[06/12/2008] Νεκρός 16χρονος στα Εξάρχεια

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ξεναγός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
Όλο σκέφτομαι να γράψω κάτι σε αυτό το θέμα...Αλλά ειλικρινά δεν ξέρω τι να πω...Αντί να πηγαίνουμε μπροστά πάμε όλο και περισσότερο πίσω...Το πρωτοσέλιδο της sportday με εκφράζει απόλυτα σε αυτό που σκέφτομαι...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Το χειρότερο είναι ότι όλοι μας είμαστε θυμωμένοι αλλά κανείς μας δεν θα πάει σε διαδήλωση αλλά ούτε και στην κηδεία του παιδιού γιατί (δικαιολογημένα) θα φοβηθούμε μην φάμε καμία αδέσποτη. Άλλη μια φορά δηλαδή γεγονότα που αφορούν όλους μας θα έχουν πρωταγωνιστές μόνο τους μπ@τσους και τις μικρές πολιτικές ομάδες...

Παρεπιπτόντως πότε είναι η κηδεία, γνωρίζετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Το χειρότερο είναι ότι όλοι μας είμαστε θυμωμένοι αλλά κανείς μας δεν θα πάει σε διαδήλωση αλλά ούτε και στην κηδεία του παιδιού γιατί (δικαιολογημένα) θα φοβηθούμε μην φάμε καμία αδέσποτη. Άλλη μια φορά δηλαδή γεγονότα που αφορούν όλους μας θα έχουν πρωταγωνιστές μόνο τους μπ@τσους και τις μικρές πολιτικές ομάδες...

Παρεπιπτόντως πότε είναι η κηδεία, γνωρίζετε;
Καμιά αδέσποτη.. μολότοφ εννοείς, γιατί μετά τα γεγονότα αυτά μάλλον αμυντικά θα κινηθούν τα ματ. (θέλω να πιστεύω)
Θέλω να βγω να διαδηλώσω, αλλά δε γνωρίζω αν αυτός θα είναι στην παρούσα φάση ο καλύτερος τρόπος μιας και αυτές οι διαδηλώσεις θα γίνουν και πάλι η αφορμή για κάποιους να τα σπάσουν. Τα επεισόδια θα συνεχιστούν και όλο αυτό μάλλον σα φαύλος κύκλος μου μοιάζει.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
[...] από τότε ακόμη) τον σκότωσαν μπάτσοι του ΠΑΣΟΚ, με το οποίο ο ίδιος τα έχει πολύ πολύ καλά.
[...]
Καταρχάς να θυμίσω ότι η λέξη μπάτσος είναι βρισιά και θα περίμενα τουλάχιστον από κάποιους να μην την χρησιμοποιούν.
Επίσης τι πάει να πει μπάτσοι του ΠΑΣΟΚ; Γιατί κομματικοποιούμε τα πάντα; Γιατί πρέπει πάντα να χωριζόμαστε σε στρατόπεδα και πάντα όλοι θεωρούν τους εαυτούς τους στους καλούς; :confused:
Όπως κανείς δεν θυμάται πια τον Καλτεζα και την Κανελοπούλου, το φοιτητη που έπεσε στη...ζαρντινιέρα, τη δίκη των πράσινων παπουτσιών, τον ξυλοδαρμό συνταξιούχων απο τα ΜΑΤ και τόοοοσα άλλα "μεμονομένα" περιστατικά. Και κάποιους αυτο τους βολεύει.
Μια χαρά τους θυμούνται όλοι όποτε τους βολέψει.
επίσης λύστε μου μια απορία... Γιατί δεν λένε το όνομα του αστυνομικού?
Ότι και να έχει κάνει αυτός, δε νομίζω να πρέπει να την πληρώσει και η οικογένεια του.
Δεν θα διαφωνήσω με αυτούς που γράφουν ενάντια στα βίαια επεισόδια που έγιναν. Απλά θέλω να ρωτήσω, τι μπορούμε να κάνουμε για να εκφράσουμε την αγανάκτησή μας;
Να βγούμε να διαλύσουμε τα πάντα προφανώς... :confused:
Αυτό που έχει ειπωθεί εδώ και τόσα ποστ είναι ότι πέθανε ένας άνθρωπος.
Πραγματικά λυπάμαι για το παιδί. Μπορεί να μην το νιώθω τόσο έντονα όσο άλλοι, αλλά πάντα είναι λυπηρό κάτι τέτοιο.
Κάθε μέρα πεθαίνουν τόσοι όμως αλλά τονίζονται συγκεκριμένοι "πιασάρικοι" θάνατοι για να πετύχουν μερικοί το σκοπό τους. Και οι περισσότεροι ακολουθούν...
Eγώ πάντως, αν και ξέρω πως την πληρώνουν άσχετοι, δεν με ενδιαφέρει που καταστρέφεται ξένη περιουσία και μακάρι όλα αυτά να μη σταματήσουν σύντομα. Διότι μόνο έτσι μπορεί να πέσει η κυβέρνηση, να ξυπνήσουν όσοι πρέπει να ξυπνήσουν, να γίνει επιτέλους μια αλλαγή σ' αυτή την κωλοχώρα και την νοοτροπία κάθε κυράτσας που ψηφίζει μία ΠΑΣΟΚ και μία Ν.Δ. χωρίς να καταλαβαίνει πως ό,τι δεν αλλάζει πεθαίνει και πως αυτοί οι δύο είναι το ίδιο πράγμα και απλά εκμεταλλεύονται το διαφορετικό χρώμα για να παραμυθιάζουν τον κόσμο πως κάτι άλλαξε..
Πάλι καλά δηλαδή, που χρειάζεται κάτι τέτοιο για να έρθει αλλαγή στη Χώρα... :confused:
Τι να έρθει;
Εδώ καίγεται το σύμπαν και ούτε η παραίτηση του υπουργού δεν έγινε δεκτη, ενώ κανονικά θα έπρεπε να έχει ξηλωθεί αυτομάτως όλο το υπουργείο, η κυβέρνηση, ο αρχηγός της αστυνομιας και όλοι οι βυσματίες μπάτσοι (όλοι οι μπάτσοι ανεξαιρέτως δηλαδή), τι λέμε τώρα!
Η γενίκευση της γενίκευση και η υπερβολή της υπερβολής. Μήπως να μας κάνει και ντου η Αμερική για να επανέλθει η Δημοκρατία; :confused:
Όλοι οι αστυνομικοί είναι βυσματίες; Καλά ή μερικοί είναι τόσο καταπιεσμένοι όσο δεν πάει ή δεν ξέρω και εγώ τι...

Όπως είπε πολύ σωστά ο Chaos σε ένα post του, όλοι έχουμε έναν μικρό Αλαβάνο μέσα μας. Και σε αυτό το θέμα τον βγάλανε πολλοί... :/:

Ασχολείται κανείς με το Βατοπέδι; Όχι... Άρα πέτυχαν μερικοί τον σκοπό τους :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Παρεπιπτόντως πότε είναι η κηδεία, γνωρίζετε;

Αύριο.
Μου είπε η αδελφή μου τώρα που ήρθε (είχε αφήσει το κινητό της σπίτι το χαζό και τρελαθήκαμε μέχρι να τη βρούμε :confused:) ότι αύριο θα είναι κλειστά όλα τα σχολεία γι αυτό τον λόγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Τα "φτωχικά" "μαγαζάκια" της Έρμου (δουλευόμαστε και μεταξύ μας τώρα?) θα τα καλύψουν οι ασφάλειες και κουτσα στραβά θα κάνουν Χριστούγεννα. Οι γονείς του παιδιού μου λες τι Χριστούγεννα θα κάνουν?

Ποσα μεμονωμένα πριστατικά πρέπει να γίνουν για να καταλάβουμε ότι το ζήτημα δεν είναι η σπασμένη βιτρίνα αλλα το γεγονός που προκάλεσε κάποιον να αντιδράσει σπάζοντας την? Δε μπορώ να ακούω πια αυτό το συγκαταβατικό "ναι, ναι, κρίμα το παιδί αλλα ΓΙΑΤI ΤΑ ΜΑΓΑΖΙA??? Γιατί τα ωραία μας μαγαζάκια που θα κάναμε ψώνια τώρα στις γιορτές???"

Προσπαθήστε λίγο να θυμηθείτε ποτε είδατε τελευταία φορα μια ειρηνική διαμαρτυρία να φέρνει αποτέλεσμα σ'αυτή τη χωρα? A ναι, σωστά, ΠΟΤΕ! Τι σύμπτωση, ούτε κι εγώ! Εδώ καίγεται το σύμπαν και ούτε η παραίτηση του υπουργού δεν έγινε δεκτη, ενώ κανονικά θα έπρεπε να έχει ξηλωθεί αυτομάτως όλο το υπουργείο, η κυβέρνηση, ο αρχηγός της αστυνομιας και όλοι οι βυσματίες μπάτσοι (όλοι οι μπάτσοι ανεξαιρέτως δηλαδή), τι λέμε τώρα!

1) Η αντικειμενικοτητα στο μεγαλειο της! Μονο "φτωχικα μαγαζια" στην Ερμου καταστραφηκαν; Και κουτσα στραβα θα κανουν Χριστουγεννα ε; Για πες τα αυτα στους εργαζομενους τους που δεν θα εχουν δουλεια. Για πες τα σε καποιον ο οποιος δεν ειχε ασφαλεια στο μαγαζι ή το αυτοκινητο του. Για πες αυτα σε καποιον που ακομα και να εχει ασφαλεια, αυτη του καλυπτει το εμπορευμα του, αλλα οχι και το κερδος που θα ειχε μεσα στα Χριστουγεννα, και ετσι δεν μπορει να καλυψει τις επιταγες που εχει εκδωσει!

2) Ελεος με την συσχετιση του τι περνανε οι γονεις του παιδιου και των βανδαλισμων. Οι γονεις του παιδιου θα το περνουσαν ουτως ή αλλως, ασχετως των ζημιων. Και αυτες (οι ζημιες) δεν ταυτιζονται με το εγκλημα των αστυνομικων, σχετιζονται γιατι καποιοι ανεγκεφαλοι το επελεξαν. Αρα μην κατηγορειτε οποιους τις καταδικαζουν, να κατηγορειτε οσους τις κανουν και μετατοπιζουν εκει το κεντρο βαρους του ολου γεγονοτος.

3) Ποσοι μ@λ@κες λες να διαμαρτυρονται γιατι δεν εχουν που να κανουν τα ψωνια τους, δεν μου λες; 10; 1000 πανελληνιως;

4) Εγω θα δεχτω το επιχειρημα σου. Ποτε δεν εχει γινει ειρηνικη διαδηλωση που να ειχε αποτελεσμα. Αρα, η επομενη λογικη κινηση ειναι να μην ειναι ειρηνικη; Ωραια δημοκρατια πρεσβευεις! Οχι να γινει πιο μαζικη, οχι να αφυπνισουμε τον κοσμο και να βγει και αυτος μαζι μας, αλλα να τον τρομοκρατησουμε και ετσι ενω θελει να συμμετασχει, να φοβαται να το κανει!

Οσο για το τελευταιο:

Καταρχάς να θυμίσω ότι η λέξη μπάτσος είναι βρισιά και θα περίμενα τουλάχιστον από κάποιους να μην την χρησιμοποιούν.

Η γενίκευση της γενίκευση και η υπερβολή της υπερβολής. Μήπως να μας κάνει και ντου η Αμερική για να επανέλθει η Δημοκρατία; :confused:
Όλοι οι αστυνομικοί είναι βυσματίες; Καλά ή μερικοί είναι τόσο καταπιεσμένοι όσο δεν πάει ή δεν ξέρω και εγώ τι...

Όπως είπε πολύ σωστά ο Chaos σε ένα post του, όλοι έχουμε έναν μικρό Αλαβάνο μέσα μας. Και σε αυτό το θέμα τον βγάλανε πολλοί... :/:

Να συμπληρωσω οτι μιλαει για μπατσους...οχι αστυνομικους (τετοιοι δεν υπαρχουν αλλωστε) :rolleyes:

Υ.Γ: Δες που καταληξαμε! Να καταληγω να υπερασπιζομαι μονο την "αλλη πλευρα" γιατι καποιοι δεν μπορουν να ειναι λιγο πιο αντικειμενικοι, λιγο πιο νηφαλιοι. (Και δεν αναφερομαι - μονο - στην Idril, ασχετως που μονο το post της παρεθεσα τωρα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Εντάξει ..... Κρίμα που χάθηκε το παιδάκι ....που βρέθηκε και τυχαία, όπως λένε εκεί, .... αλλά

1. Κρίμα που η Αθήνα μοιάζει με μια λεηλατημένη πόλη σήμερα
2. Κρίμα που τόσοι άνθρωποι σήμερα αντιμετωπίζουν σπασμένα, καμμένα και λεηλατημένα τα μαγαζιά τους... λίγο πριν τα Χριστούγεννα ....
3. Κρίμα που όσοι περνούν σήμερα από την Πατησίων, τη Σταδίου, την Πανεπιστημίου κλπ... κλαίνε με την εικόνα που βλέπουν
4. Κρίμα που όσοι ξένοι ήταν εδώ, θα έχουν κάθε δίκιο να λένε ότι η Αθήνα δεν είναι ασφαλής πόλη...
5. Κρίμα που κάποιοι δεν έχουν πια αυτοκίνητο, γιατί κάποιοι το έσπασαν και το έκαψαν

Εγώ έχω και κάποιες απορίες όμως ...
1. Γιατί πάντα όταν τραυματίζεται ή σκοτώνεται ένα από αυτά τα παιδιά, μετά ανακαλύπτουν ότι ήταν τυχαία εκεί
2. Στο όνομα ποιού αγώνα γίνεται όλο αυτό;
3. Ποιός αγώνας δικαιολογεί τον βανδαλισμό;

Επίσης επειδή άκουσα ότι στην Ευρώπη δεν γίνονται αυτά ....
Στην Ευρώπη όμως αν αντιδράσεις σε αστυνομικό, σε συλλαμβάνουν και δεν λες και κουβέντα
Επίσης όσους συλλάβουν, δεν πάνε να τους βγάλουν μπαμπάδες, μαμάδες, κλπ. με τη δικαιολογία, "παιδί είναι, δεν ξέρει τι κάνει"
Και κάτι άλλο ... στην Ευρώπη μόλις δουν τα σκούρα ... μέχρι και τους έφιππους κατεβάζουν
Καθόλου κρίμα που η Αθήνα είναι έτσι όπως είναι, ούτως ή άλλως σκατούπολη είναι.
Οι φασαρίες και τα συντρίμια είναι το μέσο για να κάνεις αισθητή τη παρουσία μίας επανάστασης σε μία χώρα που κοιμάται.
Τα φανάρια θα φτιαχτούν από τα διόδια που πληρώνουμε εδώ και χρόνια.
Τα μαγαζιά θα φτιαχτούν ξανά και με κέρδος από τις ασφαλιστικές τους.
Οι αντιπροσωπείες αυτοκινήτων θα καθαρίσουν μία χαρά με τις ασφαλιστικές.

1000 φορές μια πόλη να φλέγεται, παρά μία πόλη να κοιμάται. Έτσι είναι η επανάσταση.;)
Να και μερικοί συνειδητοποιημένοι συμπολίτες μας...
https://photos-d.ak.fbcdn.net/photos-ak-snc1/v838/240/30/1028867848/n1028867848_228555_5737.jpg

(sorry αλλά όταν το πρωτοείδα έλιωσα στα γέλια τόσο απότομα που μου 'λθε :P)

Βέβαια θα μου πείτε, επί του πρακτικού τι περισσότερο κάνουν αυτοί από εμάς...

-petros
Πέτρο, αν και γέλασα με τη φωτό, μετά ξενέρωσα με το κόμμεντ.

Επί του πρακτικού, ίσως να μη κάνουμε τίποτε, αλλά επί του πρακτικού. Εσύ σκέπτεσαι να κατέβεις για ψώνια και ξενερώνεις που όλα είναι κλειστά, ή σκέπτεσαι το τι συμβαίνει και κάθεσαι εδώ και ενημερώνεσαι και αραδιάζεις τις σκέψεις σου.
Το πρακτικό δε μου λέει τίποτε, τα μυαλά που δουλεύουν και αντιλλαμβάνονται το τι γίνεται μου λένε πάρα πολλά.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dtg

Νεοφερμένος

Ο dtg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Είμαι πατέρας 13χρονου και φοβάμαι από τώρα που σε λίγα χρόνια το παιδί θα κατεβαίνει στη πόλη (Θεσ/νικη) με παρέες ή θα πάρει μέρος σε διαδήλωση κτλ
Θύμωσα παρα - πάρα πολύ με τη δολοφονία του παιδιού [και κάθε άλλου πολίτη, αλλά το παιδί είναι διαφορετικό πράγμα]
Τελικά δεν πρόκειται ποτέ να γίνουμε κράτος. Αν δεχτούμε εξ' αρχής την αναγκαιότητα ύπαρξης αστυνομίας τότε πρέπει το κράτος να φροντίσει να έχει Αστυνομικούς επαγγελματίες που ξέρουν πώς να αντιδρούν σε κάθε περίπτωση. Καλύτερη εκαπίδευση -προσεκτική επιλογή. Αλλά αυτά για αν γίνξουν πρέπει πρώτα, όταν παραιτούνται οι υπουργοί και υφυπουργοί να κάνει δεκτές τις παραιτήσεις ο πρωθυπουργός. καωονικά έπρεπε να είχε ζητήσει ό ίδιος την παραίτηση ΝΤΡΟΠΗ. Και αυτοί οι ίδιοι έπρεπε να επιμένουν στην παραίτησή τους (ΝΤΡΟΠΗ που παρέμειναν κι αυτοί και όσοι άλλοι στο παρελθόν), αλλά πριν (όσο έχουν την διακιοδοσία) να στείλουν σπίτι τους όλη την ηγεσία της αστυνομίας. ΝΤΡΟΠΗ που δεν παραιτήθηκαν κι αυτοί.
ΝΤΡΟΠΗ σε πρώην υπουργό που τους αναβάσθμισε (εσείς είστε το κράτος) , ΝΤΡΟΠΗ σε πολύ πιο πρώην πρωθυπουργός που τους είχε πει το ίδιο. ΝΤΡΟΠΗ και στους άλλους που ούτε εκείνοι δεν αλλάξαν εις βάθος την νοοτροπία και συμπεριφορά της αστυνομίας.
ΝΤΡΟΠΗ και σε ΕΜΑΣ που γράφουμε στα Φόρουμ και δεν αντιδρούμε (υπάρχουν και τόσα άλλα). Πώς; Δεν ξέρω, τώρα είμαι θυμωμένος
"Murder is a crime, unless it was done by a policeman" -KNOW YOUR RIGHTS -THE CLASH
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Καθόλου κρίμα που η Αθήνα είναι έτσι όπως είναι, ούτως ή άλλως σκατούπολη είναι.

1000 φορές μια πόλη να φλέγεται, παρά μία πόλη να κοιμάται. Έτσι είναι η επανάσταση.;)
Πρώτον η Αθήνα είναι μια πολύ όμορφη πόλη και το κέντρο της ακόμα πιο γοητευτικό.
Το δε πολυτεχνείο κτίριο ιστορικό, κατεστραμένο κάθε τόσο, που γίνεται χώρος προστασίας παρανομιών και όχι ιδεών.
Αν δεχτώ ότι για σένα είναι σκατούπολη, η επανάστασή σου ποια είναι; Να τη γεμίσεις με περισσότερα σκ@τά και μετά να πάρεις το φαράσι και να μαζεύεις;

Η ποια;
Οι επαναστάσεις γίνονται από σκεπτόμενους ανθρώπους και όχι από υποκινούμενα ανθρωπάκια που αν τα πιάσεις και τα ρωτήσεις για ποιο λόγο σπάνε δε θα ξέρουν τι να σου πουν ή στην καλύτερη θα βάλουν την κασέτα και θα σου "εξηγήσουν".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Δύο πράγματα με λυπούν πραγματικά και όσο σκληρό και να ακούγεται δεν είναι ο θάνατος του 16χρονου. Δυστυχώς πολλοί άνθρωποι σκοτώνονται άδικα της ίδιας, μικρότερης ή μεγαλύτερης ηλικίας.

  1. Με λυπεί όπως είπε και ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας το ότι το γεγονός αυτό αποτελεί πλήγμα για τη λειτουργία του Κράτους και της Δημοκρατίας.
  2. Το ότι τα κοράκια/πολιτικοί καραδοκούν για να εκμεταλλευτούν την κατάσταση από όποια κατεύθυνση και αν προέρχονται για την αύξηση της δημοτικότητάς τους που θα φέρει ψήφους στις πιθανές πρόωρες εκλογές.
Ο πρόεδρος λυπάται για αυτό το πλήγμα της λειτουργίας του κράτους.....μόνο που δεν είναι η πρώτη φορά.....αυτό έχει γίνει ξανά.
Και τούτες δηλώσεις τις ακούω κοντά είκοσι χρόνια τώρα.Αλλάζει μόνο το φόντο και τα χρώμματα.
Χρόνια τώρα έχουμε ένα αστυνομικό σώμα το οποίο δυσλειτουργεί....το οποίο αποτελείτε από ανεκπαίδευτους αστυνομικούς.....και δολοφόνους.....
Κάποια στιγμή πρόβαλε η ετ1 ένα ντοκιμαντέρ για τους πολιτικούς μετανάστες που έρχονται στην χώρα μας.
Μια ιστορία ενός ανθρώπου από κάποια χώρα της Αφρικής ήταν ανατριχιαστική......
Αφού αυτός ο άνθρωπος κατάφερε να έρθει στην Ελλάδα , σε μια χωρά που δεν την ήξερε , αλλά ούτε φυσικά και την γλώσσα της,πεινασμένος και κυριολεκτικά κατουρημένος τον πάνε σε κάποιο αστυνομικό τμήμα της Θεσσαλονίκης...στην συνέχεια τον στέλνουν σε κάποιο αστυνομικό τμήμα της Αθήνας. Τον φυλακίζουν για δέκα μέρες με υποτυπώδη τροφή .......έπειτα τον ξαναστέλνουν στο ίδιο αστυνομικό τμήμα της Θεσσαλονίκης(πρέπει να προσθέσω λοιπόν ότι σε κάθε αστυνομικό τμήμα που τον έστελναν αυτός ο άνθρωπος έτρωγε ξύλο).
Εκεί λοιπόν υπέστη ξανά σωματική βια με τον κλασσικό τρόπο που γνωρίζουν τα όργανα του αστυνομικού μας σώματος αλλά με μια διάφορα....εκεί που τον ξυλοκοπούσαν τον ανάγκασαν να καταπιεί μπαταρίες.........
Όλα αυτά γίνονταν για μια κάρτα .....κόκκινη κίτρινη μπλε....
Έχουμε έναν άνθρωπο που υπέστη βασανιστήρια στην χώρα του ..αναγκάζεται να μεταναστεύσει για να σωθεί....φτάνει σε μια χωρά ''πολιτισμένη''...και περνάει ότι περνάει από τους αστυνομικούς μας.
Το γεγονός λοιπόν ότι ο πρόεδρος της δημοκρατίας λυπάται εμένα προσωπικά δεν μου λέει τίποτα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Συγχωρέστε με αλλα εγώ προσωπικά δε μπορώ να δω αποστασιοποιημένα και με ψυχρή λογική έναν τόσο πρόωρο και κυρίως άδικο θάνατο. Ναι, μια φωνή ψυχρής λογικής στο βάθος του μυαλού μου λέει ότι όντως κάποιοι την πληρώνουν χωρίς να φταίνε αλλα είναι και μια άλλη πιο δυνατή φωνή που ουρλιάζει ότι κάποιος σκότωσε ένα παιδί απλώς γιατί...μπορούσε!

Το γεγονός λοιπόν ότι φτάσαμε σε σημείο να έχει κάποιος την εξουσία να σκοτώνει γιατί μπορεί, για μένα δικαιολογεί και με το παραπάνω τις φασαρίες και όλες τις σπασμένες βιτρίνες και τα καμένα αυτοκίνητα της Ελλάδας. Γιατί έχει ξαναγίνει (μεμονωμένο περιστατικό κι εκείνο!) και κουκουλώθηκε, και θα ξαναγίνει και αν δεν υπάρξει αντίδραση ούτε σ'αυτό, ειλικρινά δε μπορώ να φανταστώ σε τι θα υπάρξει.

Μάλλον έχετε δίκιο ότι έγινα υπερβολική. Αλλα έχω απελπιστεί και δε βλέπω καμια λύση, αφού οι ειρηνικές αντιδράσεις δε φέρνουν αποτέλεσμα (δεν ιδρώνει κανενός το αυτάκι!) και οι βίαιες στρέφουν τους πάντες εναντίον αλλήλων αντί να τους ενώνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna283

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ιωάννα... :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
κρίμα για το παιδάκι,ιδίως αν περνούσε όντως τυχαία από κει...
η δολοφονία του παιδιού παιδιά ήταν απλά η αφορμή...ένα καζάνι που βραζε ήταν η Ελλάδα τοσον καιρό.ο λαός κοντευε να σκάσει από όλα τα σκάνδαλα,την οικονομική κρίση,τη διαλυμένη εκπαίδευση,το ανύπαρκτο κράτος...ξαφνικά συμβαίνει αυτό,και γίνεται η αφορμή για να ξεχειλίσει το ποτήρι...
εναρξη μιας επανάστασης?θα αρχίσει κάτι νέο?
μήπως μετά από δυο φραπεδιές ο νεοέλληνας ξεχάσει πάλι τα πάντα,σκύψει το κεφάλι και πάλι και μπει στο δρόμο που του λένε χωρίς να προλάβει να αντιδράσει?
ποιος ξέρει...
μακάρι το παιδί να μην έφυγε άδικα,η ιστορία να μην ξεχαστεί και να γίνει μια νέα αρχή στη χώρα αυτή που απέδειξε περίτρανα σε όλο τον πλανήτη ότι πάσχει από έλλειψη κάθε οργάνωσης,απο έλλειψη δημοκρατίας,από έλλειψη σκέψης...μακάρι κάτι να αλλάξει

@Ιντρίλ.καθόλου υπερβολική.συμφωνώ μαζί σου απόλυτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Πρώτον η Αθήνα είναι μια πολύ όμορφη πόλη και το κέντρο της ακόμα πιο γοητευτικό.
Το δε πολυτεχνείο κτίριο ιστορικό, κατεστραμένο κάθε τόσο, που γίνεται χώρος προστασίας παρανομιών και όχι ιδεών.
Αν δεχτώ ότι για σένα είναι σκατούπολη, η επανάστασή σου ποια είναι; Να τη γεμίσεις με περισσότερα σκ@τά και μετά να πάρεις το φαράσι και να μαζεύεις;

Η ποια;
Οι επαναστάσεις γίνονται από σκεπτόμενους ανθρώπους και όχι από υποκινούμενα ανθρωπάκια που αν τα πιάσεις και τα ρωτήσεις για ποιο λόγο σπάνε δε θα ξέρουν τι να σου πουν ή στην καλύτερη θα βάλουν την κασέτα και θα σου "εξηγήσουν".

Αν η Αθήνα είναι όμορφη πόλη, τότε πρέπει να πετάξω απο ευτυχία αν βρεθώ σε καμία Βαρκελώνη ή σε καμία Ρώμη.:P

Συγγνώμη πολύ Ηρώ αλλά πάρα πολύ διαφωνώ μαζί σου, δε δίνω δεκάρα για την ιστορικότητα του κτίσματος του πολυτεχνείου, δίνω όμως τη μέγιστη αξία στην ιδέα που κουβαλάει για την ελευθερία, για τη διακίνηση ιδεών και δια αυτό δε θεωρώ πως αποτελεί άνδρο παρανομίας, άλλωστε αυτό είναι το άσυλο που εξασφαλίζει ο χώρος σα χώρος και σαν ιδέα.

Η επάνασταση αγαπητή Ηρώ είναι κίνηση εξέγερσης, και κάθε εξέγερση σχεδόν πάντα αρχίζει από θύμα και τελειωνεί με βία και εντάσεις, αν δε κάνεις αισθητή τη παρουσία σου σε σημαντικές κινήσεις, τότε η παρουσία σου περνάει απαρατήρητη. Χίλιες φορές να καεί η Βουλή και όλα τα υπουργεία και οι δήθεν ομορφιές της πρωτεύουσας παρά κάθε λίγο και λιγάκι να σκοτώνουμε αθώους.

Οι επαναστάσεις όπως και κάθε πολιτικό κίνημα και γενικά κάθε μαζική κίνηση ξεκινάει από σκεπτόμενους και εξ ανάγκης καταλήγει και σε μέσα-εργαλεία (όχι απαραιτήτως άβουλα όπως νομίζεις) της διεκπεραίωσης της. Νομίζεις πως κάθε κοινωνική αλλαγή που προήλθε από δομημένη και οργανωμένη επαναστατική κίνηση απαρτιζόταν αποκλειστικά και μόνο από εξέχουσες προσωπικότητες και αξιόλογα μυαλά;

Θα χάσεις την ουσία αν κοιτάς την επανάσταση μέσα από τη μονάδα της και όχι μέσα από τη μάζα της.
Η μονάδα εδώ μπορεί να είναι το κοριτσάκι στα 16 του με τη παλαιστίνη στο λαιμό που αύριο θα πίνει καφέ στα στάρμπακς, αλλά και ο σκεπτόμενος φοιτητής της Νομικής που αύριο θα γράφει τη δική του ιστορία και θα αλλάζει το κατεστημένο στο χώρο του. Δες που πάει το πράγμα και όχι πως πάει εκεί.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Υπό κατάληψη σε ένδειξη διαμαρτυρίας για τη δολοφονία του 15χρονου μαθητή βρίσκεται από το πρωί το ελληνικό γενικό προξενείο του Βερολίνου από ομάδα νεαρών Ελλήνων. Οι καταληψίες είναι, σύμφωνα με τις υπάρχουσες πληροφορίες, δέκα έως δεκαπέντε άτομα και στην πλειοψηφία τους φοιτητές. Στο κτίριο που στεγάζεται το προξενείο, στο κέντρο της γερμανικής πρωτεύουσας, έχει αναρτηθεί πανό με την επιγραφή «Το κράτος δολοφονεί», ενώ ήδη ισχυρές αστυνομικές δυνάμεις βρίσκονται επί τόπου. Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ...


:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Προσωρινό κλειδώμα
-edit-
Το θέμα ξανά ανοίγει αφού καθαρίστηκε από υπερβολικούς χαρακτηρισμούς κλτ.

Ευχαριστώ για την υπομονή σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Κυκλοφορεί αυτό το ηχητικό ντοκουμέντο...
Ακούστε τον ρεπόρτερ του Alpha Radio, Γιώργο Κακούση, την ώρα που δίπλα του τα ΜΑΤ, χτυπούν δυο 15χρονα και ο κόσμος τους αποδοκιμάζει. Ένα απο τα πολλά περιστατικά που απέφυγαν να αναδείξουν τα δελτία ειδήσεων των καναλιών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Αν η Αθήνα είναι όμορφη πόλη, τότε πρέπει να πετάξω απο ευτυχία αν βρεθώ σε καμία Βαρκελώνη ή σε καμία Ρώμη.:P

Δεν ξέρω πως έχεις αυτές τις πόλεις στο μυαλό σου, ίσως γιατί δεν έχεις πάει αλλά κάθε μεγαλούπολη έχει υποβαθμισμένες περιοχές, ναι ακόμα και αυτές, δε σημαίνει όμως ότι παύουν να είναι όμορφες. Προσπάθησε να παρατηρήσεις την Αθήνα ως τουρίστας, όπως θα έκανες και για τις παραπάνω, τόλμησε να ανεβεις στην Ακρόπολη και όχι να τη χαζεύεις μόνο από την οπτική της Πατησίων και τότε τα ξαναλέμε.:)

Συγγνώμη πολύ Ηρώ αλλά πάρα πολύ διαφωνώ μαζί σου, δε δίνω δεκάρα για την ιστορικότητα του κτίσματος του πολυτεχνείου, δίνω όμως τη μέγιστη αξία στην ιδέα που κουβαλάει για την ελευθερία, για τη διακίνηση ιδεών και δια αυτό δε θεωρώ πως αποτελεί άνδρο παρανομίας, άλλωστε αυτό είναι το άσυλο που εξασφαλίζει ο χώρος σα χώρος και σαν ιδέα.
Δε δίνεις δεκάρα για την ιστορικότητα, δηλαδή για το κτίριο-σύμβολο της εξέγερσης του Πολυτεχνείου και να σου θυμίσω πως σε εκείνα τα χρόνια που σαφώς είχαν σοβαρότερα κίνητρα στις επαναστάσεις, δε γινόταν πλιάτσικο ούτε έπαιρναν τον νόμο στα χέρια τους οι φοιτητές λεηλατώντας αλλά σεβόμενοι την ξένη περιουσία και την πατρίδα τους.
Το "αδέρφια μας στρατιώτες, είμαστε άοπλοι "δε λέει κατι;
Τώρα λέμε "εχθροί μας μπάτσοι κρατάμε μολότοφ" ;

(Τι συγκρίνω;:worry:)

Επίσης ειδικά για το Πολυτεχνείο στη Στουρνάρη επέτρεψέ μου να έχω πιο αντικειμενική άποψη καθώς βρίσκομαι εκεί καθημερινά ως φοιτήτρια για το τι προστατεύεται και τι όχι.:)

Η επάνασταση αγαπητή Ηρώ είναι κίνηση εξέγερσης, και κάθε εξέγερση σχεδόν πάντα αρχίζει από θύμα και τελειωνεί με βία και εντάσεις, αν δε κάνεις αισθητή τη παρουσία σου σε σημαντικές κινήσεις, τότε η παρουσία σου περνάει απαρατήρητη. Χίλιες φορές να καεί η Βουλή και όλα τα υπουργεία και οι δήθεν ομορφιές της πρωτεύουσας παρά κάθε λίγο και λιγάκι να σκοτώνουμε αθώους.

Η επανάσταση Borat ξεκινάει από μια ιδέα, μια ανάγκη, ένα όραμα για κάτι καλύτερο. Θύματα υπάρχουν, αυτούς που τους ονομάζουμε ήρωες και θυσιάζονται για τα παραπάνω.

Κάνε με να συνειδητοποιήσω για το αν κοιμάμαι, δίνοντας μου λόγους σοβαρούς για την ύπαρξη αυτής της επανάστασης με τη μορφή που της δίνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Ήμουν στην Αθήνα για δουλειές και πέρασα κοντά από τον τόπο του εγκλήματος. Κόσμος, συνθήματα. Πώς όμως θα βοηθήσουν αυτά το παιδί? Τι νόημα έχει να κλαίμε για τους νεκρούς όταν σαν κοινωνικό σύνολο δεν κάνουμε τίποτα για να αποτρέψουμε αυτά τα περιστατικά? Όσο πέρναγε η ώρα το κλίμα φόρτωνε, έκλεισαν δρόμοι, άγρια πρόσωπα, νομίζω θα έχουμε πολλά επεισόδια πάλι. Και την ίδια στιγμή ο Καραμανλής κάνει τόσο ηλίθιες, χωρίς ανάληψη ευθύνης, κενές δηλώσεις. Πώς να ησυχάσει ο τόπος? Είμαι πολύ λυπημένη και δεν ξέρω τι παραπάνω έχει αξία να γράψω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Οι μπάτσοι ... να τους καταργήσουμε βρε παιδιά ... αφού δεν τους θέλετε
ΤΕΤΟΙΟΥΣ ..ΝΑΙ δε τους θελουμε! Βεβαια δε φταιει αυτος μονο. Ειπαν χθες σε ενα καναλι, οτι πριν 10 χρονια υπηρχαν ψυχολογικα τεστ απο τα οποια υποχρεωναν τους αστυνομικους να περναεν σε τακτα χρονικα διαστηματα. (τι πιο λογικο). Το μετρο ομως εφαρμοστηκε μερικους μηνες μονο....

Ειρηνική διαμαρτυρία έχει γίνει ...εγώ ως φοιτήτρια είχα λάβει μέρος σε πορείες και δεν πειράξαμε κανένα και δεν μας πείραξε κανείς.
Και είχε και αποτέλεσμα .....
Περισσοτερο γιαουρτι στο τζατζικι ; :P Δε σε κοριοδευω, αλλα θυμασια ποιο ηταν ; Και εισαι σιγουρη οτι ηταν λογω της ειρηνικης διαδηλωσης ή μηπως για αλλους λογους ; ;)

4) Εγω θα δεχτω το επιχειρημα σου. Ποτε δεν εχει γινει ειρηνικη διαδηλωση που να ειχε αποτελεσμα. Αρα, η επομενη λογικη κινηση ειναι να μην ειναι ειρηνικη; Ωραια δημοκρατια πρεσβευεις! Οχι να γινει πιο μαζικη, οχι να αφυπνισουμε τον κοσμο και να βγει και αυτος μαζι μας, αλλα να τον τρομοκρατησουμε και ετσι ενω θελει να συμμετασχει, να φοβαται να το κανει!
Συμφωνοι. Τη δημοκρατια ομως ναμη τη θυμομαστε μονο οταν ο λαος ξεσηκωνεται. Γιατι δε τη θυμομαστε οταν περνανε νομοι με το "ετσι θελω" ; Στο κατω κατω, μια διαδηλωση και εξεγερση συναδει με το πνευμα του "οι πολλοι θα αποφασιζουν, οχι οι λιγοι". Δε λεω οτι πρεπει υποχρεωτικα να γινονται ζημιες. Αλλά πως αν τα πραγματα φτασουν στο απροχωρητο, μπορει να χρειαστει και αυτο. Χυνεται αιμα δυστυχως για να επιτευχθει κατι πλεον :/:. Φυσικα αν υπαρχει καλυτερη λυση, ειναι ευπροσδεκτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Άκουσα για το παιδί...

15χρονών, έμενε στο Παλαιό Ψυχικό και έπαιζε μπάσκετ σε μία ομάδα εκεί
είχε όνειρο να περάσει στη Νομική και έπαιζε κιθάρα
οι γονείς του ήταν χωρισμένοι και έμενε με τη μητέρα, τη γιαγιά και την αδελφή του
το καλοκαίρι ξυπνούσε από τις 6 από μόνο του για να βοηθήσει τη μητέρα του στο κοσμηματοπωλείο
και στις διακοπές γυρνούσε σπίτι από τις 10 και μισή για να μην ανησυχούν...
όποτε έβλεπε φίλους να τσακώνονται έμπαινε στη μέση για να σταματήσει τον καυγά και να φιλιώσουν
όλοι το ήθελαν για φίλο τους ή φίλο του παιδιού τους...


....δεν μπορώ να φανταστώ πώς νιώθουν οι γονείς και οι φίλοι του, όλοι όσοι τον ήξεραν

--γιατί ρε γμτ; :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top