γενικά και όχι η κατεύθυνση του ατόμου (αθεϊα ή μη).

Αρχική Δημοσίευση από Tsipouro:
Σε αυτό το σημείο, ξεκαθαρίζω πως ούτε κατά της αθεϊας τάσσομαι, ούτε κατά της οποιαδήποτε πίστης, αρκεί αυτή αφενώς μεν να υιοθετείται και να ακολουθείται από κάποιον συνειδητά, αφετέρου το άτομο αυτό να έχει ασπαστεί αυτή την πίστη/ιδεολογική βάση επειδή τον εκφράζει και αφού την έχει μελετήσει και λίγο. Τάσσομαι εναντίων όσων ακολουθούν μια πίστη/πεποίθηση/ιδεολογία/όπως θέλετε πείτε το, επειδή είτε έγινε τάση, είτε την ακολούθησαν απερίσκεπτα.
Άρα θα έπρεπε να ταχθείς και κατά της επιβολής θρησκειών (που αποτελεί συχνότερο φαινόμενο από τις "τάσεις" αθείας). Αυτό που θέλω να πω είναι ότι βρίσκω λίγο άκυρο να ανοίγεται ένα topic που να τάσσεται κατά μόνο της μίας πλευράς :P
Πολλοί λοιπόν είναι αυτοί που κυρίως κατά την εφηβική τους ηλικία, υιοθετούν την αθεϊα σαν ιδεολογική βάση. Άλλοι λόγω επιρροών από το κοντινό τους περιβάλλον, άλλοι (οι περισσότεροι) επειδή βλέπουν φίλους και συμμαθητές τους να δηλώνουν άθεοι, άλλοι επειδή νομίζουν ότι είναι φλωριά το να πιστεύεις σε κάποια από τις παραδεδεγμένες θρησκείες π.χ. χριστιανισμό. Και ένα πολύ μικρό ποσοστό να ακολουθεί την αθεϊα αφού πρώτα έκαναν την πνευματική τους αναζήτηση και μελέτησαν το θέμα αφιερώνοντας αρκετό χρόνο.
Αντίστοιχα και για τον θεϊσμό.
Όταν εγώ και άλλα άτομα μεγαλύτερα από εμένα ψαχνόμαστε ακόμα πάνω στο θέμα και θα συνεχίσουμε να ψαχνόμαστε μέχρι να οδηγηθούμε σε αυτό που πραγματικά μας εκφράζει, πάει ο κάθε πεοκούδουνος από τα 12 του και δηλώνει την οποιαδήποτε πίστη επειδή "έτσι πρέπει!".
Εγώ πάντως δεν έχω δει ποτέ 12χρονο να δηλώνει την όποια πίστη μετά από εσωτερική αναζήτηση :P

Βρίσκω πολύ αυστηρό να κατηγορούμε άτομα μικρής ηλικίας για κάτι τέτοιο.
Επειδή τυχαίνει να έρχομαι αρκετά σε επαφή με τέτοιες ηλικίες και να διαβάζω τις απόψεις τους, έχω διαπιστώσει ότι οι περισσότερες από αυτές είναι επιφανειακές σύμφωνα με όσα έχουν ακούσει από το περιβάλλον τους. Θέλοντας λοιπόν να δείξουν ότι έχουν στοιχειοθετήσει άποψη, αυτά που έχουν ακούσει, τα αναπαράγουν κατ' απόλυτο τρόπο και με σχετικό ύφος σιγουριάς.
Είναι καθαρά θέμα ηλικίας. Τα άτομα μικρής ηλικίας δεν έχουν συνθέσει ακόμα τα κατάλληλα εφόδια για να σχηματίσουν άποψη σε τόσο "προχωρημένα" θέματα. Πρόβλημα θα ήταν αν κάθονταν ανενεργά και δήλωναν "είμαι μικρός για να έχω άποψη" :P


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gilaki

Νεοφερμένος

Η gilaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
χμμμ το αιωνιο θεμα...

δεν ξερω αν η αποψη μου και το βιωμα μου θα συμβαλουν στην κουβεντα...να βοηθησω ομως αναφεροντας το παραδειγμα της Ολλανδιας
Μια παραδοσιακα Χριστιανικη χωρα που πλεον εχει 40% επισημα αθεους πολιτες...και το υπολοιπο 60% μοιραζεται σε 6-7 θρησκειες...ενας πολυ γλυκος και ανοιχτομυαλος λαος με διαφορετικους αλλα δυνατους κοινωνικους δεσμους...σιγουρα ποιο δυνατους απο αλλους Χριστιανικους λαους

βεβαια πολλοι Ελληνες θα πουν ελα μωρε...αυτοι παντρευουν τους πουστιδες...και εγω απαντω...οκ και οι Ελληνες φιλακιζουν τα ΑΜΕΑ στα σπιτια τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Τσίπουρε έχω προσέξει ότι έχεις ένα θεματάκι με αυτούς που εσύ αποκαλείς πρόβατα- είτε αναφέρεσαι σε άτομα που ακολουθούν μία τάση ιδεολογική ή άλλη, είτε αναφέρεσαι στους βολεμένους κ.ο.κ.
Ως προς αυτό, θα ήθελα να σου πω και μην το παρεξηγήσεις, ότι καθένας μας έχει το δικαίωμα να κάνει τις επιλογές του και αυτές, εφόσον δεν επηρεάζουν κάποιον άλλο είναι θέμα αποκλειστικά και μόνο δικό του. :) Το ότι εσύ είσαι έτσι (ή εγώ ή ο οποιοσδήποτε), δε μας δίνει το δικαίωμα να βγαίνουμε και να κρίνουμε τις επιλογές των άλλων. Στα λέω αυτά επειδή το ύφος που χρησιμοποιείς σε αυτά τα ποστ σου με ξενίζει λιγάκι, είναι λίγο ...απαξιωτικό, και δεν πρέπει. :)
Φιλικά όλα αυτά.
Καλυψώ, όχι μόνο σέβομαι, αλλά και υπερασπίζομαι το δικαίωμα του καθενός να κάνει τις επιλογές του. Δυστυχώς, υπάρχουν κάποια πράγματα που δε μου αρέσουν. Όπως σε άλλους φαίνεται άσχημο το να είναι κάποιος π.χ. gay, έτσι σε μένα φαίνεται άσχημο το να νομίζει κάποιος ότι είναι μέγας γ***στερος μόνο και μόνο επειδή είναι βολεμένος ή επειδή κάνει καγκουριές και την βλέπει "και καλά" γι' αυτό. Όπως σε μένα δεν αρέσουν αυτοί και τους λέω μηδενικά και κάγκουρες, έτσι και σε αυτούς δεν αρέσω εγώ και λένε διάφορα για μένα. Αν αρέσαμε σε όλους και αν μας άρεσαν όλοι, τότε δε θα είμασταν άνθρωποι, αλλά κάτι το πολύ μεγαλύτερο. :) Σαφώς και ξέρω ότι αυτό είναι λάθος, σαφώς και γνωρίζω τα ελαττώματά μου και προσπαθώ να τα διορθώσω. Αλλά δεν μπορούμε να είμαστε τέλειοι σε όλους τους τομείς, δυστυχώς.

Δεν βάζω όλους τους ανθρώπους όμως στο ίδιο τσουβάλι. Υπάρχουν άτομα που έχουν γνωρίσματα που μου αρέσουν αλλά και γνωρίσματα που δε μου αρέσουν. Και κάποιοι φίλοι μου έτσι είναι. Και παρότι έχουν και τα όσα δε μου αρέσουν και τσακωνόμαστε μερικές φορές γι' αυτό, είμαστε πολλά χρόνια φίλοι, τους εμπιστεύομαι και με εμπιστεύονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Θα γενικεύσω λίγο τη συζήτηση για να καταλάβεις τον στόχο του topic.

Ίσως να είναι ιδέα μου, αλλά επειδή μου φαίνεται ότι κόλλησες λίγο στην αθεϊα, τα όσα γράφω χαρακτηρίζουν λίγο πολύ την οποιαδήποτε ιδεολογία, εφόσον αυτή σταματήσει να ακολουθείται μέσω της πνευματικής αναζήτησης και ακολουθείται επειδή έγινε τάση.

H αθεία έπαψε να'ναι μόδα και τάση εδώ και πολλά χρόνια. Πάρε ως παράδειγμα ότι μετά την πτώση των υπαρκτών-ανύπαρκτων κομμουνιστών, οι Ρώσοι αλλά και μεγάλες μάζες ανθρώπων το'ριξαν ξανά στο σταυροκόπημα και στην βίβλο (δυστυχώς και στη μαφία και στα ναρκωτικά).
Από αυτή την άποψη, ο σημερινός άθεος, ειδικά ο νέος, που καταφέρνει να προσπεράσει το θέμα πίστη σφυρίζοντας αδιάφορα, χωρίς όμως να καταφύγει σε άλλο "ναρκωτικό", είναι ο κατεξοχήν αντισυμβατικός και αυτονομημένος τύπος. Το πρόβλημα είναι ότι οι εναπομείναντες άθεοι δεν προσπερνούν την πίστη σφυρίζοντας αδιάφορα, αλλά προπαγανδίζουν την αθεία κι έτσι παίζουν το παιχνίδι των "πιστών". Αναρωτιέμαι τι θα γινόταν αν είχαν στα χέρια τους την εξουσία των παλιών Σοβιετικών που πριν την κατάρευση του υπαρκτού-ανύπαρκτου σοσιαλισμού, είχαν επιβάλλει με τυραννικό τρόπο την αθεία στην άλλοτε ακμάζουσα Αυτοκρατορία τους (μέχρι και Ναό της Αθείας είχαν χτίσει).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ως προς αυτό, θα ήθελα να σου πω και μην το παρεξηγήσεις, ότι καθένας μας έχει το δικαίωμα να κάνει τις επιλογές του και αυτές, εφόσον δεν επηρεάζουν κάποιον άλλο είναι θέμα αποκλειστικά και μόνο δικό του. :) Το ότι εσύ είσαι έτσι (ή εγώ ή ο οποιοσδήποτε), δε μας δίνει το δικαίωμα να βγαίνουμε και να κρίνουμε τις επιλογές των άλλων. Στα λέω αυτά επειδή το ύφος που χρησιμοποιείς σε αυτά τα ποστ σου με ξενίζει λιγάκι, είναι λίγο ...απαξιωτικό, και δεν πρέπει. :) Φιλικά όλα αυτά.
Kalypso φιλικα θα ηθελα κι εγω να πω, για το 1ο υπογραμισμενο : πιστευεις οτι οι βολεμενοι δεν επηρεαζουν εστω εμμεσα άλλους ; Και για το 2ο υπογραμισμενο : το δικαιωμα να κρινουμε και να λεμε τη γνωμη μας το εχουμε συνταγματικά, και ηθικα και τιποτε δεν πρεπει ποτε να το υποβιβασει σε 2ης αξιας αγαθο. Το αν θα το κανει ο καθενας και πως, ειναι μια επιλογη του που εχει να κανει με τις διαπροσωπικες του σχεσεις και την εικονα που θελει να δειχνει :)

Παντως δεν εχω παρατηρησει οι αθεοι να επιδεικνυουν τασεις προπαγανδας και προσυλητισμου, του βαθμου των πιστων.

Και θα ελεγα οτι ο αθεισμος ειναι μου φερνει και μια γευση απαισιοδοξιας...προτιμω να εναρμονιζομαι εκ του φυσικου, με την πραγματικοτητα του οτι ο ανθρωπος ψαχνεται ακομα στο θεμα και αγνοει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Και θα ελεγα οτι ο αθεισμος ειναι μου φερνει και μια γευση απαισιοδοξιας...προτιμω να εναρμονιζομαι εκ του φυσικου, με την πραγματικοτητα του οτι ο ανθρωπος ψαχνεται ακομα στο θεμα και αγνοει.

συμφωνω απολυτως...
Και θα ελεγα οτι ο αθεισμος ειναι μου φερνει και μια γευση απαισιοδοξιας

και μοναξιας απόλυτης...ότι δεν υπαρχει τιποτα εκει έξω μονο ο άνθρωπος...
Μου μοιαζει παρακμιακη μηδενιστικη ως άποψη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loukianos

Νεοφερμένος

Ο Λουκας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Καναδάς (Αμερική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Για την διερευνηση των αιτιων, που συμβαλλουν στο εκτεταμενο και επεκτεινομενο φαινομενο της «αθειας», «Αθρησκειας», ειναι αναγκαιο να εξετασουμε τους λογους που οδηγουν τους ανθρωπους, ασχετως ηλικιας, σε τετοιου ειδους δραστικες τοποθετησεις.
Ειμαι της γνωμης,, πως ενας απο τους βασικους λογους που οδηγει στην «Αθεια», «Αθρησκεια», ειναι και η αδυναμια των υπαρχουσων θρησκειων, να πεισουν τους παραδοσιακους οπαδους των, αφενος μεν για την υπαρξη θεικης Οντοτητος., αφεταιρου δε για την μαρκα της Οντοτητος αυτης. Ποιο ειναι αληθες, το Πανθεον των Αιγυπτιων, Ινδοιστων η των αρχαιων Ελληνων, με τους ιδιομορφους δογματισμους των, η οι μονοθειστικες οντοτητες , με τις εξαιρεσεις και τις αιρεσεις, που προεκυψαν τους τελευταιους αιωνες;
Πιστευω, πως ανεξαιρετως, οποιαδηποτε ιδεολογοα, δογματισμος η πιστη, για να επιζησει, απαιτουνται αγελες προβατων.
Δεν υπαρχουν σωστες η λανθασμενες ιδεολογιες, δογματα και πιστεις, απλως υπαρχουν. Δικαιολογουνται μονον στην υποκειμενικοτητα τους.
Η απαιτουμενη επαληθευση αυτων, βασιζομενη στην αντικειμενικη ερευνα προς αποδειξη των, τις καθιστα αληθειες, ετσι δε ξεφευγουν απο τον χωρο τυρανιας δοξασιων και υπεισερχονται στον χωρο της πραγματικοτητας. Τοτε μονον ο ανθρωπος θα σταματησει να λεει , πως πιστευει στον θεο αλλα πως γνωριζει τον θεο. Τεραστεια διαφορα μεταξυ πιστευω και γνωριζω.
Πολλοι ανθρωποι τεινουν προς τον «Αθεισμο», λογω της ανα τους αιωνες αδυναμια των να αποδειξεουν την υπαρξη θεικης οντοτητος και οχι επειδη:

"Ε όχι χριστιανός θα 'μαι ρε μ*λ*κα!" η
"Δεν υπάρχει θεός, αν υπήρχε δεν θα υπήρχε δυστυχία στον κόσμο..." η
"Πιστεύω στην επιστήμη/στον άνθρωπο.
Το να ασπαζεται καποιος την μια η την αλλη πιστη η ιδεολογια συνειδητα, επειδη τον εκφραζει και την εχει λιγο μελετησει, δεν την καθιστα σωστη και ουτε τον βγαζει εξω απο την αγελη προβατων. Εχω δυσκολια να διακρινω ενα προσωπο, χωρις νοητικες ασταθειες, που πιστευει ασυνειδητα. Το καθε μελος, οποιασδηποτε αγελης προβατων, ακολουθει την μια η την αλλη ιδεολογια επειδη κατα καποιον τροπο τον εκφραζει, αλλοιως θα γινοταν οργανο μιας αλλης ιδεολογικης παραταξης η θα ανεξαρτοποιητο, απελευθερονοντας τον εαυτον του απο το συνδρομο της αγελης προβατων.
Μενω εκπληκτος διαβαζοντας την τοποθετηση του κυριου Τσιπουρου,

«το γιατί αυτά τα πρόβατα ακολουθούν αυτή την ιδεολογία και το πως θα μπορέσουμε να ξυπνήσουμε αυτά τα πρόβατα.»

Ποιοι ειναι αυτοι και με ποιο δικαιωμα θελουν να επιβαλλουν στα αλλα προβατα τις ιδεολογιες των, για να τα ξυπνησουν. Εχουν μηπως πιστοποιητικα ορθωτητος εξουρανου; Εαν ετσι ας τα παρουσιασουν.
Δεν υπαρχουν στοιχεια προς αποδειξη του ισχυρισμου, πως οι νεοι αποτελουν το μεγαλυτερο μερος των Αθεων,υπαρχουν ομως αρκετα στοιχεια που αποδεικνυουν πως ο μεγαλυτερος αριθμος Αθειστων ειναι προχωρημενης ηλικιας. Νομιζω πως ο χαρακτηρισμος των νεων, ως περισσοτερο αθεους, ασχετως του αριθμου των, ειναι ατυχης, γιατι δεν ασχολειται με την ορθωτητα η μη της Αθειστικης τοποθετησης, αλλα με τον τελειως ασχετον ηλικιακον χαραχτηρισμον.
Ενα αλλο σημειο, αξιον αναφορας, ειναι το ιστορικο γεγονος, πως η πληθωρα των εγκληματων κατα της ανθρωποτητος διεπραχθησαν απο «αγελες προβατων», που συνειδητα ακολουθουσαν ιδεολογιες που τους εξεφραζαν. Οσον δε αφορα τον μεσαιωνικο σκοταδισμο, δεν θα πω τιποτε, αφου τα πληγματα που επεφερε στην ανθρωποτητα γινονται ακομη και στην σημερινη μας εποχη αισθητα.
Μπορει καποιος να μου εξηγησει πως ταυτιζεται η «Αθεια» με τον μηδενισμο? Οπως αναφερει ο κυριος Τσιπουρος;

«Τέλος, όλα αυτά τα πρόβατα τυγχάνει να είναι άτομα πολύ νεαρά που ακολουθούν απερίσκεπτα την οποιαδήποτε τάση. Επιπλέον, πολλοί είναι αυτοί που ακολουθούν ακραίες ιδεολογίες που προστάζουν την υιοθέτηση της αθεϊας (π.χ. Μηδενισμό).»

Με ενθαρρυνει το γεγονος πως οι νεοι μας, εχουν φθασει σε τετοιο σημειο νοητικης εξεληξης, που αρχισαν να αμφισβητουν ολα τα ταμπου των προηγουμενων εκατονταετηριδων, ακολουθοντας την συμβουλη του Σωκρατη, να μην δεχομαστε οτιδηποτε αβασανιστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Τα τελευταία 3 χρόνια (κυρίως), ακούω αρκετά έφηβα και νεαρά άτομα (αναφέρομαι σε ηλικίες 13-26) να δηλώνουν άθεοι. Αν τους ρωτήσεις "γιατί είσαι άθεος", τις περισσότερες φορές σου απαντούν κάτι από τα παρακάτω:
α) "Ε όχι χριστιανός θα 'μαι ρε μ*λ*κα!"
β) "Δεν υπάρχει θεός, αν υπήρχε δεν θα υπήρχε δυστυχία στον κόσμο..."
γ) "Πιστεύω στην επιστήμη/στον άνθρωπο."

Το ξεκαρδιστικό της υπόθεσης είναι ότι για να δηλώσεις άθεος, έχεις ΠΡΩΤΑ αποδεχτεί την ύπαρξη του...θεού!
Ε, μετά να μη θέλει ο...."πιστός" να μάθει και τον...λόγο;
Ο παραλογισμός σε όλο του το μεγαλείο!!!! Κάτι σαν συζήτηση κωφών σε καφενείο της μεταπολεμικής ελλάδας!

Κάτι τέτοια έβλεπε ο θεός και μετά την δημιουργία του κόσμου δεν επενέβη ξανά στις ανθρώπινες....υποθέσεις!
Αμήν! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top