[06/12/2008] Νεκρός 16χρονος στα Εξάρχεια

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Τώρα που θα τους τα κάνουν όλα λίμπα, θα είναι πάλι οι ''κακοί αναρχικοί'' που καταστρέφουν περιουσίες. Κοινώς, πρώτα τους εξοργίζουν καλά καλά και μετά...κρίμα το παιδάκι!!:(
Μάρα μου, υπάρχουν α) οι αναρχικοί που ακολουθούν κατα γράμμα τα όσα έχει γράψει ο Κροπότκιν και αγωνίζονται για την πτώση της εξουσίας αφυπνίζοντας ειρηνικά τον κόσμο και β) οι "αναρχικοί" που δεν έχουν ιδέα για τον πραγματικό στόχο της αναρχίας και έχουν ταυτίσει την καταστροφή περιουσιών με την ταξική πάλη. Το παιδάκι το έφαγαν μεν οι κ*******οι, απ' ότι ξέρω τουλάχιστον αυτό δεν προκάλεσε επεισόδια, όμως οι β) είναι εξίσου συνυπεύθυνοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
sorry κι όλας αλλα οι b γιατί είναι συνυπεύθυνοι?

δεν απέχω από το σκεπτικό σου (ανούσια καταστροφή πχ), αλλα το ότι οι a η οι b τα σπάνε δε σκότωσε το παιδί.

για εξήγα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Τσίπουρε πήγες κάτι να πείς πριν, μα τώρα το εξευτελίζεις το θέμα.
Δε νομίζω ο 16χρονος να ήταν κουρδιστό ρομποτάκι.
Ούτε εγώ το νομίζω Ρεμπ (τουλάχιστον με βάση τα όσα ξέρω πάνω στο θέμα) και δεν αναφερόμουν τόσο στον 16χρονο (εσύ λες να μη λυπήθηκα για το χαμό του; ), όσο στη γενική κατάσταση που επικρατεί με τους "αναρχικούς" που αυτοί έχουν ΞΕΦΤΙΛΙΣΕΙ την ίδια την ιδεολογία που λένε ότι ακολουθούν. Εαν θες να αλλάξεις τον κόσμο μέσα από την ταξική πάλη, δεν καταστρέφεις ότι βρεις στο πέρασμά σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Μάρα μου, υπάρχουν α) οι αναρχικοί που ακολουθούν κατα γράμμα τα όσα έχει γράψει ο Κροπότκιν και αγωνίζονται για την πτώση της εξουσίας αφυπνίζοντας ειρηνικά τον κόσμο και β) οι "αναρχικοί" που δεν έχουν ιδέα για τον πραγματικό στόχο της αναρχίας και έχουν ταυτίσει την καταστροφή περιουσιών με την ταξική πάλη. Το παιδάκι το έφαγαν μεν οι *********, απ' ότι ξέρω τουλάχιστον αυτό δεν προκάλεσε επεισόδια, όμως οι β) είναι εξίσου συνυπεύθυνοι.

Τσιπουράκο, να αποδίδουμε τα του Καίσαρος τω Καίσαρι...
Σε αυτή την ιστορία οι αναρχικοί πολύ λίγη σχέση έχουν


Τι μπορεί να είπε ο μικρός στους αστυνομικούς πια;... Θα τους είπε καμία εξυπνάδα απ αυτές που λένε συνήθως τα 16χρονα, επειδή νομίζουν πως μπορούν να τα βάλουν με όλο τον κόσμο (της ηλικίας είναι, δεν το κατηγορώ) και ο αστυνομικός πήγε να κάνει επίδειξη δύναμης "τώρα-θα-δεις-ποιος-είμαι-εγώ"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ούτε εγώ το νομίζω Ρεμπ (τουλάχιστον με βάση τα όσα ξέρω πάνω στο θέμα) και δεν αναφερόμουν τόσο στον 16χρονο (εσύ λες να μη λυπήθηκα για το χαμό του; ), όσο στη γενική κατάσταση που επικρατεί με τους "αναρχικούς" που αυτοί έχουν ΞΕΦΤΙΛΙΣΕΙ την ίδια την ιδεολογία που λένε ότι ακολουθούν. Εαν θες να αλλάξεις τον κόσμο μέσα από την ταξική πάλη, δεν καταστρέφεις ότι βρεις στο πέρασμά σου.

Ναι αλλά καταλαβαίνεις ότι αυτό είναι λίγο άσχετο με το γεγονός καθ' εαυτό :redface:

Εδαδ, πάουερ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
sorry κι όλας αλλα οι b γιατί είναι συνυπεύθυνοι?

δεν απέχω από το σκεπτικό σου (ανούσια καταστροφή πχ), αλλα το ότι οι a η οι b τα σπάνε δε σκότωσε το παιδί.

για εξήγα

spam spam :P
Το σκεπτικό μου δεν είναι η ανούσια καταστροφή, αλλά ο ξεπεσμός της αναρχίας σαν ιδεολογία, στον οποίο συνέβαλαν όσοι μπήκαν σε αναρχικές ομάδες (antifa π.χ.) με σκοπό να καταστρέφουν τα πάντα. Αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίο λένε πολλοί άνθρωποι σήμερα "οι αναρχικοί είναι χούλιγκανς που καταστρεφουν"... Η αναρχία απέχει κατά πολύ από αυτό όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
καλά τώρα το αν η αναρχία είναι κάτι η δεν είναι,
αν λειτουργεί σωστά η αν όχι,
αν ποδηγετεί η ποδηγετείται,
αν είναι ένα ομοιογενές σύνολο η όχι,
αν είναι ανούσιο/ανήθικο να καταστρέφεις ξένες περιουσιες,
αν η αναρχία έχει μια η περισσότερες αποχρώσεις ,
αν η πλειοψηφία τον αναρχικών η "αναρχικών" τα σπάει και τα καίει,
αν κάθε μαυροντυμένο τυπάκι ξέρει τι λέει και έχει διαβάσει και τρία πράγματα,
αν μια ιδεολογία μπορεί να ξεπέσει λόγω τον εκπροσωπων της,
αν η ιδέα που έχει η κοινή γνώμη για τους αναρχικούς (και οποιοδήποτε ακτιβιστή η απλά σκεπτόμενο άνθρωπο) είναι αυθεντική, σωστή η κατευθυνόμενη,
αν οι ίδιοι οι αναρχικοί τα σπάνε από μονοι τους η έχουν και βοήθεια,

όλα αυτά είναι ζητήματα που σίγουρα χρήζουν γενικότερης συζήτησης (χωρίς τελικό αποτέλεσμα of course) και σίγουρα δεν μπορούν να γενικευτούν στη φράση "ο κάθε ψωλοκουδούνας που παρερμηνεύει μια ιδεολογία και παρασύρει μικρά παιδιά στο να την ακολουθήσουν;" :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Να είσαι μέλος της γενιάς των 700 ευρώ...

Να ξέρεις πως μεγαλώνεις χωρίς καμμία ελπίδα για κάτι ουσιαστικό και δημιουργικό. Να γίνεις λέει βιομηχανικός εργάτης των 3 ημερών και των 500 και κάτω ευρώ, να τους λες κι ευχαριστώ...

Εν μέσω οικονομικής κρίσης κι ενώ θα πληρώνεις όσο ζεις τα κερατιάτικα των τραπεζών...

Τότε συσσωρεύεται η οργή, η διαμαρτυρία, η ανάγκη να τα κάψεις τα ρημάδια τα λεφτά τους, των βολεμένων που έφτιαξαν αυτήν την πόρνη και αγία κοινωνία, που θα σε στραβοκοιτάξουν αν πεις πως τούτη τη ζωή που σου ετοίμασαν, απλά δεν τη γουστάρεις...

Και τότε...ένα "ατύχημα". Ένας συνομήλικος νεκρός, γιατί το κράτος και τα όργανά του πρέπει να προστατευτούν λέει από ιπτάμενα μπουκάλια μπύρας...
Να μην πετάξεις ποτέ ψηλότερα απ' το μπόι σου, το σκυφτό και μαζεμένο, που σου επιφύλαξαν για να χωράς στις τρύπες που θα σε βάλουν να σέρνεσαι μια ζωή, γιατί κινδυνεύεις να σε βρουν οι σφαίρες που ρίπτονται "στον αέρα"...
Να φοβάσαι πάντα, γιατί οι σφαίρες ρίχνονται πράγματι για εκφοβισμό. Ένας στο χώμα, οι άλλοι στις τρύπες τους κι εκεί να μη νιώθουν ακόμη ασφαλείς, αφού οι σφαίρες "προς εκφοβισμό" ρίπτονται και προς το έδαφος...
Προς γνώσιν και συμμόρφωσιν...
Μην αντιδράσεις π@ύστη, γιατί θα μιλήσουν τα όπλα...

Obey, Consume, Worship, and again Obey you motherfucker.

Οι μπάτσοι πάντα αμύνονται, ακόμη κι όταν πυροβολούν από πίσω (βλέπετε το περιστατικό του Ηρακλείου [νομίζω] Κρήτης, πριν από μερικά χρόνια, όταν πυροβόλησαν κάποια παιδιά που δεν σταμάτησαν για έλεγχο και οι συγγενείς τους πήγαν και τα έσπασαν στο αστυνομικό τμήμα, αναποδογύρισαν τα περιπολικά κλπ). Ωστόσο, από τι ακριβώς αμύνονται δεν έχει ακόμη διευκρινιστεί. Αν βγάλουμε απ' έξω την Ε.Ο. 17Ν, ουδέποτε είχαμε νεκρό μπάτσο σε ταραχές με αναρχικούς. Μπάτσους σκοτώνουν μόνο οι του κοινού εγκλήματος, όπως για παράδειγμα ο Πάσσαρης, όμως αυτός είναι φίρμα και δικαιούται λίγης περισσότερης προσοχής.
Αντίθετα, έχουμε κάθε τόσο νεκρούς διαδηλωτές.
Τι φοβούνται τελικά; Μήπως την αμφισβήτηση της εξουσίας τους;

Ήμουν μόλις 18 ετών όταν σκοτώθηκε ο Μιχάλης Καλτέζας και είχα φρικάρει με τη δολοφονία. Φυσικά ο μπάτσος τελικά την έβγαλε καθαρή, αφού βέβαια ταλαιπωρήθηκε ο καημένος αρκετά με τις "διατυπώσεις" και τα "δικαστήρια" (αλήθεια πόσο άχρηστα, αφού η "δικαιοσύνη" αποδόθηκε στο δρόμο, απευθείας από τον Judge Dredd! Μετά από τόσο χαρτομάνι, απλά επικύρωσαν την απόφαση του "οργάνου").

Για να μη σβήνουν ποτέ οι μνήμες της ντροπής, θυμηθείτε:



αλήθεια, αλήτες είναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Δε διαφωνώ με το ότι ο μπάτσος σε καμία περίπτωση δεν θα έπρεπε να πυροβολήσει, ούτε καν να βγάλει όπλο και ξέρω πολύ καλά ότι οι μπάτσοι την έχουν δει όπως την έχουν δει όμως το πρόβλημα είναι πολύ πιο γενικό.

Δεν μένω στα Εξάρχεια και μόνο μια φορά έτυχε να περάσω από εκεί όταν πήγα Underworld για μια συναυλία, αλλά με βάση τα όσα έχω ακούσει από γνωστούς για εκείνο το μέρος η "ψευτοαναρχία" (έχει μεγάλη διαφορά από την αναρχία) είναι καθεστώς, το έχω δει και σε άλλα μέρη αυτό. Οπότε είναι επόμενο ένα 16χρονο παιδί να την ακολουθήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
Μάρα μου, υπάρχουν α) οι αναρχικοί που ακολουθούν κατα γράμμα τα όσα έχει γράψει ο Κροπότκιν και αγωνίζονται για την πτώση της εξουσίας αφυπνίζοντας ειρηνικά τον κόσμο και β) οι "αναρχικοί" που δεν έχουν ιδέα για τον πραγματικό στόχο της αναρχίας και έχουν ταυτίσει την καταστροφή περιουσιών με την ταξική πάλη. Το παιδάκι το έφαγαν μεν οι ******, απ' ότι ξέρω τουλάχιστον αυτό δεν προκάλεσε επεισόδια, όμως οι β) είναι εξίσου συνυπεύθυνοι.

Δεν διαφωνώ ούτε στο ελάχιστο με αυτό που λες...απλά είναι πολύ βολικό, ειδικά για την και καλά κοινωνία δικαίου στην οποία υποτίθεται πως ζούμε, να παρουσιάζει όλους τους αναρχικούς σαν κολλημένους και καταστροφομανείς. Δεν λέω πως δεν υπάρχουν και τέτοιοι αλλά εν προκειμένω το μόνο που τους έκαναν είναι να τους πετάξουν ένα άδειο μπουκάλι μπύρα (μαλ@κία, δεν λέω) αλλά μην το συγκρίνουμε αυτό με το να πυροβολήσει ο άλλος στοχευμένενα και εν ψυχρό πάνω στο πιτσιρίκι...μην τρελαθούμε εντελώς!!!:/:
Αυτό που είπα πριν, είναι ότι τώρα που τους εξόργησαν θα γίνει χαμός...και αυτήν την φορά δικαιολογημένα κατά την γνώμη μου!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Ώραια λοιπόν. Πάμε να ανατρέψουμε το υπάρχον κατεστημένο! Να αφυπνίσουμε τον κόσμο ήρεμα και όχι σπάζοντας τα αυτοκίνητά του και όταν γίνουμε πολλοί να σπάσουμε όσους ΠΡΕΠΕΙ να σπάσουμε ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΥΣ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
"Πάνω στα ματωμένα πουκάμισα των σκοτωμένων
Εμείς καθόμασταν τα βράδια
Και ζωγραφίζαμε σκηνές απ' την αυριανή ευτυχία του κόσμου.
Έτσι γεννήθηκαν οι σημαίες μας."


Καλό ταξίδι, Αλεξανδρε Ανδρεα Γρηγοροπουλε. Μακάρι να μπορούσα να σου υποσχεθώ ότι αυτό δε θα περάσει, ότι ο χαμός σου δεν ήταν άδικος...Το ίδιο όμως είχαν πει και 23 χρόνια πριν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Ξέρω το τι γίνεται στο δρόμο και δεν περιμένω από κανένα ελεγχόμενο από την εξουσία μέσο να μου προβάλλει τους αντιεξουσιαστές όπως θέλει αυτό να τους προβάλλει. Και αν δεν ήξερα δεν θα έγραφα καν τα όσα γράφω.
Αν έχεις γνωρίσει άτομα αυτού του χώρου θα ξέρεις τι εννοώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Και ποιοι είναι "αυτοί"?

Έχει ευθύνη μόνο ο μπάτσος που αποφάσισε να σκοτώσει ένα παιδί για να μας αποδείξει πόσο σκληρός άντρας άντρας είναι, ή έχουμε ευθύνες κι εσύ κι εγώ και ό κάθε κακομοίρης καταστηματάρχης που λέει (με το δίκιο του ίσως ώς ένα βαθμό, αλλά μόνο ως ένα βαθμό!) "κι εγώ λυπάμαι για το παιδί αλλά τι φταίω και μου σπάσανε τη βιτρίνα μου?"

Με λάθος τρόπο ή όχι, με ιδεολογια ή με σκέτη οργή, οι αναρχικοί κάτι προσπαθούν να κάνουν. Ξέροντας ότι εγώ δεν κάνω τίποτα και η αδιαφορία μου οδηγεί στο να σκοτώνονται παιδιά, αν μου σπάσουν αύριο το αυτοκίνητο μου δε θα διαμαρτυρηθώ. Είναι ίσως το λιγότερο που μπορώ να κάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
καλά τώρα το αν η αναρχία είναι κάτι η δεν είναι,
αν λειτουργεί σωστά η αν όχι,
αν ποδηγετεί η ποδηγετείται,
αν είναι ένα ομοιογενές σύνολο η όχι,
αν είναι ανούσιο/ανήθικο να καταστρέφεις ξένες περιουσιες,
αν η αναρχία έχει μια η περισσότερες αποχρώσεις ,
αν η πλειοψηφία τον αναρχικών η "αναρχικών" τα σπάει και τα καίει,
αν κάθε μαυροντυμένο τυπάκι ξέρει τι λέει και έχει διαβάσει και τρία πράγματα,
αν μια ιδεολογία μπορεί να ξεπέσει λόγω τον εκπροσωπων της,
αν η ιδέα που έχει η κοινή γνώμη για τους αναρχικούς (και οποιοδήποτε ακτιβιστή η απλά σκεπτόμενο άνθρωπο) είναι αυθεντική, σωστή η κατευθυνόμενη,
αν οι ίδιοι οι αναρχικοί τα σπάνε από μονοι τους η έχουν και βοήθεια,

όλα αυτά είναι ζητήματα που σίγουρα χρήζουν γενικότερης συζήτησης (χωρίς τελικό αποτέλεσμα of course) και σίγουρα δεν μπορούν να γενικευτούν στη φράση "ο κάθε ψωλοκουδούνας που παρερμηνεύει μια ιδεολογία και παρασύρει μικρά παιδιά στο να την ακολουθήσουν;" :D

Πολλά είπες και είναι και δύσπεπτα δυστυχώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Και ποιοι είναι "αυτοί"?
Αυτοί που κινούν τα νήματα και λίγο πολύ όλοι μας ξέρουμε (ή φαναταζόμαστε) το ποιοί είναι. Πάντως σίγουρα δεν είναι αυτοί που εκτελούν εντολές, με το να λιώνεις τα πρόβατα δεν κατορθώνεις τίποτα. Με το να δράσεις σωστά όμως καταφέρνεις πολλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
Ξέρω το τι γίνεται στο δρόμο και δεν περιμένω από κανένα ελεγχόμενο από την εξουσία μέσο να μου προβάλλει τους αντιεξουσιαστές όπως θέλει αυτό να τους προβάλλει. Και αν δεν ήξερα δεν θα έγραφα καν τα όσα γράφω.
Αν έχεις γνωρίσει άτομα αυτού του χώρου θα ξέρεις τι εννοώ.

Bρε καλό μου, δεν μιλάω για σένα, μην κολλάς...:)
Απλά πιστεύω ότι όταν ανοίγει ένας κύκλος αίματος σαν και αυτόν και η κατάσταση είναι τόσο εκρηκτική (κυριολεκτικά!) επόμενο είναι να βγουν και αυτοί στον δρόμο και να αρχίσουν τις καταστροφές, αλλά αυτήν την φορά τους έχουν προκαλέσει...δεν καταλαβαίνω τι σου φαίνεται τόσο παράξενο!:confused:
Και όσο για το άλλο που είπα, είναι κοινό μυστικό οτι πολλές από τις και-καλά-επιθέσεις-χουλιγκάνων-αντιεξουσιαστών είναι προβοκάτσια και προγραμματισμένες εκ των πρωτέρων από την κυβέρνηση με σκοπό να παραπλανήσουν την κοινή γνώμη από βατοπέδια, ζαχόπουλους κ.λ.π
Και πίστεψε με, πολύς κόσμος τσιμπάει και πιστεύει ότι του σερβίρουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
σε κάθε περίπτωση, εγώ βλέποντας ότι τελικά η φάση δεν είναι και πολύ χρωματισμένη θα περίμενα σαν ελάχιστο δείγμα να ξεσηκωθεί όλη η χωρα.

είδομεν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Το ζήτημα της αστυνομικής βίας, δεν είναι απλό κι έχει τεράστιες κοινωνικές και πολιτικές προεκτάσεις. Ένα βιντεάκι από τους Body Count, το hardcore συγκρότημα του γνωστού ράπερ Ice T, για το θέμα αυτό...



Ωστόσο, η βία φέρνει βία, που χτίζεται χτύπημα με χτύπημα, επεισόδιο μ' επεισόδιο, σφαίρα με σφαίρα. Πού καταλήγει όλο αυτό; Φυσικά σε κλιμάκωση, σε συνθήκες κοινωνικού πολέμου.
Έτσι, το επόμενο τραγούδι των Body Count, για το οποίο έγιναν πασίγνωστοι, μπορεί να προκαλεί ανατριχίλα, σε πολλούς όμως φαντάζει σχεδόν ως δικαιολογημένο, τουλάχιστον εάν κάποιος είναι μαύρος στις ΗΠΑ κι έχει θρηνήσει φίλους...

Προσέξτε το λογύδριο του Ice T στην αρχή του τραγουδιού και σκεφτείτε, πού ακριβώς οδηγούμαστε, μέσα σε συνθήκες βαθιάς κοινωνικής και οικονομικής κρίσης, όπου η κυρίαρχη ομάδα φαντάζει αποφασισμένη να ασκήσει κάθε μορφής βία, προκειμένου να προασπίσει τα προνόμιά της, εις βάρος των πολλών.



Ο Εξολοθρευτής στο βίντεο, με τον μετέπειτα κυβερνήτη της Καλιφόρνιας Α. Σβαρτσενέγκερ, έχει τη δική του σημειολογία, η οποία δεν θα πρέπει να μας διαφεύγει. Πόσο μίσος έχει συσσωρευτεί;

Κάποιος είπε πως τις επαναστάσεις δυστυχώς τις κάνουν τ' άδεια στομάχια κι όχι τ' άδεια κεφάλια...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Τάδε έφη Αλέκος Αλαβάνος...

«Ο ΣΥΡΙΖΑ συμμετέχει στο βαθύ πόνο και την οργή της οικογένειας του μαθητή του Λυκείου. Στην απόγνωση και το θυμό όλης της νεολαίας» είπε ο πρόεδρος της ΚΟ του ΣΥΡΙΖΑ Αλέκος Αλαβάνος σε δηλώσεις του με αφορμή τον θάνατο του 16χρονου, στα Εξάρχεια.
«Δεν υπάρχει δικαιολογία. Ο 16χρονος είναι πια δίπλα σε όλους τους νέους αγωνιστές, τον Πέτρουλα, τον Κομνηνό, τον Κουμή, τη Σωτηροπούλου, τον Καλτεζά, που τους στέρησαν τη ζωή μόνο και μόνο επειδή αγαπούσαν την ελευθερία.
» Στην Ελλάδα της ΝΔ το να είσαι νέος ή νέα θεωρείται κακούργημα. Η νεολαία δολοφονείται όχι μόνο με σφαίρες. Με την ανεργία, με την ανασφάλεια, με την εισβολή του κέρδους στην Παιδεία, με την έλλειψη προσδοκιών και προοπτικής.
» Η ΝΔ δεν είναι δυνατόν πλέον να παραμένει στην κυβέρνηση της χώρας.
» Καλούμε τη μαθητική, τη φοιτητική, την εργαζόμενη νεολαία, όλους τους πολίτες να δώσουν την απάντησή τους αγωνιστικά, μαζικά, ειρηνικά. Δίπλα στο δικαίωμα στην εργασία, δίπλα στο δημόσιο πανεπιστήμιο να αγωνιστούν για τη δημοκρατία και τις ελευθερίες, για το ίδιο το δικαίωμα στη ζωή.
» Όταν επιτευχθούν αυτοί οι στόχοι, θα έχει τιμηθεί και η μνήμη του συμμαθητή και συνομήλικου τους. Το σύνθημα 'Ψωμί, παιδεία, ελευθερία' είναι πάλι στην επικαιρότητα.
» Τέλος, η κυβέρνηση οφείλει να σταματήσει άμεσα την προκλητική παρουσία των ΜΑΤ, τα οποία ούτως ή άλλως πρέπει να διαλυθούν. Φέρνει ακέραιη την ευθύνη για την τυχόν συνέχιση της στρατηγικής της έντασης και της βίας» αναφέρει στη δήλωση του ο κ. Αλαβάνος.
πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top