Ξενομανία

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Realnews - Η ΑΛΗΘΙΝΗ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ, ως γνωστό(;) είναι η "εφημερίδα του Χατζηνικολάου" και ως αναγνώστης, πολίτης αυτής της χώρας(της Ελλάδας εννοώ) και "πολιτικό ον"( με την "ευρεία έννοια του όρου"), αναρρωτιέμαι: Γιατί "Realnews"; Απευθύνεται, βασικά, σε Ελληνο-εγγλέζους και Ελληνο-αμερικανούς αναγνώστες; Μπορεί κάποιος να μου δώσει μία απάντηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Μαλλον ειναι "πιασαρικα" τα αγγλικα...η ξενομανια μας ειναι η ριζα του κακου...:)
Ειμαι της αποψης, οτι μας πλασαρουν, οχι αυτο που θελουν, αλλα αυτο που γνωριζουν οτι εμεις θελουμε...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Και πώς ακριβώς γνωρίζουν τι είναι αυτό που θέλουμε αφού οι ίδιοι διαμορφώνουν την κοινή γνώμη; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Συγγνωμη, αλλα η ξενομανια μας καλλιεργειται πρωτα μεσα στην οικογενεια μας και μετα σιγονταρει και η λοιπη κοινωνια...Οταν πχ ο Ελληνας εκτιμαει περισσοτερο τα ξενα προιοντα απο τα εγχωρια τα οποια και πληρωνει οσο-οσο, πως μετα αναρωτιομαστε για ποιο λογο ο οποιος Χατζηνικολαου δινει ξενο ονομα στην εφημεριδα του...?!
Καλως ή κακως σε πολλους, αν οχι στους περισσοτερους, αρεσει περισσοτερο το ξενο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Realnews - Η ΑΛΗΘΙΝΗ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ, ως γνωστό(;) είναι η "εφημερίδα του Χατζηνικολάου" και ως αναγνώστης, πολίτης αυτής της χώρας(της Ελλάδας εννοώ) και "πολιτικό ον"( με την "ευρεία έννοια του όρου"), αναρρωτιέμαι: Γιατί "Realnews"; Απευθύνεται, βασικά, σε Ελληνο-εγγλέζους και Ελληνο-αμερικανούς αναγνώστες; Μπορεί κάποιος να μου δώσει μία απάντηση;

Γιατί είναι και θέμα μάρκετιγκ ντιαρ...
Στο γυμνάσιο είχαμε ένα μάθημα, Τεχνολογία θυμάμαι λεγόταν, στο οποίο παίρναμε και καλά ρόλους διευθυντών σε μία μεγάλη επιχείρηση-βιομηχανία-εργοστάσιο κλπ.
Τέλος πάντων, όλοι είχαν δώσει στις φίρμες τους ονόματα μη-ελληνικά, με προτίμηση στα Αγγλικά ή και τα Γαλλικά (υπήρχε πχ. ένα πρότζεκτ για εργοστάσιο σοκολατοποιίας :))

Όταν ακούς ένα όνομα Αγγλικό, Γαλλικό, Γερμανικό, το ταυτίζεις με αξιοπιστία, εγκυρότητα, κυρίως επειδή οι Έλληνες είμαστε άνθρωποι που σκεφτόμαστε έτσι. Όταν όμως έχεις μία μονάδα παραγωγής γιαουρτιού, φυσικά και θα δώσεις Ελληνικό όνομα, επειδή έτσι κάνουμε τον συνειρμό ότι Ελληνικό= παραδοσιακό
Οι εφημερίδες όμως, πιστεύω εμπίπτουν στην πρώτη κατηγορία- ακούμε τον Αγγλικό τίτλο και μας παραπέμπει σε CNN και δε συμμαζεύεται :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

Καλως ή κακως σε πολλους, αν οχι στους περισσοτερους, αρεσει περισσοτερο το ξενο....
E το ξένο... έχει άλλη γλύκα :P

Κατά τα άλλα δε μου κάνει καθόλου εντύπωση.
Εδώ βλέπεις άτομα να μιλάνε ελληνικά και να κοπανάνε και αγγλικές εκφράσεις στο ενδιάμεσο για να το κάνουν πιο σικ, η εφημερίδα μας ξαφνιάζει που σα στόχο έχει να πουλήσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Η αληθεια ειναι οτι αρκετες αγγλικες εκφρασεις εχουν παρεισφρυσει στον καθημερινο προφορικο μας λογο...Ακομα και εγω χρησιμοποιω εκφρασεις ξενες, ειτε ειναι αγγλικες ειτε γερμανικες, απο τη στιγμη που καθημερινα τις μιλαω και ερχομαι σε επαφη και με τις δυο, λογω δουλειας...
Ομως το να το κανεις, ειτε γιατι το θεωρεις κομψο ειτε γιατι πιστευεις οτι σου προσδιδει το κατιπαραπανω, ειναι το λιγοτερο θλιβερο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
... ειναι το λιγοτερο θλιβερο...
Στην περίπτωση μάλιστα αυτής της νέας εφημερίδας, το θλιβερό δεν έγκειται μόνον στην όποια "αγγλολαγνεία" του όποιου Χατζηνικολάου, αλλά στην ελληνική προέκταση του τίτλου της " Η ΑΛΗΘΙΝΗ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ"... Δηλαδή, οι υπόλοιπες (μόνον) είναι "ΟΙ ΨΕΥΤΙΚΕΣ"; Κάπου νομίζω ότι μπάζει το μάρκετινγκ, αυτής της νέας εφημερίδας...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Προφανως ο εκδοτης της θελει να πεισει αρχικα μεσω του ονοματος περι της "αληθειας" που θα χαρακτηριζει και το περιεχομενο της...κατι σαν το "αληθινα ψεματα"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Στην περίπτωση μάλιστα αυτής της νέας εφημερίδας, το θλιβερό δεν έγκειται μόνον στην όποια "αγγλολαγνεία" του όποιου Χατζηνικολάου, αλλά στην ελληνική προέκταση του τίτλου της " Η ΑΛΗΘΙΝΗ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ"... Δηλαδή, οι υπόλοιπες (μόνον) είναι "ΟΙ ΨΕΥΤΙΚΕΣ"; Κάπου νομίζω ότι μπάζει το μάρκετινγκ, αυτής της νέας εφημερίδας...:whistle:

Δεν μπάζει, απλά είναι και αυτό μια τεχνική μάρκετιγκ- αυτή της υπερβολής :)

Σκέψου άλλη εφημερίδα πχ. το καρφί- ο τίτλος της τι συναισθήματα σου δημιουργεί; Γιατί εκεί κυρίως στοχεύει το μάρκετινγκ- στο συναίσθημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
αναρρωτιέμαι: Γιατί "Realnews"; Απευθύνεται, βασικά, σε Ελληνο-εγγλέζους και Ελληνο-αμερικανούς αναγνώστες; Μπορεί κάποιος να μου δώσει μία απάντηση;
Θυμάμαι μια θεια του άντρα μου. Μου περίγραφε περήφανη (με υφος α λα :pfff:) τα νιάτα της: «ήταν όμορη κοπέλα και... ντινόταν μόνο σε μπουτίκ με αγγλικά και ιταλικά ρούχα»…


Είναι πιο εύκολο, σίγουρο και γρήγορο να πουλάς με αμπαλάζ αξιοπιστίας ξένων εφημερίδων παρά να κτίσεις την αξιοπιστία μιας ελληνικής εφημερίδας (χρονοβόρα διαδικασία).
Πιστεύω ότι από άποψη μάρκετινγκ η εφημερίδα Realnews είχε υπόψη δυο παράγοντες: η λατρεία του Έλληνα για το «ξένο ρούχο» και η δυσπιστία προς την αντικειμενικότητα του ελληνικού τύπου.
Ειδικά μετά το σκάνδαλο «Θέμα», είναι πολύ δύσκολο να πείσουν ότι δεν υπάρχουν συμφέροντα στη μέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Πάντως συγκεκριμένα για την χρήση αγγλικών/ξένων γλωσσών σε ονόματα προϊόντων κι επιγραφές, νομίζω σημαντική είναι κι η ''συναισθηματική απόσταση'' που παίρνει κάποιος που δεν έχει την γλώσσα αυτή σαν μητρική. Αλλιώς θα κρίνεις το μανάβικο ''Φρέσκα κι Υγιεινά'' κι αλλιώς το ''Fresh and Healthy'' (υπάρχει στην γειτονιά μου).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Πάντως συγκεκριμένα για την χρήση αγγλικών/ξένων γλωσσών σε ονόματα προϊόντων κι επιγραφές, νομίζω σημαντική είναι κι η ''συναισθηματική απόσταση'' που παίρνει κάποιος που δεν έχει την γλώσσα αυτή σαν μητρική. Αλλιώς θα κρίνεις το μανάβικο ''Φρέσκα κι Υγιεινά'' κι αλλιώς το ''Fresh and Healthy'' (υπάρχει στην γειτονιά μου).

Προσωπικά πιστεύω ότι το υπόβαθρο της ξενομανίας είναι το κόμπλεξ κατωτερότητας.



(δεν πιστεύω να παρεξηγείτε αυτό που λέω έτσι? Και εμένα μου ακούγεται καλύτερα.:P Το ερώτημα είναι γιατί?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ξεναγός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
Ίσως Ρουμάνα βλέπουμε εδώ κάτι που δε μας αρέσει...Το λες και πιο πάνω...Η αντικειμενικότητα στα Μ.Μ.Ε. είναι κάτι που θέλουμε όλοι αλλά τελευταία δυσπιστούμε για το αν υπάρχει...Πολλοί διαβάζουνε στο Ίντερνετ ειδήσεις από το BBC ή το CNN...Τα συγκεκριμένα κανάλια εκτός του ότι σου προσφέρουνε πιο ανοιχτό παράθυρο στον κόσμο από εδώ στην Ελλάδα όπου οι εξωτερικές ειδήσεις είναι περιορισμένες και μας ενδιαφέρει πιο πολύ ποιός είδε και ποιός έχει το dvd έχουνε εδώ και χρόνια δημιουργήσει ένα βαρύ όνομα στο χώρο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Προσωπικά πιστεύω ότι το υπόβαθρο της ξενομανίας είναι το κόμπλεξ κατωτερότητας.



(δεν πιστεύω να παρεξηγείτε αυτό που λέω έτσι? Και εμένα μου ακούγεται καλύτερα.:P Το ερώτημα είναι γιατί?)

Ίσως Ρουμάνα βλέπουμε εδώ κάτι που δε μας αρέσει...Το λες και πιο πάνω...Η αντικειμενικότητα στα Μ.Μ.Ε. είναι κάτι που θέλουμε όλοι αλλά τελευταία δυσπιστούμε για το αν υπάρχει...Πολλοί διαβάζουνε στο Ίντερνετ ειδήσεις από το BBC ή το CNN...Τα συγκεκριμένα κανάλια εκτός του ότι σου προσφέρουνε πιο ανοιχτό παράθυρο στον κόσμο από εδώ στην Ελλάδα όπου οι εξωτερικές ειδήσεις είναι περιορισμένες και μας ενδιαφέρει πιο πολύ ποιός είδε και ποιός έχει το dvd έχουνε εδώ και χρόνια δημιουργήσει ένα βαρύ όνομα στο χώρο...

Παρακολουθώ τη σχετική συζήτηση με εξαιρετικό ενδιαφέρον...επειδή ειλικρινά, αρχικά δεν πήγαινε ο νους μου, ότι θα έχει "και τέτοιες διαστάσεις, το ζήτημα" του θέματος. Αλλά η αξιαγάπητη φίλη μας Ρουμάνα, σα να διάβασε την "πρώτη σκέψη"-προτροπή, που είχα, πριν την προτείνω!
Είχα για πρώτη φορά στο χέρι μου τη συγκεκριμένη νέα εφημερίδα, κι αφού είχα διαβάσει τα πρώτα κείμενά της (ειδικά το άρθρο του Ν. Χατζηνικολάου...), ένιωθα ότι "κάτι δεν" μου άρεσε. Καί τότε για πρώτη φορά, καρφώθηκαν τα μάτια μου στο όνομά της. Το είδα "αρκετά νεο-ελιτίστικο" και, "προς κομπλεξικούς νεο-διεθνιστές"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top