Η γνώμη σας για την αυτοκτονία

Επιμηθέας

Δραστήριο μέλος

Ο Επιμηθέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 553 μηνύματα.
Φίλη Isiliel ευχαριστώ για το καλωσόρισμα:)
Θέλω να ξεκαθαρίσω ότι είμαι κατά της αυτοκτονίας.
'Οσο για τα όνειρα.
Μέχρι πόσα όνειρα μπορεί κάποιος να αντεξει να βλέπει να γίνονται σκόνη;
Όταν ξέρεις τον εχθρό σου μπορείς να βρείς τρόπο να τον αντιμετωπίσεις.
Όταν όμως έχει την ικανότητα να χρησιμοποιήσει ακόμα και συγγενείς και φίλους εναντίων σου,όταν μπορεί να σε αποκλείσει με διάφορους τρόπους απ΄την αγορά ερασίας, όταν έχει στρεβλώσει την εικόνα σου τόσο που να σε αποφεύγουν όλοι εκτός απο πρώην τρόφιμους φυλακών το έχεις χάσει το παιχνίδι.
Η αυτοκτονία δεν είναι ούτε εκδίκηση ούτε εγωιστική πράξη είναι το αποτέλεσμα σιωπηλής συναίνεσης κάποιων ανθρώπων στην εξόντωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Από την προσωπική μου εμπειρία, η ίδια η εξομολόγηση του προβλήματος, είναι λυτρωτική για όποιον βρει το θάρρος να την κάνει. Λες και μόλις ακούσεις τον εαυτό σου να βάζει σε λέξεις αυτό που σε προβληματίζει, το έχεις αποδυναμώσει... Πόσο μάλλον όταν αυτή σου η εξομολόγηση βρίσκει ανταπόκριση σε αυτιά και καρδιές που έχουν κι εκείνες πονέσει.
Αυτό φαντάζομαι, θα έκανε τον καθένα να αισθανθεί λιγότερο μόνος...

Εδώ έγκειται η έννοια της παθολογίας, Isiliel. Η κατάθλιψη δε σ'αφήνει να δεις τα πράγματα καθαρά και αυτό δεν υπόκειται στον έλεγχό σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Φίλη Isiliel ευχαριστώ για το καλωσόρισμα:)
Θέλω να ξεκαθαρίσω ότι είμαι κατά της αυτοκτονίας.
'Οσο για τα όνειρα.
Μέχρι πόσα όνειρα μπορεί κάποιος να αντεξει να βλέπει να γίνονται σκόνη;
Όταν ξέρεις τον εχθρό σου μπορείς να βρείς τρόπο να τον αντιμετωπίσεις.
Όταν όμως έχει την ικανότητα να χρησιμοποιήσει ακόμα και συγγενείς και φίλους εναντίων σου,όταν μπορεί να σε αποκλείσει με διάφορους τρόπους απ΄την αγορά ερασίας, όταν έχει στρεβλώσει την εικόνα σου τόσο που να σε αποφεύγουν όλοι εκτός απο πρώην τρόφιμους φυλακών το έχεις χάσει το παιχνίδι.
Η αυτοκτονία δεν είναι ούτε εκδίκηση ούτε εγωιστική πράξη είναι το αποτέλεσμα σιωπηλής συναίνεσης κάποιων ανθρώπων στην εξόντωση.

Εμένα αυτό που περιγράφεις μου ακούγεται περισσότερο σαν δολοφονία. Το να εκβιάζεις κάποιον με κάποιο τρόπο, δεν είμαι ειδική στα νομικά, λογικά όμως αποτελεί αξιόποινη πράξη.
Σε κάθε περίπτωση, αυτός που βιώνει κάτι τέτοιο πρέπει να ζητήσει βοήθεια. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επιμηθέας

Δραστήριο μέλος

Ο Επιμηθέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 553 μηνύματα.
Εμένα αυτό που περιγράφεις μου ακούγεται περισσότερο σαν δολοφονία. Το να εκβιάζεις κάποιον με κάποιο τρόπο, δεν είμαι ειδική στα νομικά, λογικά όμως αποτελεί αξιόποινη πράξη.
Σε κάθε περίπτωση, αυτός που βιώνει κάτι τέτοιο πρέπει να ζητήσει βοήθεια. :/:

Έτσι είναι αλλά!
Εκτός απ' τους συγγενείς,φίλους καί αστυνομία που τέθηκε το πρόβλημα και απλά:whistle:
από που αλλού;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Θέλω να ξεκαθαρίσω ότι είμαι κατά της αυτοκτονίας.
.................
Όταν ξέρεις τον εχθρό σου μπορείς να βρείς τρόπο να τον αντιμετωπίσεις.
Όταν όμως έχει την ικανότητα να χρησιμοποιήσει ακόμα και συγγενείς και φίλους εναντίων σου,όταν μπορεί να σε αποκλείσει με διάφορους τρόπους απ΄την αγορά ερασίας, όταν έχει στρεβλώσει την εικόνα σου τόσο που να σε αποφεύγουν όλοι εκτός απο πρώην τρόφιμους φυλακών το έχεις χάσει το παιχνίδι.
Η αυτοκτονία δεν είναι ούτε εκδίκηση ούτε εγωιστική πράξη είναι το αποτέλεσμα σιωπηλής συναίνεσης κάποιων ανθρώπων στην εξόντωση.

ΛΑΘΟΣ-ΘΑΛΟΣ-ΑΘΛΟΣ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Η γνώμη σας για την αυτοκτονία.
Ότι κάποιοι θα πρέπει να την εφαρμόσουν όσο είναι νωρίς! (Σύμφωνα με τα λεγόμενα του Μόνου ίσως να οδηγώ αυτούς τους κάποιους προς την αυτοκτονία. :P just joking)


Συμφωνώ σε γενικές γραμμές με το Μόνο στο ότι αρκετοί άνθρωποι ενδέχεται λόγω δυσάρεστων συγκυριών να σταματήσουν να βλέπουν την ομορφιά στη ζωή, οπότε αντιμετωπίζουν το θάνατο σαν το μοναδικό δρόμο προς τη λύτρωση και την απαλλαγή από το μαρτύριο που βιώνουν.

Προσωπικά, πιστεύω ότι ο καθένας μπορεί να αντιμετωπίσει τα όσα τον φθείρουν ψυχικά, όπως προείπε και η Isi. Όλοι μας έχουμε τη δύναμη, όμως αρκετοί δεν έχουν τη θέληση να το κάνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Όλοι μας έχουμε τη δύναμη, όμως αρκετοί δεν έχουν τη θέληση να το κάνουν.

"Δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δε θέλω". Μακάρι βρε Τσίπουρε να ήταν έτσι, μακάρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επιμηθέας

Δραστήριο μέλος

Ο Επιμηθέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 553 μηνύματα.
Ότι κάποιοι θα πρέπει να την εφαρμόσουν όσο είναι νωρίς! (Σύμφωνα με τα λεγόμενα του Μόνου ίσως να οδηγώ αυτούς τους κάποιους προς την αυτοκτονία. :P just joking)


Συμφωνώ σε γενικές γραμμές με το Μόνο στο ότι αρκετοί άνθρωποι ενδέχεται λόγω δυσάρεστων συγκυριών να σταματήσουν να βλέπουν την ομορφιά στη ζωή, οπότε αντιμετωπίζουν το θάνατο σαν το μοναδικό δρόμο προς τη λύτρωση και την απαλλαγή από το μαρτύριο που βιώνουν.

Προσωπικά, πιστεύω ότι ο καθένας μπορεί να αντιμετωπίσει τα όσα τον φθείρουν ψυχικά, όπως προείπε και η Isi. Όλοι μας έχουμε τη δύναμη, όμως αρκετοί δεν έχουν τη θέληση να το κάνουν.
Τσίπουρε δεν ξέρω με τι συνφωνείς και με τι διαφωνείς αλλά δεν καταλαβαίνω κάτι.
Αφού δεν μπήκες στον κόπο να καταλάβεις, γιατί έκανες τον κόπο να απαντήσεις.
Τα περί δυσάρεστων συγκυριών δίνουν το καλύτερο άλλοθι στούς ανθρώπους που δημιούργησαν το πρόβλημα να ολοκληρώσουν το έγκλημα τους.
Όσο για την ψυχική δύναμη, μεγάλη μπουκιά κάνε μεγάλα λόγια μην λες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pepper ann7365

Νεοφερμένος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 15 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Εντάξει τώρα, ας μην τρελαινόμαστε με "τους ανθρώπους που δημιουργησαν το πρόβλημα". Απλώς δεν υπάρχουν στις περισσοτερες περιπτώσεις. Ειδικά όταν η αυτοκτονία προέρχεται από κατάθλιψη.
Και φυσικά μπορείς να κατηγορήσεις αδιάφορους γονείς, "φίλους", συνεργάτες κτλ, αλλά σε πολύ μεγάλο αριθμό περιπτώσεων αρκεί ένα και μοναδικό άσχημο γεγονός για να το κάνει αυτό στην ψυχολογία κάποιου.

Όποιος έχει ζήσει ΚΑΙ ξεπεράσει μια τέτοια κατάσταση, συνήθως ξέρει ότι από ένα σημείο και μετά το πρόβλημα απλώς παρέμενε στο μυαλό του, και χειροτέρευε η κατάσταση κυρίως λόγω και της αδράνειας και της έλλειψης διάθεσης στην οποια βρισκόταν ο ίδιος. Αυτό μπορεί να συμβαίνει ακόμα κι όταν υπάρχουν άνθρωποι γύρω του που προσπαθούν να τον βοηθήσουν.

Και η ψυχική δύναμη που λετε, παίζει συνήθως ρόλο στο πόσο θα αντέξει κάποιος, όχι στο αν θα αντέξει. Γιατί κανείς δεν αντέχει για πάντα σε μια τέτοια κατάσταση. Από συγκυρίες θα βγει κι όλας, είτε γιατί θα βρεθεί κάποιος άνθρωπος που θα τον βοηθήσει περισσότερο / θα τον εμπνεύσει να κάνει κάτι, είτε γιατι θα παρουσιαστεί κάποια νεα ευκαιρια, ή θα γίνει κάποια μεγάλη αλλαγή που θα τον κάνει να ξυπνήσει. Αν ξυπνήσει, γιατί από ένα σημείο και μετά είναι πάρα πολύ βαριά αρρώστια, και ο άνθρωπος συχνά τείνει να ξανακυλήσει στην ίδια κατάσταση. Το να μιλάς για έλλειψη ψυχικής δύναμης λες και αυτοί οι άνθρωποι "απλώς δεν προσπαθούν αρκετά" είναι το λιγότερο προσβλητικό γι αυτούς, δε μπορείς να ξέρεις πόσο δύσκολο είναι για κάποιον το να ζει έτσι για χρόνια. Λες να μην θελουν να γινουν καλα; Δεν υπαρχει ανθρωπος που να μη θελει να ειναι χαρουμενος κατα βαθος.
Και μιλάω για περιπτώσεις σαν αυτες, γιατί εκεί οφείλονται πια οι περισσότερες αυτοκτονίες στις μέρες μας, τώρα για άλλες περιπτώσεις τα πράγματα μπορεί να είναι διαφορετικά... αλλά αυτά ξέρω, κι αυτά σχολιάζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επιμηθέας

Δραστήριο μέλος

Ο Επιμηθέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 553 μηνύματα.
Εντάξει τώρα, ας μην τρελαινόμαστε με "τους ανθρώπους που δημιουργησαν το πρόβλημα". Απλώς δεν υπάρχουν στις περισσοτερες περιπτώσεις. Ειδικά όταν η αυτοκτονία προέρχεται από κατάθλιψη.
Ελπίζω να μην καταλήξουμε να προτείνουμε και την κατάργηση της ανάκρισης που γίνεται σε κάθε αυτοκτονία για να βρεθούν οι λόγοι η οι άνθρωποι που τον έχουν οδηγήσει στην πράξη;
Ο νομοθέτης σιγουρα κάτι ήξερε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pepper ann7365

Νεοφερμένος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 15 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Ελπίζω να μην καταλήξουμε να προτείνουμε και την κατάργηση της ανάκρισης που γίνεται σε κάθε αυτοκτονία για να βρεθούν οι λόγοι η οι άνθρωποι που τον έχουν οδηγήσει στην πράξη;
Ο νομοθέτης σιγουρα κάτι ήξερε.

Δεν διαφωνώ με αυτό :)
Δεν μιλησα για κατι τετοιο, ουτε για καταστασεις εκβιασμου / κακόβουλων ενεργειών με σκοπό την καταστροφή κάποιου. Απλώς στις περισσοτερες περιπτώσεις (που δε γινονται και γνωστες) δε συμβαίνει αυτό το πράγμα. Δεν είπα ότι δεν πρέπει να το ψάχνουμε κι όλας. Ούτε ότι πρέπει να αφήνουμε τους ανθρώπους στη μοίρα τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Τα περί δυσάρεστων συγκυριών δίνουν το καλύτερο άλλοθι στούς ανθρώπους που δημιούργησαν το πρόβλημα να ολοκληρώσουν το έγκλημα τους.

Στις περισσότερες περιπτώσεις, αυτός που δημιουργεί το πρόβλημα είναι τελικά ο εαυτός μας, ακόμη και σε νοσηρές περιπτώσεις σαν αυτή που περιγράφεις. Όσο μεταθέτουμε το πρόβλημα στους άλλους, στεκόμαστε άβουλοι μπροστά του χωρίς διόδους διαφυγής. Πρέπει να παίρνει κανείς την κατάσταση στα χέρια του.
"Αν δε σκύψεις κεφάλι, κουλούρα δε μπαίνει" λένε στο χωριό μου...
Όσο αφήνεις περιθώρια σε κάποιον να σε κακομεταχειρίζεται, θα το εκμεταλεύεται. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επιμηθέας

Δραστήριο μέλος

Ο Επιμηθέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 553 μηνύματα.
Στις περισσότερες περιπτώσεις, αυτός που δημιουργεί το πρόβλημα είναι τελικά ο εαυτός μας, ακόμη και σε νοσηρές περιπτώσεις σαν αυτή που περιγράφεις. Όσο μεταθέτουμε το πρόβλημα στους άλλους, στεκόμαστε άβουλοι μπροστά του χωρίς διόδους διαφυγής. Πρέπει να παίρνει κανείς την κατάσταση στα χέρια του.
"Αν δε σκύψεις κεφάλι, κουλούρα δε μπαίνει" λένε στο χωριό μου...
Όσο αφήνεις περιθώρια σε κάποιον να σε κακομεταχειρίζεται, θα το εκμεταλεύεται. :/:
Και όταν ένας άνθρωπος δεν δέχεται την κακομεταχείρηση παλεύει καθημερινά να βελτιώσει τις γνώσεις του για να μπορέσει να ζήσει με αξιοπρέπεια και όλοι γύρω του τον θέλουν όχι απλά με το κεφάλι σκυφτό αλλά γονατιστό-σμένο.
Όταν η κάθε του ενέργεια υπονομεύεται και οι ικανότητες του απαξιώνονται με παρασκηνιακές και ύπουλες ενέργειες.
Όταν η εικόνα που βλεπουν οι άλλοι είναι αυτή που με επιμονή προβάλουν κάποιοι επιτήδειοι
και όχι η αληθινή.
Όταν το κάθε βήμα του κόβεται πριν καν το κάνει.
Τι έχουμε να προτείνουμε σ'αυτόν τον άνθρωπο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
[...]
Τι έχουμε να προτείνουμε σ'αυτόν τον άνθρωπο;
Το "κόψε το λαιμό σου" θα κρινόταν κοινωνικώς απαράδεκτη πρόταση, αν σ'αυτόν τον έμμεσο στόχο κατευθύνεται η διαδοχή των ρητορικών ερωτημάτων σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επιμηθέας

Δραστήριο μέλος

Ο Επιμηθέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 553 μηνύματα.
Το "κόψε το λαιμό σου" θα κρινόταν κοινωνικώς απαράδεκτη πρόταση, αν σ'αυτόν τον έμμεσο στόχο κατευθύνεται η διαδοχή των ρητορικών ερωτημάτων σας.
Λυπάμαι πολύ αν κατάλαβες κάτι τέτοιο γιατί αν και δεν κόβομαι γιά ρήτορας νόμιζα ότι τα Ελληνικά μου είναι αρκετά καλά.
Ψάχνω λύση σε υπαρκτό πρόβλημα
.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Όποιος το συζητά δεν το κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Λυπάμαι πολύ αν κατάλαβες κάτι τέτοιο γιατί αν και δεν κόβομαι γιά ρήτορας νόμιζα ότι τα Ελληνικά μου είναι αρκετά καλά.
Ψάχνω λύση σε υπαρκτό πρόβλημα
.
Το οποίο όμως δεν παραθέτεις οπότε κανείς δεν ξέρι τι να σου απαντήσει. Μόνο αν γίνεις συγκεκριμένος μπορεί να σου πει κάποιος γνώμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Τι έχουμε να προτείνουμε σ'αυτόν τον άνθρωπο;
να αλλάξει παρέες, να αλλάξει περιβάλλον, να βγάλει απ τη ζωή του αυτούς τους σκατένιους ανθρώπους, να φύγει στο εξωτερικό αν χρειάζεται
Ηδη παλεύει σκληρά, αν παλέψει λίγο ακόμα, θα πετάξει την κακή αυτή ενέργεια απ τη ζωή του και θα τα καταφέρει περίφημα.
Στο τέλος, όταν θα έρθει η ώρα του απολογισμού, θα δει απλά ότι τελικώς ήταν σωστή η απόφαση να ξεκινήσει κάπου μια νέα ζωή που δεν τον θεωρούν τον μ@λ@κ@ της παρέας

Ολα στη ζωή μας έχουν ένα νανοσεκόντ απόσταση
Τόσο κάνει κάποιος να πάρει μια απόφαση που θα μπορέσει να αλλάξει τη ζωή του με τρόπο που θα του φέρει την ευτυχία εφόσον θα έχει πάρει την ευθύνη της ζωής του στα χέρια του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επιμηθέας

Δραστήριο μέλος

Ο Επιμηθέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 553 μηνύματα.
να αλλάξει παρέες, να αλλάξει περιβάλλον, να βγάλει απ τη ζωή του αυτούς τους σκατένιους ανθρώπους, να φύγει στο εξωτερικό αν χρειάζεται
Ηδη παλεύει σκληρά, αν παλέψει λίγο ακόμα, θα πετάξει την κακή αυτή ενέργεια απ τη ζωή του και θα τα καταφέρει περίφημα.
Στο τέλος, όταν θα έρθει η ώρα του απολογισμού, θα δει απλά ότι τελικώς ήταν σωστή η απόφαση να ξεκινήσει κάπου μια νέα ζωή που δεν τον θεωρούν τον μ@λ@κ@ της παρέας

Ολα στη ζωή μας έχουν ένα νανοσεκόντ απόσταση
Τόσο κάνει κάποιος να πάρει μια απόφαση που θα μπορέσει να αλλάξει τη ζωή του με τρόπο που θα του φέρει την ευτυχία εφόσον θα έχει πάρει την ευθύνη της ζωής του στα χέρια του
Ευχαριστώ Αναστασία θα ήταν το καλύτερο,αλλά αυτό το τρένο χάθηκε λόγω ληξιπρόθεσμων χρεών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Μόνος δεν ξέρω φυσικά τι είδους δυσκολίες υπάρχουν
Αλλά αυτό που βλέπω απ τη δική μου ζωή είναι ότι το μόνο χαμένο τρένο είναι αυτό που δεν κυνηγήσαμε
Κι ακόμα κι αν δεν κυνηγήσουμε ένα τρένο, δόξα το θεό, υπάρχουν και τα επόμενα...

Η αρχή είναι η δραστηριοποίηση, η τοποθέτηση ενός στόχου και στην συνέχεια το κυνήγι του να πραγματοποιηθεί ο στόχος
Υπάρχουν ληξιπρόθεσμα χρέη... οικογένεια, παιδιά πιθανά...
Δε θα υπάρχουν για πάντα... ξέρω φαίνεται μακρινό το σε 10-20 χρόνια
Είναι όμως καλύτερο απ το ποτέ, εφόσον αυτό επιλέγει ένας άνθρωπος να κάνει
Είναι μια ελπίδα, είναι ένα όνειρο που σε κρατάει στη ζωή
Είναι αυτό που μπορεί να σε κάνει να συνεχίσεις να αναπνέεις μέχρι κάποια στιγμή να ξαναρχίσεις να ζεις
Ποτέ δεν είναι αργά...
Βλέπουμε τους μεγάλους ανθρώπους σαν μακρινό από εμάς μέλλον
Κι όμως είναι τόσο μα τόσο κοντά

Ούτε που κατάλαβα πότε έφτασα να λέγομαι "40άρα"
Ξέρεις πόσο μακρινο κι αστείο μου φαινόταν κάποτε αυτό?
Πλέον έμαθα όμως να κάνω όνειρα και σχέδια και για τα 60 μου και για τα 70 μου ακόμα!
Ναι για τα 70 μου! κι είναι υπέροχα όνειρα! είναι ένας λόγος για να μην πεθάνω στα 60 μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top