ECDL vs. Πιστοποιήσεις της Microsoft

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Εγω οταν ειδα πως γινονται οι εξετασεις του ECDL απογοητευτικα ...

Οι επιτηρητής να βοηθάνε κανονικα τους εξαταζόμενος και τους αφηναν να βοηθούνται και μεταξη τους . Για εμενα τελειωσε ECDL ποτε δεν θα παω να δωσω... Ευχομαι στην microsoft να μην ειναι ετσι τα πραγματα


Θα σε απογοητεύσω...
Και στη Microsoft κάπως έτσι είναι...
Στο φροντηστήριο που δούλευα πέρισυ δίναμε πιστοποιήσεις microsoft και στις εξετάσεις γινόταν αυτό που είπες... (εντάξει δεν αφήναμε να μιλάνε μεταξύ τους, αλλά μια χείρα βοηθείας την δίναμε....)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Παντως απογοητευτικα ... Ξαθνικα ακουγα ατομα που ουτε καν τι ειναι browser να εχουν πιστωποιηση για internet ή καποια αλλα ατομα που νομιζαν οτι το office ειναι μαζι με τα windows να εχουν παρει access ή excel τρελαθηκα ... Τελικα μετα απο λιγακι ψάξιμο έμαθα οτι πεφτει Η αντιγραφη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannisvitara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giannisvitara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται CAD/CAM Designer και μας γράφει απο Λυκόβρυση (Αττική). Έχει γράψει 227 μηνύματα.
αυτα συμβαίνουν, μην παιρνείς για παράδειγμα τους ιντερνετοβιους σαν και μας που έχουμε το pc στο αιμα μας:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Βασικά το ECDL το χρειάζονται όσοι θέλουν να αποδείξουν ότι έχουν βασικές γνωσεις χειρισμού office για να κυνηγήσουν μια θέση στο δημόσιο ή ιδιωτικό.
Είχα σκεφτεί κι εγώ να το δώσω γιατί ναι μεν ξέρω πολύ καλό word& excel όμως τα έμαθα απο την καθημερινή χρήση και δεν είχα τίποτε να το πιστοποιεί.
Θεώρησα περιττό να χαλάσω χρόνο και χρήμα για να μην μάθω ουσιαστικά τίποτε παραπάνω.
Σκέφτομαι μόλις ξεμπλέξω λίγο να κοιτάξω στον ΟΑΕΔ όπου υπάρχουν επιδοτούμενα σεμινάρια για το ECDL (δεν ξέρω αν έχει και για μαθητές) αλλά για εργαζόμενους κι άνεργους έχει και θεωρώ ότι είναι προτιμότερο για κάποιον που γνωρίζει τα προγράμματα να ενταχθεί σε αυτά τα σεμινάρια μπορεί να σπαταλήσει τον χρόνο του μη μαθαίνοντας τίποτα νεο αλλά τουλάχιστον δεν θα πληρώσει (αντίθετα θα πληρωθεί ένα μικρό ποσό) και θα αποκτήσει το ECDL.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Θα σημφωνησω με την κελφτα ... τα λεφτα που ζητανε για τα φροντηστίρια ζητάνε αρκετά λέφτα, που νομιζω καποιον που ξερει απο την εμπειρία του το office ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
στον ιδιωτικό τομέα άντε να το θέλουν το ECDL υποψήφιοι/ες γραμματείς, που πάνε για πρώτη φορά να δουλέψουν...δεν μπορώ να φανταστώ καποιον με προϋπηρεσία, να του ζητούν πιστοποίηση office...
αν υπάρχουν τα επιδοτούμενα σεμινάρια, είναι πολύ καλή περίπτωση, πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
στον ιδιωτικό τομέα άντε να το θέλουν το ECDL υποψήφιοι/ες γραμματείς, που πάνε για πρώτη φορά να δουλέψουν...δεν μπορώ να φανταστώ καποιον με προϋπηρεσία, να του ζητούν πιστοποίηση office...
αν υπάρχουν τα επιδοτούμενα σεμινάρια, είναι πολύ καλή περίπτωση, πάντως.

To κακό σε πολλές εταιρείες είναι το εξής:αυτοί που επιλέγονται να διαλέξουν προσωπικό πολλές φορές δεν έχουν κι άμεση σχέση με το αντικείμενο του υποψηφίου.Όταν πρωτοέψαχνα για δουλειά δεν νομίζω να υπήρχε αυτό το πιστοποιητικό,τώρα όμως οι περισσότεροι πηγαίνουν να το πάρουν.Μην ξεχνάς πως πέρα απο εμάς εδώ μέσα υπάρχουν αρκετοί που δεν έχουν βγει στην αγορά εργασίας κι όταν θα βγουν μπορεί να μετράει οπότε γιατί να μην το έχουν;
Ουσιαστικά ας μην περιμένουν να μάθουν και πολλά απο το οποιοδήποτε σεμινάριο γιατί η διδασκαλία είναι επιφανειακή και οι εξετάσεις όπως τις περιγράψατε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
To κακό σε πολλές εταιρείες είναι το εξής:αυτοί που επιλέγονται να διαλέξουν προσωπικό πολλές φορές δεν έχουν κι άμεση σχέση με το αντικείμενο του υποψηφίου.
Γι' αυτό και γίνονται περισσότερες της μιας συνεντεύξεις...επίσης, αν η θέση είναι σημαντική (που πρέπει να είναι, αφού γίνεται συνέντευξη), δεν βάζουν άσχετο με το θέμα σε καμία περίπτωση, πιστεύω.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Μην ξεχνάς πως πέρα απο εμάς εδώ μέσα υπάρχουν αρκετοί που δεν έχουν βγει στην αγορά εργασίας κι όταν θα βγουν μπορεί να μετράει οπότε γιατί να μην το έχουν;
αυτό είπα κι εγώ..μόνο αν έχουν προϋπηρεσία, πιστεύω, ότι δεν τους είναι και πολύ απαραίτητο..σε όλες τις άλλες περιπτώσεις, ας το έχουν. Δεν χάνουν τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
Γι' αυτό και γίνονται περισσότερες της μιας συνεντεύξεις...επίσης, αν η θέση είναι σημαντική (που πρέπει να είναι, αφού γίνεται συνέντευξη), δεν βάζουν άσχετο με το θέμα σε καμία περίπτωση, πιστεύω.

Πίστευε και μη ερεύνα;) ;) ;) Μην ξεχνάς πως ζούμε στην Ελλάδα.:D
Σκέψου το αλλιώς,βγάλε απο το μυαλό σου τις μεγάλες εταιρείες και σκέψου πιο μικρές,ψιλοοικογενειακές ή τεσπα με λίγους υπαλλήλους.Εκεί συνήθως τις προσλήψεις τις κάνει ο ιδιοκτήτης ο οποίος μπορεί να ζητά γραμματέα αλλά ο ίδιος να είναι άσχετος απο η/υ.Οπότε βλέποντας τον μεν να έχει πιστοποίηση και τον δε όχι,ποιος νομίζεις ότι θα του φανεί (γιατί σε καμμιά περίπτωση δεν είναι)πιο αξιόλογος;
Φυσικά συμφωνούμε στο ότι δεν πρόκειται για κανένα αξιόλογο πιστοποιητικό(έχετε ακούσει κανέναν να μην το πήρε;) απλά διμιουργήθηκε για άλλους λόγους(it's all about money:( )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannisvitara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giannisvitara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται CAD/CAM Designer και μας γράφει απο Λυκόβρυση (Αττική). Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
αυτό είπα κι εγώ..μόνο αν έχουν προϋπηρεσία, πιστεύω, ότι δεν τους είναι και πολύ απαραίτητο..σε όλες τις άλλες περιπτώσεις, ας το έχουν. Δεν χάνουν τίποτα.

θα συμφωνησω, για εναν υποψηφιο χωρις προυπηρεσια ειναι ενα περισσοτερο προσον, για μενα π.χ. που βρισκομαι σ,αυτη τη φαση αυτο τον καιρο.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
To ecdl πάς απλά και το δίνεις? Μπορείς να εμφανιστείς σε ένα εξεταστικό κέντρο και δίνεις εξετάσεις δηλαδή? Υπάρχει καμια ιδέα σε τι σε εξετάζουν και αν αυτό περιλαμβάνει όλο το office (μέχρι και access) η κομμάτια του? Όποιος έχει δώσει ας με ενημερώσει γιατί ενδιαφέρομαι για την γυναίκα μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannisvitara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giannisvitara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται CAD/CAM Designer και μας γράφει απο Λυκόβρυση (Αττική). Έχει γράψει 227 μηνύματα.
βαδικά πασ σε ενα φροντιστηριο στυλ CARRIERA και λες θελω να δωσω το START ή το CORE ΕCDL ,βγάζεις καρτέλλα που στοιχίζει 65 euro, και σε βαζει στο προγραμμα της εξεταστικης, καθε ενοτητα ειναι 25 euro, το ECDL START έχει 3 ενοτητες(οποιες θελεις εσυ) και to ECDL CORE εχει και τις επτα (WORD,EXCEL,POWERPOINT,ACCESS,Πληροφορίες και επικοινωνίες,Χρήση Η/Υ και Διαχειριση Αρχείων, Βασικές εννοιεσ πληροφορικής)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giannisvitara:
βαδικά πασ σε ενα φροντιστηριο στυλ CARRIERA και λες θελω να δωσω το START ή το CORE ΕCDL ,βγάζεις καρτέλλα που στοιχίζει 65 euro, και σε βαζει στο προγραμμα της εξεταστικης, καθε ενοτητα ειναι 25 euro, το ECDL START έχει 3 ενοτητες(οποιες θελεις εσυ) και to ECDL CORE εχει και τις επτα (WORD,EXCEL,POWERPOINT,ACCESS,Πληροφορίες και επικοινωνίες,Χρήση Η/Υ και Διαχειριση Αρχείων, Βασικές εννοιεσ πληροφορικής)

Thanks! :) To έχεις πάρει εσύ ? αξίζει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannisvitara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giannisvitara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται CAD/CAM Designer και μας γράφει απο Λυκόβρυση (Αττική). Έχει γράψει 227 μηνύματα.
ναι εμαθα ACCESS ωστε να μπορώ να ατο αξιοποιήσω , τα άλλα τα ηξερα, αν έχεις ασχοληθει κυριως επαγγελματικα μπορεις να νατπεξελθεις στισ εξετασεις , δεν ειναι και κανονας απλα θέλει και εμπειρια που την αποκτασ μονος σου και καποια καθοδηγηση, εγω εκανα και μαθηματα, αν και τα ηξερα τα περισσοτερα, σιγουρα αξιζει, ειναι ενα πιστοποιητικό γνωσεων Η/Υ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giannisvitara:
ναι εμαθα ACCESS ωστε να μπορώ να ατο αξιοποιήσω , τα άλλα τα ηξερα, αν έχεις ασχοληθει κυριως επαγγελματικα μπορεις να νατπεξελθεις στισ εξετασεις , δεν ειναι και κανονας απλα θέλει και εμπειρια που την αποκτασ μονος σου και καποια καθοδηγηση, εγω εκανα και μαθηματα, αν και τα ηξερα τα περισσοτερα, σιγουρα αξιζει, ειναι ενα πιστοποιητικό γνωσεων Η/Υ;)

Δίκιο έχεις και εγώ έτσι το σκέφτομαι εγώ τα ξέρω για την γυναίκα μου το θέλω έχει μικρή εμπειρία και της έχω ξεκινήσει ιδιαιέτερα για να της τα μαθω εγώ τόσα χρόνια ασχολίας με τα pc τα ξέρω πάρα πολύ καλά όλα εκτός Access
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Πίστευε και μη ερεύνα;) ;) ;) Μην ξεχνάς πως ζούμε στην Ελλάδα.:D
Σκέψου το αλλιώς,βγάλε απο το μυαλό σου τις μεγάλες εταιρείες και σκέψου πιο μικρές,ψιλοοικογενειακές ή τεσπα με λίγους υπαλλήλους.Εκεί συνήθως τις προσλήψεις τις κάνει ο ιδιοκτήτης ο οποίος μπορεί να ζητά γραμματέα αλλά ο ίδιος να είναι άσχετος απο η/υ.Οπότε βλέποντας τον μεν να έχει πιστοποίηση και τον δε όχι,ποιος νομίζεις ότι θα του φανεί (γιατί σε καμμιά περίπτωση δεν είναι)πιο αξιόλογος;
Φυσικά συμφωνούμε στο ότι δεν πρόκειται για κανένα αξιόλογο πιστοποιητικό(έχετε ακούσει κανέναν να μην το πήρε;) απλά διμιουργήθηκε για άλλους λόγους(it's all about money:( )

όλοι μπορούν να το πάρουν αλλά το θέμα είναι σε πόσο καιρό, το έχω πάρει κι εγώ αλλά ξέρω άτομα που έδιναν 2 και 3 φορές την κάθε ενότητα όπως επίσης ένας έδωσε 7 φορές την Acces
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannisvitara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giannisvitara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται CAD/CAM Designer και μας γράφει απο Λυκόβρυση (Αττική). Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από bunny:
όλοι μπορούν να το πάρουν αλλά το θέμα είναι σε πόσο καιρό, το έχω πάρει κι εγώ αλλά ξέρω άτομα που έδιναν 2 και 3 φορές την κάθε ενότητα όπως επίσης ένας έδωσε 7 φορές την Acces

εε εντάξει, θα κοβότανε προφανώς γιατι δεν την ειχε διαβασει, εξαλου η access ειναι η πιο ευκολη,:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giannisvitara:
εε εντάξει, θα κοβότανε προφανώς γιατι δεν την ειχε διαβασει, εξαλου η access ειναι η πιο ευκολη,:confused:

δεν θα το έλεγα πως είναι η πιο εύκολη, εγώ σου μιλάω αντικειμενικά για κάποιο άτομο το οποίο δεν γνωρίζει πολλά απο οφις;) . όχι κάποιος που ασχολείτε συνέχεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannisvitara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giannisvitara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται CAD/CAM Designer και μας γράφει απο Λυκόβρυση (Αττική). Έχει γράψει 227 μηνύματα.
ελάτε ρε παιδιά δεν είναι τίποτα, δεν απαιτεί ιδιαίτερες δεξιότητες νομίζω, γνώμη μου έτσι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ειναι ισοδυναμα και τα 2. εχω παρει το IC3, που ειναι της microsoft. με τις (ΠΟΛΥ!) βασικες γνωσεις Η/Υ δε θα εχεις κανενα προβλημα να το παρεις, σιγουρο αυτο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top